Uit en voor de Pers. Transvaal en de Vredesconferentie. bezwaar kan bestaan en zegt dat het hem zeer aannemelijk voorkomt. De heer Beers vindt het ook een zeer gezond idéé, dat personen, in dienst bij corporaties, op lateren leeftijd niet aan hun eigen zorgen worden overgelaten. Met algemeene stemmen wordt de machtiging verleend. De heer Kluijver vindt het gelukkig, dat het Weezeiiarmenbestuur de toestem ming heeft ontvangen voor de jaarlijk- sche premie; als raadslid wil hij even zjjn tevredenheid uiten, dat zooeven in beginsel door een der heeren is uitge sproken, dat pensioenverzekering zoo uitstekend is; dit doet spr. de hoop koesteren, dat ook de gemeente binnen korter of langer tijd denzelfden weg zal opgaan en ook haar ambtenaren zal verzekeren. De voorzitter zou zich daarmede best kunnen vereenigen. Op verzoek van den voorzitter wordt door den Secretaris de lijst der inschrij vers naar de bliksemafleiders gelezen. 12 Belanghebbenden hadden hunne ge gevens ingezonden, van wie de heer Van Ree van St. Maarten de laagste was voor f 295. Voorzitter stelt voor, aan dezen in schrijver het werk te gunnen en hem het werk op te dragen, waarbij hij zal worden gecontroleerd door den heer Beek, timmerman alhier, die tevens zijn hulp zal verleenen. Met algemeene stemmen goedgevonden Het jaarverslag wordt aangeboden en zal evenals gewoonlijk bij heeren raads leden circuleeren. Niets meer ter behandeling zich voor doende, wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Heer Hugo- waard, gehouden op Dinsdag 9 Mei 1899, 's namiddags half twee. De Burgemeester, de heerP. Wonder Az., opent de vergadering met een welkom aan de aanwezigen. „Zooals U bekend is," zegt spreker, „is onze heer Winkel uit de gemeente vertrokken en heeft hij dientengevolge opgehouden lid van den Raad te zijn. Wij allen hebben hem met leede oogen zien heengaanniet alleen toch was hij een goed en nuttig burger, hij was tevens een waardig lid van ons college en ik spreek zeker in Uw aller geest als ik den wensch uit, dat het hem elders wel moge gaan en dat hij in zijne nieuwe omgeving dezelfde achting en waardeering zal mogen ge nieten, die hem hier te beurt viel. Zoo aanstonds zal ik U mededeeling doen van zijn ingekomen ontslag." Hierop worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Voorz. doet vervolgens mededeeling van de navolgende ingekomen stukken 1. Een schrijven van den heer J. Winkel te Lambertschaag, waarin deze, met dank voor de ondervonden waardeering en welwillendheid, kennis geeft dat hij heeft opgehouden, lid van den raad, wethouder en zetter voor 's Rijks belastingen te zijn, wegens vertrek uit de gemeente Heer Hugowaard Dit schrijven voor kennisgeving aan nemende, besluit de raad nog, op 'sVoorz. voorstel, de verkiezing ter voorziening in de vacature als raadslid uit te stellen tot de periodieke verkiezingende heer Winkel was toch aan de beurt van af treding, men bespaart alzoo moeite en kosten van een tussckentijdsehe benoe ming. In de wethouders-vacature zal men straks voorzien door benoeming van een tijdelijk wethouder en een voordracht ter benoeming van een zetter zal te ge legener tijd den Raad worden aangeboden. 2. Een missive van den heer Rijks ontvanger te Schermerhorn, kennisge- vende, dat aan den gemeente-ontvanger een bedrag van f 249.35 was uitbetaald. Na de mededeeling, dat dit schrijven gevolg is van een nieuw algemeen voor schrift, ten doel hebbende de gemeente besturen ongeveer op de hoogte te hou den met de bij de gemeente-ontvangers in kas zijnde gelden, wordt ook dit stuk voor kennisgeving ter zijde gelegd. 