INGEZONDEN. Polei mï\ isr weel. Buitenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Groentenmarkt te Noord-Scliar- woude (station.) Groentenmarkt te Broek op Langendijk Dinsdag 11 Juli. Groentenmarkt te St. Pancras. Groenten- en Aardappel markt te BOVENKARSPEL. Woensdag 12 Juli. Ochtendmarkt Bloemkool fijne f 2.70af5.p. lOOst. Sluitkool witte f 6.75 a p. lOOst. of het gerucht waar i9, dat de heer1 Prijs is of zal worden ontslagen, antwoordt de Voorz., dat van dat praatje evenals in de meeste gevallen niets waar is. Ook meent de heer Prangers, dat bij de beproeving do brandspuit is gebleken niet in orde te zijn. Het onderzoek daarnaar wordt aan brandmeesters opgedragen. De heer J. Butter acht een totale hervorming van de brandweer hoogst wenschelijk en wordt daarin gesteund door den heer Pranger, die liefst een vaste brand weer aangesteld ziet. Een en ander besluit de Iiaad eerst eens nader te overdenken. Hierna komt de heer K. Kroon Jbz. binnen, die met het raadslid den heer De Boer en den heer B. Zuidam (welke laatste verhinderd is, ter vergadering te komen) het college van armvoogden uitmaakt, welk college heden rekening zal doen over 1898. De rekening wordt nagezien door de heeren Butter en Pranger en ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd de ontvangsten op f 1945.123, de uit gaven op f 2726.37 en hetnadeelig slot op f 7 81.24r'. Dit nadeelig saldo is hoofdzakelijk het gevolg van de vreese- lijk hooge kosten, die ten behoeve van arme zieken gemaakt zijn. Om die hooge kosten voortaan te vermijden vraagt de heer Pranger, of het niet mogelijk is, een soort zieken fonds in het leven te roepen, waarop Voorz. te kennen geeft, dat daaromtrent reeds onderhandelingen zijn aangeknoopt met den geneesheer. Nadat de Voorz. dank heeft gebracht aan heeren armvoogden voor de uitste kende wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten, wordt de vergadering met dank voor de opkomst gesloten. Uitslag van de Donder- dag gehouden herstemming voor den gemeenteraad te Xuicl-Scliar- wonde. Aantal kiezers 226. Opgeko men: 162. 7 Biljetten van onwaarde; dus 155 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer C, Jz. Bak (a.r.) 79 stemmen en de heer Jb. Berkhout (aftr. lib.) 76 st.,zoo dat de heer Bak gekozen is. Bij de Woensdag gehou den herstemming voor den gemeenteraad te Noord-Scharwoude tus- schen de heeren C. Kleijer en D. Pool is de heer D. Pool gekozen. Donderdag 13 Juli. Aangevoerd 879 zak aardappelen. Muizen f 0.80 a f 1.per zak. Ronde 0.85 a 0.95 Kleine 0.40 a 0.65 Nogal trage handel. 41161 bos wortelen fl.af 1.60 p. 100b 651 m. aardappelen f 0 35 a f 1.p H. lll22bloemkoolen f 3.50 a f 6.25 per 100 Woensdag 12 Juli. 33060 bos wortelen f 1.a f 1.60 p. 100 b. 671 m. aardappelen f 0.40 a f 0.90 p. 1jk PI 16278 bloemkoolen f 3.a f 5.75 per 100, 2e soort f 2.30 a f 2.50 per 1Ü0. Donderdag 13 Juli. 65043 bos wortelen f 0.70 a f 1.80 p. 100 b. 571 m. aardappelen f 0.40 a f 0.90 p Y4H. 17500 bloemkoolen f 3.— a f 5.25 p. 100 2e soort f 1,70 af 2.80 p. 100. Dinsdag 11 Juli. 566 m. aardappelen f 0.50 a f 0.95 p. x/k PI. 125 bloemkoolen J'^aö ct. per st. 6000 slaboonen f 0.95 per 1000. Woensdag 12 Juli. 532 m. aardappelen f 0 45 a f 0.85 p. V4S. 257 bloemkoolen 3 a 4 ct. per st. Donderdag 13 Juli. 324 m. aardappelen f 0.45 a f 0.85 p. 101 bloemkoolen 3 a 4 ct. per st. 3500 slaboonen f 0.75 per 1000. Aanvoer 70.000 st. Aardappelen. Middagmark t. Muizen groote f 1.h f 1.10 p. 1js H.L. kleine f 0.45 a f 0.60 Ronde groote f 1.k f 1.25 Blauwe groote f 1.a f 1.10 Aanvoer 5586 l/2 H.L. Donderdag 13 Juli Ochtendmarkt. Bloemkool fijne f 1.50 a f 3.p 100 st. Aanvoer 68000 stuks. