Politiet overzicht der weet. Rapport Commissie TriunoiKlerzock. Aan den Raad der gemeente Schagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Buitenlandsch Nieuws. De stoffen, die wij gewoon zijn als kleed in gstukkcn te gebruiken, ejjn slechte warmtegeleiders. Het gevolg hiervan is, dat wij niet meer zoo sterk blootstaan aan de temperatuurwisselingen en dus ons regulatie- vermogen buiten werking stellen of liever gesteld hebben, zoolang totdat de langdurige rust dat vermo gen heeft doen verloren gaan. Wij zouden dus onze kleeding kunnen beschouwen als een noodzakelijk kwaad en ons de vraag stellen, hoe ondervinden wij nu daarvan den minsten laet. Zoo om het weinigje regulatie-vermogen, dat wij nog bezitten, te behouden, als om b. v. 's zomers door sterke zweet-afscheiding en te sterke afkoeling een zoogenaamde verkoudheid te voorkomen, is het wen- schelijk, dat wij onze laag kleeieren zoo dun mogelijk maken. De grens daarvan kan niet voor ieder dezelfde zij n. Om ',e ontkomen aan de nadeelige gevolgen van sterke temperatuurverlaging, b. v. door sterke af koeling na hevig zweeten en door hemolwater, doet men het verstandigst, kleedingstukken te dragen inst zoo groot mogelijke poreusheid en elasticiteit; ei genschappen, die men nist in katoen, zijde of linnen, maar wel in wol aantreft. Dit laatste nsemt niet zoo gemakkelijk water op en geraakt het meer geleidelijk kwijt, Het spreekt vanzelf, dat wij 's winters onze kleeding wat dikker zullen nemen dan 's zomers, omdat wij door de lagere temperatuur, bij de geleiding en uitstraling veel meer warmte verliezen. Ook de plaats, waar wij onze kleeding aan het lichaam vastmaken, dient wel te worden overwogen. Een kleedingstuk behoort geen nadeeligen invloed uit te oeienen op de fuuctiëu van eenig orgaan, zooals men dit soms waarneemt door drukking, die nu eens den bloedsomloop belemmert, dan weer de Beweging van een orgaan lastig maakt of het zelfs van zijn plaats dringt of misvormt. Is de kleeding om den hals te nauw, dan belemmeren wij den bloedsom loop naar de hersenen en door de kousen geregeld te stijf vast' tè maken, loopt men kans van aderspat ten aan het onderbeen met de gevolgen van dien. Ook de insnoering door den broekband van den buik geeft soms aanleiding tot bewegingstoornis van de ingewanden en klachten over slechte spijsvertering. Bij vrouwen is het corset een van de schadelijkste kleedingstukken. Het aanvankelijk doel is waarschijn lijk geweest, den borsten een steun te geven, doch de mode heeft hier kwade parten gespeeld; getuige de misvormingen, die de borstkas vaak heeft ondergaan. Ook moeten wij er voor zorgen, dat ons schoeisel waterdicht zij, omdat natte voeten bij hunne aanraking met den kouden bodem veel lichaamswarmte afgeven. Onder meer geeft verkeerd gevormd schoeisel aanlei ding tot zweetvoeten, die, wanneer het van belang is, vrijwel gelijkstaan met natte voeten. In het 'algemeen moet een schoen zoo gemaakt zijn, dat de voet by het nederzetten voldoende ruimte heeft en de schoen over de wreef goed sluit om te beletten, dat het schoeisel voortdurend over de huid schuift en daardoor ontvellingen en blaren ontstaan. Ik heb u, hoop ik, duidelijk doen worden, dat de kleederen den man niet maken en dat wij goed doen, ons zelf te oefenen in het weerstand bieden aan de elementen. Toch, mijne heeren, laat ons dankbaar zijn voor onze kleeding; misschien, dat ze ons wel warmte bespaart te produceeren en wint ons op dezewjjze een boterham uit, die per slot van rekening toch een bron is van onze