Brieven uit Be Maasstad. Zondag 2 OctoToer 1893. 32ste Jaargang No. 3350. Aar en Halm. OM TWEEDE BLAD. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. Rotterdam, 27 September 1898. No. 166. SCHAGfiR COURANT. Inkomstenbelastizg en schutterij, dat zijn ongeveer wel de onaangenaamste din gen, die het wonen in een groote stad als Rotterdam met zich brengen. Hoe men dit in Amsterdam gevoelt weet ik niet, maar zoolang ik niet beslist het tegeno vergestelde heb vernomen, mag ik het er wel voor bonden, dat men ook daar in komstenbelasting-betalen en schntteren minder aangename bezigheden vindt. Na is het waar, dat men in dezen wel eens wat overdrijft. Ik ben ze't schutter geweest en ik betaal zelf inkomstenbelas ting, maar ik had een zachtaardigen kapi tein en de ontvanger is weinig veelei- schend, zoodat mijn persoonlijke ervaring van beiden een niet onvriendelijke is. De herinnering aan mijn kort militair leven is zelfs een zonnige en er zijn tijden dat ik, mijn oud schutterspak aanziende, dat ik, hoeveel advertenties ik ook als lokvischjes heb uitgegooid, Diet heb mogen verkoopen en dit dus, met een stevige mot er in, een hoekje van mijn zolder nog vele jaren zal versieren, dat ik het wel eens betreur, niet getracht te hebben, pro motie te maken. Als gemeen schatter heb ik den dienst verlaten, maar ik had den kelijk officier, zeer zeker sergeant kunnen worden, en in dat geval was ik nog schut ter geweest en ik had bij het beoordeelen van de vorderingsn der strategische we tenschappen als man van 't vak een woordje mee kunnen spreken. Ik had dan misschien zelfs een andere opvstting van de zaak Diejfus gekregen en mijne mili taire neigingen hadden rnjj wellicht asn de zijde van Boisdrffre en de andere hel den uit de antie-Dreylus-campagQe gelokt. 17. Eeniga dagen later braoht Arno een be zoek op Bornahij was dat voornemens ge weest en het aandringen van Hammer deed hem er nog eerder toe overgaan. Hij had het middaguur gekozen, om een reden te hebben om zijn bezoek niet al te lang te behoeven te rakken. Wel verlangde hij naar een langer bjjeanzijn met Marguretbs; bij haar kon hij rekenen op medegevoelin zijn tegenwoordigs, boewei winstgevende, tooh ondergeschikt» positie, had hij er bshoef- te aan, oude herinneringen op te halen en de beelden zijner jeugd eens aan zijn geest te laten voorbijgaan. Het deed hem goed, eens met menschen te spreken, wier gedach ten door iets anders beheerscht wer den dan door berekening en speculaties. Aan zijn verlangen naar Margaretha be merkte hij eerst goed, hoezeer zijn hart nog gepijnigd werd door de droeve ervaringen, die hij met Lucy had opgedaan- En hij stemde het zichzelf reeds balf en half toe, zijn grove manier van optreden kwam nog uit diezelfde reden voort. Maar voor den man van Margaretha ge- voslde hij een zekere onverklaarbare vrees. Niet, dat de persoon van den majoor hem onsympathiek was, integendeel trok de ma joor hem aan, maar juist die herinnering aao den korten droom zijner jengd maakte hem tegenover den echtgenoot van bet voorwerp van dien droom bevangen en links. Hg haalde daarom bepaald verlioht adem, toen hij den majoor niet thuis trof. Deze was naar de uiterste grenzen van het land goed en kwam, zooals Arno van Margaretha te weten kwam, niet voor hot etensuur thuis, Margaretha ontving Arno in haar kleine De herinnering aan mijn heerlijke schut- terlijke jaren werd levendig in mij, toen ik deze week, wandelend door de nieuwe straten achter de Sehie voor een woning in de Heemsteestraat een heelen volksop loop zag bij een bedaarden politieagent, die met een onverschillig gezicht op een trottoir stond, voor een huisdeur. Eu er werd in dien volksoploop druk