"gemengd nieuws. PolM owzicM Ér «sel. Markt te Winkel. Groenten- en Aardappelenmarkt te BOVENKARSPEL. Groentenraarkt te Broek op Langendijk. Builenlandscli Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Proces-ÖM3YFU8. Donderdag 7 Sept. bedroeg de aanvoer 53 zak appels, 156,/2 zak peren, 12G zak aardappelen, 6500 snijboonen, 11000 sla- boonen, 50 bieten,114 komkommers, 200 roode kooien, 9 baaltjes uien, 19 baaltjes nep. De prijzen, die besteed werden, wa ren appels paternosters 1 1.per zak, bellefleur f 1,25, wit zoete f 1.50, zoete nobles f 1.60, zure f 1.35 f 2.05, zoete kandij 1 0.95 1 1.80, streepzure f2.40. Peren: rietperen f 1 f 1.25 stek flf2, kalebas f2.70, Gjjsbert f 5, Christiaan 14, diamant f 1.25 t 2.75, blanke jut f 1.65 f 1.75, suikerperen f 1 f 2.20, procureurs f 2, advocaten f 1.75, tesselaars f 1.70 f 1.85, grauwe jutte f4 f5, dirkjes fl.10 f2.05, stoofperen f2, Van Assens fl.50, heere peren f 4. Aardappelen muizen f 0.40 - f 0.80, sluisjes f 0.60 f 0.80, graafjes f 0.85, gladblaadjes f 0.85, blauwe f0.70 f0.75. Snijboonen f 1.30 fl,80, slaboonen f 0.25 per 1000, bieten f0.70 per 50, komkommers f 0.01 per stuk, roode kool f3.uien f 1.20 fl.45, nep t 1 25 f 1.40. Er heerschte weder veel drukte op de markt. Kooplieden waren aanwezig van Opperdoes, Alkmaar, Helder, Kolhorn, De Kreil, Winkel en Nieuwe ISiedorp. De Westfriesche Tramweg-Maatschappij heeft op het verzoek van het bestuur der afdeeling Winkel van de Niedorper Kogge gunstig beschikt en laat ten be hoeve der markt twee extra-trammen loopen van Schagen naar Winkel en omgekeerd. Van Schagen vertrekt er een eiken Dinsdag en Donderdag des nam. te 2.48 in aansluiting op de treinen, die 2.01 van Alkmaar en 2.29 van Helder in Schagen aankomeij. Van Winkel ver trekt er een des nam. 5.35, aansluiting gevende op de treinen, die 6.14 van Schagen naar Helder en 7.27 naar Alk maar vertrekken. Woensdag 6 Sept. Ochtendmark t. Bloemkool grove f -.è,f-.p. lOOst. reuzen f 9.25 a f 14.50 p. 100 st. Sluitkool roode f 4.a f 5.50 p. 100 st. witte f 3.50 a f 7.75 p. 100 st. savoije f 4.75 af 7.p. 100 st. Uien groote f 0.80 a f -*90. kleine f -.75 a f -.85. Peren f 1.75 a t 2.40 per 1/2 H.L. Tafelperen f 3.a f 6.50 Appels f 2.a f 2.50 Aanv. 9600 st. bloem-enl3700st.sluitkool. Middag markt. Aardappelen. Muizen groote f 0.70 ki 0.85 p. 1/2 H.L. Blauwe groote f 0.75 a f-. Aanvoer 299 ^H.L. aardappelen. Donderdag 7 Sept. Ochtendmark t. Bloemkool grove f-.af-.p. lOOst. reuzen f 3.50 a f 6.25 p. 100 st. Sluitkool roode f 3.a f 4.50 p. lOOst. witte f 3.25 af 7.75 p. lOOst. Uien groote f 0.80 a f -.90. kleine f -.85 a f -. Peren t 1,70 a f 2 50 per 1/2 HL. Bieten f 6.a f -.per 1000. Aanv. 9600 st. bloem- en 8700 sluitkool. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 0.80 a f 0.90 p. '/jH.L. Blauwe groote f 0.75 a 10.80 Aanvoer 245 x\2 H.L. Vrijdag 8 Sept. Ochtend markt. Bloemkool grove f -.a f -.p. 100 st. reuzen f4.af 7.p. lOOst. Sluitkool roode f3.50 af 4.75 p. 100 st. witte f 3.a f 7.p. 100 st. savoije 14 af 6.75 p. 100 st. Uien groote f 0.80 a f -, kleine f 0.85 a f -. Peren f 1.80 a f 2.40 p. lj2 HL, Tafelperen f 3.a f 6. Aanv. 3100 st. bloem- en 4800 sluitkool. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f0.75 af0.90p. */2 H.L. Blauwe groote f-.70 af-.80 Aanvoer 315 halve H.L. aardappelen. De grove bloemkool is thans geheel van de markt verdwenen, zoodat thans uitsluitend reuzen- wordt verhandeld. De kwaliteit is sedert enkele dagen zeer veel verminderd, terwijl algemeen wordt geklaagd, dat de bloemkool is besmet door luis. Daaraan is waarschijnlijk ook grootendeels de belangrijke prijsvermin dering toe te schrijven. Kleine uien wordt thans in vrij belangrijke hoeveel heden aangeboden, waardoor eene daling intrad tot op den prijs waarvoor de groote wordt verhandeld. Peren en appels zijn zeer gewild. De aanvoer van dit fruit is grooter dan aanvanke lijk werd verwacht. Zag men voorheen uitsluitend de ordinaire soorten ver handelen, thans is 't geene zeldzaam heid, dat ook de fijnste Fransche en Engelsche appel- en peersoorten worden aangeboden, waarvoor hooge prijzen wor den bedongen. Door de wespen aange- vallen. Terwijl een knecht van den heer D. van K. te NOORDWIJK op het veld aan bet ploegen was, trapten do paarden in een wespennest. In een oogwenk waren zij door de woedende insecten omringd en dreigden op hol te gaan. Door het afsnijden der strengen Blaagde de heer v. K. er in de dieren van den ploeg te bevrijden, doch kon niet beletten, dat hij zelf en de knecht en de paarden door de wespen hevig gestoken werden. Vooral de laatste werden danig door de insecten toege takeld. Koolveiling aan bet station Nloord-Scharwoude. Maandag 4 September. Roode kool f 4.25 a 4.50. Gele f 6.—. Dinsdag 5 September. Roode kool f 3 50 a f 4.—. Gele f 4 50 a 1 6.—. Witte f 4.75 a f 6 Woensdag 6 September. Roode kool f 3.25 a f 3 75. Gele f5 a f C Witte f 4.— Donderdag 7 September Roode losoortt 3 50 a f3.75 2e soort t 2.50 a f3.25. Witte 2e soort f 3.a f3.50. V r ij d a g 8 September. Roode le sooitff 3.50 a f4 Gele f 4 a f 5.—. Witte f4.-. Aanvoer van Maandag tot en met Vrijdag ongeveer 25 duizend stuks. Dinsdag 5 Sept. 12600 bos wortelen f 1 60 a f 1 80p. 100b. 39700 bloemkoolen f 6.50 a f 12.p.100. 31600 roode kooien f 3.a f 4.50 p. 100. 1600 Gele kooien f4.—af6.p.100. 3500 Witte f 4.—a f 7.—p 100. 64000 Slaboonen f0 25af-.p. 1000. Woensdag 6 Sept. bos wortelen f 1.60 a f 1.80p.100b. 46400 bloemkoolen f5.af 9 50 p.100. 16000 roode kooien f 2 50 a f 4.25p. 100. 2700 gele kooien f5.a f6.75 p.100. 3000 Witte kooien f3.a f6.50 p.100. Donderdag 7 Sept. 4000 bos wortelen f 1.60 a f 2.20p.l00 b. 51800 Bloemkoolen f 3.— a f 5.75 p. 100. 15740 Roode kooien f3.a f 4.p. 100. 6000 Gele kooien f 3.50 a f 5.50 p. 100. 2900 Witte kooien f 3 50 a f 6.50 p. 100. De leerlingen der „School met den Bijbel" te Ssiint Pancras vierden Donderdag feest bij gelegenheid van 't huwelijk van 't hoofd dier school. Nadat een rijtoer was gemaakt naar Bergen, waar de kinderen zich goed vermaakten, werd het feest in de school nog eenigen tijd voortgezet. De kinderen brachten een bijzonder prettigen dag door. II oe droog Augustus was! De tot nu toe bekende kleinste hoe veelheid neerslag, in Augustus te UT RECHT gevallen, bedroeg 20.3 m.M. in 1871, zoodat dit jaar die maand met slechts 15.2 m.M. neerslag buitengewoon droog is geweest. Tusschen Engeland en de Transvaal is de toestand zoo gespannen, dat men gerust kan aannemen, dat de crisis haar toppunt heeft bereikt. Zooals de zaken nu staan, schjjnt een oorlog