Gemengd Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Anna Paülowna, 29 Mei 1898. Mr. E. Fokker, Bevolking. Te water. H. M. de koningin heeft. gunstig beschikt op een adres van Br. Bate Wieringerwaard, waarin de ze verzocht om een gift van 75 gld. ten behoeve van deD arbeider Geerling te Auna Paülowna. Daarvoor zal Br. Bat voor den ongelukkige een kunstarm laten vervaardigen, zoodat hij in staat zal zijn allerlei bezigheden te verrichten. Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, gehou den op Zaterdag 28 Mei 1898, des na middags ten twee ure. Aanwezig alle ledeu. Voorzitter de EdelAchtbare heer L. C. Kolf. Na opening door den voorzitter, worden door den secretaris, den heer Poelde notulen der vorige vergadering gelezen en vervolgens door den raad goedgekeurd. Ie, "Was ingekomen een dankbetui ging van de heeren keurmeesters en boek houder van de zeegras-exploitatie, voor de verhooging hunner tractementen. 2e. Wordt gelezen een missive van heeren Gedeputeerde Staten, mededeelende dat op de adressen van de h.h. Jb. ten Bokke'. en A. Doves omtrent verminde ring van hooidelijken omslag afwijzend is beschikt. 8e. Wordt besloten, aan de school en onderwijzerswoningen eenige verbeteringen op te nemen en dan publiek aan te besteden. 4e. Was ingekomen een adres van 21 ingezetenen van het dorp den Oever, ver zoekende om tot hoofd der school te Oosterland te benoemen den heer L. Spaander. Door B. en W. waren op de voordracht geplaatst No. 1 den heerW.Molenaar te H.Hugowaard. No. 2 L. Spaander te Wieringen. No. 3 A. C. Toet te idem. Door den raad werd met algemeene stemmen gekozen, om met ingang van 6 Juni a. s. in dienst te treden, de heer L. Spaander te Wieringen. 5e. Door deze benoeming moest worden voorzien in de vacature-Spaanderwordt besloten, een onderwijzeres te benoemen op een jaarwedde van f 600, met een 8-jaarlijksche verhooging van f 50. 6e. Omtrent dit punt gaat de raad in comité, en na heropening deelt de voor zitter mede, dat er besloten is, het zaegraa aan te bieden bij minstens 2500 K. G. tegen de navolgende prijzen h contant en franco haven alhier le soort,prima, prima, f 9.25 2e soort prima f 8 en 8e soort, afwijkend, f 6 per 100 K. G. Na de gewone rondvraag ge daan te hebben en daar niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. Gisterenavond vergaderde de Kiesver- eeniging Algemeen Belang, tot het stellen van 2 candidaten voor hoofdingeland van den polder. Bij het begin waren 9 leden aanwezig, later 11. De voorzitter deelde mede, dat voorzien moest worden in twee vacaturen, ontstaan door de periodieke aftreding der h. h. L. Metzelaar en J. Smit Kz. Daar echter de heer Metzelaar 1ste candidaat is op de voordracht voor heem raad, ware het gewenscht, voor dezen een nieuw lid te kiezen. De vergadering, hiertoe besluitende, kiest bij acclamatie in de eerste plaats den heer J. Smit Kz. daar geen ander candidaat wordt opge geven. Voor de vacatnre-Metzelaar worden als candidaten opgegeven de h.h. J.A. Kaan N. KaanKoster en Staalman. Daar echter niet allen het radicaal voor benoem baarheid tot hoofdingeland bezitten, wor den slechts 2 candidaten gesteund, t. w. de heer J. A. Kaan door de h. h. Prins van den Berg en van Wijle, terwijl de heer H. Koster aanbevolen wordt door den heer Metzelaar Tot stemming overgaande, verkrijgt de heer H. Koster 6 stemmen en de heer J. A. Kaan 5, zoodat tot tweeden candi daat gekozen is de beer H. Koster. Niets meer aan de orde zijnd», wordt de vergadering, na eenige mededeeliDgen en besprekingen van vertrouwelijken aard, door den voorzitter onder dankbetuiging aaD de aanwezigen gesloten. Voor de betrekking van onderwijzeres te "Waarland, gen). Ha- renkarBpel, hebben zich na herhaalde op roeping vier sollicitanten aangemeld. Onze afgevaardigde ter Tweede Kamer, mr. Kokker, zal, na afloop der stemming over hetentwerp op den Persoonlijken dienstplicht, zich voor 8 