lichaamswarmte, of stelt ze ons in staal hier of daar een minder schoonen lichaamsvorm te bedekken, of ook om ons door byzonder fijne uitvoe ringen getuigen van smaak te doen rijzen in de achting van onze medemenschen. Waar zij den smaak ontwikkelt, maakt ze goed aan den geest, wat ze misschien aan het lichaam bederft. Het algemeen applaus hierna bewees den spreker, dat zijne woorden met veel genoegen waren aange hoord. Een paar opmerkingen van enkele leden werden voor zooveel dat mogelijk was beantwoord, waarna de Voorz., onder dank aan den spreker voor zijne illustratie dezer bijeenkomst, overging tot sluiting der vergadering. Hij deed dit echter niet dan onder dank voor de welwillendheid, waarmede hij als Voorz. steeds was ontvangen en met aanbeveling van zijn opvolger in diezelfde welwillendheid. De heer Van Eden kon niet nalaten een woord van warme hulde en waardeering te wjjden aan de eminente en talentvolle leiding van den einde De cember aftredenden Voorz. Als secretaris had spreker steeds op de meest aangename wijze met den Voorz. samengewerkt en evenals Dodewijk XIV was hij genoopt te zeggen, dat het smartelijk is, zijn vrienden te moeten overleven. Spreker hoopte, dat de eerst volgende gelegenheid den heer Van der Stok weer in het bestuur zou brengen. De Voorz., dit laatste buiten beschouwing latende, dankte voor de waardeerende woorden en sloot de vergadering, na de belangen van H. W. K. nogmaals te hebben aanbevolen. Wat wij thaus in het belang van anderen doen, zegt spreker, zal later wellicht ons zelf tot dankbaarheid stemmen, - Te BARSINGERHORN werd j.1. Donderdag, ten huize van den kastelein A. Slotemaker, de vergadering gehouden van de afdeeling Barsingerhorn van „Het Witte Kruis". Aanwezig waren 32 leden. Na opening der verg. door den voorz., den heer Ds. J. Kooiman, werd stemming gehou den voor 3 leden voor het nazien der reke ning van den Penningm. By meerderheid van stemmen werden daartoe benoemd de H.H. D. S pa a n s, 0. Spaans Hz. en Jb. W e s t e r m a n. Namens het Bestuur der Afdeeling werden vervolgens door Dr. Beeker aan de verg. de volgende mededeelingen gedaan. Het aantal leden der Afdeeling bedraagt thans 157. In dit jaar zijn door de Afd. aangeschaft een 15-tal dreggen tot redding van drenke lingen, welke zyn gedeponeerd te Barsingerh. ten huize van de heeren J. de Boer (by de Blauwe brug), J. Snoek, A. Slotemaker, C. Schoorl, S. Kossen, J. Sleutel, aan de Kreil ten huize van den hr. K. Peper-, te Kolhorn ten huize van de heeren Jb. Smit, J. Timmerman, D. Kist, J. Keizer, mej. de wed. W. Bood en van den hr. W. Wit. Een bordje aan het huis geplaatst, toont aan, waar men een dreg heeft. De dreggen han gen overal onmiddellijk achter de deur gereed. Bij iedere dreg is een gebruiksaanwijzing. Het is wenschelijk, dat zoowel zy, die de dreggen aan huis hebben, als ook anderen, by gelegenheid proeven nemen met het ge bruik van het werktuigje, omdat er wel geen groote,maar toch eenigehandigheid wordt vereischt om het aan zyn doel te doen beantwoorden, als het noodig is. Na het gebruik dient het koord van de dreg goed gedroogd te worden. Nog is in dit jaar door de Afd. aangeschaft, een groote verbandkist, welke is gedepo neerd ten huize van den hr. G. Holle te Kolhorn, benevens 5 kleinere verbandbus- sen, welke geplaatst zyn ten huize van de heeren W. de Boer te Haringhuizen, P. Keesman te Barsingerhorn, Jb. Koning aan het Poolland, K. Peper aan de Kreil en A. J.T. Geertsema in den Waardpolder- By iedere verbandbus is een korte gebruiksaanwyzing. Deze