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 0.95 af 1.05 p. 1/2 H.L kleine f 0.25 a f0.40„ Ronde groote f 1.k f 1.15 Blauwe groote f 0 75 k f 1.10 Aanvoer 4560 1/2Ü.L. Vandaag begint men met het inmaken van bloemkool. Vrijdag 11 Juli. Ochtendmarkt. Bloemkool grove f 2.20 a f 3.p. 100 Bt. Bloemkool fijne f 1.20 k 2.40 p. 100 st. Aanvoer 60000 stuks. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 0.95 f 1.05 p. H.L. kleine f 0.20 k f0.35p. Ronde groote f 0.85 A f 1.15 p. Blauwe groote f 0.65 h f 0.85 p. Aanvoer 4454^ '/jH.L. I3ovenli»r»pel. Inde gepasseerde week kenmerkte de handel zich door groote lusteloosheid. Zoowel aardappelen als bloemkool, de beide hoofdproducten on zer markt, werden in groote hoeveel heden aangevoerd, wat, bij geringe vraag voor het buitenland, eene vrij sterke daling van den prijs veroorzaakte. Wordt de aanvoer van aardappelen dik wijls eenigszins geregeld naar den stand van den marktprijszoodat dan ook sedert enkele dagen het aanbod minder groot is de bloemkoolbouwers kunnen den aanvoer hunner producten daarnaar niet grooter of kleiner maken. Zoodra de bloemkool de vereisebte ontwikkeling heeft bereikt, moet deze worden gesne den en ter markt gebracht. Het warme weer der laatste dagen heeft die ontwikkeling zeer bevorderd, zoodat bij eene dalende markt de aan voer steeds grooter wordt. Het verpakken en laden der aan de markt aangevoerde tuinbouwproducten brengt eene groote levendigheid op het stationsterrein teweeg. Voorheen werd de bloemkool steeds los in den waggon geladen, doch sedert een piar jaren is daarin eene wijziging gekomen. Thans wordt de voorkeur gegeven aan eene verpakking in manden, waardoor de bloem minder wordt beschadigd en eene smakelijker kleur behoudt. Wanneer men bedenkt, dat elke mand slechts 25 a 30 bloemkoolen inhoudt en er dage lijks 60 k80000 stuks worden verwerkt, dan kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat er in korten tijd zeer veel arbeid moet worden verricht. Woensdag den 12en Juli hebben de leerlingen van de hoogste klassen der drie scholen in de gemeente WINKEL hun jaarlijksch uitstapje gemaakt naar Amsterdam. Onder geleide der onderwijzers en van een bestuurslid der Afdeeling Winkel van Volksonderwijs, gingen ze 's morgens met de tram naar Schagen en van daar met den sneltrein. Het was een buitengewoon warme dag, maar wie zou daar last van hebben, als hij met kinderen uit is De vroolijke gezichtjes en het aardige gesnap doen alle onaangenaamheden vergeten en de geleiders hebben genot, omdat door hun toedoen een 65-tal kinderen een prettig dagje hebben, dat ze nooit zullen vergeten. We hoorden het 's morgens van grooteren, dat ze o zoo graag nog eens zouden medegaan, om als voorheen van het vele bezienswaardige in de hoofdstad te proflteeren en een dag van waar genot te kunnen doorbrengen. Verscheidene kinderen gaan op zoo'n dag natuurlijk voor 't eerst naar Amsterdam, ja velen smaken 't genoegen voor 't eerst in den trein te zitten en 't is te begrijpen, dat ze dau indrukken opdoen voor hun leven en dal zoo'n reisje van onberekenbare waarde is in het kinderleven. De tram- en spoorwegmaatschappijen maken het reizen gemak kelijk, door de kinderen tegen verlaagd tarief te vervoeren, maar toch moest het nog veel goedkooper kunnen, want de uitgaven zijn zoo groot, dat een reisje slechts ééns per jaar kan geschieden en in vele gemeenten er niet eens aan kan gedacht worden Toen de trein te Amsterdam was