ïa PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. TRANSVAAL. Prov. Staten van N.-Holland. Groentenmarkt te Broek op Langendijk. Marktbericht BOVENKARSPEL. Vervolg Gemeente-bekendmakingen, 7 - -l LJHBJL* W Het Dept. Kolhorn der M. t. N. v. 't Alg. heeft j.1. Vrijdag hare Bibliotheek, waarin raim 500 boekdoelen voorhanden zijn, ter beschikking van 't publiek gesteld. In het nieuwe kerkge bouw zijn al die werken onder dak gebracht in een kast, die, wat timmer en schilderwerk betreft, hare omgeving alle eer aandoet. Donderdagavond hielc^ de Vereeniging „Denk en Doe" te Kol- horu eene vergadering met het doel de Transvaal-beweging te steunen. In een minimum van tijd waren de leden het over de zaak eens. Kolhorn werd in wijken, en deze onder de aanwezigen verdeeld, zoodat thans overal lijsten om geldelijken steun circuleeren. Op die lijsten kan men teekenen, zoowel voor het Roode Kruis, als voor de Ned. Zuid-Afrik. Veree niging. Maandag reeds worden alle gelden opgezonden. De werkzaamheden aan de zeeweringen te Groote Kee- ten loopen ten einde. Reeds is het aantal arbeiders tot een veertigtal ingekrompen, die over eenige dagen gedaan zullen krijgen. Tegen de nollen van het Oogmergat is thans een 10 M. breede en 5 M. hooge zanddijk opgeworpen, die door de geheele lengte van het gat loopt. Markt te Winkel van Dinsdag 31 October. Guise Wildeman f 1.60, kleiperen f 1.25 a f 1.40, bakkersweeltjes f 1.70 a f 1.80, gratiolis f 1.70, zoete veen f 1.85 a f 1.90, boerengroen 11.50 a f 1.55, sister- semeins f 1.30, bellefleur f 2,20 a f2.40, knolperen f2.zure present f 1. blauwe aardappelen f 0.45 a f 0.65, hallumergele f 0.40, roode kool f 1.60 a f3.per 100, uien f 1.75 a f 1.85 per baal. Het was de laatste markt in dit sei zoen en het is dus natuurlijk, dat de Voorzitter der afdeeling Winkel van de vereeniging „de Niedorper Kogge", de heer J. Koomen Hz., aan het einde daar van zich gedrongen gevoelde, eenige woorden tot de aanwezigen te richten. Hij wees op het succes, dat men met de markt heeft gehad, een succes, veel groo- ter dan het Bestuur der afdeeling bij den aanvang zich had durven voorstellen. Hij toonde het belang aan, dat de be woners van Winkel en de naaste omge ving bij do markt hebbende prijzen toch, voor de aangevoerde producten verkregen, konden schitterend de verge lijking met die, op andere markten be dongen, doorstaan. Hij wekte èn teelders èn kooplieden op, ook 't volgende jaar de markt te bezoe ken en haar daardoor in hoogere mate te doen worden wat zij reeds iseen bron van vermeerderde inkomsten veor den landbouwenden stand en een gewilde gelegenheid vior de handelaren, om zich van de benoodigde waren te voorzien. Hij wees voorts op den onafwijsbaren eisch van den handel, om de boomvruchten nauwkeurig gesorteerd te hebben en beval den leveranciers aan, minder goede exemplaren afzonderlijk aan te voeren. Ten slotte sprak de heer Koomen zijn dank uit aan den heer Collot d' Escury, den vertegenwoordiger der Stoomtram wegmaatschappij „West-Friesland", voor de welwillendheid, waarmede deze het Bestuur had ter zijde gestaan bij zijn streven om extratrams op marktdagen te verkrijgen. De heer A. J. Onnekes verklaarde hierna, dat hij zich bij het door den heer Koomen gesprokene ge heel kon aansluiten en hij voegde er nog bij, dat het welslagen der markt in hoofdzaak moet worden toegeschreven aan den door de bestuursleden der af deeling „Winkel" betoonden ijver en in zonderheid bracht hij hulde aan den heer Koomen, die zich zooveel moeite voor de zaak heeft getroost en die getoond heeft, dat bij als burgemeester de belan gen zijner gemeente niet enkel w i 1, doch tevens ook weet te bevorderen. Uitslag van de op don 1 November j.1., ten overstaan van den Notaris Backx gehouden veiling van onroerende goederen, gelegen in de ge meente "W inkel. Koopers werden van de perceelen Sectie A, nos 1285, 1286, 1287, 15, 17, 43, 44 en 46, Huis, Schuur, Erf en Weiland, groot 10.86.50 II.A., de heer J. Boots te Winkel, voor f15495.