MM oreraciit te weet. Buitenlandse!) Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Het groote struikelblok, waar de Italiaanscbe kabinetten over vallen, is de buitenlandsche politiek. Ku der oppositie Abessynië niet als stormram kan dienen, doen China en Tunis met veel Bucces daarvoor dienst. De aanval, voor een paar dagen met dit strijdmiddel op bet kabinet Peiloux gedaan, was zoo heftig, dat de heeren van achter de groene tafel zich genoodzaakt hebben gevoeld, hunne portefeuilles ter beschikking van den koning te stellen. Onverwacht kwam de val van dit ministerie niet. De gang der zaken in Oost-Azië en in Afrika had zulk een afloop zeer waarschijnlijk gemaakt. Nu moet het ook gezegd worden, dat de minister van buitenlandsche zaken, ad miraal Canevaro, getoond heeft, al slecht berekend te zijn voor dat ambt. Het veel ophef werd indertijd door hem in de kamer medegedeeld, dat Italië zich ge noodzaakt had gezien, een havenstad in China te bezetten. Zooals de zaak door hem werd voorgesteld, moest zij den indruk maken,dat het „pachtcontract" met China reeds was gesloten, en alles zeer ten genoegen van Italië zijn beslag had gekregen. En wat bleek daarna Dat China niet al leen van zulk een afstand niets wilde we ten, maar tevens dat het zich met geweld tegen eene bezetting door Italië zou verzetten. Toen heette het wel, dat de Italiaansche marine, trots deze tegen kanting, de stad zou nemen, doch bij deze praatjes is het gebleven. De minis ter durfde blijkbaar de zaak niet aan. Ernstiger nog voor het prestige van den heer Canevaro was de overeenkomst tus- schen Engeland en Frankrijk waarbij het achterland van Tripoli aan Frankrijk werd afgestaan. Zonder een woord van protest is dit contract door den minis ter stilzwijgend goedgekeurd. Het over wicht van Frankrijk in de Middelland- sche Zee, iets waartegen Italië zich steeds had verzet, welk verzet het zelfs in de armen van het Duitsch-Oostenrijksch ver bond heeft gedreven, is daardoor weer belangrijk versterkt. Al deze politieke nederlagen hebben de Kamer en ook het volk daarbuiten onaangenaam getroffen. Deze geprikkelde stemming heeft het ministerie omvergeworpen, heeft aan den mond van vele politieke mannen van verschillende richting scherpe woorden ontlokt, heeft in vergaderingen en in de pers een storm van verontwaardiging ontstoken. Welk nut, zoo vraagt men zich af, heeft voor Italië het drievoudig verbond, indien het ons niet behoeden kan voor zulke vernederingen Het land heeft zich voor militaire doeleinden, ter wille van dit verbond, de zwaarste offers moe ten getroosten, en toch kan het Italië niet voor beleedigiugen vrijwaren. Wat hebben wij aan het vlootbezoek van Frankrijk aan Cagliari, wat aan verbroe- deringstoasten, aan latijnscbe unies, in dien Italië toch het gelag moet betalen? Welke waarde hebben onze vriendschap- lijke betrekkingen tot Engeland, wanneer dit land achter onzen rug om overeen komsten sluit, die onze positie als groote mogendheid ondermijnen Italië verkeert zoowat in 't geval van den kleinen jongen, die met de groote jongens kersen wou eten. Na afloop van de smulpartij, waarbij hij als gast mocht toezien, werd hij met de pitten gegooid. Noch van Duitschland, noch van Frank rijk, noch van Engeland heeft het te verwachten, dat een dezer machtigen de kastanjes voor den Appenijnschen vriend uit het vuur zal halen. A1b echte egoïs ten, zorgt ieder zooveel mogelijk voor zichzelf, wat ook weer bljjkt uit de overeenkomst tusschen Engeland en Rusland. Beide rijken hebben daardoor ongeveer hunne positie in China vast gesteld. De overeenkomst bepaalt, dat Enge land de industriieele sfeer van invloed ten noorden van den grooten muur, dus in geheel Mandschoerije, aan Rusland overlaat. Rusland verbindt zich, om de Engelsche sfeer van