Politiet reziebt iet weet. Anna Paulowna, 3 Juni '98. Wieringen. Heer Hugowaard.. Voor de vacante betrekking voor onderwijzer aan school No. 2 waren op de voordracht geplaatst de heeren Heer Hugowaard. Do kro ningsfeesten in deze gemeente beloven met grooten luister gevierd te zullen worden. ST ATEN-GENERA AL Tweede Kamer. Buitenhmdscli Nieuws. Van particuliere zijde ontvingen wij het volgende Het was de Gebeel-onthouders-ver- eeniging van Nieuwe Niedorp en omstreken, die gepasseerden Maandag (2en Pinksterdag) door vijf inusici-geheelonth. in de gelegenheid werd gesteld, zoowel aan hare leden als aan de niet-onthoudera, een avond van waar kunstgenot aan te bieden. Het optreden van don violist J. Sluis en de begaaido pianiste, mejufl'r. A. Slikker die reeds meermalen hier en elders groot succes behaalden, waarborgde ons ook ditmaal weêr wat schoous te zullen hooren. De medewerking van twee dames violisten en een zangeres deed veler verwachting hoog gespannen staan en het mag gezegd worden die verwach ting werd niet teleurgesteld. Het optreden van dames-violisten is ten plattenlande nog iets zeldzaams en bij velen zal het verwondering opgewekt hebben, dat door jonge dames zulk een heerlijke volle toon uit haar instrument kan worden ontwikkeld. Het was vooral mejuffr. G. Gunningdie door haar breede, kernachtige streek veel bijval verwierf. Om met eenig recht critiek uit te spreken over derge lijke kunstuitingen zou men bevoegd musicus moeten zijn. Steller dezes waagt het slechts alleen in een gewoon verslag de schoonste in drukken van zich en anderen weer te geven. Van de instrumentale muziek werd blijkbaar het meest genoten van no. 6 Trio in Es-dur, viool, alt, piano, van Mozart en no. 8Concert voor drie Vio len en Klaviervooral het laatste no. was rijk aan heerlijke klank-schakeerin gen en een belangrijke partij viel der pianiste daarin ten deel. Het was een goede gedachte van den heer Sluis, ook een toonstuk voor alt en piano op het programma te plaatsen. Eerstgenoemd instrument is bij velen onbekend en blijkbaar toch vielen de gevoelvolle tonen, door den heer Sluis aan dat instrument ontlokt, zeer in den smaak van het muziekminnende publiek. Buiten eenigen twijfel was de zangeres, mejuffr. J. van der Lee, het glanspunt van den avond, en heeft zjj met haar heerlijke stem zich veler harten veroverd. Haar schoon orgaan, innige en toch zoo eenvou dige voordracht, verwekte den grootsten bij val, en de gevoelvolle vertolking van het bekende„Ik ken een lied," bracht velen in ware verrukking. Nog rest ons te vermelden, dat de nette en ruime kolfbaan van den heer Haringbuizen geheel bezet was met een aandachtig luisterend en niet-rookend publiek. Ook verdient het opmerking, dat het zoogenaamde half uurtje ditmaal niet in toepassing moest worden gebracht, en het publiek op den uitgeschreven tijd in de zaal aanwezig was. Met voldoening mag door de Geheel- onth.-vereeniging op dien netten en goed geslaagden concertavond gewezen worden, en zeer zeker heeft het concert bij velen stof tot nadenken gegeven, edele gevoe lens opgewekt en aangename herin neringen aohtergelaten. D onderdag j.1. werd in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen de vergadering gehouden, welke door de afdeeling Harenkarspel van de Libe rale Unie belegd was, om van gedaohten te wisselen over een gewenschte dienst regeling op het baanvak Alkmaar-Helder der H. IJ. S. M. De afdeeling had daarbij opgeroepen de besturen van gemeenten en vereeni- gingen, die instemming hadden betuigd met het desbetreffend verzoek aan de H. IJ. S. M. en van dezen waren de h.h. J. Swan, burgemeester van Harenkar spel, G .C. Hulstburgemeester van Zijpe, teister, van Schagerbrug, J. W. C. Kroon, burgemeester van Zuid-Scharwoude, A. Wonder Pt., burgem. van O.