aangekomen, ging iedere geleider, die wist over hoeveel geld per kind hij kon beschikken, met zijn groepje van 6 of meer de stad door, om te zorgen tegen 12 uur in Artis te zijn. Artis is toch altijd het doel van de reis en daar wordt een geruime tijd in doorgebracht. Over Artis wordt 't meest gesproken en wat daar gezien is, komt bij 't onderwijs 't geheele jaar door 't meest te pas Wat een genot is 't voor de Amsterdamsche onderwijzers, dat ze bij 't behandelen eener zaak uit de Natuurlijke historie steeds in de gelegenheid zijn hun onderwijs aanschouwelijk te maken. De gelegenheid daartoe wordt hun door 't Bestuur van Artis gegeven tegen zeer laag tarief, wat we van een onderwijzer verna men, die juist met zijn klas er eenigen tijd doorbracht. Zou 't niet mogelijk zijn, dat ook voor buitenkinderen gunstige bepalingen werden gemaakt, als vele aanvragen daartoe inkwamen Thans kost 't een kwartje per kind eu voor een schoolklas te Amsterdam maar 10 cents per kind, dus 't zou veel gewonnen zijn, als 't tarief ook voor buiteukinderen op dien prijs werd gesteld. Het bezoek zou er zeer zeker door toenemen en dat is in 't belang der kinderen. Te half vier werd Artis verlaten en een bezoek gebracht aan 't Rijksmuseum, waar ieder onderwijzer voornamelijk datgene bezocht, wat hij 't meest in 't belang der leerlingen achtte en nuttig kon zijr. voor zijn reeds gegeven of nog te geven onderwijs. Van de tram werd in Amsterdam een goed gebruik gemaakt en dat was inet de warmte wel noodig Dat 't den leerlingen niet aan de noodigo ververschingen en versnaperingen ontbrak, daarvoor was natuurlijk evenals andere jaren flink gezorgd, maar vooral waren voor hen een genot de op vele plaatsen in de stad bestaande kranen der waterleiding, waaraan ze zich konden te goed doen. Tegen zes uur warea allen weder present aan 't Centraal-Station en ging de reis huiswaarts over Hoorn en Wognum. Toen de trein te Hoorn aankwam, stond de wagen van „onze tram" reeds klaar, die op verzoek tot Hoorn des namiddags was doorgezonden en waarin de kinderen terstond konden plaats nemen. Daarvoor een woord van dank aan den heer Collot d'Escury te Schagen. Te Winkel en Lutjewinkel waren des avonds veel menschen op de been, nieuwsgierig naar de vroolijke gezichten en gaarne hoorende, wat de kleine praters te vertellen hadden. Ze zullen heerlijk geslapen hebben na zoo'n gewichtigen dag, maar de geleiders vast ook wel Woensdag 19 Juli gaan de andere leerlingen naar Bergen rijden en daarvoor hopen we ook weer op een raooien dag. Wat een plannen zijn er de laatste jaren al niet gemaakt voor een beter personen- en goederenvervoer te behoeve van den Lang'ed.ijlï. En weer is er wat nieuws op dit gebied. En wel niets meer of minder dan het aanleggen van een electrischen tramweg. In gezelschap van den heer Boog, den ijverigen directeur der Alkmaarsche Tramvereeoiging, is de Langedijk dezer dagen bezocht door Limburgsche heeren, onder wie de heer De Jong, electricien te Valkenburg. En de heeren uit het heerlijk echoone, doch armoedige „Klein Zwitserland" waren zoo vol over de welvaart dezer streek, dat reeds de eerste voorberei dende stappen zijn gedaan tot het leggen van een tramweg van Alkmaar naar den Langedijk. We willen hopen, dat dit nu eindelijk eens een plan is, dat tot uitvoering komt. Anna, Paulowna, 14 Juli. J. Berendsen, vroeger alhier, heeft na gunstig afgelegd examen het diploma verkregen van ladingmeester bij de H. S. M. Het salaris, daaraan verbon den, klimt op tot f 3.50 daags. Heer* Hugowuard. In deze gemeente hebben zich 32 jonge lieden aangemeld voor de oefeningen in den wapenhandel. Hoer TI u go waar tl. Een' treffend voorbeeld van aierentrouw kon den we deze week aanschouwen, en wel van trouw en liefde tusschen man en vrouw, hier twee duifjes. In het raadhuis viel al 'n week lang roet naar boneden, zonder dat men kon vinden het „waardoor". De timmerman, daar aanwezig zijnde, stelde een onder zoek in. Eindelijk kwam men tot de ontdekking, dat er een vogeltje in den schoorsteen zat. 