opgaven van Canaiaat YERKIEZIRGEN. Zondag 29 Mei 1893. 42ste Jaargang ïïo. 3314. NATIONALE MILITIE. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatste INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. JBureau: StHAOüI, Laan, UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uil twee bladen. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Gemeente Schagen. VERHIEZIWG PROVINCIALE STATEN. Binnenlandsch Nieuws. Heer Hugowaard. De heer Heer Hugowaard. Bij pu blieke aanbesteding door het polderbe stuur is ten behoeve van den polder de levering opgedragen van eikenhout aan de W ed. G. Gras te Zaandam, vooi f667.50 grenenhout voor f 314 en vu renhout voor f99 aan Wolf en van den Molen te Beets teer aan Koster en Baten burg te Alkmaar, voor f87.70; metsel- waren aan P. Messélaftfte Alkmaar, voor f 760 en spijkers aan M. de Wild te Alkmaar voor f 105. Dirkshorn. Inhuldigings-Feesten. Kolhorn. Nitiis-, COURANT. AiraMtic- Liiimllat VOOR f)E l)e BURGEMEESTER der Gemeente SCHAGEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 7 Juni aanstaande, tal plaats hebben de verkie zing ran twae leden van de Provinciale Staten van Noord Holland, in het Kiesdistrict Schagen, waartoe d«e Gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, bjj den Burgemeester der Gameente Schagen (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd al bedoe'.d in artikel 51 dar KicBwet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor letters en de woonplaats van den candidaat en onder teekend zijn door ten minate veertig kiazera, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per soonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegen woordig lijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den J8 Mei 1898 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deeloeming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Schagen, den 20 Mei 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het onderzoek van de in die gemeente verblijfhoudende verlofgangers der Militie, te land, voor zooverre zij vóér den eersten April j, 1. in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, zal plaats hebben te Sehagen, op Zaterdag, den 11 Juni 1898, des morgens ten 10 ure, en dat mitsdien op evengenoemd tijdstip zich voor dat on derzoek aan het Raadhuis aldaar moeten bevinden de onderstaande personen: Lichting. 1891. 1892 1893, 1894. 1895. 1896. 1897. Namen en Voornamen. Korps. Roggeveen, Jan kps.Pants.Art. Jongh, de Willem Karei 4e Reg. Inf. Kant, Klaas 4e R.Vest. art. Kieseling, Andries id. Meuleveld, Pieter id. Marcellis, Theodoruz leR. Veld. art. Molenaar, Jan 4e Baars, Johan kps. Parits art Slijkertnan, Nicolaas 4e Reg. Inf. Moei, de Cornelia R. Grs.enJgr. Molenaar, Jacob 4e R. Vest. art. Dekker, Pieter ld. Jorna, Johannes Theodorus le Reg. Inf. Bas, Lourens 4eR. Vest art. Jongh, de Anthonie id. Spaans, Willem kps. pants.art. Wit, de Gerrit R.Grs.enJgs. Qssen, Cornelis R.Grs.enJgr Stompedissel, Aria 2e R.Yeld.art. Floor, Beijer 4e R. Vest.art. Bakker, Albert R.Grs. enJgr. Weeland, Maarten le Reg. Infant. Delver, Arnoldus 4e R. Vest. art. Keet, Theodorus A.Jz. id. Van Yuure, Klaas R. Grs.enJgr. Smit, Cornelis 4e R. Vest. art. Zoomede de verlofgangers in de termen voor het onderzoek vallende, welke zieh vdor den datum der inspectie alsnog van elders in de gemeente komen veetigen. j j Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat zij moeten verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en oitruating-etukken, hun bij hun vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hume zakboekjes dat zij, in uniform zijnde, onderworpen zijn aan het reglement van krijgstucht, en zich hij