PLAATSELIJK NIEUWS. KERMIS. Wieringen. Heer Hugowaard. Staten-verkiezing. Uit de oude doos. B. en W. stellen bij hot le punt voor, afwijzend daarop te beschikken, daar wel do huurder on niet de eigenaar dopers, bed. moet betalen en ook de gemeente geneesheer en verdere ambtenaren der gemeente, die vrije woning hebben, zelf de pers. bel. betalen. Bij punt 2 is do meerderheid vau B. eriW. ook vóór een afwijzing,daar den bode bij zijne aanstelling f 50 is verleend voor het schoonhouden van het Raadhuis. gedekt kunnen zijn. De Voorz. antwoordt hierop, dat de algemeene vergadering in het volgend jaar heelt te bepalen, waar verder markt zal worden gehouden en voorts, dat de H. IJ. S. M. zeer goed weet, dat de belangen der vereeniging zijn: „voorloopig" te N. Scharwoude te markten. De aan te leggen werken zijn echter van blijvend nut voor het nogal beteekenend groenten- vervoer vanuit het Waarland enz. De H. 1J.S. M. denkt er dan ook niet aan, de vereeniging te binden. De heer J. L. S t r ij b i s zou gaarne zien, dat reeds Dinsdag 5 Jnli a. s. met markten werd begonnen om aan de door spr. geschetste slechte toestanden voor de aardappelverbouwers in deze omgeving een einde te maken. De heer D. Stuurman van Oudkarspel deelt mede, dat hy, wanneer de aardappelen goed zijn, bevoegd is, dagelijks twee waggons te koopen, waaraan de voorz. toevoegt, dat nog 5 flinke kooplieden bereid zijn, de markt te bezoeken. De heer Van der Gr o e s meent, dat één proefjaar te kort is, voornamelijk nu de eerste prijzen reeds achter den rug ziju. Spr. spoort nogmaals aan tot stichting van den afslag, liet bezwaar, vroeger ook in de Streek gehoord, dat de grond niet deugde, zal, evenals ginds, verdwijnen, als men ook hier bepaalde regelen volgt, b. v. bij aardappelen het land omtrekken met rietwerk-, de aardappelen in den herfst te spruiten zetten en tegen Kersttijd weer van de spruiten ontdoen, om ze in het voorjaar met nieuwe spruiten van 3 of 4 c. M. in den grond te zetten. Spr. gelooft, dat de uiterlijk 3'/a a 4°/0, die men hier als rente vau zijn land kan rekenen, gelijk in de Streek zal stijgen tot 6 ii 7%. Hoewel het siation N.-Scharw. zeer gunstig ge legen is, twijfelt Spr. er niet aan, of er zal eveneens een markt noodig blijken te N. Niedorp, Winkel enz, evengoed als kort na dien te Bovenkarspel een afslag werd gesticht te Enkhuizen, Broekerhaven, Oostwoud Medemblik enz. Zoo goed als de boeren hun vee op centrale punten vereenigen, dienen ook de verbou wers hunne produkten te centraliseeren. De heer D. Breebaart is van oordeel, dat men geen uitwegen moet zoeken, nu de ljjn Schagen Wognum nog niet geheel gereed is. Als gevolg van den aanleg van de trambaan is de groentenver- eenigiug opgericht en deze moet nu niet beginnen met van het doel af te wijken en te N. Sch. te markten. De heer Jb. van der Stok wenscht op te merken, dat, waar het streven der vereeniging was, groentenmarkten op te richten in de centra van wat binnen den kring der vereeniging lag, dit nu misschien zal uitloopen in een markt te N. S. mot bijmarkten te N. Niedorp, Winkel, enz. Nu volgens den heer Van der Goes de tijd van hooge prijzen reeds voorbij is, vraagt spreker, of het niet gevaarlijk kan zijn, deze rest van dit jaar nog een markt in het leven te roepen, buiten de centra der vereeniging. De heer P. Schaaps van O. Niedorp antwoordt hierop, dat, evenals in de Streek, ook hier op onderscheidene plaatsen markten kunnen worden gehouden. De voorz. repliceert, dat het voorstel luidt:, voor dit jaar»; dat niet, zooals