INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandse!) JNieuws. De heropende grenzen! moederszijde eon oom van tsaar Nico- laas, terwijl de jongste zuster van Kei zer Wilhelm met den Griekschen kroon prins is gehuwd. Wordt prins George 'gouverneur van Kreta, dan wordt daardoor de positie van den koning van Griekenland, die in den ongelukkigen oorlog mot Turkije ernstig geleden heeft, merkelijk versterkt. Ook zal deze concessie aan het Helleensche volk gunstig op de rust in en op de verhouding tusscben Turkije en Grieken land werken, 't Is zeker te hopen, dat er thans eens rustiger jaren in Zuid- Oost-Europa aanbreken, en niet alleen in het Zuid-Oosten, ook in het Zuiden van ons werelddeel, want ook SpaDje, Italië on Frankrijk hebben eenige kalm te hoog noodig. In Frankrijk heeft de eene schokkeu- de gebeurtenis de andere in looppas opgevolgd. De onteerende knoeierijen in ridderorden, waarbij zelfs de presi dent betrokken werd, maakten plaats voor de Panama-schandalen, die een groot deel van het parlement compro mitteerden, en alsof deze nog niet vol- doemde den politieken en maatschappe- lijken kanker in den staat aan het licht brachten, boette de generale stat zijn militaire eer er bij in bij de veroordeeling van kapitein Dreyfus. Merkwaardig is de ommekeer, die thans in Frankrijk is waar te nemen. Paul de Cassagnac, de verwoede te- genstandiger van revisie, de machtige aan- voerder der keizerlijken en conservatie ven in de Kamei, schrijft „De onschuld van Dreyfus is de ver oordeeling van vijf republikeinsche ka binetten. „Dreyfus kan niet zijn een slachtoffer, zonder dat de ministers dier vijf kabi netten moordenaars zijn. Indien dus Dreyfus van het Duivelseiland terug keert, moeten Mercier, Billot, Zurlinden, Cavaignac en Chanoine, benevens hunne respectievelijke collega's, vanwege de so lidariteit, zijn nog warme plaats innemen. „En dat zal niemand verdrieten, gelooft dat wel. Want zij zijn niet het leger, het echte, ware leger, die menschen, evenmin als Esterhazy, Du Paty, Hen- ry en andere gunstelingen van het mi nisterie van oorlog. Gij kunt er zeker van zijn, dat de Fransche geschiedschrij ver, die over honderd en meer jaren een geschiedenis van de derde Fransche re publiek zal schrijven, hoog zal opgeven van de moraliteit van zijn volk in die jaren en als voorbeeld er op zal wijzen, dat een onschuldig veroordeelde door den wil des volks in zijne eer werd hersteld.* Als 't getij verloopt, verzet men de bakens. Rust en vrede zijn noodig voor Italië en toch, wij vreezen. Wel moe ten er bedroevende toestanden op dat schiereiland heersohen, als men waar neemt, dat bijna al de mannen van de daad Italianen zijn. En nu wordt het ongelukkig land, dat zoo diep onder de zonden van 't verleden gebukt gaat, opnieuw met broodoproeren bedreigd. Duitsehe bladen melden, dat een graan- nood, als verleden jaar, opnieuw voor de deur staat. Negentiende eeuw, eeuw van bescha ving, wetenschap en vooruitgang, eeuw waarvan de dichter zegt Wonderbare eeuw, waar we in werken en leren, U bljjft de lofzang der eeuwen gewijd; Gij hebt de kennis ten zetel verheven, Gij hebt den geest Tan zijn boeien bevrijd. Nijverheid, wetenschap, dat is uw glorie, Welvaart der volkeren 'twit, dat gij zoekt. Eeuw van beschaving, d' onkreukbre historie Heeft reeds uw maohtige daden geboekt. wat ligt er nog een oceaan van leed en smart in nwen schoot verborgen. Negentiende eeuw! ach, die zang is een logen, 't Masker valt af en ontgoochling is 't end. Kroonde u Gods almacht met wondervermogen, Gij hebt uw heilige roeping miskend. Logen en spot is de lof waar g' om bedelt, Hol is uw woord, nw vooruitgang is schijn De eenw, die den mensch aiet in waarheid veredelt, Kan ons het beeld der beschaving niet zijn. Eens als de demon der eerzucht de volkeren en [vorsten heeft verlaten Eens als de weeön der aarde gedeeld zjjn, Eens als het koren der liefde is gerijpt, Eens als