Politiek rarzicll ter weet. Heer Hugowaard. Niedorper Kogge. Anna Paulowna, 19 Aug. '98. Gebroeders Hoogerhuis. Buitenlandse!) Nieuws. Nadat de bescheiden nauwkeurig rijn gecontroleerd en niemand meer eenige opmerking heeft of opheldering verlangt,» wordt algeineeu besloten de rekening voorloopig vast te stellen in ontvangst op f 24485.83 in uitgave op 21920.865 f 2564.9G5 en alzoo met een voordeelig saldo groot Tenslotte heeft Voorzitter nog de me- dedeeliug, dat hij vauwege het brandweer corps „Hercules" er op was gewezen, dat bij ovoutueelen brand de spuit van het corps niet dan met veel moeite en tijdverlies uit hare bergplaats achter het Raadhuis zou kunnen worden gehaald, waarom een andere berging zeer wen- schelijk werd geacht. Na eenige bespreking hierovor wordt aan Burg. en Weth. opgedragen, deze zaak verder te behandelen en in een volgende raadsvergadering omtrent een go- schikte bergplaats enz. advios uit te brengen. Daarmede de agenda afgehandeld zijnde, sluit de Voorzittor onder dank zegging voor aller medewerking de ver gadering. Het Bestuur van hetOn- derling Begrafenisfonds voor plattelandsge meenten in Noordholland, opgericht te Eenigenburg in 1848, hield den 17 de zer in de herberg van den hr. Jb .Schermer- bom te sint Maarten zijne gewone jaar vergadering. Vijftig jaren was het geleden, dat onder directie van den hser J. frctijthans nog als zoodanig in functie en ter vergadering tegenwoordig, en wijlen den heer 1. de longh het fonds werd opgericht, of juister gezegd, voottgezet onder een anderen naam. In 1844 namelijk werden de bovengenoem de heeren door de Directie van eene in 's-Gravenhago gevestigde maatschappij tfTot gemak van alle standen* aangesteld respectievelijk als bode en agent voor Sint Maarten en omstreken, en wijl de concur rentie op dat gebied in die dagen niet groot was, gelukte het hun in korten tijd eenige leden aan te werven. Spoedig bleek intusschen, dat de Direc tie de leden wel goed achtte tot het be talen der contributie, doch allerlei bezwa ren opwierp wanneer een hunner overleed en daarvoor meer moest worden uitgekeerd dan de contributie over een maand be droeg. Deze omstandigheid deed de vsrte- genwoordigera van St. Maarten twijfelen aan de soliditeit der maatschappij, vandaar dat zij in Januari 1848, toen de Directie ongenegen was voor twee overledenen de uitkeering over te maken, besloten, de reiatiën met de genoemde maatschappij af t« breken en zelf met de toenmalige leden een onderling fonds op te richten, het thans nog bestaande ^begrafenisfonds". Dat zij goed gezien hadden bleek reeds 't volgende jaarde maatschappij „Tot ge mak van alle standen" ging op de flssch. Aan het oprichten en instandhouden zelfs van een klein begrafenisfonds bleken weldra eigenaardige bezwaren te zijn verbon den. Allereerst had de directie te zor gen voor de uitkeering ten behoeve der leden die door de Haagsche maatschappij in den steek waren gelaten, en met een kleiü aantal leden is daarvoor de contri butie van enkele maanden noodig. Toch kwam men dit te boven en in 1856, toen de zoo gevreesde cholera te Sint Maarten nitbrak, was reeds een aardig sommetje opgespaard en als reserve „voor den ou den dag en kwade tijden* rendabel uit gezet. De gevreesde ziekte, die te Sint Maarten zoovele slachtoffers maakte, ook onder de leden van het fonds, nood zaakte de directie niet alleen de reserve geheel te gebruiken, doch zelfs schulden te makeD. De snoed werd ook onder deze omstandigheden Diet verloren. Vast be sloten de zaak voort te zetten en de schuld te boven te komen, wijdden de di recteuren zich enkele jaren geheel belange loos aan deze administratie. Op het voetspoor van andere degelijke fondsen werd uevens het begrafenisfonds een fonds van toelage opgericht, waarin en kel de leden van het begrafenisfonds te gen betaling eener contributie van 5 cent per maand konden deelnemen. De deel name in dit fonds is echter nooit alge meen gewordenniet meer dan een derde der leden trad