gezegd, de „rest', maar de geheele oogst afgezet moet worden, dat, wanneer de aardappelen enz. uit deze omgeving bevallen, dit kooplieden en verbouwers zal animeeren voor het volgend jaar, ook al is de maikt dan niet te N. S. Hierbij komt nog, dat men te N. S. in den heer Tan'der Goes als het ware een leeraar in het markten heeft, dien men hier moet missen, terwijl bovendien wellicht het speciaal tarief van vervoer, ook in de Streek geldig, door de H. IJ. S. Al. zal worden geheven, iets wat men van de tram nog niet kan verwachten. De heer P. Schilder van Opmeer merkt nog op, dat, nu te N. Niedorp en Winkel nog weinig verbouw van groenten plaats heeft, in tegenstelling met de omgeving van den heer S t r y b i s, aan de Langereis, het station N. S. de meest geschikte marktplaats is. De heer Van der Goes licht nog toe, dat het niet zijn bedoeling is geweest, door de proef van 2 a 3 jaren te N. S. afbreuk te doen aan een eventueelen afslag elders. De H. IJ. S. M. zal toch, waar ook gemarkt wordt, hare profijten hebben van de transito, en wat spreker zelf betreft, hij heeft noch voordeel bij het één, noch bij het ander, maar waar zijne ervaringen hem de voordeelen van groentenverbouw en afslag hebben geleerd, meent spreker de pogingen om daartoe te geraken te moeten steunen. De heer J. Breebaart Kz. gelooft, dat het wenschelijk is, het voorstel van het H. B., dat spreker alleszins goed schijnt, algemeen aan te nemen. De heer Jb. van der Stok wil gaarne even in het midden brengen, dat, als het mogelijk uit zijn woorden is kunnen worden opgemaakt, het verre van spiekers bedoeling geweest is, te zeggen, dat de heer Van der Goes persoonlijk voordeel zou hebben bij een eventuëelen afslag te N. S. De heer D. Breebaart begrijpt niet, waarom juist n u zoo gewerkt wordt voor een groentenmarkt te N. S., nu het plan was opgevat, dit bij de tram te doen. Voor Waarland en omstreken had men te N. S. wel eerder gelegenheid kunnen maken. Ook had spreker heden in deEnkh. Courant gelezen, hoe een nieuwe markt te Hoogkarspel niet was opgewassen tegen de anderen in die omgevimg, wat hem aanleiding gaf te vermoeden, dat een markt te N. S. nadeelig zou zjjn voor eene te N. Niedorp of Winkel. De heer W. C. Visser geeft als zijn gevoelen te kennen, dat de vrees van den heer Van der Stok voor het slagen van een markt te N. Niedorp of Winkel, na vestiging van een afslag te N. S., on gegrond is. Een markt wordt niet gemaakt, maar geboren. Door de teleurstellingen bij de tram WognumSchagen, meent spreker, is de meest geschikte marktplaats thans te N. S. Is later de gelegenheid te N. Niedorp of Winkel evengoed, dan zal deze omstandigheid en de keuze van hen, die belang hebben bij zoodanige markt, de oorzaak zijn, dat ook daar een markt wordt geboren. De voorz. vraagt nu, of overeenkomstig de woorden van den heer J. Breebaart Kz. het voorstel van het H. B. met applaus kan worden aangenomen of dat men stemming verlangt. De heer K, de Moor, die meent, dat men in een verkeerde richting gaat, zag gaarne stemming. De heer D. Schuurman brengt echter nog in het midden, dat het op een markt te N. S. niet zoo veel uitmaakt, of een koopman een waggon vol, of 20 of 40 baaltjes kan laden, omdat hij dat een volgenden dag b. v. kan aanvullen met bloemkool. Om zoo'n kleine hoeveelheid gaat een koopman niet naar N. Niedorp of Winkeldat men dit niet uit het oog verlieze. De heer J. Breebaart Kz. wil gaarne nog even ter kennis brengen, dat het voorstel van het H. B., om voorloopig een markt te vestigen te N. S., het gevolg