invloed in het ge bied van de Jang-tse-Kiang te eerbiedi gen. Beide landen zullen in elkanders sfeer van invloed geen spoorwegconces sies trachten te verkrijgen. Op de paeht- contracten volgen dus de sferen van invloed. In Duitschland betoogt men, dat het rijk thans het dal van den Hoangho tot zijn sfeer van invloed moet verklaren. Natuurlijk zal dan Frankrijk op de aan Tonkin grenzende provinciën zijn goed recht laten gelden. In beginsel zou daardoor de verdee ling van China een voldongen feit zijn. De Chineezen schijnen over 't geheel de verwisseling van heer en meester zeer kalm op te nemen. Met stoïcijnsche gelatenheid berusten zij in het lot, dat over hen beschoren is. Waarschijnlijk begrijpen zij wel, dat voor de schraap- en roofzucht der mandarijnen allicht een beter regeeringsstelsel in de plaats zal komen. Voor Europa zal een China met een „open deur" rijke gevolgen hebben. De Enropeesehe markt vindt daardoor een nieuw afzetgebied bij 400 miUioenen zielen, het groot-kapitaal zal in den mijn bouw, de nijverheid en in den aanleg van spoorwegen, havens en dokken groo te winsten behalep, de Europeesche nij verheid zal aan al de aanvragen voor het Hemelsche Rijk in de eerste jaren niet kunnen voldoen, hetgeen weer van grooten invloed zal zijn op den prijs der produkten en don loonstaudaard Gelijk eenmaal de kruistochten West-Azië voor Europa openden en daardoor de economi sche en maatschappelijke toestanden be langrijk wijzigden, zoo zullen „de pacht- contracten" andermaal eeu grooten omme keer in de hedendaagsche verhoudingen brengen. Dat de regeling der Chineesche aan gelegenheden tusschen Engeland en Rusland ongedacht spoedig is geschied, moet aan twee aangelegenheden worden toegeschreven. Rusland heeft geld noo- dig en zoekt daarvoor den steun van de Londensche beurs. Frankrijk, dat in de laatste jaren overstroomd werd met Russische fondsen, schijnt sedert eenigen tijd weinig lust te hebben de rol van Rusland's bankier te spalen. In Duitschland is mede geen Russische leening te plaatsen. Zoodoende is Rus land wel genoodzaakt, bij Engeland aan te kloppen. Ook verlangt Rusland zijne handelsbetrekkingen met Engeland te verbeteren. De hooge Duitsche tolrech ten en het beschermende stelsel in Frank rijk zijn hinderlijke slagboomen voor den Russischen uitvoerhandel. Engeland, dat nog altijd het vrijhandelsstelsel hul digt, zou voor vele Russische landbouw producten een uitstekenden afnemer kunnen worden. Om deze redenen toonde Rusland zich bereid Engeland in verschillende quaes- ties tevreden te stellen. En Engeland Dat zoekt de handen vrij te krijgen om zijn aaudacht geheel aan Zuid-Atri- ka te kunnen wijden. Hoor, hoe het bekende orgaan van Khodes, de alver mogende Times, er weer op los hamert: „De tegenwoordige toestanden kunnen niet langer worden gehandhaafd, zonder dat de algemeene welvaart in Zuid-Afri- ka ernstig gevaar loopt. Transvaal biedt een schouwspel aan, dat in geen ander land ter wereld mogelijk zou zijn. Er zijn daar een groot aantal Engelsche onderdanen, waarschijnlijk grooter dan het geheele aantal Boeren, die lijden onder grieven die niet kunnen geloochend worden. Die menschen wonen in een gebied, dat door onze bezittingen omringd is en roepen onze hulp in. Er zijn daar onder niet alleen Engelschen uit Europa, maar burgers uit Australië en vau ande re groote koloniën, trotsch op de Engel sche vlag en gewoon onder haar scha duw bescherming te zoeken. Kunnen wij bet wagen, hen te laten zien, dat die bescherming onvoldoende is tegen een oubeteekenende Republiek, die hare be trekkelijke onafhankelijkheid dankt aan onze grootmoedigheid of aan onze zwak heid Onze handen zijn vrij in de bui tenlandsche staatkunde en de openbare meening van de geheele wereld veroor deelt het koppig verzet