— Sectie A nos. 96 en 97, Wei- lagd, groot 5.32.40 H.A., de hétSten K. Breebaart Dz. en J. Breebaart Dz. aldaar, voor f 4469. Sectie A no. 1281, Weiland, groot 2.11.00 H.A., de heer M. Wurkum te Winkel, voor f 2740.28 en Sectie A no. 1282, Bouw land, groot 2.56 00 H.A., de heer D. Buis, aldaar, voor f 1620.72 Samen t 24325.00 De overige perceelen, Sectie A nos. 1564, 1563, 791, 85 en 86, zijn opge houden. Ingekomen is een verzoek om provin cialen steun van het comité voor den aanleg van een stoomtram Egmond—- Alkmaar— Bergen. Aanvankelijk vroeg dit comité om een renteloos voorschot ten bedrage van der kostep van aanleg, welke f 304.470.36 zullen bedragen, en Ged. Staten hebben bij informatie wel den indruk gekregen, dat do lijn wel van nut zal kunnen zijn, vooral voor Egmond als zich ontwikke lende badplaats en voor Bergen, dat van F een verbeterden verkeersweg toeneming verwacht van het aantal bezoekers. Blijft dus de vraag, in welken vorm en tot welk bedrag die steun zal worden verleend, en daarbij wijzen Ged. Staten op de groote beweging, die er hcerscht tot het verkrijgen van betere verkeers middelen. Het college heeft in onder zoek een plan van de „Holl. Electr. Spoorw. Maatsch. voor den aanleg en de exploitatie van tramwegen in den Haarlemmermeerpolder en zijne omge ving het verwacht etme aanvraag van een vereeniging, die e^p plan poogt tot stand te brengen tusschen Alkmaar langs het Groot Noordhol). kanaal en door de Zijpe met Schagende minister van Waterstaat vroeg de meening van het college omtrent een aanvraag voor een electrischen spoorweg Amsterdam-Hil- versum met zijtak naar Baarn, en een comité in Drechterland wil een verbinding in 't leven roepen van Hoorn met Enk huizen langs de aan de Zuiderzee gele gen gemeenten. Daarbij staat de provincie voor andere groote uitgaven, zoodat Ged. Staten mee- nen, dat de steun, door de Prov. te ver- leenen, meer dan tot dusver moet wor den afhankelijk gesteld van, en geiiven- redigd moet zijn aan dien van de on middellijk belanghebbenden. Als leid draad zouden Ged. Staten daarom voor taan aangenomen wenschen te zien, dat, behoudens bijzondere omstandigheden, de geldelijke steun der Prov. evengroot zijn zal als hot bedrag, dat door de rechtstreeks belanghebbenden wordt bijgedragen. Na een besproking met het comité stellen Ged. Staten dan nu voor, ten behoeve van den aanleg beschikbaar te stellen een renteloos voorschot van 140.000 en voor i 90.000 deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal. Dit laatste bedrag zal rente afwerpen, daar de Holl. Spoor, die de lijn zal exploiteeren, 3 pCt. voor het aandeelen kapitaal wil geven als huur. B e n o e m d t o t A m b t e n a a r ter Secretarie te Edam, de heer M. J. Kroon Mz. te Oudkarspel. Koolveiling door ieuw Leven." Station Noord-Scharwoude. Woensdag 1 November. Roode kool 2e soort f 3.25 a f 4. 3 e soort II 2.— a ii 3.—. Gele kool 2e soort 3.25 a ii Se soort II 2.50 a ii 3 Witte kool 2® soort II 3 50 a ii 4.50. Bloemkool JJ 2,50 a n Uitschot van roode kool 7) 0.70 a li 1.20, u Sele II 1.55 a ij Bloemkool V .90 a li Donderdag 2 November. Roode kool le soort f 4.50 a n 5. 2e soort ii 3.25 a n 4.25. 3e soort ii 2 25 a II 3.—. Gele kool le soort 5 a II 2e soort ii 3.75 a II 4.75. 3e soort ii 2.50 a JJ 3.25. Witte kool le soort ii 3 50 a II 4.—. w 2e soort u 3.