PLAATSELIJK MKÜWsT GEMENGD NIEUWS, Groentennaarkt te Noord-Schar- woude (station.) Groentenmarkt te Broek op Langendijk. i Te Anna Paulowna Markt te Winkel. Groenten- en Aard tippelen markt te BOVENKAHSPEL. Rijks telegraafof ten minste een telegram-looper. Geslaagd voor leerling- klerk le gedeelte, B. Roep, werkzaam aan het station alhier Het proces voor den Senaat. Ongeveer half v ij f 'smor-j gens geraakte jl. Dinsdag te'tZand het perceel bewoond door mej. de wed. R. Bos en door het gezin van den hr.G.Bos Hz. in brand. Waar en hoe de brand ont staan is, is onbekend, doch de hevige Zuidwesten wind wakkerde het vuur met zooveel kracht aan, dat het huis weldra een prooi der vlammen werd. Gelukkig voor de naaste buren stond het perceel ge heel vrij aan het Noordoostelijk einde van 't dorp, zoodat deze geen gevaar liepen. Zelfs bleven een achter 't huis staande houten boet en een hooiklamp ge spaard, doordat het vuur er overheen stoof en beide door den gevallen regen vrij vochtig waren. De bewoners, die den brand ontdekten even nadat zij waren opgestaan, konden zich alleen redden be nevens wat kleeren, dekens, een kast, eenige gereedschappen en de varkens, 't Overige moesten zij achterlaten.Het huis en de inboedels van beide gezinnen waren echter verzekerd. De dorpsspuit behoefde slechts een puinhoop te blusschen. Vergadering van de Af- deeling Lutjewinkel-Weere der ver- eeniging „de Niedorper Kogge", gehouden den 16den September, bij deu heer W. I Kooiman, te Weere. Niettegenstaande het weer minder geschikt was om ter wille eener verga dering er door te gaan, werd zij toch door 16 van de 44 leden bijgewoond, die van hun belangstelling blijk gaven in de zaak, welke aan hun oordeel zou worden onderworpen, n.1. de oprichting eener markt te Lutjewiokel in het vol gende jaar. Na de opening en 't lezen der notulen van de vorige vergadering,deelde de voorzitter, de heer J. Breebaart Dz., mede, dat het Bestuur der afdeeliug met het Bestuur der afdeeling Moerbeek een samenkomst had gehad, waarin beide Besturen overeengekomen waren, de leden bijeen te roepen en hen over een op te richten markt te raadplegen. Hij deelde tevens mede, dat op eene verg. der Afdeeling Winkel de wenschelijk- heid van samenwerking met Lutjewinkel- Weere was gebleken en dat het Hoofd bestuur het oprichten van markten in de verschillende plaatsen, waar afdeelin- gen zijn, zal helpen bevorderen. Een druk debat ontstond over het punt in kwestieallen verklaarden zich voor standers eener markt te Lutjewinkel, maar hoopten tevens op de medewer king van de Afdeeling Winkel, want door elkander te steunen zullen zeer zeker de markten van de drie afdeelin- gen (op de medewerking van Moerbeek zal wel gerekend mogen worden) te Winkel en te Lutjewinkel kunnen bloeien Van het begin af dat de atdeeling „Lutjewinkel-Weere", de eerste die zich gevormd heeft, werd opgericht, maakte de markt op de vergaderingen steeds een punt van bespreking uit, steeds was men overtuigd, en men is 't nog. dat Lutjewinkel aan tram en vaarwater een alleszins geschikt punt geacht kan wor den voor een markt en te meer nog, nu binnen een niet langen tijd een ge schikte! rijweg Lutjewinkel met Moer beek zal verbinden. De vergadering machtigde het bestuur bij de afdeelingen