geredeneerd. Schelle kijfstemmen van vrou wen en doffe bromstemmen van mannen. Probeer eens, van een volksoploop te we ten te komen, waarom hij er is. De mees te menschen staan er, omdat andereD er staan, praten over korte, meestal onjuiste mededtelingen, die zij uit de verte opvan gen en blijven inmiddels nieuwsgieiig naar de feitelijke toedracht der zaak. Wat was er hier gebeurd Er was iets met een schutter aan de hand, maar meer hoorde ik io 't eerste moment niet. Een schutter I Dat trof myn militair hart. Ik drong me door, tot 'k heel voor aan stond, bij den agent, die van ons niet de minste notitie nam en in 't gehoor van een buurvrouw, die uitleggingen deed. Wat een omhaal van woorden 1 Kees, de schutter in kwestie heette Kees, Kees was lui geweest. Hij had één van de vijf schietoefeningen, waartoe de schutterawet eiken zomer de burger-mili tairen oproept, zonder boodschap verzuimd en hij was éénmaal brutaal geweest tegen esn korporaal. Schietoefeningen verzuimen en korpo raals brntaliseeren brengen een schatter zonder pardon voor den sohuttersraad. Ook Kees was voor de hooge officiers- rechtbank geweest. Anders is hij niet op z'n mondje gevallen, verklaarde de buurvrouw en de andere buurvronwen bevestigden dit, maar voor den k'ernel stond ie als Pietje Lut. En ze hebbeu em vijf gnldeu boete ge geven of acht dagen op de Poort. Kees, die voor den kolouel als Pietje Lut gestaan hia, was bij 't thuis komen daarentegen heel woordenrijk geweest. Hg salon. Toen hij door den bediende daarheen geleid werd, stond zij io het middea der kamer, met een hoog rood gelaat, bjjna on beweeglijk, om da diepe ontroering, die zich van haar had meester gemaakt, niet te ver raden. Nauwelijks had de bediende de deur achter zich gesloten, of zij snelde op Ar no toe, hem beide handen toestekende. Zij heette hem welkom met een stem, waarin ingehouden smart sidderde. Vol ongeduld had zij hem iederen dag verwacht en telkenmaal »ls hij niet geko men was, had zij haar toorn daarover te kennen gegeven. AI dien tijd lang was aij ten prooi geweesi aan de meest verschillen de stemmingen dan rnsteloos door een luid ruchtige vroolijkhaid heen en weer gedre ven, d is in een donkere treurigheid verzon ken, die zonder de minste reden weer tot de dolste vreugde oversloeg. En deze wisselende stemmingen had zij voor den majoor angstig moeien verbergen. Zij wist, hoe Ijverzuchtig hij ieders harer bewegingen bewaakte en hoe hij dikwijls achter de grootste onverschilligheid een vol komen plan vermoedde, dat hem dreigde te berooven van de zoozeer door hem gelief de vrouw. Maar in deze dagen was bij m3er dan liel voor haar geweest, hij had haar met attenties overladen en haar de wenschen nit de oogen gelezen, haar bij na door de bewijzen zijner vorigs genegen- beid angstig gemaak'. Het scheen, alsof hij haar telkens vergoeden wilds voor de (eslijke gedachten, die hij nog steeds ten opzichte van haar en Arno koesterde. En juist die liefdesbetuigingen, dia aanbidding was haar ondraaglijk. Hoe weinig begreep hij haar tooh I Dat, wat zij zoo vurig verlangde, zonder wat zij niet kon leven hij kon of wilde het baar niet geven. Zij wilde vrij als een vogel in de lacht bare vleugels uit slaan, wilde van al de heerlijkheden van het leven genieten, zoo lang ze nog jong en vrooljjk was, en hij hij sloot haar in deze gevangenis op, in die kooi, die hij tevergeefs trachtte te vergalden en waarin zij bijna versmachtte. Io deze ontmoedigende stemming was zjj verzonken geweest, toon de bediende haar de had zijn vrouw een standje geschopt, dat het, volgens dc buurvrouw, een schande was, en hij had gezworeD, de held, dat hij de boete niet betalen zon en dat ie ook niet naar de Poort