verzuim, nalatigheid of wangedrag bloot stellen aan arreststraffen van twee tot zes dagen, alsmede aan oproeping tot werkelijken dienst voor den tijd van drie tot zes maanden, Schagen, den 20 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De ondergeteekende. Burgemeester der gemeente Schagen, brengt bij deze, ter voorkoming van vervolging, onderstaande artikelen der kiecwet onder de aandacht zraa belanghebbenden Art. 57 Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming, waarin mannelijke personen, die den leeltijd van vijf en twintig jarau hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen is verplicht te zorgen, dat iedet van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede ta werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58 Het hoofd of de bestuurder, ia het voorgaand ar tikel bedoeld, is verplicht te zorgen, dat in zijne fa briek o[ werkplaats, op eene plaats waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen véór, en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen een door hem onderteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermoldeude, voor elk afzonderlijk, of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden „arbeid" en „fabiieken en werkplaatsen" is 1 der Arbeidswet toe passelijk. Art. 154. Overtreding van de artt. 57 en 58 dezer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De lijst, in de artt. 57 en 58 bedoeld, is voor handen bij den uitgever N. Samsom te Alleoaanden Riju. Sehagen, 27 Mei 1898. De Burgemeester. S. BERMAN. Verslag van de vergade- ring van den RAAD der gemeente Wieringerwaard, gehouden den 25 Mei 1898, des voormiddags ten 10 ure. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer V. Bakker Js., we gens ongesteldheid. Na opening der vergadering worden de notulen van de vorige bijeenkomst voorgelezen en onveranderd gearresteerd. De voorz., de heer C. Dl. Rezelman brengt ter tafel 1. Een verslag van den toestand der gemeente over 1897, hetwelk na voorle zing voor kennisgeving wordt aangeno men. 2. Een concept-besluit tot het doen vau af- en overschrijvingen op de be grooting van 1897 en wel tot een totaal bedrag van f 267.74. 3. Idem tot betaling van verschillen de uitgaven, totaal f 62.61, uit den post voor onvoorziene uitgaven. Besluiten worden genomen overeen komstig de concepten. 4. Een adres, waarbij de commissie, benoemd tot het organiseeren van een feest alhier bij gelegenheid van de in huldiging van H. M. Koningin Wilhel- mina, verzoekt van gemeentewege eene subsidie te willen verleeuen, of wel ge heel of gedeeltelijk de kosten voor het schoolfeest te willen dragen. Op voorstel van den voorz. wordt besloten, een subsidie van f 75.toe te staan. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de voorz. tot de rondvraag over. De heer Groneman verklaart, vernomen te hebben, dat jongens biljetten van het aanplakbord in de Buurt hebben afgescheurd en verbrand, en informeert, of zulks den Burgemeester bekend is en of maatregelen zijn genomen. De Voorz. geeft te kennen, de daders te hebben ontboden, aan wie hij eene ernstige berisping heeft toegediend. Bij het herhalen van dergelijke baldadighe den zal hij het niet bij een vermaning laten blijven. Hierna sluit de voorz. de vergadering. Uitslag der op 24 Mei 1898 ten overstaan van notaris Backt te Wieringerwaard geveilde onroe rende goederen, te weten de Boerenplaats „Ruimzicht" te Wie ringerwaard, aan de Groote Buurt, groot 23.20.02 Hectaren, toegewezen aan den heer H. van Veen te Haarlem, voor f 36.707.