Winkel en Moerbeek de noodige stappen te doen, om tot samenwerking te komen en besloot het volgende jaar met 't hou den eener markt te beginnen, Er werd bij de leden aangedrongen op 't vroegtijdig aanschaffen van zaai aardappelen en op 't in ruime mate verbouwen van dat gewas, opdat als gevolg daarvan steeds een flinke aanvoer zal kunnen plaats hebben. Naar aanleiding der notulen, waarin voorkwam, dat voor 't maken van een bak ter teling van bloemkool- planten f 4 was toegestaan, deelde de secretaris mede, dat deze som verre van toereikend is, en werd besloten het ma ken van een bak uit te stellen, doch te onderzoeken op welke wijze 't best goed bloemkoolzaad kan worden bekomen. Bij de omvraag wees een der leden op den hoogen prijs, die voor 't vervoer van goederen op kleinen afstand moet be taald worden aan de tram. Hij zond een mand appelen uit de Weere naar Winkel en moest daarvoor betalen 20 cents. Dit schrikt af en zal menigeen van 't zenden zijner vruchten naar de markt per tram terughouden, wat niet in 't belang der markt, maar evenmin in 't belang van de tram kan zijn. Hij hoopte, en de vergadering was 't met hem eens, dat hierin verandering zal komen en de condities, waarop de tram goederen op korten afstand vervoert, veel gunstiger zullen worden. De Voorzitter dankte ten slotte alle aanwezigen voor hun opkomst en me dewerking 't deed hem genoegen, dat 't voorloopig resultaat gunstig genoemd kan wordenhij hoopte verder alles goeds wat de voorgenomen markt bo- treft, en sloot de vergadering. Bij het onweder van Maandag werd het telefoontoestel bij de tram te Lutjewinkel getroffen, zonder brand te veroorzaken. Natuurlijk ver oorzaakte het bij de bewoners veel ont steltenis. Licht namen ze niet waar, wel een zeer harden slag in de kamer en verder gerommel. Ook het post- en telegraafkantoor te Winkel schijnt licht getroffen te zijn. In een huis te Lutjewinkel, waar men bezig was geweest met goed te strijken, sloeg plotseling de vlam uit 't strijkijzer, dat op 't fornuis onder den schoorsteen stond.Vuur was er bijna niet io't strijkijzer. De extra-tram, die te elf uur 's avonds van Schagen naar Wognum reed Dinsdag j 1., is op de terugreis bij VY inUel gederailleerd. De locomotief en 1 personen wagen bleven op de rails, 2 wagens liepen uit spoor; één wagen geraakte aan den linker— en de audere aan den rechter kant van den weg. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Alhoewel met alle macht do weg werd ontruimd mocht het toch niet gelukken, dien vrij te krijgen voor de extra-tram van Schagen, zoodat de passagiers vanaf Winkel naar de verdere stations van de lijn moesten loopen. Ten gevolge van het o n- stuimige weder zijn Maandag op de groen- tenveiling te Broek op Laiigendijk drie schuiten met groenten gezonken. Voor het grootste deel werden de wortelen en de kooien, waarmede de schuiten waren geladen, weder opgevischt. De 1 aatste dagen klagen de bouwers aan den I ^angedij li herhaaldelijk over diefstal van groenten. Des nachts van Vrijdag op Zaterdag 1. 1. werden bij een paar bouwers te Sint Pan- cras ook eenige balen uien van den akker gestolen, terwijl men het onder Koedijk vooral op de bloemkool schijnt gemunt te hebben. De uitslag van de hard- draverij, Zondag te Westeinde, Anna Paulowna, gehouden, was als volgt PrijsMaximiliaan, eigenaar Jan Zander. Ie Premie Monopolis, eigen. J. Biersteker. 