verbandbussen bevatten Jodaformgaas, Hydrophilegaas, Hydrophilezwachtels, Brui- sche watten, Esmarcsche doeken, linnen zwachtels, veiligheidsspelden, een flesch carbolwater en een flesch, gevuld met een mengsel voor brandwonden. Ook zyn alle leden der Afd. in het bezit gesteld van een klein, doch zeer lezens waardig boekwerkje, getiteldHandleiding tot het verleenen van Eerste Hulp by on gelukken. Deysmachine, welke dit jaar is aange schaft, voldoet zeer goedtwee malen is zy reeds gebruikt. Yoor het rerkrygen van groote hoeveelheden ys met deze machine worden evenwel de productiekosten te hoog; dat is het eenigste bezwaar- Yerder is de Afd. in het bezit gekomen van twee zeer groote kisten en een linnen zak, voor de verzending van besmette goe- tleren naar een ontsmettingsoven en het terugontvangen van ontsmette goederen. Het verplegingsmatoriüel, in bewaring by den heer P. 'Keesman te Barsingerhorn en by den heer J. v. d. Klooster te Kolhorn, bestaat in het geheel uit 168 stuks ver schillende voorwerpen. By de behandeling van punt 5aanvrage subsidie, werd door het Bestuur voorgesteld, om het verplegingsmateriëel nog te ver meerderen met 2 stuks staaldraad-matrassen, matrassen met wasdoek bekleed, een zieken stoel, een kinderledikant met toebehooren, en om nog eene som beschikbaar te stellen tot horstel en onderhoud der bestaande verplogingsmiddelen, tenzy het Bestuur deze som beter meende te kunnen besteden tot het aanschaffen van dringend noodige za ken. Nog zullen een paar dreggen worden aan geschaft voor het oosteinde van Barsinger horn en Ilaringhuizen. Yervolgens las de heer dr. B e e k e r aan de vergadering voor eene brochure, getiteld; „Tuberculose" (tering), zynde eene voor dracht, gehouden door dr. H. J. A. van Voornveld aan het Nederlandsch Sanatorium voor minvermogende longiyders te Davos Platiin Zwitserland. Het ls haast onnoodig te zeggen, dat de heer Beeker voor de zooveelste maal met zyne lezing de leden der Afd. Barsingerhorn veel aan zich heeft verplicht. Meer is het noodig, hierby te voegen, dat de heer De Groot dan wensch uitsprak, dat zoo menige nuttige weDk als in de genoemde brochure over tuberculose voor komt, in ruimeren kring mocht worden bekend gemaakt, hetzy in beknopten vorm, als in het boekje over „Eerste hulp by ongelukkon", hetzy op eene andere wyze. De heer Beek er heeft zich daarop bereid verklaard, deze of dergeiyke lezing nog eens te houden voor een grooter publiek, waarby dan ook gaarne dames zouden worden ver tegenwoordigd gezien. Het ïydt zeker geen twyfel of aan dien wensch ook zal worden voldaan. Treinenloop. De treinen Nrs. 111 van Amsterdam, en 638 van Den Helder stoppen met ingang van heden geregeld te Ou.- detslnis. Door de Noorderstoom- tram-vereeniging is aan den gemeenteraad van Alkmaar ingezonden het uit gewerkte plan voor den aanleg eener stoomtram van daar naar Schagen. De riohting is thans zoo gekozen, dat van Koedijk af, waar eene overbrugging van het Groot Noordhollandech kanaal nood zakelijk wordt, de westzijde van dat ka naal zal worden gevolgd tot Alkmaar, naderende zeer nabij de Kaasmarkt. De richting is echter gekozen onder voor behoud, dat de regeering de kosten der nieuwe brug zou willen dragen. Onlangs wendden B. en W. van Alkmaar zich tot den raad van administratie der H. IJ. S.M. om een betere regeling te verkrijgen in den loop der markttreinen op Alkmaar, nadat de lijn Alkmaar—Hoorn geopend is. Het gevolg daarvan is geweest, dat vijf nieuwe markttreinen, in de richtin gen naar Amsterdam, Hoorn, Medem- blik en Enkhuizen zijn ingelegd. Heer Hugowaard. In de den 16en gehouden vergadering van de afd. van Het Witte Kruis is de begroo ting voor 1899 vastgesteld tot een ont vangst en uitgaaf' van 470 gulden. De beschrijvingsbrief voor de algemee- ne vergadering gaf geene aanleiding tot discussie. Den afgevaardigden werd een vrij man daat verleenddaartoe werden benoemd de heeren A. C. O. Post en S. Brugman. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op den onvoldoenden toestand der afwatering van het dak van school no. 3, alwaar een regenbak geplaatst is vanwege Het Witte Kruis. Heer Hugowaard. In den nacht tusschenl6en 17 dezer werd uit de weide van den heer Jb. Smit te Yeenhuizen, eene koe gestolen. Naspo ringen op de Schager markt van Donder dag jl. bleven zonder gevolg. Thans worden, in vereeniging met de politie, nasporingen gedaan op de Leidsche markt. Ruim een jaar geleden is bij een zwager van den thans bestolene eveneens eene koe uit de weide geroofd, waarvan men nooit iets heeft kunnen ontdekken. Beide zwagers wonen op geen 10 minu ten afstands van elkaar. Door burgemeester en wethouders van ALKMAAR zijn Donder dag 17 November bij openbare inschrij ving verhuurd de aanplakborden en muurvlakten der stad. Hoogste inschrij ver was de firma Muijs, Wagenaar Co. aldaar voor f 376. Te Barsingerhorn i s onder een koppel schapen, toebehoorende aan den landbouwer S., het schurft ge constateerd. De schapen zijn bereids af gezonderd en de ziekte op een bord met duidelijke letters aangegeven. Hot hadon by do» Rood ingediende rapport der Con,n,«i» in do !nnt.to raadsvergadering daartoe benoemd, luidt .nis w>lgt. 25 Octb. j.1., om het ingediende der Noorder Stoomtramvereeniging daarop brengen, heeft de eer aan uw Volgens het oordeel der nende bjj Lagedijk Oostelijk van tusschen het huis, bewoond over den Lagedijkerweg. Deze richting is in hot belang der bewoners van Lagedijk en zoor - lat daardoor overbrugging dei sloot Do Commissie, benoemd in uw vergadering van ingezetenen tramplan der Noorder Stoomtramvereeniging en het adies J t betrekking hebbende, nader te onderzoeken en daarover rapport uit college het volgende te rapporteeren. r Commissie is hot wenschelijk dat de Ijj", "o111 dc sloot komt in plaats van Westelijk, oin vei oi door Kos en de sloot te gaan in schuine richting ook in het belang van het Schagen, 19 November 1898. Den 19 had op het polderhuis al hier de verkiezing plaats van 2 Hoofdingelanden een wegens periodieke aftreding van den heer P. Ti nntiiii en een wegens het bedanken van den heer J. G o v e r s Sr. Herkozen werd de heer P. Timmerman, terwijl de heer C. Asjes gekozen werd. Bij Koninklijk besluit van 2 November 1898, no. 52, is het houden van de Verloting der Vereeniging tot het houden van Jaar- lijksche Paaschtentoonstellingen van Vee te Schagen voor het jaar 1899 wederom goedgekeurd. Door de Vereeniging tot het houden van «7a.a.r)ijl£f»iche Paaschtentoonstel I ingen van Vee te Schagen zal op Donderdag 8 December a. s. hare algemeene jaar vergadering worden gehouden. rramcomité, De vlrdero richting volgende, zal volgens het oordeel van de meerderheid der Commissie op de kruising van den Lagedijkerweg een afsluiting van den weg gemaakt moeten worden met bediening. Bij het Halerwegje zal, om het bestaande vaarwater vrij te houden, een vasto brug gemaakt moeten worden met een doorvaartbrcedte van 3.40 Meter en een doorvaarthoogte van 2 Mr., terwijl de hierdoor te maken kluften op het Halcrwegje verbreeding van dit wegje tengevolge zullen