MGEZOHDEM. PLAATSELIJK NIEUWS. Benoemd tot regent van het Weeshuis de heer C. Visser. Voor de nieuwsjaars-uit- deeling ten behoeve van hervormden, doopsgezinden en israëlieten, die zich daarvoor hebben aangemeld, is f314,75 bijeengebracht. Binnenlaiidsch JNieuws. Wiermgen. Anna Paulowna, 30 Dec. '98. Chineesche rijk is ook in 1898 bij ver schillende aangelegenheden waargeno men. De jeugdige keizer, verdacht van westersche begrippen, werd door de hof partij, onder aanvoering van de keizerin moeder onttroond, terwijl daarna eene ware klopjacht werd gehouden op allen, die tegon do eeuwenoude Chineesche tra- ditiën hadden gezondigd. Inmiddels richt ten Russen, Duitschers, Engelschen en Franschen hunne gepachte provinciën ge heel naar hun believen in. De broeder van den Duitschen keizer vertoeft nog altijd in China en weet voortdurend op beleefde, doch krachtige wijze de Chinee sche regeering aan het verstand te bren gen, dat Duitschland in China geheel naar eigen verkiezing denkt te handelen. Azië schijnt bijzonder veel aantrekke lijks voor Duitschland te bezitten. Zelfs Duitschlands keizer trok op ter kruis tocht, om door zijn machtig prestige de Duitsche belangen in Syrië en Palestina te verzekeren. De vriendschapsbetuigin gen, bij deze gelegenheid tusschen keizer en sultan gewisseld, getuigen er wel van, op hoe grooten prijs Duitschlands keizer de vriendschap van Turkije stelt. Yan de groote mogendheden was Duitschland in 1898 voor Turkije wel de gemakkelijkste. Italië en Frankrijk drongen er bijdePoite op aan, om scha deloosstellingen voor hunne onderdanen, bij de troebelen in Armenië en te Kon- stantinopel geleden. Frankrijk ging zelfs zoover, om een gedeelte van de Griek- sche oorlogsschatting in te houden. Deze kwestie zal in 1899 nog wel tot heel wat gehaspel aanleiding geven. Rusland, Engeland, Frankrijk en Italië wisten de pacificatie van Kreta tot stand te brengen. Prins George van Griekenland zal nu moeten toonen, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Gelukkig heeft hij een machtigen bloed verwant achter zich, die hem de hand boven het hoofd houdt. Het is een alge meen bekend feit, dat Ruslands invloed op het Balkan-schiereiland ook in 1898 aan kracht heeft gewonnen. Prins Fer- dinand van Bulgarijë en Koning Karei van Roemenië toonden hunne afhanke lijkheid van Rusland door in den loop van dit jaar bezoeken te St. Petersburg af te leggen. Dat de „eenige vriend van den Tsaar", vorst Nicolaas vanMontenegro,nog altijd op de vriendschap van Rusland kan rekenen, bleek uit het cadeautje van 10.000 repeteer-geweren, dat den vorst der Zwarte Bergen welwillend werd ver eerd. Onder de Balkan-Staten was Servië de zondebok. De regeering heeft het bij Rusland verkorven en Oostenrijks vriendschap verbeurd, zoodat koning Alexander en zijn vader Milan feitelijk niet weten, naar welken kant koers te moeten zetten. Ten einde de binnenlandsche toestand met dien van het buitenland in overeenstemming te brengen, heeft de brave vader zijn snuggeren zoon vrijwel ter zijde gezet, en daarbij de Serviërs aan echt Oostersche willekeur prjjs gege ven. Wij willen echter de Serviërs niet al te erg beklagen, want elk volk heeft de regeering, die het waard is. Lieten de toestanden van Servië ge durende 1898 soms veel te wenschen over, ook aan gene zijde van den Donau was 't geen rozengeur en maneschijn. Het dualisme breidt zich in den Donaustaat immer sterker uit. Nog deze week ver scheen er een decreet, waarbij het Poolsch als officiëele taal in Silezië werd ingevoerd,terwijl in Bohemen het Czegisch als eenige taal bij den postdienst werd ingevoerd. Bij al de moeite en zorg, die de staatsdienst van den grijzen keizer koning eischte, kwam nog de treuri ge dood van zijne vrouw, keizerin Eli- sabeth. Of de moord op de Oostenrijksche vorstin de mogendheden tot een gemeen schappelijk handelen zal leiden, is zeer te betwijfelen. De conferentie, die in Rome werd gehouden, heeft geen officiëele resul taten opgeleverd. Hoewel de staten van Zuid-Europa aan verschillende binnen- en buitenlandsche beroeringen bloot ston den, doorleefden ook de volken van N.