Jïinnenlandseh Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. to°da'SkS 'ag0° Birmenlandsch Nieuws. B p e (I i k b e u r i en. land te vervreemden. Inmiddels poogt Frankrijk de bezittingen van Turkije in Noord-Afrika onder zijne hoede te nemen. Sedert de overeenkomst met Engeland heeft het door deze mogendheid de be schikking over het achterland van Tri poli gekregen. Nu beteekent een achter land zonder kustgebied al heel weinig; daarom kan men bij eene gunstige gelegenheid een protectoraat van frank rijk over Tripoli verwachten. Dat heeft de Porte ook ingezien. Zeker wel op aanraden van derden heeft de Turksche regeering besloten de kust van Tripoli te versterken. Er gaat vesting-artillerie en ander oorlogstuig heen. In Italië is men over een en ander volstrekt niet op zijn gemak. Tunis en Tripoli zijn de twistappels tusschen Italië en Frankrijk. De vermeestering van Tunis dreef bet in de armen van Duitscbland en Oosten rijk, een inval van Frankrijk in Tripoli zou tot nog ernstiger stappen kunnen leiden. Dat men in Italië zich nog altijd op een oorlog met Frankrijk voorbereidt, bleek nog dezer dagen, toen een Ita- liaansch generaal wegens spionnage in Frankrijk werd gevangen genomen. Men vond volledige kaarten van de Alpenwegen en de verschillende verster kingen bij hem. Yoorloopig zal dit geval tot geene onaangenaamheden aanleiding geven, daar de Italiaansche minister van oorlog natuurlijk heeft verklaard, dat de hooggeplaatste krijgsman buiten zijn medeweten had gehandeld. Een andere verklaring zou ook al te gek zijn geweest. De waarheid in een maskerade pak gestoken, is nu eenmaal art. 1 van alle politiek. Vindt men het voor een oogenblik dienstig haar te demasqueeren, kan kunnen zij, die buiten den kring der ingewijden stonden, voor een wijle de werkelijkheid aanschouwen. Aan de geschiedvorschers is het na vele jaren eerst gegund het juiste beeld in al zijn stadiums van ontstaan aan het licht te brengen. Met welk een verbazing en verontwaardiging zal het nageslacht een maal de kuiperijen van Rhodes-Cham- berlain en hun geheimen aanhang lezen. En hoe groot zullen daartegenover de mannelijke figuren der Afrikaansche staatslieden staan. Met de hand aan het zwaard, het oog op God, staan ze daar, onbevreesd de Britsche overmacht trotseerende, sterk in hun recht, hun geloof en zich bewust van hun kracht. Een volk, waarvan de kern uit zulke mannen bestaat, kan niet verloren gaan Telegrafische berichten melden, dat de onderhandelingen van Poincaré met ver schillende partijen zijn afgebroken, door dat de radicalen het aanbod hebben afgeslagen. Poincaré heeft daarop den heer Lou- bet meegedeeld, van de hem gegeven opdracht af te zien. Ook van Liarsingerhorn hebben de schoolkinderen hun extra belooning voor getrouw schoolbezoek weder gehad. Woensdag jl. zijn de kinderen der laagste klassen per rijtuig naar Schoorl geweest onder geleide van de onderwijze res en de onderwijzers en eenige andere goede bekenden, die zich voor dat doel in den regel gaarne laten vinden. Dat er in het duin voor de kleinen op uit nemende wijze te genieten valt en evenzoo op den rijtoer daarheen en terug, is bekend. Ze hebben er .dezen keer met het mooie weer dan ook hun deel van genomen. Na thuiskomst daarenboven nog prijsuitdeeling in de school. Den volgenden dag zijn de hoogste klas sen naar Amsterdam geweest. Daar zijn bezocht Artis en Panorama (Nova- Zembla),alweder met het beste succes. Onze kinderen „van buiten" kunnen niet gemakkelijk onder woorden brengen wat zij al zoo gevoelen bij het zien van