Binnenlandsch Nieuws. ?LAATSËLlJIi NIEUWST GEMENGD NIEUWS. Groenten markt te Noord-Scliar- woude (station.) Groentenmarkt te St. Pancras. Groentenraarkt te Broek op Langendijk. Een vreeselijke ramp ging het op 1 Juli 1898 over tot de bezetting van Wei-bai-wei. Booze tongen fluisteren, dat deze bezetting uit den politieken koker van Duitsch- land is voortgekomen, dat daarmede een wig dreef tusschen bet Russische gebied en het zijne. Zoo'u stootkussen kan in de toekomst een onschatbare waarde bezitten. Verder vroeg Engeland niets dan de simpele erkenning van zijne prioriteit op het dal van denJang-tse-kiang, dat volgens schatting eene bevolking van 80 millioen omvat. Met dit door en door rijke en vruchtbare gebied, met eene nijvere en kahne be volking dubbel zoo groot als Engeland, Schotland en Ierland samen, heeft het zich voorloopig tevreden gesteld. Ten einde zich den invloed op dit gebied zooveel mogelijk te verzekeren, sloot het op 28 April j.l. met Rusland eene overeenkomst, waarbij de spoor wegsfeer benoorden den Grooten Muur aan Rusland werd toegekend, tegen dezelf de rechten van Engeland in do laagvlakte van den Jang-tse-kiaug. Op dit onverzade- lijke drietal volgde Frankrijk met zijne eischen. In het Zuiden bezette het den 22sten April '98 de haven van Kwang-tsjou-wan, tegenover Ilainan. Engeland meende, dat het veel grooter handelsbelangen had in die streek en vroeg daarom als tegen wicht uitbreiding van zijn pachtgebied te Kau-loeng, brj Hongkong, wat natuur lijk werd ingewilligd. Wij weten, dat Italië ook al gepoogd heeft een stuk van het kustgebied van China in te palmen, doch dat het vrijwel met een kluitje in 't riet is gestuurd. Oostenrijk scheen eerst ook al plan te hebben, zich met een stuk van China te verrijken, maar trok zich later terug. Zooals wij zeiden, kan Japan onmo gelijk bij deze annexatie-sport rustig toeschouwer blijven. Met koortsachtige haast laten de Japanners oorlogsschepen bouwen op hun eigen en op de Euro- peesche werven. Volgens deskundigen zijn deze schepen van betere constructie dan die in Europeesche Staten voor eigen gebruik gebouwd worden. De Ja- pansctie marine is nog jong, ze dagtee- kent van 1865, maar de buit, in den Chineeschen oorlog behaald, heeft haar aanmerkelijk vergroot. De Japansche staatslieden zijn zeer geslepen en vol komen thuis op de slingerpaden van het diplomatieke doolhof. Zeker zullen zij te hunner tijd hun slag slaan. Vroeger of later zullen de Europeesche rijken in Oost-Azië met elkander in botsing ko men en tot dien tijd heeft Japan geduld. Het conflictje te Hankau tusschen Rus sen en Engelschen teekent vrijwel, in welke positie deze beide rijken zich in Oost-Azië tegenover elkander bevinden Een Engelsche firma bezit te Hankau een terrein op Russisch gebied. De firma ging dat terrein omheinen, waarbij ze ter bescherming harer arbeiders van Engelsche politiedienaren gebruik maak te. Toen zond do Russische consul kozakken, die de arbeiders wegjoegen. De Engelschen zouden daarop de hulp ingeroepen hebben van een kanonneer boot, die een afdeeling matrozen zou hebben ontscheept. Kleine oorzaken hebben wel eens groote gevolgen gehad, doch in dit geval zullen de Engelschen het wel niet tot het uiterste laten komen. Zij hebben thans al hunne beschikbare krachten noodig, om de Boereu klein te krijgen. Met welke geduchte vijanden zij in Zuid- Afrika bij een oorlog te kampen zullen