43ste Jaargang No. 3457. Zondag 8 Octoloer 1393. fNJsrsiÜKorrxt^""geptaw- Öureau: ILaao, 1» 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WIKKEL. EERSTE Li LAL). (ïemeenleSchage n. Beken dmakin&en. Aangifte van verhuizing. Koepok-Inenting. Buitenlandsch Nieuws. Politici owriÉ ier rel. Binnenlandse!] Nieuws. A itiici HieiTi-, CODRAMT. AlïSrtEBliE- k LllllllVlllL Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en ADVERTENTTEN1! lüZ®n^g tot's morgens 9 ure, worden Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct Groote letter» worden naar plsatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verlo ren zilveren naaldenkoker en een dito r ij g p e n. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Dinsdag den lOden October 1899, des voor middags ten 10 ure. De onderwerpen van beraadslaging zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding begrooting. 3. Voorstel tot verplaatsing der markt stalletjes. 4. Verordeningen Markt-, Staan- en Waaggelden. 5. Benoeming onderwijzers voor het herhalingsonderwijs. 6. Pensioneering gemeente-ambtena ren. Schagen, 6 October 1899. De Burgemeester, S. BERMAN. AANGIFTE VOOR DE Bevolking sregisters. Burgemeester en Wethouder» ran Schagen; Gelet op het Kon. Besluit ran 29 Juli 1887 (Staatsblad No. 141), regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters, brengen, ter voorkoming van vervolging, onder de aandacht der ingezetenen, de volgende in genoemd besluit opgenomen artikelen Artikel 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende diensten werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt art. 3. Dezelfde kennisgeving geschiedt door afzonderlijk levend» personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrich tingen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar personen onder eenig bestuur samen wonen, geven maandelijks aan het gemeente best iur kennis van alle personen, die iu de samenwoning zjjn opgenomen oi daarvan zijn uitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkings register gedaan is. 6 Artikel 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Artikel 9. Overtreding der bepalingen van dit besluit wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen Schagen, 22 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 6 S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim,betrekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij verhuizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering het bepaalde bij art. 5 van de Politie- verordening dezer gemeente, luidende als volgt. Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis gageven ter Secretarie der gemeente, te weten .Voor een geheel gezin, inwonende, dienst- en werkboden daaronder begrepen, door het hoold van dat gezin*. Voor afzonderlijk levende personen door henzelf. Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen waar personen onder eonig bestuur te zamen wonen, door de bestuurders. „Overtreding wordt gestraft met «en geldboete van ten hoogste „Een gulden.' Schagen, den 26 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 6 S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen breDgon ter algemeene kennis, dat gelegenheid tot kostelooze inenting en herinfenting zal worden gegeven op Maandag 9 October a.s., des nam. ten 3 7, ure, in de gemeenteschool, door den heer A. 0. Melchior, gemeente- geneesheer albier. m Burgemeester en Wethouders voorn., 6 S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De Afrikaansche kwestie is op dit oogenblik feitelijk de spil, waar de wereld politiek om draait. De geheele Euro- peeache pers is dagelijks gevuld met artikelen, waarin deze aangelegenheid op allerlei manieren wordt besproken en van velerlei kanten wordt bekeken. Beschou wingen, veronderstellingen over de oor zaken en gevolgen van het vraagstuk, zijn getint