is van de vraag, in de vorige algemeene vergadering gedaan, „hoeveel land elk lid wenschte te bestemmen voor de groentenmarkt." Vele leden hadden een bepaalde hoeveelheid opgegeven en nu langs de lijn SchagenWognum alsnog geen vervoer kon plaats hebben, moest worden omgezien naar een andere wijze van afvoer der produkten. Na nog eenige discussie en nadat de heer de Moor verklaart, geen stemming te verlangen, als het voorstel zoodanig wordt geformuleerd, dat deze regeling voor één iaar zal zijn, terwijl alsdan de algemeene vergadering opnieuw de plaats zal bepalen, wordt het voorstel in dier voege zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Hieruit vloeit voort de behandeling van een concept-marktreglement, hetgeen door den Voorz. wordt ter tafel gebracht en gelezen. Wijl tengevolge eener door de algemeene ver gadering te maken wijziging in dit reglement gemakkelijk de artikelen uit hun verband kunnen worden gerukt en het concept trouwens is ontworpen aan de hand van de marktbepalinger, reeds jaren lang te Grootebroek geldende, ziet de Voorz. gaarne, dat de redactie der finesses aan het II. B. wordt overgelaten. De vergadering verleent hiertoe hare machtiging. Naar aanleiding van het regelen der betaling op de markt, in het concept voorkomende, deelt de heer Schuurman mede, dat den vorigen dag te Lan- gedijkwas besloten, voor contante betaling '/.i0/o korting „voor oorlogskosteu" toe te staan. Do heer Hazeloop, hierna het woord erlangende, brengt zijn dank voor de aangename ontvangst en welwillendheid bij zijn tegenwoordig zijn in deze vergadering. In deze nieuwe omgeving, waar zich een krachtig streven voor de tuinbouwcultuur openhaalt, welk streven echter, zooals spreker meent te hebben op gemerkt niet wordt in de hond gewerkt door de omstan digheid, dat geen markt op de meest gewenschtc plaats .kan worden gehouden door te weinig aanvoer, enz. zal het spreker aangenaam zijn, wanneer hem daartoe golcgcnhcid wordt gegeven, hij tijd en wijle zijn meening te zeggen over tninbonw-vraagstukken, terwijl spreker gaarne zijne medewerking wil verleeneu voor den aanleg van proeftuinen met Rijkssubsidie. De voorz. dankt dei heer Hazeloop voor de welwillende woorden en wenscht gaarne bij gelegen heid gebruik te maken van diens loyale aanbieding. De heer J. P o r t e deelt mede, dat ingevolge besluit van de vorige vergadering onderscheidene be- mestiugproeven zijn genomen, waarvan (spreker heeft zelf nog geen gelegenheid gehad, er naar om te zien) de resultaten waarschijnlijk zullen kunnen worden waargenomen. Wel zal na afloop der proeven een verslag worden gegeven, maar uit ouderviuding weet spreker, dat men liever de resultaten zelf dan het verslag daarvan ziet. Teneinde daartoe ieder in de gelegenheid te stellen noemt spreker de namen op vaa hen, bij wie proe ven zijn genomen Deze zijn T. Koeleraeij, Lem- morschouw; 1'. Vries en G. du Leeuw, Winkel; W. Kooijman en Andr. Smit, Lutjewinkel; J. Zeeman, Moerbeek; J. Stammes, Terdiek; J. Wijn, N. Nie dorp en J. L. Strijbis, Langereis, gern O. Niedorp, De heer J. L. Strijbis geeft hierna te kennen, gaarne Dinsdag 5 Juli met markten te willen aanvangen spreker zal dan elkeu marktdag 60 zak aardappelen kunnen aanvoeren. Ook het H. B. is van plan de markten te doen aanvangen op genoemden datum en voorts zoomogelijk elke week Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, telkens 's namiddags kwart voor 8 ure. Zonder lang te moeten wachten of te laat te komen, zijn de kooplieden uit de richtingen Helder en Alkmaar dau