Opgffl van CaiËatBE, Zondag 11 Juni 1299. 43ste Jaargang No. 3423. kennisgeving. MM De soclaaHemcfatiiB et tafelt. GEMEENTERAAD. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en ADVERTPNg™ i] 'nZend,,ng tot '8 morgens 9 ure> morden geplaat"- Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bureau: SCHAGffiiS, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker J. W1 N K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. füij, die zich met 1 JULI a. s. op dit blad wenschen te abon- neeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende num mers GRATIS. lieraeenteSchag e n. Bekendmakingen. KENNISGEVING. Binnenlandscfi Nieuws. S CHA6ER Wisnws- COURANT. ÊlïMtiS- k LlltlllVlIll Burgemeester en Wethouders van Sehagen Gezien artt. 94 en 95 der Algemeene Politieverordening voor die gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat, in het belang der openbare gezondheid, alle verzamelingen van afval, vuilnis, mest of dergelijke stoffen, zich op de erven of andere plaatsen in de kom der gemeente bevindende, moeten zijn opge ruimd v 6 r 1 Juli e. k. Op behoorlijk afgedekte mestvaalten, zich bevindende op erven bij boerderijen, is deze bepaling niet van toepassing. Nalatigheid met betrekking tot het bovenstaande is strafbaar met eene geld boete van ten hoogste f 25.of hech tenis van ten hoogste 6 dagen. Sehagen, den 26 Mei 1899. Burgemeester Wethouders van Sehagen, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. in elke gemeente, waar infanterie of vesting-artil lerie garnizoen houdt, wordt gelegenheid gegeven tot kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onderricht, indien daar tenminste 10 jongelieden tusschen den leeftijd van 16 en 24 jaren de lessen wenschen te volgen in elke andere gemeente wordt die gelegenheid insgelijks opengesteld, wanneer daar tenminste 20 jongelieden van den vermelden leeftijd aan de oefeningen wenschen deel te nemen; het onderricht beoogt in het algemeen versterking der volksweerbaarheid en wordt gegeven van ongeveer half October tot 1 Maart, wekelijks gedurende ten minste 8 uren allen, zoowel adspiranten voor het reservekader als andere jongelieden, die in den aanstaanden winter aan dit onderricht wenschen deel te nemen moeten zich vóór 1 Juli hebben aangemeld, en wel in de bovenbedoelde garnizoensplaatsen ten bureele van den commandeerenden officier der infanterie of dei- vesting—artillerie, in de andere gemeenten bij den burgemeesterzij, die gedurende twee achtereenvolgende winters met goeden uitslag aan het onderricht deel genomen en voor de militie geloot hebben, ontvangen een getuigschrift model W, dat uitzicht geeft o.a. om als milicien te worden ingelijfd bij het korps eu in het garuizoen hunner keuze. Uit dit laatste volgt dat lotelingen der lichting 1900 het bedoelde getuigschrift kunnen verwerven indien zij in Februari jl. het bewijs van toelating tot de lessen van het tweede oefeningsjaar ontvingen, en dat lotelingen van de lichting 1901 daartoe met goeden uitslag moeten hebben deelgenomen aan het onderricht èn in den aanstaanden winter èn in den winter van 1900 op 1901. Het bezit van het bewijs van toelating tot de lessen van het tweede oefeningsjaar ontheft niet van de verplichting om zich, als hierbovenbedoeld, aan te melden vóór 1 Juli a.s. De Burgemeester van Sehagen, S. BERMAN. VEKK1EZ1NG YOOR DEN De BURGEMEESTER der Gemeente SCHAGEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 27en Juni aanstaande zal plaats hebben de verkiezing van 4 leden van den Ge meenteraad van Sehagen; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, bij hem kun nen worden ingeleverd als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste negen kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlijk door éen of meer dor personen, die de opgave hebben on derteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgege- ven. Formulieren voor de opgaven boven vermeld zijn ter Secretarie dezer Ge meente kosteloos verkrijgbaar van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van per sonen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblij ven wordt gestraft met gevangenisstraf van' ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gUMot'gelijke straf wordt gestraft hij die wetende dat hij met bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor dio verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Sehagen, den 2 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. De adspiranten voor het reservekader om het getuigschrift model F te verwerven, dat gevorderd wordt om tot een verbintenis voor het kader te kunnen worden toegelaten. Het Hootd van het Plaatselijk Bestuur der gemeente Sehagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier ge meente, dat het kohier No. 4 der Be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 189899, op den 7 Juni jl. door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den* Heer Ontvanger der directe belas tingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoe ning van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke ver volgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Sehagen, den 9 Juni 1899. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, S. BERMAN. T,r voorkoming van teleurstelling wordt liet navolgende onder dc aandacht van belanghebbenden jtcliracht Het is thans aan niemand meer onbekend, dat de oppositie tegen het wetsontwerp op Jen leerplicht vooral door den clerus op stelselmatige wijze wordt aangekweekt. Zoowel de vrijantirevolutionnairen, als de volgelingen van dr. Kuyper, de calvinistische democraten, verklaren er zich als één man tegen en de enkele stemmen, die vóór het ontwerp in het katholieke kamp opgingen, werden weldra overschreeuwd door het geluid der machtige stemmen van dorps pastoors en consorten en schijnen thans op hoog bevel te zwijgen. Ik zal mijn parochianen verbieden, die wet te gehoorzamen," zegt de een; „gy levert uw kinderen over aan heidensche ontucht I" schreeuwt de ander. ür, Schaepman had in Friesland gesproken en zich vóór het beginsel van leerplicht verklaardop den Zondag jl te Soeek gehouden „Landdag van Fries- lands Katholieken" kon men het niet over een motie eeus worden, die in den aanhef niets anders verklaarde, dan dat een wettelijke regeling van leerplicht wen- schelijk was. Hoewel bij het debat stemmen vóór leerplicht werden vernomen, bleek het duidelijk, dat de geest der afgevaardigden werd beheerscht door factoren, buiten de vergadering gelegen. Een definitief 1 besluit is er niet genomen, dat dan ook niet in het stelsel lag van den hoogen clerus, die buiten den Landdag de draden in handen had, Tot nu toe had het arbeidersvolk, in wiens belang toch leerplicht zal worden ingevoerd, zich nog niet bepaald over het wetsontwerp geuit Wel waren er adressen opgezonden door het Ned. Werkliedenver bond en andere vereenigingen, die zich voor leer plicht verklaarden, maar een groetsche uiting was er nog niet geschied. Zondag 4 Juai jl. is er te Amsterdam onder leiding van het bekende schoolhoofd, den heer A H. Gerhard, een congres in zake leerplicht gehouden waarop ver tegenwoordig waren de Bond van Ned. Onderwijzers en 20 afdeeÜDgen, de Soc. Bond en 1 afdeeling, de Typografenbond en 2 afdeelingen, de Meubelmakers- bond de Sigarenmakersbond, de Kalken Steenbe. werkersbond, het Ned. Werkliedenverbond, de Vereen, v Vrouwenkiesrecht, de Vrije Vrouwenvereeniging, de Dageraad en 3 afdeelingeu, de Ned Onderw. 1'rop. Club v. Drankbestrijding, 2 afdeelingen van het Ned. Onderw Gen de Timmerliedenbond en 2 aldeelingen, de Diamanthewerkeraboad en 7 afdeelingen, de Sociaal— Democratische Arbeiderspartij en 10 afdeelingen d. Machinistenbond en 3 aldeelingen, de Bianenschip- „ersbond, de Metaalbewerkersbond en 1 afdeeling, een afdeeling va» den Steenhonwersbond en voorts \ol ka stdeel g Handwerkers Vriendenkring, de 'lüte vereengingd. aid. Bakkersgezellenbond, alle Naaistervereeniging^ Gedachte„ de afdeeling Be- e Aul6, i 'n de Meubelmakersverecniging „Een- 1JaDgh,r" aBe Arnhem; de Delftsche Arbeiders- dracht" alle te a«ju vereen., Werkliedcnwcen. V. <L V. te vorai, Goudsche en Middelburgsche Bestuurdersbonden, de Vereen, t. Behartiging v. d. belangen der vrouw te Rotterdam, de Scheeps - en Boot werkersbond te Koog—Zaandijk en de