PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. TRANSVAAL. berekend naar het gemiddelde over de laatste 5 jaren. Zij, die meenen te hoog aangeslagen te zijn, kunnen hunne be zwaren indienen bij een commissie van 8 leden van den Raad, die tot geheim houding van hetgeen hen als zoodanig is medegedeeld, verplicht zijn. Met algemeene stemmen wordt de ver ordening aldus vastgesteld. Verder verzoekt de Voorz. het oordeel van den Raad over het heffen van een hondenbelasting. Voorz. meent, daardoor een goede controle te verkrijgen over den eigen dom van honden, zoodat bij een voor komend geval vau hondsdolheid door den eigenaar uiet kan worden gezegd, dat do hond hom niet toebehoort. De heer Eecen verklaart deze vraag in petto te willen houden en ook de heer Hart zou hierover liever eerst eens nadenken. Men besluit dus, dit punt in een volgende vergadering te behan delen. Ingekomen is le. een kennisgeving, dat door den Rijks ontvanger aan den Gem.-ontvanger f 148.105 is betaald. 2e. een adres van den hr. P.Eecen Pz., waarin hij ontslag verzoekt als gem.- secretaris, met ingang van 1 Januari a.s., o. a. wegens redenen van gezondheid. Voorz. heeft nog getracht, den adres sant van zijn voornemen af te brengen, maar deze had overwegende bezwaren. Voorz. heeft den heer Eecen slechts kor ten tijd gekend, maar heeft in dien kor ten tijd veel welwillendheid en steun van hem mogen ondervinden. Ook de Raad waardeert in den heer Eecen den trouwon en ijverigen dienaar en besluit, het gevraagd ontslag op de meest eer volle wijze te verleenen. 8. prospectus van den Gids der Nederl. Weldadigheid, dat voor kennisge ving terzijde gelegd wordt. 4. een adres van eenige ingezetenen der gemeente, wonende aan het pad be noorden de Kroonstraat, onderteekend o.a. door Joman, Scheltus, Duivis, Parel- berg, Makal, H. Schuit, Vriesman e.a., verzoekende dat van gemeentewege aldaar straatverlichting wordt aangebracht ten einde in de duisternis ongelukken fe voorkomen, waarvoor men op het smalle pad niet beveiligd is. Voorz. wenscht aan den Raad voor te stellen, Burg. en Weth. te machtigen om na onderzoek hier en daar zoo noodig een lantaarn te plaatsen of te verplaatsen; het spreekt van zelf, dat zij daarbij de zuinigheid in acht zullen nemen. De heer Butter maant in deze tot voorzichtigheider komen voortdurend lantaarns bij en de kosten worden steeds hooger. Spreker gelooft, dat die zijpaden al veel gebaat zouden zijn, wanneer zooveel mogelijk de straatlantaarns vóór den ingang geplaatst werden. Voorz. ge looft, wel met houten palen te kunnen volstaan, waar een nieuwe lantaarn noo dig is, en zegt de zaak rijpelijk te zullen overwegen. De gevraagde machtiging wordt hierop verleend. Aan adressanten zal worden bericht, dat bij dat onderzoek met hunne wenschen rekening zal worden gehouden. 5. een missive van Ged. Staten, waarin naar aanleiding van een bij den Min. ingekomen verzoek van de Hoorder Stoom- tram-vereeniging, om bij de wet het alge meen nut te doen verklaren ten behoeve van den aanleg van een stoomtramver- bindiDg van Alkmaar over Koedijk etc., opgave verzocht wordt van 's Raads oor deel omtrent de levensvatbaarheid van en behoefte aan zoodanige tramverbinding, of de Raad geneigd is concessie toe te staan voor den aanleg over een deel der gemeente nabij Koedijk, of ook subsidie zal worden verleend, en zqo ja, hoeveel. Over de behoefte aan en levensvatbaar heid van deze tramverbinding wenscht de Raad zich niet uit te laten. Concessie die trouwens reeds eenige jaren ge leden verleend is wil men wel toestaan, maar voor het subsidiëeren dezer onder neming vindt men geen grond. 