hebben, blijkt uit de mededeelingen van den Portugeeschen majoor d'Albuquer, die jaren in Zuid-Afrika heeft verkeerd en de toestanden daar door en door kent. Hij meent, dat de kansen van de Trans valere zelfs tegen een leger van 80.000 k 100.000 man niet slecht staan. Een vijandelijk leger zou in de Transvaal met de grootste moeilijkheden te kampen heb ben, vooral wegens gebrek aan terrein kennis, die de Transvalers verre boven hunne tegenstanders bezitten. Een En- gehch luitenant-kolonel komt in de Times tot dezelfde gevolgtrekkingen. Hij is in de Transvaal geweest, heeft de militaire organisatie en de vechtwijze der Boeren grondig onderzocht en meent, dat generaal Joubert ook zonder de hulp van den Vrijstaat over 35000 man kan beschikken. Hij geeft den Engelschen den raad hunne wijze van oorlogvoeren, wanneer het tot een oorlog komt, naar die hunner tegenstanders in te richten. De Boeren vechten bij kleine, vlugge troepjes, allen bereden, schietende terwijl zij zitten op hunne paarden, die doodstil blijven staan. Zij zijn verdwenen vóór de geregelde troepen iets tegen hen kunnen doen. Zoo vallen er 40 Engelschen tegen één Trans valer. Ook hij meent, dat het minimum der Engelsche troepen minstens 80.000 man moet bedragen. Gelukkig geven de jongste berichten weder hoop, dat de quaesties in der minne geschikt zullen worden. J,l. Woensdagavond werd tijdens een kort maar heftig onweer het huis van den P. Kraakman te 't Zand door den bliksem getroffen. Het boven ste, uitstekende deel van den zijgevel werd weggeslagen, zoodat de steenen op den weg vielen van een daar bene den zijnd raam eener bovenkamer werden drie groote ruiten verbrijzeld en een daarvoor hangend gordijn in flarden gescheurd. Van hot raamkozijn werden de boven- en beneden-plint afgerukt er. in stukken over den vloer geslingerd, waarop ook ecnige stukken steen en kalk terecht kwamen. Overigens bleef het raam en huis ongeschonden en er is geen spoor van den weg te ontdekken, dien de Btraal heeft gevolgd. De bewoners, die in een kamer onder die bovenkamer bijeen waren, voelden een sterken luchrdruk, maar hoorden tengevolge van den hevigen onweerslag niets van 't breken der ruiten enz. Eerst later bemerkte men het, doch van een zwavellucht of iets dergelijks, was toen ook niets waar te nemen. Wanneer men een en ander nagaat, staat men verbaasd over de eigeuaardigo wijze, waarop de bliksem hier té werk is geweest en moet men het een bijzonder toeval achten, dat de fam. Kraakman geen groot onheil getroffen heeft. 'Z* ij p e- Woensdagavond sloeg de bliksem in het woonhuis van den heer V. Kampen te Schagerbrug, zonder schade aan te richten. Donderdagnacht sloeg de bliksem te üichagerbrug in een populier, staande langs de Groote Sloot bij den tuin van mej. de wed. S. de Wit. De boom werd gedeeltelijk ontbladerd, een stuk van den bast afge rukt, en onder aan den stam een gat in den grond geslagen. Het huis met erf en tuin aan den Pettenerweg, groot 5 Aren 80 Centiaren, door den Notaris C. Stam mes van Den Helder te Burger- brug in veiling gebracht, is gekocht door mej. de wed. C. Gutker voor f 660. Mej. A. Bij post te l>irks- Iiojtv is benoemd tot onder-directrice van het Sanatorium voor Zenuwlijders te Arnhem. Ingevolge de op de laat ste vergadering gemaakte afspraak der koolbouwers te r^int, Pancras, zou in de laatste week van Augustus weder eene bijeenkomst worden gehou den ten einde te besluiten, hoe na 1 September de houding der bouwers zou zijn in zake de verplichte veiling der roode kool. Deze vergadering nu had Woensdag 1. 