Olieslagersvereen. te Zaanstreek. Bovendien waren de Kamerleden Troelstra, Van Kol en Schaeper leden van dit congres, het Nederl. Werkliedenverbond werd door den heer Heldt ver tegenwoordigd en de heeren Ketelaar en Nolting waren „belangstellenden". De afgevaardigden der verschillende vereenigingen vertegenwoordigden in het geheel 44 000 personen, waarvan het grootste getal zeker tot de arbeiders kan gerekend worden. Wij zullen niet in een beschouwing treden der verschillende inzichten omtrent leerplicht, welke op dit congres zijn geuit. Met algemeene stemmen op een na is een conclusie aangenomeu, waarin de ver gadering onder leerplicht verklaarde te verstaan den plicht a. tot het geheel doen doorloopen van een volledigen schoolcursus, omvattende minstens zeven leer- of cursusjaren, uiterlijk beginnend op 0-jarigen en uiterlijk eindigend op 15 jarigen leeftijd; b. tot het doen doorloopen na beëindiging daarvan van een minstens 2-jarigen vervolgcursus. Het zoogenaamd „liuisonderwys" hieronder te begiijpen, mits het aan bepaalde eischeo voldoet." Uit het debat bleek, dat die eisch van zeven jaren meer werd gesteld als een ideaal, waarnaar men zou streven, dan als een beginselquaestie, die over 't al of niet goedkeuren van het ontwerp zou beslissen anders zouden de heeren Zelvelder, van het hoofd bestuur vau „Volksonderwijs" en de beer Van den Brand van het hoofdbestuur van den „Bond van Ned. onderwijzers", die er terecht op wezen, hoe de minister het zevende jaar had laten vallen „om den storm die er opging", en daartegenover herhalingsondervrijs had gegeven, vermoedelijk niet voor de conclusie hebben gestemd Nu was het niet te loochenen, dat het socialistisch en SociaalDemocratisch element, wat getalsterkte betrof, vrijwel de overhand had. Indien we ons niet vergissen, waren alle inleiders der verschillende vraagpunten, als daar waren: „Wat,is Leerplicht?", „Gemoedsbezwaren", „Kinderarbeid", socialisten of sociaaldemocraten, terwijl ook het blijvend door de vergadering gekozen Congres-bestuur, dat de besluiten van dit Congres zal propageeren en een volgend Congres zal voorbereiden, bestaat uit de heeren A. H. Gerhard, J A. Bergmeijcr, A. Rot, mr P J. Troelstra en mevr. Schook-Haver, namen welbekend in de socialietische beweging der laatst® jaren. Voor de toekomst is het van groet,e beteekeni», hoe de houding der sociaal—democratische Kamerleden bij de behandeling van het wetsontwerp zal zijn, en daar nu mr P. J. Troelstra op genoemd Congres ook zijn meening heeft gezegd, kunnen wij hem eenigszins als den thermometer besehouwen,die het lagere ofhoogere warmtepunt der sociaaldemocratische Kamerleden voor het wetsontwerp aangeeft. Nu is het zeer moeilijk uit de verslagen, welke in de groote bladen voorkomen, een juiste gevolgtrekking te maken omtrent de houding van den heer Troelstra en de zijnen Wij zullen het echter beproeven Volgens de N Rott. Courant heeft de heer Troelstra er op gewezen, dat de conservatieven nimmer voor het wetsontwerp zullen stemmen, indien het herha- lingsonderwijs daaraan bleef behouden. „Dn", zeide hij, „minister Borgesius is aan zijn politieke positie verplicht in zulk een geval de democraten te laten loopen en den conservatieven de hand te reiken. Hoewel nw de sociaaldemocraten niet tegen het ontwerp zullen stemmen, als het aan veel hoogere eischen gaat beantwoordenis het voor hen toch nog zeer de vraag, of zij met den minister zullen medegaan naar den kant der conservatieven, terwijl zij weten, dat misschien over vier jaren door middel van algemeen kiesrecht iets veel beters is te verkrijgen Het Handelsblad deelt mede, dat mr. Troelstra zou gezegd hebben „Het is moeilijk te zeggen welke houding de socialistische Kamerleden tegenover het ontwerp zullen aannemen Zeer de vraag is het, ol zij den minister zullen helpen, met behulp van de conservatieven een wetsvoorstel er door te halen, dat volstrekt niet voldoet aan de eischen, terwijl min misschien over vier jaren een betere wet zou kunnen krijgen." De .Telegraaf laat mr. Troelstra het volgende zeggen„Leerplicht is een democratische zaak, die men niet moet verwachten van een niet-democratiache