Zondag 7 MEI 1899. üii m-, 43ste Jaargang Ho. 3413. Inschrijving voor de SclmUerij. Het groote kanaal. Dit inner Mat lil twee Malen. eerste blad. kenn7sgeving. Gemeente Schagen. Bek endmakitii g e n. Aangifte van Verhuizing. Kennisgeving. liinnenlandsch Nieuws. 4. De grond, aan den heer Kossen af gestaan, is bij opmeting gebleken te zijn 17 M*; voor kennisgeving aangenomen. i. Op voorstel van deu Voorzitter wordt, ia navolging van eeu naburige gemeente, besloten, voortaan voor het doodea van jonge ratten de halve premie, derhalve vijf cents, uit te kesren. Heer Hugowaard. Bij publieke HAGER mm. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. f&ureau: 8CHAÖKS, Laaa, 1» 4. UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WINKEL. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verlo ren Sleutel. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekke lijk het doen van aangifte ter secretarie bij verhuizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering het be paalde bij art. 5 van de Politieverorde ning dezer gemeente, luidende als volgt „Ingeval van vei huizing binnen de ge meentezat daarvan binnen acht dagen behooren te norden /eennis gegeven ter Secretarie der gemeentete welen Foor afzonderlijk levende personen door henzelf, foor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingenwaar personen onder eenig bestuur te zamen wonendoor de bestuurders. Overtreding wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste één gulden." Schagen, 25 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen noodigeu bij deze uit le. alle mannelijke ingezetenen, geboren m bet jaar 1874; 2e. alle mannelijke ingezetenen, geboren in ae jaren 1865 tot en mei 1873, die, ofschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de iuschiijving van bet vorig jaar in deze gemeente zijn komen wonen; 4 3e. alle vreemdelingen, die sedert de laatste in- scbrijving in de termen zijn gevallen, om als inge zetenen te worden beschouwd; om, met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter Gemeente-Secretarie, tnsschen den 16den enden3isten Mei e.k.terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die inschrijving meer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot. 12 uur. Wordende hierbij, ter voldoening aan art. 8 van het Koninklijk besluit van den ïlsten Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bjj het Ilde hoofdstuk der Schrift' rgwet, betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, lui- Artikel Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van bet iaa* bun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn in getreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht zijn, zich bij het bestuur der G.meente, in welke zij woneu, voor de schutterij te doen inschrijven. Artikel 7. Zij, die in meer dan «ene Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeente, alwaar een dienstdoende schutterij aanwezig is. Bb'aldien in die verschillende Gemeenten al leen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te honden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naardeszelfs oordeel, onver- minderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitslniting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Algekondigden aangeplakt^ Schaden, Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belang hebbenden, dat, wegens het invallen van den Hemelvaartsdag op 11 Mei a. 8-, de gowone Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag. Schagen, 25 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. II. Hebben we in ons laatste artikel (zie Schager Courant van 30 April '99) de besturen van de betrokken gemeenten, polders en bannen verzocht de zaak ernstig