h 4 weken naar het buiten land begeven tot herstel van gezondheid. De familie W. te EDAM heelt in groote ongerustheid verkeerd. Een 8-jarig zoontje kwam, na schooltijd, niet thuis, het weid 6, 7, eiidelijk 8 nar, en nog was de knaap niet terog. Andere kin deren meenden, dat hij had moeten school blijven. Te ruim 10 unr ging men naar het hoofd der r.k. school, waar de jongen onderwijs ontving. Daar kreeg men geen gehoor, want de familie was reeds in rust. Toen naar den ouderwijzer, die in de school ging kijken, en nu vond men den joDgen slapende, moe geweend en ge schreeuwd. M oord in deGovert Elinck- straat te AMSTERDAM. len Pinksterdag is in de Govert Flinck- straat een bloedig drama afgespeeld. In een danshnis van zekeren Smit, zich bevindende in perceel 206, waar het op dat uur erg vol was, kregen tegen onge veer halftien een paar bezoekers twist. Een der twistenden gaf den ander met een scherp voorwerp, vermoedelijk een groot mes, op eenmaal een hevigen steek in het onderlijf. De verwonde, zekere Hen drik van Reeden, diamantslijper van be roep en ongeveer 22 jaar oud, ging nog de straat op, doch zakte spoedig in elkaar. In een apotheek in de Eerdinand Bolstraat weid hij verbondeD, doch toen door de in middels gehaalde politie naar het Binnen- Gasthuis gebracht, waar het bleek, dat de man reeds was overleden. Zooals helaas vele moordgeschiedenissen heeft ook deze reeds haar nasleep de moe der van zekeren v. K. is van schrik dood gebleven, toen zij vernam, dat haar zoon bij het voorval betrokken was geweest. Tot Dijkgraaf van den polder Callantsoog is herkozen de heer P. J. Zipp te Callantsoog. Er is ernstig sprake van, om als opvolgster van prof. Halbertsm» aan de Ulrechtsche Uoiversiteit te benoe men msj. Cath. van Tnsschenbroek. Min stens zal haar naam op de voordracht prijken. (Centrum.) -—In een gedeelte van" TWEN TE bestaat onder de landbouwer! een zeèr eigenaardig Pinkstergebraik. Op den 2en Pinksterdag trekken n. 1. tal van lieden bij zonsopgang naar den bij Ootmarsum gelegen Zonnenberg. Alle bezoekers dragen zwarte brooden, die, onder het uitspreken van gebeden, aan de behoeftigen van alle gezindten worden uitgedeeld. De overlevering zegt van deze gewoonte, dat zij een gevelg is van de omstandigheid, dat in vroeger jaren de rogge het hoofdgewas in Twente om en bij Oot marsum geregeld bevroor of verhagelde. Na de brooduitdeeling hield de plaag op, doch wanneer men een jaartje nalatig was, kwam zij opnieuw terug. Een andere lezing ia, dat men vroeger jaarlijks processies naar Ootmarsnm hield en brood aan de armen uitdeelde, om daar door van de overvloedige regens verschoond te blij veD. Men schrijft uit de BE- TUWE: De kersen beloven dit jaar slechts een half gewas te zullen opleveren het jonge hout belooft nog iets, het onds zoo goed als niets, peren zeer weinig, appelen gaat nog al, terwijl de pruimen een goeden oogst beloven. Alle gewas is laat, rekent men, dat men 4 jaren geleden den 28 Mei reeds kersen plukte voor Engeland, terwijl de kersen zich nu nauwelijks gezet heb ben. EERSTE KAMER. Inde vergadering van eergisteravoud zijn de werkzaamhedeu hervat. Mededeeling is gedaan van verschillende ingekomen stukken ea van de ontvangst der laatste lijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, onder welke die betreffen de de definitieve marinebegrooting voor 1898, en de wetsontwerpen betrekkelijk den spoorweg Batavia Krawacg en de geldleening. Deze zijn naar de afdeelingen verzon den ter fine van onderzoek. De openbare behandeling daarvan zal waarschijnlijk plaats hebben a.s. Yrijdag te 11 uur. Gel ij kin den Langend ij k, heeft men ook in het Noorden van ons land, te Nieuwolda (Groningen) een grooten last van ratten. Men doodt ze daar met snijboonen, waarin arsenicum. De bevolking der provincie Noord-Hol land bedroeg blijkens de opgave in de St.-Ct. n°. 