Zondag 9 Juli 1899. 43ste Jaargang ITo. 3431. Propaganda. Polei wemelt Ier weel. Bureau: K^aan, 1) 4. Medewerker«I. W11\ R L. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EtiBSTti BLAD. tiemeenteSchage n. Bekendiiakiiii^en. LUXE- en rijtuig- PAARDENMARKT, te Schagen. Maandag 24 juli a. s. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandse!) Nieuws. SCHA61R Altcicei liim- COURANT. ïsrisitit- k LuüiiTllil Dit blad verschijnt tweemaal por weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst IIN GEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverP. TRAPMAN. Prijs per jaar f 3.--. Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door den Raad dier gemeente, met goedkeuring van Heeren Gedep. Staten van NoordHolland, aldaar is ingesteld eene jaarlijksche Paardenmarkt, te houden in de maand Juli, en wel op den dag vóór dien waarop gelijke markt wordt gehouden te Haarlemmermeer, welke markt hoofdzakelijk is bestemd voor luxeen rijtuigpaarden, geschikt voor den buitenlandschen handel en voor paarden, geschikt voor de Remonte de laatsten vanaf driejarigen leeftijd. De markt zal dit jaar worden gehouden op Voor de aangevoerde paarden zal geen marktgeld verschuldigd zijn Heeren paardenfokkers e a. worden beleefd verzocht tot deze markt, dieo.a. zeer wenschelijk wordt geacht door het Hoofdbestuur der vereeniging „het Nederlandsch Paardenstamboek" en waarop ten vorigen jare bij ruimen afzet, 204 der beste paarden zijn aangevoerd, door het aanvoeren hunner daarvoor geschikte diereu ook thans te willen medewerken, mede in hun eigen belang. Kunnen toch die dieren te Schagen van de hand worden gedaan, dan worden daardoor de belangrijke kosten vermeden, aan het vervoeren naar verder afgelegen markten, b. v. te Haarlem en elders, verbonden. Buitenlandsche kooplieden hebben reeds verklaard, de markt te zullen bezoeken, indien op eenigen aanvoer gerekend kan worden. Schagen, 1 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Zaterdag 1 Juli j.1bield de Liberale Unie te Arasterdam baar algemeene vergadering, die door de openingsrede van den voorzitter baar groote politieke beteekenis verkreeg. Er aan herinnerende, boe bij de opening van de vorige algemeene vergadering de toenmalige voorzitter, Mr. E. Fokker, er op wees, dat bet huidige kabinet niet uitsluitend uit geestverwanten van de Liberale Unie bestond, maar toch de hoop en de verwachting uitsprak, dat bet ten nutte van bet land vruchtbaar en krachtig werkzaam zou zijn, dat het op sociaal gebied veel tot afdoening zou kunnen brengen, wat reeds te lang oplossing verbeidde, moest de voorzitter, die de vergadering van Zaterdag jl. leidde, Prof. Mr. W. L. P. A. Molengraaff, er van zelf toe komen om na te gaan in boever aan die hoop en verwachting was beantwoord. .Zonder twijfel," zeide bij, „zijl gij teleurgesteld door bet weinige dat in de beide laatste zittingsjaren toi afdoening is gekomen." Nu bleek wel is waar boe langer boe meer, dat de ongeschikte, omslachtige werkwijze der Tweede Kamer wel in staat is groote stapels papier voort te brengen, maar tevens een vlugge afdoening van zaken in booge mate te belemmerendat vooral de on vruchtbaarheid van bet tegenwoordige zittingsjaar daaraan moest geweten wordeu j dat de Regeering niet in gebreke was gebleven verscheidene der door de Liberale Unie urgent beschouwde maatregelen aanbangig te maken, als daar was leerplicht, de wets ontwerpen door den Minister van Justitie aangeboden, ten doel hebbendeeenerzijds de behartiging van het lot van verwaarloosde kinderen, door wijziging van de bepalingen omtrent de vaderlijke macht en de voogdij en emtrent