Lieve Familieleden. -w- PORTRETTEN. SPRAAK ELS. Predikbeurten. te ICHAGEW. Evangelisatie-lokaal» Harsingerhorn. te Anna Paulowna. te St. Maarten c. a. Haring huizen. Zoodra een mensch (homo sapiens) ver loofd is, doet hij de ontdekking, dat hij niet een vrouw, ms8r een geheele familie trouwt. Dezelfde ontdekking doet ook het meisje. D« van menschen gevoidtrde deugd van familie te houden bestaat nu dadeliik daarin, dat men de bloedverwanten in drie klassen deelt, en wel1. die nuttig voor u kunnen ziju; men noodigt ze dikwijls uit u te komen bezoeken; 2. zulke, die men niet kan gsbruiken; men laat ze link» liggen 8. znlke, die iets van u willen, men is voor dat soort nooit thnis. Bij ongenoegen in hst huwelijk] denke men er altoos om, als laatste troef uit te spelen: „Ja, natuuilijk ,j0U' fami lie I' De volgende portretten zijn uit het le ven gegrepen en een ieder zal ze in zijn huiskamer kunnen ophangen. I. De oom in Amerika, Mystieke gestalte, die in de familie slechts aan den oudsten oom persoonlijk brkend is. Geldt als verloren zoon, daar hij op zijn vijftiende jaar gladweg weiger de te leeren en zijn school boekeu in een hoek wierp. Werd daarom als een vol slagen deugniet naar Amerika gezonden. Hij is voor de kinderen een belangwek kende figuur nit een gruwelroman. Iets nauwkeurigers weet men niets van hem. Men neemt aan, d»t zijn haardos hem door de Indianen is ontroofd en later is hij goudgraver en zoodoende een schatrijk man gewerden, die ïd een sprookjesachtig pa leis woont en alle dagen champagne drinken kan. Hij is reeds lang niet meer die snoo daard van vroeger en men zon hem gaar ne met open armen ontvangen. In stilte hoopt ieder van de familie tot zijn eenigen erfgenaam te worden benoemd. Men hoort niets van hem. Oom Adolf bezit het laat ste teeken van leven van hem, dal voor jaren geleden weid gezonden. Daarin staan de echt Yankee-achtige woorden „Ik spnw nu op de gansche familie in Europa. Good bye 1* Trots die uitdrukking geeft men hem nog niet verloren. II. De iverre' bloedverwant. Ook een prettige verschijning. Op een zekeren dag staat hij eensklaps voor uwjneus uit den een of anderen achterhoek. Gij hadt van zijn bestaan Diet 't minste of geringste begrip, maar na schudt hij u de haDd, omhelst en kust uw vrouwen huichelt zich zeer blijde, u te leeren ken nen. De verwantschap is namelijk zoo een stiefbroer van uw schoonmoeder heeft een tante, wier «ioht een nicht van zyn vrouw is. Of tenminste zoo iets derge- den aieke met sijn waren toestand op de hoog te te brengen. Maar waarom om ounoodige redenen, zoDder dat er nut uit kan voort komen, den sluier ven de geheimen van moeder natuur op te heffen Daarvoor is het verstand van velen nog Diet rijp genoeg. „Maar foei, wij dwalea af naar ernstig, ver velend gebied en beginnen over onaaogena- me zaken te spreken. Ik ben zoo onbeschrijf lijk big, in mijne vaoantie niets in verband met mijn beroep behoeven te hooren- Daar komen de dames terug, schenkt nog eens in, mgne- beeren 1 Het isleve de vroolfckheid 1" De glazen klonkeD, opgeruimd gelach schalde, maar EgoDS lippen trilden en het frissehe rood zijner wangen bad voor een doodeljjke bleekheid plaats gemaakt. Den gansohen tijd sprak hjj bgna geen woord meer, maar soheen geheel met zijne eigen gedachten berig te zijn. Zijn moeder onderhield zich op levendige wijze met Hertba, die xg blijkbaar gaarne mocht. Het was ook werkelijk een sehoon wezentje, die kleine eonsnlsdochter nit de noord- Dnitsohe Hanzestad en blijkbaar niet zoo oppervlakkig als een vluohtig kijker zon denken. Zij was vroeg reeds de atenn van haar vad.r geworden, vertelde zij, kaar arme moeder was door een schrikkelijk toe val verongelnkt. Nadat haar vader haar ge volgd was, atond Hertha reeds vroeg alleen. Er was een massa in het leven van het vroo- lijke meisje, wat haar trenrig stemde. „Ja mevfcuw," zeide Hertha, „dBt is met