2e PremieSophia, eigenaar C. Klaver. Er namen 11 paarden aan den wed strijd deel. Uit Waard en Groet: De oogst is geborgen. Prachtig weer heeft dit werk begunstigd. Een verba zend aantal schelven staat thans in beide polders het laatste proces af te wachten. Aanhoudend hoort men het gesnor der locomobiels met bijbehoorende machines. Hot regenachtige wrder der laatste dagen brengt ongewenschte vertraging in al die drukte. Het zaad is over het algemeen middelmatig van gewicht. Slechts enkele stukken tarwe kunnende 81 K.G. het normale gewicht van 1 H.L. best zaad halen. De sui- kerpeenen die onder al de droogte in suikergehalte wonnen, wat ze in zwaarte achterbleven, beginnen nu wak ker op te halen, uatuurlijk niet tot voordeel van hen, die alleen op suiker gehalte gecontracteerd hebben. De vol gende maand begint do groote drukte van rooien, snijden, verschepen enz. Tijdens de gepasseerde mooie dagen werd met den tijd gewoekerd. Eenmaal deed zich het echt Amerikaansch geval voor, dat, terwijl de zichters een stuk blauwmanen onder handen hadden, de machine bezig waB dit voor den handel gereed te maken en de eigenaar met het monster naar de graanmarkt was alles op één dag.Den volgenden dag werd er gele verd. Het stroo, dat natuurlijk in kolossale hoeveelheden voorradig komt, wordt inmiddels onder handen genomen. De persen zijn in volle werking. Stroosche- pen varen af en aan om het naar elders te vervoeren. Waar die duizenden balen blijven Dit is eene afzonderlijke beschou wing over waardig. Hierover dus later. Dinsdag 19 September. Aangevoerd 811 zak blauwe aardappelen f 0.65 a f 0.80 per zak. Bieten f10.a f-.p. 1000 st. Peren f 1.75 a 2.50 p. x/2 HL. Appelen f 1.70 a 1.90 Koolveiling door „ÏSletiw Leven." Station Noord-Scharwoude. Zaterdag 16 September. Roodekool le soort f3.25 a f3.50 2e soort f 2.50 a f 3. Gele f2.50 a f4.50. Bloemkool f3.a f-. per 100 stuks. Maandag 18 September. Roode kool le soort f3.25 a f3.75. 2e soort f 2.75 a f 3. Gele f 4.— a f -. per 100 stuks, Dinsdag 19 September. Roode kool le soort f 3 25 af3.75. 2e soort f2 50 af 3.—. Witte f6,50 af-.—. per 100 stuks. Gedurende deze drie dagen werden ongeveer 17.000 stuks op de veiling gepresenteerd jammer genoeg veel meer geleverd. Vrijdag 15 Sept. 13300 bos wortelen f 1.30 a f 2.20p.l00b. 24500 bloemkoolen f 6.a f 12.25 p.100. 21700 roode kooien f 3.a f 4.25 p. 100. 5400 Gele kooien f 4.—a f 6.50 p. 100. 1500 Witte f5.af7.p.100. Zaterdag 16 Sept. 12600 boswortelen f 1.50 a f 2 30p.l00b. 33500 bloemkoolen f8.af 13.p 100. 17900 roode kooien f3 af 4.25 p.100. 9500 gele kooien f 4.a f 6.50 p. 100. 1150 Witte kooien f5 a f7.p. 100. Maandag 18 Sept. 6300 bos wortelen f 1.80 a f 2.50p.l00 b. 28000 Bloemkoolen f 6.— a f12.p. 100. 22200 Roode koolenf 3.a f 4.p 100. 5400 Gele kooien f4.af 6.p. 100. 