j Geen geld geven. Zondag 17 Juli 1893. 42ste Jaargang No. 3328. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: i€HAOËllll, Laan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W1SREL. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60, ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct, Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Gemeen te Schagen. REGELING van het voorbereidend Militair Onderricht. fziixe- en f&ytuïg- Paardenmarkt, te Schagea Zaterdag 23 Juli a. s. Dinsdag, 19 Juli 1898, Biiinenlandsch Nieuws. Alkmaar, 13 Juli. Rattenplaag Langedijk. Heer Hugowaard. Aan „de Heer Hugowaard. St. Maartensbrug, 16 Juli. Alitiiii lieaws- Aüürteaiie- LaiitiwIM Afzonderlijke nummers 5 Cents. De BURGEMEESTER van SCHAGEN, brengt bjj ieze ter kennis van belanghebbenden, de volgende Bovenstaande regeling, vastgesteld bij Beschikking van den Minister van Oorlog, d. d. 1 Juni 1898, Vlle Afd., No. 10, bevat in hoofdzaak de navolgend» bepalingen Onder voorbereidend militair onderricht begrijpt deze regeling het elementair practiscb en theoretisch onderwjja in den dienst der infanterie en der Vesting- Artillerie, dat door officieren en minder kader van het leger wordt gegeven aan jongelieden, buiten den troep, die zicb tot bet ontvangen van dat onderwijs vrjj willig aanmelden. Het voorbereidend militair onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogeljjk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs is de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën, terwijl het tevens leert kennen de algemeene plichten van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reservekader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in d« behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bjj het korps en in het garnizoen hunner keuze, of di» zieh tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eeneu graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cnrsus, die loopt over twee achtereenvolgende wintertydperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari en gedurende ten minste 3 uren per week. Het voorbereidend militair onderricht is kosteloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeftijd. Het wordt zoo de daarvoor benoodigde localiteit beschikbaar of tegen billijke voorwaarden te verkrijgen is a. in plaatsen, waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt en die, waar ten behoeve van de oefeningen van het reservekader instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor bet reservekader of in bet geheel ten miDste 10 deelnemers de lessen volgen b. in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel ten minste 20 deelne mers de lessen volgen. De aanmelding tot deelneming aan het voorberei dend militair onderricht geschiedt jaarlijks vóór 1 Juli, in de zooeven bedoelde garnizoensplaatsen bij den commandeerenden officier der Infanterie oi der Vesting-Artillerie, in de overige plaatsen bij den burgemeester. De commandeerende-officieren en burgemeesters zenden jaarlijks op 1 Augustus aan den Hoofdofficier voor bet Reservekader te 's-Gravenhage eene opgave q. ook negatief, houdende de namen, enz. van de jongelieden, die zicb bjj ben tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht hebben aange meld, zoomede de vereischte inlichtingen omtrent de aanwezigheid en de beschikbaarstelling van een voor de oefeningen geschikt lokaal. De evengenoemde Hoofdofficier doet jaarljjks in de maand Februari een onderzoek instellen naar de vorderingen der jongelieden, die aan bet voorberei dend militair onderricht deelnemen. Aan hen, die voor de militie hebben geloot en den boogervermelden 2-iarigen cursus in zijn geheel «n, blykens het onderzoek, met vrucht hebben doorloopen, wordt uitgereikt een getuigschrift model W. Latelingen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de militie in het bezit zijn van het