Over den oorlog. Het aantal jaren, dat Duitschland in de ze eeuw oodng gevoerd heeft, bedraagt 83, het aantal jaren van vrede 13. Voor Oos- tenrijk-Hongarije bedragen deze cijfers re spectievelijk 79 en 17; voor Engeland 75 en 21; voor Italië 73 en 23; voor Rusland 72 en 24; voor Frankrijk 69 en 27 voor Turkije 59 en 37. Een ander merkwaardig feit is, dat de overwinning niet altijd bevochten is door de partij met de grootste legers. E*n over zicht van de veldslagen sedert Molwitz en Rosbach toont dit ten duidelijkste aan. Van de 73 geleverde veldsUgen, welke sinds dien geleverd zijn, zijn er 33 gewonnen door de strijdende partij met de geringste getalsterkte. Bij de zeeslagen doet zich het zelfde voor. Alle groote zeeslagen zijn ge wonnen door een vloot, die kleiner was dan de vijandelijke. Bij Trafalgar streed Nelson mtt 27 schepen tegen 83 bij Nava- rino behaalden de geallieerden de overwin ning «et 26 schepen tegen 82 van de Turksch-Egyptische vloot. Bij Liasa ver sloeg wel Tegetthoff met 27 schepeD de Italianen, die er 24 hadden, doch de Ita- liaansche schepen waren veel beter uitge rust en bewapend dan de Oostenrijksche. Niet minder leerzaam is een vergelijking van de bij de laatste oorlogen geleden verliezen. In den Krimoorlog, waarbij de verbonden legers 428000 man sterk waren, telde men 362000 zieken, waarvan er 69200 stiervenslechte 6200 overladen er aan de gevolgen van bekomem verwondin gen. De oorlog van 1870 heeft de mees te menschenlevens gekost. Van de 200.000 Duitschers, die Mets inges'oten hielden, lagen er 130.00 in de ambulances en van de 295.000 patiënten, die in de Duitzche hospitalen verpleegd werden, waren er slechts 88.000 wegens verwondingen. Het totaal aantal zieke of gewonde Duitschers steeg met het aantal op Duitrch grondge bied verpleegde Fransche krijgsgevangenen tot 812.000 man. Dit ontzaglijke cijfer zal nog worden overtroffen in de gevechten der toekomst, die steeds langduriger zullen worden. Met dsn oorlog in Sleeswijk-Hol- stein is het tijdvak der korte en beslissen de veldslagen afgesloten. Dit klinkt in 't eerst zonderling met het oog op de kracht der vernielingswvrktuigen, die nog steeds verbeterd worden. Doch juist deze verbe tering ia de bedendaagsche vuurwapenen dwingt de strijders, bet gevecht op verren afstand te beginnen en doet het zoo des te langer duren. De beide partijen kunnen elkaar niet naderen, vóór de eene of de andere zeer ernstige verliezen heeft en alle troepen, die met hnn aanzienlijke sterkte „Ik dank u, majoor. Wees er verzekerd van, dat het aas mij niet zal liggen de atruikelblokjes uit den weg te halen. Ook de aangeltgenbeid met het boschik weet niet, of ik het te zwart inzie, maar ik geloof, dat het voor u zeer groote schade met zich zal brengen. Uwe akkers en jongo bosscbeu worden zonder eeiiige be schutting aan den wind prijs gegeven. Mijnheer von Randen had de wenkbrau wen gefronst en zijn stem klonk dreigend. „Meent ge P Ja, jat Maar daaraan is niets meer te veranderen. Spreek mij liever daarover niet meer- Bovendien -" Hij wendde zich half tot Margaretha en in zjjn toon klonk bitterheid, „ik vrees,dat wij mij ne vronw vervelen. Voor dergelijke pro zaïsche zaken interesveeren de tegenwoordi ge dames zich nu eenmaal niet- Niet waar, Margaretha P" Margaretha lachte een weinig gedwongen. „Waarom niet P Het komt er slechts op aaB, nit welk gezichtspunt men deze pro zaïsche zaken bekijkt. Maar gij mannen zijt in 't algemeen veel te ongeduldig, ons