mjj beel eigenaardig en daarvoor weet ik geene verklaring. Zoolang ik in vroolgk geselschap ben, voel ik het als een dringende be hoefte, als een verplichting son ik bijna teggen, om de vroolgkste en opgewektate van allen te sijn- Ik kan mg over elke bloem, elk beekje cd eiken aonnestraal ver beogen, alles doet me goed en verkwikt me. „Maar wanneer ik alleen ben, verandert dat alles plotseling en wordt het juist het tegenovergestelde. Dan word ik trenrig, waarover weel ik zelf niet. Ik kom mjj- ■elf dan 100 doelloos, zoo overbodig voor, lijks. In elk geval, ge zoudt ei nooit goed nit wijs kannen worden. Natuurlijk zoudt ge in de geheele fa milie als barbaar worden uitgescholden, wanneer ge hem niet te logeeren vraagt t>n met hem alle bezienswaardigheden afdraaft. Want slechts ruwe menschen zonder lief de voor hunne familie, zouden z ggen wat gaat mij dat mensch na eigenlijk aan P Bij zijn afscheid gfelt hij uw vrouw een smakeloos pronkjs, dat het dienst meisje natuurlijk norit laat vallen. Gij kunt u dagelyks over het leeljjke ding ergeren, want wegzetten in de kast moogt ge niet, dat zou gevoelloos zijn. III. lanle Emma, De voogdes van de geheele familie. Weet alles, kan alles, doet allesbeter. De menschen hebben een hemel op aar de, als ze naar de pijpen van tante Em ma dansen. Tante Emma is met het gevoel van een despoot gewapend ter wsreld gekomen. Zij bekommert zich om alles in de familie, of de kinderen koud of warm gebaad moeten worden, boe de meubelen moe ten worden geplaatst, of mon suiker uit dieu winkel of uit een anderen moet halen, of vlvesch gebraden moet worden of ge kookt en of de jongen koopman of be ambte worden moet. Wanneer zij in de kamer kouat, dan begint ze te zeggen Ge moet n een nieuw tapijt koopen. Alles wat men doel is verkeerd alleen tante Emma kan alles goed. Zjj tracht de menschen nit te huwelijken, zooals zij het goed vindt, zij let op de lectuur, houdt een oogje op de handwerkjes en waakt over alles, vooral over de dienstbo den, in ziedende verruzking Zij heeft altoos groote haast en blijft steeds lang plakken en stoort eiken mid dag het heerlijkste slaapje met de vraag Hebt ge 't reeds gehoord Gusts van Neumann is nu reeds voor de derde msal met den jongen Schulze gezien geworden. Maar dat komt van die moderne opvoe dingen. Dat kan met mijne dochter nooit gebeuren." Zij en haar huisgezin zijn het model van al het edele, schooDe en goede. Wordt vervolgd. De douanen verschalkt. Op allerlei wijzen trachten de smokkelaars de douanen op een dwaalspoor te bren gen. Als bewijs, hoe slim ze dat soms weten aan te leggen, dieoe het volgeude, dat door een smokkelaar verhaald werd. Op zekeren nacht zouden weer eenige koeien gesmokkeld worden. Reeds een heel eind over de grenzen meenden de drijvers onraad te bespeuren. Ean hun ner, de zoogenaamde voorpost, vulde een haal net hooi en ging in de richting, en mijn humor laat mij in den steek." In zijn kamer gekomen, nadat bet gezel schap uiteen was gegaan, stiet Egon het ven- ster zoo wijd mogeljjk open, daar het on draaglijk heet in het vertrekje was. Slapen kon hij toch niet, want duizenderlei indruk ken en gedachten joegen hem door het hoofd. Hij stak een sigaar op en hing zoo ver mogelijk uit het raam en baadde het gloeiende voorhoofd in de koele nachtlucht. Yol heldere sterren welfde zich de hemel bo ven hem, de maan liebtte in een smallen boog doof de hooge boomen, en aan de audere zijde van den horizon vlamde met tusschenpoozen de bliksem door de donkere wolkenmassa's. Uit den tuin stegen de geuren van jasmijn en rozen op, kortom, da geheele nataur scheen te droomen en merkwaardig, te midden van het heerlijke groen tooverde hem zijn geest een visioen: een sehoone meisjesgestalte. Alles aan baar was leven, iedere lijn van de zoete, kinder lijke gestalte was gratie en in Egon's ziel stormde de hartstocht zoo geduoht, als de storm