6. de nu wel algemeen bekende cir culaire van de commissie uit deNoordh. vereeniging van Burg. en Secr„, waarbij op verschillende gronden den Raad dringend wordt uitgenoodigd, den ge meentelijken politieambtenaar een pen sioen te verzekeren van f 250.per jaar, ingaande met zijn 65e jaar. De commissie is bereid daarbij van voor lichting en bemiddeling te dienen. De voorz. stelt veel belang in de pen sioneering der politieambtenaren, maar verklaart, met dit voorstel slechts ten deele ingenomen te zijn. Op de door de commissie aangegeven wijze heeft de weduwe van den politie ambtenaar geen recht op het pensioen, wanneer deze vóór zijn 65e jaar overlijdt, en ook dan nog niet. Spreker zou dan ook liever ten behoeve van den ge meenteveldwachter een verzekering wil len sluiten, waarbij aan dezen op zijn 65e jaar en bij eerder overlijden aan zijne weduwe een som van f 1000. werd uitgekeerd. Met dit bedrag meent spreker, dat de veldwachter of zijn weduwe zich dan wel een klein bestaan zullen kunnen verschaffen. De heer Pranger geeft de voorkeur aan een wekelijksche uitkeering boven eene som in eens. Ook bepleit spreker de wenschelijkheid van pensioen voor iederen ambtenaar, waarmee de overige heeren instemmen. Later wenscht men daar eens op terug te komen. Uit de door den Voorz. opgevraagde 1 tarieven blijkt, dat voor den heer Prijs, j die "thans 35 jaren telt, ter bekoming van een uitkeoring van f 1000 op zijn 65e jaar of bij eerder overlijden, per jaar een premie van f28.70 zou moeten worden betaald. Als do veldwachter zelf ook hieraan bijdraagt, lijkt Voorz. die premie nog al aannemelijk. Wel is de Raad algemeen voor pen sioneering van den veldwachter, maar over de wijze, waarop, dat moet geschie- den, kan men nog niet tot overeenstem ming komen. De heer Butter wil door den veld wachter de helft vau de premie bjjge- J dragen ziende heer Pranger vraagt of I dat niet te veel is voor den man en volgens den lieer De Boer moet do ge meente minder bijdragen, dan de be trokken persoon. De heer Borst zou wenschen, dat die uitkeering later onder toezicht van het gemeentebestuur werd besteed, om te voorkomen, dat het geld opraakte of geen renten afwierp, in welk geval de geheele verzekering niets zou baten. Die controle komt den heer De Boer onmogelijk, of althans zeer moeilijk uit voerbaar voor. Als er b. v. voor het geld een zaakje gekocht wordt, kan het gemeentebestuur daar toch niet bij staan blijven om op te passen, dat het er goed mee gaat. Men komt door deze bespreking weer tot het idee van den heer Pranger, om een verzekering op een wekelijksche uitkeering te sluiten. Eindelijk wordt aan den Voorz. opgedra gen, de kwestie nog eens na te gaan en te onderzoeken, wat de premie moet zijn voor een bepaalde wekelijksche som. 7. een adres van de Alkmaarsche Tramvereeniging, die nog tot 30 April a,. s een concessie loopende had voor den aanleg van een paardentram door de kom der gemeente naar Alkmaar, maar voor die onderneming geen geld genoeg geplaatst had kunnen krijgen, verzoeken de om de concessie te vernieuwen en te verleenen voor den tijd van 30 jaren, ten behoeve van den aanleg eener electrische tram naar Alkmaar. Adressanten nemen op zich, bij toestemming van de gemeen tebesturen, den tramdienst uiterlijk 1 December 1901 te doen aanvangen. 