3. de bekende circulaire van het ge meentebestuur van Purmerend, waarin met nadruk gewezen wordt op de groote nadeelen, die de Hollandsche-, met na me de N. Holl. varkensmarkten, zullen ondervinden van den aanvoer van met visch gemeste varkens en waarin ver zocht wordt de ingezetenen met die na deelen bekend te maken. De heer De Boer acht deze circulaire in alle opzichten adhesie waardig. Het bedoelde kwaad komt echter te Heer Hugowaard heel niet voor, waar om de missive denzelfden weg opgaat als nos. 1 en 2. 4. de circulaires van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Tromp-Commissie, verzoekende geldelijken steun door mid del van circuleering van een inteeken- lijst, voor de oprichting van een Tromp- Museum te Brielle, waarvoor f20.000 noodig is. Ook dezen ondergaan hetzelfde lot men acht zich niet gerechtvaardigd, met het oog op de vele geldelijke offers die tegenwoordig van de ingezetenen verlangd worden, voor deze instelling de beurzen aan te spreken. Toch over collecten sprekende, deelt Toorz. mede, dat voor de Maatschappij van Weldadigheid na aftrek der onkosten, een bedrag van f 15.is ingezameld. 5. het verslag van de vereeniging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" over 1898. Dit zal aan de leden ter lezing worden rondgezonden. 6. het door Burgem. en Weth. aan geboden beredeneerd verslag omtrent den toestand der gemeente over 1898. Ook dit zal ter kennisneming worden neergelegd. De ingekomen stukken hiermede be handeld zijnde,somt voorz.de begrootings- posten op,die over 1898 zijn overschreden. Vooral tengevolge van het bouwen van een cachot en het aanleggen van een klinkerpaardenpad, waarvoor bij de be grooting niet was geraamd, bedraagt het eindcijfer dier posten f 823.37. Gelukkig kan deze som gevonden worden door overschrijving van posten, waarvoor te veel geraamd is. De raad hecht zijn goedkeuring aan het voorstel van den voorz., om deze af- en overschrijvingen te doen en tevens een bedrag van f 16.55 nog uit den post „onvoorziene uitgaven" te vereffenen. Vervolgens gaat men over tot samen stelling van de stembureaus voor dit jaar. Tot leden daarvan worden benoemd de volgende heeren Voor bureau No. 1 ('t Kruis): Konijn, raadslid, J. Huizinga en K. Hemke, met W. Molenaar en Jb. Hes als plaatsver vangers. Voor bureau No. 2 (de Buurt) de Burgem., De Boer en W.ijnker, raads leden en Jb. Smit en A. Klomp plaats vervangers Voor stembureau No. 3 (Donkereweg) Swaag, Wethouder, G. Siewers en S. Brugman met J. Stoop en P. Wonder Cz. plaatsvervangers Voor bureau No. 4 (Veenhuizen): Ap pel, raadslid, G. Smit Az. en Jn. Ha ringhuizen, met K. Pekelharing en N. Groot plaatsvervangers. Voorz. stelt nu aan de orde de be noeming van een tijdelijk wethouder in de plaats van den heer Winkel. Van de 6 uitgebrachte stemmen ver krijgen de heeren Wijnker en De Boer elk 1 stem en de heer Appel 4 stemmen, zoodat laatstgenoemde verkozen is. Deze neemt op 's voorz. desbetreffen de vraag de benoeming aan, en wordt daarmede gefeliciteerd. De rondvraag niets opleverende, sluit voorz. onder dankzegging voor opkomst en medewerking de vergadering. Heer S lu^owaarfl. Het bijna 6-jarig eenig zoontje van het echtpaar H. Schermer is den 7den, vermoedelijk door het plukken van bloe men van den walkant, in de nabijheid van de boerenwoning jammerlijk ver