toe. Door den gnnstigen stand der kas van het begrafenisfonds werd in de gewone jaarvergadering van 1887 de vraag over wogen, of het niet mogelijk zou zijn in verband met de algemeen verminderde sterftekansen de contributie te verlagen of de uitkeering bij overlijden te varhoogen, waarop nu langdurige beraadslaging aan het eerste de voorkeur werd gegeven. Tot verhooging der uitkeering werd overge gaan in 1895 tegelijk met de herziening van het reglement. Dat niettegenstaande de verlaagde con tributie en verhoogde uitkeering het fonds bloeit, kan blaken uit het feit, dat op 31 Dec. 1897 met een ledental van 260 het uitstaande kapitaal gestegen was tot f 4450. Het fonds van toelage, waarin op dat tijdstip werd deelgenomen door 81 leden, beschikt over eene reserve van f 100. Terngkeerende tot de vergadering van 17 Ang. 1898 zij vermeld, dat na de her benoeming van den heer W. de Jongh als Commissaris, werd overgegaan tot het onderzoeken der rekeningen van de beide fondsen over 1897, welke werden goed gekeurd en vastgesteld als volgt Begrafenisfonds Ontvangsten f 2845.005 Uitgaven f 2215.65 Fonds van toelage Ontvangsten f 828.54 f 89.70 Uitgaven Saldo t 129.355 Saldo f 238 84 Onder de uitgaven van het begrafenis fonds was begrepen eene som van f 457 wegens uitkeering voor 10 overledenen en van het fonds van toelage van f 75 voor drie overledenen. De batige saldo's over 1897, vermeerderd met de in 1898 reeds ontvangen contributie en rente eu aüossiug, deden het kasgeld op het oogenblik stijgen tot f 800, een bedrag, dat voor het da- geli;kach beheer niet noodig werd geoor deeld, waarom een som van f 3Ö0 bij de Westfr. Bank te Schagen zal worden gede poneerd. De gewone rondvraag niets opleverende, werd de vergadering onder dankzegging voor de belangstelling in deze administra tie, door den voorzitter gesloten. -- Do af doeling Lutjewinkel- Weere van de Groentenvereeniging „Niedorper Kogge" hield Dinsdag 17 Augustus oene vorgadering bij don hoer W. Kooiman in de Weere, gemeente Winkel. De vergadering was belegd om van gedachten te wisselen omtrent het aankoopen van zaaiaardappelen voor gemeenschappelijke rekening. De Voor zitter, de heer J. Breebaart deelde mede, dat men in den Groetpolder het volgende jaar met aardappelteelt wil beginnen en nu is 't misschien goed, zich reeds nu van zaaiaardappelen te voorzien. Sommigen meenden, dat 't beter ware geweest, eenigen tijd vroeger die aard appelen aan te koopen, maar toch oor deelden zo, dat ze nog wel zullen te krijgen zijn, al is 't dan tegen een weinig hoogeren prijs. Besloten werd, in de Enkhuizer Courant prijsopgaaf te vragen van Deensche muizen tot een hoeveelheid van ten hoogste 100 zak en bovendien reeds die opgave te vra gen aan een bekend handelaar in aardappelen. Behalve de aardappelen, die hier reeds verbouwd worden en een aanzienlijke hoeveelheid uitmaken, komen er minstens drie hectaren land bij, die voor de teelt in gereedheid worden gebraoht en men twijfelt niet, of nog meer personen zul len volgen en zich op aardappelteelt voor de markt gaan toeleggen. De Voorzitter, tevens lid van 't Hoofd bestuur, deelde nog mede, dat in de ver gadering van 't Hoofdbestuur besloten is, dit jaar met 't oog op den stand van 't gewas, geen bijzondere pogingen tot 't houden Tan vruchtenmarkten aan te wenden en een en ander omtrent 't aan stellen van 2 afslagers, een keurmeester en een boekhouder voor de markt te Noord-Scharwoude en de bezoldiging, wel ke daze personen voor hunne werkzaam heden genieten en sloot daarna de ver gadering. —Donderdag 18 Augaitua vergaderden bij den hr. W.Fijnheer te Lut- jewinkel de besturen der afdeelingen Lutjewinkel-Weere en Moerbeek van de vereeniging Niedorper Kogge, ter bespreking van een weg Moerbeek-Lutje winkel. Besloten werd, eigenaren van landerijen, die bij de totstandkoming van den weg betrokken zijn, uit te noodigen, met genoemde besturen een samenkomst bij te wonen op Donderdag 25 Augustus te Sohagen. De heer lamis Orootes is als le klerk geplaatst op het kantoor van Registratie te Zaandam op een salaris van f 600 'sjaars. Zijn oudere broeder Jan is se dert eenigen tijd klerk aan de Holl. Spoorweg Maatschappij, zoodat nu beide kinderen van wijlen den onderwijzer Orootes goed geplaatst zijn, hetgeen zij te danken hebben aan de belangelooze opvoeding van twee kindervrienden. Groentenmarkt bij het station Noord- Schar woude. Donderdag 18 Augustus 1898. Aangevoerd 261 zakken. Muizen f 1.a f 1.10 Blauwe 0.90 a 1.