der Boeren." Daar komt de aap weer uit de mouw Daarom moesten de geschillen met Duitschland, Frankrijk en Rusland uit don weg worden geruimd, daarom moest het leger in Zuid-Afrika aanzienlijk ver sterkt worden, daarom moesten in de Kaapkolonie en Natal eenige honderden muildieren worden aangekocht, daarom moest ten slotte eene petitie van uitlan- ders aan de Koningin bij elkaar geschar reld worden, om den stok voor 't grij pen te hebben, waarmee men den hond wil slaan. Heer Rhodes en zijn trawanten sme den opnieuw plannen tegen de zelfstan digheid der republieken. Wij hebben eene nieuwe editie, zoo mogelijk een ver beterde, van den beruchten rooversro- man van 1896 te wachten. Chamber- lain schijnt thans zelf plan te hebben den veldtocht te leiden. Driemaal is scheepsrecht. Dat dan ook voor de derde maal den roofzieken Brit een gevoelige les worde gegeven, is zeker de oprechte wensch van allen, wier hart voor het goed recht der zwakken warm klopt. Schagen, 6 Mei 1899. Het provinciaal kerkbe stuur der Ned. Hervormde kerk van Utrecht heeft tot de evangeliebediening toegelaten onzen plaatsgenoot den heer P. Groot Jz. De schoolbevolking der R. C. Par. school alhier bedroeg 1 Mei jl. 98 leerlingen. Op dezen datum wer den er 18 leerlingen tot de school toegelaten. Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressor- teerende hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 12155.26, terugbetaald f 14442.26. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4280. Om zich plaatselijkvan het kanaalplan Kolhorn-Scliagen- Stolpen op de hoogte te stellen, zal onze afgevaardigde ter Tweede Kamer de hr. Mr. E. Fokker, onze gemeente en omstre ken a. s. Maandag bezoeken, opdat bij zoo doende met vrucht voor de verwezenlij king van dat kanaalplan zal kunnen ijveren. D e inschrijving voor plan- ten van de Ploraliavereeni- ging zal plaats hebben in het lo caal van den heer D. vanTwuiver, op Zondag 7 Mei, 's namiddags van 1 tot 3 uur. VERVOLG Door het hoofdbestuur van de Groentenvereeniging 1 ÏN ie- dorper Kogge'' is aan alle leden dier vereeniging een exemplaar gezonden van de statuten en het markt- reglement, benevens een kaart, die hun persoonlijk het recht geeft adviezen in te winnen van de practisclie advisours, de heeren Joh. Barten (voor groententeelt) te Nieuwe Niedorp en F. Lindeboom (voor vruchtenteelt) te V inkel. Deze adviseurs kunnen voor hunne bemoeiin gen een belooning eischen van 30 ct. per uur. Bij den heer J. C. G. te "Nieuwe N iedorp ontstond deze week brand, vermoedelijk door het wegwerpen van een lucifer. Men wist de vlammen evenwel spoedig te stuiten, zoodat de brand beperkt bleef tot eenige kleedingstukken enz. Ook de bouwers van Zuid-Scharwoude hebben besloten mede te helpen aan de verdel ging der latten in Geestmer-Am- bacht De noodige gelden zullen worden bijeengebracht door de bouwers zeiven, terwijl 't polderstuur ook zijn financiëelen steun verleent Langedijk. Be kool is zoo goed als geheel uitverkocht, nu de nieuwe planten worden gezet. Er is Dog één bouwer te Oudkarspel, die een partijtje roode kool heeft van 6000 stuks. De collecte voor de Maat schappij van Weldadigheid heeft te Hint Pankras f7.25 opgebracht. Het bestuur der Vereeni ging „Een school met den Bijbel" te Hint Pankras heeft besloten over te gaan tot het bouwen van eene onder wijzerswoning voor het hoofd dier school. D en 2e n Mei werd te 's-Gra- venhage aan Mej. J. de Leeuw van St. Maartensbrug eene akte van bekwaamheid als onderwijzeres uit gereikt. D ezer dagen was een inge- nieui van de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij bezig met het uitzetten van den weg van de eventueel aan te leggen toevoerlijn voor 't zuidelijk deel van den Langedijk. Volgens dit plan zou dan de lijn vanaf het Zuiderdeel te Broek op Liuogetidijli loopen langs den Westkant van den weg, voorts over de kade langs de watermolens, om bij wacht post no. 36 aan de lijn der maatschap pij aan te sluiten. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is gescheiden tot 24 of 30 Mei a.s wat zal afhangen van de wetsontwerpen die in staat van wij zen zijn. De Tweede Kamer heeft de motie van den heer Troelstra, strek kende om zich in beginsel te verklaren vóór de invoering van algemeen kiesrecht, met 54 tegen 30 stemmen verworpen. Vóór deze motie stemden de heeren Kerdijk, Troelstra, Veegens, Houwing, Drucker, v. d. Zwaag, Nolting, Smeenge, Ketelaar, van Kol, van Gilse, Kool, Fokker, Hartogh, Pijnacker Hordijk, Rink, Goeman Borgesius, Lely, Hesse- link v. Suchtelen, Lieftinck, Heldt, Tak, Zijlma, Schaafsma, Pijttersen, Schepel, Knijft, Roessing, Schaper en de Boer. Ontwapenings-conferen- t i e. Met 74 tegen 4 stemmen heeft de Tweede Kamer een krediet van f 75.000 toegestaan voor de ontvangst der ont- wapenings-conferentie. Het provinciaa 1 bestuur van Noord-IIolland heeft aanbesteed: het maken van een gedeeltelijke verde diging van den onderzeeschen oever vóór de Heldersche zeewering tusschen het Noordduins- en het Noorderhoofd, behoo- rende tot de rijkszeewerken in Noord- Holland, 8870 vierk. meter zinkstuk. Minste inschrijver A. Bos te Helder, voor f 62.000. Eenige boterwinkels te ROTTERDAM hebben nu weder eene nieuwe aantrekkelijkheid gekregen voor het kooplustig publiek n. 1. niets meer of minder dan een concert-orchestrion. Dit orchestrion, dat door een motor gedreven wordt, brengt de meest popu laire aria's uit de verschillende opera's en operetten ten gehoore en maakt zoo het oogenblik oponthoud in den winkel, waar men zijne inkoopen doet, recht genoeglijk en opwekkend. Boter met muziek, dat is op het oogen blik het nieuwste Een droevig ongeval heeft te DIEVER plaats gehad. De vrouw van den arbeider J. Baaiman begaf zich met haar oudste kind naar 't bosch om eenig brandhout te verza melen en liet haar jongste kindje van ongeveer twee jaar, slapende op 't bed, alleen achter. Kort nadat de vrouw hare woning had verlaten, geraakte het kind door eene onbekende oorzaak in brand. Daar niemand in de buurt aanwezig was, kon er van redden geen sprake zijn en moest het wichtje in de vlammen omkomen. Ook twee geiten, een hond en een varkentje vonden don dood in den vuurgloed. Zelf» goedbedoelde ge- schenkeu kunnen soms voor hein die ze ontvangt, onaangename gevolgen hebben. Een burgemeester, ergens in ons land, die zetr veel belang stelt in land bouw- en v- eUelt-zaKin, had zich bijzon der veel moeite gegeven voor de op"™- tiug van eeu rooiuboterfibriek. Na n<t tot stand komen daarvan weid hem als be»ijs van waardeering een aandeel van f 50 ten geschenke aangeboden. Dezer d.gen ontving de burgemeester, al* aandaelhouder der S'dert gefailleerde fabriek, eene gerechtelijke aanmaning tot betaling van zijn aandeel in het tekort. En, hoe ongaarne ook, moest hij zijn aan- diel met f 142 bijpassen. Woensdag 3 Mei jl. h e fa- ben ten locale van den heer A- Bruin Dijkgraaf en Heemraden van de Zijpe en Hazepolder aanbesteed: le. het onderhoud van alle gebouwen etc dat is aangenomen door den heer Jn. V e e- ter Gz. te Schagerbrug voor f 2250. en 2e. het onderhoud der sluis en sluis wachterswoning, etc., hetgeen is aange nomen door den heer J. W. d e L e e u w te St. Maartensbrug voor f 95.3 Inschrijvers hadden hunne berekeningen ingezouden. Rotterdamsche brand weer. Voor een raamgordijn, dat eergisteren op een bovenwoning in do Vau der Tak- straat te Rotterdam vlamvatte, en dade lijk gedoofd werd, bracht de politie met hare brandhorens de geheele stad in rep en roer. Een 26-jarige brandman, zich daarheen spoedende, liep zoo hard, dat hij dood ineenzeeg. Men schrijft aan Het Va derland uit een der Noord-Brabant- sche dorpen In vele bladen, ook in Het Vaderland, kon men den laatsten tijd lezen, hoe in Brabant speciaal door de r.