regeering- Liever vier jaar nog te wachten en dan iets goeds te krijgen, dan dezen minister in de gelegenheid te stellen een wetsontwerp er door te krijgen, dat niet meer dar. een paskwil is." Het Volksdagblad, dat in den regel door uitvoeri ge, es, naar het ons voorkomt, juiste verslagen uitmunt, geeft van het door mr. Troelstra gesprokene het volgende verslag: De heer Troelstra wilde ieder, die groote ver wachting van het aanhangige leerplichtontwerp heeft, waarschuwen. De wet zal niet de eewenschte uitwerking hebben. De groote reden van verzuim toch is de treurige stoffelijke toestand der ouders. Met den politiestok drijft men slechts de kinderen der betrekkelijk weinige onwillige ouders naar school. Maar een leerplichtwet, die met allerminst direct school voeding en scboolkleeding vastkoppelt, is een paskwil. Voorts is het gebrek aan schoolruimte een groote reden van schoolverzuim. Maar het wetsontwerp i bestrijdt die hoofdoorzaak niet. De wetgever zal doorgaan subsidies te geven aan gemeenten, die j ver met den scholenbouw ten achter zijn Het ontwerp berust voorts op de stelling dat men op de ouders pressie moet uitoefenen, opdat die hun plicht tegenover hun kinderen goed vervullen. Maar veel ouders kunneu dat niet, door dat zij den geheelen dag vau huis zijn. Een schoolhoofd te ArnewuMen schreef aai spr., dat de visschers daar de heele week weg zijn en hun vrouwen den heelen dag viach venten of kralen zoeken. Hoe willen die ouders zorgen dat hun kinderen school gaan? De maatschappij heeft veelal den familieband verbroken en daarmee houdt het ontwerp geen rekening Spr. meende overigens, dat deze vergadering geen opdracht aan de Kamerleden in eenigec zin verkenen moest omtrent hun stem vóór of tegen de wet. Daarover viel eerst te beslissen, nadat over alle amendementen op het ontwerp beslist was. Overigens is het niet zoo heel bemoedigend wat vurige leerplichtvoorstanders over de wet zeggeD, A. H. Gerhard schrijft in de Dageraad dat. als de conti óle niet geheel verbeterd werd, men het best deed tegen de wet te stemmen. Schook schreef in het Soc. Wbld., dat het gewijzigd ontwerp een stap achteruit wa* zelfs bij den huidigen toestand. En zelfs J. W. Gerhard wjjst er in de Volksocderw op, dat de wijze waarop de vervolgcursus geregeld is, de geheele wet veroordeelt Wij cursiveercn. Intusschen, J. W. Gerhard zij gerust. Er komt geen herhalingscbool. Dat is maar de staart die aan de wet geplakt is, toen men den kop, het 7e leerjaar, er af' genomen had. Die staart zal in de Kamer ook vallen, omdat de conservatieven anders tegen de wet zouden stemmen. De groote reden waarom nu geen goede leerplicht tot stand komt, is, dat Borgesius de wet met de conservatieven in plaats van met de verste democraten maken wil." Indien wij nu resumeeren, dan komen wij tot de conclusie, dat het den mannen in de Tweede Kamer, die zich zoo gaarne poseeren, dat zij alleen zijn ver tegenwoordigers der arbeiderspartij, die zooveel jaren om leerplicht heeft geroepen, volkomen onverschillig is of deze wet op den leerplicht er door zal komen of niet en dat zij daaraan alleen hun stem zullen geven, wanneer over alle amendementen, en dus ook over de hunne, zal zijn beslist. Worden hun amende menten verworpen, dan wasschen zij hun handen in onschuld, want op stuk van zaken is de wet een paskwil, ingediend door een niet democratische regeering. Een dergelyke overwinning mag deze eigenlijk niet gegund worden, want over vier jaren zijn de heeren zelf de baas en dan zullen zij eens laten zien wat er eigenlijk op het gebied van leer plicht den volke zal geschonken worden. Dat men dan nog vier iaren zou moeten wachten deed er niets aan toe, want de wet zal toch niet zijn uit te voeren, wegens gebrek aan schoolruimte, waarin de wet niet voorziet. Hoewel nu de vergadering door het aannemen van bovengenoemde conclusie wij wezen er reeds op zich een ideaal stelde, maar uit het debat blijkt, dat zij met de werkelijkheid rekening hield, hooren wij de sociaaldemocratische afgevaardigden bij monde van hun woordrijken woordvoerder ronduit verklaren, dat het slechts een dubbeltje op zyn kant zal zijn, wanneer zij voor