-Europa ernstige dagen. Denemarken werd ernstig geschokt door de willekeur der Duitsche autoriteiten, die in Noord-Slees- wijk honderden rustige Deensche onder danen uit het land verwijderden. De vloed van verontwaardiging, die zich over ge heel Denemarken uitstrekte, is nog lang niet in zijne bedding teruggekeerd. De ra- dicaleNoren wisten de invoering der Noor- sche vlag zonder het Unieteeken voor de Noorsche koopvaardijschepen door te drij ven. De ontstemming,die toch al lang tus- BchenNoren en Zweden bestond,is daardoor nog eenige graden gestegen. Erger nog dan de staatkundige bot singen tusschen Zweden en Noorwegen, is de inwendige verdeeldheid van Frankrijk. Het betreurenswaardige Dreyfus-pro- ces heeft in al zijne stadiums getoond, dat de Fransche republiek op een vul kaan is gevestigd. Niet het staatsbelang, maar het partij en personenbelang staan in de rijen van alle standen vooraan. Recht en wet worden willens en wetens met voeten getreden, enkel opdat de klassengeest zal zegevieren. De groote leus der revolutie „Vrijheid, gelijkheid en broe derschap" is een schaduwbeeld geworden, Yoor het oog vertoont ze vormen en lijnen, doch in werkelijkheid mist ze alle substantie. In vele opzichten nemen we in Italië en Spanje sedert maanden dezelfde ver- sehijnselen waar. Ook daar namen partij- en eigenbelang maar al te vaak de plaats in van de zelfopofferende liefde voor land en volk. Men heeft 1898 wel eens het jaar van de groote dooden genoemd, en daarbij dacht men dan aan de beide staatslieden in ruste, Gladstone en Bis- marck, die in dit jaar den tol der na tuur betaalden. Over beider werkzaam heden zijn reeds en zullen nog boek doelen gevuld worden. Zoowel Enge land als Duitschland toonden door woord en daad, dat zij hunne groote mannen weten te eeren. Yan de schokkende gebeurtenissen, die we in 1898 in zoo menig land waarnamen, bleef ons land gelukkig verschoond. En toch gelooven wij, dat 1898 in vele opzichten in de jaarboeken onzer geschiedenis eene gewichtige plaats zal innemen. Door een krachtig en ver standig optreden zijn wij het einde van den ongelukkigen Atjeh-oorlog een bo- langrijke schrede genaderd. Hoop bestaat er, dat ook Sumatra's Noordkust een tijdperk van rust en vrede tegemoet gaat. In 't belang van land en volk werden ingrijpende wetten ingediend, terwijl an dere door de Vertegenwoordiging wer den aangenomen. Een wet op den dienstplicht verscheen in het staatsblad, wetten op den arbeid en op leerplicht zullen weldra aan de orde worden ge steld. Jammer, dat bij zooveel goeds de gemoederen door eene ernstige rechts zaak worden verontrust. Eene krach tige beweging ten gunste van de ge broeders Hoogerhuis heeft bij velen de hoop opgewekt, dat dit vonnis aan eene herziening onderworpen zal worden. Wij hebben in dit overzicht slechts in korte trekken aangetoond, wat het jaar 1898 op het staatkundig tooneel heeft vertoond. Wij willen het besluiten met den wensch, dat de vredes-idéeën van Ruslands vorst verwezenlijkt mogen worden, althans dat zij ons een stap nader zullen brengen tot het ideaal: De geheele schoone wereld een sta tenbond, die slechts het waarachtig geluk van de volkeren beoogt (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur. Hoewel in 't geheel niet tot de Re derijkerskamer „Aurora" te Winkel in betrekking staande en derhalve onze be langen in verband met 't navolgende zijn uitgesloten, komt het ons toch wensche- lijk voor, dat, waar tegenwoordig bijna van alle vergaderingen, uitvoeringen, enz. verslagen worden uitgebracht, over de opvoering van „Aurora" het stilzwijgen niet worde bewaard, waarom wij U dan ook beleefd verzoeken, voor opname van het volgende eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad te willen openstellen. Maandag, 2en