al dat vreemde, schoone en groote, dat er op zulk een reisje in Amsterdam te zien is. Men kan alleen vaak aan hunne uitroe pen hooren, dat alles een overweldigen den indruk op hen maakt. Bij het be zoek aan het Panorama kwam dit sterk uit. Toen evenwel door den beambte uitlegging was gedaan van wat het panorama te zien geeft, liepen de mees ten nog eens rond, en nog eens en hadden sommigen nog wel een poosje willen blijven kijken naar dat schip en die ijsbergen. In elk gezal: er zal wat verteld zijn toen de jonge luidjes weer thuis waren Dit strekke ter voldoening aan allen, die het hunne hebben bijgedragen om den kinderen zulke genotvolle dagen te doen beleven De visscherij op W ier-in- gfen had een vrij goede week. De ruim 200 booten brachten ieder van 6 tot 10.000 stuks ansjovis aan. Aan de zouterijen werd f 10.50 per duizend ontvangen. Jammer, dat de vangst op haar einde loopt, anders bestond er kans, dat nog grootere scholen onze wateren en strooraen opzochten om kuit te schieten. Te Nieuwe INiedorp en Winkel denkt men er ernstig over, om dezen zomer in een dier plaatsen een vruchtenmarkt te vestigen. De groote afnemer van hpt ooft dezer plaatsen is Den Helder. Tot heden gingen de appe len, peren, pruimen en bessen per schip per naar Alkmaar en van daar naar Den Helder. Dit was een kostbare om weg en hij had bovendien nog het na deel, dat de pruimen en bessen er meermalen in bedorven toestand aan kwamen. Nu kunnen de vruchten per tram naar Schagen en van daar bij groote hoeveelheden zonder overlading naar Den Helder worden vervoerd. In tedes van één of twee dagen, zijn zij dan slechts eenige uren onder weg Voor koopers en verkoopers brengt zulks groote voordeelen mee. De Tuin- bouwvereeniging De Niedorper Kogge, die reeds veel voor den bloei dezer streek deed, zal waarschijnlijk ook in deze het initiatief nemen. Heden, Zaterdag 17 Juni, had de verkiezing plaats van vier Hoofd ingelanden van den Anna Paulowna- polder. Bij de eerste stemming werden verko zen de heeren P. Huiberts en Jb. Groot (aftredenden). Voor de vacature P. lijs,en werd ge kozen de heer Jb. Stammes met 161 stemmen, op den heer Jm Blaauboer Cz. werden 101 stemmen uitgebracht. Voor de vacature C. J. dé ilazure werd gekozen de heer J. K. KaanJr. met 160 stemmen, de heer Smit Cz. kreeg 103 stemmen. Een «Jubilaris. Donderdagavond had in de kolfbaan van den heer Kist te KOLHORN een eigenaardige festiviteit plaats. J.l. Januari n.1. was het 25 jaar geleden, dat de heer E. K 1 u ij v e r gekozen werd tot Secretaris van het Departement Kolhorn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Onafgebroken heeft hy tot heden deze betrekking vervuld en door de leden onderling werd in der tijd besloten, dit feit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Verschillende omstandigheden werkten er echter toe mede, dat de voorgenomen feestelijke herdenking niet op den daartoe vastge stelden datum kon doorgaan. Maar dat uitstel niet altijd afstel is, bleek ten duidelijkste uit hetgeen bovengenoemden Donderdagavond gepasseerd is. Co >r de ijverige bemoeiingen van enkele Bestnursleden, door de vriendelijke medewerking van de dames en niet te vergeten, door de onontbeerlijke hulp van den heer Kist was de kolfbaan herschapen in eene Feestzaal vol groen, vlaggen, bloemen, deviezen enz., alles met kwistige hand aangebracht. In dit tijdelijk paradijs kwamen omstreek» 8 uur de leden met hunne dames en gasten bij elkander en nauwelijks had de jubilaris te midden zijner huisgenooteu en vrienden op den eerezetel plaats