de zee doet razen. Het was hem zoo wee om het hart, als nooit te voren, als moe3t hij de versohijning toeroepen: kom bij mjj, want bij u is ge zondheid en genezing, genees mjjne kwaal en verlos mijn ziel van dien bezwarenden vloek. Hij kende ziohzelven niet onder die zonder linge betoovering, die over hem lag en zijn geheelen persoon scheen te beheerscheo. Hij ging naar beneden, den tuin in. Het was hem in huis te benauwd. Langzaam wandelde bij het smalle kiezel pad van bet tuintje langs en ging dan den heek van het buis om. Boven in de eerste verdieping lag de kamer der vreemde da mes, half aobter bet klimop verscholen. Hij giDg achter een dikken lindeboom slaan en keek naar boven. Aobter het venster sche merde neg lioht. Wel een half unr bleef bij daar ala betooverd staan, staarde om hoog en waohtte tot het lioht werd uitge daan- WORDT VERVOLGD. waar de kommiezen in hinderlaag lagen. Zoodra deze den man met den zak op den mg zagen, gingen ze hem achterna, doch de eerste zette het op een loopen. Einde lijk liet hij zijn vrachtje vallende amb tenaren namen de baal tabak o par don, 't was hooiop, en stonden lee- lijk op hun neus te kijken, Onder die bedrijven waren evenwel de koeien langs een anderen weg in veiligheid gebracht. Bevroren potplanten. Potplanten, die door de vorst verrast worden, dompelt men terstond in koud pat water of besproeit ze en plaatst ze dan op eeae koele, tochtvrije plaats, tot de vorst er uitgetrokken is. Worden bevro ren planten in een warme kamer geplaatst, dan ontdooien ze te spoedig en zijn ver loren. De ontdekking der stee n- kolen. Van eenige zijden werd er de aandacht op gevestigd, om in dit jaar de 700-jarige herdenking van de ontdekking der steen kolen in Europa te vieren, die in 't jaar 1198 bij Luik het eerst gevonden moeten zij3 geworden. Esn Duitsch geleerde heeft beproefd het bewijs te leveren, dat de eerste steenkolen 85 jaar te voren en wel in 1113, ten Noorden van Aken zijn op gegraven. Hij geeft het bewijs, dat de opgraving van steenkolen in 't laatstge noemde jaar en de daaropvolgende jaren heeft plaatsgevonden, en het eerst onder den naam „zwarte aarde" bekend werd. Het woord kool stamt af van het oud-Duitsche woord „kuhl", waarvan ook het Engelsche woord „coal" afgeleid is. De kolen werden het eerst door den Bel gischen smid Hullos in plaats van houts kool tot het verhitten van het ijzer ge bruikt en de Eransche uitdrukking voor kool „houille* is van den naam van dien smid afgeleid. Bovendien merkt die Duitsche geleerde op, dat de steenkolen reeds 13 jaar vódr de ontdekking in Bel gië, in Engeland en wel in Sheffieid bij het smeden gebruikt werden. Wat een mensch verdra- gen kan. In een Amerikaansch geneeskundig blad van de vorige maand wordt het verhaal gedaan van een merkwaardige verwonding. Een remmer boven den wagon wordt, terwijl de trein in volle vaart is, door den bliksem getroffen en stort naar bene den. Voor de meeste menschen zou dit een dnbbele reden zija om dadelijk dood te blijven. Niet echter voor onzen rem mer. De bliksem had hem zoo hevig ge troffen, dat hij op vele plaatsen ernstig ge brand was en dat zijn horloge en ketting gedeeltelijk waren gesmolten. Toen men den man vond, lag hij ruim vier meter van den weg, door de kracht waarme3 hij van den wagen geslingerd was, volko- men bewusteloos eu met gebroken en ge wonden schedel, behalve zijn brandwondeD. Maar toch kwam hij ei weer boven op. Na drie dagen kwam hij weer wat bij kennis en begon wat te eten. Zijn wonden genazen goed, maar hij was ge heel doof. Ook dit laatste verschijnsel verdween evenwel en vijf maanden later was de man weer op zijn wagen aan het remmen alsof er niets gebeurd was. Appelenen peren bewa ren. Nu de oogst van appels en peren dit jaar zoo tegengevallen is en de huismoe ders tegen hooge prijzen haar wintervoor raad hebben moeten opdoen, is 't niet on dienstig er eens