-k geestelijk heid wordt geijverd tegen Leerplicht. Misschien is het nog minder bekend en toch wel interessant te weten, dat niet alleen de geestelijke maar ook de burgerlij ke overheid in deze beweging schijnt voor te gaan, althans in mijn gemeente ging voor circa 14 dagen de gemeente-veldwachter, (op last van den burgemeester natuurlijk) de gemeente rond om handteekeningen te verzamelen op een adres tegen leerplicht. Opmerkelijk is het, dat bedoelde persoon zich bij geea enkel protestant aanmeldde. Men meldt uit ZAANDAM Voor elk der vacante betrekkingen van havenmeester (f 1400) en secretaris boekhouder bij het burgerlijk armbestuur (f 1000) hebben zich omstreeks 130 sol licitanten aangemeld. Bij Kon. besluit is be- noemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Alkmaar, voor de kan tons Alkmaar, Schagen en Den Helder, ter standplaats Alkmaar, mr. A. van der E 1 8 t, advocaat en procureur te Dordrecht, tevens waarnemend griffier bij het kantongerecht aldaar en werk zaam op het parket van den ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten in het arrondissement Dordrecht. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 15 Mei te halfnegen des avonds. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Dirk Laan, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raai, te WORMERVEER Vrijdag 5 Mei j. 1. is te Amsterdam geslaagd voor examen acte ouderwijzer L. O., de heer N. C. Meijer Dreefvroeger te Dirbshorn, thans te Haarlem. VV ieringerwaard. De vergadering onzer afdeeling van Het Witte Kruis werd bijgewoond door 25 leden. De heeren Dr. Bax en Gro- neman, thans tegenwoordig, verklaarden hunne benoeming tot bestuurslid aan te nemen. Het reglement der afdeeling is door het hoofdbestuur goedgekeurd, zoodat kan worden overgegaan tot aan vrage van rechtspersoonlijkheid. Van het polderbestuur is toestemming ontvangen de materialenthans nog in bewaring bij Dr. Bax, te deponeeren in een der localen van het polderhuis. De begrooting van ontvangsten en uitgaven werd vastgesteld op f 140. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering op Dinsdag 9 Mei a.s. werd benoemd de heer C. Haringhuizen. Met het oog op den beschrijvingsbrief werd den afgevaardigde vrij mandaat verleend. De vergadering kan zich zeer goed ver- eenigen met het voorstel Schagen en het daarop betrekking hebbende praeadvies van het hoofdbestuur. De afdeeling S^ijpe van de Ilollandsche Maatschappij van Land bouw heeft voor hare verloting, bij de a.s. Tentoonstelling te houden, de Kon. goedkeuring ontvangen. Brave kroeghouders. Door alle herbergiers te Mortel (N Br.) is een besluit genomen, dat toejuiching en navolging verdient. Na den middag zul len zij geen sterken drank schenken en in hun lokalen zal hot volgende opschrift worden gehangen „Hier wordt na den middag geen sterken drank geschonken. Geld leenen! In het Politieblad komt do volgonde waarschuwing voor Personen die, naar het Bchijnt, in En geland wonen, doen in de dagbladen aankondigen, dat zij op zeer voordeelige voorwaarden geld leeneu op handteeke- niug van handelaars en achtbare perso nen. Zij die daarop ingaan ontvangen een gedrukte circulaire, geteekeud Holt, King, Harris, Grafton of Burt, en een formulier tot aanvraag der leening. Tevens worden zij verzocht eerst een bedrag van omstreeks 2 fr. 50 c. te stor ten voor kosten van briefwisseling en dergelijke. Wanneer men het eens geworden is omtrent het bedrag der geldleening, dan wordt den leeuer bericht, dat, alvorens de overeengekomen som te ontvangen, hij den geldleener 5 pCt. vau dat bedrag moet overhandigen, tot