Leerplicht. Zondag; 26 Maart 1399. 43ste Jaargang Ho. 3400. KIEZERSLIJST. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden kPVERTENTIEN in het eerstuitkomeud nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Eranco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. G*oote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Wegens plaatsgebrek is het ons onmogelijk in dit No. de officiëele Trekkingsiijst der PaasclitentoonstelliiisrK-Ver- lotillff op te nemen, zooals wij gewoon waren te doen. Voor belangstellenden zijn echter nog trekkingslijsten ver krijgbaar a f 0.10, per post tegen inzen - ding van f 0.11. Uiig. die zich met 1 APRIL a s. op dit blad abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschijnende nummers GRATIS. De Uitgever. e meen-ieSchage n. Bekendüiakiüi^ Jaclit en Visscherij. KOEPOKINENTING. Binneulandsch Nieuws. Rundveestamboek. De Noordbrabanter meldt: mm litiu-, Iwitif- k Liilliivlti l&tireau: S€5I1A©Ü£]IU Lada, 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker.1. WIKKEL Vaststelling' DER Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1899-1900, benevens de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, van den 23sten Maart tot en met den 21 sten April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage worden neder- gelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15den April a.s. is een ieder bevoegd bii het Gemeentebe stuur verbetering van de bovengenoemde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Schagen, den 22sten Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester der gemeente SCHA GEN brengt ter kennis van de ingeze tenen, dat de aanvragen ter bekoming van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunningen tot de uitoefening der visscherij voor het seizoen 1899/1900 ter Secretarie voor de belanghebbenden ter invulling verkrijgbaar zijn, dagelijks, Zondagen en feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, 24 Maart 1899. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal worden gegeven op MAANDAG 27 MAART e.k., des namiddags 3V2 uur, in de Ge meenteschool, door den heer A. C. M e 1 c h i o r, gemeente-geneesheeralhier. Schagen, 24 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Het gewfjzigd ontwerp van Wet. Zelfs de altüd geestige teekenpen van Braakensiek had zich van het onderwerp meester gemaakt. Den 8sten Juli van tiet vorige jaar verscheen het Voorloopig Verslag van het afdoelingsonderzoek betreffende het op den 14den Maart 1893 door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingediende wets voorstel op den leerplicht, en alle partijen in Nederland zagen rijkhalzend naar de Memo rie van Antwoord uit. De Minister liet ech ter wachten; de begrootingsdebatten behoor den reeds tot de geschiedenis, toen „De Groe ne" zijn plaat uitgaf, waarop plastisch werd voorgesteld, welk een moeite het in had van dit ei verlost te worden. Maar eindelijk, het was op den 3den Maart jt., ontving de Voorzitter van de Tweede Kamer de Memoriedank zij het Haagsche Correspondentiebureau konden de dagbladen daarvan het voornaamste mededeelen en weldra bevatten de Handelingen het gewich tige stuk. Nu moge ons de tijd lang geduurd hebben die er tusschen het indienen van het Voor loopig Verslag en van de Memorie van Antwoord is verloopen, zeker niet den minister, die een stuk arbeids heeft verricht, dat eenig is in de annalen van onze wetge ving en waarvan dr. Kuyper in De Standaard getuigde, dat deze memorie, „helder gedacht bondig ineengezet en goed gestyleerd", een staatsstuk is, „dat vergelijking metde beste stukken van, dien aard glansrijk doorstaan kan". Bil deze verklaring van den hoofdman der christelijke domocraten, die zich nu reeds opmaakt om ook het gewijzigd ontwerp met alle kracht te bestrijden waarover later behoeven wij niets meer te voegen. Het spreekt van zelf, dat tvij er niet aan denken om zelfs maar een uittreksel te