Zondag- 30 October 1893. 42ste Jaargang No. 3358. Groote Invoer van vee. Verbeterde Bekendmaking. Politiet nodcbt Ier weet. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: ICHAGKS, liaan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. GemeenteSchagen. TolTtieT' Burgemeester en Wet houders van Schagen bren gen ter kennis van belang hebbenden, dat de gewone groote Najaars-Veemarkt aldaar zal gehouden wor den niet op Donderdag 27 October, maar op Donder dag 3 November a. s. Schagen, 14 October 1898. Burgem. en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Builenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Hollands Noorderkwartier. SCHAGER Alieieeg Nienws- j COURANT. Aflmieitie- Uilinvllil Ter Secretarie dezer gemeei.te worden inlichtingen verzocht omtrent een vermiste vette lioe. L» De Bargemeester van Schagen brengt naar aanleiding van een ontvangen aan schrijving van deD Heer Commissaris der Koningia in deze provincie, ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf 15 October 1898, melkvee, waaronder uitsluitend wor den verstaan Koeien, die reeds gekalfd hebben, op den lslen en 15den van elke maand in België mogen worden inge voerd met een quarantaine-tijd van min stens tien dagen. Langs dezelfde donane-bureanx en op dezelfde dagen en uren mogen zoowel schapen als paarden worden ingevoerd. De invoer moet geschieden langs de vol gende Tolkantoren en Hulptolkantoren Tolkantoren en Hulptolkantoren. Veeartsen. Namen. Watervliet Selzate Station De Klinge Santvliet Essckenstation Es8chen dorp Baarle Hertog Ackel station Maaseik Visé station Uren van openstell. v. 8 tot 10 n. v. m „11 „12 n. v. m. „10 ,12 u. v. m. 9 lln.v.m. van zonsop- tot Bonsondergang. V. 2 tot 3 u. n. m. „9 11 u. n. m. p. spoorweg en over land tot 10 u. v. m. v. 10 tot 12 u. v.m. tot 12 u. v. m. Namen. van der Heijden Deuil De Clerck Bril v. Gerven v. Gerven Hnijnen v.d.Hoij donck. Pernot Simon Woonpl. Eeclo Selzate Vracene 8tabroeck Esschen id. Turnhout Neerpdt Maaseik Visé Schagen, den 17 October 1898. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Tusschen Engeland en Frankrijk is het geschil over Fashoda nog altijd niet opgelost. Indien men op de pers in bei de landen moest afgaan, dan zou men tot het besluit komen, dat de kwestie slechts door de kracht van wapenen kan worden beslecht, Bitter en scherp is de toon, waarop de Engelsche pers de open bare meening teruggeeft. Van een oorlog sprekende, zegt de Pall Mali Gazette „Wij zouden de Franscbe havens dicht schroeven en de beide uiteinden van het Kanaal verzegelen dan zouden wij den Franschen handel wegbezemen van de zee en op ons gemak die Fransche ko lonies in bezit nemen, die we het de moeite waard achten.. „Onze positie in Egypte zouden wij regulariseeren, we zouden Newfoundland bevrijden van Fransche nabuurschap, we zouden aan Australië de Nieuwe Hebri- den en Nieuw Caledonië ten geschenke geven. De grens van Siam zouden we weder terugwerpen, een einde maken aan alle Fransche plannen in China, West-Afrika verdeelen naar onzen zin, en iets te zeggen hebben in Marokko." In beide landen neemt men voorzorgen voor mogelijke gebeurtenissen. Frankrijk mobiliseert de regimenten in het westen, met het oog op de kustverdediging. In de arsenalen heerscht groote drukte. De zeemilitie is naar Toulon opgeroepen, en daar de kazernes geen voldoende ruimte voor al de manschappen aanboden, is men in de scholen ingekwartierd Aan de overzijde van het Kanaal con centreert men in de oorlogshavens sterke eskaders uit slagschepen, torpedobooten en torpedovernielers. Uit