V« L. /2 ii. l 7, hl. LUXE- en RIJTUIG- DE OPLAAG Maandag 24 Juli a. s. k. g. ging in het midden en Zuiden des lands zeker van ernstige beteekenia. 't Is de wet op de politieke vereeni- gingen, die de italiaansche Kamer in lichto laaie heeft gezet. De revolutionnaire vereenigingen nemen dagelijks in da groote steden in getalsterkte toe. Daar de regeering bij ondervinding weet, hoe gemakkelijk het valt, het Italiaansche volk in beweging te brengen, vreest zij met reden de toenemende macht der sociaal-republikeinsche agitatie. Door een wetsvoordracht, waarbij de macht cjer politie en justitie wordt verhoogd, en op de kleinste overtredingen boete en gevangenisstraf wordt gesteld, hoopte zij den invloed harer tegenstan ders te kunnen muilbanden. Bij de in diening van het ontwerp gingen de ver tegenwoordigers der uiterste partijen ter stond tot een kraehtig obstructionisme over. Op de notulen werden tal van aan merkingen gemaakt. Over de meest ondergeschikte punten werden stemmin gen gevraagd, die telkens fautiei bleken te zijn en dan herhaald moesten worden urenlange onbeteekenende redevoeringen en voorlezingen uit couranten en brochu res namen geheele vergaderingen in beslag. Dit spelletje werd bij den dag op nieuw vertoond, zoodat de regeering onmo gelijk de wet in behandeling kon krij gen. De regeering, die zich ten doel had gesteld, de revolutie te bestrijden, maakte zich nu zelve aan de grofste wetsscheunis schuldig. De wet werd aan het parlement ont trokken en daarna bij koninklijk be sluit ingevoerd. Ten einde den schijn van grondwets-veikrachting te ontgaan, vroeg de premier de verzending van het be sluit naar de commissie voor de politie ke maatregelen. Hij voegde er nog bij, dat hij de aanneming van dit voor stel als een goedkeuring van het ko ninklijk besluit zou beschouwen. De afgevaardigde Bonati bestreed dit voorstel en diende de volgende motie inDe Kamer beschouwt het besluit van 22 Juni voor nietig eu spreekt ha re afkeuring uit over de daad der re geering. Het besluit was blijkbaar velen le den van de liberale en conservatieve fracties al te kras, maar toch, zich in deze aan de zijde der socialisten en re publikeinen scharen, was eea ander uiter- Bte,dat hun al even groot een schrik op het lijf jaagt. Het slot van dat alles was, dat generaal Pelloux zijn voorstel met 208 tegen 138 stemmen zag aan genomen. De eerste stap tot het abso lutisme is dus gedaan; of het evenwel Italië rust, tevredenheid en voorspoed zal brengen, zal te bezien staan. Toe- standen, die door misbruik van macht j verbeterd moeten worden, vormen een nieuwe bron van ontevredenheid, waar- uit allicht nog gevaarlijker machten ont springen.Zoo kunnen wij ook maar niet gelooven, dat het der Engelsche re geering door misbruik van macht zal gelukken, om de toestanden in de Zuid- Afrikaansche Republiek werkelijk te ver beteren. Komt het inderdaad tot een oorlog, waaraan wij zeer twijfelen, en mocht het den Engelschen troepen gelukken om Pretoria en Johannesburg binnen te trekken, dan kunnen zij eene wijziging in de mijnwetten brengen, waardoor de mijnkoningen nog eenige millioenen rij ker zullen worden, doch daarmede zullen zij zich tevreden moeten stellen. En wat zullen de gevolgen zijn In Zuid- Afrika zal tusschen de beide blanke rassen een onuitroeibare haat gezaaid zijn, die alleen met den totalen onder gang der Engelschen zal eindigen. De Boer is de bewerker van den grond, zijn wel en wee hangt niet van den erts- voorraad der mijnen af. "Wanneer de goudmijnen over eenige jaren uitgeput zullen zijn, is daarmede het lot van de Engelschen beslist. Zij zullen zich voor en na terugtrekken, het land latende aan ziju natuurlijken eigenaar. Wij zeiden, indien het aan de Engelsche troepen gelukken mocht Johannesburg en Pretoria binnen te trekken, want dat zulks gebeuren zal, is nog zoo heel zeker niet. Volgens een vrij nauwkeurige be rekening zal Engeland, behalve 15 a 20 duizend Transvalers, 12 h 15000 Vrij sta ters tegenover zich zien. Daar zullen zeer zeker binnen enkele dagen nog tienduizend Boeren van de Kaap en uit Natal bijkomen, zoodat een leger van omstreeks 40.000 Boeren tegenover de Engelschen zou staan. Om die te ver nietigen, zou Engeland zeker 80.000 man in Zuid-Afrika moeten werpen en daar hebben noch Salisbury, noch het En gelsche volk veel lust in. Laat ons hopen dat dit zoo zal blijven. Biii'ienl wdsefi Nieuws. 