Leve de Koningin! Aar en Halm. Woensdag; 31 Augustus 1898. 42ste Jaargang No. 3341. Bureau: feCHAeiJüN, JLaan, U 4. Uilgever: P. TRAPMAN. Medewerker J. W1 Ui k JE L. Bij dit nummer een bijvoegsel. behoort Proclamatie van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes. Bekendmaking-en. (leiueenleSchagen. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. OM Alftltii SiJliJ- MfiriiBtii- UiiimiM en Dit blad verschijnt iweemaal per week: Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers 5 CentB. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. In naam van hare majesteit Wilhel- mina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Wij Emma, Koningin-Weduwe, Re gentes van het Koninkrijk, Landgenooten. De taak, die Mij in 1890 werd toe vertrouwd, is weldra geëindigd. Mij valt het onwaardeerbaar voorrecht ten deel, Mij ne beminde Dochter den leeftijd te zien bereiken, waarop Zij naar het voorschrift der Grondwet tot de regeering wordt geroepen. In dagen van smart en rouw trad Ik op als Regentes van het Ko ninkrijk, thans schaart zich het geheele Volk in vreugde om den troon zijner jonge Koningin. God heeft Mij in deze jaren gesteund. Mijn dierbaarste wensch is vervuld. Aan allen, die Mij met raad en daad hebben ter zijde gestaan en die Mij ge steund hebben door hunne liefde en ge hechtheid, breng lk Mijnen dank. Moge het ons Land met zijne Bezit tingen en Koloniën onder de regeering van Koningin Wilhelmina wel gaan Het zij groot in alles, waarin ook een klein volk groot kan zijn Ik treed af van de hooge plaats, die Ik in ons Staatswezen heb bekleed, met den diepgevoelden wensch,dat op Koningin en Volk, te zamen door de nauwste banden vereenigd,Gods zegen blij ve rusten. Lasten en bedelen dat deze proclamatie in de Staatscourant en het Staatsblad opge nomen en ter plaatse, waar zulks gebruike lijk is aangeplakt zal worden. Gedaan te 's-Qravenliage, op heden den 30sten Augustus 1898. Emma. De Minister van Buitenlandsche zaken, W. H. de Beaufort. De Minister van Justitie, Cort v. d. Linden. De Minister van Binnenlandsche zaken, II. Goeman Borgesius. De Minister van Marine, Roëll. De Minister van financiën, Pierson. De Minister van Oorlog, Eland. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, C. Lely. Do Minister van Koloniën, Cremer. Bovenstaande proclamatie werd in het buitengewoon Staatsblad van Dinsdag 30 Augustus opgenomen. De Burgemeester der Gemeente Schagen; Gezien de artt. 10 en 145 van de Politieverordening dier gemeente, verleent vergunning aan de tappers, om op Woensdag en Donderdag den 31 Augustus en 1 Sep tember a. s. muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en na bezetten tijd te tappen. Schagen, 26 Augustus 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op art. 46 van de Politiever ordening dier gemeente Brengen ter algemeene kennis dat het op den 31 Augustus en 1 8eptember a. s. in het belang der o- penbare orde verboden is, in de kom der gemeente vanaf de punten waar de daartoe betrekkelijke waarschuwingen zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 25.of 6 da gen hechtenis. Schagen, 26 Augustus 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Wapper, Driekleur van Oud-Neerland, Wapper nu, Oranje-vaan, Op het Noord, de Gracht, de Dorpen, Op de Markt en op de Laan Wapper van de beide torens, Dat men 't heel van verre ziet, Hoe de parel van West-Friesland Wilhelmina hulde biedt Wilhelmina, Koninginne U ter eer waait vlag bij vlag U ter eere, die wij minnen, Geldt het feest op dezen dag 't Harte klopt van eiken Schager Opgewekt, als 't U gedenkt; 't Oog verheldert en het tintelt, Waar Uw beeitenisse wenkt. Elk der onzen voelt het innig, Hoe op dezen heil'gen stond Neerland weer met 't oud Oranje Sluit een hecht en vast verbond. Wapper, Driekleur naast Oranje, Wapper vrij op Sehagen's grond Wees de tolk van aller vreugde Met dit nieuw en vast verbond. Koniuginne, geev' de Hemel, Wien wij 't smeeken op dit uur, Voorspoed, welvaart, heil eu vrede, Zegen op Uw lang bestuur. Klink koralen van de transen, Klink 't Wilhelmus van Nassau Elke Schager zweert in 't harte Wilhelmina houw en trouw. Vrije mannen van West-Friesland Stemt met luider stemme in, Dat het davert langs de grachten, Driewerf: „Heil de Koningin!' Vergadering van den Raad der gemeente Haringcar- spel, gehouden den 27 Augustus 1898. Afwezig door ongesteldheid de heer IV. Govers. 1. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen van het verhandelde in de laatstgehouden vergadering voorgelezen en goedge keurd. 2. De Voorzitter deelt mede, dat de in de vorige vergadering genomen be sluiten tot af- en overschrijving en betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1898 door Heeren Ged. Staten dezer Provincie zijn goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. 3. De Voorzitter deelt mede, dat hedenmorgen vier portretten zijn inge komen van H. M. de Koningin, ver vaardigd aan de algemeene landsdruk kerij, ter herinnering aan de inhuldi ging van H. M. Een dezer portretten is bestemd voor de gemeente-secretarie en drie voor de scholen. Den Voorzitter wordt opgedragen, voor deze portretten lijsten te doen vervaardigen. 4. De Voorzitter deelt nog mede, dat aan het onderwijzend personeel op het daartoe strekkend verzoek vacantie is gegeven voor de feest week van 31 Aug. tot en mot 7 September a. s. 5. Hierna komt in behandeling de rekening dezer gemeente over 1897, welke, na met de bescheiden te zijn vergeleken, wordt goedgekeurd en voorloo- pig vastgesteld in ontvangst op f 18271.52 uitgaaf 16704.045 het batig saldo op 1567.475 6. Hierna gaat de Raad in comité tot regeling in een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. Na herope ning der vergadering wordt dat kohier vastgesteld op f 23. 7. In verband met de op handen zijnde kroningsfeesten wordt goedgevonden, aan het Raadhuis voor rekening der gemeen te eenige versiering te doen aanbrengen. 8. Tenslotte wordt nog door den Voorzitter voorgesteld, aan de Commis sie voor de kroningsfeesten alhier, die met de beschikbare middelen be zwaarlijk zal kunnen rondkomen, nog maals een klein bedrag als subsidie toe te zeggen uit de gemeentekas. De bespre kingen, over dit punt gehouden, leidden tot het besluit, het mogelijk nadeelig saldo van de rekening der Commissie te dekken, doch op voorwaarde, dat de grootst mogelijke zuinigheid zal worden betracht. De vergadering wordt hierna gesloten. Als curiositeit in een programma voor de Kroningsfeesten kan worden gemeld, dat te LOSSER, nabij de Duitsche grens, een premie is uitge loofd voor hem, die zich in den middag van 3 September, den dag der feest viering voor die gemeente, met den hoogsten hoed op het feestterrein ver toont. 8. „Dus een droogstoppel gewordeD,' riep mevrouw Randen uit, ^gij, de vroolijkste luitenant aller luitenants, de prettigste dan ser, die zich over alle muurbloempjes ont fermde. Dan haddeD we ten slotte nog maanden lang naast elkander kunnen voortleven zonder elkander te zien of te i ontmoeten. Zoo mag het niet langer voort duren. Wanneer mag ik op een bezoek van u rekenen Reeds stond Arno op het punt een dag te eoemen, doch daar dacht hij aan de bos- scheo van den majoor, die dreigden ver woest te worden. Neen, dat ging niet aan. Bij mocht de gastvrijheid niet genieten vsn een man, op wiens endergang hij het tntde had voorzieD.