Kerstdag, gaf de Rede rijkerskamer „Aurora" te Winkel in de kolfbaan van den heer W. Smit hare jaarlijksche uitvoering. Of de Kamer „Aurora" reeds een ze kere bekendheid heeft verkregen, bf de matige entreeprijs hiervan oorzaak was, „Aurora" mocht zich ook dezen avond in een ei-volle zaal van belangstellenden verheugen zelfs waren op dezen avond vele uitwonenden vertegenwoordigd, niet tegenstaande donkere wolken een nat pak beloofden. Als no. 1 van het program werd ons gegeven „Een kijkje in de keuken" of „Zoo spelen knechten en meiden den baas", blijspel in 3 bedrijven, door A. A. v. d. Stempel Jr. Al dadelijk was bij de behandeling van dit nummer merkbaar, dat, werd het eenigszins goed uitgevoerd, de luimige inhoud verder het zijne zou doen, om het publiek in extase te brengen, wat dan ook wonderwel gelukte, daar aan het gestamp en de verdere bijvalsbetuigingen geen einde scheen te zullen komen; hiertoe droeg zeker niet weinig bij de onver beterlijke Arie, de huisknecht, en Mina, de dienstmeid, welke laatste bepaald als een aanwinst voor Aurora mag worden beschouwd, althans haar spel was ver dienstelijk, temeer als men in aanmerking neemt, dat haar, in de plaats van een ander lid, slechts ongeveer 3 weken voor de bestudeeriDg van haar rol kon worden gegeven. Wij merken echter op, dat o. i. wat minder gulzigheid moest zijn betoond bij het nuttigen van het zoo keurig bij eengebrachte souper, al doet het zien van zoo'n fijne tafel al reeds watertanden. Mocht echter de aldus tentoongesprei de eetlust,- n. 1. het tegelijk in den mond hebben van rollade, tulband en sigaar, almede tot de goede eigenschappen van dienstknechten en meiden behooren, dan nemen we gaarne onze bemerking terug en verklaren no. 1 geheel en règle. Hierna volgde no. 2 van het program, getiteldHet geheim van Mevrouw, blij spel in één bedrijf. Dit nummer was als slotno. zeer wel gekozen. Het komische hiervan was ge legen in het hansworstenpak, 't welk den heer Yan Maanen zoo recht benauwde oogenblikken bezorgde en voor den huisknecht Hendrik bewerkstelligde, dat deze, in plaats van zijn meisje (Doortje) de echtgenoote van den heer Yan Maanen uit den slaap wakker kuste, wat een aaneenschakeling van opstoppers en oor vijgen voor den armen stumperd ten ge volge had, met kwistige hand hem toege diend door Doortje,omdat hij mevrouw had gekust, en dat nog wel bij vergissing. Een en ander wist dan ook een da verend en welverdiend applaus uit te lokken. Om Aurora daarom recht te laten wedervaren, durven we dan ook gerus- telijk te zeggen, dat de uitvoering als bij uitnemendheid is geplaagd en hierme de aan alle op dien avond aanwezigen een prettige en gezellige avond is bezorgd, welke werd besloten met een geanimeerd bal. U mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dank zeggende voor de verleende plaat sing, hebben wij de eer te zijn, Hoogachtend, Eenige Belangstellenden. 8chage,o, 31 December 1898. J)s. Kooiman verschafte Vrijd. aan zijne catechisanten on enkele genoodigden in het lokaal van den heer ff. Roggeveen een aangenamen avond. Door eene serie keurige lichtbeelden gaf hij den aanwezigen een blik in het leven van Paulus, en verklaarde hij de gelijkenis van den verloren zoon. Dat de vertooningen en de verduide lijkende tekst met aandacht werden ge volgd, ligt voor de hand. Zulke bijeen komsten zijn een waar genot voor jong en oud. Nabij "VVognum is een locomotief van deWestfriesche Stoomtram ontspoord. Ongelukken kwamen niet voor. Het geheele voorval bepaalde zich tot een uur vertraging in den dienst. De lijst van 1897 bedroeg f300.75. Honderdzevenenveertig personen ko men voor eene gift in aanmerking. Op de j. 1. Donderdag gehouden markt zijn een viertal koeien verkocht, die aan de Belgische grenzen zijn afgekeurd als lijdende aan tuberculose. Volgens een deskundige vertoonden deze koeien zekere aanwijzingen voor dat lijden, 't Is te hopen, dat ons gemeen tebestuur maatregelen zal kunnen treffen, dat deze dieren voortaan van onze markt zullen worden geweerd. Y oor de kinderen der Zon dagsschool in onze gemeente was in het Noord-Hollandsch Koffiehuis een kerstboom opgericht. 