Gemengd Nieuws. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat de snbsidie van het Rijk dit jaar zal bedragen f3110 en dat de subsidie van f 5000 bij het Prov. bestuur is aangevraagd. De commissie tot het nazien der reke ning, bestaande uit de heeren D.A.Kaan, li. C. Rezelman en C. li, Waiboer, advi seert tot goedkeuring onder dankzegging aan den penningmeester; aldus wordt dan ook besloten. De voorzitter doet vervolgens mededee- ling, dat voor de hengsten op de eilanden wederom f 700 aan premiën zal worden beschikbaar gesteld en wel f 250 voor Ter schelling en Texel ieder en f 200 voor Wie- ringen. Verder worden uitgeloofd 2 premiëa voor hengsteu tot f 800, 1 premie voor een 8-jarigen hengst van f 10Q, dan 12 premiën van f 25, 8 premiëa van f 50 en 12 premiëa van f 50. Tot afgevaardigden naar" de algameene vergadering worden benoemd de heeren B. Biesheuvel voor üet Zuiderdeel, C. Schoen voor het Middendeel en G. Brands voor het Noorderdeel. Het voorstel van het bestuur, om f 25 te verleenen voor de tentoonstelling te Op meer, wordt aangenomen. Bij die toeken ning zal de bepaling worden gemaakt, dat de f 25 zal worden uitgeloofd voor fokpaar- den. Door den heer 7 Rooft van Haarlem mermeer was pet brief opgegeven om onder de punten voor de algemeene vergadering op te nemen Is 't niet wenschelijkleu ring op cornage bij dekheugsten te beper ken tot 5-jarigan leeftijd P De voorzitter gelooft wel, dat het wen- schelijk is, aan de keuring op comage een grens te maken, daar ouders hengsten daar meer last van hebben. Niet alleen in de ze prov., zegt voorzitter, maar ook m an dere afd. wordt daarover gesproken, maar omdat het een Rijkszaak is, kannen we daar niets aan veranderen, maar kan alleen wanneer alle afd. het daarover eens blij ken, een adres aan de regeering worden gericht. De heer K. Kaan Az. vraagt, of de mogelijkheid dan niet bestaat, dat men een hengst aankoopt op vijfjarigen leeftijd en zoodoende de keuring op cornage ont kropen kan. De heer de Goede zegt, dat dan deze bij bepaling zou moeten worden ge maakt, dat een hengst wel degelijk 2 of 3 maai gekeurd moest zijn op cornage. De hear Delcourt wijst op het onbillij ke,in de keuring op cornage gelegen en brengt de van elkaar verschillende omstandigheden, waaronder gekeurd wordt, onder de aandacht. De heer Qeerlings vau Purmerend ijvert voor het behond van de kenring op cor nage. Cornsge ontstaat, volgens spi., meest al na droes, en goed opgepaste paarden krijgen dat veelal niet voor hun 5a jaar. Spr. wijst op Dnitschland, waar men maar tweemaal op cornage keurt en ook juist veel hengsten met cornage heeft. Spr. verwacht vau het streng volhouden van deze keuring voor ons paardenras veel heil. De heer Jb. Zijp Rz. is het met dezen spr. volkomen eens en meent, dat de ge houden keuringdn juist de overtuiging hebben gegeven, dat daarmede moet wor den doorgegaan. Spr. gelooft wel, dat het lastig en moeilijk is voor particulieren, maar het particulier belang moet bier achterstaan bij hoogere belangen. De heer B. Biesheuvel zou den leeftijd wel gesteld willen zien op 10 jaar. Ds heer H. Waiboer is voor het vol houden van een strenge keuring. De beer G. R. Geerligs wijst op de zeer ongeschikte plaatsen,die voor die keurin gen worden gebruikt en vindt het zeer erg, dat dure paarden aan een dergelijke behandeling worden onderworpen. Da voorzitter meent ook, dat er wel betere plaatsen te krijgen zullen zijn, b. v. een stuk weiland. De heer de Goede zou gaarne zien, dat de afdeeling daarvoor een som uittrok. De heer K. Breebaart Jz. wijst er met nadruk op, dat in Duiischland maar op 3- en 4-jarigen leeftijd wordt gekeurd op cornage en juist daar zooveel hengsten zijn met cornage. Spr. heeft de mee ning daar hooren uiten, dat er bjj zeer krappe keuringen op cornage geen hengBten zouden overblijven, maar spr. gelooft dat volstrekt niet. Te meer, daar het een feit is, dat 10- en 12-jarige hengsten heel vrij van cornage bevonden zijD.en