hebben tuin de laiulzij o en deze kluften ook aan beide zijden van leuningen zullen moeten worden voorzien. Op hot Noord zal ook ten behoeve van het vaarwater een beweegbare brug met bediening moeten komen, terwijl daar afsluiting van den weg bepaalt noodzakelyk geacht wordt. Ook een halte wordt aldaar gewenscht. Ue aan^c geven richting volgende, zal over de Langcsloot een dito brug gemaakt moe en worden, als bij het Halerwegje is aangegeven, terwijl naar het oordeel dei Commissie de richting niet zou moeten gevolgd worden door de steeg van den heer Roggeveen, maar door het huis van den heer W. Kooij, om een rechtere lijn te krijgen tegenover de Gracht, tusschen perceelen Roggeveen en Langeneggei, op welke to dempen gracht de weg vervolgd zou moeten worden. Alvorens dezen weg te volgen, adviseert de Commissie afsluiting to maken met bediening over de Gedempte Gracht, rasterwerk te maken langs het te dempen gedeelte vanaf perceel Langenegger tot Postkantoor, een en ander ten genoegen van het gemeentebestuur. Ook hier een halte te maken, onder voorwaarde dat bij mogelijke herstelling of anderszins bij het kruispunt van het riool, bene vens het leggen of herstellen van gas- af andere geleidingen, de gemeente Scha gen hier ten allen tijde het recht toe heeft, zonder dat van den kant van het tramcomité hiervoor eenig recht op schadevergoeding geëischt zou kunnen worden. De richting over den Laan*>tfy moet vervallen om de volgende redenen Eerstens zou daardoor vervallen de voornaamste los- en laadplaats der gemeente aan het vaarwater, benevens die van het veer van Wagemaker, de boomenrij zou op het mooiste gedeelte van Schagen vervallen, het, zoo wjj hopen drukkere verkeer van en naar de tram, ook wat veevervoer betreft, zou bij den toch al reeds drukken aanvoer langs de Laan te belemmerend werken, en hierbij gevoegd het groote ongerief van enkele Laanbewoners zijn voldoende redenen om deze richting af te wijzen. Hier tegenover stelt de commissie voor, de richting te doen worden als volgt Genoemd water bij de heeren Roggeveen en Langenegger te dempen tot en met de brug van den heer W. Roggeveen Cz., met vervolg-rioleering van het bestaande riool onder de Gedempte Gracht en dwars-rioleering in de zijsloot, eveneens behoorende aan den heer W. Roggeveen Cz. Verder bewesten de Ba- gij nenlaansloot het land volgende tot tegenover het erf van den heer Koelman, daar de sloot te overbruggen met een vaste brug, hoog 2.10 meter en doorvaart- breedte van 5 meter, vervolgens over het erf van perceel Koelman en erven Wed. D. Roggeveen bezuiden den publieken weg en verder de richting over de H. IJ. S. te volgen, zooals door het tramcomité is aangegeven. Voor den overweg bij den Witten Paal acht de Commissie afsluiting van den weg niet noodig, omdat dit gedeelte der lijn gebruikt zal worden alleen tot vervoer van goederen. Mocht echter in de toekomst dit gedeelte ook dienstbaar gemaakt worden voor personenvervoer, dan adviseert de Commissie om ten allen tijde het recht te behouden ook daar afsluiting met bediening te kunnen eischen. De Commissie kan zich echter, ook al werden de wijzigingen zooals is aangegeven door den Raad en het Tramcomité overgenomen, met de gekozen richting niet vereenigen, om reden de tram dan dwars de Gedempte Gracht doorsnijdt op het drukste en schoonste gedeelte van onze gemeente en stelt daarom aan den Raad voor, dit plan te verwerpen. De Commissie is echter zoo vrij, den Raad in overweging te geven, de richting der tram te doen zijn als volgt Behoudende de