13e. Een missive van heeren Ged. St., Groenten- en Aardappel markt BOVEN KARSPEL. (Station.) Bij Kon. Besluit is tot Heemraad van den polder VV ierm- tïer waard benoemd de heer D. W. J a n s. Beroepen bij deGer. Kerk te Broek op Langenciijkde heer G. Vlug, te Nijkerk op de Veluwe. Het paardenspel onder directie van den heer Roberti gaf Woensdag- en Donderdagavond j.1. een ontbinding, paar voorstellingen te IN ieuwe INie- clorp, op het erf van den heer A. Arts. Een tamelijk groot publiek woonde beide keeren met veel genoegen de voor- j stelling bij. Vrijdagmorgen vertrok het gezelschap i 0UUO. naar Den Helder. vermeldende, dat voor de goedkeuring te 0 c h t e n d m a r k t - f 10.— p. 100 st. van het besluit tot bouwing van een onderwijzerswoning voor rekcuing van het hoofd der school den beer Asjes, bi] hen bezwaren bestaan. Voorz. stelde daar om voor,om dan voor rekening der gemeen te een onderwijzerswoning te bouwen, en hiervoor een geldleeniug aan te gaan groot f 3000 Met algemeene stemmen aan genomen. Verder worden B. en W. ge machtigd om plan eu teekeuing in orde te maken. 14e. Vervolgens worden aan de orde ge- steld voorstellen tot verbetering der wegen. Voorz. leest het plan, door B en W. op gemaakt, artikelsgewijze voor. Na eenige bespreking wordt besloten, genoemd plan aan te nemen de raming st. Bloemkool f6.a Aanvoer 19.000 Middagmark t. Aardappelen f 1.40 h f 1.30 p Aanvoer 6471'/2 29 Juni Geen markc. Juni. O c htendraarkt. De vacantie begint aan de O. L. S. alhier op 24 Juli. De lessen zullen op 11 Augustus weder een aanvang nemen. 72H.L. Donderdag Vrijdag 30 Bloemkool f 6 a f 7.50 p Aanvoer 8000. Middag markt. Aardappelen f 145 A f 1.60 p Aanvoer 570972 Verse h ij. nselen 100 st. vlek- Vefïoli GtKJte-BetetMiiej. 13 ij den landman P. Tak te Nieuwe iNiedorp werd Don derdag door den hooisteker P. Haring huizen in zoo hevige mate hooibroei waargenomen, dat onmiddellijk spitten noodzakelijk was. Tot heden zijn geen verdere ongunstige verschijnselen ont dekt. Anna, Paulowna, 30 Juni. Eergisteren had de achtjarige D. G. het ongeluk, van het schooldak te vallen, Uiet het noodlotig gevolg zijn dijbeen te j breken. Moge dit onheil tot leering strekken aan de jeugdige dakklimmers. I Heer Ilugowaard. De heer Wiebe van Slooten Jr. is benoemd tot Directeur der kaasfabriek„Vita Nova", in de plaats van den heer P. Wonder Az. die voor deze betrekking had bedankt. Wieringen. Op Dinsdag den 27 Juni j. 1 zijn officieel tot candidaten voor den ge meenteraad gesteld de heeren: V. Heij- blok (aftr.), P. S. Kuut (aftr), P. Jz. Lont, H. A. J. van der Speek Obreen (aftr) en A. Peereboom. Zoodat stem ming voor 3 leden zal moeten plaats hebben en wel op Zaterdag 8 Juli 1899. DER t S c h a g e r Courant wordt met den dag grooter Brussel eveneens en niet minder zijn verbonden, weer ernstig zich Donderdag is het te zeer oproerig geweest dan 100 gekwetsten wel een bewijs dat het heeft laten aanzien. In de Kamer beloof de minister Van den Peereboom Vrijdag een verzoeningsvoorstel te zullen doen, wat van alle kanten met gejuich werd ontvangen. Na afloop der zitting spraken de socialistische afgevaardigden het volk toe en maanden het tot kalmte aan. De gemoederen zullen nu wel wat be daren, ofschoou de vereenigde vooruit strevende partijen de oppositie tegen het kieswefontwerp zullen volhouden. Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, gehouden op Donderdag 29 Juni 1899, des namiddags 2 ure. Afwezig met kennisgeving de heer Obreen. Voorzitter de heer L. C. Kolff, Burgem. Na opening door den voorzitter wor den de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen en door den Raad onveranderd goedgekeurd. 1. Wordt gelezen een reclame van den heer J. J. Mulder, waarin wordt verzocht, wegens het opruimen van den hond een half jaar ontheffing van belasting te mogen ontvangen 2. Van den heer L. C. Kolff, 3. Van den heer P. Rotgans, 4. Van den heer A. Hegeman, allen te kennen gevende hunne honden te hebben opgeruimd. De raad besluit aan allen ontheffing toe te staan. 5. Een dankbetuiging van den heer A. Zomerdijk, keurmeester der Zeegras- Exploitatie, wegers den aan hem ver leenden steun tijdens zijne ziekte. 6. Was ingekomen een missive van den heer Rijks-Ontvanger te Anna Pau- lowoa, houdende mededeeling, dat op 7 Juni j.1, een bedrag van f 128.125 aan den Gemeente-Ontvanger is uitbetaald. 7. Voorzitter deelt mede, dat het aandeel in de kwade posten bedraagt voor de grondbelasting dienst 1896 f 126 5 en voor de personeele-belasting dienst 1896/97 f 9.615, samen f 10.88. 8. Wordt gelezen een missive van heeren Ged. Staten, behelzende de me dedeeling, dat de keur van het Heem raadschap is goedgekeurd. 9. Is door Heeren Ged. Staten de verordening tot heffing van hondenbe lasting goedgekeurd teruggezonden eveneens de suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1898. 10e. Worden opnieuw vastgesteld de besluiten tot heffing van den Hoofdelij- ken OmBlag. 11e. Wordt voorlezing gedaan van de posten op de begrooting van het jaar 1898, waarvoor te veel en te weinig ge raamd was. De raad keurt de concept besluiten tot af- en overschrijvingen fot een totaal bedrag groot f 534.14 goed. Ook wordt het concept-besluit tot betaling van een som van f 222.245 uit den post van onvoorziene uitgaven van dat jaar goedgekeurd. Bovenstaande besluiten zullen ter goedkeuring aan heeren Gedeputeerde Staten worden voorgedragen. 12e. Wordt aangeboden do rekening der gemeente over het dienstjaar 1898. De ontvangsten bedroegen t 17720.125. De uitgaven 15932 455. Batig saldo f 1787.67. De rekening wordt voorloopig vastge steld en zal gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage liggen. Tot leden der commissie voor 't nazien der reke ning worden benoemd de heeren Obreen, P. P. Tijsen cn P. Koorn. bedraagt circa Hiervoor zal een leening worden gesloten, groot f 5000.Zoodra de vereischte goedkeuring hierop ontvangen wordt van heeren Ged. Staten, zal met de verbetering een begin worden ge maakt. 15e. Worden aangeboden de Maandsta ten der Zeegras-Exploitatie over April en Mei. Beide voor kennisgeving aange nomen. Verder komt aan de orde.een verschil om trent den prijs van't zeegras van den maaier S. Tijsen. Genoè'mde maaier, wiens zee gras is bepaald op een bedrag van f 4 75 per pak, wilde f 5 hebben. 'IVee der raadsleden hadden den hr. Tijsen aangezet, om den hoogsten prijs machtig te worden. Dit vond voorz. iatig niet mooi, daar B. eu W. zeer veel moeite doen, om zooveel mogelijk de zeegras-zaak op te heffen. Voorz. verzocht, om in 't vervolg indien er weer zoo iets gebeurde, er mot B. en W. over te spreken, maar niet achter den rug om er over te praten en op te hitsen. Bij de rondvraag zegt de heer P. P. Tijsen, dat de onderwijzerswoning te Westerland wel eens geverfd mag worden, hetgeen door don raad wordt goedgevonden. De heer Kuut zou het wenschelijk achten, als de wegen nog eens wer den opgeknapt, daar het tegen woordig nogal druk met het hooirijden enz. is. Men kon er b.v. eeD arbeider aan 't werk zetten, om de ergste plekken en kuilen wat in orde te bren gen Hiervoor zal voorzitter zorg dragen. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Anna, Pau- lowna, op 30 Juni Tegenwoordig alle leden met uit zondering van den heer Volder, die ver hinderd was. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen, is aan de orde het vaststellen van af- en over schrijvingen en de goedkeuriug te verleenen aan den staat van hetgeen uit den post voor onvoorziene uitgaven is betaald. De raad hecht hieraan zijn goedkeuring. Bij de rondvraag niemand het woord verlangende, sluit de voorzitter de ver gadering. I n de gemeente SÊijpe is aan 175 jongelui, die in de termen vallen om aan de oefeningen in den vrijwilligen wapenhandel te kunnen deelnemen, eene kennisgeving gezonden. Het gevolg is geweest, dat 24 personen zich tot deel name aan de oefeningen hebben aan gemeld. De cursus kan te Schagerbrug in de a. s. wintermaanden daardoor weder doorgaan. Merkwaardig mag het heeten, dat de karwij in onze zeepolders dit jaar volstrekt geen last van de ge vreesde karwijmot heeft. Het gewas staat daardoor vrij goed, zoodat men alle hoop op een goeden oogst heeft. Er zijn stukken, die een beschot van 85 baaltjes per H. A, beloven. Wanneer harde wind nu maar Diet als een ontij dige dorscher optreedt, dan kan men over de uitkomsten van het gewas dit jaar vrij algemeen tevreden zijn. Men meldt uitEriesland: Wat wel verwacht werd, doch niet zoo gauw, is reeds een feit geworden. Het nieuwe hooi broeit al zoo erg, dat som mige boeren al tot dollen zijn overgegaan, terwijl elders de broei al zoo erg was, dat men het hooi uit de schuren heeft moeten verwijderen. Geen enkele hooi schuur is zonder broeivan verre kan men de eigenaardige lncbt reeds ruiken en eiken dag wordt dan ook het hooi geroed, d. w. z. een lange, jjzeren staaf wordt in het hooi geduwd, en daarin een tijdlang gelaten, om de temperatuur te krijgen van het hooi. Na het uitha len wordt op de roede water gegoten, hoort men dan een sissend geluid, dan is er gevaar. Ook met hooiboren wordt het hooi onderzocht, welke werktuigen door sommige brandassurantiemaatschappijen verschaft worden. Boeren, die het nieuwe hooi op eene dikke laag overjaarsche hooi tasten, on dervinden zeer weinig last van broei. M aar dit jaar geen druppel hemel water in het hooi kwam, blijkt hoe ook bij prachtigste weder het jonge hooi zijn eigenschap van broeien houdt. En dit broeien „uit kracht" zooals de boeren zeggen, is veel gevaarljj- ker dan door vocht. In het laatste ge val broeit het hooi enkel hier en daar in het hooivak, bij broei „uit kracht" vaak overal. van ziekte beginnen zich weder sporadisch te vertoonen. Yele boeten zetten daarom hunne vette varkens van de hand. Wij hoorden van een landbouwer te IN'te- we INieclorp, die er 42 had liggen. In één koop verkocht hij 28 stuks van circa 250 pond tegen 161/2 cent aan eea Amsterdamsch grossier. Dat is nog eens zaken doen! In de j.1. Woensdag te ALKMAAR gehouden classicale verga dering zijn de volgende benoemingen gedaantot lid van het provinciaal kerkbestuur ds. J. D. C. Koch, Eg- mond aan den Hoef tot secun dus ds. C. J. A Bosch, Noordscher- tnertot praeses van het classicaal be stuur ds A. J Adriani, Warmeuhuizén; tot leden ds. R. G. O. Oldeman, Liin- men en J. H. Stamrood, Oudkarspel; tot secundids. R. E Wierenga, Zuid- Zijpe, ds. G. A. Kniphuisen, Noord- Zijpe, ds. P. R. A van Meura, Bar- singerhorn, ds. H. Buiskool, Koedijk, en ds. E. S. Knipscbeer, Akersloottot classicalen quaestor herkozen ds. C. J. A. Bosch en tot secundus ds. P. TI. Kapteyn, Oterleek. De vergadering werd door ongeveer 60 predikanten en ouder lingen bijgewoond. Op 1 Juli hadden zich in de Gem. 1 {nrsinaei lioi u 10 jongelui voor de vrijwil! ge oefeningen in den wapenhandel aangegeven. Hoewel dit getal niet voldoende is, bestaat er toch kans, dat het vereischte aantal deelnemers nog tijdig zal worden bereikt. 19 Schagen. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter konnis van belanghebbenden, dat door den Raad dier gemeente, met goedkeuring van Hoeren Gedep. Staten van NoordHolland, aldaar is ingesteld eene jaarlijksche Paardenmarkt, te bonden in de maand Juli, eu- wel op den dag vóór dien waarop gelijke markt wordt gehouden to Haarlemmermeer, welke bestemd voor luxeen den buitenlandschen Voorzichtig. Ook te AMSTERDAM heeft zich een van vermoedelijke vergiftiging door vleeschgebruik voorgedaan, hoewel aanvankelijk zonder noodlottige gevolgen. Van een gezin zijn vijf personen ernstig ongesteld geworden, met hevige braking en diarrbée, na het gebruik van het middagmaal (vleesch en groente). Al leen de heer des huizes is voor de verschijnselen gespaard gebleven. Hoe wel deze wel van het vleesch, doch niet van de groente genuttigd heeft en 't dus voor de hand ligt de oorzaak in de groente te zoeken, houdt de geneesheer pertinent staande, dat dit een geval van vleesch vergiftiging is. De slager, van wien het vleesch afkomstig was, is een geheel betrouwbaar man. (N. v. d D.) PLAATSELIJK NIEUWS. markt hoofdzakelijk is rijfÜlgpnarJen, gi schikt voor bundel eu vuur paarden, geschikt voor de Remonte de laatsteu vanaf driejarigen leeftijd. De markt zal dit jaar worden gehouden op Voor de aangevoerde paarden zal geen marktgeld verschuldigd ziju. Heeren paardenfokkers e a. worden beleefd verzocht op deze markt, die oa zeer wenschelijk wordt geacht duor liet Hoofdbestuur der vereeuigiug „het Nederlaudsch Paardenstamboek" eu waarop 'ten vorigen jare bij ruimen afzet, 204 der beste paarden zijn aangevoerd, door het aanvoeren hunner daarvoor geschikte dieren ook thans te willeu medewerken, mede in hun eigen belang. Kunnen toch die dieren te Schagen van de baud worden gedaau, dan worden daardoor de belangrijke kosten vermedeu, aan het vervoeren naar verder afgelegen markten, b v. te Haarlem eu elders, verbonden. Buitenlandache kooplieden hebben reeds verklaard, de markt tc zullen bezoeken, indien op eenigeu aauvoer gerekend kan worden. Schagen, 1 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BEKMAN. De Secretaris, DENIJS. Schagen, 1 Juli '99. Tot deelname aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel hebben zich in onze gemeen te slechts 4 personen aangegeven. De Onderlinge Brand- waarborgmaatschappij gevestigd te Har-sing-er-hor-n hield Donderdag in het N. II. Koffiehuis alhier hare jaar vergadering. Tot commissarissen wer den herkozen de heeren J. v. d. Stok, N. Niedorp en A. Borst, Oudkarspel. De rekening en verantwoording werd onderzocht door de heeren W. Kooiman, Haringhuizen, J. K. Kaan, Anna Paulow- na en A. Kaan, "Wieringerwaard. Zij sloot met een saldo van f 463.87 72- De landbouwrisico bedroeg dit jaar 2.52 per mille. -Het zoontje van den heer R. B. viel voor een paar dagen van een hek en kneusde bedenkelijk zijn arm; ernsti ger nog liep het met een' zoon van den heer K. B. op de Nes af. Bij een sprong over een hek kwam hij op zijn arm terecht, met het ongeluk kig gevolg, dat die brak. Denkt er aan, jongens, een ongeluk ligt op een klein plaatsje 1 Het is een gelukkig ver- schijnsel, dat onze markt steeds meer kooplieden trekt. Dit lokt de boeren uit tot markten, en door dien meerderen aanvoer weten de handelaars, dat zij zaken kunnen doen. Oorzaak en gevolg wisselen zoo elkander eigenaardig af. Met is een feit, dat menig vetweider, die vroeger met zijn vette koeien en soms ook schapen naar Purmerend trok, thans in Schagen markt. Onze markt werd Donderdag voor het eerst bezocht, door een der grootste, zoo niet den grootsten handelaar in vette schapen. In aansluiting bij die van vorige weken was de markt ook thans weder vast Er was lust tot koopen, zoodat reeds vroeg do handel afgeloopen was. Bij den lagen prijs der wol is de vrije hooge marktwaarde van