al naar de kleur der partij, die de pen hanteert. Over 't geheel is de pers op de hand der Boeren. De Duitsche bladen, die niet aan den leiband der regeering loopen, hekelen streng de slinksche wijze, waarop Engeland naar eene gelegenheid zoekt om beslag op de goudvelden te kunnen leggen. De Russische couranten ademen een zelfden geest en verklaren, dat Rusland, Duitsehland en Frankrijk niet kunnen gedoogen, dat de zelfstandig heid der Republieken door Engeland ver nietigd zal worden. De Parijsche pers wenscht Kruger met de kloeke houding, die hij tegenover Ohamberlain heeft aan genomen, van harte geluk. Het „Journal des Débats", een der gematigdste Fransche bladen, leest Oham berlain duchtig de les. Het noemt de welwillende verzekering van Ohamberlain, dat hij volkomen waar borgen wil geven tegen eenigen aanslag op de onafhankelijkheid van Transvaal, bittere ironie, na Jameson's inval en het schandelijk onderzoek dat daarop volgde. In de Zuid-Afrikaansche Republieken schijnt men over 't algemeen tegen een strijd met Engeland niet op te zien. Men rekent vrij zeker op een opstand der Boeren in de Engelsche kolonies, waardoor een overwinning der Engelschen meer dan twijfelachtig zou worden. Er is zeker veel, dat vóór deze opvatting pleit. De Boeren in Natal weigeren, of schoon Britsche onderdanen, den eed van getrouwheid af te leggen. De Boeren hier en in de Kaapkolonie zijn van het beste schietgeweer voorzien, waarvoor Trans- vaalsche agenten gezorgd hebben. De Afrikaander Bond kan zeker over 70.000 scherpschutters beschikken, die, gewoon aan het klimaat, gehard in de Kaffer- oorlogen, tevreden zijn met een dronk water en een stuk droog beschuit. Stel tegenover deze Afrikaansche Spartanen de verwende Engelsche mannekens, en het wordt ons duidelijk, dat iedere Boer 5 rood-baadjes voor zijne rekening neemt. Doch ook al kunnen de Transvaal en de Vrijstaat niet op den steun hunner rasgenooten rekenen, dan is hunne on dergang nog verre van zeker. Indien de Republieken in Europa lagen, zou zulks het geval zijndoch zij liggen nu eenmaal ia Zuid-Afrika, honderden mijlen van de zee verwijderd. Aan hun ne vloot hebben de Engelschen in een Afrikaanschen oorlog niets. De Vaalri- vier is voor een oorlogsschip niet be vaarbaar, daar zij op sommige plaatsen slechts een diepte van eenige decimeters heeft. Pretoria is thans een vesting van den eersten rang. Om deze stad te bereiken hebben de Engelschen in het gunstigste geval een maand noodig. Ver onderstel, dat de Engelschen Preto ria bereiken, dan zullen toch de corpsen der Boeren daardoor niet inge sloten zijn. De stad wordt verdedigd door vier forten van de laatste con structie en deze zijn voorzien van het aller beste vestinggeschut van Creusot, dat een afstand van 111/2 Engelsche mijl be strijkt. Daar kunnen de Britten met hun veldgeschut uiets tegen beginnen. Aan eene uithongering van de stad valt niet te denken. Pretoria zit vol proviand en ammunitie, die trouwens over het geheele land in overvloed verspreid is. De Engelschen zullen hunnen toevoer uit hunne operatie basis moeten hebben. Tot aan de grenzen kunnen ze daar voor gebruik maken van het spoor, doch verder zal het door ossen en muildieren moeten geschieden. Wat dat beteekent, zal de vijand tot zijn groote schade ondervinden. Uiterst moeilijk zal hot vallen, het leger op dien afstand van de kust te proviandeeren, vooral ook, daar do geheele Engelsche linie door troepen gedekt moet worden. Wordt door een of ander toeval do toevoer afgesloten, dan is hun leger verloren, en dat zou werkelijk niet tot de onmogelijkheden behooren in zulk een bergachtig land, waar de Boeren door de uitmuntende bekendheid met het land in staat zijn elk convooi onveilig te maken. Een guerilla-krijg is zelfs voor de sterkste landmogendheid een oorlog, waarin de grootste opofferingen gevergd