in de gelegenheid ter markt te komen De heer P. B n 11 e r acht het wenschelijk, dat niet alleen de heer S t r ij b i s maar ook andere leden, die op meergenoemden datum eenig produkt ter markt kunnen aanvoeren, zich daartoe opgeven, hetwelk vervolgens geschiedt. Den heer Schouw wordt medegedeeld, dat uiet- leden geen dsel kunnen nemen aan den afslag; zoo zij wenscheu van den afslag gebruik te maken, zal de contributie van f 0.50 per lid hen niet weerhouden. Eenige aanwezigen geven zich hierna als lid op. Den heer G. de Leeuw wordt medegedeeld, dat de leden bericht ontvangen vau het houden van den afslag en den heer P. Schilder wordt op zijn vraag, welk stelsel van maat of gewicht op de markt zal gelden, geantwoord, dat het fl. B. dit wenscht te regelen naar de andere groote markten, die het over deze kwestie nog niet eens zijn. Waarschijnlijk zal echter voor aardappelen gelden 35 Kilo netto, met 1 Kilo meer voor zakken. De heer Stuurman deelt nog mede, dat een markt zich zelve regelt. Werd voorheen te Broek op Langendijk een enkel wagentje bloemkool geveild, thans worden er alle mogelijke artikelen verhandeld, tot zelfs riet, palen, plaggen, enz. Hierop niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de vergadering, niet echter dan met dank in de eerste plaats aan den heer Van der Goes voor diens ijverige medewerking, dank ook aan den heer Hazeloop voor diens tegen woordigheid vanuit Aalsmeer en teu slotte dank aan de leden voor hunne kalme beraadslagingen. Het schip is in zee, en met de hoop, dat het den kapitein en de stuurlui op de brug en de jongens in het want een voorspoedige reis zal doen maken, valt de hamer. V ergadering van den Raad der Gemeente Wieringen, gehouden op Zaterdag 25 Juni 1898,'s namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Edelachtb. heer L. C. Kolf. De voorzitter verzoekt na ope ning den Secretaris, den heer Poelde notulen der vorige vergadering te wil len lezen, welke vervolgens door den Raad onveranderd worden goedgekeurd. 1. Is aan de orde een reclame van den heer J. S. Wigbout, verzoekende om, wegens het verkoopen van 1 hond, 7, jaar ontheffing te mogen ont vangen. 2. Een reclame van den hr. P. Maats, verzoekende om, wegens het opruimen van zijn hond, 1/2 jaar ontheffing te mogen ontvangen. Aan beiden wordt 72 Jaar ontheffing toegestaan. 3. Was ingekomen een adres van den postschipper den hr. J. Bais,waarin de postschipper nogmaals verzoekt om van 't gemeentebestuur een subsidie, tot dekking der kosten voor zijn petroleum- motor, te mogen ontvangen. Geeft de ge meente subsidie, ot beschikt men er afwij zend op, dan zal de hr. Bais ook van de provincie geen subsidie kunnen verkrijgen, zooals H. H. Ged. Staten aan de Prov. Staten reeds hebben voorgesteld. De heer Kuut is van meening, dat het niet noodig is, en men het geld wel op een andere manier kan besteden. I)e voorzitter antwoordt, dat het hard voor den hr. Bais zou zijn, als hij de sub sidie van f 200.van de provincie niet zou krijgen. De heer Koorn is van oordeel, dat men het later met de belas ting van denhr.Bais wel weder maken kon, doch de heer Obreen zegt, dat die al belasting genoeg betaalde. Ka eenige discussie stelt voorzitter voor, f 50. te verleenen. Ka stemming wordt 't voorstel met 6 tegen 1 stem aangenomen. De heer Kuut stemde tegen. 4. Is aan de orde de benoeming van een vroedvrouw ingekomen waren twee sollicitatiesKo. 