— a Uitschot van roode kool ii 0.60 a >J 1 25. H gele n —.90 a II 1 40 p. 100 st. V r ij d a g 3 N o v e m b e r. Roode kool le soort f 4.50 a i 5.50. 2e soort li 3.25 a n 4,25. 3e soort li 2.10 a ll 3. -. Gele kooi le soort li 4 75 a tl 5 25. 2e soort li 3.75 a li 4.50. 3e soort >7 3 a u 3.50. Bloemkool V 1.50 a D 2 50. Uitschot van roode kool JJ 0.80 a II 1.80. Aanvoer gedurende deze drie dagen ongeveer 60.000 stuks. Woensdag as. en vervolgens eiken Woensdag gelegenheid tot afslag van andere producten. Dinsdag 30 October. 500 bos wortelen f 2.a f p. 100 bos. 36100 Reuzenbloemk. 3.a 6.25 2200 roode kooien 2.a 3 50 2100 gele 8.- a 5.— 2400 witte 3.a 5. Woensdag 1 November. 37550 Reuzenbloemk. f 2.a f 4.50 p. 100. 2300 roode kooien 2.— a 3.50 1100 gele 3. a 5. 1200 witte 3.a 5. Donderdag 2 November. 17700 Renzenbloemk. f 2.a f 4.p. 100. 3500 roode kooien 2.a 3. 3200 gele 2.— a 4.- 1300 witte 2.— a 4.— Van de roode, gele en witte kool ko men slechts mindere soorten op de markt. De eerste soort wordt op bestel ling geleverd. Vereeniging „de Tuinbouw." Woensdag 1 Nov. 1899. Bloemkool reuzen f 2 20 a f 4.50 per 100 stuks. Slnitkool roode 1 60 a 2.80 witte 2. a 3 50 savoije 2 80 a 4 50 Aardappelen blauwe, 0.65 a per >/3 H.L. Uien groote 0.90 a Aanvoer 29000 bloemkool. 1800 sluitkool. Donderdag 2 November 1899. Bloemkool reuzen f 1 80 a f 4.50 per 100 stuks. Sluitkool witte 3.a roode 2.— a 2 60 savoije 3 50 a - Aardappelen blauwe, 0.65 a .67s per '/j H.L. Uien groote 0.85 a .90. Aanvoer 31000 bloemkool. 4500 sluitkool. Vrijdag 3 November 1899. Bloemkool reuzen f 2 20 a f 4 25 per 100 stuks. Sluitkool roode 120 a 2.80 witte 2. a 3 50 savoije 3,50 a Aardappelen blauwe,, 0.65 a .72» per 1/s H.L. Uien groote 0 80 a .90. Aanvoer 27000 bloemkool. 5000 sluitkool. Men schrijftvan SCHIER MONNIKOOG Ot ook hier in het noordelijkste dorp van ons vaderland wordt meegeleefd met de stamverwante vrijheidehelden in het verre „westen van Alrika Toen dezer dagen per telefoon van den „vasten wal" bericht werd, dat de Boeren 2000 Engtlschen hadden gevangen genomen, zond het gemeentebestuur den dorpsom roeper met de bel rond, om het nieuws te verbreiden. Het gemeentebestuur oordeelde, dat de ingezetenen niet tot de aankomst der nieuwsbladen behoefden te wachten. Tot Hoofdingeland voor het Ambacht van West-Friesland, ge naamd Gecstmer Ambacht, is door den polder Schagerwaard herkozen de heer C. Bij post. Met deze verkiezing zijn twee dor aftredende hoofdingelanden, zitting nemende in het bestuur van het Ambacht voor het polderdistrict St. Pan- cras en do Schagerwaard, herkozen. ISa de verkiezing van het polderdistrict Noord- Scharwoude zijn deze verkiezingen voor dit jaar geëindigd. Naar menaan het „II aar 1. Dagbl." mededeelt, heeft de oorlog van Engeland met Transvaal voor vele bloe misten een onverwacht effect. De be stellingen uit Engeland komen namelijk niet of zeer schaarech in en de reizigers der firma's worden er allesbehalve vrien delijk ontvangen en kunnen geen zaken doen. De ondergeteekendo, Burgemeester der gemeente Schagen, waarschuwt de inge zetenen en vooral de winkeliers, bij het ontvangen van geld wel toe te zien, of zich daaronder geen valsche „dubbeltjes" bevinden, aangezien reeds stukjes blik in omloop zijn, die in grootte en dikte vrijwel bedriegelijk zijn nagemaakt. Schagen, 4 November 1899. De Burgemeester, S. BERMAN. Schagen, 4 Nov. 1899. Door een der marktbe- zoekers is Donderdag j.1. geld ver mist, een bedrag ongeveer van f 240. Of het den man is ontvreemd, öf dat het op andere wijze is verloren geraakt, heeft bet verder onderzoek, dat is inge steld, niet aan het licht kunnen brengen. De beer F. Heyligers, postdirecteur alhier, heeft ontslag, behoudens aanspraak