het wetsontwerp stemmen. Als de minister, om het beginsel te redden en hopende op de toekomst, het herhalingsonder wijs, hoewel dit hem ook al niet bevalt, zal laten vallen, is het wel zeker dat zij hun stem aan de wet zullen onthouden en daar mr. Troelstra, die, noemende „schoolvoeding en schoolklecding", wel heeft aangetoond, hoe zyn amendementen zullen luiden, zyn slem over de wet afhankelijk heeft verklaard van de beslissing over alle en dus ook over deze amendementen, is het wel duidelijk, wat zijn voornemen is. Niet denkende aan het Fransehe spreekwoordle mieux est 1'tnnemi du bien, zal hij, strevende naar een blauw ideaal, uitgaande van de stelling, dat er niets goeds van een in zijn oogsn niet-democratische regeering kan komen, zich vermoedelijk met de zijnen tegea de wet verklaren en derhalve alle troeven in handeD geven der anti-revolutionnairen en ultramontanen, die geen leerplicht per se willeD, omdat zij bevreesd zijn voor eeu betere ontwikkeling van het arbeidersvolkeen ontwikkeling die weer ten gevolge kan hebben een weigering van die zijde om nog langer in de hauden van den clerus te zijn als de stok in die eens man», om nog langer blinde lings te gehoorzamen aan zoogenaamde „ordinantiën Gods" die door den feilbaren mond van mensehen worden verkondigd. En waarom zal mr. Troelstra dit doen „Och", aldus redeneert hij, „over vier jaren, als wij het algemeen kiesrecht zullen hebben, zijn we toch meester van den toestand en dan kunnen wij een wet maken zooals wij willen". Aaugenomen na eens dat dit waar zou wezen, dat algemeen kiesrecht zal voeren tot de suprematie der arbeidersklasse over alle andere klassen in de maatschappij iet» waarachter wy zoo vrij zijn nog altijd een groot vraagteeken te plaatsen - zou het dan toch niet beter wezen, om thans te aanvaar den, wat men krijgen kan, ten einde dan later te nemen wat men hebben wil Te loochenen valt het niet. dat de verwerping der wet de stemmen der sociaal-democratische afgevaardigden kunnen de beslissing geven ook aa zich zijl slepen den val van het ministerie, en willen de heeren Troelatra c s. dan meenen, dat het gevolg daaivan zou zijn het optreden van eeu meer democratisch ministerie? Zij weten het wel beter. Het gevolg zal zijn, dat ®f Van Houten zal geroepen worden zijn denkbeelden te verwezenlyken, in zijn jongste Staatkundige Brieven neergelegd, óf de natie de zegeningen zal erlangen van een christelijk ministerie met dr. Kuyper aau het hoofd! Dit zal echter zeker zijn, de 44 000 personen, die hun afgevaardigden naar het congres zouden, zullen geen leerplicht erlangen eu de democraten zullen het moeten aanzien, dat elk practisch resultaat van den strijd der laatste jaren, ook voor algemeen kiesrecht., zal verloren gaan. Want men vergete het niet, dat de ondervinding den clericalen o.a. by de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten geleerd heeft, dat er met deze kieswet voor hen wel iets te doen valt, maar dat uitbreiding van het kiesrecht, zelfs binnen de uiterste grenzen van de Grondwet, geheel hun politieke organisatie wel eens weer op losse schroeven zou kunueu stellen. En dat alles zonden we dan te danken hobben aan de stemmen der sociaal-democratische afgevaardigden, van wie dan toch zeker gezegd kan worden, dat al geven zy, zooals zij beweren, het volk geen steeneu maar wel brood, dit laatste dan toch zoo moeilijk te verteren is, dat geheel de natie er een indigestie van zal oploopen. Wij hebben het noodig geoordeeld hierop te wijzen, tegen den tijd, dat wij het sociaal-democratische marktgeschreeuw ook weer in de Tweede Kamer zullen hooren verkondigen, dat alle andere afgevaar digden maar vertegenwoordigers zijn der kapitalistische klasse en zij alleen de representanten vau het ware volk zyn Het volk zal dan weten wat het aan dezen beeft. Oevergadering van de.