getuigschrift model W komen, behalve dat zjj aanspraak kunnen maken op plaatsing bij bet korps en in het garnizoen hunner keuze, vóór andere lotelingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot eenen graad, indien het korps, waarbij zij zijn ingelijfd, een onderdeel is van het wapen, voor welks dienst zij voorbereidend onderricht genoten en zij ook in andere opzichten voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. Aan do ingeschrevenen voor de lichting 1899 der militie wordt het getuigschrift model W uitgereikt, indien zjj bij het onderzoek naar hunne geoefendheid in Februari 1899 blijk geven het onderricht gedurende het oefeningstijdperk 1898/99 met vrncht te hebben gevolgd. Schagen, 23 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de termijn van aangifte tot deelname aan het voorbereidend Militair onderricht, bedoeld bij zijne publicatie van 23 Ju ni j. 1. en daarin vermeld als eindigen de 1 Juli j. 1-, is verlengd tot 1 Au gustus a. s. Pe aangifte moet ge schieden ter gemeente-secretarie. Schagen, 5 Juli 1898. De Burgemeester van Schagen, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van SCHA GEN, brengen ter kennis van belangheb benden, dat door den Raad dier gemeente, met goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, aldaar is inge steld een jaarlijksche PAARDENMARKT, te houden in de maand Juli, en wel op den dag vóór dien, waarop gelijke markt wordt gehouden te HAARLEMMERMEER, welke markt hoofdzakelijk is bestemd voor luie- en r i) tu i g p a ar d e n, geschikt voor den buitenlandschen handel en voor paarden, geschikt voor de Remonte, de laatsten vanaf drie-jarigen leeftijd. De markt zal dit jaar worden gehouden op Voor de aangevoerde paarden zal geen marktgeld verschuldigd zijn. Heeren paardenfokkers e.a., worden beleefd verzocht op deze markt, die o.a. zeer wenschelijk wordt geacht door het Hoofd bestuur der Vereeniging „het Nederlandsch Paardenstamboek" - en waarop ten vorigen jare bjj ruimer, aizet, 204 der beste paarden zijn aangevoerd, door het aan voeren hunner daarvoor geschikte dieren ook thans te willen medewerken, mede in hun eigen belang. Kunnen toch die dieren te SCHAGEN van de hand worden gedaan, dan worden daar door de belangrijke kosten vermeden, aan het vervoeren naar verder afgelegen mark ten, b. v. te HAARLEM en elders, verbonden. Buiteniandsche kooplieden hebben reeds verklaard, de markt te zullen bezoeken, indien op eenigen aanvoer gerekend kan worden. Schagen, 28 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Het Bestuur der Weesinrichting „Beth Pélet" te Vianen heeft besloten, in de maand Juli in deze gemeente eene collecte te houden ten bate harer instel ling. Aangezien deze collecte niet veel beter is dan eone gewone bedelarij, doch moei lijk geweerd kan worden, omdat de in richting zich weet te dekken door de artikelen 7 en 13 der Armenwet, noo- dig ik de ingezetenen langs dezen weg dringend uit, voor bedoelde collecte geen penning af te zonderen. Schagen, 12 Juli 1898. De Burgemeester a. i. voornoemd, P. BUIS Jz. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op des namiddags ten 7 ure. Punten van behandeling Ingekomen stukken. Aanbieding gemeente-rekening 1897. Restauratie Raadhuisgevel. Schagen, 15 Juli 1898. De Burgemeester a. i. van Schagen, P. BUIS Jz. Woensdag 13 Juni was voor de leerlingen van de hoogste klassen der scholen te Winkel, Lutje- winkel en Groetpolder de lang met vreugde verbeide dag, de dag waarop ze zouden deelnemen aan het reisje naar Amsterdam, hun door de afd. Winkel van Volksonderwijs weder aangeboden. Met den trein van 8 uur 6 min. zou den ze van Noord-Scharwoude vertrek ken, dus ongeveer anderhalf uur voor dien tijd moesten allen present zijn, om in de wagens, die hen zouden vervoeren, te kunnen plaats nemen. En reeds te half vijf waren er kinderen, die 't niet langer in huis konden uithouden en maar gingen, al moesten zij ook nog een paar uur wachten. Maar eindelijk kwamen de wagens en konden ze in stappen. Voorop ging de groote post wagen van den heer WKeetman en daar op volgden nog tien wagens, natuurlijk evenals andere jaien vrijwillig al le ervoor afgestaan. Steeds valt 't reisje in den drukken hooitijd, maar toch zijn er genoeg wagens beschik baar en wordt er ook gaarne gereden door hen, die er geen kinderen bij heb ben. 