het straffen en de strafrechtspleging, ten aanzien van den rechtstoestand der buitenechtelijke kinderen met opheffing van het verbod van het onderzoek naar het vaderschapwel werd opnieuw ingediend het wetsontwerp tot ver zekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrjjven; wel werd in de laatste Troonrede door de RegeeriDg in bet vooruit zicht gesteld, dat de regeering op den door baar ingeslagen weg zou voortgaan, o.a. door bet indienen van wetsontwerpen tot verbetering van womngtoestan- den tot bet tegengaan van overmatigen arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werkplaatsen en tot herziening van de drankwet, terwijl reeds omtrent bet tweedo ontwerp bet gegeven woord was ingelost- maar de leden konden zich zeker met verhelen^ dat in vele andere opzichten bun gerechte verwachtingen onvervuld waren gebleven. Ten eerste droeg het wetsontwerp tot regeling van arbeids- en rusttijden een zoo angstvallig karakter, dat het bezwaarlijk gezegd kon worden een ook maar «migszins voldoende oplossing te geven van het vraagstuk der wettelijke regeling van den arbeidsduur, welk gevoelen ook reeds vroeger dit blTenS,w^rdke°ndbfif het in de Troonrede van 1897 beloofde wetsontwerp betreffende het ^TTV^hUe hoewel de dienstvervangrag was nf^chaft waebtte men nog altijd op een wetsontwerp op de hervorming der levende strijdkrachten. ™„rrten Hoewel de urgentie bezwaarlijk kon woide betwist, was aan de wettelijke arbeidsovereenkomst, waarvoor de g 6> dank zij den uitnemenden arbeid door vroegeren voorzitter der Lib. Unie, Mr. Druc verricht, over voortreffelijke bouwstot kon beschikken in het werkplan van den Min. van Justitie dedaaiaan toekomende plaats niet aangewezen, terwijl van een ernstig voornemen om hot even gewichtige als moei lijke vraagstuk der wettelijke regeling van de verplichte verzekering tegen de gevolgen van Invaliditeit en ouderdom ter band te nemen, nog altijd niet was gebleken. Het bestuur, van oordeel dat dit onderwerp in bijzoudeie mate de 8»"d^ht verdiende, bad dan ook een commissie benoemd.welke duu-over een praeadvies zou uitbrengen. Aldus voor licht, zouden de kiesvereenigingen, aangesloten bij de Liberale Unie, met kennis van zaken kunnen aanwijzen wat de plicht was der vrijzinnige democraten tegenover dit vraagstuk Bij de slappo houding der Regeering was bet meer dan ooit gewenschl het standpunt der Liberale Unie te dezer zake te omschrijven en haar zienswijze duidelijk uit te spreken. Ten slotte sprak de Voorzitter een hoogst ernstig woord „In de naaste toekomst", zeide hij', „zult ge ook tegenover een ander niet minder gewichtig en ingrijpend vraagstuk uwe houding hebben te bepalen. In uw programma van urgentie bebt gij in uwe algemeene vergadering vaD 14 Nov. 1896 verklaard „dat de omstandigheden meebrengen, „kiesreebtber- vorming" onder de urgente maatregelen voor bet oogenblik niet op te nemen, omdat, boe onbevredigend de tot stand gekomen regeling van het kiesrecht ook moge wezen, het eisch van goede staatkunde is niet op een nieuwe aan te dringen zoolang de ervaring omtrent de uitkomsten der vastgestelde kieswet met betrekking tot bet aantal kiezers, nog geen uitspraak heeft gedaaD." Welnu, de ervaring die toen ontbrak, is sedert verkregen. Daardoor kon uw overtuiging omtrent het onbevredigende der bestaande regeling van het kiesrecht slechts versterkt zijn. Gij zult dus, daar van dit kabinet een bevredigende oplosiing niet is te verwachten, vóór het verstrijken der loopeude wetgevende periode hebben te beslissen, wat uwerzijds behoort te worden gedaan, om in overeenstemming met de eerste paragraaf van uw