geren van deze Memorie van Antwoord. Zij is 47 pagina's der Handelingen groot wie er meer van wil weten verwijzen wij naar de uitgave der Leerplichtwet,die binnen enkele dagen bij de Heeren H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem zal verschijnen. Wij zullen er ons toe bepalen, om de twee voornaamste wijzigingen mede te dealen, die hot wetsontwerp heeft ondergaan. In art. 1 heeft de minister den dertien- jarigen leeftijd laten vallen. Het j^iidt thans „Ouders, voogden en anderen, krachtens wet of overeenkomst met de verzorging van kinderen belast, zijn verplicht, voor zoover die kinderen bij hen, in de inrichting onder hun beheer, of met hen bij andereu inwonen, zorg te dragen, dat hun gedurende den tijd en overeenkomstig de regelen, in- deze wet gesteld, voldoende lager onderwijs wordt verstrekt. Deze verplichting wordt door hen nageleefd 1. of door te zorgen, dat het kind als leerling op eene lagere school wordt geplaatst en dat het die school geregeld bezoekt 2. of aan het kind huisonderwijs te doen ver strekken". Volgens art. 2 wordt het schoolbezoek geacht geregeld plaats te vinden, indien gedurende twee maanden niet meer dan twee schooltijden zonder geldige reden worden verzuimd Het vroegere artikel sprak van één schooltijd gedurende ééne maand. Volgens art. 3 vangt, voor zoover aan schoolonderwijs de voorkeur wordt gegeven, de verplichting om te zorgen dat het kind op een lagere school wordt geplaatst, aan uiterlijk zoodra het den leeftijd van zeven jaar heeft bereikt. Deze verplichting eindigt zoodra het kind zes jaren leerling eener lagere school is geweest en het alle klassen doorloopen heett, of, voor zoover het onder wijs gegeven wordt in klassen, die samen een langeren leeftijd dan zes jaren innemen, zoovele klassen, als samen een leeftijd van zes jaren omvatten. Een kind, dat bjj zijne toelating op de school terstond in een hoo- gere klasse wordt geplaatst, wordt geacht den leertijd, dien de lagere klasse of klassen in nemen, afgeloopen te hebben.De verplichting eindigt in ieder geval, indien het kind de klasse heeft afgeloopen, waarin het bij het bereiken van den dertienjarigen leeftijd was geplaatst. Ook voor het huisonderwijs gelden de zelfde regelen. Zooals men weet, is een der grootste grieven togen het eerste wetsontwerp geweest, dat de door het onderwijs toch reeds zoo zwaar gedrukte gemoenten de kosten, door de nieuwe wet wegens den verplichten z e v e rt-jarigen schooltijd ver oorzaakt, niet zouden kunnen opbrengen. De oorzaak lag vooral in dat zevende schooljaar; deze is nu weggenomen, maar toch zal men rekening moeten houden met de plaatsing van ongeveer 15000 kinderen, die thans nergens zyn ingeschreven en onder de werking van de nieuwe wet wel zullen schoolgaan. De minister komt nu tot de conclusie, dat door rijk en gemeenten, over eenige jaren te verdeelen, nog een millioen aan schoolbouw zal moeten worden besteed. Verder dat de gewone koster, per jaar voor de gemeenten zullen z(jn f 152 000. en voor het Rijk, met inbegrip der kosten voor toezicht en opleiding, f 167.000 Van veel beteekenis is verder de mede- deoling, dat de Minister de billijkheid er kent, „dat na de invoering van leerplicht ook aan de bijzondere scholen meer Rijks- uitkeering worde verleend, en hij vertrouwt dat die voorstanders van het bijzonder onderwijs, die verklaarden dat, indien op eene billijke verhooging van de Rjjksuit- keering uitzicht werd gegeven, het wetsont werp voor hen een geheel ander karakter zou verkrijgen, door de boven gegeven toezegging bevredigd zullen zijn". Met het oog daarop heeft hij ook een Memoriepost uitgetrokken voor meerdere subsidiën voor het bijzonder onderwijs. Het komt ons dan ook voor, dat door de wijziging van art. 1 twee vliegen in één klap worden geslagen. Niet voor alle kinderen toch weid het zesde levensjaar geacht te z\jn liet goschikste om ter school te gaan. Sommige kinderen kunnen reeds in