't Was een blij gezicht, de mooi ver sierde boom, getooid met allerlei geschit ter, bij het flikkerende licht der vele kaarsen. Zoo'n kerstboom heeft een zoo eigenaardige bekoring en 't is dan ook geen wonder, dat hij in ons midden meer en meer burgerrecht begint te verkrijgen. Op onderhoudende wijze werden de kleinen Donderdagavond om dien ver sierden boom vergaard, door de heeren Ds. Loeft van Heiloo, R. Lely te Anna Paulowna en Meijering te Schagen be ziggehouden eu gewezen op de beteekenis van het Kerstfeest, enz. Yan tijd tot tijd werd door gezang een aangename afwisseling gebracht, en niet minder aangenaam voor de kleinen was het ruim onthaal van allerlei aard, dat hun te beurt viel. We gelooven, dat een volgend jaar weer velen gaarne hun kleine offer willen brengen voor deze kerstfeestviering der kleinen. De nieuwjaarslijst ten behoeve van de R. K. behoeftigen in onze gemeente bedroeg f 180.60, die van het jaar 1897 f 173. Het aantal trekkenden bedraagt 70 personen. Als molenmeester van den Nederlandspolder te Winkel is in de vergadering van 23 Dec., gehouden bij A. Wit te Winkel, herkozen de heer P. Vries te Winkel. D a t d e k r o n i n g s f e e s t e n de „opvreters* zouden zijn van de giften en gaven, die in den aanstaanden win ter aan de armen moesten worden uit gedeeld, blijkt niet overal en in alle op zichten waar te zijn; tenminste te Nieuwe iedor p bracht de nieuwjaarscollecte f 244.65 op, een be drag, aanmerkelijk hooger dan in de laatst voorgaande jaren. Deze som werd uitgedeeld bij giften van hoogstens f 10.en minstens f 3.50 onder 44 gezinnen met 73 volwassenen en 47 kinderen, te zamen 120 personen. De katholieken, die in eigen kring wenschten te bedeelen, droegen daarom niets bij, maar daarentegen werd ook niet onder hunne geloofsgenooten uitge keerd. Kostbaar wild. De jager J. Visser van IJljkstaal had Donderdag j.1. het genoegen, een zeldzaam stuk wild te schieten. Toen hij al jagende den polder Val koog doorkruiste, vloog plotseling uit de vore van een stoppelveld een fazanten haan voor hem. Men herinnert zich niet, dat in onze boomlooze polders ooit der gelijk wild werd aangetroffen. Wedstrijd voor melk- en zuivelboeren. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw vestigt de aandacht van veohouders in Noord- en Zuid-Holland op het groote belang van eene nauwkeurige aanteekening van de hoeveelheid melk en zuivel, door hunne verschillende melkkoeien jaarlijks opge bracht, ten einde goede gegevens te ver zamelen met betrekking tot melk- en zuivelopbrengst in verband met verderen aanfok van melkvee. Het hoofdbestuur, ofschoon overtuigd, dat het nut van dezen maatregel spoe dig door de veehouders zelf zal worden waargenomen, wenscht echter het con- tróleeren der jaarlijksche opbrengsten van de verschillende melkdieren te be vorderen door, voor de leden der Maat schappij, een aantal prijzen in geld uit te loven. De voorwaarden voor mededinging in deze wedstrijden zijn de volgende De deelnemers geven vóór 31 Maart 1S99 aan den secretaris der Maatschappij den heer 8. C. Korteweg te 's-braven- hage, kennis, in welken der wedstrijden zij mededingers zijn. De zuivelconsulen- ten in Noord- en Zuid-IIolland zijn ge machtigd zich bij de deelnemers te overtuigen, of de proefmelkingen en melk- onderzoekingen op vertrouwbare wijze plaats hebben. Zij verstrekken desver- langd alle noodige inlichtingen. Het hoofdbestuur behoudt zich het recht voor, de uitgeloofde prijzen niet toe te kennen, wanneer onverhoopt de ingezonden staten onvoldoende mochten worden geacht. Bij de beoordeeling zal niet worden gelet op grootte van melk- opbrengst of hoeveelheid zuivel, doch in hoofdzaak op nauwgezette uitvoering van te dezer zake gegeven aanwijzingen in de door het hoofdbestuur in de af- deelingen verspreide „Handleiding tot het aanleggen en bijhouden van melk- staten", bewerkt door de heeren Bos en Keestra. Dinsdag j. 1. hield de af- deeling „Alkmaar en omstreken" van de vereeniging „Schuttevaer" hare jaarver gadering te Spanbroek. Het eer ste gedeelte der vergadering werd in beslag genomen door huishoudelijke aan gelegenheden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren R. J. K. van der Steenburgemeester van Spanbroek, D. Grootte Dirkshorn en O. Rekkerte Scha gen. De rekening en verantwoording sloot met een saldo van f 28 50. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Schagen aangewezen. Nog besloot de vergadering, de afd. te herdoopen. In stede van afd. Alkmaar en Omstreken, zal ze voortaan de'afd. West-Friesland he6ten. Men meende, dat deze naam meer passend was, daar de leden bijna allen in verschillende plaatsen van West- Friesland wonen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die te Sneek zal gehouden worden, werden de heeren Van der Steen en Groot gekozen. Verschillende belangen, de binnenland sche scheepvaart betreffende, werden nu besproken. De heer Messonides van Hoorn besprak de onbillijkheid, die er bestaat in de hef fing der scheepsbelasting bij schepen van verschillende grootte. De schepen van kleinen tonneninhoud betalen aan kaai-, haven- en sluisgelden percentsgewijze veel meer dan schepen van grooten in houd. Soms verhouden zich deze belas tingen als 5 tot 1. Aan zulke onbillijkheden moet zoo spoedig mogelijk een einde komen. Algemeen was men ontevreden over het vaarwater van de stad Alkmaar. Het deel van Alkmaar tot aan den Huigendijk verkeert in treurigen toestand. De afgevaardigden kregen in opdracht, het hoofdbestuur op deze toestanden te wijzen. Ook tot andere opmerkingen gaf Alkmaar aanleiding. Door de stad wor den haven- en kaaigelden geheven op rijkswater. In hoeverre de stad daartoe het recht heeft, zal een onderzoek aan het licht brengen. Nog werd er gewezen op het voorrecht, dat rijnschepen bij de sluis te Vreeswijk op tjalken genieten. Een rijnschip wordt geschut vóór een tjalk, ook al is deze laatste voor. Ook hieraan, meende de vergadering, moest een einde komen. Een gevaarlijk middel tegen luizen. Een landbouwer in den Anna Paulownapolder wiesch dezer dagen een vijftal runderen met Thomas Bigg in. Dit schapenwaschmiddel tegen i de luizen bevat een groote dosis arse nicum, wat genoemde landbouwer tot zijn nadeel zou ondervinden. Hetzij dat het vocht door wonden in het bloed is gekomen, hetzij dat de runderen hunne huid hebben afgelikt, doch hoe dan ook, da dieren vertoonden weldra alle ver schijnselen van vergiftiging. Een der die ren is reeds dood; voor het behoud der anderen bestaat groote vrees. Bij de bestuursverkie- zing van den polder Burghorn is tot voorzitter herkozen de heer J. Brom mer te Sint Maarten. J.1. Dinsdag des avonds 7 uur, werd op de bovenzaal van den heer C. C. Ivoorn, door de plaatselijke nuts- vereeniging „Eensgezindheid" een harer gewone bijeenkomsten gehouden. Y oor deze maal werden geen bijdragen gegeven, doch een tooneel- spel opgevoerd, getiteld „Door tantes op gevoed", blijspel in vier bedrijven van Roderich Benedix, door Jac. do Yos. De heer Smidts opende de bijeenkomst met een hartelijk woord aan het in grooten getale opgekomen publiek. Hier na werd een aanvang genomen met de opvoering. Menigmaal schater de men het uit van lachen, vooral in de twee laatste bedrijven. De pauze werd opgeluisterd door de vroolijke tonen van een strijkorkest. Na afloop dankte de vöorz. alleu die hadden meegewerkt om den avond genotvol te doen doorbrengen. Een bal hield de aanwezigen nog een paar gezellige uren bijeen. Het eerste gedeelte van den reciteerwedstrijd te PURMEREND, uitgeschreven door de Debatingclub oe fening kweekt kennis,word Donderdag avond gehouden. De uitslag voor heeren was als volgt: lste prijs de heer Jac. Wilson van Hoorn2de