-Niedorp, Mel- cAior, van Oudesluis, 1. Koomen, van Kolhorn, aanwezig, benevens de h. h. D. P. Plaatsman en E. Meijer Drees, afge vaardigden der afd. Haren karspel. De heer E. Meijer Drees, die de vergade ring leidde, herinnerde er aan, wat der kiesvereeniging vooral voor oogen had gestaan bij de indiening van het verzoek aan de Spoorweg-maatschappijbij den be- staanden treinenloop een dienstregeling te verkrijgen ten gemakke van hen die de verschillende onderwijsinrichtingen te Alkmaar en Helder bezoeken en van de kleine luijden", die zich in den regel niet verder bewegen dan Alkmaar, Helder en tusschengelegen plaatsen. De heer Meijer Drees las vervolgens de missive voor, door de kiesvereen. van den Raad van Toezicht op de Spoorwegen ontvangen en waarin mededeeling ver zocht werd van de wijze, waarop men het verkeer op het baanvak Alkmaar-Hel der geregeld wenschte te zien. De heer Plaatsman stelde nu de ver gadering in kennis met een schema, in den geest zooals de Kiesvereeniging zich voorstelde. In 't kort komt dit schema hierop neer, dat er verlangd wordt1. een trein richting Helder-Alkmaar, al daar aankomende circa 8.20 v. m.2. een id. richting Alkmaar-Helder, aanko mende circa 8.20 v. m.8. een id. rich ting Helder-Alkmaar, van Helder ver trekkende ongeveer 4 uur nam.4. een id. in omgekeerde richting, van Alkmaar vertrekkende ongeveer 4 uur nam. De ze treinen zijn zoo gesteld, dat kinderen op geschikte tijden te Alkmaar en te Helder kunnen aankomen om de scho len te bezoeken en na de schooltijden naar huis te kunnen terugkeeren. Maar dit is uiet voldoende. Om het gebruik gemakkelijk te maken, moeten deze trei- neu lokaaltreinen zijn, stoppende, op ver zoek, aan de overwegen, die naar dorpen leidon en dat wel naast de tegenwoordig bestaande stopplaatsen. Vervolgens voor do marktbezockcrs op den marktdag te Schagen een lokaaltreiu van Schagen naar Helder circa 11.80 v. m. en naar Alkmaar 1 uur n. m. en op de marktdagen te Alkmaar een van Alkmaar naar Helder 2 uur n. m. Bij deze regeling behoeft slechts be trekkelijk weinig verandering gebracht te worden in den bestaanden treinenloop en alleen rekening gehouden te worden met het minder snel loopen. Het verkeer met verder gelegen plaatsen behoeft er dus niet onder te lijden, als alleen maar ge zorgd kan woiden, de gewone treinen uit Friesland over Alkmaar naar 't Zuiden te doen vertrekken op uren, zoo na mogelijk aan die van aankomst der locaaltreinen en zoo ook in omgekeerde richting. De treinenloop toch zal, na 't in gebruik stellen van do lijn Alk maarHoorn, uit het Zuiden vandaan zooveel mogelijk niet meer over Amster dam, maar over HaarlemAlkmaar geleid worden naar Friesland, zooals de Maatschappij aan de kiesvereeniging be richtte. Algemeen kan de vergadering zich vereenigen met het hier opgegevene en kwam nu aan de orde de vraag, waar men stopplaatsen noodig oordeelde. Na besprekingen hierover werd aangenomen, bij de bestaande halten stopplaatsen voor de locaaltreinen te vragen aan den Hasselaarsweg tusschen H.-Hugowaard en Noord-Scharwoude, Waarland en Scha- gerwaard tusschen Noord-Scharwoude en Schagen, aan de Groote Sloot tusschen Schagen en Anna Paulowna en aan het Kanaal tusschen Anna Paulowna en Helder. Nog werd op raad van een der aan wezigen besloten, in het schrijven der kiesvereeniging aan den Raad van Toe zicht op te nemen, dat de hierboven vermelde regeling verzocht wordt na samenspreking met de hier aanwezige afgevaardigden. De heer Meijer Drees dankte hierna de aanwezigen voor hun tegenwoordig heid en sloot de vergadering. Benoemd tot heemraad van den Anna Paulownapolder de heer L. Metselaar. De liberale kiesvereeniging Alge meen Belang" vergaderde gisterenavond weder naar aanleiding van de mededee ling vau den heer Prins, in de vorige vergadering gedaan, dat hij zich in het belang van de liberale partij, in de ge geven omstandigheden, als candidaat voor de Provinciale Staten wenschte terug te trekken. Hoe echt liberaal de vergadering de handelwijze van den heer Prins ook vond, toch achtte men het verstandig, om in deze nog eenigen tijd een af wachtende houding aan te nemen en dan naar bevind van zaken