't Bleek een duif te zjjn,zwart van roet en geheel uitgeteerd. Opmerkelijk was, dat het beestje telkens naar den schoorsteen zag, en toen men zich verwijderde, deed het pogingen naar den schoorsteen te vliegen. Waarom Men bracht het duifje naar den timmermao, waar het herkend werd als toebehoorende aan een der knechten, die ons meedeelde, dat het duifje al 10 da gen, zegge tien, en dat de doffer al 9 dagen weg was. Op den bewusten avond kwam de doffer alleen thuis, vloog den volgen den morgen uit en kwam niet meer thuis. Waarschijnlijk had hij dus zijn vrouwtje gezocht en was bij haar ge bleven. Dit vermoeden werd bevestigd toen men eenige oogenblikken later den doffer bracht, die, ook in den schoorsteen zittende, alle moeite deed er uit te komen, nu hij zijn wijfje miste. Beide diertjes waren zóó uitgeteerd, dat ze niet meer konden loopen. Bij teugen dronken zij het water, hun voorgezet, terwijl ze er het kopje geheel in dompelden. Het eten konden ze niet anders dan zittende op den vioer oppikken. Nadat ze wat bekomen waren, gingen ze waggelend in een hoekje tegen elkaar zitten. En dat waren maar dieren (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven,} Mijnheer de Redacteur Gaarne zou ik het volgende onder de aandacht van de lezers van de Schager Courant willen brengen. De Schager veemarkt wordt tegenwoor dig door vele handelaars uit de groote steden van Noord-Holland (o.a. Amster dam, Alkmaar, Helder etc.) bezocht. Is het nu niet in het belang van de veehouders, daar, waar zooveel vraag is, voor voldoenden aanvoer te zorgen Men weet immers, dat men voor zijo waar op onze markt den hoogsten markt prijs zal of kan ontvangen? Het is ondergefeekende gebleken, dat o.a. op de jongste markt de aanvoer niet in evenredigheid met de vraag was. H. H. Veehouders hierop de aandacht vestigende, heb ik de eer te zijn, UEd. dw. dr. Schagen, 14-7-99. IM. M. de Redacteur Sta s.v p. voor onderstaande regelen een kleine ruimte af in uw e.v. blad De kiezers - nog niet de kiezeressen van de gemeente Nieuwe Niedorp werden bij de gepasseerde gemeenteraadsverkie zing onthaald op een drukke verkie zingsagitatie. In 't bijzonder trok één dier rond brieven algemeen de aandacht te weten: die door 34 gemeentenaren onderteekende. De steller van die circulaire wijst daar in op gespanneu toestand en felle par tijschappen Vele rustige burgers zullen wel niet vermoeden, dat er in onze gemeente zulk een gespannen toestand keersckt, en dan ook angstvallig rondvragen wat, en wie dan toch die rustverstoorders mogen zijn. Terecht mag dan ook worden verlangd en verwacht, dat door a der 34 onder- teekenareD bedoelde onge motiveer de partijhaat? als zoodanig dus verdacht makingen—nader zal worden toegelicht. Onder beleefden dank voor de opname, esn niet-kiezer uit de gemeente N. Niedorp. De dappere ex-koning van Servië, Mi- lan Obrenovits, thans opperbevelhebber van het Servische leger, heeft een bui tenkansje gehader is een heusche aanslag op zijn leven gepleegd. De dader van den aanslag trachtte, toen meD hem nazette, eerst zichzelt dood te sehieten