dronken. Daar het gewone locaal voor Kerkelijke Vergaderingen, Catechi- satiën enz. te liolhorn in de laatste jaren om verschillende redenen ondoel matig bleek en de Kerk zelve geen vol doende fondsen bezat om tot stichting vaa een nieuw gebouw over te gaan, heeft men met goed gevolg dit doel trachten te bereiken door vrijwillige bij dragen en schenkingen van buiten af. Volgens Bestek en Teekeningen zal het nieuwe locaal verrijzen aan de Zuidzijde der Herv. Kerk en twee vertrekken bevatten, waarvan een voor bovengenoem de Vergaderingen Ook de Bibliotheek van het Dep. Kolhorn der Nuts-Maatsch. zal daar geborgen worden. De besteding van een en ander heeft plaats gehad aannemer is geworden de heer P. Rempt uit den Groetpolder voor eene som van f 893. Het schoolfeest te Kolhorn, den kinderen aan te bieden door de Ver eeniging D. en D. en waarvan de onkosten bestreden worden door de netto-opbrengst van twee gehouden Tooneelvoorstellin- gen in het afgeloopen seizoen, aangevuld door particuliere bijdragen, zal gehouden worden in het begin der volgende maand. Een dertig kinderen zullen een bezoek brengen aan Amsterdam en daar zooveel bezien en genieten als slechts op één dag en metde beschikbare middelen mogelijk is, terwijl de overigen, ten ge tale van ruim honderd, naar Bergen zul len gaan, om daar zoowel in den speel tuin als op de heerlijke duinen een aangenamen dag door te brengen. In de laatstgehouden Huishoudelijke Vergadering der M. t. N. v. 't Alg., Dep. Kolhorn, is besloten dezen zomer eene Ploralia-Ten- toonstelling te houden. Gedeeltelijk kos teloos, gedeeltelijk tegen betaling, zullen aan belangstellenden drie stekken in pot ter kweeking worden toevertrouwd. Ook de planten, die verleden jaar afgegeven zijn, zullen voor prijzen in aanmerking kunnen komen. Wat de bekroningen betreft, een ervaren bloemist zal de jury ter zijde staan. Evenals den vorigen keer zal eene verloting aan de tentoon stelling verbonden worden. Op de O. L. School te Kol- lioï-n zijn primo Mei een twintigtal nieuwe leerlingen toegelaten, zoodat thans ruim 140 kinderen van het onderwijs aldaar gebruik maken. Uit TESSEL wordt gemeld: De berichten van onze ansjovisvis- schers luiden wat gunstiger dan de vori ge week. Onze visschers hebben heel wat geld moeten besteden, om tot ge noemde visscherij toegerust te zijn loopt de ansjovisvangst tegen, dan zou het er voor hen treurig uitzien. De prijzen voor de ALK- MAARSCHE Harddraverij, dezen zomer te houden, zijn vastgesteld op f 250. f125.— en 175.—. Het Bestuur van de Stoomtramweg-Maatschappij West- Priesland" heeft de aandeelhouders uitgenoodigd tot een vergadering op 24 Mei aanstaande, in „De Doelen te Hoorn. Op de agenda komt o. m. voor Benoeming van één bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer A. E. Zimmerman (Burg. van Hoorn,) die zich niet voor herbenoeming be schikbaar heeft gesteld en in wiens plaats worden aanbevolen de heeren J. Groot Jr. en M. de Jong, beiden Wethouders van Hoorn; Voorstel tot het verleenen van een voorschot aan do Maatschappij door de deelhebbende besturen. Door den Minister is af- wijzend beschikt op een verzoek van het Hoofdbestuur van de „Miedor- per Hogge", om te Nieuwe Niedorp een tweeden brievenbesteller te benoe men en een namiddag-bestelling voor de buitenwijken in te voeren. Tessel, 8 Mei. De eerste groote lammeren verzending zal op 19 dezer plaats hebben. De eerste verzending zal uit 5000 k 6000 stuks bestaan. De prij