richting zooals de Commissie hierboven aangaf, vanaf Lagedijk tot Halerwegje, met overbrugging der vaart enz., de lijn te laten vervolgen rechtuit over de Loet, bewesten van het perceel der erven C. de Pater, over de vaart der Loet een brug te leggen van voldoende hoogte en breedte, ten genoegen van het gemeentebestuur, afsluiting, met bediening, der Loet en halte. Verder in de meest gewenschte richting over het land, naar het perceel Koelman op de Dorpen, met overbrugging als is aangegeven, en de verdere richting eveneens als in het bovenstaande plan door ons reeds is geadviseerd. De Commissie wenscht hieraan nog toe te voegen dat een los- en laadplaats op de Loet haar zeer gewenscht voorkomt. Daardoor toch zou vooral op Marktdagen het personen-, goederen- en veevervoer naar twee kanten veel gemak geven, terwijl, door dit plan te volgen, de gemeente geraakt wordt het minst gevaarlijke punt en toch in de onmiddellijke nabijheid der markt. Ook bij dit plan handhaaft de Commissie het beding bij den overweg Witte Paal, maar blijft, wat betreft de overwog-kruising-Lagedijkerweg-afsluiting verdeeld. Wordt echter later bij wettelijke regeling afsluiting van alle overwegen noodzakelijk, dan adviseert de Commissie dat de onkosten van daarstelling °en bediening daarvan komen ten laste van de Noorder-Stoomtramvereeniging. De Commissie kan nog tot haar genoegen meedeelen, dat bij dit plan na een zeer vruchtbare bespreking, uit een technisch oogpunt, volgens verklaring van den heer Mann te Petten, geene bezwaren bestaan. Rest nog de taak advies uit te brengen over het ingediende adres van ingezetenen, met betrekking tot het tramplan. De Commissie rapporteert hierover dat zij, alhoewel eenigszins de voordeelen voor Schagen erkennende, zij in verhand met de, bij monde van den Voorzitter van het tramcomité' gedane mededeelingen en van den heer Commissaris der Koningin en van ZEx. den Minister, in missive van den heer Schotel neergelegd, waaruit blijkt, dat de tot-stand-koming der tram aansluiting noodzakelijk maakt, meent over het adres afwijzend te moeten adviseeren. De meening der Commissie is: dat het voor onze gemeente beter is een tram met aansluiting te krijgen, dan wel, zooals in het adres wordt uitgedrukt geen tram te bekomen. De Commissie P. B UIS Jz., Voorzitter W. ROGGEVEEN J. SCHENK Pz.; C. N. VLAMING; W. VADER, Secretaris Schagen, 17 November 1898. op Op de bostuursvergade- ring van het Heemraadschap van 4e Strijkmolens der Scliagei- is als heemraad herkozen de hoer j% Stammesdie in dit collogo als hoofdig geland voor den polder Schagen zitting heeft. Besloten werd, het tractement van den penningmeester van f 60 op f 80 te brengen, en dat van den socr. van f 5q op f 60. Tot keirliyooyrtl van do Nederduitsch Hervormde Gemeente to Schagen is in de vergadering van iy Nov. j. 1. benoemd de heer C. Broertma\ aftredende was do heer Pi. de Heer, niet herkiosbaar, Naar wij vernemen hoeft de heer Ier Lindenteruggekomen van zijn vroegere weigering om zich te be- lasten met de directie over oen man. nenlioor, zich nu bereid verklaard bij eventuöele voldoonde aangifte de leiding van een dergelijk koor op zich te nemen. In de veeprijzen valt weinig verandering waar te nemen. Gel- dekoeien, kalfkoeien en vaarzen blijven aan de waarde. De handel was even wel stiller dan bij vorige markten. Voor België werden eenige aankoopen gedaan; op de markt oefent deze handel evenwel weioig invloed uit. Trouwens de go- beele invoer in Belgis blijft van weinig beteekenis en dan nog bepaalt ze zioh