3000 Witte kooien f5.a f 7.p. 100. werd vanwege het Polderbestuur den 16en het uitdiepen van 4000 meter sloot- werk in 14 perceelen aan besteed.liet werk is gegund aan le perceel A. V older, voor 26 cent do meter 2e perceel, denzelfden, voor 25 cent de meter3e perceel 1 Voorihuisen 4e perceel B. Looij, voor 10 1 cent de meter. Een reuze n-a ardappel. Als eene bijzonderheid worde medege deeld, dat door den heer Jb. Bos Wz. te OucleHliiiï* een aardappel is gerooid, het kolossale gewicht hebbende van een I kilo. De levering van 20 000 KG. hooi ten behoeve van den Kruisberg te t Doetinchem is gegund aan den heer H. van Twuijver te 't Zand. I n den nacht van Maandag op Dinsdag liep een groot, onbekend schip groot gevaar tusschen Petton en Callantsoog, nabij de laatste plaats, op het strand te loopen. Naar men kon waarnemen, poogde het door lichtseinen de aandacht van den vuurtoren te Huisduinen te trekken; wellicht om door de hulp van een sleep boot weer in volle zee te komen. Ten slotte mocht het evenwel het schip ge lukken ,de gevaarlijke banken te ontzeilen. D i n s d a gmiddag had de heer A. Brak te f?iehagerbruK het ongeluk op den hooi- en stroozolder te vallen met eene brandende petroleum lamp. In korten tijd stond do geheele zolder in volle vlam. Met veel moeite konden zich de personen, die zich op zolder bevonden, redden. Weldra stond het huis in vuur en bleef er van de geheele boerderij slechts een puinhoop over. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. Alles was verzekerd. 19 Sept. Aanvoer: 1185 roode kooien a f 2,50* per 100,140 zakken en manden aardappelen: blauwe f 0.45 a f 0 70, witte f' 0.85, graafjes f0.80. 145 manden vruchten. 250 bieten f 0 80 a f 1.30 p. 100, 3600 sr.ijboonen f 1.20 a f 1.55 per 1000, 70 pruimen a f 0.65, 14 ba len nep f 1.35 a f 1 40 per baal, 60 beurrée d' Amaliste f 1.20, 2000 sla- booneu f 0.30 per 1000, 17 balen uien a f 1-30, per baal, rietperen f 1.75, kan dij f 1.75 a f 1.80, Semeins f 160 a f 2.15, foppen f 2.— a f 2.10, rotneu- zen f 1.85, advocaatperen t 1.90. Dirk jesperen f 2.a f 2.20, schijfappelen f 1.80 a f 1.85, zure reinette f 1.20 a f 1.75, zoete bellefleur f 2.—, zoete noblesse f 2.40, prinsenperen f 3.a f 4.jutteperen f 3.70 a f 4,30, roggo- zoet f 1.80, stoofperen f 1.90 a f 2.Klei- peren f 1.85 af 1.90, Wibanisten f 1.25, zoete paternoster f 1.80 a f 1.95, snij- boonen f 1.20 a f 1.55 per 1000, graci- olis f 1.40 a f 1.55, present f 2.10, lek- lcerbeetjes f 1.60, kattekoppen f 1.50 a f 1.60, kuilperen f 1.60, blanke jut f 2.50, vijgeperen f 2.30, gijsberts t 2. Augurken f 0 10 per mandje, pippeling f 1.70 a f 1.90, zure wijubre f 1.80 a f 2.tulpappelen f 1.90, kalebas f 150, bergamotte 1 2.40, smidjes f 1.50. Kooplieden uit Haarlem Helder, Scha gen, Kolhorn, Nieuwe Niedorp en Win kel waren op de markt aanwezig. Een jong paartjete HOU- TINGEHAGE (Fr.) zou in het huwelijk treden. De trouwdag was bepaald, de bruid en hare ouders waren gereed, maar de bruigom kwam een paar uren te laat. „Nou verdij ik het", zei de aanstaande schoonvader, „'t Kan mij ook niet schelen", zei de 17-jarige bruid. „En ik ga naar Duitschland," zei de bruigom, en hij deed alzoo. Een staartje. Naar de „M. C." verneemt is thans door de rechtbank te Middelburg rechts ingang verleend tegen den machinist van den trein, waarmee op den avond van 1 Juni aan het station te Vlissingen het bekende ernstige ongeluk plaats had. Zaterdag 16 Sept. Ochtendmark t. p. 100 st. 8.50 p. lOOst. 