zen, die hier besteed worden, doen de veehouders op een voordeeligen verkoop op de Leidsche markt hopen. Als voorganger bij de Geref. Kerk te Arnemuiden is beroepen de heer J. B o e ij e n g a te IN oord- scharwoude. Aan het TV. v. d. D. s c h r ij f t men uit Oudharspel: „Hoewel eenigszins rustiger, is de ge spannen toestand toch nog niet als ge ëindigd te beschouwen. Vrijdagavond ontmoetten we den heer H., doch als altijd onder bescherming van de politie. Deze beweegt zich steeds onder de nu en dan saimgeschoolde menigte, wanneer de heet II. moet passeeren. Naar men ons verzekerde, verklaart de heer H. zelf den toestand voor onhoudbaar, doch zijnerzijds zal de quaestie geen oplossing vinden door het aanvragen van ontslag, wijl z. i. daarvoor geen reden bestaat. „Nog steeds is er eene politiemacht van ongeveer 20 man aanwezig. Er schijnt nog geen sprake van te zijn, deze te verminderen. Onder de waarschuwing aan een publicatiebord is met potlood geschreven „als de dienders weg ben nen zullen we H. wel hangen." „Intusschen wonen alle leerlingen, een enkele wegens, veldarbeid uitgezonderd, de lessen weer bij. Dat hot niet onnoodig was, ook dit jaar weder maatregelen te nemen tegen de vernielzucht der ratten in de Geestmer-Ambacht, blijkt wel hieruit, dat in de 4 I^angedijker dorpen in 14 dagen tij da reeds ongeveer 5000 ratten zijn gedood, waarvoor dus ongeveer 500 gulden als premie is uitbetaald. Het bestuur der Land bouw- en Handelsvereeniging teBroek op Langendijk heeft van de Directie der Holl. Spoor een bericht ontvangen, dat niet kan worden voldaan aan het verzoek der Vereeniging, om op dichte waggons, wanneer daarvan bij gebrek aan open waggons voor het groentenvervoer gebruik moet worden gemaakt, hetzelfde vrachttarief toe te passen als op deze. Dat de I^angedijlz op 't gebied van vereenigingsleven tegen woordig flink kan meedoen blijkt ook hieruit, dat de 2 jaren geleden opgerichte afdeeling Langedijk van „het Witte Kruis" reeds meer dan 400 leden telt en het aantal leden nog voortdurend stijgt. Te GROSTHUIZEN, gemeente Avenhorn, heeft een moordaanslag plaats gehad. De 70-jarige rentenier P. de L., een ongehuwd man, Zaterdagavond te 9| uur uit een barbierswinkel thuiskomende, wilde vuur aanmaken en begaf zich daar toe naar de plaats van brandstoffen. Toen hij zich bukte, ontving hij meteen hard voorwerp eenige slagen, waardoor hij eenige wonden bekwam. Geheel onmach tig moest hij toelaten, dat zijn aanvaller de lade openbrak en daaruit eenig geld ontvreemdde. Daar hij steeds zijn geld bij zich draagt en de dief zich hier niet van overtuigde, is de gestolen som niet groot. Des Zondagsmorgens, toen men De Lange tegen zijn gewoonte niet ter kerk zag, werd men ongerust en begaf zich naar zijn woning, waar men de deur gesloten vond. De gewonde had van zijn overgebleven krachten gebruik gemaakt om de deur te sluiten en zich toen te bed begeven. Hij was bij zijn bewustzijn en wist de geheele zaak uit te leggen. Wie de dader geweest is, weet hij niet. Wel meent hij, dat overeen komst bestaat met iemand, die hem de vorige week geld ter leen vroeg, maar een weigerend antwoord ontving, om reden hij dezen persoon niet kende en hem niet vertrouwde. Vele boeren in Friesland gebruiken een ijzeren toestel om de ho rens der stieren te dwingen naar binnen te groeien waardoor de beesten voor den aanfok meer waarde krijgen. De provinciale keuringscommissie, die nu weer hare voorkeuringen houdt, treedt thans