te handelen. Dienovereenkomstig werd besloten en zoo was men gisterenavond weder bijeen tot bespreking dier zaak. De uitslag der discussie was, dat eene commissio van twee leden onzer Kies vereeniging de liberale candidaten (na tuurlijk die voor den opengevallen zetel van den heer Breebaart) zal bezoeken, en hen uitnoodigen gezamenlijk eene meeting te beleggen in Schagen, dus een oproeping tot de kiezers van wege alle liberale candidaten voor bedoelden zetel. Op deze bijeenkomst bepleitte men in naam der eenheid in de liberale partij de noodzakelijkheid van één candidaat. De op deze meeting gekozene zij d e candidaat der liberale partij, en de ove rige trekken zich loyaal en openlijk terug, met aanbeveling van hun mede stander. Op deze wijze alleen is de overwin ning onzerzijds verzekerd, die anders vermoedelijk door de tegenpartij zal worden behaald. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat deze poging om eenheid te verkrijgen geheel overeenkomt met den wensch van den candidaat Prins. Den uitslag deelen wij zoo spoedig mogelijk mede. Donderdag den 2en Juni vergaderde bij den hr. W. Smit te Winkel de afdeeling „Waard en Groet" der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. De vergadering werd geopend en geleid door den Voorzitter, den heer K. Bree baart Jz., de notulen van den Secretaris, den heer J. H. Berkenlosch, werden na lezing goedgekeurd en geteekend. Be sloten werd, f 25 toe te staan voor de tentoonstelling, dit jaar te Opmeer te houden. Ook werd het recht van dek king eener merrie door een der aange kochte buitenlandsche hengsten voor f 15 in plaats van den gewonen prijs, f 25, verloot onder de leden. Het lot besliste ten gunste van den heer W. Keetman te Winkel. Als candidaat voor lid van 't Hoofd bestuur werd opgegeven de heer J. Breebaart Kz. te Winkel en tot leden van het afdeelingsbestuur in de plaats der aftredende en niet herkiesbare leden, de heeren K, Knecht en U. Krvzege kozen de heeren H. Waiboer en WC. Visser. De leden werden in de gelegen heid gesteld een wicdxuuchine van nieuwe constructie te zien, door den heer E. Kruzemedegebracht. Met een woord van dank aan de aftredende leden van 't Bestuur en aan de vergadering voor haar opkomst, die dezen keer bijzonder talrijk was, werd zij door den voorzitter gesloten. Omtrent de Stoomtram Schagen-Alkmaar werd in de j,l. ge houden vergadering vau don Raad der gemeente ALKMAAR door B. en W. voorgesteld aan het bestuur der Noorder-Stoom- tramverceniging to berichten, dat deze vergadering niet genegen is, door het nemen van aandeelen mede te werken tot vorming van het kapitaal, voor het aanleggen van de stoomtram benoodigd; dat zij evenmin de betaling van rente van dat kapitaal wensclit te garandee ren dat zij zich niet geroepen gevoelt, een bijdrage te verleenen ter bestrijding van de voorloopige kosten, doch dat zij bereid zal bevonden worden op de minst bezwarende voorwaarden vergunning te verleenen tot den aanleg van de Stoom tram, voor zooveel deze gemeente aangaat. Op voorstel van den heer de Goede werd evenwel door den Raad het besluit genomen, zich in beginsel te verklaren voor het steunen van deze zaak en het voorstel daaromtrent dus teruggezonden naar B. en W. om advies. Yrijdagj. 1. werd te Alk maar de „Vereeniging tot verbetering van het schapenras in Holl. Noorderkw." opgericht. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren Chr. Oortman Gerlings, Hoorn, P. Schenk, Wieringerwaard, W. Bakker, Beemster, G. Groot, Schermer, K. Koster, Wieringerwaard, R. Weder, Oost woud en J. de Veer, Schagen. De heeren Schenk en Bakker zullen met een door de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holl. Noorderkw. te benoemen derde lid in Engeland een viertal rammen aankoopen. Aangewezen werden de volgende rassenLincoln, Cotswold, Hampshiredown en Wensley- dale Uit het verslag van den waarne- menden secr.