hervormiugsprogram eene behoorlijke regeling van het kiesrecht te verkrijgen, inzonderheid of ingrijpende wijziging der Kieswet, dan wel herziening van art. 80 der Grondwet, bet naaste doel van uw streven behoort te wezen Uw bestuur beeft de voorbereiding van de behandeling van dit uit een politiek oogpunt meest belangrijke onderwerp reeds ter hand genomen „Waar zoo gewichtige vraagstukken aan de orde zijn, of eerlang aan de orde gesteld zullen worden, breekt voor die vooruitstrevende vrijzinnigen, die in de Liberale Unie hun vereenigingspnut hebben gevonden, een tijd van opgewekte werkzaamheid aan. yVij vertrouwen, dat gij met ons van oordeel zijt, dat onafgebroken propaganda voor de beginselen dei- Liberale Unie, voor de door baar als wenschelijk of urgent aaugeiuide hervormingen thans meer dan ooit een onafwijsbare en dure plicht is van alle aange sloten vereenigingen In ons artikel „De kieswet en haar resultaten", voorkomende in het nummer van 14 Mei j.1., hebben wij uitvoerig aangetoond, welke gevolgen de kieswet- Van Houten voor bet Nederlandsche volk heeft gehadtechnisch een zeer lastige wet, toont zij aan dat de daarin neergelegde toepassing van bet denkbeeld van „maatschappelijken welstand", zooals Van Houten deze opvatte, voert tot zoo groote onbil lijkheden en onjuistheden.dat eik streven om daaraan zoo spoedig mogelijk ten einde te maken, met niet genoeg warmte kan worden ondersteund De cijfers, in bovengenoemd artikel gegeven, spreken te luide dan dat berust kan worden in een toestand, die zoo geheel in strijd is met het groote beginsel, reeds in 1891 door de Liberale Unie beleden „een zoo ruim mogelijke uitbreiding van bet kiesrecht, los van eiken baud met belastingen." Uit het feit, dat deze rede aan het slot luide is toegejuicht, dat zij niet aanleiding heeft gegeven tot eenige opmerking, dat er niet één afgevaardigde was, die bet maaksel-Van Houten ook maar eenigszins in bescherming nam, of die een agitatie in zake kiesrechthervorming, zoo noodig met herzieuing van art. 80 der Grondwet, bij de duidelijke verklaring der regeering, dat in deze van baar al zeer weinig te verwachten was, niet oordeelde te liggen in de naaste toekomst is, naar het ons voorkomt, duidelijk gebleken, dat bet bestuur in zijn diligent- verklaring inzake een „behoorlijke" regeling van bet kiesrecht niet alléén staal, maar kan rekenen op den steun van de overgroote meerderheid, zoo niet van alle der bij de Unie aaugesloten tachtig kiesvereenigingen in den lande. Vóór het verstrijken der loopende wetgevende periode zal dus de Liberale Unie hebben te beslissen wat harerzijds behoort te worden gedaan. De groote vraag zal dan wezen of men zich zal bepalen tot den eisch van ingrijpende wijziging der bestaande kieswet, die op zich zelf reeds veroordeeld is,dan wel of mee verder zal gaan en herziening van art. 80 der Grondwet op den voorgrond zal stellen. Daarover ons uit te. spreken achten wij ontijdig wel willen wij er op wijzen, dat de ondervinding heeft dit ook ons reeds geleerd een volkomen doorvoering van het program van urgentie der Liberale Ünie niet is te verwachten van een Kamer, gekozen onder de huidige kieswet, niet van een Ministerie, dat daarvan de resultante is. Behalve een eisch van recht, zou losmaking van het kiesrecht van eiken baud met belastingen en eiken baud met hetgeen Van Houten wel „maatschappelijken welstand" geliefde te noemen, ook voor de vrijzinnige demo craten een daad zijn van goede politiek, niet in de beteekenis van partijbelang, maar wel van vergrooting der kansen, om te komen tot een gehecle doorvoering van het sociaal program, die nu, bljjkens