te onderzoeken, ook de gemeen ten en polders die nu niet direct zoo veel belang bij het kanaal hebben, wordt met alle bescheidenheid op het hart gedrukt, goed te overwegen, of bij nader inzien hun belangen niet in grootere mate bij het kanaal betrokken zijn, dan op het eerste gezicht lijkt. Het js onze vaste overtuiging, dat de doorsnijding van den Westfrieschen dijk voor geheel Westfriesland van 't groot ste belang is, evenzeer als 't een groot belang voor het noordelijk deel van de provincie zal blijken om den bloei van de markt te Schagen te bevorderen. Wanneer maar eerst de dijk door boord is, zal de scheepvaart zich wel een weg banen door Westfriesland,een streek zoo vruchtbaar als geen andere, door sneden van vaarten, doch waaraan sinds menschenheugenis bijna niets ter ver betering gedaan is, omdat dat toch wei nig of niets geeit, zoolang er slechts een ten eenenmale onvoldoende toegang tot die vaarten is. Alkmaar, dat die verbetering in haar eigen belang zoo krachtig kon steunen, zal, 't is onlangs nog gebleken, eer3t dan hiertoe overgaan, wanneer de con currentie er haar toe dwingt. Deze con currentie zou slechts den meerderen bloei van de streek tengevolge hebben. En zou bijvoorbeeld de concurrentie te Schagen tusschen verschillende mid delen van vervoer niet ten goede komen aan de plaatsen, aan de tram Schagen Wognum gelegen, die aan beide einden aansluit aan lijnen in één hand geëx ploiteerd Zou de verbinding van West friesland en Waard en Groet met de Zijpe, Wieringerwaard en Anna Pau- lowna van geen beteekenis zijn? Zoude betere gemeenschap der polders onder ling niet bevorderlijk kunnen zijn aan de oprichting van een coöperatieve stro kartonfabriek, suikerfabriek of andere industrie P Wij vragen dus ook de meer indirect belanghebbenden ernstig te overwegen of 't ook op hun weg ligt van hun be langstelling te doen blijken door een grootere of kleinere bijdrage. Alle beet jes helpen is het spreekwoord. En wat is bijv. voor een polder of gemeente van eenige beteekenis een jaarlijksche uitgave van f 50.voor zulk een doel Niet alleeu om die 1 50.is het te doen, maar vooral ook om den zedelijken steun, die daaraan verbonden is, aange zien men daarmede te kennen geeft, dat men het kanaal als „een algemeen belang" beschouwt, wat op de subsidie van Rijk en Provincie van verbazenden invloed zal wezen. Wat men ook op onze vorige artike len zal hebben kunnen aanmerken, zeer zeker; niet, dat we de zaak te rooskleu rig hebben voorgesteld. We hebben immers maar gerekend op een scheep vaart, gelijkstaande met de tegenwoor dige en dat is toch zeker zeer bescheiden. Het ligt toch voor de hand, dat van zoo'u prachtige gelegenheid om van de Zuiderzee en alle daaraangelegen plaatsen langs een flink kanaal met be weegbare bruggen, zoodat ook schepen met hooi, stroo, turf, enz. geladen kun nen passeeren, een druk gebruik zal worden gemaakt. Het spreekt dan ook van zelf, dat de voordeelen (kadegeld, enz.) veel hooger bedrag zullen vormen cf, wat nog beter is, lager gesteld zullen kunnen worden dan wij hebben aan gegeven. Maar, zoo heeft men gezegd, deze voordeelen zijn nadoelen voor den schipper. Dit is niet zoo. Een schipper berekent zijn vracht in verband met de kosten, die hij heeft te bestrijden. Het kadegeld komt dus ten laste van hem, die de goederen ontvangt, en dat is juist de man, dien wij hebben moeten, want hij betrekt zijn goederen zooveel goedkooper dan vroeger. Van het groote voordeel, dat hij geniet, vraagt het bestuur een klein deel terug. Op billijker wijze zijn toch zeker de kosten niet goed te maken. Maar ook van de doorvarende schepen kan een matig recht worden geheven en ook op die baten is nog niet gere kend. De