op pensioen, uit zijne betrekking aangevraagd. Verleden Zaterdag werd het zoontje van den heer B. alhier ver mist waar men ook informeerde of zocht, nergens was de jongen te vinden. Eerst Zondagmorgen bleek het, dat hij 's avonds te voren naar familie in Den Helder was gegaan, vanwaar bericht aan den vader werd gezonden. Ineen paar sigarenwin- kels alhier zijn bussen geplaatst voor bijdragen aan het Roode Kruis. Een sigarententje op de markt ontving Donderdag in zoo'n bus reeds eenige kleine bijdragen, die bereids zijn opge zonden. De Gymnastiek-en Sche rm- vereen. „Lycurgus" heeft Donderdag avond besloten, op nader te bepalen datum een uitvoering te geven, waarvan de netto upbrengst ten bate van Trans vaal zal komen. De vereeniging zal meewerken op den feestavond van „Olympia" te Wieringerwaard op 2 De cember a. s. De beide avonden van den Xïedei-ij kers-wedstrijd zijn vastgesteld op 10 Deo. en 14 Jan. Opgevoerd zullen worden door „Oefening Vooruit" van Uitgeest „De luitenant en zijn oppasser" door „Aurora" van Win kel „Mijn queue is weg"door „Cicero" van Nieuwe Niedorp „In doodsangst" door „De Hoop" van Aartswond „Too- neelstudiën"; door „Harmonie" vau Heer Hugowaard „De Buren" en door Eensge zindheid van Beverwijk „Een onder- handsche verkoop". Gisteravond omstreekslO uur geraakte door onbekende oorzaak het rijtuig van den heer C. B. alhier nabij den Lagedijkerweg te water. Er moest een „sloffer" gestoken worden om paard en rijtuig te helpen,wat gelukkig na veel moeit gelukte. Voer man en paard kwamen met den schrik vrij, alleen aan tuigen en rijtuig kwam eenige averij. Een onzer plaatsgenoo- fen heeft zeker met veel succes „ansichts- karten" van Schagen in den handel gebracht. Toen wij Donderdag een blik over het overvolle marktplein lieten gaan, kwam de wensch bij ons op, om van dat tafereel zoo'n kaart te bezitten. Dat kijkje zou ééuig zijn. In lange rijen stonden daar Honderden runderen van velerlei leeftijd en in sterk vaviëerende kwaliteit. En daar- tusschen een bewegelijke mensehen massa individueel niet minder verschillende. In één opzicht kwamen echter die allen overeenmen was daar om zaken te doen. En over 't geheel was de handel goed. Veel vee werd er aangekocht voor de polders, voor de eilanden en door de weiders tot buiten de omgeving. De vraag naar beste vette koeien was groot. Slagers, tot heden onbekend, «aren aanwezig. Een trouw bezoeker schatte het aantal slagers van „om de Zuid" op meer dan dertig. Prijshoudend, vlug, kon men ook van de vette schapen j zeggen. Kalf koeien waren zelfs duur. Met de hooge boterprijzen moet dat dan ook wel. Vcor geldekoeien, vaarzen en graskalveren werden goede prijzen besteed. Vette varkens, met vrij grooten aanvoer, gingen met 2 et. per K.G. omhoog. Ons fonds boekte 54 stuks vee. Nog een fragment uit een brief d. d. 7 Oct. uit Pretoria Er is hior eon ontzettend enthousiasme en vooral ouder de darnes en vrouwen, ken Afr. dame, die vroeger natuurlijk nooit anders dan Engelsch sprak (wat de vrouwen nu ook bijna heelemaal niet meer doen), zeide tegen een andere Atr. dameHet jou man al opgegaan Ja, zegt de andere, mijn man en mijn twee zeuns. Ja, zegt de eerste weer, „jij mag banje trots wees. en ek is maar banje neerslachtigdrie van jullo huis het opgegaan „vorentoe" en bij mij zal maar net één kan gaan". Maar ach, als je die treinen mot vluch telingen gezien hadtKaapstad was al stampvol en met treinen van 5, 10, 20, ja meer wagens werden nog steeds meer aangebracht. Er waren geen passa giersrijtuigen genoeg en zij werden mee- rendeels op 't laatst vervoerd in open goederenwagens mannetje aan mannetje stonden zij daarin. Ik heb 2 overdekte veewagens gezien volgepropt