de tekortkomingen van dit ministerie in deze materie, een utopie blijkt te zijn. Maar vóór alles dient reeds van dit oogenblik af de wijze raad van den voorzitter te worden opgevolgd, om onafgebroken door het geheele land propaganda voor de beginselen der Liberale Unie te maken. Laten we het maar niet verzwijgen daaraan ontbreekt nog zeer veel. Tegen den tijd der verkie zingen moge men hier en daar een opgewekt leven waarnemen, maar daarna gaat men weer inslapen. Uit den aard der zaak missen de vrijzinnige democraten de groote stuwkracht, die de clericaleD voortdrijft, bet kerkelijk geloof, en missen de leiders het gezag van ben, die hier de leden wijzen op en dreigen met de „ordinantiën Gods," daar krachtens huu ambt ze kunnen zalig spreken of verdoemen. Bij de vrijzinnige democraten is roodig een door eigen onderzoek gevestigde overtuiging, dat men tot oplossing van bet groote probleem, dat thans de menscbheid beroert, de wegen moet inslaan, in de pograuima's der Liberale Unie aangewezen, dat de evolutie der maatschappij slechts kan geschieden door het betrachten van billijkheid co recht en het een open oog hebben voor de belangen van hen, van wie de Prediker reeds lang zoo hartroerend getuigde, dat aan de zijde hunner verdrukkers macht was, maar dat zij geen trooctcr hadden Wie daarvoor propaganda maakt, betreedt de banen, door de Liberale Unie aangewezen; het is echter niet genoeg dit te doen door woorden, men moet zijn overtuiging ook toonen door de daad. Ziet wij willen 't niet verhelen, dat de strijd, welke'het bestuur der Liberaie Unie wil aanbiuden, i* Het zal tegenover zich vinden Van die wij toonden dit reeds Troelstra" tegenover De Unie bun „voila 1' en- nemihebben doen hooren. Dat die motie 30 stemmen in de Kamer beeft verkregen, schijut Van Houten uiet te kunnen kroppen en evenmin dat er noch door de „liberalen van onverdacht allooi", noeh door de tegenstemmende clericalen iets goeds van zijn wet is gezegd Toch is van de zijde der laatsten bij een herzie ning der kieswet, in den geest zooals de Liberale Unie wil, niet veel goeds te verwachten, omdat zij bij de bestaande wet de mogelijkheid hebben leeren inzien om nog eens de overwinning te behalen endr Kuyper zelfs uit de gehouden stemmingen voor de Provinciale Staten beeft willen afleiden, dat de meerderheid der natie in het zog der geestelijkheid zeilt. De Unie zal dus vrijwel in haar streven alleen staan en alleen steun kunnen vinden naar links. Onder deze omstandigheden is het van nu af aan meer clan noodig, dat allen, die vrijzinnig en demo cratisch denken, zich bij de Unie aansluiten de meer vermogenden door beschermer of buitengewoon lid te worden, de minvermogenden door toe te treden tot de kiesvereenigingen, welke in het verbond zijn opgeno men. Hoewel de Unie thans op 11000 leden kan wijzen, dient toch dit aantal minstens verdubbeld te worden, wil men groote kracht uitoefenen hoewel de Unie den sleutel nog niet op de kist behoeft te leggen, dienen toch haar financiën versterkt te worden en daarvoor moeten overal de beschermers en de buitengewone leden zorg dragen. Reeds bij voorbaat moet men bij de aanstaande verkiezing in 1901 dubbel geharnast in het strijdperk kunnen treden en hoewel de Unie in 1897, bij de laatste worsteling getoond heeft, dat zij wel over de „mennekens" kan beschikken, ook de nerf van den oorlog moet aanwezig zijn, waar bij de tegenpartij de baten vaak zoo ruim vloeien. Want men wete het wel de verkiezingen in 1901 zullen beheersekt worden door bet groote vraagstukherziening van de Kieswet. Ook in de gelederen der arbeiders wordt gewerkt. „Wij zullen", schrijft, naar