— een perceel grond aldaar, groot 4.02 Aren, kooper de heer H. Böttger te WieriDgerwaard voor f 79. een perceel grond aldaar, groot 2 Aren, kooper de heer J. Vos aldaar, voor f 87. een perceel grond aldaar, groot 2.02 Aren, kooper de heer K. Smit te Hoorn voor f 73. i/u in de Kaasfabriek „de Volharding" te Wieringerwaard, kooper de heer O. de Kieviet qq. voor f 200. de Bouwhoeve „Altijd Werk* te Anna Paulowna, groot 39.82.00 Hectaren, koo per de heer G. H. Geerligs aldaar, voor f 38.356.— en de Bouwhoeve „Neelland" aldaar, groot 30 26.50, kooper de heer K. A Kaan Jr. aldaar, voor f 17.720. Samen f 93222.—. De lagere school te Wie ringerwaard wordt thans bezocht door 160 leerlingen: 73 jongens en 87 meisjes. Den eersten Mei vertrokken 19 leerlin gen en kwamen er 24 nieuwelingen bij. De school voor uitgebreid lager onder wijs telt thans ruim 20 leerlingenin de laatste jaren was dit getal iteeds aan merkelijk kleiner. De heer I. A F. Groneman te Wieringerwaard is benoemd tot lid van de technische commissie van het Gewest Noord-Holland van het Nederl. Gymn.-Verbond. Dat men groote verwach tingen heeft van het in de ringsloot te Oudcarspel gevonden kanon, kan blij ken uit het feit, dat de eigenaar er van, de heer B., het raadzaam heeft ge acht het voor den geboden prijs van f 490 nog niet te gunnen, maar het voorloopig op te bergen. Tot commissaris van de West-Friesche Stoomtramweg-maatschap- pij, lijn Schagen-Wognum, is in de plaats van wijlen den heer 1). v. d. Stok benoemd de heer J. v. d. Stokburgemeester van Nieuwe Niedorp. De. Miedcma te Anna Paulowna heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar deze gemeente bedankt. Na deze aanbesteding werd het visch- water in den polder verpacht voor f81. Overde uitkomsten der visscherij op Wieriugen is men deze week al bijzonder best tevreden. Het ruwe weer heeft groote scholen ansjo vis door de zeegaten gejaagd en de Zuiderzee ingedreven, waar zij onder de westkust een schuilplaats dachten te vinden. Doch daar wachtten haar de net ten der visschers, die ze bij honderd duizenden aan wal brachten. Het eiland leverde bijna geen handen genoeg, om den welkomen buit te beredderen. De am bachtsman trok uit zijn winkel, de veld- arbeider verliet den akker, om bf bij het opbrengen van de visch óf in de zouterijen dienst te doen. Tal van huis gezinnen verdienden in weinige dagen een aardig spaarpotje. Visschers uit andere oorden vielen de haven binnen om volk, daar aan boord de handen ontbraken om al het werk te verrichten. De prijs hield zich bij den grooten aanvoer uitstekend. Per duizend werd nog 10 gld. betaald. Men zegt, dat en kele visschers in twee k drie dagen van 600 tot 1000 gld. besomden. Zulk een rijke vangst is natuurlijk een buitenkansje voor het eiland. Dat zij ook aan nering en bedrijven ten goe de komt, behoeft nauwelijks gezegd te worden. De 1 a m m e r e n m a r k t e n te Wieriugen hebben weder een aanvang genomen. Op de markt van den 24sten werden te Hippolytushoef ruim 400 lam meren aangevoerd. De prijzen liepen van 8 tot 12 gld. De handel was zeer stug, zoodateen deel van denaanvoer met de res pectieve eigenaars weer huiswaarts keer de. Het programma Tan den turndag, dien het gewest Noord-Holland van 't N. G.V. onder leiding van den heer G. Staalman op 26 Juni te KROMMENIE denkt tehouden, is als volgt samengesteld 1. 's Voormiddags HV2 uur: Algemee- ne repetitie der Vrije- en Ordeoefenin gen, die uitgevoerd zullen worden ter gelegenheid der Kroningsfeesten in Sep tember a. s. te Amsterdam. 2. Afdeelingsturnen aan toestellen. 3. Vereenigingsturnen. 