Anna Paulowna, 14 April 1899. Anna Paulowna, 14 April. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Pa' men 'an8 een vre6iffi lichaam in zijn eigen lichaam kan meedragen, leert het voorbeeld van een smid nit Maagden burg, die deelgenomen heeft aan den beroemden ruiteraanval bij Mars la Tour in Aug. 1870 en toen door eeD kogel ge troffen werd. Eerst dezer dagen, dus bijna 29 jaar later, heeft hij zicb bij een der Berlijnsehe hoogleeraren aaugemeld voor een onderzoek of de kogel verwijderd kan worden. Tot Kerkvoogden van de Ned. Hervormde Kerk te Oud karspel zijn benoemd de heeren Jb. Pranger Jm. en F. de Boer Pt. Het Hoofdbestuur der Vereeniging „Niedorper Kogge" heeft tot practisch adviseur bij de groenten- teelt aangesteld den heer J. Linde boom te VV inHel. Tot deze aan stelling was 't Hoofdbestuur gemachtigd door de algemeene vergadering, dit jaar gehouden bij den heer C. K i e f t te Winkel, naar aanleiding van een desbe treffend voorstel. Sinds eenigen tijd werden te Haring-Huizen pogingen in het werk gesteld om in de Ned. Herv. Kerk aldaar een orgel te krijgen ten gebruike bij de godsdienstoefening. Men is daarin tüans in zooverre geslaagd, dat binnen kort tot aankoop en plaatsing van een geschikt instrument kan worden overge gaan. Bij de op heden gehouden aanbesteding van het onderhoud en de werken voor het jaar 1899, door Dijkgraaf en Heem raden van den Anna Paulowna-polder, was de uitslag als volgt Perceel 1 aan de MolensH. Jonker te Anna Paulowna, ad f 800. Perceel 2 aan de Zeesluizen RL. Jonker te Anna Paulowna, ad f 670.G. L. Winder te Koegras gem.Helder,ad f 652. Perceel 3 aan de overige Sluizen en steigersJonker te Anna Paulowna, ad f 950.P. J. Wallin te Anna Pau lowna ad f 940.G. L. Winder te Koegras gem. Helder, ad f 933. Perceel 4 aan de bruggen, duikers, hekken enz.G. L. Winder te Koegras gem. Helder ad f 1005.H. Jonker te Anna Paulowna, ad f 990. Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. In de school van den heer Van G o r k o m (Oostpolder) vloog dezer dagen een postduif. Daar het diertje min of meer gehavend was, is het vermoe delijk door een roofvogel vervolgd. Op den vleugel had het dier den stempel M. Piron, Roclenge. De duif is nog in 't bezit van genoem den heer. E e r g i s t e r a v o n d w e r d i n het lokaal van den heer J. Ruys te 5"5iiat Pankras eene bijeenkomst gehou den' van de bouwers dier gemeente, ten einde te bespreken, wat van hun kant moet gedaan worden in zake de ratten- verdelging. Het vorige jaar hadden de bouwers ieder 3 cent per snees bijgedragen en bedroegen de ontvangsten met inbegrip van de bijdrage van polder- en gemeen tebestuur f 349.245. De uitgaven bedroegen voor 2406 ratten f 240.60, terwijl de totale uitgaaf f 277.225 bedroeg. Daar er dus nog een batig saldo was van f 72.02, werd besloten, dat de bouwers dit jaar 2 cent per snees zullen bijdragen. De premie werd weder gesteld op 10 ets. per ratvoor jonge nestratten zal even wel slechts 5 cent worden uitbetaald. Vee-invoer in Helgië. Da centrale afdeeling van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft zich vereenigd met de conclusiën van den hoogen raad van landbouw (die zich in zijn zitting van December met het vraagstuk heeft beziggehouden) over den vee-invoer, en heeft besloten de hoop uit te spreken dat de regeering ze zonder verwijl ten uitvoer zal leggen. Die conclusiën zijn 1. Den invoer van vet vee toe te staan, op voorwaarde dat het aan de land- of zeegrenzen wordt geslacht 2. den invoer van de overige cate- goriën van rundvee toe te staan op voor waarde dat de onmisbare gezondheids maatregelen, zooals quarantaine, inspui ting met tuberculine enz. enz., worden in acht genomen 3. aan de regeering het recht te laten om, volgens de wet van 30 December 1882, den vee-invoer te verbieden in geval men te vreezen heeft dat besmet telijke ziekten die in het land van her komst