op de hoogte te brengen, zoodat we dergeljjke zaken begrijpen. Gij verlangt, dat we da- deljjk alles zuilen weten en begrijpen. En daarbjj vergeet ge, dat onze opvoeding ons juist van het praetische leven Terwgderd beeft gehouden. Opretteljjk sluit ge ons af, opdut we g6en kennis zullen opdoen, daar we dan later in uwe kaarten zouden kunnen tien, en opdat ge ons eeuwig zls speelgoed kunt behandelen en beheor- sohen." De majoor zag verwonderd op. „Dat hoor ik waarachtig vandaag voor de eerste maal van u. Vroeger hebt ge nooit lust getoond, of tijd gehad om u te eman- cipeeren." Zij wierp aanvallig het hoofd in den nek. „Emancipeeren I Daar hebt ge 'tl Met dat woord slaat gij alles dood, wat maar naar zelfstandigheid zweemt. Gij spreekt dat woord uit op een toon, alsof het in ziek •luit, dat men „verloren," „ontaard," „ver dorven" moet zjjn. En dan - Zij brak verlegen af. Mijnheer von Ran den stond tegenover haar, met zulk een on gehuichelde verbazirg zag hjj haar aan, dat over een groote oppervlakte opgesteld zijn, in het vuur zijd gagaan, een operatie, wel ke vaak veel tijd eischt, Ds gevechten op korten afstand, met een snel verloop, zul len steeds zeldzamer worden. De toekom stige veldslageu zullen ongetwijfeld ver scheidene dagen duren. Voor de volkeren zeil draait de leger- quarstie om de financieels en politieke quacstie. Sedert de oorlogen van 1866 en vooral van 1870 wedijveren alle vol keren er om, wie ia geval van mobilisatie het grootst aaatal manschappen in het ge vecht zal brengen. Op 't oogenblik wordt de sterkte der legers van het vasteland op voet van oorlog door de volgende getallen aangegeven Rusland 2.500.000 Duitsch- Lud, 2.300.000 Frankrijk, 2.200.000 Oostenrijk-Hongarije, 1.800.000Italië, 800.000. Rangschikt men dus d« rijken naar de allianties, dan levert het dit op Frankrijk eo Rusland 4.700.000 Drievou dig Verbond 4.400.000. Wanneer hebben deze vermeerderingen het toppunt bereikt? Oogensehijolijk wan neer de opbrengst der belastingen haar uiterste grens bereikt heeft. Doch de mi nisters van oorlog en financiën slagen er nog steeds in, uit den gspersten citroen een paar droppels te halen. Evenwel zal de uiterste grens onvermijdelijk bereikt zijn, wanneer elke ma», in staat om de wapenen te dragen, in de gelederen heeft gediend. Zoover is 't in Frankrijk bijna gekomen, want daar heeft 7.8 percent der bevolking «gediend". In andere landen daarentegen is het percentage nog slechts als volgt in Duitschland 6.5 persentin Italië 5.3; in Oostenrijk 5, Rusland met zijn ontzag lijke bevolking heeft nog slechts 8.9 per cent van de inwoners onder de wapenen geroepen. Een Mormoonsche begra- fenisplechtigheid. Een paar weken bad in Salt Lake City, de hoofdstad van Utab, de begrafenis plaats van Wilfoid Woodruf, den president van de Mormoon sche Kerk. De stad was vol bezoekers. De dienst in den tabernakel begon te 10.30 en dnnrde tot in den namiddag. Alleen zij, die in den kolossalen tempel geweest zijn, en hit orgel en het koor van 400 stemmen hebben geboord, knanen zich een voorstelling maken van de kracht van de muziek en den zang. Het beken de «God moves in a mysterious wsy", door de vergadering van elfduizend men- schen aangeheven, was vooral indrukwek kend. De toespraken waren eenvoudig, overeenkomstig de begeerte van den over ledene, en werden geleverd door de „Apos- eij voelde, boe baar het bloed naar de wangen steeg. Eo als een bliksem schoot het door hare gedachten, dat hij voor