1. plaats. De vergadering werd geleid door den heer A. Nobel. De Voorzitter wees met genoegen op het groote succes, dat behaald was. Toen dan ook de vraag gedaan word „Hoe moeten we nu voortaan handelen was opnieuw het antwoord„op dezelfde Wijze voortgaan." Zoo verbonden zich allen dan weer om de roode kool op de markt te bren gen. De verbintenis werd aangegaan tot 15 October met de bepaling, dat in de tweede week van October weder eene bijeenkomst zal worden gehouden. Ook te Pancras ging de verjaardag van onze Koningin niet onopgemerkt voorbij, al was vooraf te dien opzichte niets bepaald. De jeugd haalde de oranjestrikken, -petten, -sjerpen enz. weder voor den dag en trok tegen den avond onder het zingen van vaderlandsche liederen met lampions door het dorp. Bij den Burgemeester en den Predikant was geïllumineerd, terwijl aan het feestje luister werd bijgezet door het fanfare corps „Concordia", dat in den tuin van het Hoofd der Gemeente een concert gaf. D oor b ij zonder mooi weer begunstigd,hield deAlkmaarscheHard draverij Donderdag ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag weder een hard draverij op de korte baan, die uitstekend geslaagd mag heeten, al was bet aantal deelnemers ditmaal niet bijzonder groot. Slechts 7 der beste dravers waren opgekomen, te wetenWilhelm III, Robert See Steele,Sador, Hirije, Egbertine, Huntress en Moquette, die in dezelfde volgorde twee aan twee tegen elkaar komen, terwijl Moquette stilstaand paard heeft. In den eersten loop bleven over Robert See Steele, Sador, Huntress, zoodat in den tweeden loop Robert See Steele tegeu Moquette en Sador tegen Huntress uitkomen, waarvan de uitslag is, dat Robert en Huntress overblijven, terwijl de beslissing is: 1. Huntress van J. de Mol, gereden door B. Schippers, prijs f 250.2. Robert See Steele, zelfden eigenaar, premie f 125.3. Moquette, stal Unitas, gereden door J. Koster, 2e premie f 50. In de Langweerder Wie len het meer in Friesland, bekend door zijn vischrijkheid steekt thans een gedeelte van een grooten dennen wortel boven het water uit. Ook tijdens den drogen zomer van 1868 kwam deze stronk te voorschijn en evenals toen, varen ook thans velen derwaarts, snijden een stukje van den stronk en bewaren dit als een reliquie. Hoe die stronk daar gekomen is Men wil, dat het meer vroeger een uitgestrekt dennenbosch geweest en door brand vernield is. De stronk zou daar van nog een overblijfsel zijn. Daar de stronk voor de scheepvaart gevaar oplevert, ook al is de waterstand belangrijk hooger, dringt men er op aan, hem nu op te ruimen, wat thans ge makkelijker zal gaan dan bij hooger water. Echter, anderen die aan het oude hechten, verzetten zich daartegen en willen „het monument uit lang vervlogen dagen» behouden. Donderdag 31 Aug. Aangevoerd 468 zak aardappelen. Muizen f 0.60 a f 0.90 per zak. Blauwe 0.70 a 0.85 Fransche Suikerperen f 1 50 a f2.— Fondsenperen f 1.60 a f 1.75 Texelaarperen f 1-50. per »/2 H.L 2285 Roode kooien f 3.50 a f 4.p 100. 353 Witte f4.75 af- ~p 100. Dinsdag 29 Aug. 91500 slaboouen f 0.325 a f0.375 p. 1000. 4750 snijbooneu f'0.30afp. 1000. Woensdag 30 Aug. 144000 slaboouen f 0.30 a f 0.35 p. 1000. k). partijen bloemkool. 2e soortf8.af p. 100. Donderdag 31 Aug. 24000 slaboonen f 0.30 a f-.p. 1000. 