hun vijfde levensjaar de school bezoeken, anderen zijn, ook door lichamelijke gesteld heid, soms achterlijk; maar waar tevens het voorschrift is vervallen, dat aanneming van leerlingen ten minste twee malen 'sjaars moest geschieden, is er vrijheid aan de ouders gelaten, om te kiezen, terwijl toch een cursus van z :s jaren is verzekerd. Het marktgeschreeuw over de millioenen, welke men 's jaarlijks voor het lager on derwijs meer op de begrooting zou moeten brengen, komt dan tevens te vervallen, daar het Rijk een jaarltjksche uitgaat van ruim anderhalve tor, wel zal kunnen dragen en het bijzonder onderwijs hoewel de kerk een groote maag heett toch geen recht zal kunnen doen gelden op sommen, die de schatkist buitengewoon zullen bezwaren. „Hoe de regeeriug de middelen, welke door deze en andere sociale hervormingen worden vereischt, denkt te vinden" zegt de Memorie van Antwoord op pag 29, „is door den Minister van Financiën reeds bij her haling uiteengezet, zoodat het overbodig schijnt daarop terug te komen." Men eou dan ook zeggen, dat de bezwaren der niet principiëele tegenstanders grootendeels zijn weggenomen, ware het niet, dat de Minister aan het wetsontwerp een tweeden Titel had toegevoegd, waarin het herhalingsonderwijs tot vijftienjarigen leeftijd ten minste vier maanden van het jaar gedurende ten minste acht avonduien per week verplichtend wordt gesteld. Echter wordt daarbij bepaald, dat het desbetreffende artikel niet in werking zal treden vóór 1 November 1903 Nu moet, bij het vaststellen van de verplichting der ouders om huu kinderen herhalingsouderwijs te verstrekken, aan de gemeentebesturen tevens de verplichting worden opgelegd om voor voldoend herhalingsonderwijs te zorgen, daar dit tot nu aan hun goedvinden is overgelaten. Dit laatste heeft ten gevolge gehad, dat in de meeste gemeenten van ons land geen herhalingsonderwijs wordt gegeven, omdat ook weer de ünanciëele gevolgen moeilijk te dragen wareD,of gezegd werden moeilijk te dragen te zijn. Nu wijst de Minister er terecht op, dat vandaag of morgen het herhalingsonderwijs toch geregeld moest worden. Daarvoor is noch uitbreiding van localiteit, noch uitbreiding van onderwijzend personeel, ten minste van eenige beteekenis, noodig; wei vermeerdering van den post salarissen, alsmede van den post hulpmiddelen. Maar daar toch ook de salarissen der onderwijzers onvermijdelijk aan een herziening dienden ouderworpen te worden, geeft de invoering van het herhalingsonderwijs daartoe van zelf een ongezochte; gehtgenhei-l, In zoover is dus alles in orde. In zijn Memorie van Toelichting erkent de Minister, dat hij niet bij machte is om juiste cijfers omtrent de kosten van het verplichte herhalingsonder wijs te produceeren. Bijzonder groot zullen deze niet zijn. In Amsterdam, waar op uitgebreide schaal herhalingsonderwijs wordt, gegeven, zijn de kosten voor 1899 begroot op f 18 000.maar het spreekt van zelf, dat, wanneer dit onderwijs verplichtend zal zijn, de kosten veel hooger zullen wezen, daar het nu slechts plaats heeft iu twaalf scholen. Toch is het wel zeker, dat men den Minister in de af- deelingen, waarheen het gewijzigde wetsontwerp opnieuw is verwezen, zal hard vallen over dezen sprong in het duister. Ook omtrent het herhalingsonderwijs gelden veelal dezelfde regelen voor de ouders als in zake het gewone lager onderwijs, terwijl ook dezelfde uitzonderingen worden toegelaten, hetzelfde toezicht wordt voorgeschreven en dezelfde strafbepalingen gelden Bovendien vordert de verplichting, den gemeente besturen opgelegd om voor herhalingsonderwijs zorg te dragen, wijziging van art. 17 der Schoolwet en daarom rijst vanzelf de vraag, of de Minister, door het herhalingsonderwijs aan deze wet vast te kop pelen, wel verstandig deed en de kans op aanneming van het gewijzigde ontwerp niet aanzienlijk vermin derde. Wij hopen deze vraag in een volgend nummer te beantwoorden. Vergadering van den Raad der