-penn. bleek, dat de 100 aan deelen h f 10 nog niet alle zijn ge plaatst. In 't belang van de onderne ming ware het zeker, dat de vereeniging over de volle begrooting zou kunnen beschikken. Daarom is het hoogst wensche- lijk, dat zij, die tot heden verzuimden een aandeel te nemen, zich zoo spoedig mogelijk tot den heer P. Schenk te Wieringerwaard wenden. De zaak verdient zeker aller sympathie. D e uitkomsten der ansjo- vis-visscherij bleven in den loop dezer week te Wieringen beneden het mid delmatige. Op een paar dagen was de vangst zelfs slecht. Ook geep werd bij kleine hoeveelheden gevangen. De prij zen der ansjovis verbeterden eenigszins. Gemiddeld werd f 10.50 per 1000 uitbe-1 taald. Nadat al eenigen tijd het schip van P. R. alhier de aandacht had ge trokken, hadden j.1. Dinsdagavond een paar jongelieden den moed, om het schip binnen te gaanmen deed voor zichtig het luik van 't voorschip open en kwam aldra tot de ontdekking, dat de schipper zich door ophanging van 't leven had beroofd. Den lOd en Juni a. s. zal de heer R. van Hasselt, gedelegeerd lid bij den raad van administratie bij de Holl. Spoorweg-Maatschappij, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren in betrekking bij de Maatschappij trad. Het personeel dier Maatschappij besloot, zijn chef een cadeau te geven en hier voor werd een inschrijving geopend, waardoor een flink kapitaal bijeenge bracht werd. De heer Van Hasselt ech ter heeft gemeend, dit cadeau niet recht streeks te mogen aanvaarden, doch uit sympathie voor het corps het ook niet te verwerpen. Hij heeft daarom door een bijdrage het cadeau verdubbeld en het kapitaal nu beschikbaar gesteld voor een op te richten fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van spoorweg ambtenaren en -beambten. Van andere zijde wordt dit bericht in twijfel getrokken. Hondsbossche zeewerin gen. Bij het aldeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot voorziening in de ver dediging van de Noordzeekust in de pro vincie Noord-Holland tusschen de Hel- dersche en Hondsbossche zeeweringen, gaven sommige leden, wijzende op de ontstentenis eener behoorlijke regeling van de verdediging der kust tegen het geweld der zee, in overweging de wen- schelijkheid, deze geheele materie wette lijk te regelen, en dit zoowel om herha ling te voorkomen van gevallen, als waarop dit wetsontwerp betrekking heeft, als om billijke beginselen vast te stellen,ten aanzien van het bekostigen van even tueel nog aan te leggen zeeweringen. Verschillende leden verklaarden met dit wetsontwerp weinig ingenomen te zijn, omdat 't h. i. een gevaarlijk prece dent vormde, dat de waterschapszorg ge legd wordt op het Rijk met subsidie van de provincie. Op grond van verschillende beschou wingen achtten deze leden den gekozen weg niet juist, en zelfs, naar enkele be voegden, in strijd met art. 33 der wet van° 16 Sept. 1807, indien die bepaling althans nog geacht kan worden rechts geldig te ziju. 11. i. hadden de Prov. Staten een waterschap moeten oprichten, omvattende allo grondeu, dio bij de on derhavige kustverdediging belang hebben. Dat dit niet is geschied, werd door som mige leden als een grief tegen die Sta ten aangevoerd. Door andere leden werd deze zienswij ze bestreden. Zij meenden, dat de ver dediging vau dit deel des land3 tegen de zee in do eerste plaats een Rijksbelang geacht kan worden. De toepassing van den regel„dien water deert, dio water koert", leidt er dus toe, dat het Rijk ten deze als eerste belanghebbende op den voorgrond treedt. Een dorde, talrijke groep van leden had den met genoegen kennis genomen vau dit wetsontwerp, dat h.i. het karakter mosst behouden van eene beslissing in een zeer speciaal geval, en niet als antecedent mag gelden. Men vroeg voortsnaar de kosten, mot deze zaak gemoeid, omtrent het aandeel, dat door particulieren in de kosten van onderhoud zal worden gedra gen of de Reg. niet eenigszins nauw keuriger medcdeelingen kan doen om trent de jaarlijksche bijdrage, dio de belanghebbende gronden zullen hebben te betalen welke duinen aan het be trokken kustvlak het eigendom zijn van den Staat, welke van particulieren. Den Minister werd in ernstige over weging gegeven, de maatregelen to ne men, opdat de Staat eigenaar worde van al hetgeen tot de zeewering van Noord- Holland langs de Noordzee gerekend wordt. Op spoedige uitvoering der werken werd aangedrongen. Volgens sommigen had 't de voorkeur verdiend, indien het Rijk met de prov. Noord-Holland een overeenkomst had gesloten, die ter be krachtiging door de wet was voorge dragen. 