heerschen, het land zullen worden binnengebracht 4. de aandacht van de departementen van landbouw en financiën te vestigen op de noodzakelijkheid om de grens politie doeltreffend in te richten, teneinde de smokkelarij te beletten, welke alle maatregelen in het belang van de open bare gezondheid dreigt te verijdelen. Fregatschip omgeslagen. Omstreeks half tien uur Vrijdagochtend sloeg een rukwind in de tuigage van het fregatschip Annesley, kapitein Smith, liggende in de binnenhaven te ROTTER DAM. Tengevolge daarvan helde het schip, dat ledig en ongeballast was, over, om daarna geheel aan bakboordzijde over te slaan. De equipage, die het onheil zag aankomen, repte zich ijlings van boord, en allen bereikten behouden den vasten wal. Bij het omslaan sloegen de masten van het fregatschip op het dak van een loods, dat voor een groot deel ingedrukt en ontzet werd. Het fregat maakt zoo goed als geen water, en rust als 't ware op zijn op de loods liggende masten. Men is nu voornemens het boventuig weg te nemen, teneinde het overeind brengen van het schip te bespoedigen. De schade is belangrijk. Door den heer Luijt, Mr.Smid op Wieringen,wera aanbesteed het bouwen eener smederij nabij de haven. Ingekomen 3 biljetten, als Her rit Pot f 2390.G. Timmerman f 1950 en N. J. Poel f 1835.—. Aan den laatsten inschrijver gegund. Door de Evangelisatie-vereeniging al daar werd aanbesteed het bouwen van een locaal tot het houden harei bijeen komsten. Raming f 1813.12 'ƒ3 i laagste inschrijver Gerrit Timmerman, f 1795. aan dezen gegund. Nederlandsche paarden op de Parijsche ten toonstelling. De bijzondere commissie voor Groep VII (landbouw) ter wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 heeft medegedeeld, dat zij meent de in te zenden paarden alle te moeten aankoopen om ze later te Pa rijs of in ons land te verkoopen. Het zou bijna ondoenlijk zijn eene goede col lectie paarden bijeen te brengen, die het eigendom van fokkers, kooplieden of particulieren blijven. Dat zou ook tot vele onaangenaamheden met de eigenaars aanleiding kunnen geven. Bovendien zouden de kosten van een dergelijke inzending minstens f 150 per paard meer bedragen dan bij aankoop, daar de eige naars voor eventuëele waardeverminde ring eene te groote garantie zouden eischen. Wel bestaat het voornemen de paarden op naam der vorige eigenaars in te zen den, zoodat het voor dezen als eene goede reclame kan worden geschouwd. Hoewel voor het verkrijgen der prij zen op de tentoonstelling de paarden al leen aan de hand behoeven te worden gemonsterd, zoo wordt het voor het succes met den verkoop en voor grooter reclame in binnen- en buitenland noodig geacht de paarden in het tuig te doen aanrijden. Volgens de voorloopige mededeelingen zal de paardententoonstelling in Septem ber 1900 plaats hebben te Vincennes bij Parijs, daar in Parijs zelf op het tentoonstellingsterrein geen voldoende ruimte is te vinden, om de verschillende paardenrassen naar behooren te vertoo nen, zóó dat zij voldoende tot hun recht komen. In verband met het programma stelt de commissie zich voor 1. alleen merriën aan te koopen, die in 1900 4, 5, 6 ol 7 jaar oud zijn en wel ongeveer 15 koetspaarden, 5 postières en 5 kleinere elegante steppeurs, hoog 1.55 1.58; 2. met den aankoop der paarden te beginnen in het najaar van 1899 en ze omstreeks 1 Maart 1900 of vroeger te doen afleveren 3. aan de regeering te verzoeken de paarden te mogen stallen in de boxen voor de rijkshengsten te Bergen-op- Zoom en aldaar onder toezicht van den directeur van het rijksveulendepöt door militairen te doen verzorgen 4. het in het tuig aanrijden te doen geschieden door een bekwaam burger koetsier en een knecht die inet enkele burgerknechts ook mede zouden gaan naar de tentoonstelling. Vóór het vertrek der paarden naar Parijs zou te Bergen-op-Zoom een paar malen een vóór-tentoonstelling worden gehouden, ten einde aan de houders van equipages in Nederland (waartoe in de eer ste plaats het koninklijk staldepartement moet worden gerekend) aangereden span nen Nederlandsche paarden te vertoonen, in de hoop dat daardoorde lust zal ontstaan om voortaan zooveel mogelijk hunne paarden uit ons land te betrekken. Voor eene dergelijke inzending van 25 paarden zouden volgens eene door de commissie opgemaakte begrooting de kosten ongeveer twintig duizend gulden bedragen. Men meldt uit WIN SCHOTEN Te Asschendorf (Pr.) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een knecht van de bierbrouwerij Koolman, te Weener, reed met een ledigen bierwagen, met twee paarden bespannen, door de open staande spoorhekken, juist op het oogen- blik, dat een sneltrein daar passeerde. Het rijtuig werd door de locomotief gegrepen en totaal verbrijzeld. Een der paarden was onmiddellijk dood. Het andere stierf eenige oogenblikken later. De knecht werd ver van de wagen geslingerd en is zoodanig verwond, dat men voor zijn behoud vreest. Schagen, 15 April 1899. De leerlingHlerk b ij de H.S.M. A. van H a m is van het station alhier overgeplaatst naar Uitgeest. Ds. A. W. van Kluijve alhier iB beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Zuid- Scharwoude. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, gehouden op heden, Zaterdag 15 April 1899, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer 8. Berman, burge meester. Na opening der vergadering, lezing der notulen door den secretaris, den hr. Jb. Tienijs Jt.,en goedkeuring door den raad, zonder eenige aanmerking. Daarna volgen de ingekomen stukken, die ditmaal alleen bestaan in het ge meenteverslag, dat ter visie zal worden gelegd. Werd nu aam de orde gebracht punt 2 der agenda begrooting restauratie Raad huis, welke begroeting na do gedane inlichtingen wordt goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt besloten de verhooging uit af- en overschrijvingen van posten uit de reeds bestaande begrootiug te bestrijden. Vervolgens volgde de belasting dans partijen. Hierover zegt de voorzitter, dat in dertijd door hem is voorgesteld ook belasting te heffen van danspartijen na uitvoeringen, omdat daar zoo'n ruim gebruik van werd gemaakt, maar in dertijd is dat voorstel verworpen. In de laatste vergadering is door éeu der leden daar weder op gewezen en heeft voor zitter beloofd, met een voorstel voor den dag te zullen komen. Voorzitter stelt nu voor, uit het bestaande reglement te schrappen de uitzonderingsbepaling, die voor bals na uitvoeringen wordt gemaakt en alle bals te belasten met f 5.De belasting voor de bals, die niet na uit voeringen werden gehouden, was tegen woordig f 6. De heer v. d. Maaten meent, dat de de overwegingen, die er vroeger tegen waren, ook nu bestaan; de toestand is volstrekt niet veranderd. Hij meent, voorheen de belasting niet gemaakt is om belasting te heffen, maar alleen om de danspartijen in kroegen te weren. Voorzitter wijst op het onbillijke, dat met de Paaschdagen plaats heeft gehad. De heeren v. Twuiver en Kaan betaalden geen belasting, de heer Plevier wel. 't Is ook die onbillijkheid, zegt de heer Vlamingdie mij de verandering deed voorstellen. De heer v. d. Maaten vindt daarin ook wel iets onbillijks, maar zegt, dat de koffiehuishouders uit den aard al reeds veel belasting betalen; op alle manieren worden ze reeds getroffen en ook in den H. O. worden ze hoog aangeslagen, en door den eigenaardigen toestand, waarin Schagen verkeert,zijn die koffiehuishouders een belangrijk deel der bevolking.Sommige dagen krijgen we in Schagen een groot deel der bevolking uit den omtrek en de koffiehuizen zijn er niet om te voor zien in de behoefte van de burgers van Schagen, maar wel voor de behoefte van de bevolking der geheele omgeving. De voorzitter wijst er op, dat ook in an dere marktplaatsen deze belasting bestaat. De heer v. d. Maaten betwijfelt dat en meent dat Alkmaar