uit sluitend tot kalfkoeien. Pogingen worden evenwel aangewend, om ook voor fok- en slachtvee de grenzen geopend te krijgen. De invoer van vette koeien voor Duitsch- land stuit nog altijd af op den onwil der autoriteiten. Men stelt als voorwaarde, dat Nederland een bepaalden tijd geheel vrij van ziekte moet geweest zijn, wat tot heden nog niet het geval is. De prijzen der vette koeien blijven daar door bij eenige variatie vrijwel gelijk, 't Is een schommeling tusschen de 27 en 29 cent. Een enkele markt, met veel vraag voor de groote steden, brengt het soms tot 30. Onze markt van Donderdag noteerde voor prima qualiteit 28 h 29 cent. In de prijzen van vette varkens was eenige verhooging waar te nemen, wat wij verleden week meenden te mogen voorspellen. Deze verbeterde stemming is mede op andere markten waar te nemen. Vette schapen gingen tegen goede prijzen van de hand, Ook Donderdag werden enkele partijtjes tegen 27 gld. verkocht. De aanvoer van geldekoeien en kalfkoeien begint geregeld af te nemen, een bewjjs dat de grootste drukte onzer najaaarsmarkten achter den rug ligt. De Ilarmoniekapel zal haar eerste winterconcert houden op Zondag 4 December 1898, in het locaal van den heer D. e. Ixuiver. De Commissie voor Volks voordrachten zal hoogstwaarschijnlijk haar eerste winterbijeenkomst houden op Vrijdag 9 December. Over de inrichting van den avond is ons nog niets bekend. Cz. We laten onderstaand gebrekkig teekeningetje volgen, wellicht dat belangstel lenden zich zoodoende heter kunnen oriënteeren P- Perceel Koelman Lagedjjk. Trambaan zooals door Comité is voorgesteld. o n j> de Commissie van den Raad is voorgesteld. De Fashoda-kwestie is voorloopig bij gelegd. Voor velen was het eene onge rijmdheid, dat twee groote, beschaafde na tiën elkaar te lijf zouden gaan, om een nest, ergens aan den Witten Nijl, hon derden kilometers ten Zuiden van Kar- thoem, te midden van een moeras, waar de koorts een erf lij ken zetel bezit en zwermen muskieten 's nachts den men* schen den slaap benemen. De twist tusschen Engelschen en Pranschen geldt dan ook heel wat groo ter belangen dan een verloren post er gens in het binnenland van Afrika. 't Is feitelijk een strijd om de opper macht in Afrika. Van het Zuiden af is Engeland al meer en meer naar het Noorden door gedrongen. Uit de Kaapkolonie breidde het zij11 gezag uit naar Betsjoeanaland en van daar door Rhodesië en Njassaland tot aan het Tanganjika-meer. Van het Oosten uit drongen de E?" gelschen tot Oeganda door, waardoor stoute droom van een wereldrijk, 8 zich van de Middellandsche Zee tot aan de Kaap zal uitstrekken, al nadflr 0 zijne verwezenlijking kwam. Wel wordt de verbinding aan weers zijden van het Tangajika-meer, ten wes en door den Congostaat en ten Oosten d°° Duitschland verbroken, doch men nxag met reden aannemen, dat deze bei e Staten wel genegen zijn, tegen een goe den prijs van hunne rechten afstand e doen. Tracht Engeland een rijk te vesti gen, dat zich van het zuiden naar he noorden uitstrekt, frankrijk streeft er naar, zijn koloniaal bezit van het Westen naar het Oosten uit to breiden. Noord-West-Afrika is reeds grooten- deels in zijn bezit, Algiers en Tunis reiken de hand aan Senegambië, de Ivoorkust en Dahomey. Langs den Ni ger kwam het in verbindingmet Franse - Congo. Hier worden expedities uitgerus die in opdraoht hadden, den Nijl te^be reiken. Had men aan den Boven-Ni) vasten voet gekregen, dan bestondlor alle kans, om met de kolonie Obo aan de Rooda Zee in verbinding te m

Schager Courant | 1898 | | pagina 2