INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. S o «Ij a m a. Groenten- en Aardappelenmarkt te BOVENKARSPEL. Woensdag 9 Aug. Ochtendmark t. Bloemkool grove f 4.50 a f 7,50 p. lOOst. Sluitkool witte f 5.50 af 6.p. lOOst. roodo f 4.50 a f6.50 p. lOOst. Aanvoer 12500 st. bloem- on sluitkool. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 0.95 a f 1.05 p. 13H.L. B kleine f 0.20 a f 0.25 Ronde groot6 f 1.a f-.n Blauwe groote f 0.70 a f 0.80 Aanvoer 1891 1/2 U. Ij. Donderdag 10 Aug. Ochtendmark t. Bloemkool grove f 4.25 a f5.50 p. lOOst. Sluitkool roode f 3.75 a f 5.50 p. 100 st. witte f 3.75 a f 5.75 p. 100 st. 3 Savoijef 4.50 af-.p. 100 st. Aauvoer 10000 stuks bloem- en sluitkool. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 1.hf 1.05 p. 1/2 H.L. kleine f 0.25 f Q.30 Ronde groote f 1. a f 1.05 Blauwe groote f 0.70 a f0.80 Aanvoer 2114 lj2 H.L. aardappelen. Vrijdag 11 Aug. Ochtendmark t. Bloemkool grove f 5.a f 5.50 p. 100 st. Sluitkool Roode f 4.50 a f 5.50 p. 100 st. 3 Witte f 3.— a f 5.— p. 100 st. Uien groote f 0.85 per ^^-L. Aanv. 600 st. bloem- en 1900 sluitkool. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 1.a f 1.05 p. 1/2 H.L. 3 kleine f 0.20 h f 0.25 p. Ronde groote f 1.10 h f-.p. Blauwe groote f 0 80 a f 0.85 p. Aanvoer 2701 ^II.L. De bloemkoolpnjzen zijn, de kwaliteit in aanmerking genomen, buitengewoon hoog. Zelfs de beste partijen, waarvoor voor enkele dagen f7 af8 en thans nog f 5 af 5,50wordt besteed, verdienen geen anderen naam dan dien van uitschot. Witte en roode ko >1, waarvan het aanbod dagelijks toeneemt, is van zeer goede hoedauigheid. De aardappelhandel blijft nog steeds zeer levendig, met groote vraag voor de verzending naar Duitsch- land. De aanvoer van appels en peren is nog slechts van geringe beteekenis de daarvoor bedongen prijzen zijn hoog, doch de kwaliteit van het aangebodene laat tot nog toe zeer veel te wenschen over. Wieringen. In de jongst gehouden vergadering der afdeeling Wieringen der Holl. M. v. L. is het volgende tentoonstellings-program- ma opgemaakt. De tentoonstelling zal worden gehouden op Vrijdag 15 Sept. op het plein om de groote kerk, van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 uur, voor vee, en in de school te Hippolytushoef voor landbouwvoortbrengselen, ook van 9 tot 3 uur. Tot keurmeesters voor het vee zijn benoemd de heeren G. Brands, N. Kaan en C. Blaauboer, allen wonende te An na Paulowna, voor landbouwproducten de heeren J. Koorn, W. de Jong en P. Kaan en voor het beoordeelen van bloe men, vruchten, boter en kaas de dames Kolff, Kaan en Bosker. De uitgeloofde prijzen zijn voor een 1 jarigen stier le prijs f 5.—, 2e prij3 f 2.50; voor een 2 jarigen stier leprije f 5.2e prijs f 2.50 een melkkoe le prijs f 7.50, 2e prijs f 4.— een os le prijs f 5.2e prijs f 2.50een Yette koele prijs f5 2e prijs f 2.50een kalfvaarsle prijs f 5.—, 2e prijs f 2.50een herfst kalf koele prijs f 5.2e prijs f 2 50; een hok- keling, geboren in 1898: le prijs f5. 2e prijs f 2.50een kalf, geboren in 1899 le prijs f 4.2e prijs f 2. een werkpaard: le prijs f 8. 2e prijs f 6.— en 3e prijs f 4.een 2 jarig paard le prijs t 7.50, 2e prijs f 4. een 1 jarig paard le prijs f 5.2e prijs f 2.50; een veulen le prijs f4. 2e prijs f 2.een gekruisten ram, geb. in 1898: le prijs f 3.2e prijs f 1.50 een ram, geboren 1899: le prijs f2.50, 2e prijs f 1.twee schapen: le prijs f 3.2e prijs f 1 50twee lammeren, geboren in 1899 le prijs f 2.50, 2e piijs f 1.6 kippen en 1 haan le prijs f 2.2e prijs f 1.6 eenden en 1 woerd le prijs f 2.—, 2e prijs f 1, een melkgevende geit le prijs f 2. 2e prijs f 1.een koppel konijnen le prijs f 2.