op te wijzen, hoe men die vrnchtsn gedurende den winter het langst kan bewaren. De ondervinding en het nemen van verschillende proeven hebben bewezen, dat appelen en peren langen tyd prachtig mooi blijven, als men ze in turfmolm be waart. Ze verliezen niets van hun geur en rimpelen veel minder dan bij eenige andere wijze van bewaren. Ook bij ver pakking van die vruchten in vaton of kis ten is turfmolm uitstekend geschikt om ze tegen schending te bewaren. De kosten zijn geen bezwaar, temeer daar de turf molm jaren kau bewaard blijven, als men ze des zomers op een droge plaats legt en ze nu en dan eens lucht. Amerikaansche reuzenge- bouwen. Huizen van 5 en 6 verdiepingen zijn, ook in ons land, geeu zeldzaamheid meer, doch de reusachtige gebouwen der Ame rikanen bereiken nog heel andere hoogten. Maar ook deze heeft een ondernemend ingenieur in New-York nog ver overscha duwd, want hij richtte een gebouw vsn 80 verdiepingen op. Het gebouw is 26 ver diepingen koog iu ziju middendeel, terwijl 2 torens, die het fïankeeren, nog 4 ver diepingen hooger zijn, dus er 30 telles. Tien liften zullen het verkeer in het ge bouw onderhouden en bij de 1000 kanto ren zullen te verharen zijn, zoodat het geheel een stadje op zich zelf kan zijn. De oppervlakte, dis het gebonw beslaat, is 15000 vierkante voet groot. Het ge bouw staat op 3500 palen, die oDgeveer 20 voet diep ingeheid zijn. Hoe dit Ame- rikaanache product zich zal houden, blijft af ts wachten Lynchwet. UitWilmington (Staat Delaware der V. S.) werd dezer dagen gemeld De redacteur dsi courant »Rekord' een neger openbaarde eeD artikel, waardoor de blanke vrouwen zicb beleedigd gevoelden. Tengevolge hiervan begaven zich 600 blanken, waaronder vele voorname bnrgers der stad, allen gewapend naar de redactie der „Rtkord' en verniel den daar de drukkerij. Door een toeval vlogen de kantoren in brand, wat etn groote opschudding veroorzaakte. De redac teur en zijne vrienden waren verdwenen, door de straten bewogen zich scharen ge wapende zwarte en blanke arbeiders. Er hadden verscheidene botsingen plaats. Van de negers werden er 8 gedood en 2 ge wond, de blanken hadden drie gewonden. Vier negers, die op blanken geschoten had den, werden gelyncht. Er zijn geen kinderen meer in Amerika 1 Knapen, die als schoenpoet sers of krantenjongens hnn loopbaan als millonnairs begonnenkranten door en voor kinderen, acbooljongens, die esn som van millioenen in 't gansche land inzame len om daarvoor een pantserschip te bon wen dat alles is reeds geweest. Nieuw is daarentegen zoo schrijft men uit New-York bijvoorbeeld, als een 13-ja- rige jongen, met name George Steulei, in den staat Maine een locaalBtoomboot als machinist bedient,of als een 8 acht jarige jongen met name Harry Dugan uit denzelfden staat ia het belaug van 's va ders lederzaak „in leder' reist en daarbij van zijn eerste reis door de staten van Nieuw-Eageland, met het resultaat van een verkoop van 300 Dollar naar huis terugkeert. De „New-York Herald" weet nog van gevallen te vertellan, dat 12-jarige jongens als politieke redenaars in den verkiezingsstrijd optraden. De knaap, die den besten uitslag van zjjn werk had, is een zekere Erank Watsock, die zich in het Oosten der stad New-York gevestigd had als strastredeuaar. Hij werd daarbij door een troep zijaer vrienden gesteund, die hem zijne vliegende redenaarstribune een oude kleerenkist van plaats naar plaats hielpen dragen. Hoe slecht zjjne uit allerlei krantenartikelen en brokken uit officiëele verkiezingsredevoeringen sa mengestelde „rede' ook moeht zijn, zij vond toch telkens een auditorium van 1000 of meer personen, dat daverend ap plaudisseerde. De graannood in de toe komst. Sir William Grookes hield onlangs op een vergadering van de „Britsche vereeni- ging tot bevordering der wetenschappen" een rede, waarin hij' op grond der statis tieken als zijn meening uitsprak, dat