gemeente Barsingerhorn heft thans een havengeld van 2£ cent per ton per keer of 10 cent per ton per jaar. Brengt men nu het havengeld per keer en tege- 'ïjk Per jaar op 7 8 ets per ton, even als te Nieuwediep, dan worden de schip pers van Kolhorn er beter door en de vreemde schippers kunnen voor 'tzelfde bedrag als zij te Nieuwediep betalen het geheele kanaal doorvaren Wij hebben ook al gehoord, dat men terugdeinst voor de groote som, die be- noodigd is. Hierop antwoorden wij de besparingen (de voordeelen dus) bedragen minstens f 30.000 per jaar, de totale lasten (rente en aflossing en onder houd) beloopen hoog stens f 15 000 per jaar. zoodat een directe winst wordt behaald van f 15.000 per jaar Komt het kanaal er dus niet, dan wordt er in 50 jaren 50 X f 15 000 f 750.000 verspild, ongeacht de rente dezer kapitalen en de indirecte voordeelen, van vooruit gang als anderszins, die het gevolg van het kanaal zullen zijn. We hebben een ander maal wel ge- zegd, dat men de zaak ernstig en her haaldelijk moet overwegen, doch hier mede is niet bedoeldvandaag eens en morgen over een jaar nog eens. La ten we wel bedenken, dat het getij op dit oogenblik gunstig is eD dat er mis schien spoedig weer een langdurige ebbe intreedt. Wij weten immers, dat de tegenwoordige Regeering zaken als de onze met kracht en ijver steunt,doch wij weten ook, dat deze Regeering het eeuwige leven niet heeft en misschien spoedig wordt vervangen door een an dere, die onze zaak minder genegen zal biijken te zijn. Er komt echter nog wat bij. De heer Mr. H. Smeenge zei in een on- langs gehouden voordracht over het Zui- derzee-vraagstuk onder meer het volgende „Eenige jaren geleden heb ik den Mi nister gevraagd, of Zijn Excellentie conces sie zou verleenen voor de droogmaking van de Wieringermeer, waarvoor volgens geruchte, het benoodigde kapitaal aan wezig zou zijn. Ik heb toen gemeend daar tegen te moeten adviseeren, omdat het belang der demping van de Zuider zee daardoor belangrijk zou verminderon. Wordt evenwel niet spoedig tot de dem ping der Zuiderzee besloten; dan moet natuurlijk de concessie voor de droog making van de Wieringermeer worden verleend. Deze polder van circa 18000 H. A. zal bijna geheel van uitstekende qualiteit en zoowel voor bouw- als voor groen land geschikt zijn. Zoo'n polder wordt natuurlijk langzamerhand wel be volkt, doch dorpen en steden verrjjzen nog niet zoo dadelijk. Evenmin spoor- of tramwegen, maar wel goede vaarten, omdat die tijdens de inpoldering reeds worden gegraven, zooals dan ook 't Zui- derzeeplan aangeeft. Alle af- en aanvoer, zoowel tijdens de droogle gg i n g als daarna, zal dus te water moeten geschieden, naar en van plaatsen, die eveneens aan het water gelegen zijn. Wanneer daarom tegon dien tijd het kanaal niet tot stand zal zijn gebracht, zal de handel vanuit dien nieuwen polder zich vestigen op Medemblik, ter wijl Barsingerhorn en Schagen, indien ze een kanaal hsdden, daarvoor in de eerste plaats zouden in aanmerking ko men." Dit zei de Voorzitter van de Schip- persvereeniging Schuttevaer, die ons eerste artikel gelezen had, doch geen bezwaar maakte tegen de heffing van kadegeld en die toch altijd en overal voor de belangen der schippers opkomt Doch wel heeft Mr. Smeenge den Minister in de Kamerzitting van Maandag I.1. gevraagd, of „bij het wetsontwerp tot bevordering van den aanleg van stoomtramwegen op de Zuid-Hollandsche eilanden, o.a. bij de bruggen voldoende was gelet op de belangen der scheepvaartP" belaugen, die hier totaal zijn verwaar loosd, zoodat de verbinding tusschen het Westelijk deel van Schagen met het ten Oosten der spoorlijn gelegen deel en Bar singerhorn geheel verbroken is, belangen van iedereen, waarop