en sprong toen in de Save,om aan zijne ver volgers te ontsnappen, maar een gendarme schoot en verwondde hem en een ma troos zwom hem na en haalde hem op het droge. De hoogst inpopulaire vorst, die door zijn huiselijk leven en door zijne grove verkwistingen in het buiten land in Seivië zich een leger van vijan den op den hals had gehaald, is thans weer plotseling de beid van den dag geworden. Onmiddellijk na zijne thuiskomst ontving hij de gelukwenschen van de ministers en do te Belgrado aanwezige diplomaten. De Servische pers komt in sympathieke artikelen eerst nu tot inzicht, dat Milan groote verdiensten beeft ten aanzien van de legororganisatie. De inwoners van Belgrado, wier houding jegens Milan meermalen aanleiding tot ongerustheid aan het hof heeft gegeven, hebben op den avond van den dag een serenade gebrachtdc gemeenteraad heeft eene motie van afkeuring togen den aanslag aangenomen in de domkerk heeft eene plechtige godsdienstoefening plaats gehad. Kortom, het is tusachen Milan en de hoofdstad botertje tot den boom. Jammer, dat de vorst van deze gun stige stemming geen gebruik maakt om zijne positie blijvend te versterken. In stede dat de regeering zich met de radicalen, de verdachte deelnemers in het complot, tracht te verzoenen, wordt op de leiders dier partij een ware kiop- jacht gehouden. De groote opruiming onder de oppositie- mannen, waartoe men thans een schoone gelegenheid meent gevonden te hebbeu, wordt vooral in Rusland met leede oogen aangezien. Al sedert langen tijd is de betrekkiug tusschen Rusland en Servië uiterst koel. Tsaar Nieolaas is dan ook de eenige vorst, die geen telegrafische gelukwenscheD aanbood wegens de red ding van den vorst. De Russische regeering gaf hare gedachteD over de Servische toestanden in een harer orga nen als volgt terug „Gewoonlijk plegen zulke slagen van het lot de menschen zachter te stemmen en koning Milan, die zoo luid zijn dank baarheid aan God voor zijne gelukkige redding uitsprak, zou meer sympathie verwerven bij de beschaafde wereld, als hij thans zijn tegenstanders de hand der verzoening bood.Doch in plaats van dat te doen, beveelt hij, op het oogenblik dat hij den Hemel dankt voor zijne red ding, een door blinden haat ingegeven vervolging tegen allen die hij vermoedt dat vriendschappelijk jegens Rusland gesind zijn." Het gevolg van den toenemeuden af stand tusschen Rusland en Servië, zal zijn, dat deze Balkanstaat al meer in de armen van Oosten rij k-Hongarije wordt gedreven. De aanslag zal zoo een belang rijke factor in de Oostersche kwestie worden. Het is eigenaardig, de Russische regeering in officieuse taal te hooren spreken van de sympathie der beschaafde wereld, terwy 1 zij zelve deze sympathie op kwetsende wijzen negeert. Het oordeel der Europeesche beschaving over de Einsche kwestie, neergelegd in een adres van aan den spits der be schaving staande mannen uit alle landen, heeft de oud-Russische hofpartij eenvoudig koud gelaten. Ja, het is de deputatie, met de aanbieding belast, niet geoorloofd geweest, den Czaar het protest-adres te overhandigen. Hoe jammer! Het oordeel van Europa over Ruslands optreden in Finland was zoo juist en kras weerge geven. Vertaald, luidde het aldus: De ondergeteekenden voelen zich ge drongen, hunne hartelijke sympathie voor de Einsche natie te uiten. Een niet groot, maar flink volk, een volk van karakter, een volk dat het in den harden strijd met een ruwe natuur in onze eeuw heeft gebracht tot toene mende welvaart, tot eene aanzienlijke hoogte in wetenschap en kunst, tot een voortreffelijk