beslist op tegen dat kunstmiddel. Alle stieren, wier horens het teeken dra gen die bewerking ondergaan te hebben, worden onvoorwaardelijk afgekeurd. Door den visschor Hoog moed aan de Van Ewjjcksluis te A nua Paulowna is een zonvischje gevangen, bruine schubben met groene vlammen. Dit is een te Ewijcksluis zel den voorkomende vangst. Een hoogst onaangenaam avontuur had dezer dagen een to ARNEMUIDEN thuis behoorende visch- koopman. Als gewoonlijk zjjn waren ventende te Venloo, werd bii aldaar gearresteerd als verdacht van te zijn de bedrijver van een in 1888 in Duitsch- land bedreven moord en geboeid naar Roermond getransporteerd. Al zijn be tuigingen van onschuld mochten niet baten en niettegenstaande hij in 't bezit was van een abonnementskaart met zijn portret en hij sedert acht jaren per week te Venloo komt en dus bij zeer velen bekend is,meende men hem toch te moeten houden. Ni zes uren als misdadiger te zija be handeld, werd hij door een telegram van den burgemeester van Arnemuiden uit zijn netelige positie verlost en kon hij tot zijn doodelijk ongeruste vrouw en kinderen terugkeeren De overbrenging had plaats onder een toeloop van nieuwsgierigen. Geluk kig leed de man geen schade aan zijn koopwaar, wat zeer goed had kunnen zijn. Een Salomo. Te BEETSTERZWAAG vermiste een veehouder op de voorjaarsmarkt eenige lammeren. Hij ging nu met het moeder schaap de geheele markt rond en het duurde niet lang of moeder en lamme ren ontdekten en herkenden elkander, waardoor de verkeerde eigenaar in de val liep. Daar hier vermoedelijk diefstal in het spel is, is proces-verbaal opge maakt. H. M. de Koningin is als Beschermvrouw opgetreden van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw. De commissie voor groep VII (Land bouw) op de Wereldtentoonstelling in 1900 te Parijs vroeg financieëlen steun voor eene inzending van paarden en vee. Het Hoofdbestuur besloot hieraan te voldoen en zal daartoe een post op de begrooting brengen, welke in de eerst volgende algemeene vergadering wordt behandeld. Deze post zal zijnf 700 voor het vee van Hollandsch veeslag, f 300 voor paarden, en daarenboven f 100 per stuk voor de gekochte paarden in Noord- en Zuid-Holland, wanneer die ook in die provinciën zijn geboren en gofokt. Een zonderling. Te GARDEREN is dezer dagen op 72-jarigen leeftijd overleden een man die zijn gansche leven bijna rookende had doorgebracht. Deze hartstochtelijke rooker was zoo bang geen tabak genoeg voorradig te hebben, dat hij nooit naar een naburige plaats ging, of hij bracht een grooten voorraad mede. Bij zijn overlijden werd dan ook niet minder dan 100 pond tabak in zijn schamele woning gevonden. Dezen geheelen voorraad had de zon derling gelegateerd aan zijn inwonend nichtje, onder voorwaarde dat zij de tabak zelf zou moeten rooken uit de lievelingspijp van den overledene. In de gemeente ERICHEM, met eene bevolking van 450 zielen, be staat geen enkele herbei g met vergun ning meeralleen zijn er twee bierhui zen. In verband hiermede is het zeker opmerkelijk, dat sparen der bevolking hier eigen is, getuige het groote aantal inleggers in de spaarbank te Buren. Ook de gemeente Snelrewaard, met 500 inwoners, heeft dezer dagen haar laatste herberg zien verdwijnen. Uit WILP (gemeente Voorst) schrijft men Ook van hier en uit nabijgelegen plaatsen zijn dezer dagen tal van boe renknechten naar Duitschland vertrok ken ook enkele boerenmeiden zijn derwaarts vertrokken, waardoor de hache lijke