aanleiding van de rede van prof. Molengraaff, de heer Troelstra, in sijn ^Brieven over Politiek", in bet laatste nummer van de Sociaal—Democraat, „de resultaten van deze voor bereiding afwachten. Maar ons vertrouwen in de democratische gezindheid der Liberale Unie is, ondanks de stemmen harer leden voor de kiesrechtmotie in de Kamer, niet zóó groot, dat wij intusschen zouden blijven stilzitten." Dit nu zal het bestuur der Liberale Unie zeker niet verlangen, maar uit het bovenstaande blijkt, hoe noodig bet is, clat bet krachtig gesteund worde, opdat uit de feiten moge blijken, dat bet meer of minder vertrouwen, dat dan toch nog in zake de hervorming schuld schoon waaschen. Hos het ook moge loopen, zij kunnen zich nu bij hunne kiezers van alle schuld vrijpleiten. Zoo'n vacantie op z'n tijd is heel wat waard. Toch heeft de groep Méline, die het maar niet verkroppen kan, dat Loubet haar bij de kabinets-formatie is gepasseerd, nog getracht het ministerie op het laatste oogenblik een beentje te lichten. Een voorgenomen interpellatie, die op een stemming had moeten uitloo- pen, werd door den minister-president voorkomen, door intijds het besluit ter verdaging voor te lezen. Ontstemd zijn daarop de Mélinisten naar huis gegaan. Bij den algemeenon stilstand in politieke zaken sluit zich de teruggekeerde kalmte in België waardig aan. 't Werd dan ook hoog tijd, dat de heer Van den Peereboom zijn ontwerp-kieswet terugtrok. België stond aan den voor avond van een opstand. Uit meer dan één geval bleek het, dat de burgerwacht bereid was, zich bij het ontevreden volk aan te sluiten. Zie hier de bewijzen Te Doornik hield generaal Tournay een wapenschouwing over de schutterij. Na afloop nam bij even het woord en besloot, om de burgerwachten aan te wakkeren, Vive le Roite roepen. Van al de aanwezigen riepen slechts drie officieren met den generaal mee. Te Luik werd mede eene revisie over de garde gehouden. By het heengaan hebben drie vierden van de schutters de geweren het onderste boven gekeerd en zijn zoo in scharen door de straten ge trokken, roepende a bas Van den Pee reboom Te Brussel verklaarde een der schut- van het kiesrecht, trots alle verdachtmaking, in de ters in een volksvergadering, welke door Unie, ook door de arbeiderspartij, wordt gesteld, niet - - 0/ - i worde beschaamd. Daartoe wekken met land en volk I wij allen op, die bet wel meenen een moeilijke is Houten en de zijnen, aan in ons artikel„De gevolgen vsu de motie— Wij geraken zoo langzamerhand in den politieken komkommertijd. De Duitsche keizer heeft opnieuw een reis langs de kusten van Noorwegen onder nomen en met diens vertrek hebben mede de rijkskanselier en de staatssecre taris voor buitenlandsche zaken hunne zomerverblijven opgezocht. Met het vertrek van den keizer en zijne raads lieden is tevens de rijksdag voor eenige weken uiteengegaan. De strijd over het Middelland-kanaal en de Tuchthuiswet is daarmede tot den herfst uitgesteld. Opmerkelijk is het, dat Duitschlauds keizer op de Noorsche kus ten door een Pranschen oorlogsbodem zal worden begroet. In de haven van Bergen ligt thans een Fransch instructie- vaartuig met 100 kadetten aan boord, dat daar zal verblijven tot het gelegen heid heeft gehad om keizer Wilhelm een compliment te maken. Dit is slechts een staaltje van de stille toenadering, die er in den loop der tijden tusschen Frankrijk en Duitschland is gekomen. In China zagen we voor eenige dagen hetzelfde plaats hebben. Bij het vertrek der Fransche troepen uit Peking werd hun door de Duitsche mariniers op de meest vereerende wijze uitgeleide gedaan. Fransche en Duitsche officieren