de belasting ook niet heeft. De voorzitter zegt, dat om den haver klap om bals wordt verzocht. De heer v. d. Maaien zegt, dat de burgemeester het recht heeft de ver gunning te weigeren. Dat stemt voorzitter toe, maar noemt het hoogst moeilijk om te zeggen, wan neer er moet worden geweigerd en wanneer niet. Voorzitter meent een belasting van f 5 op een avond, b.v. als met Paschen, niet te veel. De heer v. d. Maaten beweert, dat de koffiehuishouders reeds langen tijd op een dergelijken avond wachten en het dus niet aangaat het extraatje, dat de menschen verdienen, gedeeltelijk in te palmen en er komen zooveel dagen, dat door hen niets wordt verdiend. De heer Roggeveen vindt in zekere geval len de belasting niet onbillijk, maar oor deelt het moeilijk daarvoor een vaste bepa ling te maken. Daarna ontwikkelt spr. in het breede het onaangename en het ondoen lijke, dat er in gelegen zal zijn, voor plaatselijke vereenigingen, die gewoonlijk niet best bij kas zijn, om de belasting voor de bals te betalen. Die avonden zijn voor den kastelein in den regel niet zoo schitterend, dat deze, daar hij al voor de muziek moet zorgen ook de belasting nog zal willen betalen. Spr. geeft toe, dat er sommige malen bal wordt gehou den wanneer het juist niet noodig is. De heer Hoogschagen wijst op onder nemers van tooneel vereenigingen uit Amsterdam enz.; deze wilde spreker niet zien vrijgesteld men moest de entrée dan maar wat verhoogen. De heer Roggeveen noemt dit ondoen lijk en zegt, dat zoodoende elke onder neming zou worden onmogelijk gemaakt. De tijden zijn er niet na, dat het pu bliek een verhoogde entrée wil betalen. De heer Vlaming wil de plaatselijke vereenigingen vrijlaten. Voorzitter zegt: dat is onmogelijk, daar bij belasting geen privilegiën mogen worden gegeven. De heer Vader had in de vergadering van B. en W. reeds het bedrag van f5.te hoog genoemd en wil liever in 't geheel geen belasting. Op de uit voeringen komen menschen van buiten naar onze gemeente, en dat moet men, zegt spr., niet tegengaan. De heer Roggeveen oordeelt dat dan een ieder zal komen vragen om bal. Voorzitter beaamt dat geheel en toont dat uit zijne ervaring aan. De heer Meurs oordeelt het 't meest verstandig, als de toestand zoo blijft als hij is. Het voorstel van Voorzitter, om de uit zonderingsbepaling voor bals na uitvoerin gen te schrappen, wordt vervolgens met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren v- d. MaatenMeurs Vader en Roggeveen. De heer v. d. Maaten stelt nu voor, de som van f5 voor ieder bal te verla gen op f 3, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Als punt vier op de agenda was ge plaatst bespreking kanaal Kolhorn-Seha- gen-Stolpen. Na het bezichtigen der teekeningen en eenige verduidelijking op sommige pun ten wordt met algemeene stemmen het plan goedgekeurd. Met algemeene stemmen werden li. en W. aangewezen als afgevaar digden naar do vergadering der Kanaal vei eeniging op aanstaanden Dins dag. De af- en overschrijving van ver schillende posten tot een bedrag van f 1 152 77 wordt mede met algemeene stemmen goedgevonden. Bij de rondvraag vestigt de heer Vlaming de aandacht op de lantaarn bij het perceel van den heer Rol op de Laan; deze lantaarn zag hij gaarne een Meter verplaatst. De heer Roggeveen vroeg naar de gor dijnen voor de raadszaal. Aan beide opmerkingen zal Voorzitter zijn aandacht wijden. Voorzitter doet daarna mededeeling van de hedenmorgen gehouden aanbe steding van het hek- en slootwerk aan de Laan. Het hekwerk is niet gegund en daar voor zal eene herbesteding worden ge houden. Voor het slootwerk was de laagste inschrijver K. Snaas voor f 145.