't Begin van de reis zag er slecht uit, de lucht was geheel bewolkt, 't re gende en de barometer ging achteruit. Wat zullen die kinderen 't slecht tref fen, hoorde men hier en daar, maar de kinderen schenen om 't weer niet te geven en we gelooven, dat, als aan hun oordeel een voorstel was onderworpen om een mooieren dag af te wachten, dit met een groote meerderheid, ja mis schien met algemeene stemmen zou zijn verworpen. Maar niettegensttande de dikke lucht en de droevige aankondi ging van den barometer was 't goed weer, toen de trein te Amsterdam aan kwam en 't bleef ook daar den gehee- len dag goed, geen enkel oogenblik be hoefde van een parapluie gebruik gemaakt te worden. Onder geleide der zes on derwijzers en twee onderwijzeressen gingen de kinderen van 't station wan delen naar Artis, waar allen volgens afspraak om halt twaalf zouden zijn. In den trein waren een paar trommels met krentenbrood leeg gemaakt, op de wandeling werd in verschillende melk inrichtingen de dorst gelescht en kon den de 61 kinderen best tot half twee wachten voor ze weer wat te „bikken" kregen. Nu, ze zouden bij aankomst in Artis ook niet gaarne zijn gaan zitten om te eten of te drinken. Zooals te begrijpen is, werd den oogen de kost gegeven en hadden de geleiders het druk om aller lei vragen te beantwoorden en hunne groepjes bijeen te houden. Om half twee werd in Artis gegeten en gedronkenom twee uur ruim verliet men den tuin en werd getramd naar 't Rijksmuseum. Van daar ging 't om half vier weder per tram naar den Dam, de melkinrichting op den Nieuwendijk werd bezocht, in de verschillende winkels wel kom thuisjes opgedaan en met den trein van 4 uur 5 min. de terugreis aanvaard. Te Noord-Scharwoude stonden de rij tuigen gereed en ging 't over Oude en Nieuwe Niedorp naar huis. Wat zullen ze veel te vertellen hebben gehad, wat zullen ze in hun droomen de reis nog eens hebben gemaakt en vooral, wat zal dat Amsterdam nog vaak 't onderwerp van hun gesprekken zijn en 't vele, dat ze gezien hebben, ook het onderwijs ten goede komen. Zondag 17 Juli zullen de kleineren hun feest vieren en we hopen, dat ook dan voor hen het weder gun stig zal zijn. De stoomtram Schagen Alkmaar in de verg. van den raad van Alkmaar, gehouden op 15 Juli j.1. B, en W. brengen advies uit, naar aanleiding van het voorstel van 1 Juni 1. 1., waarbij het voorstel van B. en W., dat strekken moest om geen financiëe- len steun te verleenen aan de Noorder- stoomtramvereeniging bij het aanleggen van de stoomtram AlkmaarSchagen, naar B. en W. werd teruggezonden om in deze zaak een gunstig advies te wil len uitbrengen. B. en W. vermeenen te moeten zeg gen, dat van hen het onmogelijke is gevergd. De discussiën, die hebben plaats gehad, hebben in hunne zienswijze geen verandering gebracht. Evenmin als aan andere trammen een steun in geld is ver leend, behoort ook thans in die richting niets gedaan te worden, evenmin als later voor de tram naar de Egmonden, hoe gaarne B. en W. ook de gewenschte ver keerswegen zullen zien tot stand komen. B. en W. blijven dus bij hun een maal gedaan voorstel en meenen te moe ten blijven afraden, wat zij eenmaal af geraden hebben. Het was B. en W. evenwel genoeg gebleken, dat het adres van den kant van den raad een gunstig onthaal zou vinden. Daarbij zullen B. en W. zich neerleggen en zijn bereid mede te wer ken tot een goed einde in die richting. Naar hun oordeel moet evenwel nooit