dron ken „plechtig broederschap. „'tRan verkee- ren, hoeft Brederoo gezegd. In andere landen zijn de parlementen ook met groot verlof naar huis. In Italië was de scheiding tusschen Kamer en regeering alles behalve vriendschappelijk. De meer dan 30U0 personen was bezocht, dat het meerendeel zijner kameraden hem had gemachtigd, de verklaring af te leggen, dat zij bij een opstand in geen geval op het volk zullen vuren.Nu is het kieswetontwerp in handen van een commissie van onderzoek gesteld. Daar de meerderheid dezer commissie tegen het ontwerp gekant is, zal het hier wel eene plechtige begrafenis ver krijgen. Do knoeierijen op kieswetgebied hebben zich uit België naar Oostenrijk overgeplant. De antisemietische-clericale meerderheid in Beneden-Oostenrijk heeft de hoofdstad Weenen pasklaar voor eene vaste meerderheid gemaakt. Weenen is door dat ontwerp zoodanig in distrieten geknipt, dat de liberale wijken steeds door clericalen beheerscht kunnen wor den, Of het nu aan den Donau ook gaat „brusselen", zal te bezien staan. In Oostenrijk is het volk sedert eeuwen zoo zijne onmondigheid gewoon, dat het gevoel voor onrecht zich nog slechts sporadisch hier en daar openbaart. Edeler, dan eene navolging van den kie3wet-hofkunstenaar Van den Poere- boom, vinden wij de tweede Vredes-con- ferentie, die in Zuid-Amerika wordt ver wacht. Wij hopen, dat het uit een edel beginsel voortvloeit, en niet uit gekrenk te eigenwaarde, wat den president der Argentijuscho Republiek dreef, om de presidenten van Brazilië en Uruguay, in overleg met dieu van Chili,uit te noodigen, een overeenkomst te treffen omtrent het vraagstuk van vermindering der bewape ning der Zuid-Amerikaansche staten. Het zou zeker wel beschamend voor de Europeesche diplomatie zijn, zoo in Zuid-Amerika het ingewikkelde vraagstuk ter oplossing kwam, terwijl in Den Haag met passen en meten de tijd wordt ver sleten. Hoe kan het ook anders De man, die het initiatief tot het congres nam, de machtige monarch die over het lot van Den Haag de Amerikaansche gedelegeer den voor de ontwapenings- en arbitrage-voorstellen strijden, komt uit New-York het bericht, dat door het departement van oorlog proeven geno men worden met een bom, die als een bliksemflits werkt en in millioenen splin ters uiteenbarsteud, een geheel regiment kan vernielen. Deze vredesbom is be stemd voor de Filipinos. In den herfst- veldtocht zal hij in praktijk worden ge bracht. Generaal Otis hoopt met dit ma terieel de Filipinos spoedig tot onder werping te brengen. Zoo worden de vredes-beginselen inge- geprent bij een volk, dat voor zijne vrijheid strijdt. En Engeland met zijne soetsappige, zalvende philanthropie, handelt het niet in denzelfden geest, als die waardige mannen in Petersburg en Washington Ter wille van een troep hooggeplaat ste, naar goud dorstende bandieten wordt de Bóeren-Republiek in zijn rechten, in zijn zelfstandigheid bedreigd. Leger en vloot worden in beweging gebracht, Kafferstammen opgehitst en gewapend, teneinde de republiek concessies af te dwingen, die haar tenslotte, aan handen en voeten gebonden, aan Engeland zul len overleveren. Zoo hoopt tenminste de firma Rhodes, Chamberlain en Co. Doch Oom Paul is nog daar en mocht hij al in zake het kiesrecht aan de wenschen der Kaapsche en Vrijstaatsche autoriteiten tegemoet komen, dan geschiedt zulks om de eenheid in het Hollandsche ele ment te bewaren. Deze eenheid is wel eene kleine opoffering waard, want zij is de rots, waarop de imperialistische plannen der Engelsche jingo's schipbreuk zullen lijden. linkerzijde was erg verstoord over de politieke- muilkorven wet bij koninklijk