— Uien 1.60 per H.L. Vrijdag 19 Augustus 1898. Aange voerd 99 zakken. Muizen f 1.05 a f 1.25 Blauwe 0.80 a 1.- V ergadering van denRaad der gemeente Wieringen, gehouden op Dinsdag 16 Augustus, 's namiddags ten 2 ure. Afwezig de heeren Eeijblok en lijsen. Voorzitter de Edel Achtbare heer L. C. Kolff. Na opening door den Voorzitter, wor den door den Secretaris, den heer P. Poel de notulen der vorige bijeenkomst gele zen en na eeno kleine verandering goedgekeurd. 1. Was ingekomen een schrijven van Mej. P.G. Dondorf, waarin zij den raad mededeelt, dat zij de benoeming als onder wijzeres aan de openbare lagere school te Oosterland aanneemt en tevens haar dank betuigt voor het in haar ge stelde vertrouwen. 2. Wordt gelezen een reclame van den hr. J. Boon, verzoekende een half jaar ont heffing van Hondenbelasting wegens het opruimen van den hond. B. en W. stel len voor geen ontheffing te verleenen, 'omreden het le halfjaar der belasting al is verschenen en de reclame te laat is ingekomen, doch de raad oordeelt er geheel anders over en besluit, een half jaar ontheffing toe te staan. 3. Wordt aangeboden de rokoning der gemeente over den dienst van 1897, welko veurloopig wordt vastgesteld tot een bedrag van ontvangsten f 42386.65 uitgaven f 43666.855, sluitende met eou nadeelig saldo van f 1280.20. lot bet nazien der rokoning wordoa benoemd, do heeren: P. J. Koorn, P. S. huut en P. Luijt. De rekening zal 11 dagen op do secre tarie voor oen iedor tor inzage liggen. 4. Wordt aaugobodon een staat, ver meldende do werkzaamheden van de Zeegras-Exploitatie over de maand Juli 1898. Verder deelt de Voorzitter mede, dat het mot de Zeegras-Exploitatie uit stekend gaat. In verschillende pakhuizen wordt druk geperst.Door sommige maaiers, die hunne bergplaatsen voor een ander dool moeten gebruiken, was gevraagd hun zeegras te mogen afleveren. Doch die personen kunnen nu wel afleveren, maar hebben natuurlijk geen recht om direct hunne gelden te ontvangen en zul len dan ook wel zoo beleefd zijn, hun tijd van betaling af' te wachten. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer P. S. Kuutof het looppad naar Stroe niet een weinig kan worden opge knapt. De voorzitter zegt, hierin te willen voorzien, doch als de hr. Kuut zelf hiermede een geschikt persoon wil de belasten, zou dat heel gemakkelijk zijn, om reden de hr. Kuut met dat pad bekend is. De heer Kuut verklaart hiervoor te zullen zorgen. De heer Luijt vestigt de aandaoht op een pomp bij den ingang der boerderij van den hr. S. Lont en een vergaarbak bij 't brandspuithuisje. Voorzitter ver klaart, hierin te zullen voorzien. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Naar wij vernemen zal het vuurwerk op den 24sten vermoedelijk niet op het Oude Veer gehouden worden, maar in de nabijheid op den wal. De ring- rijderij zal plaats hebben aan de over zijde der Molenvaart langs de Kleine Sluis eu het mastklimmen voor de her berg van den heer Volder. Met het opslaan van kramen en draaimolen enz., is men druk in de weer. De illuminatie van het raadhuis belooft schoon te zullen zijn. Het w i e r - v i s s c h e n en -maaien geeft thans op Wieringen aan vele handen brood. De visschers halen het van om de Noord aandrijvende losse wier op, de maaiers daarentegen oogsten het gewas, dat op de Wieringer gronden groeit. De laatsten worden door de Ge meente betaald en genieten voor elke 100 K. G. al naar de qualiteit is van f2.50 tot f4 maailoon. Men is over de opbrengst tevreden, terwijl ook