—, 2e prijs f 1.l/2H.L. witte tarwe, 1/2 H. L. winterrogge, V2 H.L. chevalier gerst, i/2 H.L. zomer- gerst, J/2 H.L. lange of korte haver, a/4 H.L. groene erwten, 1/k H.L. witte erwten, H.L. grauwe erwten, x/2 H.L. vale erwten, '/2 H.L, paarden- boonen, */2 H.L. karwijzaad, '/2 H. L. aardappelen, x/3 H.L. mangelwortelen, 1I2 H.L. suikerbieten, allen le prijs f 2.2e prijs f 1.De mooiste verzameling tafelperen, tafelappelen, stoofperen, stoofappelen, groenten, allen le prijs f 1.2e prijs f 0.50. Voor 1 K.G. boter, 2 ronde witte kazen, 2 platte nagelkazen, 2 ronde groene kazen, allen le prijs f 1.2e prijs f 0,50. 1 vacht schapenwol le prijs f 1.2e prijs f 0 50. De mooiste verzameling bloemen le prijs f 1.—, 2e prij3 f0.50. Inschrijvingen worden ingewacht bij het Best. de heeren L. C KolS,voorz.,Jb. Mos- tert,vice-voorz.,J. Bosker,secr., S. Groene- veld, penningm.,V. Heijblok, P. Keijzer, en S. C. Bakker, leden van 't bestuur, vóór 9 Sept.na dien tijd niet meer aangenomen. Aan deze tentoonstelling is een ver loting verbonden, waarvoor de prij zen op de tentoonstelling worden aangekocht. Dientenge volge worden landbouwwerktuigen enz. ter opluistering gevraagd en wordt men verzocht het te koop gepresenteerde vee, landbouwwerktuigen enz. van een kaart te voorzien waarop de naaste prijzen zijn vermeld. Leden der afdeeling vrije in zending, niet-leden moeten voor een paard betalen f 2. voor een koe f 1. een schaap f 0.50, voor een geit en an der klein vee f 0.25, voor granen f 0.50 en boter en kaas f 0.50. Wieringer lo ten a 50 ct. per lot, 11 a f 5.zijn te bekomen: te Schagen bij A. v. Twuijver. Wieringerwaard bi) W. Peereboom en te Wieringen bij den hoofddepóthouder D. Lont Dz.; verder bij de agenten die met den verkoop belast zijn. Woensdag 9 Augustus werden te Winkel ia de lokalen vau den heer A. Wit de jaarlij ksche kolf- en biljart-wedstrijden gehouden, waaraan door 18 personen werd deelge nomen. Bij het kolven behaalde de heer P. Haringhuizen van Nieuwe Nie- dorp den prijs, de heer Jac. Kuilman van Nieuwe Niedorp de le en de heer S. Rentmeester van Winkel de 2e pre mie. De prijs bij het biljarten werd eveneens gewonnen door den heer P. Haringhuizen, de le premie door den heer 8. Rentmerster en de 2e premie door den heer Jac. Haringhuizen van Ooster-Blokker. Komkommers zijn er thans in overvloed men komt handen te kort om ze te plukken en in tc pakken de tuinier P. te YENLOO heeft verle den week van zijn veld 232000 kom kommers geplukt. Dit is lang geen kleinigheid en zulk een partij brengt een aardig duitje op. Men zij er op bedacht, steeds gekookte melk te gebruiken, want nog heden lazen wij in de Zutph. Crt., dat een geneesheer te Zutfen aan de redactie verklaard had, dat in de laatste dagen aldaar tengevolge van het gebruik van ongekookte melk meerdere gevallen van „mondblaar" bij kinderen zijn voor gekomen. Uit TIEL wordt gemeld: Als een spiekend bewijs, hoe duur hier ter stede de appelen gingen, diene, dat een boomgaard groot 1.5 H.A. (ge schatte opbrengst 450 h 500 H.L.) ging voor f 2485. Iu de appeljaren '95 en '97 deed hij resp f 700 en f 1050. De Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft voor boerenzoons van minvermogende ouders, niet beneden den ouderdom van 14 jaar, een beurs voor de landbouw school te Wageningen beschikbaar ge steld. (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven M. de R, Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte, om te voorkomen, dat het in Uw blad van Donderdag 10 Aug. op genomen verslag van het verhandelde ia de Sint Maartensche Raadszitting van 7 Aug. 11. bij enkelen tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding mocht geven. Ik heb hier het oog op het tweede gedeelte van mijo adres, waarin ik, wijzende op do verregaande vervuiling der sloot bij de school, den Raad ver zocht, daarin ten spoedigste verbetering te willen brengen. De besprekingen hierover leidden tot eene uitkomst, welke