1 mej. de wed. T. W. Sophie Blok-geb. Dietz te DierenKo 2 mej. E. de Lange te Zwolle. Tot stemming overgaande, wordt met ingang van 1 Juli a. s. benoemd met algemeene stemmen mej. T. W. Sophie Blok-geb. Dietz, te Dieren. Ka de gewone rondvraag gedaan te hebben en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de open bare vergadering en gaat de Raad over in comité. J. 1. Zondagavond omstreeks 51/2 uur barstte boven ons eiland een hevig onweder los, gevolgd door zware regen buien. De bliksem sloeg op verschillen de plaatsen in zonder brand of schade aan te richten; le. inden kapberg van den landbouwer S. J. I). in de Elft en op de Westerklief bij de woning van den hr. P. Lr, de deur werd met vaart opengeworpen en een hooihark welke tegen den muur stond, stukgeslagen. Te Kolhorn zal met het Kroningsfeest eene gondelvaart worden gehouden op de Zuiderzeehaven. Over een 20tal vaartuigen kan men reeds beschikken. De verlichting en versiering der vaartuigen geschiedt van wege de feestcommissievoor de fraaist, meest effect makende aanbrenging zal een prijs worden toegekend. De kerkeraad der llery. gemeente heeft tot predikant beroepen den heer ten Brugekate te Barchem. Er heerscht in onze o in streken op de weilanden thans eene aangename drukte, die over een paar dagen nog zal toenemen. Krachtige maaiers zwaaien met lust de zeis door hot welige gras en zou en wind doen bun best, om het gomaaido to dorren. Rappe handen beijveren zich, om het gemaaide te keereri en te wenden en vervolgens aan kleinere en groote hoopen of oppers te brengen, waarna de oogstwagen komt, om het geurig gewon nen hooi huiswaarts te brengen. Zij, die ledigen tijd hebben, vinden in dit alles goede gelegenheid om door het zien naar deze recht gezellige bedrijvig heid een uur of wat aangenaam door te brengen. De tweede Singer-Kaai- machine als prijs van den Jacobs' Hu- moristischen Premiën-Scheurkalender is thans gewonnen door den heer J. H. Busschers te USSELOO, gein. Lonneker, (O.) op Ko. 5836, hetzelfde nummer, waarop te Groningen ook reeds eene Singer-Maehine werd gewonnen. Een kiezer. Uit MAAR8EK wordt ons geschre ven Twee paar leden waren voorde Provin ciale Staten dezer dagen in herstemming en Manus was kiszer, maar een ander half uur van huis aan het werk. Daags vóór den grooten dag komt mijnheer B bij de echtgenoote van Manus en be duidt haar, dat haar man om 't verzuim niet van de stembus behoeft weg te blijven50 cents laat hij achter als bil lijke tegemoetkoming en gaat zijns weegs. Toen Manus 's avonds thuis kwam, deed Jans verslag van het bezoek en haar echtvriend vertelde haar, dat hij onderweg mijnheer A tegen kwam, die 60 cents verzuim in zijn hand liet glij den en eene fijne sigaar liet opsteken. Aan den avond van den dag der her stemming komt de heer A met opge streken zeil op Manus af en zegt, van een buurman van dezen gehoord te hebben, dat hij van mijnheer B ook verzuim had opgestoken. Wees gerust, mijnheer, zegt Manus, ik heb ze alle vier zwart gemaakt, maar die twee onderste van U zwarter dan de andere. lel. Schagen, 29 Juni 1898. Zooals aan alles komt er, en dat is gelukkig ook aan onze kermis weer een eind. De lezers zouden zich ook beginnen te beklagen over die over zichten van al dat schoons, dat onze kermis heeft aan te bieden gehad. We zullen daarom zeer, zeer kort zijn en ons alleen er toe bepalen, met te zeg gen, dat de verschillende Café-Chantants, maar vooral dat in Cérès, zich in een ruim bezoek mochten verheugen, dat het gezelschap, dat bij den heer v. Twuiver optrad, Zaterdagavond geen volle en Zondagavond wel een volle zaal had, en dat kwam doordat de be zoekers der laatste voorstelling een beteren