ging. Hij zou wel eens kijken, «ie de baas was. Nn, Kees was de baas niet. Van de week, vertelde de buurvrouw, was tie een snrzjant in 't vizier geloopen en die bad 'em naai de Poort willen bren gen. Maar Kees wou liever naar huis en hij had z'n beenen opgenomen en de sergeant, bijgrstaan door een paar dien ders, was hem nagegaan, tot huis toe, waar Kees veilig binnen was gekomen. Nou, toen konden z'em niks meer doen, aldas de buurvrouw, want as ie in huis ben, als was ie Jut in persoon, d»n mag een diender niet binnenkomen. jMaar de heele straat bad op stelten gestaan. Er was een diender achtergebleven om het huis te bewaken en Kees kon zijn deur niet uit als ie z'u boete niet betaal de 1 Dit was nu de oorzaak van de» volksoploop Kees, de schutter in kwestie, zat voor het open raam, in z'n overhemd, fideel de menigte tce te lachen. - Keesriep een buurman nit den kring, Kees, laat je gezeggen, jongen, be taal je boete, ja mot er toch an gelooven. En sa 't lang duurt, verzuim je meer met je werk. Ah Foezel, uit den Doofpot, riep Kees dat ie 't niet deed, dat ie 't lekker niet deed. Hg kon zijn vijf gulden wel beter gebruiken en de k'rnel was rijk genog. 't Was al mooi, zei Kees, en toen lachte de heele buurt en de agent incluis, dat ie 't vaderland gratis hielp verdedigen. Ecd marinier kreag zestig cent in de vijf da gen en een sohutter zon nog geld toe moeten geven Die verzuimde zijn werk en ais ie een leelijk gezicht trok tegen een korporaal, moest ie naar de Poort. Hij dankte er voor. Hij was vóór Oranje, maar tegen de geldboeten. En dat z'em voor niks een diender gestuurd hadden, komst van Arno meldde. En de wanklank dier droeve overpeinzingen sidderde nog in hare woorden, toen ze hem ontving. .Eigenlijk moest ik boos op u zijn," zeide zij, Da de eerste begroeting, „dat ge zoo lang op u hebt laten wachten. Weet ge dan niet, dat bij ous, te midden van de lan delijke verveling, een bezoek wordt aange merkt als een feest Acb, verontschul dig n msar niet,* riep zij uit, toen ze zag, dat bij iets wilde zeggen. „Het zonden tooh niet anders zijn dan holle woorden. Maar daarvoor moet ge boeten. We laten u den geheelen dag niet los. Geen tegenwerpingen Ga daar raaar eens zitten 1" Zg wees op een met zijde bekteeden divan, waarover een heer lijke palm haar fijne bladeren uitbreidde. Daar na snelde ze beon, om een oogwenk later mat een rookstel binnen te komen. „Ik waet, dat ge gaarne rookt. Een sigaret Of een sigaar? Natuurlijk een sigaar. Stil, stil, verroer je niet. Ik zal dat »I1js sens knapjez voor je in orde anken." Zij sneed de punt van do sigaar af en reikte Arno vaar toe. „Eigenlijk mag bier niet ge rookt worden, mijn man sta ik zao iets nooit toe. Men moet de mannen niet ver wennen. Maar een zoo zeldzame en lieve gast als gij Zool En nn aan 't ver teilen. Wat Alles 1 Mg interesseert alles." Zij zette zich in een schommelstoel, van waaruit zij zijn gelaat in het volle licht zag. En terwij! zij przatte, hingen bare oogon onafgebroken aan zjjn gelaat Het was, alsof se trek voor trek bestudeerde, als zocht ze in de ljjcsn van zijn gelaat de geschiedenis van den tijd te ontraadselen,gedu rende welken zij ver van elkander geweest wa ren. En na een kort stilzwijgende oorzaak van e»n kleine verlegenheid, kreeg Arno zijn onbevangenheid weder terog. Een se dert lang ontbeerd gevoel van behaaglijk heid, van heerlijk thnis-zijn, braoht hem in een sprookjesachtige betoovering. Da saohte geur van dat heerlijk vertrekje, waarin alles met fijnen, eleganten smaak stond gerangschikt; Margaretha's vertrouwelijke persoonlijkheid, haar deelneming en gene genheid, die nit elk harer woorden sprak— vond ie heel aardig. Dan kwamen er zeker