dezs verwondering volop reden had. Nooit te voren had jij. dat werd haar nu helder, zoo ge sproken, of liever zoo gedacht. Nooit had ze zelfs de zwakste belangstelling voor zijn beroep gekoesterd. Nooit had zij voor zich een deel van den arbeid verlangd, welke vol gens de wetten der moderne wereld, die het bes'aan reeds zoo moeilijk maakt, op haar schouders had moeten rusten. Integendeel toos en telkens weer had zij alles grof afgeweerd, wat haar in haar rust en be haaglijke gemakzucht stoorde. Zonderling en vreemd moest het den majoor daarom schjj- nen,dat zij nu zoo plotseling zoo geheel anders van zinnen en gedachten was geworden. Eu zonder twijfel zou bij met zyne gewone aohterdoobt deze verandering in hare ge voelens aaa andere invloeden toeschrijven. Die gedaohte was nauwelijks in haar op gekomen, toen de majoor baar reeds bewees, dat die gedachte waar was. Mat een schijnbaar spottend lachje, waarachter hjj de smart zijner gevoelige natuur verborg, wendde bij zich lot Arno. „Ik ben werkelijk verwonderd, hoe snel een vrouw hervormd kan worden. Denk eens, heden morgen bij de koffie hadden we het zelfde gesprek met elkander. Ik wensehte namelijk, dat Margaretha, daar z|j niets met het landbonwersberoep op heeft, tenminste dan toch liefbebberjjwerk zou doen. De da mes hebben tegenwoordig zooveel van die aardigheden. „Daarmede kon zij dan een deel van de verveling van deo dag doodeu. Maar zij wilde niet. Ik heb geen talent, zeide zij. En nu plotseling heb ik deze verande ring soms aan u te danken, mijnbeer von Erd- maun Bij had do laatste woorden zoo gemak kelijk, zoo sohjjnbaar zonder eenige bedoeling gezegd, dzt Arno den geheimen strik niet bigreep. Hij ging dan ook argeloos op de vraag in, des te meer, daar hjj er naar ver langde, den majoor, zonder hem te beleedi- gen, den weg te wjjseu, om de verhouding tussohen sich en zjjn vroaw te verbeteren. WORDT VERVOLGD. telen." De optocht, die het lijk volgde, scheen zonder einde en was vergezeld van ver scheidene muziekkorpsen. De lijkwagen eu kist waren wit, volgens dea wensch van den overledene. Esn poosje geleden gaf Wilford Woodruf zelf de volgende voorschriften voor zijn begrafenis: „Aangaande mijn dood en begrafenis begeer ik, dat de geschiedschrijver van de ksrk een korl verslag zal doen van mijn leven, arbeid en reizen al» een onderling en een apostel iD de Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Ik wensch, dat mijn lichaam schoon wordt gewasschen en gekleed in wit linnen, vol gens de orde van hel heilige priesterschap, en gelegd zal worden in een eenvoudige, nette kist nit Utahhout gemaakt, met o- vervloed van ruimte. «Ik begeer dat er geen zwart zal gebruikt worden aan mijn kist, noch aan het rij tuig, waarmede mijn lichaam naar het graf zal worden vervoerd. Ik begeer, dat mijn gezin of vrienden geen rouw voor mij zullen dragen, bij noch na mijn begrafenis, want als ik getrouw en oprecht beu tot aan mijn dood, behoeft niemand over mij te treuren. Over mijn begrafenisdiensf heb ik geen beveleD te geven, alleen dat het mij aangenaam zou zijn, dat er zoo- velen van de aanwezige presidenten en apostelen spreken als het wijs wordt ge acht. Hun toespraak zal zijn tot de leven den. Inlisn de wetten sn gewoonten van de geestenwereld zulks toelaten, zon ik be- geeren, mijn eigen begrafenis bij te wonen, doch daarin zal ik mij onderwerpen aan de raadgeving, die ik in de geestenwereld ontvang.Aan het hoofdeinde van mijn graf be geer ik een eenvoudige