de blauw- en geelboeken, door beide regeeringen openbaar gemaakt, blijkt dat Frankrijk reeds sedert jaren pogin gen aanwendde, om een vast punt aan den Nijl te verkrijgen. De Fransche minister van buitenland- sche zaken verklaarde, dat het al in 1893 en '94 zijn voornemen was, om aan de Congoleesche kolonie een uit gangspunt te geven aan den Nijl; om dat doel te bereiken hebben de Fran- schen zich groote opofferingen getroost aan den Bahr el Gazal hebben zij kost bare posten gevestigd en met groote uit gaven onderhouden. Engeland plaatst zich op het standpunt, dat Egypte, door met zijn leger bezit te hebben genomen van de hoofdstad van den Mahdi, door dit feit in de plaats trad van den persoon, die vroeger rechten in en op deze streken had uitgeoefend. Daartegen voert Frankrijk aan, dat Fas hoda reeds door majoor Marchand geno men was, voordat Khartoem aan den Sir- dar in handen viel. Ook vond de Fran sche regeering het vreemd, dat de eerste minister van Engeland bezwaren oppert over de Fransche positie aan den Nijl, terwijl de rechtstreeks in de zaak betrok ken personen, de Khedive en de Sultan, niets van zich lieten hooren. Dit laatste argument is thans verval len, daar de Khedive in een depêche aan lord Cromer, den Engelschen vertegen woordiger te Kaïro, te kennen heeft gegeven, dat hij de houding van Sir Kitchener tegenover Marchand goed keurt. De herovering van Khartoem, aldus wordt ia deze depêche gezegd, zou hare uitwerking missen, wanneer het Nijldal hem niet werd teruggegeven; daarom wordt lord Salisbury verzocht, dat deze erover zal waken, dat de onbetwistba re rechten van Egypte zullen worden erkend en dat alle provinciën, welke voor den opstand van Arabi pacha aan Egypte behoorden, hem worden terugge geven. Aan het geschil tusschen Engeland en Frankrijk worden natuurlijk hoogpo litieke doeleinden vastgeknoopt. Alge meen wordt verondersteld, dab Engeland de Fransch-Russische coalitie in de eerste plaats te vreezen heeft. Wanneer En geland met een dier rijken in botsing mocht komen, dan zal het waarschijnlijk tegen beiden op moeten trekken. Nu is Rusland in staat, om Engeland in Britsch- Indië in ernstige moeilijkheden te wik kelen, terwijl de Fransche vloot groot genoeg is, om de Engelsche havens en de koopvaardijvloot ernstig nadeel te berok kenen. Engeland zou derhalve een zeer geschikt oogenblik moeten afwachten, om den strijd tegen een van beide rij ken te kunnen aanbinden. Dit oogen blik zou thans gekomen zijn. Het moet een publiek geheim zijn, dat de Engelsche vloot de Fransche in bewa pening verre overtreft. Vooral de ge- schutswapening van de Fransche vloot moet verre ten achterstaan bij die van Engeland. Daar nu ook de Russische vloot aan hetzefde euvel lijdt, zou, meent men, Engeland gemakkelijk met zijne beide tegenstanders klaar kunnen komen. Dit moet dan ook de reden zijn, dat graaf Moerawjef te Parijs sterk voor eene minnelijke schikking heeft gepleit. Het tijdstip voor verwikkelingen komt daarbij Frankrijk en Rusland ook om nog andere redenen zeer ongelegen. Het is vooral de reis van Keizer Wilhelm, die te Parijs en Petersburg met ongerust heid wordt waargenomen. De aanwezig heid van den staatssecretaris voor buiten- landsche zaken, Von Bülow, die van den Turkschen ambassadeur te Berlijn, den Duitschen gezant te Konstantinopel heeft de staatslieden van het tweevoudig ver bond zeer gevoelig gemaakt. Zeker is het, dat Duitschland de con cessie voor den aanleg van een haven bij Skoetari, waar de Duitsch-Anatoli- sche spoorweg begint, heeft ver kregen. Verder heeft de sultan den keizer