1. A. van Vreeningen te Franeker, 2. J. Koetsier te Zwaag, 3. A. Brouwer te Achlum, 4. C. Cannegieter te Witmarsum, 5. D, Goed te Berkhout. In de gemeenteraadsvergadering van den 3en is de heer A. van Vreeningen met algemeene stemmen benoemd. Opnieuw is eene commissie voor buurt- versiering van 10 leden benoemd, die, af gescheiden van de tweo feest-commissiën, zelfstandig werkzaam zullen zijn, om de hootdbuurt in ordeljjke lijnen te versie ren en 's avonds te verlichten. Wij zullen krijgenschoolfeest, bid stond, historischen optocht, muziek, zang, tooneelvoorstellingen, versieringen, fak keloptocht, verlichtingen, lichtbeelden, al om vlaggen en zeer zeker groot bal na. Zitting van Woensdag 1 Juni, geopend te 11V4 uur ZEKERHEIDSTELLING VOOR AMBTENAREN. Aan de orde is het ontwerp, houden- dende regeling van de wijze, waarop door de daartoe verplichte Rijks-ambtenaren ten behoeve van den Staat zekerheid wordt gesteld, en dit wordt na eenige dis cussie aangenomen. Daarna wordt door den heer Van Qihe eene interpellatie gehouden over het ontslag van Mr. Israèls. Vervolgens geschiedde da stemming over het dienstplicht-ontwerp, met den uitslag waarvan onze lezers in 't vorig nummer reeds op de hoogte zijn gesteld. Het wetsontwerp, houdende nadere regeling nopens de vergelding van tijde lijke diensten met ponsioen, werd even eens goedgekeurdnu volgde nog af doening van eenige kleinere zaken en daarna sluiting der vergadering. De moord in de Govert Flinckstraat te AMSTERDAM. Er is licht opgegaan ten aanzien van een moord, die Zondagavond jl. in een danshuis in de Govert Flinckstraat heeft plaats gehad. Het staat, naar wij ver nemen, zoo goed als vast, dat de ketel maker, op wien zware verdenking rustte en die ook reeds in voorloopige be waring was, aan den vermoorde den noodlottigen steek heeft toegebracht. Een onderzoek aan het Rijks-Landbouwproefstation te GRO NINGEN heeft aan het licht gebracht, dat het besproeien tegen de aardappelziekte geen voor de gezondheid schadelijke ge volgen heeft. In het loof der besproeide aardappelen bevonden zich koperdeelen, in de knollen echter niet. Een waarschuwing! Onder FARMSUM (Gr.) is een ge heel gezin bestaande uit man, vrouw en drie kinderen ernstig ongesteld geworden, tengevolge van hét eten van. vleesch, dat afkomstig was van eene zieke koe. De twee jongste kinderen zijn reeds bezweken. De justitie te Maastricht heeft zich naar VAALS begeven, waar een doodslag heeft plaats gehad onder de volgende omstandigheden. Twee landbouwers, S. en N., kregen om eene nietige zaak twist, die zoo hoog liep, dat N. aan S. met een schop een slag op het achterhoofd toebracht, tengevolge waarvan deze iu een versch gegraven put viel. Toen men hem er uithaalde, was hij dood. Bjj de lijkschouwing werd een breuk vau de ruggegraat ge constateerd. De verslagene was 64 jaar oud en ongehuwd. De dader is gevan kelijk naar Maastricht overgebracht. i - i .iiii ui Do Spaanscho vloot ligt in de haven van Santiago de Cuba; do Spaansche vloot ligt er niet in de Spanjaarden hebben gebrek aan mondvoorraad en am munitie; de Amerikanen hebben er gebrek aan do opstandelingen hebben onder Gomez belangrijko voordeeion behaald; de opstandelingen hebben zware verlie zen geleden de opstandelingen maken zich gereed, Manilla aan te tasten; vele hoofden der opstandelingeu hebben aan de Spaansche autoriteiten hunne dion- sten aangoboden; de Amerikanen hebben eene schitterende overwinning bevoch ten; de Amerikanen hebben