onvermijde lijk, tenzij de heer Chamberlain op echte koopmansmanier heeft overvraagd en nu een deel van zijn eischen laat varen. Aan het geduld der Boeren begint een einde te komen. Interpellaties in den Volksraad tooneu zulks duidelijk. De heer Knoester hield in het wetgevend lichaam te Pretoria eene redevoering, waarin de Engelsche politiek scherp werd veroordeeld. Hij beschuldigde Engeland de Conventie van 1884 geschonden te hebben, door zich in de binncnlandsche aangelegenheden der Republiek te men gen. Mede vroeg hij der regeering op heldering over de troepenbeweging aan de grens. 't Is niet alleen de streng-conservatieve groep van Kruger, die het aanhou dend prikkelen moede wordt, ook de meer vooruitstrevende leden zijn dooi den Engelschen dreigtoon ontstemd. Zulks bleek uit de woorden van den heer Botha, die er op wees, dat het zen den van troepen uit Engeland naar de Transvaalsche grens onvereenigbaar is met het voortduren van vriendschappe lijke onderhandelingen. Inmiddels is de uittocht der Engel schen uit Johannesburg begonnen. In grooten getale vertrekken deze ontevreden Uitlanders over de grens, om in de steden van de Kaapkolonie den verderen gang van het proces af te wachten. Eigenaar dig is het, dat van de hoog opgevoerde ontevredenheid bij de overige Uitlanders niets valt op te merken. Integendeel heb ben de overige nationaliteiten zich bijna éénstemmig vóór de Zuid-Afrikaansche regeering verklaard. Een delegatie van Duitschers heeft der rrgeering de hulp van 3000 Duitschers uit Pretoria, Johan nesburg, Heidelberg en Krügersdorp toegezegd. Als gunst hebben zij verzocht, dat, zoo het tot een oorlog komt, zij hun eigen officieren mochten kiezen, welk verzoek natuurlijk is toegestaan. De Hol- landsche Boeren maken zich algemeen ten strijde gereed. In de Transvaal heb ben 30.000 Boeren en in den Vrijstaat 20.000 bevel ontvangen, om bij de eerste oproeping in het veld te verschijnen. Uitdeelingen van Mauser-geweren en patronen geschieden in beide republieken. Hollandsche Boeren verlaten Betsjoeana- land eu Rhodeeia en slaan legerkampen over de grenzen op. De Transvaalsche regeering, sterk in den steun van heel de bevolking, heeft hare toegevende houding jegens Enge land laten varen. In hare jongste depêche aan Chamber lain zegt zij, dat de voorstellen betref fende de tien vertegenwoordigers voor de mijndistricten en die betreffende het toekennen vau het kiesrecht na vijfjarig verblijf, door haar worden ingetrokken. Alleen wanneer de Engelsche regeering de geschillen aan een scheidsrechterlijke uitspraak wil onderwerpen, is de trans vaal genegen op deze besmiten terug te komen. Deze mededeel) ng heeft de heer Chamberlain met haastigen spoed van zijn landgoed naar Londen verdreven, waar Vrijdag de ministerraad is bijeen gekomen. Trots doNedo- landscho petiiies aan het Engelsche vo.k, is en blijft do stemming van een groet Ucel derhngelsche natie den Boeren vijandig gezind. Al lerlei oude grieven worden voor den dag gehaald eu als redenen tot ontevreden heid met succes geëxploiteerd. Zoo ook het geval met kapitein Lilioth in 1880. Deze kapitein werd in het gevecht- bij Broukhorstspruit op 20 Ucc. 1880 go vangen genomen. Met kapitein Lambart werd hij vrijgelaten op voorwaarde, zoo spoedig mogelijk de Vaairivier