verlof gegeven, te Jeruzalem een geschikt terrein uit te kiezen om daar op nog een tweede Protestantsche kerk te bouwen. Ook schijnt het, dat aan den Duitsohen handel gewichtige voordeelen zijn toe gestaan, en dat de Duitschers een soort van recht van voorkeur hebben gekre gen op alle spoorwegverbindingen van de kust van de Middellandsche Zee naar het binnenland van Azië. Zij, die belang stellen in het maken van vergelijkingen, geeft de reis van Wilhelm naar Jeruzalem een bijzonde re gelegenheid. Het zijn vooral Wilhelm II en de schrandere Duitscho keizer Frederik II, (die regeerde van 12151250), die stof tot onderlinge beoordeelingen geven. Beiden, zoo merkt men op, poogden langs diplomatieken weg zich een posi tie in Palestina te verzekeren, en bei den haalden zich daarbij het ongenoe gen op den hals van den paus, die tel kens partij voor Frankrijk koos. Toen Keizer Frederik II, de schit terendste vertegenwoordiger van mid- deleeuwsche staatsmanswijsheid, zonder slag of 8toot, alleen door onderhandelin gen en een verdrag met den Sultan Kamel, Jeruzalem en Nazareth had ge kregen en zoodoende langs diploma- tischen weg een doel had bereikt, waar voor sedert vijftig jaar de machtigste monarchen met groote legers tevergeefs hadden gestreden, werd de keizer, bij tractaat tevens koning van Jeruzalem, door paus Gregorius IX met den ban vervolgd en het interdict uitgesproken over de heilige plaatsen. Zelfs werden allen, die aan den Paus onderhoorig waren, aangemaand, de uit voering van het traktaat te verijdelen. Bovendien trok een pauselijk leger in Frederik's erfland. De eeuwen verloopen, de tijden ver anderen, de menschheid stempelt zich met den geest van haar tijd, doch de geestelijke, kerkelijke en staatkundige in zichten van Rome richten zich nog al tijd naar de middeleeuwen, toen de kerk en haar dienaren de almachtige beheer- schers der wereld waren. Gelukkig, dat thans noch clericaal-mi- litaire Fransche invloeden, noch kerkelij ke banbliksems krachtig en machtig ge noeg zijn, om den stoffelijken en geeste lijken vooruitgang der vrije Germanen aan banden te leggen. Is Duitschland voor eigen belang werk zaam geweest, vrij zeker ia het tevens, dat het ook op het Kreta-vraagstuk een gunstige pressie heeft uitgeoefend. De Turksche troepen beginnen Kreta te ver laten. Reeds zijn eenige duizenden per stoomboot naar Turksche havens ver trokken. Jammer is het, dat met het vertrek der troepen, ook het Kreta- vraagstuk in zijn geheel niet van de baan is gebracht. Aan de orde komt thans de quaestie van het burger lijk bestuur, daar de ambtenaren, ten minste in de Bteden, uitsluitend uit Turken bestaan. De Christenen verlangen dringend, dat het personeel gezuiverd zal worden en vragen ook hierin den steun der mogendheden. Dan is nog altijd onbeslist, wie tot gouverneur van het woelige eiland zal worden benoemd. Rusland moet weer met prins George van Griekenland voor den dag zijn ge komen, een candidaat, die, naar de mee ning van enkele betrokkenen, niet de meest gewenschte is. Hieruit blijkt vol doende, dat ook in de toekomst, zij het ook, dat de laatste Turksche soldaat nog deze week het eiland verlaat, Kreta zich nog lang in veler belangstelling zal blijven verheugen. In de banne JVieuwe IVieciorp is herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur de heer J. Coster en gekozen tot Hoofdingeland de heer R. Mijt». Uitslag der veiling, ten overstaan vaD den notaris lerpstrate Ter- diek, gem. IV. IViedor-p gehouden op Woensdag 26 October j, 1. Huis en erf met perceelen land, groot 4.23.50 H. A., gekocht door