waarborg van een jaar interest. Wordt door den leener aan dat verzoek voldaan, dan is de op lichting gelukt, en er wordt geen ant woord meer gegeven op de reclames. Verscheidene personen werden aldus bedrogen voor bedragen van 50 tot 250 franc (f 25 tot f 125). Moede oogen. Een Franseh schijver heeft waargeno men dat als zijn oogen van het schrij ven en lezen vermoeid waren, hij baat vond door te zien naar bontgekleurde strooken papier,zoodat hij een aldus be plakten standaard steeds naast zijn inktkoker heeft staan. Hij deelt dit aan lotgenooten mede, die echter wel zullen doen eerst den raad van een oogarts over dit middel in te winnen. Een begrafenisrepetitie. Een excentrieke millionnair te Chicago, Parker Mason genaamd, heeft op zijn villa eenige uren voor zijn dood een repetitie gehouden van zijn eigen begra fenisplechtigheid. Een presbyteriaan8che geestelijke en eenige kerkgangers celebreerden in zijn kamer in tegenwoordigheid van zijn bloedverwanten en zijn vrienden den doodendienst en daarna hield een vriend een welsprekende lijkrede op den toekomstigen doode. Deze was hoogelijk ingenomen met het gehoorde, betaalde den geestelijke en de zangers met een flinke som geld en liet een begrafenis ondernemer bij zich komen, met wien hij alle bijzonderheden voor de ter-aarde- bestelling regelde. Tien uren later ontsliep Parker Mason kalm en zacht, blijkbaar zeer voldaan, dat hij zelf zijne geheele begrafenis in orde had gebracht. Papier en hoornen. Over de uitroeiing van bosschen over groote uitgestrektheden zijn al heel wat jammerklachten aangeheven. Er is een tijd geweest, dat men reden meende te hebben, om te mogen hopen, dat de in voering van het ijzer bij het bouwen van huizen, machines en schepen, alsmede de moderne verwarmingsmethoden, waarbij hoe langer hoe meer brandbare delfstof fen werden aangewend, de uitroeiing der bosschen zouden tegengaan Dit bleek echter geenszins het geval te zijn. Het tegendeel was waar. Alleen reeds de aanleg van spoorwegen kostte honderden en honderden hoornen de mijnen had den groote hoeveelheden hout noodig voor de bekleeding der gangen en het boutverbruik werd steeds toenemend. Een nieuw element voor houtverslinding is echter na het midden dezer eeuw in 't leven geroepen, en wel het meest ge duchte wij hebben hier het oog op de papierindustrie, waarbij hout het hoofd contingent levert. In de Vereenigde Sta ten bijvoorbeeld zijn ongeveer 200 ma chines aan 't werk voor de omzetting van houtpap in papier, en bij de ont zaglijke hoeveelheden hout, die bij de papierfabricatie noodig zijn, verdwijnen de bosschen met een bedroevende snel heid. In het jaar 1895 zijn in de Veree nigde Staten ongeveer 50.000 H.A bosch uitgeroeid en voor het jaar 1897 zal de verwoesting wel bijna het dubbele be dragen. Het Amerikaansche de- partement van oorlog schat, dat de SpaanschAmerikaansche oorlog en de daaruit gevolgde campagne op de Philip- pijnen der schatkist 800 millioen dollar heeft gekost. Boksen, Ie Albany (Ver. staten) had eenige da gen geleden een bokspartij plaats tusschen twee negers, genaamd Mc. Henry en Martin, die in zes ronden zou gestreden worden. In de dorde ronde echter gaf Mc. Henry zjju tegenpartij zulk een he- vigen stoot op de hoogte van het hart, dat de ongelukkige oogenblikkelijk dood ter aarde viel. Iemand was onlangs op een uitstapje in de gelegenheid een nieuw gebouwde gevangenis te zien. Thuis gekomen, deed hij daarvan een uitvoerig verhaal in de tegenwoordigheid van zijn oudsten spruit, een knaap van 5 jaren. Een paar weken later ging hij met den trein naar de stad, met zijn zoontje bij zich. De trein stond stil even voor het station bereikt werd, vlak bij een groot, hoog, donker gebouw. Het knaapje vroeg wat dat voor een

Schager Courant | 1899 | | pagina 2