als 't voor komt, dat oudere dieren bewijzen geven van cornage, zullen ze het zeker wel langer reeds onder de leden hebben gehad. Spr. wil de keuring op cornage streng handhaven; ook den maatregel, om voor een paar keer te keuren,vindt spr. daarom gevaarlijk, daar we dan uit Dnitschland ingevoerd zouden kriigeu al die hengsten met cornage. Voorzitter gelooft, dal het vcorstel vau den heer 't Hooft niet veel ondersteuning zal vinden; 't bestuur moet het pnnt op de agenda van de algem. verg- plaatsen, maar de afgevaardigden kunnen van den geest dezer vergidering nota nemen. De heer K. Breebaart Jz. wil zien aan gegeven, dat deze vergadering in geen geval adhaeaie aan dat punt geeft en wil den afgevaardigden zien opgedragen, liet zooveel mogelijk tegen te werken. De voorzitter meent, dat, dair het Rijk en de Provincie die verplichte keuringen hebben opgedragen, zij wellicht wel be reid gevonden zullen wordeD, een deel te dragen in de kosten voor betere terreiuen voor de kenring op cornage. De he<?r G. R. Geerligs wijst op het mishandelen van sommige dieren bij de keuringen op cornage, een ieder jaagt er maar achter aan. Voorzitter gelooft, dat de commissie, die daar het toezicht op heeft, en waarvan de voorzitter, de heer Rulstop de vergade ring aanwezig is, van die aanmerking wel mota zal nemen. De heer K. Breebaart Jz. meent, dat het publiek bij die keuringen niet noo- dig heeft; in Duitschland zijn alleen de commissie en de belanghebbenden daarbij aanwezig. De voorzitter gelooft, dat het hier is als met elke nieuwe zaak: daar zal nog wel wat aan te verbeteren zijn, maar belooft, dat 't bestuur alles zal aanwenden om aan de opmerkingen tegemoet te komen. De heer Geerlings van Purmerend spreekt zijnen spijt uit over de verplichte keuringen, waarbij de commissie soms verplicht is, allerongelukkigste diereu goed te keuren, omdat zij juist niet bezitten die erfelijke gebreken,welke opgenoemd ziju in het regle ment. De voorzitter acht het nog niet het gelegen tijdstip, om daarop in te grijpen. Later zal men, door de praotijk geleerd, de noodzakelijkheid er wel van inzien. De heer Jb. Zijp Rz. wijst er op, dat de verplichte keuring niet zonder strijd in de wereld is gekomen, men beschouwde haar als het ingrijpen in ieders recht. Spr. is het met den voorzitter eens, om hier niet te sterk op in te gaan; men moet eerst wat aan de verplichte keuringen gewoon raken spr. meeat het zaak, op 't oogenblik nog niet verder te gaan. De heer K. Breebaart Jz. merkt op, dat hij gaarne zou zien, dat de volgorde der te keuren hengsten niet eerder dan na de keuiing op cornage werd bekend ge maakt. Verder had Spr. eveneens gaarne, dat voor de monstering een afgeschut gedeelte vrij werd beschikbaar gesteld, opdat de keur meesters beter gezicht op de dravende dieren zouden hebben. De heer Schoen informeert, of niet eens een merriekeuriug te Purmerend gehou den zon kunnen worden. Voorzitter belooft, dat zooveel mogelijk aan de gedane opmerkingen zal worden tegemoet gekomen en dat heel goed een kenring vau merriëa, om in het stsmboek te worden opgenomen, te Purmerend kan worden gehouden, als er een voldoend aantal is. Voor de andere keuringen kan dat niet die moeten op één plaats worden gehouden, daar de dieren met elkander moeten worden vergeleken; en tot dusverre is Beverwijk daarvoor nog 't geschiktst gebloken. De heer K. Kaan Az. zag gaarne, dat ook van moederszijde keuring werd uit geoefend op cornage, b. v. bij 2-jarige meniën. Voorzitter oordeelt,dat men het keuren op cornage niet te streng moet doortrekken; dat men bij de keuring op hengsten zulks doel, gaat nog, doordat daarvoor booger subsidiëu worden gegeven en men ook door te laten dek ken geld kan verdienen, maar men wil voor een premie van f 50 geen kans loopen een merrie een f 40 of f 50 in waarde te zien verminderen. Er wordt eveneens op gewezen, dat een merrie maar 1 en een hengst een 50 h 60 afstammelingen per jaar heeft. De heer de Goede wijst den