worden. Do geschiedenis geefc daarvan uitnemende voorbeelden ten beste. Napo leon had zijne beste krachten noodig om in Spanje de baas te blijven. Ja, men raag gerust zeggen, dat de Spaansche guerilla den grondslag heeft gelegd voor den val van het eerste Fransche keizer rijk. Niet minder merkwaardig is de strijd der Tirolers tegen de Beieren en Franschen. Een voorbeeld van nog jonger dagteekening leveren Bosnië en de Herzegowina. Deze Turksche gewesten werden bij het con gres van Berlijn onder toezicht van Oostenrijk gesteld. De bevolking was met deze voogdij niet ge diend, zoodat ze zich tegen de Oosten rijkers verzette. Vier Oostenrijksche divisiën hadden daar in 1878 te strijden tegen 80.000 „opstandelingen" en ten slotte zag Oostenrijk zich genoodzaakt, veertien divisiën ter sterkte van 262.000 man bijeen te brengen om het land te onderwerpen. Hoeveel kracht zullen, daarbij vergeleken, de Engelschen wel moeten ontwikkelen in een land, negen maal zoo groot als Bosnië, waar van de inwoners die van Bosnië in dap perheid evenaren en als schutters over treffen. En dan nog ligt er tusschen Engeland en de Republieken een Oceaan met een onbetrouwbaar kustgebied, ter wijl Oostenrijk slechts door een riviertje van Bosnië is gescheiden. In een brief uit Pretoria, opgenomen in de N. R. Courant, komen de volgende lezens waardige bijzonderheden voor Het is voor een Europeesch deskun dige moeilijk, zich een denkbeeld te maken van de gesteldheid van den bo dem en de tactiek der Boeren. Wie niet direct bij het gevecht be trokken zijn, mogen niet mee vechten alleen mogen de naastbij wonenden als gidsen dienen en dat is vooral in een land vol ravijnen en klippen mede hoofd zaak. Iedere Boer weet, hoe hij daarvan gebruik moet maken, de veldcornet of andere aanvoerder geeft aan zijn troep order, om een zeker doel te bereiken, zonder zich bloot te geven aan den vijand. Hoe hij zich te dekken heeft, weet ie der alleen bij het vereenigen worden signalen gegeven. Krijgen zij het te kwaad, dan een paar mijlen terug en opnieuw afgewacht, of weer vooruit met de noodige dekking. Dit kan geschieden door de onmete lijke ruimte van het land en de kennis van elk paadje en toepad. Hoe dus een leger, dat in het gunstigste geval Preto ria insluit, geproviandeerd moet worden, is een raadsel, vooral daar de meeste wegan bij Pretoria turfbodems zijn, waar bij regentijd elke ossenkar tot aan de assen inzinkt en waarvan een rade- looze verstopping het gevolg moet zijn. Dan moet men niet vergeten, dat de Boeren beter gewapend zijn, dat de Mau sers een veel beter schot geven en verder dragen dan het Lee-Metfort-geweer. Dit laatste is vooral daarom minder te ver trouwen, wijl na 20 k 30 schoten de hulzen niet meer vanzelf uitvallen, maar met de nagels uitgehaald dienen te worden. Verder is ons veldgeschut ontzettend veel beter dan het Engelsche Armstoone-type, zoowel wat snelheid vau vuren,als afstand- treffen betreft. Ook is het Boerenleger geheel bereden, zijn de Boeren aan het klimaat gewoon, desnoods met gedroogd vleesch en meelpap tevreden, en last, not least vechten zij voor hun eigen land, hun eigen zaak. De heer A. J. Wilson, liberaal parle mentslid en oud-redacteur van de Times, plaatst de kwestie in een onderhoud met denTemps-correspondent in het ware licht: „Die grieven der Uitlanders", zegt de heer Wilson, „zijn slechts een grapje. Gedurende 14 of 15 jaar zijn zij naar de Transvaal getrokken, waar zij met j toenemenden vooruitgang uitstekende j zaken hebben. In hunne werkzaamheden j en zaken-doen hebben zij nooit eenige ernstige hindernis ontmoet. De eenige reden van Engeland's bemoeizucht is dezede Chartered moet gered worden. De Chartered-Company is opgericht met een kapitaal vau 24 millioen gulden. Verder heeft zij sedert 1875 voor 84 millioen aandeelen uitgegeven. Wat zijn j de werken, die