de dagen der zonde vervuld zijn, Eens als het menschdom zijn menschheid begrijpt, Dan zal geen wetenschap moordstelsels leeren, Dan staaft geen eerzncht haar droomen door 't staal, Dan zal beschaving in waarheid regeeren, Dan wordt haar arbeid het Gods-ideaal. De Fransche regeering heeft besloten de expeditie van Marchand niet in Fashoda te handhaven. Niet geplaatste ingezonden stukken morden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur Vermoedelijk door te late inzending onduidelijk schrift of minder goed maat gevoel van den zetter, zijn in het versje betrekkeljjk de opening van de tram Sehagen—Wognum in het nummer van Zondag j.1. een paar abuizen geslopen, als ln vers 3 regel 5 behoort niet het woord „een*. In vers 8 regel 1 „innerlijk* m. z. „vriend'lijk". In regels 5 en 6 van vers 8 staat „hartelijk", moet zijn „bart'lijk," alzoo telkens een lettergreep te veel. Op zichzelf zou dit niet zooveel hin deren, maar als aan een heel eenvoudig versje zooals dit de maat ontbreekt, blijft er niets dan een armzalig kreupel rijmpje over. Uw Dienaar, «I. Kuilman. Sehagen, 5 November 1898. P rogramma van het groot Vocaal en Instrumentaal Concert, te geven door de muzikale vereenigin- gen van Sehagen, met welwillende me dewerking van eenige dames en lieeren diiettanten, onder directie van don heer L. A. Schouten, op Zondag G Nov. 1898, in de concertzaal van den heer I). v. 1 wuiver 1. Feest-Ouverture, (Es majeur) F. Hoffmann2. „Aan Koningin Wilhel- mina', gedicht van Jb. Denijs Jz., (ge mengd koor), L. A. Schouten 3. Neder land en de Zee, woorden van J.P. Heije, (gemengd koor), L. F. Brandts-Buijs4. Breijdel en De Coninck, groot historisch- dramatisch Duo, voor Tenor en Bariton, door de heeren W. en C. Roggeveen Cz., woorden van Theodoor v. Ravonstijn, Henri Cartol5. Feestzang, woorden van J. F. Ressing, (gemengd koor), H. Cra- mer6. Kroningslied, woorden van J. R. v. d. Lans, (Mannenkoor), F. J. v. d. Heijden 7. Lofzang, koor met duo's door de dames T. Asjes en A. Veuger, met pianobegeleiding(Dameskoor „Eu- phonia", onder leiding van den heer H.M. Th. ter Linden) A. Br. v.d. Bergb; 8. Hol lands Glorie, woorden van H. G. H. Groenewegen, (Mannenkoor), R. Hol9 a. Wien Neerlandsch Bloed, J. Wilm» 9 b. Wilhelmus van Nassauwe, (Gemengd koor), A. Valerius. Aan het bouwplan in de nabijheid van het station is reeds een begin van uitvoering gegeven. Nog vóór het invallen van den winter hoopt de aannemer een paar der woningen onder dak te kunnen brengen, waardoor deze perceelen reeds vroeg in het voorjaar betrokken kunnen worden. Daar het terrein uit den aard der zaak vrees voor verzakking oplevert, zullen al de muren worden onderheid. Zoo'n karweitje tegen den winter is natuur lijk velen welkom. Bij onzen plaatsgenoot, den heer Jb. Schoutenwonende nabij de Schagertrap, heeft zich bij een kalf een geval van de zeldzaam voorkomende ziekte „bilvuur" voorgedaan met doode- lijken afloop. Onze nieuwe tram vervoer de met de groote koemarkt niet minder dan 678 reizigers. Hoewel enkelen in de wagons slechts een klein plaatsje konden bekomen, moest toch aan geen der stations een reiziger blijven staan. Tee- en goederenvervoer heeft nog niet plaats. Zoo spoedig alles geregeld is, zal ook daarmee een aanvang worden ge maakt. Wie zich Donderdag bij de aankomst der markttreinen aan het station heeft bevonden, zal zeker de opmerking gemaakt hebben, dat de stroom der bezoekers ditmaal al zeer sterk was. Uit onderstaande cijfers blijkt vol komen de gegrondheid dier opmerking. Met de treinen uit het Zuiden kwamen ruim 700, met die uit het Noorden ruim 300 personen in onze gemeente aan. In 't geheel wordt het aantal marktbezoekers, die per rij tuig daaronder begrepen, op ruim 2000 geschat. Niet te verwonderen is het, dat er op onze marktplaats een groote bedrijvigheid heerschte. Ui t eene vergelijkingmet de groote iiajaarsmarkt in 1897 bleek ons, dat er Donderdag j.1. 