4. Keurturnen. De minister van water- staat heeft tot wederopzegging vergun ning verleend tot het berijden van de onder beheer van het rijk staande we gen met een motorrijtuig. Aan de vergunning zijn tien voor waarden verbonden, waarvan de strek king is om te voorkomen, dat het ge wone verkeer door het gebruik van mo torrijtuigen gevaar of overlast ondervindt, zonder dat dat gebruik meer dan met het oog op de belangen van dat ver keer noodzakelijk is, belemmerd wordt. Overal waar mogelijkerwijze voor het gewone verkeer gevaar of hinder ont staan kan, moet met de grootste behoed zaamheid met het rijtuig gereden wor den en de bestuurder zal daarvan ten allen tijde volkomen meester moeten zijn. Komen ten aanzien van het rijden klachten in, dan zal voorloopige intrek king der vergunning daarvan het ge volg zijn en bij gegrondbevinding de in trekking onvermijdelijk worden ge handhaafd. De commissaris der Koningin in Gel derland heeft, naar aanleiding van een schrijven van genoemden minister, de gemeentebesturen uitgenoodigd om, zoo door het gebruik van bedoelde rijtuigen ongevallen mochten voorkomen, hem daarvan onverwijld mededeeling te doen. In de vergadering der feestcommissie, Woensdagavond gehouden, is besloten de feesten te doen plaats hebben op Zaterdag den 3en en Maandag den 5en September. Op den eersten dag zal in de verschillende scholen een kinderfeest gegeven worden, terwijl op den tweeden dag een optocht zal gehouden worden en volksspelen zullen plaats hebben. Den bedeelden in de gemeente zal men door een buitengewone bedeeling een blijden dag verschaffen. Men zal trachten een muziekgezelschap te engageeren om de feestelijkheden op den tweeden dag op te luisteren. Vergadering der Vrijzin- nige Kiesvereeniging te Winkel, gehou den den 26 Mei bij den heer W. Smit te Winkel. Deze vergadering was uitgeschreven om de wijze te bespreken, waarop de candidaten voor de P. S. door de Ver- eeniging zullen worden aanbevolen. Nadat zij door den Voorzitter geopend was en de notulen der vergadering van 18 April waren gelezen en goedgekeurd, bracht de heer li. Waiboer als afgevaar digde naar de vergaderingen der Cen trale in 't Hoofdkiosdistriet Enkhuizen, verslag uit van de vergadering, te Ben- ningbroek gehouden den 17 Mei. En nu was men tot 't doel der vergadering genaderd, doch de plaats gehad hebben de gebeurtenissen der laatste dagen ga ven aan de besprekingen een andere richting. En nu kwam natuurlijk de mededeeling in de Schager Courant van Donderdag, dat de heer P. Bui* Jt zijn candidatnur met het oog op de be langen der Liberale Partij had Inge trokken. Nu blijven er nog vier liberale can didaten over, dus het gevaar voor de partij is door 't terugtrekken van den heer Buis alleen lang niet afgewend. Er moet meer geschieden en dat is ook reeds, eveneens in de Schager Courantdoor „een Liberaal" aangetoond in zijn stuk „Een dreigend gevaar." Zijn stemmenbere- keningen, waar volgens sommige le den heel wat op is aan te merken, er buiten latende, acht de kiesvereeniging Winkel zijn stuk juist en is 't volkomen met hem eens, dat de liberalen in het district het gevaar moeten afweren. En daartoe is de kiesvereeniging „Schagen" zoo goed in de gelegenheid geweest, maar heeft 't niet gedaan. Zij had na 't terug trekken van den heer Buis naar 't oordeel der kiesvereeniging Winkel in overleg kunnen en moeten treden met deandere kiesvereenigingen, om door dat onderling overleg te komen tot twee liberale candidaten. Nog is het tijd,'t „drei gend gevaar"af te wenden maar dan moeten de verschillende kiesvereenigin gen en de liberale kiezers in de gemeen ten, waar geen vereenigiDg bestaat sa menkomen, dan moet er een meeting plaats hebben, waar twee candidaten ge proclameerd worden en dan kunnen we van de zege verzekerd zijn. Er werd ook nog gezegd, zou 't ook noodig zijn, dat de liberale partij een gevoelige les kreeg, opdat gevoeld werd, dat voor de toekomst een band dringend noodig is? Maar de