— Verder was ingeschreven door Gouds blom en Kiezeling voor f 225.30; door Govers en Bruin voor f 350. Vervo'gens gaat de Raad in comité. Jeugdige brievenbestel lers. Het schijnt in Londen gewoonte te worden jeugdige expresboden met gewichtige brieven naar Amerika te zen den, welke ze daar persoonlijk afgeven en het antwoord terstond terugbrengen. Onlangs werd een veertienjarige knaap, Jaggers genaamd, die in dienst was van de „District Messengcrs Association", door den Londcnschen journalist Davis met brieven naar New-York en Chicago gezonden. Davis had om een vrij aan zienlijk bedrag gewed, dat de kleine, wakkere jongen zijn taak goed zou vol brengen, en het resultaat bewees, dat hij zich niet bedrogen had. Jaggers werd in New-York en Chicago, en na zijn terugkeer ook te Londen zeer gevierd. Hij heeft nu echter een concurrent ge kregen. Niet lang geleden kwam een heer op het bureau van de District Mes- sengers Association te Piccadilly binnen, en reikte den chef een brief over met de opmerking„Verzznd deze en laat de bode op antwoord wachten." De brief was geadresseerd aan een veehouder in Californië. De chef liet een kleinen jongen, Elsey genaamd, voor komen en deze was in den tijd van een uur reisvaardig. Om half vijf 's middags reisde hij naar Liverpool, om vandaar aan boord van de Cunard-stoomboot Etruria den langen tocht naar Californië te ondernemen. Huwelijksvoorwaarden. De wetgevende macht van Noord-Da- kota hoopt binnen niet te langen tijd een wet in dezen staat in te voeren,die in haar gevolgen wellicht van uitgebrei de beteekenis zal zijn. Men wil daar invoeren, dat de huwe- lijkscandidaten, zoowel de hij's als de zij's, voor den burgelijken ambtenaar een bewijs van toestemming van den geneesheer zullen overleggen. Er zal een geneeskundige commissie ingesteld wor den, die elk trouwlustig paartje zal hebben te onderzoeken, even nauwkeurg als gold het een levensverzekeringquaes- tie. Wanneer zich verschijnselen van drankzucht of tuberculose of wat de hersens betreft van erfelijke belastheid voordoen, zal het aangaan van een huwelijk verboden worden. Yoorloopig zullen de resultaten, die men beoogt, niet bereikt worden, daar de „afgekeurden" eenvoudig naar een anderen staat kunnen gaan, om zich daar in den echt te laten verbinden. Doch wanneer het voorbeeld eens door de andere Amerikaansche staten wordt overgenomen en later ook elders wordt toegepast De boriohten van den hongersnood in Rusland zijn allertreurigst. In het gouvernement Kazan vooral is de ellende niet te doorstaan. De Tartaar- sche bevolking heeft zich, tot het uiterste gedreven, aaneengesloten tegen de in beter doen verkeerende Russen om zoo noodig den mondkost met geweld te nemen. De maatregelen welke de regee ring tot dusver heeft genomen, zijn geheel en al onvoldoende, maar de minister van binnenlandsche zaken is naar de geteisterde districten gegaan, om er een uitdeeling van levensmiddelen en geld te organiseeren die, naar men hoopt, merkelijk verlichting zal brengen. Een afgewezen begenadi ging- In Indianapolis iD den Noord-Ameri- kaanechen staat Indiana is een zeldzaam geval voorgekomen. Daar heeft een vrouw, die tot 10 jaar tuchthuisstraf was veroor- deeld, geweigerd de begenadiging aan te nemen, die haar door den gouverneur werd aangeboden.Het is een Duitsche vrouw, Auguete Sehmidt geheeten, die een jaar te voren een pschter van haar #farm", Oskar Walter, had doodgeschoten. Zij verklaarde, zonder dat ze dit echter be wijzen kon, uit noodzakelijkheid gehandeld te hebben, daar de pachter haar had wil len vermoorden. Nadat zij doer de jury veroordeeld was, trokken dl vrouwsn van de „Young Wouuen's Chiistian Association" zich haar zaak aan en wistsn van den gouverneur begenadigiug voor Augus'e Schmidt te verkrijgen zelfs de jury, die haar veroo deelde, had dit middel ter ont koming aan de straf aanbevolen. Ds vrouw weuschte echter de gevangenis niet te verlaten 'óór de jury haar onschuldig heeft verkhard, eu dit is de reden waarom zij geen genade wilde ontvangen. Met geweld heeft uien haar toen uit de ge vangenis gezet. Amerikaansche bladen dvelen mede, dat zij de dochter van een