neus hebben gehad dan de enkelen, die Zaterdagavond bij de opvoering van „Zijn meisje komt uit», aanwezig waren. Bij de opvoering van dit laatste hebben we ons zelf afgevraagd, wat of onge nietbaarder was't spel, (hierop maak ten de dames, en vooral mej. Eggen, een bepaald gelukkige uit zondering,) of't stuktenminste als het geen men ons te verorberen heeft ge geven, 't door Mr. Brooshooft geschre ven stuk wastotdat we op over tuigende wijze daarvan op de hoog te zijn gesteld, zullen we ons de vrijheid veroorloven, hieraan te twijfelen. Door den souffleur in zijn hokje werd op hoogst duidelijke wijze aangegeven, wat vervolgens door de actrices en acteurs ten tooneele werd gezegd. Had het nu nog maar bij een enkele herha ling gebleven, neen, somtijds smaakten we het genot, tot vier-, vijfmaal toe een gezegde te hooren fluisteren, om het ver volgens met den noodigen pathos, die op dat oogenblik, natuurlijk buiten de schuld van den acteur, vrij bespottelijk en lachwekkend was, ten tooneele te hoo ren. Zondagavond was de uitvoering,die we niet hebben bijgewoond, volgens ge hoor heel goed't is een troost, dat we dan met het spreekwoord mee kun nen zeggen „eind goed,al goed." Hart's schouwburg was door de aan trekkelijkheid, die de Twee Straatjongens en de Levende Brug op het publiek uitoefenden, zoowel Zaterdag als Zondag stampvol. En hiermede, kermis, met al uw heer lijkheden en genietingen saluut, tot 't volgend jaar. Bij dej. 1. Dinsdag gehou den keuringen voor het toekennen van de Provinciale aanhoudings-premiën werd de volgorde bij de 7-jarige mer- riën vastgesteld als volgt 1. Jolanda, J. Breebaart Kz., Winkel 2. Teetje, G. H. Geerligs, Anna Paulow- na3. Anne, J. Boon, Benningbroek en 4. Jans, Erven Blom, Callantsoog. Bij de 6- en 5-jarige was de volgorde 1. Emma, V. Bakker, Wieringerwaard 2. Irma, J. Breebaart Kz. en Co., Win kel 3. Ottoline, H. Waiboer, Winkel 4. Tine, V. Bakker, Wieringerwaard 5. Betje, J. Breebaart Kz., Winkel6. An- toiuette II, Gebr. Peok, Scboorl7. Jans, J. Breebaart Kz., Winkel; 8. Piotje, J. de Veer, Schagen 9. Cato, W. v. Gij- tenbeek, Anna Paulowna10. Emma, G. Visser, Callantsoog11. Kelly, D. C. Rezelman, Anna Paulowna; 12. Kelly, J. v. d. Aarden, Anna Paulowna. Voor bot Stamboek werden ter opna me aangeboden 23 merriün, waarvan 10 werden opgenomen en 13 werden afge keurd. Bij de 4- en 3-jarige merrien was de volgorde 1. Kette, Wed. J. Grin, Wieringer waard 2. Emma, A. C. Geerligs, Anna Paulowna 3. Jans, II. Waiboer, Winkel 4. Anna, L. Metzclaar, Anna Paulowna 5. Kelly, P. Schaap, Wiukol 6. Heleua, j. Ligthart, Winkel; 7. Mignon II, J. Breebaart Kz., Winkel8. Toos, 1. Breebaart Kz., Winkel9. Emma, G. Visser, Callantsoog; 10. Eva, J. Radema ker, Koegras; 11. Marie, C. Geerligs, An na Paulowna. Bij de 2-jarige merriën was de volg orde 1. J. Blaauboer, Anna Paulowna; 2. H. Waiboer, Winkel; 3. G. II.Geerligs, Anna Paulowna4. A. C. Geertsema, Anna Paulowna; 5. K. D, Kaan, Anna Paulowna; 6. P. Bandsma, Helder. 12 stuks werden hierbij aangeboden. Bij de 1-jarige hengsten, waarvoor be schikbaar waren 2 premiën ad f 100, werd geplaatst no. 1: J. Breebaart Kz., vader Carnot2. J. Breebaart Kz,, vader Felix Faure. De keuringscommissie bestond uit de heeren Kaptein K. D. Puntden Haag; P. OudjJc, Waddinxveen en J. M. Bill- roth, Hoorn, bijgestaan door den secretaris der Afdeeling Koordholland van het Ked. Paardenstamboek, den heer VF. leengs. Wij kunnen mededeelen, dat de voor eenige jaren geleden inge stelde luxe- en rijtuig-paarden markt dit jaar zal