Gemeente Wieringen, gehouden op Woensdag 22 Mrt. 1899, 's namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de EdelAchtb. beer L. C. Kol ff, Burgemeester. De Voorz opent de vergadering, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering leest, welke door den Baad zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat de put tnsschen de perceelen der heeren J. B. Berkemeier en -T. W. Rasch is in orde gemaakt; eveuzoo de put achter de Doopsgezinde Pastorie Wordt gelezen een circulaire dato 8 Maart 1899, vermeldende de uitkeeringen aan de gemeenten inge volge artt. 1 en 10 der wet van 24 Mei 1897, Stbl. no. 156, en een missive omtrent de regeling van geldelijke zaken tusschen de betaalmeesters en de gemeente-ontvangers. Beide voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen voor, aan Mej. de Wed. G. Waal jaar ontheffing der hondenbelasting te verleenen, Mej. de Wed. Jurriën Koster 1 klasse in den Hoof dei ijken Omslag te verlagen, den heer J. J. Tijsen 1 klasse in den H.O. te verlagen, den heer A. Kaptein 1 klasse te verlagen in den H. O. en op de reclames van de heeren C. J. vau Kelckhoven, J. Annes en P. Kaan,die ook vermindering van den H. O. wenschten, afwijzend te beschikken. De Raad besluit, de voorstellen van B. en W, te handhaven. Wordt ter tafel gebracht een verzoekschrift van de heeren A. Peereboom en M. A. Kolster, verzoekende toestemming tot hel oprichten van een ansjoviszouterij aan de haven. Voorz. deelt mede, dat genoemde verzoekschriften 14 dagen op de secretarie ter lezing hebben gelejen, en de vereischte publiciteit er aangegeven is, bezwaarschriften waren niet ingekomen. Op voorstel van Voorzitter wordt vergunning verleend Wis ingekomen een schrijven vau het bestuur der Evangelisatievereeuiging, ver zoekende t« mogen overgaan tot het bouwen van een evangelisatiegebouw. Met algemeene stemmen toegestaan. Een schrijven van den heer Nico L u ij t, verzoekende om aan den poelweg een smederij te mogen oprichten. Daar dit verzoekschrift, zegt Voor zitter, eerst heden is ingekomen, kan geen besluit worden genomen, en wordt voorgesteld het in een volgende verg. te behandelen. Wordt goedgevonden. Daarna wordt overgegaan tot bespreking van het aanleggen van een paardenpad vanaf de haven tot den Oever. De buitengewone opzichter vau den Waterstaat, de heer S. B. Gorter, wordt in de vergaderzaal binnengelaten, tot het geven van inlichtingen op de door hem opgemaakte begrooting. Volgens genoemde begrooting zouden de kosten moeten bedragen f 16066.Nadat door den voorzitter de plannen en vakken, iu de begrooting voorkomende, zijn voorgelezen, wordt ten slotte besloten, den heer Gorter op te dragen, nogmaals een begrooting te maken, waarbij de volgende manier vau bestrating is gevolgd Vanaf de haven tot den hoik van den Poelweg bij de woning van den heer A. M Bakker een kliukerstraat van verschillende breedtevanaf den Poelweg tot Hippolytushoef de kanten afsteken, en in 't midden brengen en dan grove grint en puin er door heen te mengen. Vanaf Hippolytushoef tot de woning van den heer N. Scheltus een paardenpad; vervolgens tot het Rijks-Magazijn alles weer afsteken en met puin en grint vermengen. Voorzitter meende dan de twee begrootingen bij elkander over te leggen, en wat den raad dan het beste voorkwam, paardenpad of grintweg, zou de raad naar eigen oordeel kunnen kiezen. De maandstaat der zeegras-exploitatie over Februari 1899 wordt door uen raad ingezien en voor kennis- geving aangenomen. Is aan de orde benoeming van een tijdeljjken keurmeester bij de Zeegras-Exploitatie. Ingekomen waren 10 sollicitaties. De raad achtte het beter, voorloopig nog geen keurmeester te benoemen, doch mocht men bij eventuëele gevallen een persoon noodig hebben, er dan een aan te wijzen tegen een daggeld. De aangewezen persoon zou alsdan kunnen zijn de heer S. J. de Vries, te Westerland. Volgens art. 28 der kieswet worden de kiezers lijsten