geen dieven. Niewaar, dienderriep Kees uit het raam, je zult wel oppassen, dat er geen dieven kommen zoeken naar de vijf gul den, die jullie van me hebben willen. Of maak ie, dat je wegkomt als er een diaf in dc baart is, zeg F 't Werd hoe langer hot vroolijker in den hoop, De agent had pret voor zea en in dc beste stemming werd de schutte rij k faire genomen. Ik heb gehoord, dat Kees later t6ch de boete betaald heeft en de politiepost voor zijn woning is ingetrokken. De schntterij heeft tenslotte de overwinning behaald. Maar of die nu haar prestige vestigen zal, weet ik niet. Daar zal een nienwe schntterij wet voor moeten zorgen. Een moraal heeft deze vertelling ten slotte niet. Of 't zon deze moeten wezen dat men als schutter geen schietoefeningen moet verzuimen. Eigenlijk is dat geen mo raal nn, laten we 't er dan maar eens zonder doen. We moraliseeren zoo druk kend veel tegenwoordig, dat hrt een heele opluchting is, als men ons eens een moraal cadean doet. Van de sehuttterij naar de inkomsten belasting is maar één stap Zij zijn beiden even weinig populair, of schoon beiden in 't gebruik wel meêval- len. De inkomstenbelasting is ook dit jaar, op drie procent gehouden. Onze stedelijke fi nanciën zijn in zoo goeden doen, dat het halve procent vermindering van verleden jaar ons ook thans is gegeven. Niet geheel en al van harte nochtans. De vermaning gaat er bij, dat het in 't volgand jaar wel weer dria en een half pro cent zal moeten worden, want dit jaar kunnen we 't nog zuinig aanleggen, maar in 't volgend jaar zijn er dure werken te wachten. Enfin. Wat we hebben, is meegenomen Dat halve procent zal denkelijk wel door de dames voor toiletjes en inkoopen van anderen aard geannexeerd worden, in vele alles dronk bij met gretige tengen in. En Margaretha's vragen,haar belangstelling in zijn liefhebbergen verhoogde dat weldadige ge voel nog meer. Zelfs toen hij, als een ge volgvan zijn gemoedstoestand,de gedachten be sprak, die met betrekking tot zjjn werk kring, zijn brein pijaigdea, verminderde hare belangstelling nog niet. Wel bemerk te hij, hoe weinig zij van zjjn beroep ver stond hetzelfde beroep, dat ook haar man beoefende, maar de ijver, waarmede sg zich onderwijzen liet, de vroolijke verwondering, waarmede zij aan zijn band de haar vreem de wereld intrad, deden hem vermoeden, dat hier de eigenlijke reden te zoeken was waarom haar huwelijk haar niet bevredigde. Da majoor bazat bij zijn hoogeren leeftijd waarschijnlijk niet meer de gave en wel licht niet m«er hst geduld, zich met de en gere gedachten van zijn vrouw in te laten, om haar «oodoeede tot ziob op te voeren. In plaats van baar op te voeden tol een deelnemende en in zijn zaken opgaande echt- gonoote, had hg van haar gemaakt een lu xe pop, eo maakte haar zoodoende tot een stok speelgoed van zijn persoon. Moest er dan zoodoende ook geon gevoel van spijt en ontevredenheid over haar komen P En zooveel te glinzender de rijkdom werd, waar mede hij haar omgaf, zooveel te vuriger moest zij verlangen naar datgene, wat hij haar onthield, wat hij haar niet vermocht te geven: naar gemeenschap van geest en ziel. Zoodoende vervolde Arno een diep, har telijk medelijden mat de vronw, die als meisje da eorste zoete neigingen in zijn hart had opgewekt. Zoo veroordeelde hij in stilte reeds den man, die het kostbaarste, dat hij bezat, veronachtzaamde. Bet kwam Arno niet in de gedachte, dat hij «ich ver gissen kon, dat een deel der sohnld tenmin ste bij de vrouw liggen kon. Uit hare woorden meende hij te moeten opmaken, dat al die luxe en pracht haar eon gruwel was, dat lij er nooit naar had verlangd en dat zij dat alles bij de eerste de beste gelegenheid gaarne als iets las