900 snijboouen f 0 75 a f -.p. 1000. kl. partijon bloemkool, 2e soort f4.a f6.50 p. 100. Dinsdag 29 Aug. 12900 bos wortelen f 1.30 a f 2 40p.l00b. 22000 bloemkoolen f 11.— a f 19.p.100. 46000 roode kooien f 3.75 a f 6.75 p. 100. 3700 Gele koolon f5.50af7.p.100. 3500 Witte f6.af8.— p 100. 15 balen nep f2 af-. p. 50 KG. Woensdag 30 Aug. 16800 bos wortelen f 1.10 a f 1.90p.l00b. 29000 bloemkoolen f 10.a f 16. p 100. 48000 roode kooien f 4.— a f 6.p. 100, 3700 gele kooien f 5.a f 7.p. 100. 1250 Witte kooien f7.a f'9.25 p.100. Donderdag 31 Aug. 4300 bos wortelen f 1.60 a, f 2.10p.l00 b, 17755 Bloemkoolen f 8.a f 15.p 100. 37500 Roode kooien f3.a f 4 75 p 100. 2700 Gele kooien f 4.a f 6.p. 100. 1600 Witte kooien f 5.75 a f 8.p. 100. 16 balen nep f 1.60 a 1.70 p. 50 KG. Groenten- en Aardappelenmarkt te BOVENKARSPEL. Woensdag 30 Aug. Ochtend markt. Bloemkool grove f 6.75af8.75 p. 100 st. reuzen f10.a f 12.75 p. 100 st. Sluitkool roode f 5.a f7.p. 100 st. witte f 3.50 a f 6 25 p. lOOst. Uien groote f 0.75 a f -.85. klejne f 1.05 a f 1.15. Peren f 1.80 a f 3.25 per x/2 H.L. Aanv.l6000st.bloem-en 23000st.sluitkool. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 1.05 af-.p. x/2 H.L. Blauwe groote f 0.70 a f'0.80 Aanvoer 632 V2ELL. aardappelen. Donderdag 31 Aug. Öchtendmarkt. Bloemkool grove f 8.af9.75p. lOOst. reuzen fl 1.75 afl3.50 p. lOOst. Sluitkool roode f 4.25 af 6.50 p. lOOst. witte f 3.75 af 6.75 p. 100 st. Savoijef 4.50 a f 6.50 p. lOOst. Uien groote f 0.80 a f -. kleine fjl.05 a f 1.10. Aanv. 4000 st. bloem- en 9000 sluitkool. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 0 95 a f 1.05 p. X/SHL. Blauwe groote f 0.70 a f 0.75 Aanvoer 606 x/2 H.L. Vrijdag 1 Sept. Öchtendmarkt, Bloemkool grove f-.a f -.— p. 100 st. reuzen f 7.af 9.75 p. lOOst. Sluitkool roode f5.25 af 5.50 p. lOOst. witte f 7.25 a f -.p. 100 st. Uien groote f 0.80 a f 0,85. kleine f 1.25 a f 1.30. Peren f 1.65 a f 4.25 p. HL. Aanv. 4300 st. bloem- en 1200 sluitkool. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f0.90 afl.p. 1/2 H.L. Blauwe groote f-.75 af-.80 Aanvoer 686 halve H.L. aardappelen. Door de Coöperatieve Landbouwersvereeniging te Haar lemmermeer is aan den heer J 0 h. F. M 0 r r a te Alkmaar de levering gegund van 80.000 K. G. thomasphos- phaat, op een gehalte van 16°/0 phos- phorzuur en 80% fijnmeel, tegen f 2.041/2 de 100 K. G., en 10.000 K. G. super- phosphaatop een gehalte van 14°/0 tegen f 2.95 de 100 K. G. De gunstige wijze van vervoer maakte het ook hier mogelijk, tegen genoemde prijzen te leveren. Men meldt uit HAARLEM De geheele familie S. alhier, bonevens de logés, zijn ziek door hot eten van garnalende heer van H. is reeds over leden. Te AMERSFOORT kwam Woensdag een bruiloftsstoet voor den ambtenaar van den burgerlijken stand. Het ging alles zijn gewonen gang, de ouders van de aanstaande echtgenooten verklaarden grif bun toestemming tot het huwelijk te geven, en de wethouder constateerde, dat de jongelui door den echt waren verbonden. Maar toen moest de huwelijksacte geteekend worden, en daar zag de vadèr van de bruid op eens, dat zijn dochter pas zeventien jaar was. Nu wilde hij ziju naam niet zetten, en wie bij hem aandrongen, dreigde hij met een pak slaag. Doch 't baatte den wispelturigen papa riet. De huwelijks- acte werd door de overige betrokkenen onderteekend, nadat daarin van de weigering van den man om ze mede te onderteekenen, melding was gemaakt, en de jonge gelukkigen keerden getrouwd huiswaarts, onder luidruchtige verklaring van vader, dat hij zijn „recht" bij de rechtbank zou zoeken. Wierlngen, 31 Aug. '99. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. Van alle huizen wapperde de vader landsche driekleur met wimpels. Des avonds te zes uur trok do Harmo niekapel in optocht het dorp door, hier en daar oranje-liederen spelende.Do voorgeno men illuminatie kon wegens de weersge steldheid niet doorgaan; wel in verschil lende gebouwen werd zulks gedaan. Eeu gezellig bal in de verschil lende danslocalen, was het besluit van den dag, A au h e t U. D is g e in e 1 d, d a t de hr. Jozëph Cramer, Nederlands grootste violist, te Bad Elster in Saksen na een ongesteldheid van 8 weken is overleden. Zooals vele anderen,' die hst. eigendom of de beschikking hadden over een of ander vaartuig, was Donderdagavond do lieer J. W. de Haan, de eigenaar van het caté DeRufjter aan de Rujjterkade te AMSTERDAM, met zjjii stoombootje Willem met eenig gezelschap naar den Buiten-Amstel gestoomd, om daar het vuurwerk b(j te.wonen. 1 oen het vuurwerk tegen een uur of elf was afgeloopen, stoomde men weer naar de stad terug en zette aan de Kromme Waal een dor dames-passagiers, mevrouw de wed. Hibmn, de moedor van een der omgekomenen, een bejaarde dame reeds, af. De andere gaston voeren mede naar het café van den gastheer aan de De Rnijterkade. Men was er vroolfjk en opgewekt, zooals elk dien avond, en toen het plan werd opgeworpen, 0111 naar Zaandam te gaan, teneinde eenige vrienden, die daar op de kermis speelden, at te halen met het bootje, was er niemand tegen. Opgewekt en onder vroolijken kout, gezeten in do kleine kajuit, voer men met z'n elven het kanaal op.Toevallig ging de heer Charles Bastet even op dok, toen liy, zich om koerende, vlak achter de Willem een groote stoomboot zag, de Mercurius van de gebroeders Goed koop, die koers zotte naar IJmuiden. De lieer Bastet schijnt terstond te hebben begrepen, dat er gevaar dreigde, want b(j riep terstond naar beneden„Er is een boot vlak bfj," maar zoo gauw kon de kleine Willem zich niet uit de voeten maken, of reeds was zij door de Mercurius overvaren. Aan boord van de Mercurius werd alle mogelijke moeite gedaan, om nog achteruit te stoomen, maar helaas tevergeefs. De aanvaring had plaats, en de Willem zonk met zijn last in de diepte. Slechts de heer Bastet, die, zooals we reeds schreven, aan dek was, sprong overboord, en wist al zwemmende de Mercurius te bereiken, waar hij werd opgenomen en aan de Hembrug werd afgezet. De brugwachter was zoo vriendelijk den uitgeputten en doornatten man terstond van droge kleeren te voorzien, waarmede hij zich loopend naar Amsterdam begaf. Tegen vijf uur kwam de heer Bastet aan de De Ruij- terkade bfj den heer Jaski aan met zjjn ontzettende mededeeling. Het nieuws werd in een oogwenk tjjds door de geheele stad verspreid. De Willem, die letterlijk midden door werd gesneden, was in een oogwenk gezonken met de tien opvarenden, zoodat pogingen om hulp te verleenen van de Mercurius niet konden worden gedaan. Omtrent de Mercurius wordt het volgende vernomen Het vaartuig dat onder commando stond van kapitein M. Naebout, was met ongeveer 130 passagiers, meest allen leden van fan farecorpsen die in verschillende deelen van de stad hebben gespeeld, een extra-reisje naar IJmuiden gaan maken. Het was op weg