honderden milhoenen onderdanen beschikt, besluit. Toen de parlementaire onschend- predikt immers voor het aangezicht van i f. i i* l /ia WDfoln 1 ino noflT1 munn nrnnnnAn I baarheid was opgeheven, heeft do justi tie een paar afgevaardigden ingerekend, die wegens politieke misdrijven nog eenige weken celstraf op hunnen kerfstok hadden staan de wereld: „Doe naar mijne woorden maar niet naar mijne daden". Schreit het niet ten hemel, dat iemand, die zich voor vredesvorst durft uitgeven, de rechten en vrijheden van een klein,doch Een paar andere heeren,wien ook eene j kloek, nijver en beschaafd volk op cy-1 zoodanige vacantie stond te wachten, ni8C,ie wijze miskent hebben een uitstapje naar Zwitserland Finland uit de rij dor volkeren ge- gemaakt. Zeker wel zoo prettig —De schrapt, door de willekeur van den Rus heer Waldeck Rousseau heeft de wis- sischen despoot, dat feit is zoo in strijd met pelturige Fransche Kamer tot September alle beginselen, die bij een vredesverdrag op nonactiviteit gesteld. Voor vele ten grondslag moetenliggen.dat wij onmo- leden zeker eene gewenschte uitkomst. gelijk op ernstige resultaten van het Nu draagt de regeering alleen de ver- Haagsehe congres durven rekenen. „Doe antwoordelijkheid voor de komende naar mijne woorden, maar niet naar mijn dingen en kunnen de heeren vertegen- daden," leeraart al even welsprekend woordigers hunne handen in alle on- de Amerikaansche politiek. Terwijl in Candidaatstellirig te Callanteoog-, In een onzer vorige nummers is mee gedeeld,dat herhozen waren verklaard als raadsleden te Callantsoog de heeren Buik, Zipp en Govers. Dat is onwaar geweest. Men heeft te Callantsoog ver zuimd een candidatenlijst in te leveren, zoodat niemand daar gekozen is als raadslid en de candidaatstelling a.s. Dins dag 11 Juli wederom moet plaats hebben. Dö persoon, die ons persoonlijk de mede- deeling verstrekte dat de aftr. leden herkozen waren, kon officieel van het onware van zijn mededeeling op de hoogte zijn geweest. De ansjovisvisscherij is op VVieringen afgeloopen. Men berekent, dat er per schuit van f 200 tot f 1000 mee verdiend is. Hoewel de ze uitkomsten verre beneden die van 1898 staan, wijken deze cijfers niet veel van die in normale jaren af. De vangst van 1898 was zoo buitengewoon, dat die bij eene vergelijking niet mee mag tellen. De A d d e r-g edenkdag is Woensdag te Oen. Helder* weder niet onopgemerkt voorbijgegaan. De oa- derofficierenvereeniging der zeemacht zond eene deputatie naar de begraafplaats te Huisduinen, om het lint te vernieuwen van den krans, indertijd door de veree niging aan den voet van het Addermo nument nedergelegd 't Is nu 17 jaar geleden dat de ram- monitor Adder in 't gezicht van de vader- landsche kust met man en muis verging. Anna. Panlowna, 7 Juli '99. Onder begunstiging van uitstekend weer trokken hedenmorgen de leerlingen der openbare scholen, die door trouw schoolbezoek daarvoor in aanmerking kwamen, uit alle streken der gemeente stationswaarts. Om half negen werden ze op het perron in groepjes van 10 gerangschikt, teneinde in den kortst mogelij keu tijd in te stijgen. Toen de trein kwart voor negen arriveerde, ging een luid hoera op, aan de Kleine Sluis hoorbaar en in een paar minuten waren allen gezeten, begeleid door een groot aantal commissieleden. De spoorreis duurde zeker velen, voor wie dit iets nieuws was, te kort, immers na een goed kwartier bereikte men Den Helder, Aldaar ging hot in optocht met muziek naar het Casino van den heer Polak, waar allereerst eenige verkwik king werd aangeboden. Omstreeks 11 uur werd een wandeling gedaan langs

Schager Courant | 1899 | | pagina 1