KIEZERS Uitslag Verkiezing. Herstemming' Prov. Staten. 42ste Jaargang Ho. 3320. Zondag 19 Juni 1398. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. DONDERDAG a. s. Bekendmaklntren. Gemeente Schagen. Bepaling stemtijd in fa brieken en werkplaatsen. Verleent vergunning HERSTEMMING voor de Provinciale Staten. Donderdag den 23 Juni a. s., KOOMEN J. Hz. ZIJP Jb. Hz. KENNISGEVING, Buitenlandsch Nieuws. Pollet oïsraciit der west. Binnenlaqdsch Nieuws. si Sitifs- iiiiblai. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. ËtSureau: 8CHA<&2üI, Laan, 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WIM R L. De j. 1. Dinsdag gehouden stemming voor de Provinciale Staten, waarbij de Heer Th. J. Waller tot lid is verkozen en de Heeren Jb. Zijp Hz. en J. Koomen. Hz. in herstemming zijn gekomen, heeft schitterend bewezen, dat met recht van het vrijzinnig district Schagen kan worden gesproken, dat met reden kan worden geëischt, dat de vertegenwoordigers van het district Schagen zijn wars van protectie, wars van elke kerkelijke regeering oi vertegenwoordiging. Immers, niet minder dan 3485 stemmen zijn er uitgebracht op de tegenstanders van de protectie en 1755 stemmen op de aanhangers daarvan. Maar nogmaals zal van de kiezers uit dit district een gang naar de stem bus worden geëischt, om op nog overtuigender wijze te doen weten, welke candidaat hun het meest gewenscht voorkomt, welken candidaat zij den aange wezen persoon achten,om naar de Staten te gaan en hunne belangen te behartigen. De heer Jb. is een man, wien wij gerust die belangen kunnen opdragen; die reeds door het vele, dat hij voor Wieringerwaard en Schagen heeft gedaan, bewezen heeft, dat hij moeite noch lasten ontziet om nuttig werkzaam te zijn. Door zijn grooten steun aan de Paaschtentoonstelling, doorzijn ijveren vooreen paardenmarkt voor Schagen, door nog meer andere feiten heeft hij bewezen en daar komt het op aan dat hij is een man die practische waarde heeft voor zijn dis trict, die niet door groote woorden, maar door daden bewijst, dat hij in onze Staten de rechte man zal zijn op de rechte plaats. Kiezers, vrijzinnige kiezers van het district Schagen, opnieuw dan Don derdag a. s. naar de stembus. De keuze is nu vereenvoudigd. Ge hebt nu te kiezen een vrijzinnig man als den heer Jb. Zijp Hz., of den heer Koomen van Winkel, den protectieman, den aanhanger van het d ure brood. Wanneer ge een tegenstander van het laatste zijt, en dat zijn, wanneer zij volgens hun beginsel hebben gestemd, ook degenen, die hun stem uitgebracht hebben op de heeren Bree baart, Kolif en Prins, dan ook op naar de stembus en getoond, dat ge uw plicht begrijpt, en gestemd Jb. Zijp Hz. Spiegelt u aan de nederlagen, den liberalen elders toegebracht, ook een gevolg van het thuisblijven, waar de tegenpartij wakker op post was. De dag van Donderdag a. s. leent zich zeer slecht voor een getrouwe opkomst naar de stembus, maar, kiezers, weest toch allen van goeden wil le, en getroost u eenige moeite in zaken, die ook uw belangen raken, waar mede ook uw belangen gemoeid zijn. Wanneer op onwaardige wijze naar uw idee uw district zon moeten worden vertegenwoordigd, dan is uwe eige ne lakschheid de schuld daarvan. Er wordt niets meer van u geëischt, dan een gang naar de stembus, om bewijs te geven, dat, waar ge roept om behar tiging uwer eischen, gij u ook de moeite wilt getroosten, daarvoor te stem men te gaan. Daarom, al wat vrijzinnig heet, al wat is tegen protectie, verbonden met de beide kerkelijke fracties, sluit u aaneen, komt ter stembus en stemt Jb. ZIJP Toont, dat ge niet gediend zijt van konkelarij bewijst, dat ge geen achting kunt gevoelen voor zoogenaamde liberalen, die hunne vrijzinnige beginselen begraven om maar te geraken tot hun troetelkindprotectie. Bewijst, door uw stem uit te brengen op Jb. Zijp Hz., dat ge wilt verkozen zien mannen, die, getrouw aan hunne beginselen, niet ver geten, wat zij hun kiezers verschuldigd zijn, mannen die een warm hart toonen te bezitten voor aller belangen, ook voor die van den kleinen man. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van L tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER der Gemeente Schagen herinnert hoofden of bestuurders van een bedrijf of eene on derneming, waarin mannelijke personen, die den leeftijd van vijl en twintig jaren hebben bereikt, arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen dat zij, volgens art. 57 der KIESWET, verplicht zjjn te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstem ming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voor middags en vijt uren des namiddags, daartoe gele genheid vind» dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, ver plicht zjjn te zorgen, dat in hunne fabrieken of werkplaatsen, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemmiDg bepaalden tijd op eene zichtbare wyze is opgehangen eene door hen onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden, en dat op de woorden „arbeid" ea „fabrieken en werk plaatsen" 1 der Arbeidswet toepasselijk is. Bovenbedoelde lijsten zijn ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. Schagen, den 7 Juni 1898. De Burgemeester, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op art. 46 van de Politieverordening voor die gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat het op den 20, 21, 23 en 26 Juni a. s. in het belang der openbare orde is verboden, in de kom der gemeente, vanaf de pnnten, waar de daartoe betrekkelijke waarschuwin gen zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rij den. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis vaB ten hoogste 6 dagen. Schagen, 14 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders vau Schagen, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen Gezien de artt, 10 en 145 van de politieverordening dezer gemeente j aan de tappers, om gedurende de kermis muziek ie lateu maken, danspartijen te doen plaats hebben en na bezetten tijd huune localiteiten open te houden. Schagen, 14 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. De Burgemeester der Gemeente Schagen brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens acht tot des namiddags vij f uren, de herstemming zal geschieden ter vervalling van één plaats in de Provinciale. Staten van Noordholland voor het kiesdistrict Schagen, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 ran het Wetboek van Strafrecht, luidende ,Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar*. Sehagen, den 15 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente SCHAGEN maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, ver meldende den uitslag der op 14 Juni j. 1. gehouden stemming, ter verkiezing van Twee Leden van de Provinciale Staten van Noordholland, is aangeplakt en voor een ie der ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Schagen, den 15 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Scha gen Gelet op art. 11 van het Koninklijk Be sluit van 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6.) en artt.10 en 11 der Wet van 11 April 1827 (Staats blad No. 17); Brengen ter kennis van belanghebbenden: 1. dat de alphabetische naamlijst van al le de binnen deze gemeente voor de schut terij ingeschreven voor de lichting 1898 van af heden tot en met den 24 Juni a. s. ter Secretarie ter inzage is gelegd; 2. dat de loting zal plaats hebben ten Raadhuize op Zaterdag 25 Juni a. s., des voormiddags ten 10 ure. Schagen, 17 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders van Schagen, S BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Voor het parlementaire raderstel zijn twee manieren, om de staatsmachine voor stilstaan te vrijwaren of