5.50 p. 100 sc. 6.50 p- 100 st. 7.p. 100 st. 100 st. 160 st. TWEEDE KAMER. Nadat Zaterdag de zitting der Kamers gesloten was, is ze Dinsdag met de ge wone formaliteiten geopend. De opening wa3 zeer plechtig. De Koninginnen werden in troonzaal en langs de straat hartelijk toegejuicht. De Koningin was gekleed iu een crème sa tijnen japon met loovers van zilver, de Koningin-Moeder was in het paarsch fluweel met kant. De troonrede noemt, na den ijver van de Staten-Generaal en de goede buiten- landsche betrekkingen to hebben aan gestipt, als nieuwe wetsontwerpen leger- organisatie, wijziging der Militiewet, ver beterde regeling der militaire pensioenen voor zee- en landmacht, voorts ontwer pen betreffende het arbeidscontract, de drankwet, de armenwet, tarief invoer rechten en comptabiliteit en wat de koloniën aangaat, wetsontwerpen ten behoeve van verkeersmiddelen op Atjeh en bevloeiings werken op Java. Belangstelling. Maandagmiddag te zes uur, d. i. dus 19 uur vóór de opening der plechtige zitting van de Staten- Generaal, stonden op het Binnenhof reeds een aantal personen opgesteld voor de deur, die toegang geeft tot de publieke tribune. Tegen acht uur waren er ten naastenbij 200 personen, vast besloten den nacht in de open lucht door te brengen. Bloemkool grove faf reuzen f 4.50 a f Sluitkool roode f 3 25 a f witte f 4.ft f savojje t 4 50 a f Uien groote f 0.80 a f -,85. kleine f 0.90 a f -.95. Peren f 2.— a 3 75. Aanvoer 45000 st. bloem-, 63000 sluit kool en 1375 halve IIL. uien. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f0.75 a f-.p. 1/2 D F Ronde groote f 1.— af-.— Blauwe groote f —.70 a-f-.75 Aanvoer 270 halve H L. aardappelen. Maandag 18 Sept. Ochtendmark t. Bloemkool grove f af-.p. lOOst. reuzen f 6.a f 10.p.100 st. Sluitkool roode f 3.50 a f 4 75 p. 100 st witte f 4.a f 6.p. savoije f 5.25 a f—.— p. Uien groote f 0.80 a 1 -.85. kleine f -.95 a f Aanvoer 1600 st. bloem- en 2100 st. sluitkool en 360 halve H.L. uien. Aardappelen. Middagmark t. Muizen groote f 0.75 af-.p Y2 H.L. Blauwe groote f 0.70 a f 0.75 Aanvoer 125 x/2 H.L. aardappelen. Dinsdag 19 Sept. Ochtendmark t. Bloemkool grove f a f p. 100 st. reuzen f 6.50 a f 10 p 100 st. Sluitkool roode f4.a f 6.p. lOOst. witte f4.a f 6.50 p. 100 st. savoije f 5.50 a f-.p, lOOst. Uien groote f 0.80 a f 0 85. kleine f 0.85 a f -90. Aanvoer 33000 st. bloem-en 51000 sluit kool en 850 halve H.L uien. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f -.a f -.p. ^jH.L. Blauwe groote f -.f -. Aanvoer 160 1/2 H.L. Schagen, 20 September 1899. 'tLiet zich allesbehalve gunstig aanzien voor de Schager Harddra verij, Dinsdag j.1. gehouden. Dik-op regen en harde wind,'t zijn een paar groote tegenstanders van prettig feestvieren. Maar nu alles achter den rug is en nu harddraverij en vuurwerk nog zoo tusschen de buien door hebben kunnen plaats vinden, mogen we toch weer niet ontevreden zijn. Natuurlijk, er was minder volk dan andere jaren, maar ondanks het zwarte gelaat van de lucht, ondanks het lastige, dat er voor vele jonge en oudere dames in harden wind is gelegen, bewogen toch velen zich Dinsdag op Hoog- en Laagzijde; en toen 's avonds het electra-licht van het vuurwerk den omtrek van de marktplaats verlichtte, toen zagen we ook velen en velen aanwezig. Het aantal dravers bepaalde zich tot 7, maar ze waren dan ook het puikje uit ons land. Mededingers l.Eig. Stal Trio, Soest, Sador, Zwarte Hengst, rijder J. Koster. 