met deze 108 millioen I zijn uitgevoerd; welke mijnen zijn ge opend; welke wegen aangelegd Een groot deel van het geld is be steed om inlandscho opstanden te be dwingen, om een kostbare administratie te voeren en om eenige geheime opera ties op touw te zetten. In stede van rente heeft de maatschappij daardoor een jaarlijksch tekort van 6 millioen guldens. Aan actief bezit de Vereen, (in welker be stuur behalve de heer Rh»des als voorz., eenige hertogen van Engeland, waaronder zelfs van de Koninklijke familie, zitting hebben) den spoorweg in Betsjoeanaland en bet dagblad South Africa ter waarde van ongeveer 1.600 000 gld aandeelen in verschillende goudmijnen 12.240 000 gld.aandeelen in den Mashonaland- spoorweg 2.760.000 gld.; voorschotten verstrekt aan verschillende lichamen 2,448.000leeningen aan de Beira- en Betsjoeanaland-spoorwegen 2.160 000, en uitgaven voor concessies 14.736.000. Aan de verdediging van Rhodesia is 30 millioen besteed. Het totaal bedraagt ongeveer 85 millioen gulden. De wer kelijke waarde is practisch echter nul. De Chartered is nu aan het eind van haar hulpbronnen. Voor het publiek zal zij hare zaken bloot moeten leggen, wat een groot schandaal zal veroorzaken. Tal van hooggeplaatsten zijn daardoor voor altijd gecompromitteerd. Om deze ontknooping te voorkomen, moeten de goudmijnen van de Transvaal onder het bestuur der Zuid-Afrikaansche Compag nie worden gebracht. De nadeelige exploi tatie van Rhodesia zal dan gedekt kunnen worden door de rijke opbrengst aan den Rand. Zoolang de Transvaal onder het bestuur der Boeren blijft, zal die samensmelting vrijwel onmogelijk zijn. Daarom moet de Boerenregeering vernietigd worden. Chamberlain, die sterk geïnteresseerd is bij de fabricatie van ontplofbare stoffen, waarvan de fa bricatie bij een vrijen invoer belangrijk zal toenemen, is in deze gaarne de gewillige dienaar geworden van de Com pagnie. Indien de oorlog niet de ge- wenschte resultaten mocht hebben, zal hij voor een faillissement der Compag nie een voor het groote publiek vol doende verklaring geven, waarmee de eer der hooge speculanten gered is. Of daardoor duizenden in ellende gestort, millioen schats verslonden worden en een onuitroeibare rassenhaat wordt gesticht, komt er natuurlijk niet op aan Omtrent een droevig on geluk te SCHIEDAM deelt men de vol gende bijzonderheden mede: Een allertreurigst ongeluk heeft plaats gegrepen in de branderij van den heer R. A. de Kroes, uit Overschie, staande aan den Vellenvestsingel. Terwijl de brandersknechts J. Smit, wonende Emmastraat, en S. van der Kruit, wonende Stationestraat, werkzaam waren de een bij den ander op den ruw- ketel, is een stuk, dat op den bodem van den ruwketel was gezet, losgegaan, ten gevolge waarvan de inhoud in het vuur terecht kwam. Door de geweldige spanning, hierdoor ontstaan, werd de ketel uit den steenen mantel gewrongen, waardoor de helm boven op don ketel lossprong. Uit de daardoor ontstane opening stroomde de kokende massa over den ketel, zoodat de eene branderskuecht, die boven op den ketel naar een lek in de geleiding zocht, ze daar over het lichaam kreeg, terwijl zijn makker door het wegvloeiende vocht beneden werd overstroomd. Gruwelijk werden beiden gebrand, ter wijl de meestersknecht, die onmiddellijk ter hulp snelde, eveneens niet zonder brandwonden vrijkwam. Een paar timmerlieden, die op den bovenbak aan het werk waren, konden zich slechts met moeite redden voor den ontsnappenden gloeienden stoom. Zoo snel mogelijk werd om hulp ge zonden en spoedig verscheen de politie met de verbandkist en legde het eerste verband, waarna de ongelukkigen per brancard naar het ziekenhuis zijn gebracht. Inmiddels zijn beiden overliden. Weigerachtige sch.utters. Door een schutter te SNEEK zijn wapens en kleeding ingeleverd met de mededeeling, dat hij die niet langer wenscht