-kld. Sehagen van het .Ned. Oud. Genootschap, die gewoonlijk op den 2en Donderdag van elke maand te Sehagen plaats heeft, werd op don 8en dezer gehouden te üollioi-n. De reden van die verplaatsing der samenkomst was, dat een wandeltocht zou worden gemaakt vanaf het tram station Barsingerhorn door het oosteinde van Barsingerhorn, over de Schringkaag- kade,door Kolhorn, langs de Strook, na ir de zeesluis, en vandaar langs de Haven kade, over den Westfrieschen Dijk, over de Kreil en den Hommerweg weder terug naar het punt van uitgang. De aanleiding tot het maken van deze voet reis door de onderwijzers was het volgende: Door het Hoofdbestuur van het Genoot schap is aan de Afdeelingen opgedragen om gegevens te verzamelen tot het maken van geschikte en nuttige schoolreizen. Van wege de Afdeeling Sehagen nu was door een harer leden voorgesteld, dat de bovengenoemde reisroute als zoodanig kon genoemd worden, daar zij eene scboone gelegenheid aanbiedt, om op eene niet te groote wandeling zeer veel belangrijks te zien, met 'betrekking tot hoogteligging van den bodem, polderbe maling, afwatering en waterkeering. Om een en ander na te gaan, hadden achttien onderwijzers, leden der Afdeeling waarbij zelfs de meest veraf wonenden, jongstleden Donderdag den verkennings tocht naar Kolhorn ondernomen. Eene schets van dit B Schoolreis je" is opgenomen in het tijdschrift „De Natuur in tijdschrift voor het Lager Onderwijs. De Wolveevereeniging hield voor een paar dagen hare alge meene vergadering te Alkmaar. Zij werd door een twintigtal leden bijge woond. Volgens rooster moesten de hee ren Oortman Gerlings van Hoorn, voorz., P. Scheuk, Wieringerwaard en K. Weder, Oostwoud, dit jaar aftreden. Alleen de heer Schenk was als secretaris her kiesbaar. Gekozen werden de heeren Jhr. Mr. P. van Foreest, Heiloo, en A. J. Peeck, Schoorl. De eerste treedt dit jaar als voorz. op. Uit het verslag bleek, dat de Vereeniging het verlies van een der rammen had te betreuren. Pogingen zullen worden aangewend om weder in het bezit van een anderen Wensleydale te geraken. De geteelde lammeren zijn thans door eene commissie, bestaande uit de heeren J. Zuurbier, Beemster, G. II. Geerligs, Anna Paulowna, en K. v. d. Oord, Bar singerhorn, te Hoorn, Alkmaar en Seha gen naar waarde geschat. Daaruit is gebleken, dat de Cotswolds thans de meeste waarde bezitten. Deze schatting zal in den herfst en in het volgende voorjaar nogmaals plaats hebben, uit welker uitkomsten dan zal blijken, welk ras voor Noord-Holland bet meest aan bevelenswaardig is. Men mel.dt uit TERSCHEL LING van 7 Juni De 22-jarige zoon van Arie de Beer zou met zijn vader voor de eerste maal ter viachvangst gaan, aan boord van de schuit van schipper J. Drijver. In den afgeloopen nacht had de jongeling het ongeluk over boord te slaan, en ver dronk, ten aanschouwe van zijn vader. V" ee-uitvoer. Een wetsontwerp is ingediend houdende bepalingen betreffende den uitvoer van vee. In de memorie van toelichting wijst de Regeering er op, dat in den laatsten tijd het enkele malen is voorgekomen, dat er onder de vee—transporten, die uit Nederland in België ten invoer werden aangeboden, bij het onderzoek door de Belgische autoriteiten eenige dieren be vonden zijn te lijden aan mond- en klauwzeer. Dergelijke bevindingen zijn uit den aard der zaak niet geschikt om in den vreemde het vertrouwen in den gezondheidstoestand van den Nederl. veestapel te verhoogen. Vandaar dat de Regeering het wensche- lijk acht, dat herhaling van die feiten ver hoed worde. Art. 1 van het wetontwerp bepaalt daarom, dat bij algemeenen maatregel van bestuur kan worden verboden een hoevige dieren, herkauwende diereu en varkens naar aan te wijzen vreemde Rijken uit te voeren anders dan met inachtneming van de bij dien maatregel te stellen voorwaarden. Voorts wordt bepaald, dat met uitvoer gelijk gesteld kan worden het vervoeren en begeleiden van genoemd vee in de richting van de aangewezen vreemde Rijken binnen een bepaalden afstand van de Rijksgrens. Als maximumstraf tegen overtreding wordt gesteld hechtenis van 3 maanden of geldboete van f 250. Het is de bedoeling der Regeering zich hoofdzakelijk te beperken tot het vorderen van gezondheidscertificaten. II.4 voornemen bestaat het verbod niet toepasselijk te verklaren voor de gevallen, waarin de vervoerder of ge leider van het vee aan de ambtenaren, die hem ontmoeten, kan aantoonen, dat geen uitvoer wordt beoogd.

Schager Courant | 1899 | | pagina 1