toestand der boeren wat aangaat het dienstpersoneel nog wordt verergerd en als vanzelf de loonen, die reeds een buitengewone hoogte hadden bereikt, nog hooger worden. Het gevolg hiervan is, dat groote boerenplaatsen, waar veel dienstpersoneel wordt vereischt, moeilijk te verhuren zijn. Alleen kleinere plaat sen, waar weinig of geen dienstperso neel noodig is, vinden gretig huurders. Gedurende een paar we- ken is er langs- onze Zuiderzeekusten naar geep gevischt. De vangst was tot heden ver beneden het middelmatige. Het is echter nog vroeg in den tijd. Men kon f 8 A f 9 voor het tal (200) besommen. Een zeldzaamheid. Dat er een kalf geboren wordt, is volstrekt geen merkwaardigheid, maar wanneer eene koe een jong werpt, dat het gewicht heeft van 130 pond, dan mag dit zeker wel voor eene zeldzaamheid doorgaan. Welnu, in de vorige week had de Burgem. van N. Niedorp het buiten kansje dat eene zijner koeien een kalf afwierp, dat het hierboven genoemde respectabele gewicht had. Een paar dagen geleden, meldt De Nederl., overleed te ROTTER DAM onverwachts een geacht ingezetene. De man, een groot liefhebber van kip pen, had eenige fraaie dieren uit En- gelsch-Indië laten komen en dezen in zijn ren bij Hollandsche kippen geplaatst. Alle dieren stierven in korten tijd De eigenaar zelf, die een klein wondje aan een hand had, begaf zich in het hok en kwam met do dieren in aanraking. Kort daarna werd hij hevig ongesteld en stierf in enkele uren Sommigen meenen, dat hier bloedvergiftiging in het spel is, an deren dat men te doen heeft gehad met een geval vaD de in Britsch—Indië heer- 8chende pest, overgebracht door do kip pen. Het lijk is in de barakken te Croos- wijk ontsmet, evenals in het Ziekenhuis de gemeente-werklieden, die het ver voerd hadden. De Noordhollaudsche vereeniging „riet Witte lirnin" hield Dinsdag j.1. liare algemeene vergadering te AMSTERDAM, ouder voorzitterschap van den heer dr. P. J. Barnouw Aan het jaarverslag door den secretaris, den heer P. J. vau Eldik Thieme, is het volgende ontleend Hoe zeer de vereeniging zich uitbreidde blijkt uit het feit, dat er voor zes jaar 26 afdeelingen waren met 2874 leden, terwijl er nu op 1 Januari jl 58 waren met 7966 leden of 3 afdeelingen en 832 leden meer dan ten vorigen jare. Van de afdeelingen werden over het algemeen zeer bemoedigende berichten ontvangen. Het verslag betreffende Heideheuvel werd daarna gelezen. Het saldo der exploitatie bedroeg in 1898 f 692.40'/2, in plaats vau f 225, waarop men gerekend had De ontsmettingsoven te Alkmaar heeft ook een toenemende werkzaamheid. Ontvangen werd in het afgeloopen jaar f 887, uitgegeven f 651.02'/,. Op 1 Januari 1898 waren 203 ontsmettingen verricht, tegen 167 ten vorigen jare Gekozen werden tot leden van het hoofdbestuur, ter vervulling van de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren P. J. van Eldik Thieme, mr. H. J. C. van Tienen en H. J. Vonk, de heeren VanEldik Thieme met 191, dc heer C a 1 k o e n me' 150 en de heer H. F e i s s e r van Schagen met 114 stemmen. Het voorstel van het hoofdbestuur tot verkoop van de groote barak der vereeniging, die jaarlijks geld kost aan bergloon, werd aangenomen. Aan het hoofd bestuur werd opdracht gegeven naar goedvinden met den verkoop te handelen. Aan de orde kwam nu de quaestie der statuten wijziging ten aanzien van de contributiebedragen en het ledental der afdeelingen. Door de desbetreffende commissie was een voorstel ingediend, dat door