1 Voorz. heeft deze zaak met adressan ten besproken en kan het adres met enkele mededeelingen toelichten. Bovengrondsche geleiding was bij de veile bochten in de Langedijken en mot het oog op eventuëel contact met de telefoonlijnen, niet geschikt geoordeeld ondergrondsche geleiding zou de straat niet verfraaien en bovendien niet vrij zijn van gevaar voor aanraking van paardenijzers enz. daarom zou de derde beweegkracht aangewend worden, n.1. die, waarbij de electriciteit iu acoumula toren wordt verzameld, die met elke tram meegevoerd worden. Die accumula toren zouden zoodanig gevuld worden, dat een weg van 80 kilometer kon worden afgelegd, zoodat geen vrees be hoeft te bestaan de weg naar Alk maar is slechts 14 a 15 K.M. dat men onderweg zijnde soms niet verder kon komen. Deze tram zou 10 kilometer per uur rijden (ongeveer de snelheid van een gewoon rijtuig) en kon desnoods binnen één M. afstand stoppen aan den voorkant zou een toestel aangebracht zijn, dat al wat er voor komt op zijde schuift en dus voorkomt, dat mensch of dier wordt overgereden. Bovendien hoopten adres santen in staat te zijn, electrische ver lichting aan te brengen, waar dat door particulieren of de gemeentebesturen mocht worden verlangd. Als de eoncessiën verleend waren, zou volgens adressanten het benoodigde kapi taal spoedig volteekend zijn. Na al hetgeen de Voorz. omtrent deze tram heett vernomen, moet hij er verre de voorkeur aan geven boven een paar dentram, en spreker weet dan ook geen reden, om de concessie te weigeren. De heer Butter wil aan Burg. en Weth. opdragen, in deze overleg te plegen met de andere gemeentebesturen van de Langedijken, omdat een toestem ming van Oudkarspel alleen toch niets baat. Dezen spreker wordt verder door den Voorzitter ingelicht omtrent de wijze, waarop die electrische verlichting gele verd kan worden. De heer Pranger verklaart van de electriciteit niets te begrijpen en derhalve nog geen beslissing te kunnen nemen omtrent deze concessie-aanvraag. De heeren zijn bevreesd, d^at er niet genoeg ruimte wezen zal yoop het passeeren van rijtuigen enz., waarop Voorz. evenwel antwoordt, dat aan de paardentram con cessie is verleend op voorwaarde, dat overal minstens 2.40 Mr. breedte voor het passaat zou overblijven en dat die ruimte door de electrische tram niet overschreden zal worden. De heer Eecen is heel verontwaardigd over d:e herhaalde concessie aanvragen, die telkens tot niets leiden, en zou daarom een bepaald besluit willen nemen, als adressanten genoegzaam kapitaal voltee kend hebben. Nadat de Voorzitter nog heeft gezegd, dat alleen kapitaal ve.rkï egen kan worden, als de eoncessiën verzekerd zijn en dat b. v. bij het verleenen der concessie be paald kan worden, dat de dierst op x Dec. 1901 mottt aanvangen, op straffe eener boete van b.v. i 5000.—, wordt na verdere bespreking btisloten, aan Burg. en Weth. op te dragen,, in deze in over leg te treden met die soverigo gemeente besturen van Langedijk en zijn deze allo bereid tot het geven van concessie, dan kan het er voor worden gehouden, dat ook Oudkarspel toestemt. Bij de rondvraag informeert de heei Pranger, of de avondschool al^ begonnen is, waarop hem ingelicht wordt, dat dit met 1 November plaats heelt. Spreker zou gaarne zien, dat daarbij oo de kinderen toegelaten werden, die met alle klassen van de dagschool doorloopen hebben, waaronder vele kinderen van arme menschen