de wierprijzen geen redenen tot klagen geven. Vrijdagmiddag omstreeks halfvier werd de brandweer te Sint Maarten gealarmeerd voor een begin van brand in het Westerend Bij den heer W. G. aldaar ontdekte men met het hooispitten vuur in de schuur. Door het spoedig en flink optreden wist men een groot onheil te voorkomen en kon het grootste gedeelte der brandweerlie den om 11 uur weer huiswaarts keeren. Veel hooi kan als verloren worden be schouwd. De brandspuit van Haring- carspel was ook spoedig ter plaatse, doch behoefde geen water te geven. In het weekblad Vooruitgangvan 13 Augustus is een concept opgenomen van een adres, door den heer Z. Mid delkoop van Leeuwarden opgemaakt om naar de Koningin te zenden, ten einde revisie van het vonnis, ten laste der Hoogerhuizen geveld, door middel van een wetsaanvulling mogelijk te ma ken. De heer Middelkoop gaat de ver schillende punten der aanklacht na en oordeelt, dat in deze zaak geenszins ernstige twijfel is weggesloten en een nieuwe behandeling zeer gewenscht is. Daarvoor geeft de heer Middelkoop tweërlei reden op. Het komt den steller tevens voor,dat, of schoon bij de behandeling der zaak voor Rechtbank en Gerechtshof formeel aan al de eischen der wet is voldaan, de later publiek geworden omstandigheden het volledig billijken, dat alsnog door middel eener nieuwe behandeling ter openbare terechtzitting, overeenkomstig de bedoeling der wet, aan de verdediging haar volle rechten worden gegeven, waar door aan de drie beschuldigden (thans veroordeelden) de gelegenheid wordt geopend om over een volledig bewijs materiaal ter hunner ontlasting, te be schikken. Hij wijst er op, dat in Frank rijk en in Duitschland een recht tot revisie bestaatin Duitschland, wanneer door „het bijbrengen van nieuwe feiten, die op zichzelf of in verband met de vroeger geleverde bewijzen de vrij spraak van den aangeklaagde zouden kunnen ten gevolge hebben." Eene bepaling als deze zou, naar hij vertrouwt, tot revisie van het veroor- deelend arrest der Hoogerhuizen kunnen leiden. Daarom verzoekt hij indiening van een wetsontwerp tot aanvulling van art. 375 W. v. Strafv. en de daarmede in verband staande artikelen, in dien zin dat alsnog revisie mogelijk wordt. Hun, die geneigd zijn het adres te onderteekenon, wordt verzocht den heer Middelkoop hun naam en adres op te geven zoo ook, wie oen meer werk zaam aandeel in deze beweging wenscht te nemen. Dan kan een comité v°or de uitvoering worden gevormd, terwijl eindelijk zij, dio iets te misson hebben, hunne bijdragen tot dekking dor kosten aan hetzelfde adres kunnen overmaken. De diefstal van f4 0. 0 0 te BODEGRAVEN. Omtront dezen diefstal meldt do A. li. Ct. nog bet volgoudo Eenige dagen geleden werd ter kon nis van den hoofdcommissaris van poli tie to Rotterdam gebracht, dat do bakker P. Boulogne, wonende aan 's-Gravenwog te Capelle a/d. lJsel, in zijn bezit had een aanzienlijk bedrag aan effecten, waarvan hij zich wenschto to ondoen. De persoon, dio deze mededoeling deed, wist tovons te vertellou, dat Boulogne zich uitgelaten had, dat hij, zoo hij hot soms met justitie en politie te kwaad mocht krijgen, al de efiocten subiet in don oven zou gooien, om ze te verbranden. Voorzichtigheid werd dus ten zeerste aanbevolen, temeer, daar er al dadelijk vermoeden rees, dat deze ettecton afkom stig konden zijn van den in den nacht van 18 op 19 December 1896 te Bode graven ten nadeele van den landbouwer F. Beijen gepleegden diefstal van onge veer f 40.000 aan effecten. In overleg met den waarnemenden hoofdinspecteur der recherche, den heer L. J. C. Yuyk, bepaalde nu de hoofd commissaris, dat men trachten zou de effecten of eenige daarvan in handen te krijgen, ten einde de stukken en num mers te vergelijken. Eerst had men reeds op bedekte wijze een onderzoek ingesteld naar de financieele omstandig heden van Boulogne en deze vielen niet in zijn voordeel uitalthans men kreeg de overtuiging dat de man niet vermo gend was. Thans werd een partioulier, bij