naar ik mij voorstel bij een deel d6r burgers geenszins een goed onthaal zal vinden, en die wellicht ge weten zal worden aan ondergeteekende, die 't balletje opwierp, waar niemand daartoe den lust (zal ik maar zeg gen) scheen te hebben. Nu moet ik hiertegenover dadelijk in 't midden brengen, dat 't adres van huis uit die strekking absoluut niet had 't bedoelde alleen verbetering in een toestand, die elkeen een doorn in 't oog is, maar waarin men zwijgend berustwaarom dat weet ieder voor zich zeiven 't best. Dagelijks erger ik mij aan die bewuste stinksloot, die ik een voort durend gevaar acht voor de gezondheid en een schande voor ons dorp. Indien de Raad besloten had, daarin onverwijld te voorzien, geloof ik, dat aan 't algemeen belang (en een rich- tige behartiging daarvan is toch immers meê de taak der overheid een groo- ter dienst bewezen was dan nu met 't dreigen van een proces-verbaal. Volgens het verslag zegt de Voorzit ter, dat „de sloot gezuiverd wordt en ook nu weder gereinigd zal worden Op grond van vroegere ervaringen hieromtrent mag men 't er dan voor houden, dat deze reiniging ongeveer zal plaats hebben den len en 2en Sept. a.s. (den 3en is het kermis) en uitgevoerd zal worden door een oud, afgeleefd mar, vroeger in dienst van den voorzitter, maar wegens ouderdom ontslagen. Hoe doeltref fend zoo'n groote schoonmaakbeurt (de eenige in een heel jaar) zal zijn, wordt aan de lezers ter beoordeelitvg overgelaten. Juist doordat die reiniging niet vóór September plaats heeft, zit ten we hier tijdens de warmste en droogste maanden van 't jaar, als de behoefte aan frissche lucht zich 't meeat doet gelden, met zoo'n stinkpoel midden in 't dorp. „In dezen toestand is wel verbetering te brengen, als de omwonende burgers het inwerpen van vuilnis en ander afval staken", zegt de Voorzitter, die dus klaarblijkelijkdddr de hoofdoor zaak van 't kwaad zoektvan audere oorzaken wordt niet gesproken. In mijn adres heb ik echter de vervuiling „in hoofdzaak" toegeschreven aan do door den heer S. zelf vóór een tweetal jaren aangebrachte afsluiting der sloot, en ik geloof ook, dat buiten allen twijfel daar de fout voornamelijk schuilt, want, hoewel natuurlijk het inwerpen van vuil mede zijn aaudeel heeft in den toestand (wat ook in bet adres erkend wordt) ligt het voor de hand, dat door don bekenden „d a m" vooreerst de doorstrooming en daarmeê de wegspoe ling van alleilei onreins geheel of ten deele wordt belemmerd, en ten andere (en dit weegt 't zwaarst), dat de be wuste plaats er zóó moeilijk voor schuiten en vletten beieikbaar door wordt, dat niemand er zich meer toe opgewekt gevoelt, de bezonken deelen, ter aanwending als meststof weg te halen de groote omweg, dien men voor elke vlet vol moet maken, staat deze wijze van mestwiuning iu den w.eg. En daarom meen ik, dat niet in de richting der processen-verbaal gezocht moet worden caar een middel om 't kwaad te weren. Daarenbovenwaar moeten de menschen met hun vuilnis heen Een boer brengt het op den mesthoop en later op 't land, maar de burgers zoeken op andere wijze van hun afval af te komen. En wil men hen nu dvyingen, dien afval niet in de sloot té werpen, dan geloof ik, dat het min of meer óók op den weg der overheid ligt, ze in staat te stellen, dat gebod na te komen. En daarom meen ik, dat het in mijn adres aange geven denkbeeld: een openbare, buiten 't dorp gelegen plaats voor al dien rom mel te reserveeren, alleszins overweging verdiende. Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, M. de R,, Uw dw. dr. JT. Akkerman. St. M., II Aug. '99. Schagen, 12 Augustus '99. Blijkens een in dit no. voorkomende advertentie vangen de lessen aan de Rijkslandbouw- winter school alhier weder aan op 2 October a,. s. Tot tijdelijk deurwaar der bij het kantoor der Dir. Bel., Invoerr. en Ace. alhier is aangesteld de heer Eelsingh, commies aan genoemd kantoor. Op onze vraag, hoe het met de markt stond, kregen wij van meer dan één ten antwoord „'t gaat nog al, 't kon minder". Gelukkig voor de weiders, kunnen zij door het toene mend bezoek van Amsterdamsche slagers op billijke marktprijzen rekenen. Wat de vetmarkt voor onze weiders beteekent, kan mea nagaan uit het feit, dat Don derdag door een boer 5 vette koeien werden gemarkt en verkoent. Ook in- versche kalfkoeien was een vrij leven- digen handel Vette schapen noteerden iets minder, Dit is evenwel geen op zichzelf staand geval. In Alkmaar was dit mede zoo en Vrijdag 1,1. te Hoorn in nog hoogere mate. Varkens en biggen bleven bij 't oude. Boter bleef prijs houdend. De aanvoer van eieren wordt minder. De prijs gaat daarom bij veel vraag, vooruit. Notaris Backx bracht den 1 Oen in de Lan dbouw-Sociëteit alhier in veiling een boerenplaats, gelegen op Tolke, aan den Tolkerdijk, bestaande uit woning met tuin en diverse perceelen wei- en bouwland, groot 9.56,05 H A. Koopers, de heeren D. Wit, 4,38.85 H.A., voor f 4835. D. Dekker, 2.58.00 2140. P. Wit, 1.83.20 1832.—. J. Buis, 0.75.70 3 3 838.-. Onze Harmoniebapel heeft Vrijdag een uitnoodiging ontvangen, om op 17 September a.s. deel te nemen aan het Festival te Hoorn. Een vette koe, afkomstig van den heer M. te Koedijk, Donderdag j. 1. op de maikt alhier door een Am- sterdamsch grossier gekocht en inge schreven in het fonds, is in het Abattoir te Amsterdam afgekeurd. Die vrouwen hebben heel wat op haar geweten! Meijer: Zie je, ik heb aan mijn vrouw allerlei gebreken te dankentoen ik haar de eerste maal zag, was ik s t o m van verrukking, toen ik haar nam, was ik blind van liefde en nu ben ik d o o f van 't spectakel Aannemen! Stadsheertje (tot een hengelenden bui tenman). Hó boer, wat voor visch vang je daar Allerhande. Vang je ook stokvisch P Neen, die komt uit do stad. Na een verkwikkend bad lag, in een gemakkelijk flanellen costuum gekleed, Leo Miller op een langen rieten stoel op zjjn voorgalerij. Het verlangen de wij de wereld met haar schoonhe den te genieten, had hem naar de heerlijke Oost-Indische eilanden gedre ven. Op Sumatra vond hij een betrek king en al voldeed die hem geheel en al, sommige oogenbiikken voelde hij in wendig een sterk verlangen naar zijne familiebetrekkingen in Europa. De laat ste post had hem or.der andere de groe ten overgebracht van een meisje, aan wie hij meer kesren dacht dan hij wel wilde erkennen. Een diepe stem wekte Miller uit zijn sluimering. „Tabek anan, (goeden dag, mijnheer,") klonk het van de lippen van een bruinen, slanken inboorling. Ont stemd over de stoornis gebood hij den mau nader te komen. „Uw Chineesche kok besteelt u, mijn heer." „Dat weet ik, dat doen ze allemaal." ,U moet een Javaansche huishoud ster nemen, mijnheer, zij zal zorgen dat u niet bestolen wordt." „Je wilt mij er een verkoopen, waar is zij „In mijn katerah (tweewielige kar) ik zal haar roepen als u het beveelt." Vijf minuten later stond zij voor hem, schuchter, verlegen met de lenige, bruine vingers spelend. Het was een dochter van het prachtig'e land. Ter nauwernood aan den kinderleeftijd ont groeid, met ree-bruine oogen die schenen te vragen „Waarom ziet gij mij zoo aan P" De lange, zwarte haren vielen over de naakte borst tot aan den gordel van de armoedige sarong, die tot aan de knieën reikte „Hoe heet je?" „Sedjama, mijnheer." „Wil je bij mij in dienst komen?" „Als u het wil, mijnheer." De overdreven loftuitingen van dezen „besteder" afsnijdende, vroeg Miller naar de papieren, waaruit bleek, dat Sedjama de dochter van een vrijen Ja vaan was, 15 jaar oud, en dat de vader in den verkoop van zijn dochter toe stemde. De geldquaestie was weldra ge regeld; nadat vijf honderd gulden ge