met tertijd de graanopbrengst der geheele wereld niet meer toereikende zal zijn voor de steeds talrijker wordende bevolking der aarde. Ooi een voorbeeld te noemen De Ver- eenigde Staten, tegenwoordig het belang rijkste uitvoerland van granen, veizendeD jaarlijks 150 millioen bushels koren. Bin nen eenige tientallen van jaten evenwel zal de bevolking van dat land zoozeer zijn toegenomen, dat de graanoogst er zelfs niet meer toereikende zal zijn voor binneulandsch verbruik en in plaats van uitgevoerd, er koren ingevoerd zal moeten worden. Daar evenwel de bevolking der andere lauden eveneens toenemen, kan een algemeeDe graannood op den duur niet uitblijven. Wel zullen andere, meerdere vel den voor de korenbouw worden in beslag genomen, doch binnen een niet al te lan gen tijd zal men op een nog grooter be zwaar stuitende hiervoor benoodigde stikstof in den grond zal eenmaal zijn verbruikt. Crookes geeft daartoe een middel aan de hand om dit bezwaar uit den weg te rui men. Hij heeft namelijk reeds voor lang door een klein experiment aangetoond, dat de zich in de lucht bevindende stikstof, en dat is niet weinig, door een sterken electrischen inducliestroom in vat- ten vorm kan worden gebracht. Dezen stroom zal men echter niet door stoom kracht kunnen ontwikkelen, dat zon te kostbaar worden. Doch de natuur (mat name de watervallen) levert genoeg arbeidskracht, om op een goedkoops manier in de behoef te van het uitgeputte land te voorzisD. De Niagara bijv. zal, zonder dat men aan den grootscheu aanblik van dezen water val te kort dret, een genoegzamen elec- ttischeu stroom kunnen ontwikkelen om de geheele aarde van kunstoutigen stik- stofmest te voorzien, en dan tegen niet ts hoogen prijs. Godvreezende ouden zijn als oude boomeD, dis door huu lieflijk koele scha duw verkwikken. Als gij i«ts op nw hart hebt, spreek het zuiver uituw zwygen vergroot slechts het misverstand. Een meisje dat Hiet vroeg begrijpt, dat het leven meer van haar vraagt das ijdele genietingen en uitspanningen, zal ni«t in staat zijn eenmaal de vriendin en en bondgenoote te worden van een man, die een hooge opvatting heeft van «ijn taak, en dat ook in zijn vrouw verwacht. Ken uw werk en voer het wit eu arbeid er aan als een Hercules. Eén ge drocht is er in de wsreld een l*i mensch. Th. Carlyle. Vertrouw nooit op uw genie indien gij talent hebt, zal het door vlyt worden ontwikkeld, hebt gij het niet, dan zal vlijt het gemis er van vergoeden. Jehn Ruskin. Een kerel, die een slechten naam heeft in de wereld, die is er toe in staat een eerlijk man zijn goeden Daam te be kladden en de wereld gelooft zoo'n kerel vaak meer dan het woord van don ander. Wek geen liefde zoo gij geen liefde geven kunt. Eene vrouw van de wereld blijft zelden eene vrouw voor haar man. Het recht van den starksts is het sterkste onrecht. De ouderdom komt met gebreken. Dat is niet zoo erg, als dat vele gebreken tot in den ouderdom medegaan. Wie zijn woning aluit voor licht en lucht zal spoedig den dokter daarin moeten halen. Wat nemen wij een moeite om onze gebreken te verbergen met de helft dier inspanning zouden wij ze gemakkelijk overwinnen. Het geloof doet den menschen het leven niet als een last, maar als een kos telijke parel beschouwen. De grootste armoede is armoede dee harten. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9*/2 uur. 20 Nov. Ds. van Klnijve. 23 (Woensdagavond.) Ds. v. Menrn. Hoep, Schagen. Aanvang 's avonds 6 uur. 20 November, Ds. Loef van Heilo. Hervormde Gemeente 20 Nov. Geen dieust. 27 Nov. t Ned. Herv, Gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9 7, en des namiddags V/t uur. 20 Nov. De neer Dubbeld, eandidaat. nam. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9 lli unr. 20 Nov. Valkoog, voorm. 23 Nov. St Maarten.'s avonds 6 7j nnr. Hervormde Gemeente 27 Nov. Ds. v. Meurs. (Avondmaal.)

Schager Courant | 1898 | | pagina 7