deelgenomen worden in het aandeelen kapitaal. Hoe goed de resultaten ook mogen zijn van deze tram onderneming, toch achten zij het niet aan te raden, dat de besturen der gemeenten als aan deelhouders optreden. Aan de kenbaar gemaakte verlangens gevolg gevende, hebben B. en W. om inlichtingen verzocht aan de tramveree- niging en gevraagd naar de begrooting van onkosten en uitgaven van de ont worpen stroomtram. De gezonden inlichtingen bewijzen, dat de exploitatie-kosten genomen zijn in overeenstemming met andere lijnen en dus zal het verschil met de werke lijke niet zoo hoog zijn kunnen. De opbrengst der tram is meer onbepaald, doch als men let op de resultaten van de lijnen Alkmaar-Pur- merend-Amsterdam, dan is men van oordeel, dat de opbrengst hooger zal zijn, dan geraamd is. Maar met het oog op de concurrentie te water, had men ge oordeeld te dien opzichte voorzichtig te moeten zijn. Gelet op de bovenstaande overwegingen, geven B. en W. indien de raad hun voor stel om geen finantiëelen steun te geven, verwerpt, in overweging te besluiten aan het trambestuur te beriohten, dat de ge meente zich verbindt 1. tot het garandeeren der rente van een bedrag groot f 10.000 tegen hoog stens 3'Zj procent, welk bedrag zal strek ken tot vorming van het kapitaal, be- noodigd voor het aanleggen van de stoomtram AlkmaarSchagen, onder voorwaarde, dat de garantie ophoudt zoodra aan de aandeelhouders uit de winst der onderneming eene rente van 31/2 ten hoüderd kan worden uitgekeerd en in elk geval na verloop van twintig jaren 2. tot het geven eener bijdrage in eens van f 200, ter bestrijding van de voor- loopige kosten aan het tot stand komen van de onderneming verbonden 3. B. en W. uit te noodigen te «ij- ner tijd de noodige financieele voorstel len te willen doen tot verbinding der sub 1 en 2 bedoelde gelden. De raadsleden waren over 't alge meen niet ongenegen finantiëelen steun te verleenen men zou evenwel den steun afhankelijk willen stellen van de richting die de tram nam. De marktbelangen der stad Alkmaar hebben het meest belang erbij dat de westzijde van het Kanaal worde gevolgd, omdat daardoor een rechtstreeksche aansluiting mot kaas- en graanmarkt wordt verkregen. De moeilijkheid hier van is evenwel een overbrugging van het Kanaal te Koedijk. Eenige leden wilden dit voor stel aanhouden tot do richting was vast gesteld, want mocht de oostzijde geno men worden, dan wilde men geen steun verleenen, daar dan Schagen meer pro fiteerde dan Alkmaar. Enkelen waren van oordeel, de conse quentie te moeten volhouden en geeD subsidies te verleenen aan tramsook werd de vrees voor het marktverkeer te Schagen te berde gebracht. Werd nu een voorstel gedaan, om f 200 voor de voorloopige kosten te geven en met verderen steun te wachten tot de richting is vastgesteld. Dit voorstel in stemming gebracht, werd aangenomen. De nitnoodiging zal aan de tram- vereeniging worden gedaan om aan gaande de richting met B. en W. van Alkmaar in overleg te treden. Na een zeer langdurige discussie is eindelijk door den Raad besloten, niet alleen aan het comité uit Alcmaria ver gunning te verleenen tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van Alkmaar naar Egmond aan Zee, maar eene gelijke vergunning te verleenen aan het consortium Schipper c. s. O ntaarding door gedwon- gen rust. In een der gasthuizen te Alkmaar is een man opgenomen, die door bedelen aan den kost kwam en sedert jaren met één been in het ver band en op een kruk liep. Hij meende, dat dit lichaamsdeel thans moest wor den afgezet. De dokters, die hem behandelden, achtten dit echter onnoodigalleen con stateerden zij eene verstijving der spie ren, tengevolge van het bijeenbinden van dat been. Het is niet onmogelijk, dat hij na verloop van tijd weder op twee goede beenen zal kunnen gaan. Persoonlijke dienstplicht. De wet, welke als hoofdbeginsel be vat „Een ieder die tot