Saksischen baron is. Z ondagschennis! In Engeland worden nu" ook Zondag- couratiten uitgegeven, wat een deel der geestelijkheid aanleiding geelt daartegen te velde te trekken. Een Anglikaansch geestelijke in een kerk te Londen deed dat op heel stichtelijke manier. Hij na in 63n exemplaar van de Sundag DailyMail, bield het in een kaars en liet het ver branden tot hij nagenoeg geen pipier meer tusscheu de vingers had, ea liet toen de stukken van dm preekstoel vallea temidden van de hoordeis, die er vlak onder zaten en zeer onthutst waren, In een onzer vorige bui- tenl-ndsche overzichten is er reeds op de beweging in Oostenrijk gewezen, die on der de leuze #L>s van Raaas* wordt aan geduid. Daartegen is een krachtige politie- oorlog begonnen. Vier vereenigingen te Weenen, die de protestantsche beweging begunstigden of goedkeurden, zijn ont bonden, op last van den stadhouder, onder voorwendsel dat deze vereenigingen hare bevoegdheid overschreden hadden. Ondanks of wellicht door deze maatregelen neemt het aantal overgangen voortdurend toe. De Deutsche Warte schrijft: *Overal zijn overgangen te vermelden, en in grooten getals.In Weenen zijn sedert 1 Januari driehonderd personen overge gaan, en er zijn nog een groot aantal bekeeringen te wachtenin Boheme op vele plaatsen honderden. Te Graz zijn sedert 1 Januari reeds meer dan 100 personen overgegaan. In Duitsch-Boheme bedraagt het geheele aantal ove'gangen ongeveer duizend; uit de kleinste plaatsen van Stiermarken komen berichten, dat 20, 30 of 50 personen overgaan. Een over zicht is zelfs bij benadering niet te ge ven, daar dagelijks nieuwe aanmeldingen plaats hebben.* Een Staat als schulde naar. De verschillende Staten zijn in onze dagen niet alleen geld schuldig aan par ticulieren, maar ook onderling aau elkan der, en wel voornamelijk wegens de pos terijen en telegrapbie. Volgens de interna tionale regelingen moet elke drie maanden worden afgerekend. Dat dit niet altijd stipt gebeurt, bewijst het voorbeeld van Bulgarije, dat thans aan andere landen nog 1.720.000 frs. over 1898 heeft af te doen. Zelfs de bijdrage voor het interna tionaal postbureau te Bern, groot 1030 ffs., is nog niet betaald. Oosteurg'k moet het meest hebben, nl. 676.000 trs., dan Frankrijk 309.000, Duitschlacd 136.000 frs. De Belgische directeur-generaal heeft zijn collega te Sophia op 21 Maart jl. nog eens een aanmaning gezonden over den achterstand van twee kwartalen, die volgens schrijven van 6 Februari jl. „on verwijld" zou worden aangezuiverd, en beeft er da bedreiging bijgevoegd, dat hij bij on verhoopt uitblijven der gelden de hulp der diplomaten zal moeten inroepen. Vermoe delijk wacht de afbetaling op de aanneming eener financiëüle regeling tot vulling der schatkist, waarvoor de instemming noodig is der Kamer welkenog gekozen moet worden. Koorden van spinrag. Werd er onlangs meldiug van gemaakt,dat men proeven genomen had om een kleed nit spinrag te veivaaidigen, iets, wat tot heden toe alleen nog maar in sprookjes voor mogelijk gehouden was, nu gaat men deD fijnen draad, waaruit de spin haar net weefi, gebruiker: om koorden ta vervaardi gen, speciaal voor den luchtballon. De spinnen worden daartoe in groepen van twaalf aan een haspel bevestigd, waar de draad om been wordt gerold. Acht draden worden in elkander gevlochten tot een dun koord, dat naar verhouding veel sterker en lichter is dan zijden kooiden van de zelfde dikte. Elke spin levert gemiddeld dertig of veertig yard draad. Verleden jaar viel een meisje van vijftien jaar, dat in een fabriek van mout-extracl werkte, in een ketel met kokende vloeistof en kreeg over hare beenen tot aan baar heupen de verschrik kelijkste brandwonden. De dokter, die haar behandelde, verklaarde ten 'slotte dat, om haar leven te redden, een stuk huid van een ander meusch op haar diende overgeplant te worden. Haar broer, van

Schager Courant | 1899 | | pagina 6