300 geldekoeien meer waren aangevoerd dan toen. In 't geheel telde de markt van Donderdag ruim 1600 stuks rundvee, wat zeker nog al wat beteekent. Over 't ge heel werden er nog al zaken gedaan. De handel in geldekoeien was vrij levendig, terwijl voor goede waar flinke prijzen besteed werden. Ook het vette vee ging tot beter prij zen van de hand dan voor acht dagen; voor Amsterdamsche rekening werden nogal inkoopen gedaan, hetgeen den prijs ten goede kwam. De goedkoope markt treinen zijn voor den handel in vette koeien dan ook van groote beteekenis. Vette schapen werden tegen vorige prij zen ingekocht. Omtrent de prijzen van vette varkens werden onze voorspellin gen volkomen bewaarheid. Zelfs kon de prijs van voor acht dagen niet eens meer behaald worden. De groote verzen dingen vee naar Amsterdam, Leiden en Rotterdam gaven aan de veelading heel wat drukte. Niet minder dan 581 stuks vee groot en klein, werden in 32 wagons verzonden. Behalve de 52 kinderen der eerste klasse, die vacantie hebben gekregen, verzuimden hedenmorgen wegens het heerschen der mazelen 135 leerlingen onze openbare school, totaal 187 kinderen. Ook de Zusterschool zal eerstdaags wellicht tijdelijk gesloten worden wegens het heerschen der mazelen. Inde heden morgen ge- houden vergadering van het bestuur van de banne en den polder Sehagen is besloten, om het adres, door eenige ingezetenen onzer gemeente aan dat college gericht, vragende toestemming om op de bermen van de wegen des polders boomen te mogen planten, tot de vol gende vergadering aan te houden. Met het oog op veedriften, die soms den weg om de Oude Kaag inslaan, kwam men overeen, vóór dien weg een hek te plaatsen. - Aan het postkantoor Sehagen on de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd f 6528.27, terugbetaald f 10158.56. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het num mer 4085. Heer Hugowaard. Wederom is onze gemeente een ver- eeniging rjjker geworden. Te Yeenhui- zen is n.1. eene zangverceniging opge richt onder leiding van den heer Pekel haring, onderwijzer aldaar. De naam dor voreeniging is „Vriendenkring1". Ze telt reeds 28 leden, wat van zulk een kleine plaats roker veel genoemd mag worden. De oefeningen worden gehou den in het lokaal van den heer D. d e Jong De leden hebben zich verbon den, tijdens de oefeningen geen ge bruik te maken van sterken drank. De jeugdige vereeniging bloeie, en schenke ons menigen prettigen avond. 't Zand. Doordat j. 1. Donderdag het zesjarig dochtertje van den hr. C. Grin al spelende viel, brak zij haar arm. Veertien dagen geleden is haar 10-jarig zusje door een zelfde ongeluk getroffen. Schagerbrug. Na den gebeelen dag gespit te hebben, brak Woensdagavond ongeveer 6 uur brand uit in de boerderij rechts van het Wees huis, bewoond door den heer H. Smit. De boerderij behoort aan het Weeshuis on wordt inde wandeling de „Weezen- plaats* genoemd. Aangewakkerd door een sterken Z. W. wind stond de boerderij weldra in volle vlam. Een regen Yan vonken vloog in N. O. richting, zoodat binnen weinige oogenblikken het huis van den heer C. Schrijverstaande aan de andere zijde der Grootesloot, ook door het vuur werd aangetast. Dit huis was oud en bedekt met een rieten dak, zoodat het spoedig aan den grond lag. De boerderij daarentegen was een nieuwe plaats, gebouwd in 1895, toen de oude, (toen bewoond door den heer Van der Molen) een prooi der vlammen was geworden. De spuiten van Schagerbrug en Sint- Maartensbrug waren spoedig ter plaatse, doch konden niets doen, dan, ingeval van nood, de perceelen in de nabijheid be schermen. De spuit van Schagerbrug stond bij de boerderij van den heer Brak die van Sint Maartensbrug aan de andere zijde der Grootesloot. Zoo fel waaide de wind, dat de vonken op meer dan dui zend meter afstand vlogen. Een brug over een sloot, op eenige honderden meters afstand van den brand, geraak te door de neervallende vonken aan