2. Stal Unitas, Koudekerk,Moquette, Am. Vos Merrie, M. J. Oppelaar. 3. Bindervoet, Zuidhorn, Prinses OlgaSchimmel Merrie, J. F. de Boer. 4. Joh. de Mol, 's Gravenhage, Bobert See Sleele, Vos Hengst, B. W. Schippers. 5. Stal Jan Steen, 's-Graven- hage, Egbertin, Vos Hengst, A. v. d. Akker. 6. Stal Trio, Soest, Bejected) Schimmel Ruin, J. Koster. 7. Joh. do Mol, 's-Gravenbage, IluntressBruine Merrie, B. W. Schippers. Liefhebbers van dergelijke harddra verij-sport hebben kunnen genieten, volop, want er is door de verschillende dravers duchtig gestreden en ze waren aan elkaar gewaagd. De prijs f 200. werd gewonnen door Egbertin van Stal Jan Steen, de le premie f 75.— door Hunfress van Joh. de Mol, de 2e premie, de Inleggelden, behaalde de Ro- bert See Stoele, eveneens van den heer Joh. do Mol. Zooals steeds droeg ook nu onze Harmoniekapel haar deel bij tot het slagen van den Dinsdagmiddag. Zooals reeds boven gezegd, had ook het vuurwerk veel bekijk en 't liep uit stekend van stapel. Met hoeveel moeite onze harddraverij commissie telken jare haar taak ver valt, weet ieder ingewijdedaarom moge het haar een loon zijn, dat ook ditmaal onze harddraverij, haar traditie getrouw, zoo uitstekend is geslaagd. Met groote opgewektheid werd in de verschillende localiteiten feest gevierd. In een tweetal gelegenheden traden cafó-chantant-gezelschappen op bij don heer W. Roggeveen Cz. de gewilde humorist De Haas, bij den heer Broere de komiek Jean van Laar, waar liefhebbers volop hebben kannen genieten van humor, satire en zang. Dat het afsteken van vuurwerk nog wel eenig gevaar oplevert, bleek Dinsdagavond wederom, toen het 9-jarig zoontje van schipper Bleeker een pijl op zijn hoofd kreeg, met het gevolg,dat het venije een bloedende wonde bekwam. In de j.1. Donderdag ge- houden vergadering van de afdeeling „Schagen". van het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap hebben ernstige be raadslagingen plaats gehad omtrent het lierhalingsonderwijs, in het ontwerp op den Leerplicht voorkomende. Aan het einde der discussiën werd door de afdee ling met 19 tegen 3 stemmen verklaard, dat zij in principe vóór verplicht lier halingsonderwijs is en met 21 stemmen tegen°l, die buiten stemming bleef, dat geen verplicht herhalingsonderwijs moge lijk is, althans ten platten lande, wanneer niet de meisjes des zomers en de jongens des winters het ouderwijs ontvangen. De afdeeling sprak met algemeene stemmen als haar gevoelen uit, dat bij invoering van 't H. O. de salariëering voor dat onderwijs wettelijk moet ge regeld worden. Het telegraafkantoor in hot station der Holl. IJz Spoorwegmaatschappij alhior blijft, met ingang van 1 Oetobcr a. s geopend voor de aanbieding van tele grammen, doch voor de aflevering van tij dingen slechts in zoover, als deze van de aar wijzing „station restant" zijn voorzien. Dat wil met andere woorden zeggen, dat na 1 October a. s. de telegrammen niet meer worden bezorgd, doch moeten worden afgehaald. De telegrammen worden eenvoudig voor het raam gezet van het stations gebouw, zonder meer. We hopen, dat ons gemeentebestuur er spoedig toe zal overgaan, zóólang een telegramlooper aan te stellen totdat doeltreffender