genomen, ot een Welkomstgroet, hem staande door het gansche gezelschap toegezongen, opende de reeks van feestelijkheden, die volgens programma achtereenvolgens zouden plaats hebben. Daarna werd de jubilaris door den Voorzitter van 't Departement den heer G. Holle als tolk der gansche vergadering, op hartelijke wijze gecompli menteerd. Onder meer wees hij op 't zeldzame van het feit, op den voortdurenden vriendschappelijken omgang van den heer K. met de leden in 't algemeen en met het Bestuur in 't bijzonder, op de werkkracht door hem ontwikkeld gedurende die lange jarenreeks, op het standpunt waarop, door zijne voortdurende wijding, het Dep. stond, op nog vele andere zaken meer, en het daverend applaus dat volgde bewees, dat de vergadering ten volle beaamde wat door den Voorzitter, die zijne intentiën steeds onder sierlijke bewoordingen wist weer te geven, gesproken was. Hierna werden de heer Kluijver en familie uitge- noodigd, zich voor het tooneel te plaatsende voorhang rees en eenige stoffelijke blijken van waardeering te midden van groen en bloemen opgesteld, vertoonden zich in den vorm van fraaie schilderijen, keurig gebonden boekwerken en bloemengeschenken geschenken zoowel door de leden als door eenige hunner dames. Ook werd hem een zeer vleiend schrijven voorgelezen, namens het Hoofdbestuur hem toegezonden door den Algemeenen Secretaris van het Nut, den hr. Bruinwold Riedel, benevens nog een tweede hooggewaardeerde missive van Ds. Bonman, Oud-Voorzitter van het Dep. Na het zingen van een toepasselijk lied, nam Da. Bax het woord en na eene korte schets, waarom hij zich gedrongen gevoelde tot spreken, wenschte hij nog te constateeren, dat zijne tegeningenomenheid van vroeger plaats had gemaakt voor warme sympathie, sedert hij de overtuiging gekregen had, dat allerlei nuttige instellingen niet alleen worden tot stand gebracht, maar ook met inspanning van alle krachten zoo lang mogelijk in eere gehouden, veredeld en verbeterd. De heer v. d. Meer gaf daarna eene schets, getrokken uit de Nutsnotulen over een kwart eeuw En nu bleek het, dat achtereenvolgens door het Dep. werden opgericht: een Volksbibliotheek, een Naaischool, een Spaarbank, een cursus voor Huisvlijt, tentoonstellingen voor Handenarbeid, een Toynbee- Vereeniging voor dames, een afd. Floralia en een Jongeliedenbibliotheek, alsmede dat het Dep. vele achtereenvolgende jaren zorgde voor Volksvoordrachten. Dat al het gesprokene natuurlijk in verband werd gebracht met de ijverige bemoeiingen van den wakkeren jubilaris, behoeft geen betoog. Deze verrees nn van zijn zetel. Hij verklaarde diep getroffen te zijn, niet alleen door zijne schitterende omgeving, maar vooral door de vele blijken van waardeering, hem dezen avond geschonken. Herhaalde malen had hij zich afgevraagd Wat deed ik eigenlijk meer dan mijn plicht en zich daarvan onbewust, trof hem de vriendelijke ontvangst des te meer. Hij trad op zijn welsprekende wijze in verschillende beschouwingen, om te eindigen met zijn diepgevoelden dank uit te spreken voor de welwillendheid, hem zoo vele jaren betoond, en voor alle eer, hem thans aangedaan. Hiermede sloot het officiëele gedeelte van den avond. En hoewel het uur ai vrij ver gevorderd was, werd thans de feestvreugde eerst goed vaardig. Er werden vierstemmige koren, solo's, potpourri's en algemeene liederen gezongen.Er werden voordrachten gehouden, afwisselend ernst en luim, een spiritistische séance gegeven, komedie gespeeld, getoost enz. enz. Eindelijk viel de hamer. De jubilaris nam nog eenmaal het woord, om zijn