zijn. Men meent, dat de verordening dit verbiedt en nadat liet voor en tegen van dat schoolbezoeken is overwogen, wordt aan den Voorz. opgedragen deze zaak te onderzoeken, om te zien, op welke wijze hieraan een mouw te passen is. Hierna wordt de vergadeiing door den Voorz. gesloten. Nlarlit to Winkel. Donderdag 26 October 1899 Kleiperen f 1,15 a f 1,40. Zoete veen f 1,75 a f 1,85 Bergaraotte f 1,70. Zure present f 1,55. Bellefleur f 1,70 a f 2,10. Engelsche present f 1,50. Reine d'or f 1,70. Huismanszoet f 1,75 Sistersemeins f 1,30. Guise wildeman f 1,55. Meigroen f 2,—. Vlaamsche zoet f 1,70. Kampervenus f 1,10 a Triomphe Jodoigne f 1,50 Superfine f 1,—-. Wijn peren f 1,30 a f 1,35. Reinetzuur f 1,70. Zwartgat f 1,50. Blauwe aardappelen f 0,50 per zak. Bieten f 1,80 per 100. Uien f 145 en Nep f 3,60 per baal. Koolveiling door ,Meuw Leven." Station Noord-Scharwoude. Woensdag 25 October. Roode kool le eoort f 4.25 a f 4.75. 2e soort u 8 25 a u 4 3e soort 2.50 a 3. Gele kool le soort 4a 5 v 2e soort 3.25 a 3.75. v 3e soort 2.25 a 3. Witte kool 2e soort 4.a 4.50. Bloemkool 4,25 a Uitschot van roode kool M 0 80 a 1.90, u y witte kool 1.50 a p. 100 st. Vlugge handel. Donderdag 26 October. Roode kool le soort f 4.a w 4 75. K y 2e soort 3.a 8.75. B 3e soort 2.10 a 2.90. Gele kool le soort 4.50 a n 5. y 2e soort u 3.a 4.—. 3e soort y 1.80 a 2,90. Witte kool le soort n 6 50 a Bloemkool le soort 4 a 5. n 2e soort 3.— a Uitschot van roode kool B 0.80 a 140. witte kool 0.75 a y bloemkool 1.a u 1.90 p. 3.00 st. Vlugge handel. Vrijdag 27 October. Roode kool le soort f 4.a f 4.50. 2e soort 3.a - 3,75. introk. Art. 1 werd daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Naar wij tot ons groot leedwezen vernemen, heeft Meischaert om verschillende redenen als leider vau het Amsterdamsch h Cappella Koor be dankt. Het koor zeil zal daarmee voor- loopig wel tot het verleden bobooren. Jammer 3e soort 2.- 3.—. Gele kool 2o soort 3.50 a 4.50. 3e soort 2.a 3. Witte kool le soort 5.a 2e soort 4.a Uitschot van roode kool 0.80 a 1 90. gele kool l.a 1.50 p. 100 st. Aanvoer van 25 27 Oct. 80.000 stuks. A.sii Paulowna, 27 Oct.'99 De heer M. Wissekerke alhier heeft zich een apparaat aangeschaft tot ont wikkeling van acetyleeugas, naar het systeem Erije. De heer Wevers van Enschedé, ver tegenwoordiger van dit apparaat voor Nederland, was heden alhier, om het werktuig op te stellen en er eene proef mede te nemen. Deze proef is uitstekend geslaagd en de heer W. zal eerstdaags in zijn woning en werkplaatsen „het nieuwste licht" doen schijnen, waaromtrent wij in een volgend nummer nadere bijzonderheden hopen mede te deelen. De vangst van alikruiken is op Wieringen weder in vollen gang. Bij de 150 schuiten houden zich met deze vangst bezig. De prijzen bedragen van f 2.75 tot f 4.per baal. Via Harlingens wordt alles naar Engeland verzonden. De Raad der gemeente Sint Pankras besloot in zijn Donderd. gehouden vergadering, aan de Alkmaar sche Trammaatschappfj de gevraagde concessie te verleenen voor het leggen van een electrischen Tramweg van Alk maar riaar Oudkarspel. Ook het bestuur van het polderdistrict willigde met algemeene stemmen het verzoek in. Tot de Directie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij werd het verzoek gericht, om bij de halte Sint Pankras ten behoeve van het reizend publiek een wachtkamer te bouwen, aan welk verzoek zal worden voldaan. Voor eenige dagen werd gemeld, dat