over te steken. Onder geleide werden beide officieren derwaarts gebracht. Aan de rivier gekomen, maakten de Engelschen allerlei tegenwerpingen om haar te door waden. Twee dagen bleef het escorte langs den oever zwerven. Tenslotte werd den officieren gelast de drift (doorwaad bare plaats) over te tiekken. Toeu zij eenige meters met kar en paarden te water waren, dachten zij terug te keeren. De Boeren aan den oever wilden dit niet toestaan. Van woorden kwam het tot daden en wel met het ongelukkig gevolg, dat kapitein Ellioth werd dood geschoten. De betreurenswaardige zaak werd door het Hooggerechtshof te Pretoria onderzocht op 3 Juni 1881, dus nog vóór het sluiten van den vrede en onder het oog der Engelsche „Koninklijke Commissie" werden evenwel de beschuldigden vrij gesproken. Volgens de eigen verklaringen van kapitein Lambart hadden de twee Engelschen herhaaldelijk niet willen vol doen aan bet bevel van hun bewakers, om een drift over te steken. Nu moet dit geval nog dienst doen, om het Engelsche volk tegen de Boeren op te zetten. In ons isolement ligt onze kracht, heeft eenmaal dr. Kuyper gezegd. De vriend en geestverwant van Kuyper, president Kruger, zou zulks thans met nog meer recht kunnen zeggen. De machtige En gelsche oorlogsvloot heeft in een oorlog met de Republiek al heel weinig waar de. Welk eeti geduchte macht Engeland ter zee kan ontwikkelen, blijkt uit onderstaand vergelijkend lijstje Engeland heeft 48 groote buieschepen, Frankrijk 23, Rusland 15, Italië 12, Oostenrijk 11, Duitschland 9 verder heeft Engeland 169 kruisers, Frankrijk 63, Rusland 38, Italië 38, Duitschland 31, Spanje 22, Oostenrijk 18. In aanbouw hebben Engeland 16 slagschepen, Rusland 7, Duitschland 5, Frankrijk en Italië ieder 3. Torpedoboo ten heeft Engeland 272, Frankrijk 266, Rusland 157, Italië 143, Duitschland 104. In deze cijfers zijn niet opgenomen de opleidingsvaartuigen, da instructie-sche pen en de ongepaotserde schepen, wijl die voor landsverdediging feitelijk niet in aanmerking komon. De vloot van Nederland telt 30 gepantserde vaartuigen, waarvan 6 van de nieuwste constructie, met nog 37 torpedobooten. Engelands koopvaardijvloot verhoudt zich ongeveer met dezelfde cijfers tot die der andere mogendheden. Die koopvaardijvloot wordt thans met eene ernstige werkstaking bedreigd. De matrozen en stokers in de havens van Nooid-Engeland en Schotland eischen loonsverhooging. De schipperij bloeit er, de vrachtprijzen zijn in de laatste 3 jaar belangrijk gestegen, waardoor het enkelen reederijen zelfs mogelijk was 50 pet. uit te keeren, terwijl het gemiddeld cijfer 15 pet. bedroeg. Nu zijn de loonen wel eenigszins omhoog gegaan, doch volgens de meening der zeelieden niet in voldoende mate. In Glasgow, Dundee, Birkenhead, Liverpool en Huil zijn groote vergade ringen belegd, waarop algemeen tot eene staking werd besloten. Zoo wordt de ééne staking op touw gezet, terzelfder tijd, dat aan een andere gedwon gen uitsluiting (Denemarken) een einde is gekomen. Deze uitsluiting beeft thans 15 wekeu geduurd en niet minder dan 35000 man, voornamelijk in de bouw vakken, hebben gedurende dien tijd een gedwongen rusttijd genoten. Voor Dene marken en voornamelijk voorKopenhagen is de financiëele schade zeer belangrijk. Men berekent het verlies aan