nog steeds niet voldoende wordt gelet. De scheepvaart is naast andere mid delen van vervoer in Nederland en in Noord-IIolland in 't bijzonder door haar goedkoopte het beste hulpmiddel om de productiviteit en de welvaart te verhoo- gen. Zij bevordert niet den vooruitgang van de eene plaats ten koste van de andere, van den eenen persoon ten koste van den ande ren,neen, zij brengt hem voor iedereen, den een natuurlijk in meerdere mate dan den andere. Zij geeft besparing van productie kosten, niet 'door na te laten wat nuttig en noodig is, maar door nuttelooze ver spilling van krachten te voorkomen. Dit zijn naar onze bescheiden meening de eerste voorwaarden voor welvaart. Zuinigheid is een groote deugd, doch waar zij de wijs- heid bedriegt, wordt zijver- k w i s t i n g. Laat ons dit bedenken Mei 1899. V. R. Y ergadering van den Raad der gemeente Haringcarspel, den 3 Mei 1899. Afwezig de heer ff. Keetom. 1. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en goed- gekeuid. 2. Voor kennisgeving wordt aangeno men de medsdeeling van den Voorzitter dit de collecte voer de Maatschappij van Weldadigheid heeft opgebracht f 14.40. 3. Door den Voorzit'ei wordt medege deeld dat de heer P. Boerdijk, aan wien in de vorige vergadering bouwterrein is toegezegd, aan den Kcorndijk of te Kerk buurt, het laatste heeft gekozen. Bij op meting is echter gebleken dat de opper vlakte niet is 200 doch ongeveer 150 Ms., wanneer althans ten Noorden van het brandspuithuisje eene ruimte v >n 3 M. vrijgehouden wordt voor oplusplaats.Be paald noodzakelijk wordt dit laatste echter niet geacht, en aangezien de heer Boer dijk voor zijn huis het geheele terrein noodig heelt vanat het erf van den heer Jan Spiausen tot het brandspuithuisje, wordt hem dit in koop afgestaan voor 75 cent de M2. 5. Hierna wordt in behandeling geno men, en daarop gunstig beschikt, het verzoek van den heer C. Spaans, om tegen den gewonen koopprijs van 50 cent de M1. aan hem in koop at te staan een stukje grond aan de Noordzijde van den Kooru- dijk tegenover ziju huis, ter grootte vsd ongeveer 40 M2. 6. Wordt aan de orde grgteld de be noeming van hooistekers tot voorziening in de vacaturen, ontstaan door het bedanken vau enkelen hunner. Da Voorzitter merkt op, dat het moeilijk z»l ziju zelfs tegen genot van de verhoogde belooning, ge schikte personen voor deze betrekking in ieder deel der gemeente te vinden en heelt er reeds meermalen aan gedacht het voorstel te doen tot benoeming van een tweetal hooistekers voor de geheele ge meente, tegen eeo nader vsst te stellen bezoldiging. Dit idee vindt bij de verga dering instemming, doch omireDt di b-zoldigiog is men het niet eens, waarom de behandeling van dtze aangelegenheid tot eene volgende vergadering wordt uit gestald. 8. Tot derden ambtenaar van den Bur gelijken Stand wordt benoemd de heer J. Schoorl die deze benoeming aanneemt. Hierna gaat de Raad in comité tot be handeling van een reclame tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening der vergadering de gewoDe rondvraag nieta opleverende, «'ui ting. inschrijving zijn den 2rn door het polder bestuur twee watermolens voor afbraak verkocht Inschrijvers daarvoor waren de heeren P. van Liene te Alkmaar, ad f 1580. J. Muijs en Co. id. 1205. J. Levendig id. K 1100. J. de Boer te Oostzaan, 1100. J. Meijer te Ursem 1075. J. Wijker te Obdam 911.