heer Kaan er op, dat persoonlijk erop gelet kan worden, of de merrie, waarbij men fokken wil, cor- nard is. De heer K. Breebaart Jz, meent, dat men niemand zal kunnen verbieden, te fokken bij zijn eigen merrie, al is die on derhevig aan comage. De heer de Goede vraagt, of de keurin gen van hengsten niet in April in plaats van iD Maart kannen plaats hebben. De voorzitter wyst erop, dat zulks tóór den dektijd moet geschieden. Daar niemand meer iets ter behandeling opgeeft, sluit de voorz. onder dankzegging de vergadering. Hoe men dieven ontdekt. Een Engelsch officier deelde onlangs de volgende vermakelijke histoiie mede, die hij in een Indisch garnizoen had bijge woond. Korten tijd nadat een nieuwbenoemde kolonel het bevel over het 14e regiment inlanders had aanvaard, had er in eene kazerne een diefstal plaats. Van den dader was geen spoor te ontdekken. Daags na den diefstal wandelde de kolonel langs het in linie opgespelde regiment en deelde aan alle manschappen een kleinen stok van bamboe uit. Daarop sprak hij hen met forsche stem toe Mannen, onder n be vindt zich een dief, en Brahma heelt mij medegedeeld, op welke wijze ik hem kan ontmaskeren. Eén voor één moet ge bij mij komen en mij nw bamboestok bren gen en de schuldige, hij mag doen wat hij wil, zal den langsten stok hebben Geeft acht De soldaten verschrikten door die be dreiging en voldeden aan het bevel, door één voor één hunne stokken bij den kolonel ta brengtn. Nauwelijks had deze er een paar doziju ontvangen, toen hij plotseling op een der soldaten toevloog, hem bij de keel greep en toedonderde„Jij bent de diet"De Hindoe wierp zich op de knieën en sta melde sidderend een bekentenis, terwijl zijne kameraden zich vol bewondering voor den sabib neerwierpen, wien Brahma eens zoo vreeselijke macht had gegeveD. Toen de soldatan waren ingerukt, vroeg een majoor, die met groote verbazing van dit tooaeel de zwijgende getuige was ge weest, den kolonel, door welke list hij de waarheid had ontdekt. Op heel eenvoudige wijze, antwoord de de kolonel lachend. De stokken waren natuurlijk alle even lang, maar de dief brak in zijn angst, dat hij den langsten stok zou hebben, er een stok af, wat ik ook wel had verwacht, en zoo was hij dadelijk ontmaskerd, Zware onweders, welke de laatste dagen boven geheel Bulgarije heb ben gewoed, hebben op vele plaatsen o. a. in Roetschoek, Widdin, Brazza, Berko- vitzs, groote overstroomingen veroorzaakt talrijke huizen en bruggen zijn ingestort, terwijl een groot deel van het telegraafnet is vernield. De gunstige vooruitzichten van den oogst zijn door dtze ramp ge- dteltelijk in gevaar gedracht. Daarente gen heeischt in Zuid-Bulgarije (Oost— Rumelië) groote hitte en droogte. In Kasanlik is de rozenoogst voor de pro ductie van rozenolie reeds begonnen. De ze industrie, welke voor de bevolking van bovengenoemde streek het hoofdbestaan uitmaakt, belooft dit jaar minder voor- deelig te zullen worden, daar de uitvoer van rozenolie naar de Vereenigde StateD, een der grootste afnemers, door den oor log belangrijk geringer zal zijn. Invloed van den reuk van stoffen op melk. Het is van alge meene bekendheid, dat de aard van het veevoeder van grooten invloed op de samen stelling en den smaak der melk is. Min der bekend is echter, dat ook de reuk van verschillende stoffen, welke koeien inademeD, zijn werking op de melk doet gelden. In Duitschland is dit feit onlangs geconsta teerd. Twaalf koeien, die in een weide graas den, passeerden, telkens als zij naar de plaats, waar zij gemolken moesten worden, gedreven werden, het cadaver van een on begraven kalf telkens ademden zij de lucht, welke het in ontbinding verkeerende cadaver afgaf, slechts, voor eenige oogen- blikken in, maar toch was het gevolg daarvan, dat haar melk geheel bedorven was. En niet alleen de melk van deze twaalf koeien alleen, maar ook die der overige 80,welke bij het melken met de eerstgenoemde naar dezelfde melkplaats gedreven werden en die niet voorbij