bet branden. De bewoners der verbrande perceelen konden zoo goed als niets redden. Bij beiden was alles verzekerd, dat van den heer C. Schrijver zeer laag. Het buis slechts voor vijf honderd gulden. Schagerbrug. Onze vroegere plaatsgenoot de hr. J. M. van Lintthans onderwijzer aan de O. L. school te Arnhem, heeft verleden Dins dag te Zutphen met gunstig gevolg examen afgelegd voor teekenen 1. o. In aansluiting op het bericht r opens de door den Rijksont vanger te Sehagen te houden zitdagen, voorkomende in ons vorig nummer, kan nog worden medegedeeld, dat in de aan gegeven tijden en plaatsen geene veran deringen meer zijn gekomen, behalve dat te BURGERBRUG de zitdag niet zal worden gehouden in deconsisto- r i e, maar in het huis van den heer M. J. van G ij z e n. Aanstaanden Dinsdag van 1 3 uur is het dus zitdag te Oudesluis, Woens dag van 10 12 uur te 't Zand, den» zelfden dag van 1 3J/2 uur te Scha gerbrug, Vrijdag van 10% 12 uur te Petten, denzelfden dag van 1—3 uur te Burgerbrug, Zaterdag van 1012 uur te Barsingerhorn en den daaropvolgen- den Maandag van 1J/23 J/2 uur te 8t. Maarten. Tevens kan nog worden medegedeeld, dat alle tot het kantoor Sehagen behoo- rende belastingplichtigen kunnen beta len op de plaats, die hun het best ge legen komt. Zoo kunnen de ingeschreven van Cal- lantsoog te 't Zand of Schagerbrug be talen, die van Zuid-Zijpe te Petten of Burgerbrug, die van Eenigenburg te St. Maarten of Burgerbrug en die van St. Maartensbrug te St Maarten of Scha gerbrug. Meldde onze correspon dent uit Kolhorn ons de vorige maal, dat de hr. Sluis heden Zondag wederom een concert zal geven met medewerking van de dames Be Lange en Slikkerin den tusschentijd is daarin eenige verandering gekomen en zal in plaats van mej. Be Lange mej. Van der Lee eenige zang nummers ten gehoore brengen. Heden 3 Nov. slaagde Mej. Anna Kluijver van Kolhorn, leerlinge aan de kweekschool voor on derwijzeressen te Haarlem, voor de acte gymnastiek 1. o. vrije- en ordeoefenin gen. Een Russisch toerist, die AMSTERDAM bezocht en een be zoek aan de Beurs bracht, zond aan het Hblad een schrijven, waarin hij klaagt over de wijze, waarop hij daar behan deld is. Hij had zich, al kijkend naar het ongewone schouwspel der handelen en verhandelende menigte, begeven in den effectenhoek en werd daar onver wachts door een paar beursbezoekers aangegrepen en onder groot geschreeuw heen en weer geschud. De vreemdeling, die onze taal niet machtig is, werd door beursbeambten ontzet, die hem - zoo gchrijlt hij beduidden, dat do eflec- tenmannen geen vreemdelingen in hun hoek dulden Gelukkig kwam deze ver klaring bijtijds, anders waren er mis schien ongelukken gebeurd, daar de zoo onbeschoft aangevallen Rus reeds zijn revolver had gegrepen om zich te ver dedigen. D oor het bestuurder Ver eeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier is voor de Najaarsvergade ring der leden, welke zal gehouden worden op Dinsdag 22 Novem ber 1898, des voormiddags half elf ure, in het Café Neuf, van den heer J. de Boer Czie ZAANDAM, een beschrij vingsbrief rondgezonden waarop onder meer de volgende punten ter behande ling voorkomen Voorloopige verslagen omtrenta. De loopende proeven in zake schapen fokkerij. b Het aanleggen van melklijs- ten. c. Het zoeken van bronnen voor den afzet van ons rundvee, d. De uit geschreven prijsvragen Zuivelfabriek en brochure veeverloskunde. e. Eene inzen ding van vee te Parijs in 1900. f. Een onderzoek naar de gebruikswaarde van turfstrooisel. Benoeming van een lid van bet Bestuur, in de plaats van den heer J. Mol Jrdie als zoodanig be dankt heeft. Benoeming van een Onder- Voorzitter. Benoeming van eene Com missie tot het onderzoek der rekening van dit en der begrooting voor het volgende jaar. Voordracht van het Be stuur: de heeren P. Buis JzC. Rooij Hz. en F. A. Schenk. Bepaling van de plaats, waar de vergadering in Maart 1899 zal worden gehouden. Voordracht