plaats hebben den 23 Juli. Daar het gemeentebestuur geen moeite en kosten ontziet, deze markt, die de 3 vo rige malen zoo bij uitstek best is ge slaagd, ook dit jaar te doen slagen, ho pen wij op een goeden aanvoer door h.h. paardenfokkers uit den omtrek. Aan dien goeden aanvoer kunnen wij bijna niet twijfelen, daar deze markt bepaald in 't belang der fokkers zeiven is. Jongst verleden Donderdag Uit Alkmaar hier kwam poozen Een man, nieuwsgierig of wel Zijp Of Koomen was gekozen. Pas tegen acht men d'uitslag wist, Vlug naar den trein gereden Maar toen men op den spoorweg kwam, Was die al uitgesneden. Wel, sprak de man, dan maar per boot Van Stolpen naar mijn stadje. Maar wijl hij niet gewaarschuwd had, Ging 't bootje door, dat vat je Ku moest de vrind nog uren lang Gaan loopen, heel verlaten, Maar toch, zijn doel had hij bereikt Hij wist Zijp lid der Staten. Wij kregen toevallig inzage van een document, waarvan wij den inhoud eigen aardig genoeg achten om in onze kolom men op te nemen. Men leze slechts Klaas Jansz. Eriks, leeraar der Doops gezinde Gemeente te Barsingerhorn In den Heere gerust. In het jaar 1683. Den vijfden April. In den ouder dom van 86 jaren. Heb met zijne vrouw getrouwd 63 jaren. Heb daarbij verwekt 10 kinderen, welke 10 kinderen hebben verwekt 80 kinderen, welke 80 kinderen nog bij zijn leven hebben verwekt 128 zielen. Kooit is er uit zijn Huis Een doode [uitgedragen Kooit is er eene kist betaald zijn [Levensdagen Hij was het Eerste Lijk. Hij was de [Eerste Dood Die men ter aarde bragt uit zijnen [Huigenoot. Vergadering van den Raad onzer gemeente, gohouden op Dinsdag 28 Juni 1898, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer S, Bermanburge meester. Ka opening der vergadering door den voorzitter, worden door den secretaris, den heer Jb. Denjs Je., de notulen ge lezen en door den raad zonder eenige aanmerking goedgekeurd. Ingekomen stukken 1. Verslag commissie van toezicht op de Landbouw winterschool,welk verslag bij de leden van den Raad zal circuleeren. 2. Schrijven van de pj. schoolcom missie, waarin die verklaart, zich te zullen nederleggen bij het raadsbesluit betreffende hot niet-uitreiken der bedra gen in de spaarbankboekjes, maar dat het uit te leiken bedrag zooveel mogelijk onaangeroerd zal blijven. 3. Missive van heeren Regenten van het Weeshuis, waarin den Raad wordt medegedeeld, dat tot het overdoen van de straat bij de Griffie nog niet kan worden besloten. 4. Schrijven van de bewoners van de K. Lagezijde, met dankbetuiging yoor de toegestane subsidie. 5. Schrijven van den heer de Qier, waarin deze onder dankbetuiging de be noeming als lid der pl. sehoolcoui missie aanneemt. 6. Kasverificatie, waarbij de ontvang sten bedroegen f 95266.935 de uitgaven 91388.17 zoodat in kas was en moest zijn f 87S.765 7. Adios gemoentebode, waarin deze verzoekt vrijstelling van personeelo belas ting, daar iiij vermeende, dat dit voor re kening der gemeente kwam2e. Ver goeding voor de groote jaarlij ksche schoon maak, en 3e een kleine restauratie aan zijne kamer en keukon. Persoonlijk is de Voorzitter evenwel van meening, dat dit verzoek billijk is, daar voor de groote schoonmaak nog al wat benoodigdheden moesten worden aan geschaft; ook de secretarie moest een groo te schoonmaak ondergaan en men mocht niet vergen, dat do bode dat alles zelf bekostigde. Spr. is van oordeel, dat de f 50 worden gegeven voor het dagelijksch schoonhouden, maar acht het billijk, dat zeep, boenders, enz., voor de groote schoonmaak benoodigd, den bode worden vergoed. Volgens