persoonlijken dank uit te spreken tot ieder, die zich had ingespannen om den avond voor hem tot een onvergetelijken te maken. De Voorzitter voegde er een slotstuk aan toe, eender leden bedankte Voorzitter voor zijne kranige leiding en vroeg in den morgen - de zon was nog niet eens verrezen 1ging men huiswaarts. Warmenhuizen, 15 Juni- Huiswaarts keerende van de markL had de heer F. H. het ongeluk om met paard en jachtwagen bij den Westfrieschen dijk neer te vallen. De heer F. H. kwam met den schrik vrij, maar de drie ande re inzittenden kwamen minder goed van dit reisje af. De heer P. L. brak zijn been en de heeren H. M. en J. K. be kwamen ernstige hoofdwonden. Sint Pankras, 16 Juni 1899. Heden avond werd hier weder de eerste afslagmarkt gehouden. Aangevoerd waren 113 mandjes aardappelen, hoofd zakelijk gladblaadjes en muizen. De prijzen der gladblaadjes varieerden van f 1.50 tot f 1.80, die der muizen van f 1.40 tot f 1.70 per 17 J/2 K.G. (is Vi H.L.) Een partij bosuien werd gemijnd voor f 2 20 per 100 bos. Aan de Stolpen, g e m. Zijpe, had Vrijdagmiddag een diep treu rig ongeluk plaats, liet kind van vrouw Bakker, vroeger wednwe van P. Kapteiin, was te water geraakt voor den steiger der boot in 't Kanaal. De moeder sprong haar lieveling na, maar moest haar wanho pige daad helaas met den dood bekoopen. Zij slaagde niet haar kind te redden, zij verdronk in het diepe water. De bruggeknecht mocht nog de voldoening smaken het knaapje te redden, maar de moeder werd eerst 10 min. later met de dreg leveuloos opgehaald. Uitvoeriger bericht brand Keinsmerbrug Donderdagmorgen ongeveer half tien brak er een felle brand uit tusschen Keinsmerbrug en de Spoor brug, bij den heer Rezelman. Naar men zegt was de brand ontstaan door het haardvuur in de boet, waarbo ven een kookpot hing. Door de sterke verwarming moet het dak in brand zijn gevlogen. In korten tijd stond ook het huis in brand. Verbrand zijn vier vette varkens, terwijl een veulen en twee biggen brandwonden bekwamen. Ook de meid bekwam bij het reddingswerk brandwonden aan bare beenen. Van den inboedel is een gedeelte gered. Alles was verzekerd. Men meldt: Bij het gezin van den bleeker Rekvelt in IJSSELMUIDEN, en onder diens werkvolk, te zamen 14 personen, doen zich sporen van vergiftiging voor. Een arbeider is reeds overleden. Een onder zoek wordt ingesteld. Men denkt, dat het gebruik van overgebleven soep de oor zaak is. TWEEDE KAMER. In de Vrijdag j.l. gehouden zitting is met 54 tegen 34 stemmen de stichting van een bommenhaven te SCHEVENIN- GEN aangenomen. De vele Scheve- ningsche visschers, op de publieke tribune aanwezig, gaven door gejuich hunne vreugde te kennen. Bij Kon. besluit is be noemd tot Dijkgraaf van het Am bacht van Westfriesland genaamd Geestmer-Ambacht de heer C. Kroon te O udcarspel. Bij Kon. besluit is be- noemd tot Dijkgraaf van het Heemraad schap YVieringen de heer V. Heij- blok van Wieringen. Schagen, 17 Juni 1899. Hedenmiddag te 2 uur had in de openbare lagere school alhier plaats de toekenning van eereblij- Uen en belooningen voor ge trouw schoolbezoek. Aan onderstaande leerlingen, die dit jaar tot de 7 de klasse werden bevorderd, werden belooningen uitgereikt Petrus Boes, tubendoos. Arthur Feisser, id. Rens Kaan, Fransche dict. Wijbrand Kaan, (Wieringerw.) atlas. Jan Koot, passerdoos. Cornelis Kuiper. atlas. Pieter Meurs, tubendoos. Pieter van der Oord, passerdoos. Leendert Roggeveen, tubendoos. Nico Schenk, horlogeketting. Arie Smit, Fransche dict. Jan Speets, passerdoos. Jacob Stammes, portemonnaie. Jan