ontzettend donker, zoodat het niet te verwonderen was dat men aan boord van de Mercurius de kleine Willem niet opmerkte. Daar schoot een bliksemstraal langs het donkere zwerk, en meteen zag kapitein Naebout vlak voor zijn boeg de Willem, die blpjkbaar wilde oversteken. Er werd terstond aan boord der Mercurius een stoot gegeven op de stoomfluit, wat beteekende dat men aan stuurboord wilde uithalen, maar er werd geen antwoord gegeven. Toen gaf kapitein Naebout, die zag dat het scheepje zijn koers bleef v-olgen, bevel om achteruit te stoomen, maar het was te laat. Het notedopje liep vol en zonk. Ruim een uur bleef de Mercu rius nog in den omtrek kruisen om te zien ot zich nog iemand had weten boven water te houden, doch alleen de heer Bastet was het, die na'vijf minuten te hebben rondge zwommen, kon worden opgenomen. Hjj kreeg bij het ongeluk een verwonding aan het hoofd. Van de anderen werd niets meer gezien. Het bootje is gelicht en de lijken der 10 verongelukten zjjn gevonden. Ontsporing. Vrijdagmorgen te 5| uur ontspoorde vlak bij het station D. P. te ROTTER DAM de machine van den goederentrein 1012, komende van Rozendaal. Door een opdringenden geladen wagen werden de volgende, zijnde een bagagewagen en 5 ledige personenrijtuigen, geheel verbrij zeld. Gelukkig zijn de personen die den trein begeleidden, ongedeerd gebleven. De hoofdconducteur werd onder de ver brijzelde wagens gevonden, zonder ander letsel dan een paar hoofdwonden, de machinist en de stoker waren bijtijds van de machine gesprongen. De weg was versperd de machine stond dwars op de rails doch spoedig was alles weder opgeruimd. De schade aan materieel is groot. Een onderzoek zal omtrent de oorzaak licht moeten brengen. Naar werd verno men, stond het wissel goed. Een eigenaardige brand is in DRENTE de grondbrand, waar bij niet alleen veen, maar ook met veen vermengde grond meest op onbekende wijze, maar altijd door onvoorzichtigheid, in brand geraakt. Dagen en weken' smeult dan het vuur voort, groote gaten branden er in den grond, 't Ge beurt soms, dat het vuur eerst bij vorst en sneeuw in den winter uitdooft. 1 weo zulke branden hadden in dezen drogen zomer plaats te Buinen en te Bronneger, waarbij te veld staande turf, hooi on zelfs het weiland bedreigd wer den. Dagelijks houdt men zulke bran den in 't oog, on bij gevaar komt de geheelo boerschap to hulp om door aan voer van zand en modder (water is er niet) dien brand te beteugelen. Het Fanfarecorps te Winkel heelt den 31en Augustus aan do leden der Feestcommissie mot hunne dames een gezellig avondje ver schaft in het lokaal van den heer P. Buij te Winkel. Het was bij 't onlangs gehouden fes tival do derde keer, dat deze commissie met het Fanfarecorps samenwerkte 011 't genoegen mocht smaken, dat alles zoo uitstekend slaagde. Markt t© Winkel. Donderdag 31 Aug. 4x/2 zak dirkjes-poren a f 1.60, 14 zak suiker peren f 2.— a f 2.25, 3 zak keizerinnen a f 1.50, 8 zak advokaten a f 1.80, 1 zak guurtjes a f 1.65, 2 zak diamantperen a f 3.—1 zak tesselaars f 1.75, 2 zak onbekende peren a f 2.20, 3 zak toppers a f 1.75, 16 zak appelen f 1.25 af 2.60, 108 zak blauwe aardappelen f 0.65 a 1 U.70, 50 zak muizen f 0.55 a f 0.85, 2 zak graatjes a f 0.90, 5 zak glad blaadjes a f' 0.80, 4000 smjboonon a f 1 50 per 1000, 350 slaboonen a f 0.25 140 komkommers a f 1. 900 witte pruimen f 0.50 a f 0.65, 1100 kleine blauwo a f 0.25, 100 groote clauwe a f 0.60, x/2 mud uien afl.