het ministerie neemt zijn ontsla», óf het zendt de Ka mer naar huis. De geschiedenis van den dag geeft in dezo week van beide een voorbeeld. Het ministerie Méline, dat den zeldzaam langen tijd van 2 jaar en 7 weken tusschen de parlementaire klippen door wist te zeilen, is op een blinde klip gestooten, waardoor kapitein en be manning zich genoodzaakt hebben gezien, het wrakke vaartuig te verlaten. Wil men, in stede van deze beeld spraak, een meeralledaagsche uitdrukking, dan zouden wij zeggen de radicalen en socialisten hebbes Méline een beentje gelicht, waardoor hij hals over kop omver is getuimeld. De nieuwe Kamer was bijeengekomen en nu diende de re geering van haar wel een motie van vertrouwen te ontvangen. Een der vriend jes had er dan ook spoedig eene in el kander gezet, die aldus luidde De Kamer, goedkeurende de politiek, door het minis terie gedurende de laatste twee jaar ge volgd, gaat over tot de orde van den dag. Hiermede kon Méline zich zeer wel vereenigen. Toen nu die motie met 23 stemmen meerderheid was aangenomen, scheen het ministerie gered te zijn. Daar komen de heeren Bourgeois en Ricard voor den dag met eene onschul dige toevoeging, waarin zij den wensch uitspreken, dat de regeering zal moeten steunen op eene republikein sche meer derheid. Méline meende, dat de eerste motie voldoende was en verzette zich tegen deze al te pikante toevoeging. Het mi nisterie Méline toch heeft in het laat ste jaar een krachtigen steun van de rechterzijde ontvangen, waarvoor deze partij evenwel weer allerlei concessies heeft ontvangen. Om dus deze belang rijke groep niet van zich te vervreem den, moest de radicale klem voorzich tig worden vermeden. Vele Republikeinen zagen in de on schuldige toevoeging echter geen ge vaar, zoodat deze aanvulling met eene meerderheid van 49 stemmen werd aan genomen. Daar hadt je nu de poppen aan het dansen. Door de nieuwe alinea was de eerste motie van vertrouwen er feitelijk eene van wantrouwen geworden. De eerste toch had hare meerderheid aan de medewerking der rechterzijde te dan ken. De rechterzijde was evenwel door de toevoeging als regeeringspartij uitge sloten, waardoor volgens de uitspraak der Kamer hare hulp, aan de regeering verkend, vau onwaarde moest worden beschouwd. Het ministerie, alzoo niet langer zeker van eene meerderheid, heeft zijne porte feuille ter beschikking van den presi dent gesteld. Voor de verhouding tot Engeland is het van groot belang, dat minister Hanotaux nog tijdig de Niger- quaestie met Engeland heeft weten te regelen. Hoewel er kans bestaat, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken weder in het nieuwe kabinet zal worden opgenomen, zou een mogelijke verwisse ling van personen zeker vertraging in de onderhandelingen hebben gebracht, wat voor beide landen zeer ongewenscht zou zijn geweest. Die regeling komt hierop neer, dat de verschillende kolonies, be- hoorende tot één land, niet van elkan der gescheiden worden en dat alle hun toegang krijgen tot den benedenloop van den Niger. Door die regeling komt de Fransche kolonie Dahomey met haar achterland aan den Niger, door Noord- Afrika heen in verbinding met de Mid- deliandsche Zee. Men ziet in de ge troffen overeenkomst eene nederlaag van Engeland, doch daar er nog meer geschillen zijn te vereffenen, o. a. de verdeeling van het gebied aan den Boven- Nijl, hoopt Engeland zeker, dat Frank rijk daarbij meegaand zal zijn. Zette in Frankrijk het parlement het ministerie aan den kant, in Oostenrijk zond graaf Thun den Rjjksdag naar huis. De edele graaf is zeker ten slotte tot de overtuiging gekomen, dat met zulk eene balsturige volksvertegenwoordiging op dit oogenblik niets is aan te vangen. Wij zijn overtuigd, dat graaf Thun heel graag voor goed de lastige depu-' taten thuis zou willen laten, doch de financiëele regeling met Hongarije zal hem te