van het BestuurNieuwe Niedorp. Be spreking van het voorloopig Verslag op het voorstel tot verhooging van Hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1899: a. In zake Proefzuivelboerderij. In te leiden door den heer Jhr. Mr. P. van Foreest. b. In zake Zuivel-contrölestation. In te leiden door den heer Professor Dr. P. Wijsman Jr. Ligt het niet op den weg der Vereeniging, om de Regee ring met klem te wijzen op de manier, waarop de Belgische Regeering den in voer van Hollandsch vee belemmert In te leiden door den heer Chr. Oortman Gerlings. Bespreking van de belan gen, waarvan men de behartiging voor het volgende jaar aanbeveelt (Art. 12 der Statuten)a. Welke graad van rijp heid is de gewenschte bij den oogst van onze landbouwgewassen P In te leiden door den heer K. Breebaart Jz. b. Het aanleggen van een proefveld met het oog op de keuze van zaai- en pootgoed bij aardappelen en erwten. In te leiden door den heer Fijn Hz. c. Het voort zetten van de proef met het aanleggen van melklijsten. d. Onderzoek naar het verband tusschen het gehalte der melk en de daaruit verkregen kaasopbrengst, c. en d. in te leiden door den heer Dr. K. ti. M. van der Zande. e. Een onder zoek naar de uitkomsten van de fabriek matige kaasbereiding, de inrichting der gebouwen en de organisatie der betref fende Vereenigingen in deze provincie. In te leiden door den heer W. Feestro. f. Zou het niet weuschelijk zijn een Jaar verslag uit te geven, waarin de rappor ten omtrent de verschillende werkzaam heden der Vereeniging worden opgeno men In te leiden door den heer G. Groot. g. Om proeven te nemen met het ca8treeren van melkkoeien. In te leiden door den Voorzitter. Bespreking van verdere werkzaamheden. Een eigenaardige aanbe veling. In de Nieuwsbode van ZIERIKZEE komt een advertentie voor, waarin voor notabel bij de Hervormde Gemeente al daar iemand wordt aanbevolen, daar hij geen vijand is van het fietsen op Zondag. Uit DINXPERLO wordt aan de A. C. gemeld Een gemeene aardigheid werd door een werkman van de ijzergieterij te Is- selborg uitgehaald. De arbeider A. Luimes van hier lag te slapen. Hiervan maakte de ander gebruik hem petroleum over zijn kleeren te gieten en deze met een lucifer aan te steken. De held en verschillende personen, die de grap alleraardigst von den, maakten ziok uit de voeten. L. werd deerlijk aan zijn borst verbrand en moest onder hevige pijnen huiswaarts keeren naar Dinxperlo. De politie is met deze zaak bekend. Horloges voor blinden. Om de blinden in de gelegenheid te stellen, steeds op de hoogte van den rijd te zijn, heeft de heer E. Kiek Jr., Reguherbreestraat te AMSTERDAM, een horloge uitgedacht, dat practisch en goedkoop is. Directeuren van blindenin- richtingen zijn er zeer mee ingenomen, en voortaan zullen ze bij prijsuitdee- lingen zeer veel worden gebezigd. Het denkbeeld is geheel nieuw, doch tot nu toe waren deze uurwerken te kostbaar om algemeen ingang te vinden. Zoo zagen we een horloge, dat door slagwerk precies den tijd verkondigde een ander, waarbij de vingers den weg moesten zoeken. Dit laatste systeem is door den heer Kiek gewijzigd overgenomen en door vereenvoudiging is eon horloge verkre gen, dat veel minder arbeid vereischte, dan do bovenbedoelde. Tot nu toe wer den ze van zilver vervaardigd. Door ze van koper to fabriceeren, hoopt de heer Kiek den prijs nog te kunnen vermin, deren. Hdlld. Zijpe-Hazepolder, Het in dit blad medegedeelde adres van vele landeigenaren in bovengenoem de polders, aan Frov. Staten gezonden, is in handen gesteld van Mr. Fabius, die rapport zal uitbrengen over do voorstellen van Gedep. Staton in deze zaak. Volgens de N. RCt. zal de com missie het rapport Dinsdag a.s. te 10 uur opmaken en zal het dan op 15 November in openbare zitting worden behandeld. Heer Hugowaard. Als Hoofdingeland van Geostmer Am bacht is voor den polder Veenhuizen ge kozen de heer D. Appel, in de plaats vanhet