prijs de heer Andre A. F. Ullers, 's-Gravenhage; 8de prijs de heer J. Th. Schuhmaeher van Zandvoort. Uitslag dames: lste prijs mevr. O. RoodhartNegriju van 's-Gravenhage; 2de prijs mevr. Joh. Koetscheidt— Wilson van Amsterdam; 3de prijs mej. M. v. d. Zeijde van Zaandam. De nieuwjaarscollecte in de gemeente 5£ijpe heeft opge bracht f 484.90, en zal aan 303 gezin nen worden uitgedeeld, wat per gezin komt op f 1.60, dat is f 0.10 per ge zin meer dan in het vorig jaar. De Reder ij kerskamer „Eensgezindheid" te Burgerbrug, gaf den 2den Kerstavond eene openbare uit voering. Opgevoerd werden: „Een verloving met hindernissen", tooneelspel in twee be drijven, en „Louise, of de dochter van den pachter," drama in 6 tafereelen. Een goed bezette zaal en een aan dachtig toeluisterend publiek mag als een welverdiende belooning voor een degelijke opvoering beschouwd worden. Gaf de Kamer ons ditmaal geen klucht te zien, wij zijn haar dankbaar voor deze verwisseling. Een gezellig bal besloot den avond. Haringcarspel. De po gingen, in een vorig no. van dit blad bedoeld, om alhier eene afdeeling te vestigen van de Landbouw- en Handels- vereeniging te Broek op L., hebben tot een gunstigen uitslag geleid. Dinsdagavond werd er te Tuitjehorn eene vergadering gehouden, die goed bezocht was en waarin besloten werd tot de oprichting eener afdeeling. Yan de aanwezigen sloten zich staande de vergadering 24 als lid aan, die tot leden van het bestuur kozen de heeren: A. Blad, D. van Duin, J. Keijser, W. d® Jongh, K. van Leeuwen, J. Slot en J. Weel. Deze bestuursleden zullen de functiën van Voorzitter, Secretaris en Penningmeester onder elkander verdoelen. De contributie werd vastgesteld op f 0.75 per jaar. Bij de zich meer en meer uitbreidende groententeelt, vooral in dit deel der ge meente, is aaneensluiting der teelders een zaak van groot gewicht en 't is in 't belang van alle groentenbouwers, lid te worden van de afdeeling; immers „Eendracht maakt Macht" I De leerling-klerk J. Breed en de leer ling-assistent K. Yerver, beiden werk zaam aan het station alhier, hebben een voldoend examen afgelegd in de tele- graphie bij de H. S. M. Vrijdagavond ontstond er brand in de timmermanswerkplaats met woonhuis van den heer P. Niemand te Keinsmerbrug, Zijpe. Het perceel brandde geheel af. Oorzaak onbekend. Alles verzekerd. D e paus en de mutoscope. Wat tot nog toe aan slechts weinige Katholieken gegeven was, is thans bin nen het bereik van een ieder gebracht zonder naar Rome te gaan kan men Z. H. den Paus zien. Men kan hem gadeslaan als hij steeds eenvoudig in_ ^et lange, witte priesterkleed en vriendelijk glimlachend komt aanrij den en de soldaten zijDer garde zegent als hij naar zijn lievelingsbank wordt geleidals hij zijn apostolischen zegen uitspreekt over de schare. Vooral dit laatste beeld zal zeer zeker met groote ingenomenheid begroet worden. Immers, door de Apostolische Delegatie te Was hington, waar deze beelden het eerst in de mutoscope te zien waren is de volgende nota openbaar gemaakt „Het is de uitdrukkelijke wensch van Zijne Heiligheid, dat degenen, die zijn zegening zien in de bewegende beelden van de biographe en de mutoscope, en haar ontvangen in den geloove, zouden deelnemen in de gelukzaligheid, de heer lijkheid, en in het voorrecht ervan, alsof de zegening aan hen persoonlijk is ge schied". J 5 De mutoscope is te zien Utrechtsche- straat 105, AMSTERDAM. Hbld. Woensdag den 28 Decem ber vergaderden te Winkel de leden der Commissie, die zich belast had met t inzamelen van gelden, ten einde bij gelegenheid van 't nieuwe jaar aan verschillende huisgezinnen een aangena me verrassing te bereiden. De door hen ontvangen bedragen werden bijeenge voegd en een som van f 381.50 was t resultaat van hr -«■--<u<r streven, om voor df plaatsgenooten den een dag van vreugde te maken. De op brengst stemde vrijwel overeen met die van verleden jaar, waaruit blijkt, dat

Schager Courant | 1899 | | pagina 2