spr. bleek de bedoeling in dien geest ook uit de vroe gere notulen. De notulen werden opgeslagen en na nog eenig delibereeren wordt met alge meene stemmen afwijzend op het 2e ged. van het adres beschikt. Het 3e ged. acht Voorzitter beter op zijn plaats bij de restauratie van het Raadhuis en de Raad legde er zich bij neer, dat dit punt werd overgeslagen. Met algemeene stemmen werden de verschillende af- en overschrijvingen der rekening '97 goedgekeurd. Restauratie raadhuis was daarop aan de orde. Voorz.deelt mede; dat door den hr.Victor de Stuers van Den Haag indertijd een paar teekeningen zijn gemaakt, een in den geest van den tegenwoordigen gevel en een in den oud-hollandschen stijl, zooals de heer de Stuers meende, dat het raadhuis moest worden gerestaureerd. Door den heer Fan der Steur was bij deze teekeningen een begrooting ge maakt, waaraan de cijfers evenwel ont braken en daar had de gemeente-opzich ter dan nu voor gezorgd. Daar de be cijfering van een oud-hollandschen gevel te hoog liep, hadden B. en W. zich meenen te moeten bepalen tot een nieu wen gevel als deze tegenwoordige is en daarvan zouden de kosten bedragen ODgeveer f 1449. "Wanneer dan nog de raadkamer, secretarie, burgemeesterska mer enz. wat werden opgeknapt, werd het bedrag f 1694. Aangezien evenwel in dertijd f 1800 voor de restaureering is geraamd en daarvan al reeds een bedrag is gebruikt, zoodat nog f 1348 over is, meenen B. en W. zich alleen tot de restaureering van den gevel te moeten bepalen en andere jaren de verdere her stellingen te moeten doen. De begrooting loopt evenwel al over de beschikbare som, maar dief 100, die te kort is, kan gevoeglijk als laatste termijn in een volgend dienstjaar worden betaald. De teekeningen, door den heer De Stuers gemaakt, werden voor den dag gehaald en bekeken. Verschillende technische opmerkingen werden door onze bouwkun dige raadsleden gemaakt, zoodat de heer v. d. Maaten ten slotte voorstelde, uit den raad te committeeren de heeren Rogge- veen, Vlaming en Schenk, opdat deze heeren met den opzichter de verschillende bezwaren nagaan. De heer Vlaming biedt aan, kosteloos een nieuwe teekening te vervaardigen, waarin eenige wijzigingen zijn aangebracht. De heer Menrs wil, alvorens daartoe wordt besloteD, zien uitgemaakt, of de herstelling van het raadhuis noodig is. Spr. wil daarover een deskundig rap port zien ingewonnen. Want als men tot de restaureering overgaat, omdat men het aan zijn stand meent verplicht te zijn en daarom een nieuwen gevel meent te moeten bouwen, en wat dus dan als een maatregel van luxe moet worden beschouwd, dan zal spr. er zich tegen verzetten,dat een der gelijke uitgave wordt gedaan is 't even wel noodig, en is er bepaald gevaar, dan moet spr. het natuurlijk goedvinden. Voorzitter deelt den heer Meun mede, dat de gemeente-opzichter het onverant woordelijk vindt een dergelijken gevel te laten staan, daar hij ontzettend voor over helt. Met algemeene stemmen wordt beslo ten, tot de uitvoering over te gaan en den heer Vlaming wordt opgedragen, een teekening te vervaardigen, zonder eenig bezwaar voor de gemeentekas. Kroningsfeesten. Kaar aanleiding van de opmerking door den heer Hoogsehagen in een vorige verg. gemaakt omtrent het aanschaffen van een gedenkteeken aan de Inhuldigingsfeeflten, hadden B. en W. overwogen, wat het wenschelijkst was aan te schaffen een buste, oen portret of een boom. B. en W. gevoelden niets voor een buste, voor een boom was moeilijk een geschikte plaats in het hait on-

Schager Courant | 1898 | | pagina 2