zerk met mijn naam en ouderdom er op.en datik gestorven ben in het geloof van het Evangelie van Christus en in de gemeenschap der heiligen." De overledene was den len Maart 1807 te FarmiDgtoD, in den Amerikaanschen staat Connecticat, geboren en had dns den ouderdom van 91 jaren bereikt. In 1847 arriveerde hij hier, nadat hij reeds 14 jaren in de Mormoonsche kerk werkzaam was geweest als zendeling in Engeland en de Yereenigde Staten. Toen veelwijverij nog in zwaDg was, had hij vijf vrouwen; iaat 134 kinderen en kleinkinderen na. Niettegenstaande Woodrnf in publieke toespraken somwijlen achting voor Pro- testantsche en andere kerkgenootschappen uitdrukte, was hij een dweepziek Mor moon. In de samenleving echter was hij een voorbeeldig man, eenvoudig, ijverig, eerlijk eu vriendelijk. Zijn opvolger als president der kerk zul waarschijnlijk Lo- renzo Suow zijn, een patriarch van 84 jaren oud, thans „President van de twaalf apostelen." De Donderdag j. I. ge- storven Koningin van Denemarken is wel eens de «moeder van Euro pa" genoemd. Immers, door de huwelijken harer kinderen en kleinkinderen is zij met een groot getal vorstenhuizen in Europa verwant. Koning Christiaan IX is thans 80 jaar oud en regeert sedert 1863. In 1842 was hij gehuwd met prinses Louise van Hes senKassei, die op 7 Sept. jl, haar 8l8ten verjaardag heeft gevierd en wier moeder een Deensche prinses was. Uit hun huwelijk zijn 6 kinderen ge boren 3 zoons en 8 dochters. De oudste zoon, kroonprins Frederik, is gehuwd met prinses Louise van Zweden, eeu kleindochter van prins Frederik dsr Nederlanden. Zij hebben 8 kinderen, 4 zoons en 4 dochters. Van de zoons is een ge huwd met een hertogin van Mecklenburg en een met prinses Mand van Engeland (dochter van den prins van Wales)van de dochters is een de gemalin van een Zweedschen prins, en een van een prins van Lippe-Schauanburg. De tweede zoou is koning George van Griekenland, wiens oudste zoon is gehuwd met een zuster van den Dnitschen keizer. De derde zoon is gehnwd met prinses Marie van Orleans, dochter van den her tog van Chartres. De oudste dochter is de prinses van Walesde tweede is de keizerin-wedu we van Ruslandde derde is gehnwd met den hertog van Cnmberland, zoon van den laatsten koning van Hannover. Het Niagara-Sohierei- land is zwaar geteisterd door een orkaan, ontstaan door de ontmoeting van twee windstroomen vaa ongeljjke temperatuur. De stad St. Catherine en het doip Merri- ton waren blootgesteld aan de volle kracht van dea trechtervormigen storm, die alle gebouwen op zijn pad vernielde, groote hoornen optrok en zelfs het water van het Welland-kanaal opzoog. Vijf menschen werden gedood door rondvliegende stuk ken hout en twintig gewond. De schade aan eigendommen is groot. Over den staat New-York is een zware cycloon losgebarsten. Over een afstand van tien mijlen baande de storm zich een pad van 200 meter breed dwars door de stad Tonawanda. Op dezs baan werden hui zen en boomen als weggevaagd. Voor zoo ver bekend is, zijn tien menschen omge komen, maar men vreest dat het aantal slachtoffers veel grooter is. Lastige mnemotechniek. In een Dnitschen spoorwegcoupé zitten twee heeren, van wie er een zich moeite geeft het nummer van den waggon 1618 te onthouden, „omdat het zoo gemakkelijk is", zegt hij tot zijn reisgenoot, «wanneer men onderweg is ïitgestegen, dat men zijn coupé spoedig terugvinden kan." «Nu', meent de ander, „het nummer vau onzan waggon is nogal gemakkelijk te onthouden 