te dragen. Een in Augustus ingedeeld schutter weigert ook wapens en kleeding te halen. Een bange tijd. De botter U. K. 92, Bchipper Jan Rost, geraakte dezer dagen tusschen Nieuwediep en Wieringen aan den grond. De visscher had zijn knecht, woon achtig te Helder, aldaar gelaten, meenende alleen wel naar Urk te kun nen zeilen, te meer wijl weer en wind nog al gunstig waren. Vruchteloos waren de pogingen, door hem aangewend om vlot te komen, waarom hij al wadende een dreg uit bracht. Karig vau voedsel en brandstof voorzien, bracht hij aldaar een paar bange dagen en nachten in storm en branding door, onopgemerkt, wijl wegens het onstuimig weder zich geen vaartuig op zee vertoonde. Daarna keerde de wind naar het westen en steeg het water, zoodat de botter vlot kwam. Toen de man het zeil geheschen had en hij het zwaard liet zakken, stortte hij daarbij overboord. Gelukkig kon hij onder den val het zwaardtouw grijpen en zich door inspan ning van alle krachten binnen boord werken. Een eind was hij inmiddels met zijn schip door de golven voortge trokken. Tijd of gelegenheid om zich van droog goed te voorzien, had hij niet. De stormwind joeg hem voort naar de Urker haven, welke hij zonder onheil binnenstevende. De plannen voor een electrisehe tram AMSTERDAMZAAN DAM zijn geheel gereed. Concessionarissen vertrouwen voor dit gedeelte der baan met de daarbij be trokken besturen tot overeenstemming te komenhet zal echter onmogelijk blijken, de lijn door te trekken tot het einde van Wormerveer, daar de gemeen tebesturen van Koog aan de Zaan en Zaandijk van concessionarissen te groote financieele offers eischen. Dezen winter zullen in 300 gemeenten pl. m. 10.000 jongelie den deelnemen aan de vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel. De uit komsten, met deze oefeningen in vorige jaren verkregen, worden in het leger, blijkens de rapporten, vrij algemeen als onvoldoende beschouwd. Leger-organisatie! II. M. de Koningin heeft den Minister van Oorlog gemachtigd, om bij de Tweede Kamer aanhangig te maken de wetsontwerpen tot regeling van de sa menstelling der landmacht en tot nadere wijzigiug, in verband daarmede, van de militiewet. De indiening dezer ontwerpen zal een dezer dagen plaats hebben. Naar het Vad.' bevatten deze wetsont- werpen^o.a, de volgende hoofdbepalingen: De landmacht is samengesteld uit lo. het leger; 2o. de landweer, ter vervanging van de op een nader te palen tijdstip op te heffen schutterijen; 3o. den landstorm, voor zoover de land- stormplichtigen voor den dienst zijn bestemd. In tijd van oorlog of oorlogs gevaar worden ook de met Koninkl. goedkeuring opgerichte vrijwilligerskorp sen tot de landmacht gerekend. Deze stellen zich alsdan ter beschikking van het militair gezag. In do indeeling der verschillende wa pens en diensten zijn eenige wijzigingen voorgesteld. Omtrent de militie-wet valt meer be paald het volgende aan te stippen Jaarlijks worden bij de militie ingelijfd ter volledige oefening ten hoogste 12.300 man tot korte oefening ten hoogste 5200 man. Behoudens uitzondering, bij de wet vastgesteld, duurt de dienst voor de ingelijfden te land 8, thans 7, en voor die der zeemilitie 5 jaren. De land-miliciens worden, tenzij de Koningin dat niet noodig mocht achten, onder de wapens gehouden de ingelijfden ter volledige oefening bij do onbereden korpsen 12 en bij de bereden korpsen 18 maanden de ingelijfden tot korte oefening 4 maanden. Zij komen na volbrachten eersten oe- leningstijd voor herhalingsoefeningen in werkeljjken dienstde volledig geoefen- den bij de onbereden korpsen 12 weken, verdeeld in ten hoogste 3 perioden bg' de bereden korpsen eenmaal voor 6 we ken, de voor korte oefening ingelijfden 12 weken, verdeeld over 2 perioden. Zij gaan bij hun ontslag uit het leger met uitzondering van de torpedisten

Schager Courant | 1899 | | pagina 1