arbeiders- loonen en winstderving op ruim 10 iriil- lioenen gulden. Een gedwongen rusttijd van geheel anderen aard is aan verschillende Prui sische rijksambtenaren opgelegd. Velen dezer hooge dignitarissen zijn lid van de Kamer van Afgevaardigden en behooren daar tot de conservatief-agra- rische partij. Deze partij beeft de kanaal plannen der regeering in duigen doen vallen, waarover de Keizer zoo ontstemd is, dat bij eenige ambtenaren-tegenstem mers aan den kant heeft gezet. Deze voor beelden zullen, hoopt bij, wel zoo'n gepasten schrik inboezemen, dat voortaan voor ongehoorzaamheid aan den wil des Keizers niet meer te vreezen is. Ook het ministerie ondergaat belangrijke wijzigin gen. Vooral de minister van binnen- landecke zaken heeft getoond, den toestand niet ten volle te kunnen beheersehen. Zoowel hij als zijn ambtgenoot van justitie, zullou door meor ontzag inboe zemende mannen worden vervangen, 't Zou wel zoo gemakkelijk zijn, er maar in 't geheel geene volksvertegenwoor diging op na to houden. Waar blijven de wil, het karakter en de zelfstandigheid der Afgevaardigden, indien ze tegen hunne inzichten en overtuiging op bevel ja en amen moeten zeggen Liever eeu autocratisch bewind, dan een kamer van ledepoppen. Schagen, 9 September 1899. Reeds nu zijn van eige- naars vau bekende dravers aangiften voor onze harddruverij ingeko men. Bij dien voortgang zal de deel name aan den wedstrijd zeker vrij groot en hoogst belangrijk worden. Programma der uitte voeren muzieknummers gedurende de „Floralia-Tentoonstellins:", op Zondag 1U September, des namiddags om 2 uur, in de Concertzaal van den heer v. Twuiver: 1. Tontoonstellingsmarsch, H. Götz 2. Feest Ouverture, Emil Beissig3. „Rosenfee", Caprice, Anton Dewitz4. Fantaisie de 1'Opera L'Ombre, F. von Flotow 5. Flora-Marsch, A. Hermann 6. Edelweiss, Tyrolienne, L. Andró7. In 't Irissche groen, Wals, F. Zikoff 8, Bloemenfeest, Polka, Th. Fahrbach 9. Finale. Naar wij vernemen be staat er eenige kans, dat het A-Cap- pella-Koor, onder directie van den heer Joh. Messchaert, biDiiea kort in het Noord-IIoll.Koffiehuis zal optreden. De levering van 550.000 lijnkoeken ten behoeve van de IRer- ste Coöperatieve 'Vereeni- g-insg,gevestigd alhier, is gegund aan de firma Pieters te Haren. Onzen plaatsgenoot den heer O. Visser Az. is bij onder- handsche prijsopgave de bouw opge dragen van de boerenplaats van den heer Crommelin te Haarlem, in gebruik bij den heer W. Kooijman te Haringhuizen. De markt van j. 1. Donder- dag is met weinige woorden te omschrij ven slappe handel met drukkende prij zen. Wij informeerden bij verschillende bevoegde personen naar de redenen en kregen eenstemmig tot antwoord „De aanvoer is te groot". Dit was echter niet alleen in Schagen, doch ook in Purmerend, Leeuwarden, Zwolle en andere bekende markten het geval. Vele boeren moeten wegens gebrek aan gras opruimen. De handelaar weet den groo ten aanvoer niet to plaatsen. Wanneer straks de staltijd aanbreekt en onze polderboeren hun winterbeslag opdoen, wordt de toestand weer anders. Versche melkkoeien voor de groote steden behiel den haar prijsvette varkens voor Enge land gingen even omhoog, doch overigens gingen alle prijzen min of meer terug. Boter werd verkocht tegen f 1.30. Op de markt van 8 September '98 bedroeg