1618 je denkt maar aan bet begin van den deitigjarigen oor log." «Ja, dat is waar ook", bekent de eer ste, ofsohoon hij zich met den geheelen dertigjarigen oorlog, nadat hij van school is gegaan, niet meer heeft bemoeid. Na eenigen tijd heeft men aan een station tien minuten oponthoud. Onze reiziger stapt uit, om in de wachtkamer het een en an der te gaan gebruiken, es eerst toen de conducteur waarschuwt om in te stijgen, denkt hij er aan zijn csnpé weder op te zoeken. Drommels I daar was hij het nnmmer vergeten 1Doch wacht, het was het jaar, waarin de dertigjarige oor log begon ja maar wanneer was dal eigenlijk „Instappen, het ia hoog tijd 1" wordt hem toegeroepen. Hij wendt zich daarom haastig naar een medereiziger, die eveneens wat te laat is. «Mijnheer weet u niet, in welk jaar de dertigjarige oorlog begon Een verwonderd ge zicht is het eenige antwoord. „Klaar 1" roept een der conducteurs. In vertwijfe ling richt onze man zich tot den stations chef, dien hij bij den arm pakt. «In 's hemelsnaam, mijnheer zeg mij toch als 't n belieft, wanneer de dertigjarige oorlog begon 1" roept hij uit. De stations chef ziet hem onderzoekend in het gelaat, geeft het teeken, dat ds trein kan ver trekken, en de man, dien men voor krankzinnig houdt, wordt vastgehouden, tot hij heeft verklaard, waarom hij zoo'n zonderlinge vraag heeft gesteld 1 J a s s e n-r e c h t. Id Duitschland is het hoogste rechts college onlangs de vraag voorgelegd, of een zomer-orerjas in beslag mag worden ge nomen bij een executie wegens schulden. De beslissing luidt aldus, dat een overjas iu dit opzicht niet gelijk staat met een winterjas, welke als een noodzakelijk kleedingstuk is aan te merken, zoodat een overjas wèl vatbaar is voor beslag. Bevroren rleesch. Het feit, dat versch vleesch door de inwerking der koude voor bederf kan; wor den bewaard, is reeds lang bekend en toch werd pas in 1870 deze wetenschap op eenigszins uitgebreide schaal in de praktijk toegepast. Welk eeu uitbreiding deze methode van conserveeren heeft on dergaan, blijkt wel hieruit, dat in 1894 in Engeland uit Amerika 833.000 cente naars bevroren ossen- en schapenvleesch zijn ingevoerd en ait Australië minstens evenveel. De beste methode is, om bet vleesch bij 10 15 graden te laten be vriezen en het vervolgens te bewaren in een temperatuur van 4 tot 6 graden. Zoo behandeld, kan het vleesch vele maanden worden bewaard, zonder dat klenr, smaak of verteerbaarheid verandert. Door nauwkeurige chemische onderzoe kingen heeft men waargenomen, dat de structuur van het bevroren vleesch vol komen gelijk is aan die van het pas ge slachte, ook wal verteerbaarheid aangaat, ontstaat geen wijziging. Alleen wanneer het bevroren vleesch ontdooid bewaard wordt, vertoont het eenige uren vroeger dan het versch geslachte sporen van be derf. De rekening wegens siga ren voor eene vijandin van reoken. Men schrijft uit Lohden De tabaksrook is voor koningin Victo ria ondraaglijk. In hare onmiddellijke nabijheid is derhalve niemand het rooken veroorloofd. Ondanks dat, is de rekening wegens sigaren voor de Koninklijke Hofhou ding, namelijk ds gasten daarvan, zeer hoog. Den hoofdpost vormen de fijnste Havana-sigaren, die voornamelijk voor ds Koningin vervaardigd en, hermetisch ia glazen buizen gesloten, naai Windsor ge zonden worden. De „Koningin Victoria"- sigaren kon men zelfs op Gubi, in massa gekocht, niet onder dsn dollar het stuk bekomen. De arbeiders, die de sigaren, vervaardigen, krijgen 