een amendement van Nieuwe Niedorp werd gewijzigd. Volgens dit voorstel zou de tegenwoordige regeling, waarbij het minimum aantal leden eener afdeeling is vastgeateld op 10 leden, gewijzigd worden in dien zin, dat een afdeeling leden tegen elke eontribntie kan aannemen, mits het gezamenlijk bedrag der in komsten aan contributies niet minder zij dan f 50. Het voorstel der commissie werd aangenomen mat 140 tegen 67 stemmen. Ook het voorstel vau het minimum aantal leden eener afdeeling op 25 te stel len, werd aangenomen. Ook de verdere voorgestelde statutenwijzigingen werden goedgekeurd. O. a. werd besloten de moge lijkheid open te «tellen om de vergaderingen elders te houden dan te Amsterdam, wanneer eenige afdee ling de algemeene vergadering nitnoodigt. Een voorstel van Schagen betreffend» wijziging van het reglement op de subsidiën der afdeelingen werd verdaagd, waarop de vergadering werd geslotea. Naar aanleiding vanhet bericht in ons No. van Zondag, betref fende de gelegenheid, die leden der groentenvereeniging „Niedorper Kogge" aangeboden wordt, om adviezen in te winnen bij de door het Hoofdbestuur benoemde adviseurs, deelt de heer Jb. Lindeboom van Winkel ons mede, dat de mededeeling niet geheel juist is. Hij is namelijk, evenals de heer Barten te Nieuwe Niedorp, benoemd tot prac- tisch adviseur voor groententeelt en niet uitsluitend voor vruchtenteelt, zooals uit 't bericht valt op te maken. Voor leden der vereeniging, die hem wenschen te raadplegen bij 't telen van groenten, is deze rectificatie zeker niet overbodig. De Volksstem schrijft Dat de Nederlandsche pers krachtig opkomt tegen de nalatigheid der Neder landsche regeering om ook de beide Zuid-Afrikaansche staten uit te noodigen tot bjjwoniDg der aanstaande vredescon ferentie, bewijst hoezeer het Hollandsche publiek wakker blijft voor de belangen der stamverwanten in dit ons werelddeel. Er is geen ras ter wereld dat meer, als een geheel genomen, krijgsvaardig en tot strijd bekwaam is en dat tevens meer naar vrede streeft, dan het Afrika ner ras. Er is tevens geen volk dat zich nobeler heeft gedragen op het slagveld als bij de vredes-beraadslagingen dan het Transvaalsche, Men weet niet wat meer te roemen in verband met Majoeba en Doornkop, de krijgsmans-humaniteit der Boeren of hun burger-humaniteit na behaalde overwinning. Men weet niet wat meer te prijzen, de ingeto genheid der Boeren-ofHcieren of de lank moedigheid der Boeren-regeerders. Niet tegenstaande Jameson oorlog voerde met verraad en ontplofbare kogels, respecteerde de Transvaalsche regeering hunne witte vlag en liet de verraders gaan. In de filosofie van den oorlog zoowel als van den vrede had het aanstaande congres misschien nog wel wat kunnen leeren van de vertegenwoordigers der Afrikaners, die er thans door afwezigheid zullen schitteren. Intusschen waardeeren we het in de Nederlandsche pers, dat protest weri aangeteekend tegen het gepleegde ver zuim om de Boeren-staten uit fe noodi gen tot de vredesconferentie. Een Profetie. In de politieke brieven door een Ka merlid in „De Nederlandsche Werk man" leest men „Nu het herhalingsonderwijs is voor gesteld, is het verzet daartegen, inzon derheid ook van de zijde der niet-voor- uitstrovende liberalen, in de afdeelingen dor Kamer gebleken zóó groot to zijn, dat de minister en de vooruitstrevenden, die aan zijn zijde staan, thans reeds ge rust kunnen zeggen, dat zij verloren spel hebben."

Schager Courant | 1899 | | pagina 2