onderwijsstelsel, tot een rijke en eigenaardige beschaving, zulk een volk loopt thans groot gevaar, van zijne persoonlijkheid en daarmede van een van de krachtigste drijfveeren tot economische en geestelijke werkzaam heid, beroofd te worden. Het dunkt ons een onmiskenbare plicht, onafhankelijk van alle verschil van nationaliteit en staatkundige positie, daartegen luide onze stem te verheffen en den wenseh te uiten dat er een eind zal worden ge maakt aan een dergelijke vernietiging van een kostbaar lid van de Europee sche volkenfamilie." O, die balk en die splinter Wanneer zal men ze toch leeren zien in eigen oogen en niet meer in die van een ander. Men zou er aan twijfelen en toch is het waar, dat ook de Engelsche toon gevende kunstenaars en geleorden mede deze klaagliederen aan de oevers van de Neva hebben aangeheven. Met welk eene kleine wijziging ware dit adres op de Afrikaansche Boeren van toepassing. Ook hier een niet groot maar flink volk, een volk van karakter, een volk dat het in den harden strijd in onze eeuw heeft gebracht fot toenemende welvaart. Ook hier een volk, dat thans groot gevaar loopt van zijne persoon lijkheid en daarmede van een van de krachtigste drijfveeren tot economische en geestelijke werkzaamheid beroofd te worden. Het blijkt meer en meer, dat de oorlogswolk die sedert eenige weken over de landen van Zuid-Afrika hangt, uitsluitend verdicht is uit de nevelen, die uit Rkodes-Chamberlain- bronnen zijn opgestegen. Het grootste deel van het Engelsche volk wil geen oorlog. Aan het hoofd dier vredelievende beweging staat do liberale partij. Dat ook het conservatieve deel des volks eene vredelievende oplos sing der geschillen wil, getuigen de overwinningen, die de liberalen binnen veertien dagen in vier conservatieve kies districten behaalden. Ook vele Engelsch- Afrikaanders, dat zijn geboren Afrikaan- ders van Engelsche afkomst, verklaren zich tegen de politiek van Chamberlain. De heer Olive Schreiner, een zeer gezien Lngelsch-Af rikaander, zegt dienaangaande: „Wij hebben ons geboorterecht ver kocht voor een schotel linzen. De landen, de minerale rijkdom die ons had moeten tochohooren om het groote Afrika van de toekomst op te bouwen, is in vreemde handen overgegaan. En zij gebruiken het goud, dat zij uit ons krijgen, om ons to verslaven zij doorboren er onzo har ten met een zwaard, verguld met Afri- kaausch goud. Zoolang het goud en dc steenen onontdekt bleven in den schoot van onzen grond, werd dit opgespaard voor ons en onze kleinkinderen, om de groote toekomst op te houwen het gaat van ons weg, om nimmer terug te keereu en wanneer zij onze aarde hebben ontbloot en do Afrikaansche beeuderen even schoon gekloven hebbes, als de aasdieren het karkas van hun prooi, dan zullen zij ons achte: laten met het ge broken geraamte."Inmiddels gaat het koloniaal iestuur geregeld voort met troepenverzendingen. Ook zorgt men, dat in de koloniale depóts de noodige ammu nitie aanwezig is. Naar aanleiding daar van vroeg eergisteren de Iersebe afgevaar digde Davitt in het Lagerhuis, of de kogel, bekend als patroon merk IV, op het oogenblik te Woolwich wordt ver vaardigd, of er van dit soort patroon ruim tweehonderd millioen in voorraad wordt gehoudenof dio kogel nu aan de Engelsche troepen in Zuid-Afrika wordt uitgedeeld en of hij bepaald zoo wordt vervaardigd, dat hij uitzet als hij ergens op stuit. De onderstaatssecretaris van oorlog beantwoordde al deze vragen bevestigend, hetgeen den interpellant den uitroep „schande" deed slaken,waarvoor hij dooi den voorzitter tot de orde werd