den dienst bij de militie wordt verplicht, ie, overeen komstig de bepalingen dezer wet, gehou- j den zijn dienst in persoon waar te ne men" is in de Staatscourant afgekon digd. Zij is door H. M. de Koningin- Regentes den 2den Juli 1898 te Soest- dijk onderteekend. Zij treedt op 1 Sep tember 1898 in werking. De zomer van 1898. T e HARLINGEN viel Woensdagavond om- i streek s 5 uur sneeuw. Groentenmarkt a. h. Sta- tion te Noord-Scharwoude, (van wege „De Niedorper Kogge"), Donderdag 14 Juli '98. Aanvoer 636 zakkenprjjsgroote muizen f 1.10 f 1.15 kleine muizen f 0.55 k 0.75; groote ronde f 0.90 a f 1.—. Markt van Vrijdag 15 Juli 1898. Aanvoer 3671/2 zakken. Gioote muizen f 1.05; i* f 1.15, kleine muizen 10.45A t 0.60; ronde f 0.85 f 1.blauwe f 0.90. Zooals bekend namen verschillende besturen aan den Langendijk e. a. den maatregel om eene premie uit te betalen voor elke gedoode rat, en wel om zoodoende een einde to maken aan de schade, door die dieren aangericht. Onderstaand lijstje der gevangen die ren geeft o. i. wel een denkbeeld van het groote aantal ratten, dat aan den Langendijk nestelde en zoodoende van de groote schade, door haar aangericht. In Mei In Juni totaal. St. Pancras 1000 750 1750 Br. op Langend. 3000 1300 4300 Zd.-Scharw. 2400 1400 3800 Nd.-Scharw. 2000 650 2650 Oudcarspel 2300 800 3100 Totaal werden dus over die 2 maan den gevangen het respectabele aantal van 15600 stuks. Alleen in de banne Zuid-Scharwoude werd voor een bedrag van f 400 aaD premies uitgekeerd. Hengstman" is 's Maandags van de ker mis een groote wedstrijd in tonknuppe- len gehouden naar een gezamenlijk be drag aan prijzen van f 135. De groote prijzen, 40, 25,15, 12^ en 10 gulden, werden gewonnen door de heeren C. Wonder, D. Stam, J. Swaag en S. Mettesacht lagere prijzen wer den door andere heeren gewonnen. Dinsdags had eene harddraverij van boerenpaarden plaats, waarbij de prijzen zijn gewonnen door de paarden van de heeren K. Kruijer, G. Snekes en O. Moeijes. De heer J. ten Brugenkatepredikant te Barchum, heeft voor het beroep naar dezo gemeente bedankt. Behalve de jongelieden, van wie in dit blad j. 1. Donderdag ge meld werd, dat zij met gunstig gevolg overgangs-examen gedaan hadden, aan R. H. B. S. te Alkmaar, is ook nog van de vierde tot de vijfde klasse bevorderd W. Stöve van Dirkshorn. D o n d e r d a g n a mi d d a g is te Lutjewiukel de laatste bout geslagen in de rails van de trambaan, zoodat thans Schagen met Wognum is verbon den. De vlag was op de „lorrie" geplaatst en de werklieden hebben Donderdagavond het heuglijk feit feestelijk gevierd. Volgens advertentie in ons volgend nummer, zal op Zondag 23 Juli in de zaal van deD heer Boon te Wieringerwaard eene lezing worden gehouden over „Verzekering" (speciaal Invaliditeit en Ongelukken) door den heer L. O. Vernée van Haarlem, in specteur der „Eerste Rotterdamsche." De heer Vernée, oud-burgem. en oud- comm. van Rijks- en Gemeente-Politie enz. te Scheveningen, schrijver van eenige volkboekjes, staat bekend als iemand, die dergelijke onderwerpen op populaire wijze weet te behandelen. Hoewel de hooioogst dit jaar over 't algemeen in deze omstreken meer dan bevredigend mag worden genoemd, is het jammer, dat het weer den laatsten tijd te ongunstig was, om er degelijk voed sel voor den winter van te mogen ver wachten. Uit vrees voor een te sterken hooibroei zetten enkele landlieden de inzameling aan schelven buiten, ter wijl anderen hunne toevlucht nemen tot de zoogenaamde inkuiling. Gelukkig blijft het deze dagen droog, zoodat de laatste inzameling, wordt ze niet door de eerste lagen bedorven, nog tamelijk goed hooi kan opleveren. T e Warmenhuizen is opinitia- tiof van den heer Mulder, arts aldaar, een afdeeling opgericht van de Noord- hollandsche Vereeniging het Witte Kruis. De nieuwe afdeeling telt aanvankelijk dertien leden.

Schager Courant | 1898 | | pagina 1