aftredend lid, den heer G.Wijnker. Heer Ilugowaard. Voor de vacante betrekking van kaas maker aan de fabriek „Vita Nova" heb ben zich 55 sollicitanten aangemeld. Aan de betrekking ie ongeveer f 20 loon per week verbonden. Vrijdagmorgen half- vier is de bouwhoeve „De Eersteling" in den Zuidwijkermeerpolder, eigenaar de heer Van "Waveren Jr., te Hillegom en bewoond door den land bouwer Middelkoop, geheel afgebrand. De bewoners hebben zich met moeite geredtwee kinderen werden bewuste- teloos uitgedragen. Veertien koeien, van de Schager markt afkomstig, zijn omgekomen; de voorraad graan en hooi werd geheel vernield. Uit Zevenwouden wordt aan de Ass. Ct. geschreven Men kon deze week niet bespeuren, dat door de heropening (P) der Belgische grenzen vette koeien naar België wer den verzonden. Ook in melk- en kalfvee was het aanbod belangrijk, maar de vraag hield daarmee vrij goeden tred, zoodat de prij zen weinig of niets verschilden bij die van de vorige week, alleen de eerste kwaliteit gold iets meer. 't Getal Belgische vee handelaars op de markten was bepaald minder dan de vorige week, een gevolg van de groote kosten, die aan de qua rantaine op de grenzen verbonden lijn, die minstens 4 francs (f 2) per dag bedragen. Er zijn Belgische kooplieden, die ver klaard hebben, de Friesche veemarkten niet te zullen bezoeken, zoolang de qua rantaine op de grenzen wordt gehand haafd. Zooals wij in de vorige week reeds mededeelden, in eene tiendaagsche quarantaine vooral Toor den kleinen vee handelaar een groot bezwaar, niet alleen om de kosten, maar ook om de risico, daar het meermalen gebeurt, dat het vee om nietige redenen wordt afgekeurd. Zoo werden van ëén koopman aan het grensstation Achel niet minder dan zeven koeien afgekeurd, terwijl twee andere koeien, waaromtrent twijfel be stond, nog langer in observatie moesten blijven. Het smokkeJen neemt echter weer toe (men beweert, dat de ambte naren minder actief zijn) en, daar al leen koeien mogen binnenkomen, die reeds gekalfd hebben, worden bij voor keur vaarzen over de grenzen gebracht. Te Selzaete werden door de contro leurs vijf gesmokkelde koeien in beslag genomen, die eene waarde badder van ongeveer 2000 frs., terwijl te StekeBe eene mooie bekalfde vaars en te Wach- tebeke drie mooie vaarzen en eene koe, alle aikomstig uit Nederland, door amb tenaren aangehouden, publiek verkocht werden. Vroeger werden al de aange houden koeien dadelijk afgemaakt. Thans worden ze, op aandringen der Vlaamsche landbouwers, die het jammer vonden, dat zulk mooi Nederlandsch fokvee onder het mes moet vallen, publiek verkocht door den ontvanger der gemeente, waar zij aangehouden zijn, „zonder kosten, maar met contante be taling", zooals de officieele term luidt. Het streven van België wordt hoe lan ger hoe duidelijker, zijne grenzen enkel onder zeer beperkende bepalingen en voor slechts korten tijd open te stellen. Inderdaad we begrijpen niet, hoe on ze chef der afdeeling Landbouw hjj he Departement van Binnenlandsche Zaken nog zooveel geduld kan hebben en zich zoo door den Belgischen Minister Landbouw laat foppen. De Belgisone minister vreest nota bene, dat ons vee den Belgischen veestapel met allerlei ziekten zal besmetten, ziekten, die wel in België, maar niet in Nederland heer schen, maar in weerwil daarvan wordt het aangehouden vee uit Nederland toch in 't openbaar verkocht en behoeft niet geslacht te worden, want volgens 's mi nisters oordeel zou het gesmokkelde vee geen besmettelijke ziekten overbrengen. 't Is inderdaad curieusEn het mooi- ite is nog, dat de ontvangers, die met den verkoop zijn belast, in de publica tie van den verkoop het vee, dat ver kocht zal worden, noemen „Puik best Hollandsch vee". Dat in de Tweede Kamer van ons land nog niet moer stemmen opgaan tegen de onbillijke be handeling, die België ons aandoet, is in- daad vreemd, maar ook betreurenswaar-

Schager Courant | 1898 | | pagina 2