125 op 1 Jan. 1898 460.086 mannen, 489.230 vrouwen, totaal 949.316 zielen. De volgende gemeenten hadden boven de 10.000 zielen Alkmaar 17.806, Amsterdam 503.285, Haarlem 02.066, Haarlemmermeer 16.427, Helder 25.828, Hilversum 17.476, Hoorn 10.651, Zaandam 19.168. De bevolking deaer provincie bedroeg op 1 Jan. 1897 451.973 M. 481.719 V. 933.892 T. en is alioo toegenomen in den loop van 1897 met 8.118 M. 7.511 V. 16.624 T. De loop der bevolking dezer provincie was in 1897 als volgt: geboren werden.. 14.726 M. 14.023 V. 28.749 T. terwijl stieiven7.603 7.105 14 608 Verschil7.223 M. 6.918 V. 14.141 T. Het aantal personen, die zich gedurende 1897 in de gemeenten vestigden, bedroeg 31.366 M. 29.425 V. 60.791 T. terwijl vertrokken 30.476 28.832 69.308 Verschil890 M. 693 V. 1.483 T H et bouwen van een koffie huis met sta Hing te Schagerbrug, voor Mej. de Wed. Zander, werd heden aldaar aanbesteed. Ingekomen 11 biljetten: C. N. YJaming, Schagen, f 7973. M. Groen, Schagerbrug, 7952. A. de Munk, Alkmaar, 9488. J. Schreuder, Alkmaar, 10225. A. Slingeland, Obdam, 9870. A. Erik», St.-Maartensbrng, 7785. P. Eriks, Barsingerhorn, 7696 J. Westra, Warmenhuizen, 8500. P. Voorman, Schagen, 7940. J. ten Buk en P. Meijer, Warmenhuizen, 7460 P. Groot, Hoogwoud, 7397. Gunning opgehouden. noolen, de heeren M. Jonge jan en Over toomhebben met goed gevolg het examen als onderwijzar afgelegd. De benoemingvan den heer H. Feisser te Schagerbrug tot rijks ontvanger te Schagen schijnt thans vrij zeker te zijn. De Pinksterdagen heb ben in onze gemeente aan verschillende personen een nat pak bezorgd. Wij hoorden van wel drie kinderen, die hier en daar te water tuimelden, doch dank zij der aanwezigheid van anderen, werden ze allen spoedig weder op het droge gebracht. Een paar kwamen daar door extra vroeg onder de wol te liggsn, wat èn als straf, èn als gezondheidsmaat- regel somi alle aanbeveling verdient. Wij verwijzennaar de in dit nummer voorkomende adveitentie van den heer B. van Itcuiver betreffende het geen met de a. s. lxeriiiis te zijner lo- caliteit zal worden gegeven. Zooals men zal zien, is de hrer V. Twniver erin ge slaagd, om het kunstminnend pobliek een goed gezelschap te verzekeren. Zij, die met den 2en Paasehdag de opvoering van Ga- léotho hebben bijgewoond, zullen dit gezel schap gaarne nog eens gaan hoeren en we twijfelen niet, of zij zullen ook dan te vreden huiswaarts gaan. De onmisbare Polakken zijn eveneen» geëngageerd. Het was den eersten Pinksterdag En 't zonnetje scheen blijde. Twee dames giDgen zij aan zij Al kenv'lend door de weide. Doch op het veld aan d' oude Kaag, Kwam luisterend een koetje Behoedzaam achter 't vrouwenpaar, Al dichter, voet voor voetje. Wat of ze schrikten, alle twee Ze liepen wat ze konden, Maar 't slot van 't damhek aan het eind Was niet zoo gauw gevonden. Er achterom dus, vliegensvlug, E«r 't koetje ze kon likken. Maar één der dames, ach, o wee, Kon 't niet zoo gauw meer flikkeD, In plaats van op den veil'gen grond, Liep zij pardoes te water. En toen ze er uitkwam, wel, dat spreekt, Toen droop ze als een kater. Bedorven was het pinksterpak, Bedorven 't mooie goedje. Dat was het treurige gevolg Van 't bang-zijn voor een koetje. Schagen, 1 Juni 1898. Onze vroegere plasisge- Washington, 80 Mei. Het departement van marine ontving heden morgen 12.30 een telegram van admiraal Schley, meldende dat de Spaansche vloot zich te Santiago de Cuba bevindt. Uit Santiago. P o r t-A u-P r i n c e, 80 Mei. V o 1- gens berichten nit Santiago heeft admiraal Cervera daar 800 artilleristen en geniesol daten aan land gezet met 20.000 Mauser- geweren en een grooten voorraad munitie voor de groote kanonnen, die in de forten geplaatst worden. Na 201/, jaar is als onbestel baar teruggekomen een briefkaart, wel ke op den 8den December 1877 van Se- ligenstadt aan den Main aan een koopmans leerling in de Töngesgasse te Frankfort aan den Main gericht werd. Waar de kaart gedurende dien