eeniger tijd weer nood zaken, met den Rijksdag in contact te treden. Tot 1 Januari 1899 is de quotumkwestie door een regeerings-be- sluit bij het oude gelaten, maar een zoodanige bestuursmaatregel mag vol gens de Grondwet niet opnieuw ge nomen worden. Inmiddels zijn de de putaties uit de twee parlementen het over de bijdragen van de twee deelen der monarchie in de gezamenlijke onkos ten nog niet eens geworden. Tot nu toe betaalden de Hongaren 30 percent de Oostenrijkers wenschen nu de verdee- ling te maken naar verhouding van het be volkingscijfer, waardoor Hongarije 43.16 pCt. zou moeten betalen. Van hunne zijde beweren de Hongaren, dat het aan tal inwoners volstrekt geen maatstaf is voor de draagkracht van een land. Daar deze grondslag thans is vervallen, heeft Oostenrijk voor een paar dagen in de quotum-commissies voorgesteld, de belas ting-opbrengst in beide deelen als ver- houdingscijfers aan te nemen. Dan zou Hongarije 37 1/2 pCt. moeten opbrengen. De Hongaren betalen echter liefst zoo weinig mogelijk en meenen, dat 34 pCt. voor hen al wel is. Men zjet het, overal strijd. Zoolang evenwel het schrijfbureau of de kathe der de kampplaats blijft, kunnen wij er ons bij neerleggen, denkende stilstand geeft achteruitgang, en uit de wrijving der gedachten ontstaat de waarheid. Anders wordt het echter, wanneer de vlijmende bajonet of het moordend lood als over tuigingsmiddelen moeten dienen. Lange jaren gaan landen en volken gebukt on der de drukkende lasten, die een enkele oorlog met zich sleept. Millioenen kwa men om in de vloedgolf van wee en ellende, die de orkaan van den strijd voor zich uit rolde. Reeds nu heeft de Spaansch - Amerikaansche oorlog van beide zijden heel wat offers en offervaar digheid gevergd. Voor een paar dagen is een Amerikaansch leger uit Tampa vertrok ken, om een landing op Cuba te beproeven. De transportvloot werd door 12 oorlogs schepen begeleid. Waar de vloot de troepen aan wal z»l traohten te zetten, is natuurlijk onbekend, doch hoogstwaar schijnlijk zal dat in de nabijheid van Santiago geschieden. Een korps mari niers heeft in die buurt aan de kust reeds eenige punten bezet. Tusschen dezen en de Spanjaarden is het al tot een treffen gekomen. Er schijnt aan beide zijden flink ge vochten te zijn. De Spanjaarden heb ben, nadat zij een heelen tijd geschoten hadden, vanuit een door een bosch ge dekte stelling een storm op het Ameri kaansche kamp gewaagd. Het was een brutale aanval, een helling op, naar den heuvel, maar de Amerikanen nestelden. Het grootste deel der bestormers kwam echter niet verder dan een derde deel van de hellingtoen week de hoofd macht terug, maar losse troepen kwa men tot bij het kamp zoo dicht, dat de officieren hunne revolvers konden ge bruiken. Enkele Spanjaarden geraakten zelfs door de linie, doch daar zij niet ondersteund werden, liepen zij de ande re zijde van den heuvel weer af. Twee maal hebben de Spanjaarden reeds een nachtelijken aanval gewaagd, maar tel kens werden zij door de zoeklichten der oorlogsschepen tijdig ontdekt. Wanneer straks deze voorposten derAmerikanen met de komende troepen versterkt worden en ook de Spanjaarden hier hunne man schappen gaan concentreeren, kan een belangrijk treffen niet achterwege blijven. De toestand op de Philippijnen schijnt uiterst hachelijk; overal winnen de op standelingen veld. Manilla is de over gave nabij. Er wordt gedacht aan de stichting van een republiek onder pro tectie van Amerika. Vergadering van den Raad der gemeente WEERINGEN, gehouden op Donderdag den 16 Juni 1898, des namiddags ten 2 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Edelaclub. heer L. C.Kolf. Na opening door den voorzitter wor den door den secretaris, den heer Poel de notulen der vorige vergadering ge lezen en vervolgens door den Baad onveranderd goedgekeurd.

Schager Courant | 1898 | | pagina 1