de hoogste markt f 1.00. Met den dag groeide onze hoop, met den dag werd onze overtuiging, dat Dreyfus zou worden vrijgesproken, vaster, totdat de telegraaf ons het eind bracht van het requisitoir van den regeerings- commissaris Carrière. Daarbij wordt niets minder geëischt dan opnieuwDreyfus te verbannen. Zouder bewijzen, zonder éénig feit ten nadeele van den ongelukkige, durft men een dergelijken eisch doen. Met het rechtvaardigheidsgevoel van zulk een rechter is het dan wel ongelukkig gesteld, óf de macht van de militaire kliek in Frankrijk moet al heel groot zijn, dat een dergelijke eisch onder de tegenwoordige omstandigheden kan wor den gedaan. Volgens zijn eer en op zijn geweten verklaart Carrière Dreyfus schuldig en eisclit de toepassing van art. 76 van de Code Péual. (d. i. verbanning.) Enkelen zien juist in dezen strengen eisch een reden, dat de krijgraad den beschuldigde zal vrijspreken. In hoeverre die gelijk hebben, zal de dag van heden (Zaterdag!, ons leeren. Want heden wordt de uitsprank gedaan en zal de beslissing vallen. De manier, waarop de krijgsraad, en vooral de voorzitter, Jouast, de debatten leidt, blijkt uit het volgende incident, dat plaats heeft gehad. Billot beschuldigt Dreyfus den me dehelper van Esterhazy te zijn als hij niet i3 de hoofddader. Labori valt in „Wanneer ik Billot goed heb verstaan De president valt Labori in de rede en zegt, dat Billot reeds een dergelijke verklaring heeft afgelegd. Labori antwoordt: „Men heeft tot nog toe nooit gezegd, dat Dreyfus een medeplichtige was van Esterhazy. Wij moeten weten, of de aanklacht zich op dat terrein begeeft". Dreyfus staat op en zegt met luider stem„Ik protesteer tegen deze schandelijke beschuldiging.Langdurige beweying.) De president vraagt Lsbori zich te matigen. Labori antwoordt„Ik heb nooit een woord gezegd, dat niet gematigd was." De president: „Uw toon is het niet! Labori: „Daar ben ik geen moester van." „In dat geval ontneem ik u hot woord", antwoordt do president. Labori zegt: „Daarvoor buig ik mij, maar ik neem er akte van, dat men mij het woord ontneemt telkens wan neer ik mij begeef op een terrein, waar men mij niet meer kan weerstaan!" Groote sensatie. A.r barsten toejuichingen los. He beweging is algemeen Do president dreigt de zaal te doen ontruimen. Hij vraagt Labori of hij een vraag te stellen heeft. Labori antwoordt.„Daar het mij on mogelijk gemaakt wordt, quaesties aan te roeren, die het hart van het debat raken, behoud ik mij voor, mij te ge dragen zooals mijn gevoel vau verant woordelijkheid en de rechten der verde diging mij voorschrijven", Beweging De president„Gaat u zitten". Labori„Ik ga zitten, maar niet op bevel". Ook do senator Trarieux werd her haaldelijk tot kortheid aangemaand, waar men den generaals steeds en steeds gele genheid te over gaf om maar de eene beschuldiging op de andere te stapelen. Advocaat Demange is in de zitting van Vrijdag met zijn pleidooi begonnen en het zal hem niet moeilijk vallen het leege requisitoir van Carrière, waar in niets dan veronderstellingen worden geuit en geen feiten worden bewezen, te weerleggen. Zijn pleidooi is zeer goed geordend en zeer helder en zonder te veel pathos en beperkt zich tot de zaak Dreyfus, maar behandelt deze dan ook in alle bijzonderheden. Demange