tijd is geweest en op wel ke wijze zij weer het daglicht heeft gezien, is tot dusverre onbekend gebleven. Zij draagt buiten het stempel van Se- ligenstadt ook nog het poststempel van de Belgische stad Herve van 21 Mei 1888. De zonderlinge briefkaart is nog zeer net en helder den bewusten afzender weer overhandigd. De landing op Cuba. New-York, 80 Mei. Aan de „New-York Tribune" wordt nit Washington geseind, dat aan commandant Sbafter te Tampa bevelen zijn gezonden om het grootste deel van zijn trqepen, alle geregelde troe pen en de best geoefende regimenten vrij willigers in te schepen op de transport schepen. De beste schepen van het goreor- ganiseerde eskader van admiraal SampBou zullen de expeditie begeleiden om de lan ding te beschermen. Geen korsetten. De minister van onderwijs in Rusland heeft bepaald, dat de leerlingen der hoo- gere burgerscholen en gymnasia voor meis' jes en de vrouwelijke studenten aan de hoogescholen voor muziek en andere kun sten, geen korset mogen dragen 1 Om kinderen zoet te hon den. In den tegenwoordigen tijd vindt men allerlei nieuwe manieren nit, om kinderen op te voeder:, en zoo mogeljjk er wonde ren van te maken. In Chicago heeft men na een middel om te maken, dat kinderen den geheelen dag zoet zijn. In plaats van hen te vermanen, terwijl zij wakker zijn, wacht de moeder, totdat het kind gerust slaapt, gaat dan voor het bedje zitten en zegt, wat zij het den volgenden dag gaarne zou zien doen en hoe het zicb gedragen moet. Volgens die moeders, wel ke deze suggestie-methode in practijk ge bracht hebben, ontwaakt het kind den volgenden morgen juist in de stemming, die de moeder gewenscht heeft en volgt het den geheelen dag de voorschriften, die de moeder het 's avonds gegeven heeft. Men houdt vol, d*t deze ^saggestie niets met hypnotisme te maken heeft, doch dat de invloed, die aangewend wordt, slechts die is, welke de wtrkzsme geest heelt op dien, welke door den slaap passief is gemaakt. Be begrafenis van Gladstone. De begrafenis van Gladstone had plaats onder ontzaglijken toeloop van belangstel lenden. Het pleia wa» stampvol, en daken en ramen wemelden van kijkers. Ook bin nen de kerk was geen plaatsje open. Het weder w»s vrij goed; de morgen wolken waren opgetrokken af en tos scheen een zonnetje in de blauwe plekken vau de lucht. Reeds véér tien unr begon zich het eerste deel van den stoet te vormen. Het waren de leden van het Lagerhuis, zeker vijfhonderd in getal, voorafgegaan door den voorzitter in ambtsgewaad. Daarna stelden zich de leden van het Hoogerhuis op. In- tusschen was de lijkwagen voorgekomen, een eenvoudig rijtuig op vier wieleD, be spannen met twee donkerbruine paarden, geleid door palfreniers. Juist elf uur tilden de lijkdragers de kist op den lijkwagen. De stoet stelde zicb op de leden van het Lagerhui», die van bet Hoogerhnis, de vertegenwoordigers van bet koninklijk huis van Engeland en bnitenlandsche vorsten (onder wie de Ne- derlandsche gezant), de vertegenwoordiger van koningin Yictoria, graaf Pembroke, de lijkkoets met de slippendragers, onder wie de prins van Wales en de hertog Yan York, de familieleden van Gladaton», zijn vrieudan, zijn particuliere secretarissen, lijfartsen en bedienden, en een gezantschap van honderd leden uit de ondezhoorigen van Hawarden tot slot. De personen in den stoet droegen geen uniform, behalve de speaker, de lord-kan- selier en nog enkele ambtenaren. Bloemen, rouwfloers en muziek ontbraken geheel, maar een rijkgeborduurd kleed dekte de kist. Het duurde bijna een uur, véér da geheele stoet den westeriugang van de ab dij was binnengetreden. Daar stonden de deken en andere kerkdienaren gereed om den stoet te ontvangen en sloten zich ach ter de lijkkist aan. Onder het spelen der maziek werd de baar naar het graf gedragen, waar de begrafenis op de gebruikelijke wijze plaats had, onder het ziDgen van het koor en het uitspreken der gebeden. Mevrouw