gevoelige verliezen geleden. Ziedaar eenige gege vens, die in de laatste dagen tot ons zijn gekomen. "Wie hieruit de waarheid weet te vinden, heeft zeker wel een bij zonder fijnen neus. Dit schijnt in alle tegenstrijdige ge gevens vast te staan, dat er bij de baai vau Santiago werkelijk iets heeft plaats gehad. Het fijne van de zaak is tot heden nog niet bekend. De berichten omtrent een treffen komen alle uit Ja maica, waar men een bijzonder scherp oog en een fijn gehoor schijnt te heb ben. Als men evenwel weet, dat de afstand tusschen Jamaica en Santiago ongeveer aoo groot is als de afstand van Amsterdam tot Parijs, dan zal men tot de overtuiging komen, dat aan de betrouwbaarheid dezer berichten ook al geen groote waarde is te hechten. Vrij zeker is het, dat de Spaansche vloot zich voor Santiago bevindt. De groote vraag is nu„hoe admiraal Cer- vera er uit te krijgen Indien het niet gelukt, den ingang der baai to forcee- ren, zal men wellicht van de landzijde beproeven, de Spaansche vloot uit de baai te verdrijven. Daarvoor zou een aanzienlijk landingsleger aan wal ge bracht worden. Dit leger, versterkt door de benden der opstandelingen, zou San tiago moeten veroveren, de forten en hoogten, die om de vesting gelegen zijn, bezetten en daarna de vloot van Cerve- ra met zwaar veldgeschut uit de haven verdrijven. Of dit alles wel zoo ge makkelijk zal gaan, staat te betwijfelen. Vooreerst is de landing niet zoo gemak kelijk, als men zich dat te Washington voorstelt. De kust wordt in de omge ving van Santiago goed bewaakt en het is bij de pogingen tot landen aan de noordkust reeds gebleken, dat een lan ding bij voldoende waakzaamheid bijna onmogelijk is. Wanneer de oorlog nog eenigen tijd op den bestaanden voet wordt voortgezet, dan zal de best gevulde schatkist de overwinning behalen, en dat zal natuur lijk Amerika zijn. Reeds nu heeft de strijd aan de Vere6nigde Staten drie honderd zestig millioenen dollars gekost, welk bedrag spoedig tot een milliard zal zijn aangegroeid. Spanje kan door den treurigen financiëelen toestand, waar in het verkeert, onmogelijk de mid delen krijgen, om den oorlog langen tijd voort te zetten. De minister van finan ciën tracht thans een leening van een milliard peseta's te plaatsen, doch waar mee de rente dier leening betaald zal worden, wordt niet vermeld. Een extra buitenkansje dus voor lielhebbers van Spaansche papieren. Bijna alle inkom sten worden thans door bet leger ver slonden. Het zijn evenwel niet alleen Spanje en Amerika, die onder zware mi litaire lasten gebukt gaan. Geheel Eu ropa lijdt onder den druk van het mi litarisme. De uitgaven voor oorlogswapening van Engeland, Rusland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Duitschland is van f 1048.000.000 in 1868 gestegen tot f2028.000.000 in 1896. In 1868 telden de legers op voet van oorlog vier en een half millioen man, thans zeventien millioen. In dien tijd vermeerderde Frankrijk's schuld van 6000 millioen tot 15000 millioen, die van Rusland van 8600 millioen tot 9600 millioen. De schuld van Oostenrijk en Italië verdubbelde in dertig jaren tijds. Het is een verschrikkelijke wedstrijd, waarin de Europeesche volkeren elkan der medesleepen, te treuriger, omdat al de persoonlijke en financiëele offers slechts strekken om het recht van den sterkste voor goed te vestigen. De verschillende bekende en onbekende alli anties, die tusschen enkele groepen van volken zijn gesloten, ook zij zijn de be wijzen, dat macht den voornaamsten factor bij de oplossing van internationale ge schillen vormt. Te verwonderen is het daarom niet, dat door Engeland pogingen zijn of worden aangewend om uit zijn isolement te geraken. De „Daily Telegraph" geeft omtrent de onderhandelingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten hot volgende overzicht Van Amerikaansche zijde zijn de vol gende voorstellen gedaan Engeland moet de leer van Monroe erkennen en zich onthouden van pogin-

Schager Courant | 1898 | | pagina 2