burgemeester en wethouders uit verscheidene gemeenten van Hollands Noorden hunne instemming hadden be tuigd met eene betere regeling der onder- wijzersjaarweddeu van rijkswege. Ons kwam ter oore, dat genoemde opgave niet volledig was. Zoo ontbraken er aan: Burgem. en Wethouders van St. Maar ten, welke corporatie nog wei eeji der eersten was, die hare volle sympathie aan de zaak schonk. Niet in den doofpot! In de zaak van de mishandeling van een Utrechtsch student (een „groen") zijn Woensdag 4 getuigen in de instructie gehoord. In de Vrijdag gehouden zitting van de Tweede Kamer is de behandeling van de .Ongevallenwet voortgezet. Aan de orde kwamen de beide eerste artikelen met het amende ment van dr. Kuyper, om art. 1 als volgt te doen luidenDe werklieden in do na te benoemen 'bedrijven zijn vol gens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen, hun in verband met het bedrijf overkomen. Na breedvoerig debat verklaarde de heer Kuyper zich bereid zijn amende ment in den geeat der .regeering te wijzigen, terwijl de regeering art. 2 Behagen, 28 October '99. Tot klerk aan de Wost- triosche Buik alhier is met ingang van 1 Nov. a. s. benoemd de heer W. van Loo van Oudcarspel, thans in betrekking bij den heer Eecen aldaar. Onder de ambtenaren van het Postkantoor te Schagen en daaron der ressorteerende hulpkantoren circu leert een lijst ter inzameling van gelden ton behoeve van het Roode Kruis voor Transvaal. Donderdag 26 O c t. ^ver gaderde in het gewone locaal te Schagen, de muzikanten-vereenisring 1>. A. V. De presentielijst werd ge- teekend door 22 personen. De Voorzitter wees op den bloeienden toestand der ver eeniging op het steeds aangroeiend ledentalop haar succes met het hoofd doel, en opende met een woord van wel kom de vergadering. Achtereenvolgens werden de punten, ter bespreking aangekondigd, afgehandeld. Langen tijd werd gediscussieerd over de rechten van de leden onderling, hetwelk een ge deeltelijke herziening van het reglement in zich zou sluiten. Een voorstel van den voorzitter, om staande de vergadering eene collecte te houden voor het „Roode j Kruis", ten behoeve van de Transvaal, vond, als zoude van te weinig beteekenis zijn, geen bijval. Besloten werd den maatregel omtrent het heffen van entree bij het binnen komen der danslokalen, ook ingang te doen vinden io de lokalen, waar den maatregel nog niet wordt toegepast. Niet toegestaan zal worden, dat bij danspartijen muzikanten medewerken, die daartoe niet voldoende bekwaamheid bezitten. Binnenkort zal op verzoek van eenige muzikanten, door den bond eene verga dering worden uitgeschreven te Alkmaar, die samenwerking beoogt met de muzi kanten buiten Hollands Noorderkwartier, tot heden nog niet bij den bond aan gesloten, Nadat nog een uurtje gepraat werd over bij de rondvraag opgedoken onder werpen, sloot de Voorzitter met een woord van dank voor de getrouwe opkomst en voor den heerschenden goeden toon de vergadering. Zondag a. s. zal in de C 6- rès alhier de eerste algemeene vergade ring der Smedenvereeniging in het Noorderkwartier worden gehou den. Alsdan zal een definitief bestuur worden gekozen en verdere zaken be handeld. Men verwacht eene opkomst van 60 belangstellende smeden. Nu het mond- en klauwzeer zich weer meer en meer begint te rerspreideu eu in onze naaste omgeving zich verschillende gevallen hebben voorgedaan, ia, ten einde eene sluiting van de markt te voorkomen, de verplichte keuring opnieuw