vergadering oordeelt, dat 't zoover niet moet komen en zij had alle hoop, dat de kiesvereeniging „Scha gen* nog de andere kiesvereenigingen zal uitnoodigen tot een algemeene verga dering te Schagen, bijv. op Zondag 5 Juni. En mocht dan tevens weer een band ge legd kunnen worden, die alle liberalen in het district vereenigt, ook voor 't vervolg, dan zou met die samenkomst een dubbel doel bereikt worden. Over leg moet plaats hebben, dat was 't oor deel van alle aanwezigen en den ver slaggever werd verzocht, daarop in zijn verslag vooral te willen wijzen. De ver schillende sprekers kunnen na 't lezen ervan oordeelen, in hoeverre hun be sprekingen zijn weergegeven. Verder werd besloten, de candidaten door 't plaatsen van advertentiën in vel schillende bladen aan te bevelen en hierna de vergadering, die vrij lang ge duurd had, door den Voorzitter gesloten, met dank aan de leden voor hun op komst en met den wensch, dat de be sprekingen de beste gevolgen mogen hebbsn. De Regelings-Commissie te Kolhorn heeft besloten, den feestdag (2 Sept. te verdeelen als volgt 1. Kerkelijke Wijding. Uitvoering der Koningin Wilhelmina-Cantate. 2. Openingsrede in de Kolfbaan. Volkszangen en Muziek. 3. Volksspelen om prijzen in con tanten. 4. Matinée Musicale. Uitvoering O- ranje-Nassau-Cantate. 5. Gondelvaart met Muziek en Zang, Deze hoofdpunten zullen zoodanig worden uitgewerkt en aangevuld, dat de geheele dag er voldoende mede bezet is. Met de ansjovisvangst is het in het eerste gedeelte dezer week vrij goed ge weest, hoewel er niet zulke vrachten visch aangevoerd werden als de vorige. De laatste nachten echter hebben den visschers geen winst aangebracht. Het Bestuur van het Ne derl. Gymn.-Verb. richt de volgende oproeping in zijn officiéél orgaan tot zijn leden. De mededeeling van 19 April heeft u doen zien, dat alle pogingen in 't werk worden gesteld, om het verblijf in de hoofdstad, bij gelegenheid der inhuldi gingsfeesten, zoo aangenaam mogelijk te maken. Het Bondsbestuur kan thans beschik ken over localen, waarin voor twee nachten logies is te bekomen. Een militair nachtleger zal worden opgesla gen en voor de benoodigdheden van wasschen enz. zal gezorgd worden. Het is te begrijpen, dat aan dit alles groote kosten verbonden zijn en om deze ee- nigszins te dekken, hebben wij gemeend een prijs van f 1 te moeten stellen voor 2 nachten logies. Wanneer de bijdrage der feestcommissie voldoende is om de uitgaven van een en ander te bestrijden, dan geven wij gaarne vrij logies. Waarschijnlijk zullen wij over 400 stellen nachtleger kunnen beschikken mocht de aanvrage grooter zijn, dan zal ook daarin worden voorzien. Het is dus noodig tijdig te weten, hoe groot het aantal deelnemers aan de betooging zal zijn, om de noodige maatregelen te treffen. Reeds velen hebben toezegging van deelneming gedaan, doch nog velen ont breken. Laat ons toch bedenken, dat nooit de gelegenheid schooner kan zijn, om voor onze turnzaak propaganda te maken, dan op den 7en September 1898. Een treurig voorval heeft te GRONINGEN plaats gehad. De kazerne aan het Nieuwe Kerkhof wordt afgebroken. Reeds eenige weken zijn daarmede vele mannen bezig en veel is er reeds gesloopt. Nu waren dezer dagen vijf mannen aan den frontmuur be zig met den bovenkant los te maken, toen plotseling een alleenstaande zijmuur van eenige steenen dikte omverviel. De mannen geraakten er onder. Hendrik Jan Dieters, een flinke 17-jarige zoon van den aannemer, was onmiddellijk dood. Twee anderen, Jacob Pokkes Borgman en Jan Hoogeveen, werden belangrijk gewetst, de eerste aan den linkerarm, die, totaal verbrijzeld, vermoedelijk ge amputeerd zal moeten worden, de ander

Schager Courant | 1898 | | pagina 1