- „Niet zoo spoedig,' antwoordde hij ont wijkend. Hoewel ik gaarne geloof, dat ik geen onbeleefdheden in uwe kringen zal ontmoeten, zou ik mij toch li.ver nog een poosje uit het gedrang willen houdeD. Wellicht voert het een of ander toeval mij wel ten uwent.' «Dat klinkt nu in 't geheel niet, alsof ge u verheugt, dat ge me weerziet," pruilde Margareths, dcch in haar hart was ze hem dankbaar voor zijn ant woord, want de jaloezie vaD haar man stond nog altoos iiT lichte lam, sedert bij te weten was gekomen, dat de ge vreesde Arno zoo dicht in de nabijheid was. In Berlijn had ze hem genoeg weerstreefd, hier moest ze nu voorzichtig zijn. Dat toeval is reeds gevonden De vol gende week is er bal in Griinhagen van de eene ot andere vaderlandsche-vronwen-ver- eenigiüg dat is de gewone opening van onze feestelijkheden. Ge hebt toch zeker eene uitnoodiging ontvangen „Zsker, maar „Geen maren. Nu beveel ik en gij ge hoorzaamt zonder eenige tegenspraak! Ook mijnheer Hammer verschijnt bepaald. Zul ke gelegenheden, waarbij hij den geldbui del kan laten rammelen, laat bij niet ongebruikt voorbijgaan. Wan neer ge lief en aardig zijt, houd ik de eerste wals na tafel voorn epen, juist zooals we vroeger altoos gedaan hebtren weet ge nog wel ijk weet 't, ik weet 't hij scheen, heel tegen zijn gewoonte, zeer stijf en ka rig mtt woorden, maar het verlangende, vurig kloppende vrouwenhart meende uit die gewone, op verlegen toon geuite ge zegden te moeten opmaken, dat ook hem het wederzien zeer had aangegrepen. Nog sterker meende zij dat temogen gelooven, toen hij nog eenmaal haar hand aan de lippen bracht en er een vurigen kus op drukte daarbij joeg haar het bloed stormachtig door de aleren. Vergeet me niet,' klonk het zacht en vleiend van hare lippen. „Tot weerziens!' De Trakener hengsten trokken het lich te wagentje fluks in beweging. Nog slechts een enktle minuut bracht het witte gewaad der schoone vrouw hem een groet, dan verdween het in den nevsldaarna nog een poos het trappelen van de hoeven der vurige dieren en dan was ook dat voorbij en aarzdend draaide Arno zich om, om eveneens den weg naar buis in te slaan. Nog viel dieper dan mevrouw voa Riu- den kon denken, had hem deze ontmoe ting aangegrepen. Arno von Erdmann was iemand, die niet spoedig Bpijt gevoelde over gedane dingen toch gevoelde hij nn, dat een paradijs voor hem verloren gegaart was, al was hij nn een ander mensch geworden dan de twintig-jarige jongeling, die den eersten kus van Margaretha's lippen had ontvangen. Nu was hij bedekt door het stof der samenleving de grove tegenstel- ling met vroeger, hulde Margaretha's per soon in een nog rosiger waas. HOOFDSTUK IX. Mevrouw von Rauden had goed gepro feteerd het gaf een zeer bitteren strijd om den tuinman Röhl tusschen Arno en Hammer. E n man als Hammer liet zich eene gelegenheid om zijn haat te bevredigen, niet gaarne ontrukken, te meer daar hij een voordeel tegelijk daarmede kon beha len. Want of zijn tegenstander beboet werd, öf achter slot en grendel werd gezet, 't zou steeds een zwaren druk op diens bedrijt uitoefenen. Hij kon toch zijn kostbare waterwer ken maar niet laten vernielen en zijne beambten laten doodslaan, riep hij uil; de brutale jonkman zou van pleizier op zijn kop gaan staan, als dat maar zoo kon ge beuren. Ditmaal bleef Arno's beroep op de volmacht ook zonder gevolg neen, van 't recht, om dergelijke dingen maar ongestraft te laten, daarvan stond geen syllabe in het contract; Röhl moest aan den rechter worden overgt Lverd, er wat reeds over geschreven en de brief lag klaar om verzonden te worden. Maar op 't laatste oogenblik kreeg de zaak bijna een belachelijke wending. „Ik heb dan man, die slechts in de uiterste noodweer misdreven heeft, mija woord gegeven.' had Arno geroepen. „Ik kan niemand meer onder de oogen komen, wanneer ik dat breek, en ben voor ieder fatsoenlijk man een eerlooze „Alleen om dien Röhl? waarach- tig niet, mijn beste Erdmann 1 Wie uit uwe kringen zal dis geschiedenis te weten komen P „Mevrouw von Rauden weet alles, even eens baron Wenkel uit Görlitz, die mij hedenmorgen een bezoek brscht.' Hammer zette grooie oogen, „B^ron Wer.kel was bij u P Waarom Waarvoor? Zijt ge dan met hem be kend P' „Ik leerde hem voor eenige jaren kenneD, terwijl wij op de manoevres waren, waaraan

Schager Courant | 1898 | | pagina 1