den heer Waftitaar te Broek op Langendijk voor f 4020. Uitslag der veiling, ten overstaan van den notaris H. B. Qottmer ta Obdam, gehouden te Heer Hu- gowaard, op Maandag 24 Oct. Kooper van de perceelen 1 tot 4 de heer C». Zomer te Zuidscharwoude, voor f5170. Kooper van de perceelen 5 tot en met 7 de heer W. Appelman te Schermer- horn, voor f3713. Kooper van perceel 8 de heer D. Dirkmaeit te Heer Hugowaard, voor 1 1093 75. Kooper van perceel 9 de heer Jb. de Groot te Heer Hugowaard, voor f 1391.25. Kooper van perceel 10 de heer N. Bal- tut te Heer Hugowaard voor f 1443.75. Uitslag der veiling ten overstaan van den Notaris Backx gehou den te XJitg-eest, op 26 Oct. j.1. 1. Een huismanawoning met erf, groot 0.25.72 H. A. en 2. Een perceel weiland in den Dor- geesterpolder, groot 2.66.20. H. A., koo per de heer 8. Bregman c. s. te Alk maar, voer 7501 gld. 3. Een perceel weiland, groot 1.90.60 H. A., kooper de heer P. Leek, Uit- voor f 3678.58. 4. Een perceel weiland, groot 3.86.80 H. A., kooper de heer P. Kapteijn, Alkmaar, voor f 4854.34. 5. Een perceel bloembollenland, aan den Akerslooterweg, groot 11 aren, 70 centiaren, kooper de heer R. Stefanis Pz., Uitgeest, voor f 250. 6. E6n perceel weiland, groot 2.45.70 H A., en 7. Een pereeel kade, hooi- en riet land, groot 0.08.70 H. A., kooper de heer C. Tool te Schermeer, voor f 4615. 8. Een perceel weiland, groot 2.86.50 H. A., en 9. Een perceel kade, hooi- en riet land, groot 0.13.53 H. A., kooper de heer T. Cornissen Mz. te Uitgeest, voor 15215.—. 10. Een perceel hooiland, groot 0.96.40 H. A, kooper de heer K. Winter te Uitgeest, voor f 835. 11. Een perceel hooi- en rietland te Limmen, groot 1.32.40, 12. Een perceel hooiland, groot 1.08.00 H. A., en 13. Een derde deel in een perceel boschland, groot 0.76.90 H. A., kooper de heer J, Zwart c. s., Limmen, voor 1 1550.-. 14. Een vierde in een perceel wei land, genaamd „de Hoogeweid" te War- menhuizen, groot 5.28.20 H. A., kooper de heer 8. Bregman te Alkmaar, voor f 1915.—. Totale opbrengst f 30413.92. Voor de akte vrije- en or- deoefeningen is Donderdag 1.1. geslaagd mejuffrouw E. M. Ballie, onderwijzeres te Groetpolder, gem. Winkel. Een ongeval, als zich te OTERDUM Zondag heeft voorgedaan, behoort gelukkig tot de uitzonderingen, 't Betreft dronkenschap van drie kinde ren, van 1014 jaar oud. Hoe ze kwa men aan sterken drank en geld daar voor P 't Laatste is niet met zekerheid te zeggen, maar den citroen-brandewijn, twee halve liters, kochten ze, en gingen daarmee naar het eenzaam, op 10 mi nuten afstands van het dorp gelegen kerkhof, om het daar op te drinken. De gevolgen bleven niet uit Stomdronken werden alle drie op en bij het kerkhof gevonden, geheel bewusteloos en onder den modder. Onmiddellijk werden de ou ders gewaarschuwd. Per wipkar naar huis gebracht, werd alles aangewend, om de kinderen tot bewustzijn te bren gen. Bij twee er van wilde dit aanvan kelijk niet gelukken. Na veel moeite slaagde ten laatste, 't liep al tegen den nacht.dr. Trip van Delfzijl er in, de beide kinderen in 't leven terug te roe pen. (U. D.) De algemeene vergade- ring der Vereeniging tot Ontwikkeling van 'den Landbouw in Holl. Noorder kwartier zal plaats hebben op Dinsdag 22 November te ZAANDAM. Wieringen. Een palingvisscher aan den Oever al hier, die zijn fuiken uit zee had op gehangen te drogen, kwam een paar uur later tot de ontdekking, dat de tuiken, zonder dat ze in 't water staan, ook dienst kunnen doen, want tot zijn verbazing was er een groote katuil in gevlogen. Wieringen. Dinsdagavond werd door het plaatselijk Nut „Eensgezindheid* de eerste bijeen komst gehouden. Deze werd met een toepasselijk woord door den voorzitter, den heer Smidt»geopend. De muziekver- eeniging „Harmonie*, welke de eerste en laatste bijeenkomst opluistert, deed weldra haar tonen door de zaal hooren. De heer J. Bruut had voor dezen avond de voordracht op zich genomen, welke was getiteldOp een Donderdagavond. Verschillende bijdragen volgden hierop, welke bij 't publiek zeer in den smaak vielen, alles afgewisseld door muziek. Te ongeveer 11uur werd de bijeen komst met een woord van hartelijke» dank aan leden, bijdragers en Harmonie voor hun medewerking gesloten. Jam mer, dat er zoo weinig publiek was op gekomen, doch dit is wel toe te schrijven aan het slechte weer. Het bestuur van de ban ne Haringcarspel heeft in zijne vergadering van den 24 afwijzend be schikt op het verzoekschrift, ingediend door het bestuur van de Groentenvereeni- ging „Waarland en omstreken', om door overbrugging van de ringvaart en den aanleg van een weg door den Smeugel- polder, een verbindingsweg te verkrijgen tusschen den polder Waarland en het station Noordscharwoude. De geopende grenzen I De kooplieden, die hun vee te Esschen in quarantaine hebben, klagen erg over de kosten. Per dag komt ieder stuk vee op ruim 4 francs, daarbij komt nog, dat vele dieren langer dan tien dagen in quarantaine moeten blijven. Er zijn kooplieden, die van een vol genden invoer reeds hebben afgezien. Onderstaand adres, voor zien van 180 handteekeningen,werd aan H. H. Prov. St. v. N. H. verzondea en tevens een afschrift naar elk der leden dier Staten. Ondergeteekenden, allen landeigenaren in den polder Zijpe en Hazepolder, hun ne bezwaren aan Heeren Ged. St. van N.-H. omtrent het bjj U ingekomen ont werp tot wijziging van de grenzen en het reglement van genoemden polder kenbaar makende, hadden verwacht en gehoopt, dat H. H. Ged. St. hun voor stel zouden intrekken. In die verwachting en hoop teleurge steld, achten zij het hunnen plicht zich tot Uwe vergadering te wenden, en zij doen dat met vertrouwen, om U beleefd en met allen aandrang, die in hen is, te verzoeken, het aan U onderworpen voor stel te verwerpen, als zijnde onbillijk tegenover hunne eigendommen. Zij zullen niet trachten op historische of juridische gronden aan te toonen, dat Uwe vergadering niet het recht heeft, gemeld voorstel aan te nemen, omdat hun daartoe de noodige kennis ontbreekt en evenzoo de noodige tijd om zich een juridisch advies te verschaffen. Doch ze aarzelen niet het uit te spre ken, dat het gebruik maken van zulk een recht in onze dagen niet meer in overeenstemming is met hunne begrippen van recht. Zij zullen niet andermaal hunne bezwaren uitmeten, doch alleen wijzen op de onbillijkheid, die er in is gelegen, om aan hunnen polder een tot nog toe onbekend aantal Hectaren toe te voegen, die voor hem niet de minste waarde hebben en waarvoor niets anders is aan te voeren, dan dat men aan den bestaanden polder een jaarlijkschen last kan opleggen van plus minus 1800 gul den, die dan schijnbaar moeten dienst doen, als eene billijke bijdrage in het onderhoud dor uit te voeren werken aan de Noordzeekust. Zij zeggen schijnbaar. Immers, de Polder Zjjpe heeft niet meer belang bij dat werk, dan vele andere polders en gemeenten in Noord-Holland zoolaDg bij niet door de bij te voegen gronden aan de zeekust komt te liggen. Een voorbeeldIemand heeft naast de onze 20 Hectaren land liggen, die geen waarde hebben, omdat de opbreng sten juist genoeg of ontoereikend zijh om de lasten te dekken, doch er rust

Schager Courant | 1898 | | pagina 1