igs en on nuts van zich zou willen afsohudden. En toch paste haar trotsohe schoonheid gevallen. Al schenkt het ons dan g?en voordeel, 't geeft «en moment van hui»#- lijk genoegen en van echt-vrouwelijk geluk. De wintercampagnes van de modemaga zijnen zijn alweer begounen. We krijgen van alle zijden winter-mode-catalogi thuisgestuurd. Ds magazijnen etsleeren schitterend, de nieuwste modes van Parijs, japonnen, mantels en hoeden. Ik heb gehoord, dat we ditmaal op de hoeden eens geen vogellijkjes en veeren zullen te bewonderen krijgeu; dat de da mes het eens geheel met linten en bloe man zullen doen. Dat ljjkt me een heuglijke tijding. De wreede vogelmoord voor de onbarm hartige juffronw-mode zal dus voor het eerst eens niet plaats vinden. GelukkigAls we het halve procent inkomsten-belasting, dat de stad ons ca dean doet, onder anderen ook moeten be steden aan hoeden met doode vogeltjes er op nn, dan gna ik het eigenlijk maar liever aan de stad. O. Na bij het Russische stati on Nosarowks, 304 werst van Moscou, zijn 14 waggons op een hellende lijn op een goederentrein, die bestond uit 23 ge laden en 31 leege waggons, geloopen. D« botsing was vieeselijk. De hoofdcondacteur en zes andere beambten werden verschrik kelijk verminkt; drie personen werden zwaar gewond en 36 waggons zijn geheel verpletterd. E en bekend luchtschipper beweert, dat er tusachen de lucht boven de aardoppervlakte en die ter hoogte van 800 meter een even groot verschil bestaat als tusschen het water van een moeras en van een bergbron. Hij varklaart, dat het iemand, die per ballon op de aarde daalt, toeschijnt, alsof bij „dikke stof* in pLats van lucht inademt. zoo wonderlijk goed in de rgke ljjs», die haar omgaf- In arme, nederige omstandig heden sou Arno zioh haar nooit kunnen danken. Zooals ze daar voor hem zat, balf achterover leunend, het schoone hoofd tegea den om dat hoofd geslagen arm, waarvan lange kant naerviel, en zoodoende de heer lijke blankheid en oaberispeljjken vorm ont hullend, vermocht hij zijne oogea niet vaa haar af te honden. Maar geen onedele ge» daehle, goen onrechtvaardig g.voel steeg in hem op; zij scheen hem als eea ideaal, dat als sneenw voor de zon sou verdwijnen, als hij traehten zou, het van zijn verheven» hoogte in het stof en vuil der aard» neer ta halen. Margaretha echter verlangd» naar woord van bem, dat betrekking zon heb ban op die korte apanne tjjds van jong galak, die se grnnesnzzam hadden doorgebracht. 't Was haar niet deideiijk, wat haar tot dit verlangen dreef. Zij verlangde er naar, nog eenmaal dien fioieterenden an hartsloehtelyken toon der liefde te hooren, die haar in hare ber innering altoos nog ala rnischenda muziek in de ooren klonk. Ea wanneer Arno tot haar sprak Oa willekeurig eloot zij de oogen,- zij wild» de gevolgen niet overdenken, die de verwezen- lijking ven haar ziek verlangen na zich zoa sleepon. Zg dacht daaraan in 't geheel niet j hat w»e haar, als was zij niemand re- kensohap schuldig over haar doen ea laten, als leefden Arno en zij met hun tweëen in een blondere wereld, die met die »nd»re, waarin de majoor loefde, niets gemeen bad. Als aan de aarde ontrukt, zweefde r.jj, door sterke armen gedragen, aan een brtede borst gevljjd, door de ruimte, hooger en hoogor, nzur den hemel, de eon tegemoet, welker gou den stralen alles in een ze» van licht eo soboonheid dompelde. Zoo droomde zg, terwijl Arno sprak. Toen na een poot zijn gesprak verstomde, werd se niet wakker. Da zonderlinge toestand van droomen duurde voort; onder het s.ille opwaarts-gaan kwam het ruisoben beneden haar tot haar over als aan verro harpen ont- tokkeld. Arno waa ala betooverd. Hare wonder-

Schager Courant | 1898 | | pagina 5