de politie bekend persoon in den arm ge nomen en deze, met Boulogne bekend, wist de effecten ia handen te krijgen, onder het voorgeven, dat hij ze zou verkoopen tegen 30 percent van de no minale waarde. In het laatst der vorige week had op den Oostzeedijk ter hoog te van de Avenue Concordia te Rotter dam de onderhandeling tusschen den afgezant der politie en den bakker plaats en de overgifte volgde terzelfder plaatse. De effecten waren Hollandsche, Ameri- kaansche, Portugeesche, Russische, enz., een en ander tot een bedrag van in de duizenden. Toen nu de handlanger der politie in het bezit der effecten in zijn woning was wedergekeerd, was de politie spoedig daar om er beslag op te leggen en bij het nazien bleek nu werkelijk, dat zij van den Bodegravenschen diefstal af komstig waren. Een huiszoeking te Capelle bij Bou logne volgde op Zondag j.1. Eenige ver dachte brieven werden daarbij gevonden en in beslag genomen en de man gevan kelijk naar Rotterdam overbracht, waar hij terstond een scherp verhoor onderging. De in het nauw gebraohte bakker deel de nu mede, dat hij de effecten gekregen had van den te Bodegraven wonenden arbeider Oudée om ze te verzilveren, we tende hij, dat ze bij den bouwman F. Beijen gestolen waren. Hij werd nu in arrest gesteld, en twee inspecteurs van de recherche trokken er op uit naar Bodegraven voor het verder onder zoek. Gekomen ten huize van Cudée, deden ze daar huiszoeking, doch vonden niets; maar de verdachte, die reeds vroeger door de justitie en politie in de plaats zijner inwoning meermalen in verhoor genomen was, maakte op hen een in druk, die hun termen gaf om hem voor loopig aan te houdeD en mede naar Rotterdam te nemen ter frontatie met den gearresteerden bakker. Zoo kwam hij dan te Rot terdam en op het Centraal Bureau viel hij, na herhaaldelijk verhoord te zijn, door de mand. Hij bekende alles. De diefstal werd door hem gepleegd, een gedeelte aan Boulogne gegeven ter ver zilvering en de rest door hem ingemet seld in een oud, niet meer gebruikt privaat in zijn eigen woning. Opnieuw werden nu beide inspecteurs naar Bodegraven gezonden, waar het hun aangewezen privaat onder hun toezicht werd opengebroken. Werkelijk vonden zij daar voor een waarde van ongeveer f 20.000 aan effecten, diep in het privaat hangende, alle in ongeschon den staat. Met de gevonden effecten keerden beide inspecteurs terug. Op een niet noemenswaardig bedrag na is het ge- heele bedrag van f 40.000 weder terecht. De bakker P. Boulogne, de arbeider Cudée, die vroeger knecht bij den heer F. Beijen was, en de in beslag genomen waarden werden naar Utrecht overgebracht en gesteld ter beschikking van den officier van justitie bjj de ar- rondissements-rechtbank daar, in wiens ressort de diefstal gepleegd is. De reis van keizer Wilhelm naar Pa lestina is in Parijs en Petersburg aan de orde van den dag. Men knoopt aan i het uitstapje van den hoogen reiziger allerlei politieke beschouwingen vast en komt zoodoende tot de gevolgtrekking dat deze tournee van den keizer in lange niet het onschuldig karakter draagt, als waarvoor ze wordt uitgegeven. Schijn baar draagt deze modorne kruistocht oen sterk godsdienstig karakter, daar het hoofddoel de inwijding eenor protestant- sehe kerk in de Heilige Stad is. Daarbij hooft do keizer al meermalen zjjn ver langen te kennen gegeven, om de streken to bezoeken, die als de bakermat van hot Christoudom kunnen beBchouwd wor- den. In zooverro zijn er dan ook feite- lijk goene bezwaren tegen de reis in to brengen, doch boven deze persoonlijke uoigingen van den vorst neemt njen scherpe politieke punten waar. jn Klein-Azië heeft men verschillende Duit- scho nederzettingen, die bij de financiöo]e" economische en handelsondernemingen van Aziatisch Turkije sterk botrokkon zijn. Algemeen wordon deze Duitsche kolonies als eorstelingen beschouwd die weldra uit het „Vaterland" talriike krachten tot zich zullen trekken Nu zal de schitterende tocht van den kei zer, met een stoet van