Starke, atlas. Jacob de Veer, portemonnaie. Arie de Waard, tubendoos. Adriaan Zondervan, id. Gerrit Raven, atlas. Murkje Abma, naaidoos. Jannetje Bakker, id. Grietje Berkbouwer, portretalbum. Neeltje Breet, schrijfmap. Trijntje Broersen, naaidoos. Catharina Kweldam, schrijfmap. Julia Roggeveen, naaidoos. Reinoutje Stöve, schrijfmap. Johanna Verheus, naaidoos. Aaltje Wit, id. 230 Spaarbankboekjes a 65 cent zijn uitgereikt. Aan 10 kinderen, die naar andere ge meenten zijn vertrokken, zal het geld worden toegezonden. De uitreiking der prijzen bad plaats door het hoofd der gemeente, den heer S. Berman, Ook eenige andere autori teiten waren aanwezig. Aan de R. K. bijzondere school alhier wordt dit jaar aan 66 kinderen een eerbewijs wegens ge trouw schoolbezoek en een spaarbank boekje met 65 cent uitgereikt. Negen leerlingen ontvangen een eerbewijs we gens het verlaten der school, benevens een cadeau ter waarde van f 1 25. Kermisongeiubjes. Dat nieuwsgierigheid een mensch par tenkanspelen,heeft al reeds menigeen on dervonden zoo ook Donderd. een bezoeker onzer gemeente, die het vervoer van de zware wagens van den stoomdraaimolen zoo interessant vond, dat hij al kijkende zich zelf hals over kop in de sloot hielp. Met een nat pak kon de kijklustige naar de plaats zijner inwoning vertrekken. Een zoontje van den heer P. M. kreeg, bij de bouwerij op de marktplaats kij kende, een ladder op het hoofd, wat een ernstige wonde ten gevolge had. De hulp van onzen geneesheer moest wor den ingeroepen. Van de Kermis. Dat was me een drukte van Donderdag af, Een loopen en sjouwen en rfjden Nou 't was voor de kermis - dan mag ik [zoo'n keer Die woelige drukte wel ljjden. Wat of er gebouwdis die dag ot twee drie? Wei, 'k zal het je even vertellen. Op 't land op de Laan is een Circus gezet, Hot mooiste van al onze spellen. Wel dertig personen zoowaar doen er dienst, Verrichten er wondere toeren, Zoo mooi en verrassend, zoo stout en zoo [zwaar, Als niemand ze uit durft voeren. En paarden, m'n.vrienden, die z\jn er heel [veel, Ze staan er in flinke stallen; Muziek en verlichting, 't is alles perfect En netjes het zal je bevallen. Meer is op de Laan voor van 't jaar niet te [zien. 't Is mooi genoeg, hè, zou ik denken. Komt, laat aan de kramen daar ginds op de [Gracht Nu even onz' aandacht eens schenken. Hier vindt je van al wat het harte begeert, Cadeautjes en speelgoed bjj hoopen, En keur lekkernijen voor oud en voor jong. Nu kun je maar kiezen en koopen. Daar ligt ze, de heerlijke Deventer koek Der Weduwe Haak en van Visser; En paling van d'oude, zoo pas uit den rook, Ook die van M. Zonderhuis is er. Der Weduwe Dobber gezonde ap'theek, Bonnier met zijn prachtige dingen, En meerdere kramen, van inhoud zoo rijk, Tot koopen en smullen u dwingen. Zie zoo! van de kramen voorloopig genoeg, Nu nog op de markt eens gekeken, 't Is aardig bezet hier en voller dan ook Met 't vorige jaar vergeleken. Xhaflaire, natuurlijk hè, spant er de kroon, De molen is prachtig van binnen. Er of er gebruik van gemaakt wordt, mjjn- [heer?i XhafUir weet er zij bi) te spinnen. De Kin'matograaf trekt de aandacht terecht, Om wat er te zien is hoe heerlijk I Daar moet je eens kijken, o, mensch, wat een [ding, De moeite is 't waard hoor, ja, eerlijk. Dan is er een schiettent, een mooi panoraam Met prachtige, zinrijke glazen. En straks komt een keurig panopticum nog, Met beelden, die ieder verbazen. En wat er nog meer is? Nu, komt maar eens [zien. Ik noemde hier maar een beetje. Dat deed ik met opzet, dan krijg je wat trek En wordt j'r nieuwsgierig