voor 1899 met algemeene stemmen vastge steld. Het aantal kiezers bedroeg in 1898 467, en voor 1899 bedraagt het aantal 472. Verschillende besluiten omtrent het heffen van belastingen worden vastgesteld: le. Op de hoofdsom der belasting opgebouwde eigendommen zullen worden geheven 40 opcenten, op de ongebouwde eigendommen 10 opeenten, in werking treJende 1 Januari 1899. Er zal eeu hondenbelasting worden geheven, verdeeld in twee klassen; honden vallende in de eerste klasse worden aangeslagen voor f 3 en die in de 2e klasse vallen, moeten f 2.betalen. Dit besluit zal in werking treden 1 Januari 1899. Hoofdelijke Omslag zal worden geheven en berekend naar eea zuiver inkomen, doch wordt niet verdeeld in klassen, maar percentsgewijze; m werking tredende op 1 Januari 1900. Schoolgelden zullen worden geheven per kind en per maand, 1 kindt 0 50, 2 kinderen f 0.70, vervolgens van ieder kind dat meer ter school gaat 10 cent meerin werking tredende op 1 Januari 1900. Voorz. stelt voor, de openbare vergadering te schorsen en orer te gaan in geheime zitting,wat met algemeene stemmen wordt goedgevonden. Bij heio pening stelt de voorzitter voor, den Gemeente-Secretaris, den hr. P. Poel, uit diens betrekking te ontslaan. De heer O b r e e n wenschte dit liever over te laten aan de beslissing van heeren Gedeputeerde Staten. Met al gemeene stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Bij de gewone rondvraag niemand meer het woord wordt de vergadering gesloten. Eenige nos. geleden is in deze co u- rant een missive afgedrukt van de heeren Hazeloop te Aalsmeer en Claassen te Boskoop, rijkstuinbouw- leeraren van Noord- en Zuidholland, om op een drietal vergaderingen te 's Gravenhage, Amsterdam en Hoorn te bespreken of 't wenschelijk is een vereeniging op te richten om te Amsterdam voor groenten enz. een afslagmarkt op te richten. Zoowel in de eene. als andere plaats waar de vergadering plaats had, bleek uit de opkomst dat het streven der heeren werd gewaardeerd. Te HOORN werd de verg. geleid door den gewezen Voorzitter van Hollands Noorderkwartier, den heer Wonder en door ongeveer 200 personen bijgewoond. De h h. Hazeloop en Claassen zetten duidelijk het doel van ban streven uiteen en legden de gunstige gevolgen, die hun plan voor tuinders en bouwers zou hebben b.v. hoogere marktprijzen, grootere zekerheid van het ontvangen van werkelijk bedongen prijzen, betaling van lager provisie-loon, helder bloot. Over verschillende onderdeelen werd een breedvoerige discussie gevoerd, waarbij de beide heeren tuinhouwleeraren zooveel doenlijk hunne pogingen en bedoelingen toelichtten. Nadrukkelijk werd door genoemde heeren verklaard, dat de op te richten vereeniging, waarvan ieder tuinder of bouwer lid kan worden, volstrekt niet bedoelt om de overal reeds gevestigde en gunstig werkende afslagmarkten te verplaatsen naar Amsterdam, maar slechts om voor de groenten enz., die nu ook naar de Amsterdamsche markt worden gezonden, door deze onderlinge samenwerking en concentratie, hoogere prijzen te kunnen bedingen, bij betaling van lagere provisie aan tussehenpersonen en zonder van deze afhaukelijk te zijn. Het resultaat dezer vergadering was ten slotte, dat er evenals op de te Amsterdam en te 's-Hage gehouden bijeenkomsten eene commissie werd benoemd, om met de beide andere commissiën in nader overleg te treden en de details te regelen. Gekozen werden daarin de navolgende personen Chr. Oortman Geriings, HoornA. Boxman, Berkhout; K Kuiper, Wognum W. Balk Wz, Oosterblokker; P. Boot, Wijdenes; N Sluis, Enkhuizen W. Kooiman, BovenkarspelS. Groot, Andijk B. Koolhaas, Twisk Jb. Hartog, Hoogwoud; F. Brouwer, Nieuwe Niedorp K Ploeger, St Pankras, C. Wage naar, Broek op^angendijk en K. de Vries, de Rijp. Wieringen. Door het Heemraadschap alhier werd aanbesteed het maken van eenig grond werk bij 't haventje aan den Oever; laagste inschrijver J.Dovis voor f 24.00 en het schilderen van