inge voerd. Al het vee kwam Donderdag door twee toegangswegen op de markt. Twee reeartsen, bijgestaan door politieagenten, hielden een nauwkeurig onderzoek, waarna het rund, van een stempel voorzien, tot de markt werd toegelaten. Op de markt was het zeer druk. Van vroeg in den morgen tot in den namiddag werd de handel voortgezet. Honderden marktbezoekers werden door de, verschillende ochtendtreinen naar onze gemeente gebracht Alleen de trein, die te 7 uur uit het Zuiden aankomt, telde 282 passagiers Over 't geheel was de handel vrij wel. Vette koeien bleven prijshoudend, wat met het oog op de stugge Purme- render markt van heteekenis was. Ook de geldekoeien en kalfkoeien braehten goede prij zen op. Vergelijken wij de markt van 27 Oct. '98 met die van den 26en j.1., dan nemen wij een vrij grooten vooruitgang waar. Werden er verleden jaar 550 geldekoeien aangevoerd, thans bedroeg dit 645. Met de schapen was dit nog belangrijker. Tegen 350 in '98, waren er nu 600 op de markt. De handel in vette schapen was vlug. De markt noteerde tot f 28. Twaalf maanden geleden bedroeg de hoogste prijs f 22.Over het geheel is de schapenfokkerij dit jaar zeer goed geweest. Vette varkens waren een wei nig lager. Ons fonds bluschte deze week weer een binnen brandje. Dat zijn er vier in vier weken tijds. Yrij dagmorgen ontstond er ten huize van den heer A. C. M. alhier een begin van brand, die bij ontdekking reeds zulke afmetingen had aangenomen, dat men meende, hem niet te kunnen blusschen. Door het hink optreden van S. W. mocht het gelukken, de vlammen te blusschen. Doordat de dienstbode het jongste zoontje hoorde schreien, ging zij naar het vertrek, waar deze kleine zich bevond, en vond aldus de kamer reeds in vlammen staande. Gelukkig, dat zij oogenblikkelijk is toe gesneld, anders had het onheil bepaald grooter afmetingen aangenomen. De oor zaak van den brand is niet bekend ver moed wordt, dat hij is ontstaan door het gascomfoor. N a u w e 1 ij k s had V r ij d a g- avond do trein van tienen, na even ge stopt te hebben, zich wederom in be weging gezet, of een fiksche trek aan de noodrem deed den ijzeren reus voor de wachterswoning van C. Roos stil staan. Wat was er aan de hand? De vrouw van onzen plaatsgenoot F. R. had hier moeten uitstappen en had dit uit onachtzaamheid vergeten, of de conducteur had verzuimd het por tier to openen van den waggon, waarin „moeder" a's in eene gevangenis zat op gesloten. In «elk geval, zo had weinig lust door te stoomen tot Den Helder. Had zij geen gelijk Gisterenavond hebben zich eenige ingezetenen van Schagen tot een commissie gevormd met het doel, gelden in te zamelen voor onze ongeluk kige, voor vrijheid strijdende stamver wanten in de Transvaal. Enkele dames zijn uitgenoodigd, om onze medeburgers in de gelegenheid te stellen, van hunne sympathie blijk to geven door inteekening op daarvoor gereed gemaakte lijsten. We wenschen dezen dames van harte de beste resultaten toe De heer Kwakkernaat, chef-machinist aan de Westfriosche Stoom tram, heett ontslag uit deze betrekking aangevraagd. Onzo vroegere plaatsge- noot de zeoreorw. lieer Kelkhoven, thans kapelaan te Voorburg, is als zoodanig overgeplaatst naar Amsterdam (St. Catharina- kerk). De uitslag der verkoo- ping ten overstaan van den Notaris H. de Boer, Donderdag jl. in de „Cérès" gehouden, was als volgt Iluismanswouing met schuur, erf, wei- laud en berm, nabij Keinsmerbrug, groot 27 II. A. 59 A. 68 c