naar, weet je! Ik zweeg van De Vroomen, ik zweeg van [Van Lier, lk wacht me De Haas ook te noemen. Omdat het mij gladat onmogelijk is Die allen naar waarde te roemen. Hen moet je persoonlijk gaan hooren en [zien, Ik raad het je aan, mijne vrinden. Je zult er een aangenaam uurtje bepaald En heel veel voldoening in vinden. Tot slot mijn excuses voor wat ik vergat. Waar zooveel komt is dat geen wonder. Als 't heel wat bijzonders is zet ik alsnog Het hier in proza er onder. V. Omtrent de Kinematograaf, op de ker mis alhier aanwezig, lazen wij in het Dordrechtsch Nieuwsblad Gisteravond hadden wij het genoegen een kijkje te nemen in Grünkorn's wel ingerichte tent Zijn systeem geeft hel dere, zuivere beelden, die, vooral op eeuigen afstand gezien, de werkelijkheid zeer nabijkomen. „Het stierengevecht te Madrid" is wezenlijk een aantrekkelijk schouwspel, in verschillende afdeelingen, waarin de behendige toreadors den strijd tegen den stier aanbinden en voleindigen. Van verdere nos. wordt zeer gunstig geoordeeld. De heerP. Groot alhier heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar Oude Niedorp c. a. Deheer H. Hl. lh. ter Linden heeft wegens drukke bezigheden ge meend te moeten bedanken voor het hem gedane verzoek om als directeur van het fanfarecorps „Excelsior" te N. Niedorp op te treden. Doordat het paard schrikte van een langs den kant van den weg liggenden grooten haardpot, geraakte Vrijdag op de Snevert de groote wagen van den heer S. van Bar- singerhorn te water. De voerman sprong bijtijds van den bok. Met veel moeite werd het onhandelbaar gevaarte weer op het droge gebracht. De handel kenmerkte zich Donderdag door een willige mar-kt en vaste prijzen. Vooral vette koeien en dito schapen gingen tegen flinke prijzen vlug van de hand. Het meerendeel der koeien werd door Amsterdamscbe slagers aangekocht. Er waren er Donderdag, die voor hot'eerst onze markt bezochten. Het fonds blijkt meer en meer algemeen op prijs gesteld te worden. Niet minder dan 34 stuks werden geboekt. De aanvoer van vette schapen was, den tijd in aanmerking genomen zeer groot. Koel weer en een vaste Londensche markt werkten gun- «tig op de prijzen. Ook vette varkens noteerden iets hoogor, wat nr>L „i Gelde koeien waren minder in prijs. De aanhoudende droogte mot het vooruitzicht van gebrek aan genoeg gras zullen daaraan niet vreemd zjjn D o n d e r d a g j. 1. 1 i e p e e n e kudde schapen van den heer T. alhier groot gevaar, door de Westfriesche tram overreden te worden. De dieren worden van den Grootewalderweg langs het wegje om de Oude Kaag gedreven Men had niet opgemerkt dat inmidcieJs de tram het station had verlaten. ioen - de komst van de tram werd bemerkt/} was van kecren geen sprake me/ daar de dieren door hot naderend gy verschrikt aan den loop gingen, machinist had gelukkig het gevaar be merkt. Door krachtig remmen bracht hij de train vlak voor den overwog tot stand, juist op het oogenblik dat do schapen op do lijn kwamen. l)e inrichtingen voor goederenvervoer aan het ti-iiriisitis.