80 cents per stuk en slechts den ondsten en bekwaamstea sigarenmakers wordt het werk toevertrouwd. Een eigenaardige plant is de in Arabië voorkomende «lachplant," die hare benaming van de werking heeft gekregen, die het eten van haar saad- korrels tengevolge heeft. Van middelmatige grootte, draagt de plant schoone, groote, gele bloemen en zach te, fluweelachtige zaadpeulen, waarvan elks 2 of 3 zaadkorrels bevat, die eenigszins op kleine, zwarte boonen gelijken. De inboor lingen drogen het zaad en stampen hst dan tot gruis. Juist dit poeder is het, dat een zoo wonderlijk effect heeft Een kleine dosis van bet poeder is voldoende, om sen geheel kalm en bedaard persoon tot dolle sprongen te verleiden, hem wild, luidruchtig en uitbundig te laten lachen en hem in een aan wilde dwaasheid grenzenden toestand te brengen. Deze toestand houdt een uur aan, na welken tijd de in verrukking ge raakten persoon in een slaap van eenige aren vervalt, en waarna hij van zijne wil de, dolle handelingen niets meer weet. Bjj herhaling hiervan treedt zenuwstoring in, die ten slotte tot waanzin of zelfmoord voert. Wij hebben hier dus met een dier scha delijke vergiften als opium, morphine en dergelijke te doen. Van de 151.398 Pruisische recruten der lichting 1897—1898 hebben, blijkens de jongste statistieken, 170 geen onderwijs genoten dat is dus 11 van de 10.000. Hoe zeer het oudeiwijs is voor- uitgegian, zegt een vergelijking van de lichting 18791880; toen was het getal analphabeten 230 op de 10,000 of 20 maal zooveel. De meeste analphabeten komennit de provincie Posen 43, Oost-Pruisen 37, West-Pruisen 36, Silezië 19, de Rijnpro vincie 13, Pommeren 7 ea Brandenburg 5. De overige provineien leveren hoogstens één of twee. Buitengewoon gunstig heeft de Pruisisohe volksschool gewerkt in de Oostelijke pro vinciën in Posen bjjvoorbeeld konden in 18791880 van de 10.000 reernten 1099 lezen noch schrij vende lich ting 1897—1898 telt er slechts 93 op de 10.000. Kinderen bij de maat. Op een der Beiersche meren vaart een stoomboot, waarbij een zonderlinge vracht- regeling is ingevoerd. Kinderen tot 60 centimeter hoogte zijn vrijvoor kinderen van 60 tot 130 centimeter moet de hal ve vracht betaald worden. Vermoedelijk is dit bepaald, omdat met de lengte niet gesmokkeld kan worden, gelijk met den leeftijd. Men moest nu eigenlijk de volwassen passagiers naar de dikte laten betalen. Eene vrouw van 127 jaar woont, zooals een bloedverwant der vrouw schrijft, in Auberive-en-Royans. Zij heeft de volgende tijdperken in Frankrijk be leefd Lodewijk XV, Lodewijk XVI, de Republiek, Keizer Napoleon, Lodewijk XVIII, Karei X, Lodewijk Philips, de tweede Republiek, het tweede Keizerrijk, en de derde Republiek, Handelsreiziger: O, me- juffrouw, mag ik u mijn hart en leven aanbieden Extra kwaliteit, duurzaam, onverslijtbaar, onovertroffen, concnrientie onmogelijk. Goed gemeend. Een oud vrouwtje, verrukt over de In huldigingsfeesten, merkte tegen haar buur vrouw op«mens, mess, wat zijne die feeste prachtig afgeloopejammer dat de ouwe Koning dat nou niet meer het mo ge beleve." „Zegt uwes dat wel, jaffronw, dat heb ik ook al tenge m'n man gezeid." D e zekerste geldkist bezit wel de koning van Anam. Hjj bergt zijne spaarpenningen in uitgeholde boomstam men, welker opening hij zorgvuldig af- s'uit, waarop hij den sohat in een door krokodillen bewoonden vijver laat werpen. Deze zorgen er voor, dat geen dief de schatten nadert-

Schager Courant | 1898 | | pagina 7