vraagd was, legde Miller zwijgend drie honderd op tafel en gebood den inlander zich te verwijderen. Sedjama had zich plotseling bij haar nieuwen meesier gewend, even gauw als deze zich tot de schoone bloem der tropen voelde aangetrokken. Reeds lang had de grens tusschen heer en dienende zich verwijd. De naam Sedjama had voor Anna plaats gemaakt. Na iedere reis werd Anna met een of ander ge schenk bedacht. Nu eens was het een zijden sarong, dan een llesch „ejer bagni" (reukwater), een ring met gekleurden steen of iets dergelijks. Telkens was het een vreugde alsof haar onmetelijke schat ten geschonken waren. Kwam Miller van zijn werk thuis, dan vond hij alles gereed wat tot zijn gemak kon dienen lag hij na den maaltijd op zijn ruststoel, dan ontbrak hem iets, wanneer niet de lenige bruine gestalte, naast hem op den grond gehurkt, op kinderlijken toon de zorgen der huishouding vertelde. Een moeilijke tijd kwam. Door dagen lang verblijf in het oerwoud openbaarde zich bij Miller koorts. De dokter trok een bedenkelijk gezicht en de patiënt was geheel aan de zorgen van Anna overgelaten. De minste beweging deed haar naar het ziekbed snellen, en stil liet hij het toe, als zij de slanke bruine hand verkoelend op zijn gloeiende sla pen legde. Als een tijgerin sprong zij den luidruebtigen Chineeschen bediende naar de keel, hem met het, den Javaan eigen, sissend geluid van haat aan den staart trekkend. Alles om „haar" anan. Ja, zelfs de Europeanen, die den zieke bezochten, zag zij met wantrouwe blik ken aan, wanneer zij haar plaats aan het ziekbed innamen. „Leverabces, dadelijk naar Europa", luidde een paar dagen later het advies van den dokter. Of zij het verstaan had Waarom richtte zij haar oogen zoo dikwijls vragend op den „anan"? Een vriend kwam en pakte onder al lerlei grappen alles voor de reis. Als een schaduw sloop de Javaansche door het huis. Duidelijk las Miller de stomme vraag in den bangen blik „Wat betee kent dat allemaal Waar gaat gij heen Waarom zegt gij het mij niet P" Overmorgen ging de stoomboot, voor morgen was het rijtuig besteld. Leeg zag het er in de anders zoo behaaglijke ruimten van Millers huis uit. Een har den strijd met zich zelf strijdend, Ifig de jonge zieke op zijn legerstede. Hoe xou hij de trouwe ziel zeggen, dat hij heen ging, heenging voor immer Het gewone „Anna" kon hij niet meer zijn over lippen krijgen en onwillekeurig riep hij haar met den naam, dien hij sedert maanden niet gebruikt had. „Sedjama"! Het was alsof die aan vroeger herin nerende naam haar als een liefkoozing beroerde, zoo jubelend klonk haar „anan Je weet, dat ik erg ziek ben „Ja, mijnheer, maar ik heb Allah gebeden, U weer gezond te maken!" „Ik moet naar een ander land," „Ik weet het, mijnheer „Wie heeft je dat verteld?" „Niemand mijnheer." Den volgenden dag was Sedjama niet te vinden toen het rijtuig met den zieke wegreed. Dat deed hem pijn Do stoomboot, die Miller naar Singa pore zou brengen, lag in de haven te Belawan, de eenigste haven aan de Oost kust vau Sumatra. Op een bekende gesteund, sleepte de doodzieke zich naar boord. Op het punt den valreep te be treden raakte schuchter een bruine, slan ke meisjeshand hem aan. Sedjama stond daar met de uitdrukking van een doodelijk gewond ree iu de oogen. „Vaarwel, mijnheer," klonk het zeer zacht, een druk vau twee woeke meis- jeslippon beroerde zijn hand en als een droom was de blanke gestalte verdwenen. A a d varing in het Kanaal. Bij den terugkeer vau den manoeuvres van het reserve-eskader, uit 10 slagsche pen en 20 kruisers bestaande, in de ha ven van Torbay(Eng.),is gerapporteerd, dat een der pantserschepen, de „Sans Pareil", in den nacht vau Maandag op Dinsdag in het Kanaal in aanvaring is geweest met den schoener „East Lothiau", ten gevolge waarvan dit laatste vaartuig is gezonken