- tion alhier hebben getoond, aan de strengste eischon te voldoen Voor de Kermis kwam met de tram van Modem- blik aan do Stoomcaroussel van Mej. L. Xhaflaire. Terwijl de zware wagons aan het station van don lokaalspoor weg te M geladen en ontladen moesten worden om verzakkingen der laadplaats te voorkomen, konden de wagens aan het tramstation alhier zonder bezwaar en met volle lading vertrekken. VERVOLG Onder leiding van den heer A. Nobel werd Dinsdagavond in het lokaal van den heer Ruys alhier eene vergadering gehouden van de afdeeliug Sint Pankras van de Landbouw- en Handelsvereeniging. Er werd besloten, door aanplakking aan de reilingtent den bouwers te ver zoeken bij den verkoop van aardappelen niet te veel overwicht te geven. Opgemerkt werd, hoe er was gewerkt en gestreden om te komen tot afschaf fing van den verkoop per mand en hoe nu dezelfde bezwaren, die men had tegen dit stelsel, weer voor den dag komen door het geven van 18, 19, soms 19Y2 kilo in plaats van 17'/2. Wel is meu hierin vrij, doch voor de bouwers, die niet zooveel overwicht geven, heeft dit soms minder aangename gevolgen. Do slaboonen, zoo werd besloten, zul len dezen zomer niet meer bij het getal, doch bij het gewicht worden verkocht en zullen worden algeslagen per 5 K.G. Met de zoogenaamde, door het Hoofd bestuur aan te leggen „zwarte lijst", d.i. een lijst van wanbetalers onder de koop lieden, kon de vergadering zich vereenigen. Met de verplichte veiling van worte len, voorgesteld door de afd. Broek op Langendijk, waren de aanwezige wortelen bouwers het ook allen eens. Vervolgens kwam nog de contribu tieregeling ter sprake. Algemeen was men van oordeel, dat een contributie van lü cent per lid (boven de 50 ct. voor het Hoofdbestuur) veel te laag is. De wenschelijkheid werd uitgesproken om voor rekening der afdeeling een kiemtoestel en enkele andere werktui gen aan te schaffen. Van deze zaken nu kan niets komen bij eene contributie van 10 ets. per week. Besloten werd daarom, dat het bestuur op eene volgende vergadering een nieu we contributieregeling zou voorstellen en wel eene proportioneele, en de con tributie voor ieder lid te regelen naar gelang van de grootte der bouwerij. Er werd b. v. gesproken van cent per snees boven de bijdrage aan het hoofdbestuur. Hiermede was de agenda afgehandeld en sloot de Voorzitter de vergadering. Te AMSTERDAM heeft Vrijdagavond een ontzettende brand plaats gehad in het magazijn van de heeren Vettewinkel en Zonen, handelaren in verfwaren aan de Prins-Hendrikkade. Het indrukwekkend schouwspel bracht een groote menigte volks op de been, met moeite in bedwang te houden door de politie, onder bevel van den commis saris Fundter. Slang na slang werd aan gesleept en uitgelegd, of langs de ge vels der belendende huizen opgesjord tot boven op de daken. Aan de zijde der Kolk was de hitte vaak op 50 meters afstand ondragelijk. Het gansche terrein, de Prins Hendrikkade en de Oudezijds- kolk, waren een uur lang hel verlicht. Veel water moest ook gebruikt worden om de huizen aan de andere zjjde der nauwe Kolk te beschermen. Zij werden deerlijk geblakerd, en de hitte was er zoo geducht, dat het water dor stralen haast geheel verdampte voor het de bedreigde punten bereikte. On danks de groote massa's water, die van rondom door tientallen van brandslangen werden aangevoerd, bleef in de onmid dellijke nabijheid de straat kurkdroog. Van de omringende daken af gezien bleek vooral het achterhuis het meeste voedsel aau de vlammen te geven. Van onder tot boven was het gevuld met grooteD voorraad verfwaren van allerlei soort. Alles was verzekerdpersoonlijke ongelukken hadden niet plaats, daar alle werklieden het magazijn verlaten hadden. Men schijft uit EDE: De broodbakker J. Zegers te Hars- camp, onder deze gemeente, is gevanke lijk naar Arnhem overgebracht, als verdacht van zijn vrouw door vergifti ging van het leven beroofd te hebben. Hervormde gemeente te 8€HAGKI, De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9>/2 uur. 18 Juni, Geen dienst.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2