Gladstone woonde de zeer eenvoudige, maar treffende plechtigheid hij. Na afloop daarvan werd het publiek in de kerk toegelaten, om het graf te bezich tigen. Yan welk Holhnsch som mige Afrikaansche bladen zijn bedienen, moge blijken nit het volgende stukje uit de Barkly Oost Reporter van Afrikaner Yriend Al een gevoegede beeld van den staat van den Afrikaner Bond omschreven wij verleden week twee lijnen van een welbe kende lied waarin de conditie van een machtige Episcopaalsche Kerk eertijds betreurd werd »door scheuringen aan tween gescheurd, door ketterij onderdrukt". En wij doelden op de scheuring in den Bond ea de onvolledigmaking welke de or ganisatie dreigt een proees ran verdee ling in twee secties van de leden die hun eigen weg wil hebben ea die meenen om bet uit te oufauen, en diegenen die waar schijnlijk geen wil hebben of bevreesd zijn om tegen zekere mannen van sterken wil te gaan welke, indien men de teeke nen van de tijden opmerken, niet kunnen beteugeld worden en die niet in het alge meen berouw zullen worden. De pest te Calcutts. Niet zonder groote bezorgheid ziet men deuitbreiding van de pestte Calcutta.Behalve de stad zelve, wordt nu het geheele ge bied van Neder-BengaleD met 80 millioen inwoners bedreigd. Men hoopt evenwel te proflteeren van wat de epidemie te Bom- bay leerde, voornamelijk om niet te han delen zooals daar geschiedde. Daar stierf in anderhalf jaar een veertigste van de bevolking, en die sterfte is niet zoo bij zonder groot, maar door allerlei dwang maatregelen en door de quarantaine was de schade, die aan den handel werd toege bracht, enorm. Te Calcutta zal nu, om deze nattelooze maatregelen te vermijden, aan de bewoners van besmette huizen de keus worden gelaten tnsschen inenting of gedwongen afzondering. Men stelt er in de inenting veel vertrouwen en men hoopt op deze wijs veel kwaad te voorkomen. Dat geen enkel jaargetijde en geen ge steldheid van den bodem eenigen waarborg tegen de ziekte geven, is ook ditmaal ge bleken. Maar evenals elders ging ook hier een epidemie onder de ratten aan de uit barsting der ziekte vooraf. Wagennood. Ter voorziening in het gebrek aan goe derenwagens, waardoor in het vorig jaar zooveel schade is veroorzaakt, zijn de Duitsche fabrieken zoo druk aan het werk, dat men berekent, dat van 1 Oct. 1897 08 20.000 wagens znllen zijn afgeleverd. Ook eau aantal locomotieven is besteld. Iu de vorige week is te Essen een conferentir, onder leiding van den spoorwegminister gehouden, waar tal van besluiten zijn voor bereid tot voorkoming van stremming in de volgende maanden, ook voor uitbreiding van personeel, bouw van loodsen enz. Iets over brood. Met het oog op de rol, die het ffdure brood* thans in het leven tier volkeren speelt, is het zeker interessant het een en ander uit de geschiedenis van dit onontbeerlijk voedingsmiddel mee te deelen. De tijd, waarin men begon het graan te bakker, is niet meer vast te stellen, doch zeker is het, dat gerst de eerste graansoort was, die tot brood werd ver werkt. De onde Israëlieten maalden hun koieD op handmolens. In den beginne werd het meel slechts met water gefcneed en tot dunne, harde broodschijven gebak ken. Van deze dunue brooden, welke niet gesneden, maar gebroken werden, bakte men nooit een grooten voorraad, men be paalde zich slechts tot 't geen men noodig had. In de boeken van Mozes is reeds van bakkersovens sprake. De Israëlieten van het Nienwe Testament kenden zrlfs reeds het zuurdeeg. Beroepsbakkers bad men toen nog nietbakken was het wera der vrouwen en slaven. De eerste aanduiding omtrent zelfstandige bakkers viudt men iu Jeremias 87 21, waar sprake is van een „Bakkersstraat" in Jeruzalem. Bij de Grieken schijnen ook beroeps bakker» geweest te zijn, zoo moet o. ft. de bakker Thearion in Alheue een meester in zijn vak geweest zijn. De Romeinen beschouwden het brood bakken meer als huisarbeid. Eant in 147 véér Chr. wordt van de bakkeis in Rome als een vak uitoefenend, melding gemaakt en nog veel later, onder Ulpius Trajanus (98117 na Christus), kwamen de gilden. De Germanen leerdsn het brood kennen door de Romeinen. Ten tijde van Karei den Grooten ver stond men reeds de kunst van het bak ken van zemelen. In de tiende eeuw stond de bakknnst in Dnitschland en Frankrijk reeds op een vrij hooge trap van ontwikkeling. O. a. had Salomo III, bisschop van Constanz, te St.