— J. G'jsbers te Winterswijk 835. J. Bi eed veld te 's-Hagn t 9 1165. Aan den boogsten inschrijver zijn beide molens afgestaan. Tijdens da vergadering is ook aanbe steed de levering van benoodigde straatstee- nen, grint en zand, waarvoor ingeschreven is: Naar steener. door de heeren W. F. Stoel ad 117.50 en P Mesaelaar ad f 17.90 per 1000. Beiden te Alkmaar. Yoor giiot is ingeschreven door de heeren: H. de Boer te Oodorp ad 1 2.15, J. Schreuder te Alkmaar ad f 2,35, W. F. Stoel te Alkmaar ad f 2.20 en P. Messe- laar te Alkmaar ad f 2.26 pet Ms. Voor zand is ingeschreven door de heeren: C. Kroon» te Oudorp ad 1 1.en J. van Wonderen te Oodorp ad f.97® per M3. Yoor deze aanbestedingen ia de levering aan de laagste inschrijvers opgedragen. MeD schrijftuit URK. De haringvisscherij is geëindigd. De uit komsten zijn, vergeleken met hst voorjaar van 1898, niet bevredigend geweest. Hoofdzakelijk was dit te wijten aan het lang uitblijven van den haring. De voorteelt, waarin de visch het meeste geld waard is, had weinig te beteekenen. De vangst was steeds zeer zuinig. Eerst met het begin van Maart werd ze van eenig belang, om een paar weken later haar vollen omgang te verkrijgen. To»o lag da zee nu en dan „droog* van haring bij Urk. Er werd ongewoon veel haring, zelfs over vloedig, gevangen. Maar de hariogprijzen zijn in dit voor jaar verre van voordeelig geweest voor de visschers. Met de „daaldersharing' 11.50 voor een tal 200 stuks werd weinig verdiend. En daarvan moeten ze het voornamelijk hebbeD. De haring was spoedig uit haar geld, en de grootste aan voer ging gepaard met geringe waarde der viach. Vooral om den koers van Pasehen bracht ze zeer weinig op. Ook in de n&teelt was de vangst niet onbevredigend, maar de verdiensten zijn aanmerkelijk beneden die vanl898 gebleven. Voor de visscherij met de zegen of het trekken langs den wal is bet zelfs een zeer ongunstig voorjaar geweest. Het be gin der teelt leverde niets op. Alleen laat in den tijd trok men lasten (i last 50 tal 10.000 stuks) boring op het dro ge, doch de visch, toch al van de minste kwaliteit, was w.-inig waard, sd kon som» nauwelijks te gelde gemaakt worden. Controle van kunst- en handelsmeststoffen. Door het College van directeuren der Rijkslandbouwproefstatious is, Lr voldoe ning aan het voorschrift van art. 31 van da Bepalingen, onder welke de Rijksland bouwproefstatious zich belasten met het onderzoeken io openbare controle van kunst- en handelsmsststoffen, voor het jaar 1899 de volgende verhouding vastgesteld voor de waarde der verschillende in mest stoffen voorkomende bestanddeelen 1 K. G. stikstof op 100 aangenomen, wordt de waardevan 1 K. G. phosphor- zuur in water oplosbaar 34van 1 K.G. phosphorzuur in minersalznur oplosbaar 20; van 1 K.G. kali 2T. Men meldt uit HEEREN VEEN Op den len Mei-dag gaf de hr. P. van der Meul«u, inspecteur der belastingen alhier, des avonds in het socialistisch volksgebouw Aurora eenige voorstellingen met lichtbeelden. O. a. kwam daarbij te voorschijn een corpulent heer, waarbij v. d. M, de verklaring gaf, dat die plaat den heer Pierson, minister van financiën, voorstelde, die aan het Kamerlid v. d. Zwaag gezegd heeft dat de arbeiders Dog wel vleesch nuttigden, doch dat Z. E. zijn pottie ook wei kreeg, getuigde zijn blakende gezondheid. Door deo brigadier der rijksveldwacht is nu tegen den heer v. d. M. proces-verbaal opgemaakt wegen» het belachelijk voorstellen vau minister Piersoa. Nu m«u zich in Friesland door het gesloten blijven der Duitsche gienzen, meer op zuivelbereiding dan op aaufok toelegt, zoodat veel grootere besla gen gebonden worden dan voor «enigen tijd, moeten veehouders, die zelfs zeer groote boerderijen bewonen, nog wei— of hooiland bijhureD. Want iedere Friesche boer heelt te veel vee, iu verhouding zijner landerijen. Het gevolg is, dat bij de verhuring van weilanden thans prijzen besteed wor den, zoo hoog, als in geen jtren hel geval was. Voor het pondewaat, d. i. 86'/4 Are, wordt tot zel/a f 40 pacht betaald.

Schager Courant | 1899 | | pagina 1