den molen iudeStroe- ërkoog laagste inschrijver Weert Lont voor f 40. Beiden gegund. Tot hoofd der School te Hoogwoud is benoemd de heer P. Ronner, onderwijzer te Egmond aan Zee. Het aantal kiezers te Wieringerwaard, dat vóór de wet Van Houten ongeveer 125 bedroeg en later steeg tot 220, is door de we; op het prsoneel successievelijk afgenomen. Het vorig jaar was het aan tal nog 184, thans 175. Deze vermin dering komt niet alleen op rekening van de gewijzigde personeele belasting, maar ook op die der geringe belang stelling der kiezers zeiven. Zoo is het hier en elders P Hot laatste „nut" te Wie- ringerwaard zal gehouden worden op Maandag 27 Maart. De spreekbeurt zal worden vervuld door den heer J. D. Schenk. Het bestuur is aan zijn voornemen getrouw gebleven om dezen winter met eigen krachten te werken en in tegenstelling met andere jaren was dit seizoen de belangstelling bijzonder groot. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Aarts woud, Ds. J. ten Bruggencate te Barchem. De Vereeniging „Het Rundveestam boek in Noord-Holland" zal hare jaar lij ksche algemeene vergadering houden op 6 April e. k. in het lokaal van den heer L de Goede te HOORN. Onder de punten van behandeling komt o. a. voor de benoeming van een secretaris-penningmeester wegens het bedanken van den tegehwoordigen titu laris, den heer A. Kool te Schellink hout. Het recht tot maaien en visschen van wier op de buitengronden van den Anna Paulownapol- der in de Zuiderzee is gepacht door J. Tatis Tz. te Wieringen voor f 125. Vrouw P. te DRUTEN tapte sinds jaar en dag zonder vergunning sterken drank in het klein. Eindelijk werd zij bekeurd en gestraft Nadat zij reeds éénmaal uitstel van straf ge had had, kwamen dezer dagen twee rijks veldwachters haar halen. Maar met mestvorken en peperzak gewapend, vluchtte zij naar den zolder en bedreigde ieder, die haar durfde naderen. Door het zolderluik was dit onmogelijk. Een gat werd in het dak gebroken, maar ook nu bleef vrouw P. moedig het beleg van 7 politiemannen doorstaan. Ten slotte stortte haar zoon de verschuldigde boete. De heer J. E. Vlekke, directeur der Gastelsche beetvvortelsuikerfabriek, heeft voor ieder, die zich metterwoon op Stam pergat wenscht te vestigen, de gelegen heid opengesteld zich op voordeelige voor waarden een eigen huis te verschaffen. Ieder kan zich een huis laten bou wen naar zijn zin en moet als jaarbjk- sche huur betalen 5 pet. van de som, die het gebouw kost. Heeft de huurder na eenige jaren zooveel aan huur betaald, als de woning gekost heeft, dan krijgt die huurder die woning in eigendom. Door per jaar meer dau den huurprijs te betalen, kan de huurder zich te eerder tot eigenaar maken. Naar wij van het Bestuur vernemen zal het feest van de Veree niging Christelijk Nationaal Zendingsfeest D. V. worden gehouden op het landgoed „Meer en Berg" te HEEMSTEDE bij Haarlem, op Woensdag den 5 J u 1 i a. s. Per radorbaar is te AM STERDAM naar het militair hospitaal vervoerd een korporaal, die op de Nassau- kade met zijn meisje liep, en door een jongen met eeu sneeuwbal tegen het hoofd werd gegooid. De bal raakte bet meisje tegen het hoofd en de korporaal, in drift ontstoken, was den jongen nage- loopen en had hem verwoed met de pa- rapluie van zijn meisje geslagen. Bij haar teruggekeerd zakte hij ineen, werd be wusteloos bij een drogist binnengebracht en van daar vervoerd. Bij aankomst in het hospitaal was hij reeds overleden. De dienstdoende officier,' van gezond heid constateerde, dat de dood een ge volg was van hartverlamming. De kor poraal zal met militaire eerbewijzen wor den begraven. Een herbergier in een klein plaatsje in wel zeer geniaal o p g e 1 i c h t. Daar kwamen 's avonds twee chic gekleede jongelui bij hem lo- geeren. Zij soupeerden goed en dron- den 's mans alleroudste flesschen wijn op. s Morgens stelde een hunner voor om een wedloop te houden j wie verloor

Schager Courant | 1899 | | pagina 1