-Galien een oven, waarin 1000 brooden tegelijk koDden worden gebakken. De verwisselde zusters. Te Brussel heeft de ontrluchtiag van een vrouwelijke valsche munter, Clotilde Adnet, uit de gevangenis van Petits Cannes, groot opzien gewekt. De omstandighe den, waaronder de ontvluchting geiohied- de, zijn de volgende Clotilde Adnet ontving des morgens bezoek van hare jongere zuster Jeanne, die men spoedig daarna weer zag vertrekken. Eerst gcruimen tijd daarna ontdekte de bewaarster, dat de gevangene, die san haar zorgen was toevertrouwd, plotseling ander haar scheen te hebben gekregen. De bei de zusters, die sprekend op elkaar gelij ken, hadden van kleeding gewisseld, en terwijl Clotilde vluchtte, bleef Jeanne in de cel achter. Toen de zaak ontdekt werd, barstte Jeanne in een sehaterlach nit en verontschuldigde zich bij de bewaarster, haar in zoo'n onaangename positie te heb ben gebracht, maar gaf haar tevens de verzekering dat de heeren van het gerecht de beweegreden wel zonden weten te bil lijken, volgens welke zij gehandeld had. Tot na toe is de valsche mnntster nog niet weer kunnen worden opgespoord. Haar hulpvaardige zuster moest men weer vrijlaten, daar artikel 335 van de Code pënal uitdrukkelijk bepaalt, dat de naaste bloedverwanten van veroordeelden niet schuldig zijn, als zij dezen bij hnn ont vluchting behulpzaam zyn. De grootste zilverklomp der aarde. Den grootsten klomp, die ooit gevonden werd, heeft men in 1896 in de zooge naamde smokkelaarsgrot te Aspen in de Yereenigde Staten gevonden. Bij hunnen arbeid stieten de bergbewoners op een grooten klomp erts, die bij nader onder zoek bleek zuiver zilver te zijn. Het ge wicht bedroeg 1650 K.G. en het kostte hun geeu geringe moeite, om deze »nug- get", zooals zij het noemen, los te maken en te voorschijn te brengen. Een stuk zilver, in de Gibson-groeve gevonden, van 150 K. G. komt hierbij dus niet eens in aan merking. E e n hoogst vermakelijk in- termezzo had jl. Zondag plaats in een der grootste kerken van Londen. De talrijk ver schenen schare luisterde aandachtig naar de schoone woorden van den voortreffelij- ken redenaar, die zich in de algemeene aanhankelijkheid zijner gemeente mocht verheugen. Midden in zijn preek maakt de dominé eensklaps halt. Vanaf zijn standpunt had hij in een der ouderwet- sche, hooge banken een paartje ontdekt, dat zeer dicht naast elkander geschoven zat. Zij drukten elkander innig de hand en bewezen elkaflr nog andere hartelijkhe den. Op het gelaat van den voorganger schil derde zich duidelijk de groote toorn af over hetgeen hij aansohouwde en eer hij met zijn preek voortging, bracht hij de verwonderde gemeente ervan in kennis, dat twee jeugdige personen van tweeërlei geslacht zich hadden schuldig gemaakt aan iets verkeerds en dat, als zij na af loop der godsdienstoefening niet bij hem in de pastorie kwamen om blijken van berouw ie geTeo, hij de volgende maal hnn naam van den preekstoel zou aflezen. Het re- snltiat van deze vreeselijke bedreiging was iets allerleukst, dat na den dienst in de pastorie werd afgespoeld. De heilige toorn van den voorganger N. N. veranderde Jua uitbundige vroolijkheid, toen hij in roerende houding, bleek en bedroefd, Diet minder dan tieu paartjes voor zich zag staan, die stotterend om vergeving vroegen en de verzekering ga ven, nooit meer zich aan de euveldaad te znllen schuldig maken om elkaar een kas in de kerk te geven.

Schager Courant | 1898 | | pagina 2