geroepen. Alsof het geen schande is, dat de Boeren bevochten zullen worden met kogels, die bij beschaafde volken slechts gebruikt worden bij de jacht op wilde dieren. Deze kogel toch richt zulke groote verwoestingen in het gekwetste lichaam aan, dat de getroffene in de meeste gevallen 6f gedood, óf voor altijd verminkt is. De Kngelschen hebben hem in den laatsten oorlog op de Indische grgnzen tegen de wilde, woeste bergbe woners gebruikt, zoomede in Soedan tegen de bloeddorstige, fanatieke Derwi- schen en wel met het doel om de gewonden voor goed buiten gevecht te stellen. En nu zal dit moordtuig dienst moeten doen, om de grootheidsplannen van Chamberlain te bevorderen en den goud dorst van de Rhodes-kliek te stillen Wat is de Haagsche conferentie toch een kostelijke parodie op de werkelijk heid! Schagen, 15 Juli '99. Vrijdagl4Juli, 's morgens 10 Ya uur, hield de raad onzer gemeente een buitengewone vergadering. Op het convocatiebiljet stond als ee- nig puntvoorstel ontslag van den on derwijzer H. M. Th. ter Linden. Voorzitter de heer <S. EermanBurge meester. Afwezig de heeren MeursBijpost Smitv. d. Maaten en Schenk. Na opening der vergadering door den voorzitter, volgt de lezing der notulen door den secretaris en goedkeuring er van door den raad. De Voorz. zegt daarna, dat, hoewel 't reeds officiëel bekend is, hij toch be- giunen moet met in deze verg. mede te deelen, dat de onderwijzer Ter Lin den op Zaterdag 8 Juli j.1. zonder voor afgaand verlof ingevolge 't bepaalde bij de instructie voor het onderwijzend per soneel, de gemeente heeft verlaten, dat hij daarin niet is teruggekeerd terwijl sinds dien tijd van hem ook niets werd ver nomen.Het vermoeden bestaat bijB. enW., dat hij is afgereisd naar het buitenland, met het doel hier niet meer terug te keeren dit vermoeden wordt afgeleid uit de omstandigheid, dat hij een onge lukkig huwelijksleven leidde, dat hij on der achterlating van vrouw en kinderen vertrokken is met medeneming van al het in zijn huis aanwezige geld, al zijn kleeren en van zijn muziek-instrumen- ten. Op grond van een en ander en in verband met het bepaalde bij art. 1 der instructie voor het onderwijzend perso neel alhier en met art. 29 der wet tot regeling van het lager onderwijs, stelt hij namens B. en W. voor, behoudens goed keuring van H. H. Ged. St., den onder wijzer H. M. Th. ter LiudeD uit zijne betrekking als onderwijzer aan de O. L. school alhier te ontslaan en wel niet eervol, en dat ontslag te doen ingaan op den dag der goedkeuring van het raads besluit. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Bij de rondvraag informeert de heer Hiogschagen, hoe men in de vacature denkt te voorzien. De voorz. deelt mede, na afloop der rondvraag te hebben willen voorstellen, na goedkeuring van heeren Ged. St., een op roeping te plaatsen voor een nieuwen onderwijzer op een salaris van f 600. De heer Hoogschagen wijst er op, dat de onderwijswet voor het onderwijs in de lagere klassen liever een onderwijzeres dan een onderwijzer heeft; de vorige maal heeft men een onderwijzeres niet willen benoemen, doordat de heer Ressing een onderwijzer met acte Fransch wilde heb ben; nu is dat evenwel niet noodig, zoo dat gevoegelijk een onderwijzeres zou kun nen worden benoemd, temeer daar ook de Schoolcommissie tot hot benoemen van een onderwijzeres hoeft geadviseerd. De voorz. wijst er op, dat de heer Lossing minder op de benoeming van een onderwijzeres is gesteld. De heer Hoogschagen brengt in hcrin- nering, dat men in de vorige vergadering

Schager Courant | 1899 | | pagina 2