en één der opvarenden den dood in de golven gevonden heeft. De slagschepen voeren iu twee evenwijdige lijnen achter elkander het Kanaal in, geflankeerd door de kruisers, toen de wacht omstreeks 11 uur in deR nacht een stoomschip in 't zicht meldde, dat een zeilschip met een langen kabel in sleoptouw had. Ondanks de waarschu wingen wilde het zeilschip, dat later de schoener „East Lothian" bleek te zijn, vóór het eskader heen varen, met het ongelukkig gevolg, dat „Sans Pareil", die aan het hoofd van de eerste rij slag schepen voer, in aanraking kwam met het lichte vaartuig, en zulk een groot lek veroorzaakte, dat de schoener in minder dan 10 minuten zonk. De kapi tein, zijn vrouw, .en 19 der opvarenden werden gered, doch een matroos, die over boord sprong, kwam in de golven om. Het stoomschip, dat den schoener op sleeptouw had, gooide do trossen los en stoomde zoo gauw mogelijk door. Het ongeluk had ongeveer 30 mijlen van de Engelsche kust plaats. De schoe ner had alleen ballast in en lag dienten gevolge zoo ondiep, dat hij niet door den ram van het pantserschip getroffen werd. Do vrouw van den kapitein werd in een hut gebracht, daar zij alleen in nachtgewaad was gekleed. Drie der opva renden werden gevondeu, zich vastklem mende aan stukken hout. Een hunner was vrij ernstig gewond en verkeerde, toen hij in de reddingsboot van de „Sans Pareil" werd opgenomen, in deerniswaar- digen toestand. Natuurlijk heeft geen hunner iets van zijn kleeding of andere bagage kunnen redden. Een der opvarenden van de „Sans Pareil" zegt gezien te hebben, dat de verongelukte man door de zuiging van het water, dat door het lek in den schoe ner binnendrong, is medegesleurd. Een bataljon door den bliksem getroffen. Donderdagnacht is het tweede batal jon van het Cheshire regiment, dat van Limerick naar Thurles marcheerde, door een hevig onweder overvallen, waardoor velen der mannen getroffen werden. Het bataljon was in een open streek waar nergens eenige beschutting tegen het noodweer te vinden was. Een bliksem schicht trof een Maxim-kanon en sloeg een luitenant en 6 man tegen den grond. Die menschen lagen een tijd lang blind en geheel verlamd tegen den grond, doch herstelden eenigszins en waren in staat verder te trekken. De volgende paar bliksemstralen waren echter nog erger en men zag den schicht van het eene geweer op het aodere overspringen. Het geweer van een korporaal werd roodgloeiend, zoo dat hij het moest laten vallen en het geweer van een anderen korporaal werd hem uit de handen geslagen. Velen der soldaten hadden daardoor een arm of een been verlamd en van een sergeant waren beide beenen totaal verlamd. Anderen werden op een andere wijze getroffen en braakten sterk, terwijl epn man gedurende een zeer langen tijd zijn gezicht verloor. Twaalf van de meest ernstig gewonde soldaten werden in een wagen naar Limerick teruggevoerd, terwiil de reeds genoemde sergeant in de hut van een daglooner in de buurt werd onder dak gebracht. Men kan het eens pro- beeren. Middel tegen muggen, die ons 's nachts bijten in gezicht en handen. Neem laurierzalf. Voor 5 cents hebt ge een doosje vol bij iederen apotheker en drogist, en daarmede moet ge uw voorhoofd en de bovenzijde der handen even inwrijven. De reuk verjaagt de muggen. Te Bonn is hetzoo warm geweest, dat het asphaltweek werd, zeggen Duitsche bladen. Op de Rijn brug zakten de voetstappen der voorbij gangers weg in de asphaltbestrating, zeggen dezelfde Duitsche bladen. En ze vertellen ook nog, dat het ijzerwerk der orug zoo sterk uitzette, dat in den hardsleenen onderwand van het huisje van den burgwachter een scheur ontstond. Maandag, den eersten dag van het proces, zijn er te Parijs volgens een statistiek een millioen dag bladen verkocht.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2