Turksche groe ten als eerewacht, op de bevolkingen machtigen indruk maken, waardoor het aanzien en de macht der Duitsche volks plantingen belangrijk zullen stijgen. De verbroedering tusschen Duitschers en lurken zal de positie van andere be langhebbenden ondermijnen, wat met het oog op de Oostersche politieke toe standen van groote beteekenis wordt ge acht. De oppormachtige gouverneurs en Scheiks, die met eigen oogen zullen aan- sohouwen, in welk een hoog aanzien de vorst der christenen bij het hoofd der Mahomedanen staat, zullen weldra, zeer ten nadeele van Russen en Fransohen op alles wat de Duitschers wenschen en willen ja en amen zeggen. Frankrijk heeft sedert jaren in Svrië een krachtige positie bezeten. Het 'be- schouwde zich als de beschermer der christenen in die streken en bij eene mogelijke verdeeling van de Turkiche erfenis, zal het in Syrië zijn recht matig deel meenen te zien. Deze staat kunde sluit mede geheel aan bij zijne Middellandsche-Zee-opvattingen. Het is dus niet te verwonderen, dat de Fransche regeering met wantrouwen de toenemende macht van de Duitschers waarneemt en zelfs in het bezoek van den keizer aan Jeruzalem een ernstig gevaar ziet. Op gelijke gronden rusten de Ruisische be schouwingen. Het doel van Rusland is, door Mesopotamië langs, de dalen van de Euphraat en de Tigris in verbinding met de Perzische Golf te komen. Ook dit rijk ziet zich door den wassenden invloed der Duitschers in zijne plannen bedreigd. Ten einde de Duitschers voor te zijn en te dwarsboomen heeft de regee ring van den tsaar door graaf Kaniti bij den sultan concessie laten aanvragen voor een spoorlijn door Mesopotamië. Hier door zal de sultan mosilijk mogelijke voordeelen aan de Duitschers kuDnen toestaan, zonder de aanvrage van Rus land tevens in te willigen. Engeland is ook al slecht over keizer Wilhelm's reis plannen te spreken. Duitschland is nu eenmaal een mededinger op handels- en koloniaal gebied. Het ziet in iedere aanwinst van dien mededinger een ver lies voor zichzelf. Het zal de nadeeli- ge gevolgen, die het meent, dat uit 's keizers reis aan de Levant en het Mor genland zullen voortvloeien, zooveel mo gelijk door een vlootdemonstratie trach ten te neutraliseeren. In de havens, die door den keizer zullen worden aange daan, zal kort daarop een sterke Engel- sche vloot verschijnen. Natuurlijk wil men daardoor den indruk, dien de kei zer heeft achtergelaten, zooveel mogelijk weder wegnemen. Men wil nu reeds weten, dat keizer Wilhelm na zijn terugkomst uit Palesti na een bezoek aan Peteraburg zal bren gen. Dit zou dan moeten dienen om in de vriendschappelijke betrekkingen eene stoornis te voorkomen. Het is algemeen bekend, dat de keizerin persoon de bui- tenlandsche Staatkunde van het Duitsche rijk leidt. Men mag dus uit zijn reis naar Egypte, Palestina en Turkije vrij wel afleiden dat de politiek in het drie voudig verbond voorloopig tot goeneeta' stige moeilijkheden aanleiding zal gevWJ- Over de Philippijnen zijn derhalve in den eersten tijd ook al geene verwikke lingen te wachten. Trouwens, de com missarissen, belast om over den vrede te onderhandelen, komen eerst tegen Octe- ber te Parijs bijeen. Eerst dan zal blij ken, of Duitschland werkelijk in het be zit van één of meer dezer eilanden traob' te komen. Art. 3 van het vredesprot0' col is vrij duister en biedt aan derde» een schoone gelegenheid, om in troeW water te visschen. Genoemd art. W' „Do Vereenigde Staten zullen de ntw baai en haven van Manilla bezetten e" bezet houden, in afwachting van &e sluiten van een vredesverdrag, dat bf gezag over en den aard van het bestm" van de Philippijnen zal bepalen." Hetvonj' loopig verdrag is verder samongenA als volgti Art. 1. Spanje zal van alle aansp'^ ken op souvereiniteit over en van zijne rechten op het eiland Cuba stand doen. j Art. 2. Spanje zal aan de Vereen^ Staten afstaan het eiland Portor de andero eilanden, die tegenwoordig^ der Spaansch gezag staan ia d0

Schager Courant | 1898 | | pagina 2