begint met te protesteeren tegen de voorstelling alsof de verdediging het leger aanvalt. Noch hij, noch La bori zouden anders hier staan. Evenmin loopt de strijd tusschen Dreytus en Es terhazy het gaat eenvoudig en alleen om de schuld van Dreyfus. Demange wijst dan ook op de dwaling van Car rière, die bewijzen van onschuld vraagt. Maar het arrest van het Ilof van Cassa tie brengt Dreyfus terug in de positie van eiken beschuldigde, en die is Zijn schuld moet bewezen worden. Vervolgens leest Demange eenige van Dreyfus' brieven voor,om den gemoedstoe stand van den toenmaals veroordeelde aan te toonen en behandelt daarna op uit nemende wijze de quaestie der bekente nissen, waarbij hij aautoont, dat Du Paty inderdaad wel gesproken heeft van amor- (jage die Dreyfus zou hebben gepleegd. Daarop neemt hij het geheime dossier en analyseert het stuk voor stuk, waar bij hij aantoont dat er geen bewijs van schuld in te vinden is. Dan komt hij aan de moreele onderstellingen, in de eerste plaats die omtrent het tooneel van het dictee van Du Paty. Demange behandelt daarna de politie rapporten, de aanwijzingen door Guenée ontvangen, de quaestie van het spelen,de beweerde onbescheidenheden, eiudelijk de getuigen van Quaesnay.Hij veegt op deze wijze het terrein met vaste hand, maar zonder een kwetsend woord,voor wien ook, schoon, en komt tot aan het borderel. Heden voortzetting, en de uitspraak. DREYFUS veroordeeld tot 10 jaar opsluiting. Een vreeselijke scheep s- ramp. Het departement van oorlog te "Was hington heeft bericht ontvangen, dat het transportschip Morgan City, bestemd voor Manilla met 724 man troepen aan boord, bij Nagaski vergaan zou zijn. Er zijn geen bijzonderheden bij vermeld, zoodat er nog hoop bestaat, dat het bericht minder erg is dan gevreesd moet worden. Een suikeroom. De oud-machinist Flohr, een inwoner van Bederkesa, bij Geestemüude, schijnt voorbestemd te zijn,de millioenenerver de zer eeuw te worden. Een menschenleoftijd geleden is een broer van zijn moeder van Wiirzburg naar Amerika getrokken, twee zusters achterlatend. Hij heeft slechts eenmaal van zich laten hooren, daarna nooit meer. Dezer dagen heeft de burgemeester van zijn geboorteplaats een brief ontvangen van den Duitschen consul te Philadelphia, met het bericht, dat daar een landverhuizer is gestorven die een vermogeD heeft nagelaten van 19 millioen dollar. Twee millioen waren gelegateerd aan het bediendenpersoneel, doch de rest was bestemd voor zijn twee zusters, of, indien deze gestorven waren, voor haar kinderen. Beide zusters waren gestorven, één ongehuwd, de andere liet twee kinderen na, een zoon, deu oud-machinist Flohr, die gehuwd is doch geen kinderen heeft, en een dochter, die ook gehuwd is en bij Wiirzburg woont, Uit Londen komt een ijselijk verhaal van het lijden van de Noorscbe bark Drott, die den llden Augustus op weg naar Buenos Aires in de straat van Florida schipbreuk leed. Negen man sloegen overboord en de boo ten spoelden ook weg. Acht van de overblijvende matruzen maakten toon een vlot, dat echter spoedig in tweeën brak, zoodat twee nienschen op het eene gedeelte bleven en zes op het an dere. Een van deze laatsten ving vis- schen met een haak en hield zoodoende zjjn kameraden in hot leven. Toen werd

Schager Courant | 1899 | | pagina 2