het vleesch voor den weider zekor eene welkome vergoeding. De handel in vette koeien was stug ook in Purmerend was dit zoo. De prijzen liepen terug. Voor 30 it 31 cent kon men zeer goede waar krijgen. Vette varkens bleven bij 't oude, bigden gingen vooruit. Boter liep 5 cent terug. per GEMENGD NIEUWS. i JEÏ ÏC Y FUS. Telkens het bericht: de Sfax (het schip waarmede Dreyfus moet aankomen) is te Brest, telkens blijkt het onwaar te zijn. Een feit is het evenwel, dat het schip al lang reeds binnen had kun eu zijn, maar dat het oruei* heeft gekregen lang zaam te stoomen. üe bemanning van de GonfJonia heeft Dreyfus op de Sfax gezien. De schepen lagen dicht bij eikaar en men zag duido.ijk Dreyfus op het dek, waar hij door twee matrozen werd bewaaktde gevangene, die tegen de verschansing leunde, zag er uit als een man van zestig, zwak, gebogen en ge heel grijs geworden. De stemming van de bevolking te Rennes is wat be daard door een bezadigd biljet, dat op de muren aldaar is aangeplakt en waar in de bevolking wordt aangespoord elke manifestatie achterwege te laten, opdat de krijgsraad in volkomen vrijheid zijn vonnis zal kunnen uitspreken. Woensdagavond is mevrouw Dreyfus te Hennes gearriveerd met hare ouders en verdere familie. Bij de aankomst waren eenige hon derdtallen personen aan het station, die eerbiedig groetten. De familie is wande lend naar de villa van mevrouw Godard gegaan. Het salon daar was versierd eu er lag een ontelbare massa brieven en tele grammen van sympathie. Mevrouw Dreyfus wordt beschreven als te zijn eene flinke 28-jarige dame. Men noemt haar de vrouw voor de tra gische rol die zij geroepen is te vervul len. 't Is iemand die achting en eerbied afdwingt. Mevrouw Dreyfus heeft verlof ontvangen om eiken dag haar man in de gevangenis te mogen bezoeken. Zij zal daarvan natuurlijk een ruim gebruik ma ken eu de dagen in de cel doorbrengen. De kinderen van den kapitein zijn te Parijs en nog geheel onkundig van alles wat is voorgevallen. Ze verkeeren in de meening, dat hun vader een opdracht van de regeering heeft ontvangen en op reis is. Men heeft ze ver van de Parij- sche straten gehouden, opdat geen kreet tot hen zou kuDnen doordringen. Men heeft in hun tegenwoordigheid nooit een woord over de zaak gerept. Er wordt tevens beweerd, dat Dreyfus zijn land niet zal verlaten hij zou het niet wil len, en ook naar veler oordeel niet kun nen doen. Hij zal zich niet te parijs of daar dicht bij vestigen,maar voorloopig rus tig in een stil hoekje met zijn gezin leven. Men verwaeht nu de Sfax heden Zaterdag. —Paniek bij een begrafenis. De intocht van het lijk van kardinaal Schönborn in Praag is door een ver schrikkelijke paniek gestoord. Op den Graben, waar duizenden nieuwsgierigen den stoet afwachtten, werd het paard van een der leden van de burger— eerewacht schuw en sprong op het trot toir onder een troep schoolkinderen. Er volgde daarop een tooneel, dat niet weer te geven is. In een oogwenk lagen hon derden toeschouwers, voor het meerendeel vrouwen en kinderen.op den grond in een verward kluwen, waaruit gekerm opsteeg. Over dit kluwen klommen de andere toe schouwers en renden op den lijkwagen toe.De geestelijken in den stoet stoven ver- schiikt uiteen; eerst de soldaten, die den lijkwagen omringden, brachten den beziu- ningloozen troep tot staan, door met geveld geweer front te maken naar de waanzinnigen, die op de lijkkoets aan stormden. Er moeten heel wat gekwets ten zijn liet juiste aantal is echter nog niet bekend. De stadhouder en de Duit- sche^ consul begaven zich onder do menigte en wisten haar oen weinig tot bedaren te brengen, waarop do stoet zich opnieuw kou vormen. Nauwelijks echter was zij geschaard, of een vrouw stortte van een kist op het publiek voor haar, wat weder een paniek veroorzaakte.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2