de plek, waar het kalf lag, gekomen waren. Eu dat de oorzaak van het verschijnsel werkelijk aan het inademen van bedorven lacht moest zijn toe te schrijven bleek darait, dat do melk weer te gebruiken was, na dat het kalf begraven was. Overigens is het reeds lang bekend, dat melk, afkomstig van koeieD, welke iu een pas met karbol gedesinfecteerdeu stal staan, bij menschen ongestelheid en nei ging tot braken veroorzaakt. Ja, het vleesch van zulke dieren moet een hoogst walgelijken karbolreuk hebben. Er is één gevolg van den SpaanschAmerikaanschen oorlog, dat men voorzeker met voldoening zal vernemen. De overvloed van berichten omtrent dezen werkloozen strijd heeft een groote be hoefte aan papier doen ontstaan. Vele groote Amerikaansche dagbladen gebruiken 90 tot 95 tons papier per dag tegen 55 tot 60 tons in gewone tijden. De prijs van het papier is dientengevolge met een dollar per 100 KG. verhoogd. Niettemin worden de Vereenigde Staten met een nij penden papiernood bsdreigd. Alle voor raden zijn uitgeput. De papierfabrieken Lveren per dag 1800 tons af en het ver bruik bedroeg de vorige maand gemid deld 2100 tons per dag. Er is maar één middel om uit den nood te komen de redacties moeten hun correspondenten last geven, hun al te vruchtbare phantasie wat in te toornen en dat is een geneesmiddel, welks uitwerking met genoegen door de geheele wereld zal worden aanschouwd. Gekleurde Sneeuw. Op 7 Maart is op verschillende plaat sen in Europa gekleurde sneeuw gevallen. Waarnemingen vau dien aard zijn in Zuid-Oostenrijk, bij de Italiaauscho gren zen, in Eugadia, bij Heidelberg, in den Harz gedaan. Prof. Hampe, die deze zalra- kleurige sneenw onderzocht heeft, vond er stofdeeltjes in grootendeels uit ijzeroxyd- hydraten bestaande. Vermoedelijk zijn die, evenals na de uitbarsting op Krakatau in 1883 werd waargenomen, toen de lucht 's avonds laDg gekleurd was, afkomstig van vnlkanisehe uitbarstingen, volgens prof. Hampe, op IJsland. De patriarch der Cubanen. De maD, die waarschijnlijk aan 't hoofd der Cubanen zal komen te staan, wanneer de Spaansche heerschappij zal zijD gebro ken, ia Juan Armo, die reeds sedert 55 jaren de Spanjaarden bestrijdt en nu bijna 90 jaar oud is. Hij is nu in Tampa. Men zegt, dat hij de eerste man was, die in den opstand van 1850 bloed heeft ge stort. Reeds in 1843 heeft Armo zijn stem tegen het Spaansche bestuur verheven in de quaestie der slavernij hij werd daar voor gevangen gezet. In 1848 stond hij weer aan het hoofd van een opstaud in Milanzas en in 1850 overrompelde hij Cardenas. Ia datzelfde jaar werd hij met vier anderen door vijftig Spanjaarden om singeld hij en zijn makkers wisten 17 Spanjaarden te dooden, vóór zij overwel digd werden en voor dood bleven liggen, Armo met twee gebroken ribben en twee schotwonden in het lijf. Hij genas echter en trok wetr tan strij de, tot 1855, toen hij gevangen werd ge nomen en, in ketenen geklonken, naar SpaDje werd gestuurd. Hij wist te ont vluchten en kwam (in 1866) te New-Tork aan, waar hij den tienjarigen oorlog voor bereidde, die ic 1868 op Cuba uitbrak. Tegen den vrede van Zanjon iu 1878 protesteerde hij en bleef de Spanjaarden met gnerilla-benden bespoken totdat in 1895 de opstand weer uitbrak. Toen wilden de Cubanen hem met het tog op zijn hoogen leeftijd niet meer laten strijden. Hij is iemand van een patriarchaal uiterlijk en Dog zeer krechtig, met opge heven hoold en vasten stap. Van zijn hand is ook een boek over deu politieken strijd op Cuba verschenen, dat zeer wordt geroemd. Pilosophie. Bescnonkene (langs de straat waggelend, omringd door een troep jo lende kinderen). Kinderen, lacht niet, gij weet nog Diet, wat dorit is. Waarom was je er zoo ze" ker van, dat hij aanzoek om je hand zou doen werd san een meisje gevraagd, toen zij over haar engagement sprak. Wel, was hst antwoord, toen hij mij pas attenties begon te bewijzen, g«f hij mij bloemen. Later gaf hij mij hand schoenen, en toen wist ik, dat hij er ern