maatregelen zullen zijn getroffen. Onder de verschillende corpsen bij het Festival te Hoorn op Zondag 17 September is bij de verloting een prachtige piston als herinnerings- prijs ten deel gevallen aan onze Harmo niekapel. Maandagavond werd een der watermolens op de Nes alhier door den bliksem getroffen. De molen werd voor een oogenblik geheel in damp gezet. Gelukkig liep het ongeval daarmee af. Gratie aan f )rejfus. De ministerraad besloot in beginsel, aan Dreyfus gratie te verleenen. De gratie zal binnen enkele dagen van kracht worden. Dreyfus heeft er van afgezien, zich in cassatie te begeven. Yan ontzaglijk vele kanten vloeien de bewijzen van deelneming aan Dreyfus toe; ook in tal van gemeenten in ons vaderland circuleeren adressen van sympa thie en vereering. Eigenaardig is het volgende blijk van hulde De gemeenteraad van Ledignan (arr. Alais) heeft besloten, de rue de la Ré- publique te herdoopen in „rue Alfred Dreyfus," De „Aurore" heeft een reuzenpetitie op touw gezet voor de bevrijding van Dreyfus. Zij bevat slechts dezen zin „Wij eischen gerechtigheid voor Dreyfus". De aangekondigde meeting ten gunste van Dreyfus, Maandag in Hydepark te Londen gehouden, heeft naar schatting meer dan 80.000 menschen op de been gebracht. Onder het publiek bevonden zich vele aanzienlijken uit de eerste Londensche kringen en de talrijke aan wezigheid ook van het volk heeft de openluchtmeeting tot een waarlijk En- gelsche manifestatie gemaakt. Er werden een aantal redevoeringen gehouden en adressen voorgelezen van sympathie inet Dreyfus en zijn vrouw, evenals moties, waarbij in krachtige termen werd geprotesteerd tegen het gedrag van den Éranschen militairen staf. Bovendien werden telegrammen van gelukwenschen verzonden aan Zola, kolonel Picquart, Labori en Demange. Mr. Labori en mevrouw Dreyfus hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan Eol- kestoce en daar kamers besproken voor mevrouw Dreyfus en haar kinderen. De gratie van den kapitein waarschijnlijk voorziende, heeft zij deze plaats uitge kozen als winterverblijf voor den doode- lijk zwakken ex-banneling. Mr. Labori moet zeer getroffen zijn geweest door de hartelijkheid van de ontvangst te Folkestone, zoowel wat het vooruitzicht dat kapitein Dreyfus daar zou komen, als zijn persoon betreft. De senator Scheurer-Kestner, de man, die de Dreyfus-campagne begonnen is, is overleden. Maandag is voor dn Ssuaat, overeen komstig art. 12 dar constitutioneele wet van 2 Augustus 1875, bij presidentieel besluit (van 30 Aug. j. a]8 hoog ge. rechtshof gecoustitueerd, begonnen het pro- ces tegen de twee—en—twintig, vervolgd wegens aanslag tegen de veiligheid van den sta t. Het Hooggerechtshof heeft met 234 tegen 82 stemmen het nqui&i'oir verwezen naar de commissie van instructie, terwijl het onderzoek vau de quaestia van bevoegd heid wordt verdaagd tot na het eindigen der instructie. De algemeene iudruk is, dat het requisi toir van der, procurcnr-generaul voor het Hooggerechtshof goed onderlegd was en meer bewijjen en vooral meer vaste be wijzen ft8' verwacht werd. Da hand tusschen de verschillende po- giugen om een complot tot stand te bren gen en de verstandhouding tusschen de nationalistische, antisemietische en roya-

Schager Courant | 1899 | | pagina 2