—, 10 kop nep a f 0.20. Koopers waren aanwezig van Winkel, Helder, Alkmaar, Kolhorn, De Kreil. Vrijdag 1 September: 87 zak blauwe aardappelen f 0.70 af 0 75, 61 zak muizen f 0.60 a f 0.85, 11 zak graafjes f 0.80 a f 0.90, 3 zak glad blaadjes f 0.85 per zak. Peren irkjes 28 zak f 1.50 a, f 1.90, 5 zak blanke jutte f 1.80, 3 zak diamant 1 3.80, 3 zak advocaat f 1.80, 1 zak keizerin f 1.60, 14 zak suikerperen f 2.25, 7 zak Tesselaars f 1 50, 1 zak Van Assens f 2.—, 4 zak naam niet bekend, f 1.50, 8 zak appelen f 1.a f 2.1800 Snijboonen f 1.30 per 1000. 4000 Sla boonen f 0 25 per 1000. Pruimen: 600 witte f 0.50 a f 0 75 per 100. 1200 kleine blauwe f 0.25 per 100. 1 zak nep f 1.10. Koopers waren aanwezig van Winkel, Helder, Sehagen, Opperdoes, Medemblik, De Gouw. De milicien korporaal der Genie, de heer B. van 't Riet van Lutje winkel, is den 31 AugustuB aan gesteld tot sergeant bij hetzelfde korps te Utrecht. Alkmaar, 1 Sept. Door burg. en weth. is bepaald, dat de groote voorjaars-veemarkt alhier, welke steeds wordt gehouden op den 3den Maandag in April, in 1900, uit hoofde van den 2den Paaschdag, zal worden gehouden op Woensdag 17 April. Sehagen, 2 September 1899. Voor het eerste gedeelte van het notariëel examen is den 31 Aug. gesis «gel onze vroegere plaatsgenoot de heer J. Wagemaker,thans te Alkmaar. Aan het postkantoor Sehagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 12982 70; terug betaald f 4719.04. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 4529. Donderdag heeft de heer Sim on Smit een ernstig ongeluk gehad. Hij werd bewusteloos op den dorsch gevonden door zijne huisgenooten, die daar toevallig kwamen en niets ver nomen hadden. Daar de gevallene nog niet tot bewustzijn is gekomen, weet men de oorzaak niet, maar men veron derstelt, dat hij, zonder gebruik van een ladder te maken, bij de balken van het vierkant is opgeklommen, om zoodoende op het hooi te komen, waarvan hij voor een stier noodig had, met het ongelukkig gevolg als boven vermeld. De toestand is zorgwekkend. De markt van Donderdag droeg over 't geheel een flink karakter. Vette koeien gingen tegen goede prij zen vlug van de hand. Voor de beste waar werd 30 a 31 cent betaald. Het fonds boekte 34 stuks. Ook vette schapen vonden grage koopers. Er werden er voor 27 gld, verkocht, doch dat was ook het puikje van de markt. Ten bewijze dat de aanvoer op onze markt naar heinde en ver wordt verzonden, diene, dat een waggon kalveren voor Ilengeloo werd geladen. Vette varkens behielden met vrij goede vraag de verhoogde markt. Boter steeg tot f 1.30 de K.G., wat met verleden jaar om denzelfden tijd een verschil van 30 cent uitmaakt. —Eenige heeren uit onze gemeente hebben het plan opgevat om in het laatst dezer of in hot begin der volgende maand een vliegerwedstrijd voor onze jeugd te houden. e gymnastie lc-v e r e e n i- SIng vOlympia" te Wieringerwaard heeft het voornemen, eene jongens- en moisjes- klasso op te richten. Onze plaatsgenoot do heer Th. Roep is aangezocht, zich met de leiding te belasten. Tegen de ratten. Ie Kopenhagen en in geheel Denemar ken heeft men zooveel last van de rat ten, dat er prijzen zijn gesteld op het dooden der dieren. Dientengevolge zijn tij da in do hoofdstad 2U.U0Ü der dieren gedood. Men hoopt e to brengen tot een sterfte onder do ratten van 10.000 per week. De verdel-

Schager Courant | 1899 | | pagina 2