stig over begon te denken, om mij te vra gen. Eindelijk, toen hij mij zakdoeken eD verschillende andere nnttige artikelen meebracht, had ik de zekerheid, dat hij besloten had, met mij te trouwen. Wie heel niet schertsen kan, hij is een arme man; Maar armer nog is hij, die niets dan schertsen kan. Als men van een gebroken flesch nog eenig nut wenscht te hebben, kan men op de volgende wijze te werk gaan. Men vult de flesch ter hoogte waarop men h&Hr wil afsnijden met olie. Men zorge daarbij, dat de flesch horizontaal staat en dompele dan snel een gloeienden pook in de vloeistof. Tot uw verbazing barst dan het glas en wel zóó, dat de flesch juist langs den vloeistofspiegel is afgesneden. De verklaring van dit verschijnsel i» het volgendeAangezien glas tot de slechte geleiders van warmte behoort, is er eenigen tijd noodig vóór de warmte, welke aan de binnenzijde der flesch wordt medegedeeld, zich door het glas heen heeft voortgeplant en aan de buitenzijde uitzetting teweeg kan brengen. Als nu de temparatuur-verhooging zeer snel geschiedt, dan kan er alleen uitzet ting aan de binnenzijde plaats hebben, tengevolge waarvan het glas barst. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor als men heet water giet in een glas van mindere qaaliteit, waardoor dat springt. Op deze wijze kan men van een ge broken flesch een glas maken, dat zeer goed te gebruiken is. Geen tijd. Eenbuiten- mannetje komt ia Amsterdam, en neemt in een der groote hotels ziju intrek Hij gaat uit, maar viaagt eerst eens aan den portier,hoe laat er in het hotel gegeten wordt. Ontbijt van zeven tot elf, lunch van elf tot drie, diner van drie tot acht, sonper van negen tot twaalf", luidt het antwoord. Verbaasd kijkt de ander hem aan. Maar dan heb ik in het geheel geen tijd, om de stad te zien 1" roept hij eindelijk uit. Te veel verlangd. Bedelaar^Eeu centje asjeblieft, mijn heertje." Voorbijganger„Zoo'n mensch met flinke armen es beenen geef ik in begin sel niemendal. BedelaarWou u soms, dat ik me vcor dien onnoozelen cent nog een bonten heen aanschafte Ook een definitie. Wat is kunst f Kunst is iets, wat men niet kanwant kan men 't eenmaal, dan is 't geen kunst meer I Eigenaardige schenking. De groote glasfabrikant Lobmayr te Weenen heeft op eigenaardige manier 200.000 fl. geschonken aan het comité lot oprichting van arbeiderswoningen. In 1888 ontving nameljik de toenmalige burgemeester een pak metallieken ter waar de van 100.000 fl. Daarbij Lg een halve visitekaart met een voornaam en eenige regelen, luidende, dat de schenker voor- loopig onbekend wilde blijven en het doel der schenking eerst dan zou aangegeven worden als de andere heltt van het kaartje zou overgereikt worden. In 1889 zond de anonymus wederom 100.000 fl. tot vergrooting zijner fundatie, en nu eerst, 9 jaar later, heeft de onbekende zijn incognito laten vallen en de tweede helft vaD het kaartje aan den Burgemeester overhandigd. Rechter (tot getuige). Ik hoor, dat je van deu woordentwist tus- schen den beklaagde en zijn vrouw, die aan de daad voorafging, getuige bent ge weest. G ;toige. Ja, edelachtbare. Rechter. En wat zii hij. Getuige. Ik heb niet gehoord, dat hij iets zei, edelachtbare. Keizer Wilhelm's Ooster- sche reis. Keizer Wilhelm zal op zijn reis naar Jeruzalem vergezeld zijn van zijn gemalin en een groot gevolg. Hij stapt te H&ïpha aan land eD gaat vau daar naar Jaffa. Daar de keizer niet vau den spoorweg ge bruik wil maker, zal er een karavaan wor den gevormd, die onder tenten zal kam peeren. De keizer heeft de aangeboden vertrek ken in het paleis van den Tnrkschen gouverneur te Jeruzalem niet aangenomen, hij geeft de voorkeur aan een kamp, dat bniten de mnren der stad zal worden op geslagen. De wijding vau den Lutheischen tempel zal met groote praal geschieden. Alle Luthersche vorsten van Duitschland zulldn daarvcor uilnoodigingen ontvangen. De keizer zal na Jeruzalem ook Bey- roeth en Damaskus bezoeken.

Schager Courant | 1898 | | pagina 7