A., kooper de hr. J. Kaan, Wieriugerwaard, voor f 26571. Twee perceelen bouwland. teWieringer- waard, groot 2 H.A. 9b A. iü c.A kooper de hr. J. Koelman voor f 2730. Twee huizen met erven en pakhuis, in de Hoep alhier, kooper do hr. J. Baars voor f 2210. Op de gisteravond ge houden repetitie onzer Harmonie kapel werd, op voorstel van den president, een collecte gehouden ten bate van het Roode Kruis voor Trans vaal, die f 8.79 opbracht. Onze Harmoniekapel zal haar eerste winterconcert geven op 26 November a.s. Zich een denkbeeld te vormen van den toestand op dit oogenblik in Zuid-Afrika, wordt zeer moeilijk, waar de berichten zooy schaars toevloeien. Eenige dagen geleden borrelden de bronnen van het nieuws meer dan overdadig, ze gaven veel vuil water evenwel. Dat men er wat voer over had, om berichten naar Engeland te zenden, blijkt wel uit het feit, dat één telegram van 1000 woorden het bagatelletje van f4600 kostte. We hebben gelukkig het bericht ont vangen, dat de Engelschen geen hollespits- kogels (dumdums) tegen de Boeren ge bruiken; laat ons hopen, dat het zoo blijft het strekt den Engelschen tot eere, en een weinig mogen zij zich wel in de oogen van het publiek rehabiliteeren, ze zijn al zwart genoeg. Werd er eerst gemeld, dat generaal Symons reeds dadelijk in het eerste ge vecht bij Glencoe was gedood, later ontvingen we de tijding, dat zijn toestand vooruitging; nu evenwel is hij toch aan zijn wonden overleden. Wel vermeldingswaard is, hetgeen de correspondent van de Standard meldt, die in den trein zat, die door de Trans valere bij Elandslaagte buit gemaakt is: Bij het station Elandslaagte stond het sein op onveilig, en de machinist stopte. Vijftig Boeren sprongen toen te voor schijn en maakten zich van den trein meester. De correspondent, een fotograaf en nog twee anderen, die met den trein reisden, werden gevangen gemaakt. De trein bestond uit vijf wagens met vee, proviand en uitrusting, bestemd voor het kamp te Dundee. De Boeren behandelden de gevangenen beleefd, maar de veldkornet dreigde wie hunner wilde ontsnappen met den kogel. Overigens stelde hij ze gerust met te zeggen, dat de Boeren geen wilden zijn. Het waren Transvalers, Vrijstaters en AfrikaandersJ uit de Kaapkolonie. Do correspondent vond, dat ze er als roovers uitzagen de meesten waren gekleed in broek en hemd, met bonte dassen en groote slappe hoeden, maar zij vielen mee in den omgang. Den volgenden dag zagen zij er nog zonderlinger uit, want zij hadden zich toen toegetakeld met de Enge'sche uniformen uit den trein de een had een pet op van een Engelsch officier van den staf, een ander sleepte een geweldige sabel achter zich aan. Maar hoe gek zij er uitzagen, de meesten waren groote, sterke kerels. Allen waren in de beste stemming. Don avond, dat de trein genomen was, presideerde de veldkornet een geïmpro viseerd concert. Eén speelde op een piano, zijn geweer nog over den schou der, en met luider stemme zongen zij het volkslied. Telkens weer wordt men getroffen door do heldhaftigheid, waarmee ff® Boeren alles verlatende ten strijde zijn getrokken, om te vechten voor hun recht en vrijheid. Daarom gelooven we onze® lezers oen genoegen te doen, ze nog' maals een kijkje te geven in een pa'"" culier schrijven van een dame, dat voof' komt in de Kamp. Crt.: ig, „Do oorlog is nog wel niet officiëe verklaard, maar ze willen niet lang®1 wachten met die „sloeppolitiek", zooa»

Schager Courant | 1899 | | pagina 2