tot berstens met vrouwen en kinderen. Een kind is in de armen eener moeder doodgegaan van kou, gebrek of beide, en angst. De vrouw hield het doode lichaampje in haar armen en wilde niet dat iemand het aanraakte. Wat zijn die menschen gestraft voor hun boosdoon en hoevelen zullen door hun misdadig drijven nog moeten boeten. De Boeren zijn enthousiast en vol ver trouwen op bun Ged en de rechtvaar digheid van hun zaak, welke die God zal doen zegevieren. Eon correspondent van de Rand Post, die naar de grens vertrokken was, schrijft uit Standertoa Om half acht passeeren wij Grey- liagstad. De Boeren verzamelen zich van alle kanteD. Jongens van 12 jaar en zelfs nog minder zijn te paard en dra gen, indien zij geen geweer bezitten, een gevulden patroonband, en rijden achter de oude Boeren aan. 't Is een merkwaardig indrukwekkend gezicht, om deze ontluikende levens zich in zulk een harde leerschool te zien begeven. De toestand in De Aar. Yan de vrouw van een sergeant van de Engelsche legermacht, die De Aar, het belangrijke spoorwegkruisstation, bij de zuidgrens van Oranje-Vrijstaat, bezet houdt, is een schrijven in de Daily Chronicle gepubliceerd, dat een niet al te gunstig licht werpt op den toestand van die troepen, die nog geen vuur in Zuid-Afrika gezien hebben. Zij klaagt over de kolossale hitte in een land, waar het hoogste plantaardig gewas struikjes zijn van een voet hoog. Ieder lijdt daaronder. Zij moet haar eigen brood bakken, want de bakkers verkoopen een brood, dat in Engeland 10 cent zou kosten en nog kort geleden den klanten 20 cent kostte, aan de soldaten voor 60 cent per stuk, terwijl burgers geen brood meer kunnen krijgen. Nadat zij het lijden van de vluchte lingen van Johannisburg heeft beschre ven, die, doordat de spoorweg vaak op gebroken was, van Vrijdag tot Donderdag, d. i. zes volle dagen, in open beesten wagens moesten doorbrengen, en een woord heeft gewijd aan de versterkingen, die te De iar gebouwd worden, eindigt zij haar brief aldus „Ik hoop, dat we hier geen last van de soldaten zullen krijgen door het mis bruik, dat zij van sterken drank maken. Ik vind, dat men den menschen iets anders behoorde te geven, dan sterken drank, want gedurende deze vree-olijke hitte is men den geheelen dag dorstig en de hitte zal nu nog 6 maanden aan houden." Onze lezers lozen tegenwoordig steeds over artillerie-gevechten en nog eens artillftrie-gevechten,zoodat het niet onnuttig zal zijn, eens te vermelden, met wat ver schillende projectielen daarbij geschoten wordt De tegenwoordige artillerie kent slechts drie soorten van projectielen, te weten: granaten, granaatkartetsen en kartetsen. Granaten (shells, obus) zijn holle pro jectielen, gevuld met buskruit of eenig ander meer brisant springmiddel (dyna miet, meliniet, lydiet, enz.) Zij springen bij een plotselinge vertraging vau hun loop, dus bij bet treffen van den bodem, een muur, een wal, enz. Granaatkartetsen (Shrapnel-shells, obus 5 balles) zijn holle projectielen, gevuld inet 2 300 kogels en een springlading, en voorzien van een inrichting (tijdbuis) om ze op gewilden afstand en bepaalde hoogte in de lucht te laten springende uit werking is dus van boven naar beneden bij de granaten van beneden naar boven- Kartetsen (case shell, boite k mitraille) zrjn metalen cylinders met lichten bodem eu deksel, gevuld met kogels; bij het afgaan van het schot gaan deksel en bodem stuk en de kogols verspreiden zich aanstonds na het vorlaten der mon ding. Het is dus een schot k bout portant dat alleen gebruikt wordt op kleine af standen, 2 k 300 M. Sommige legers hebben de kartets afgeschaft, omdat men de granaatkartets zoo kan stellen, dat zij op 0 M., dus vlak voor de mondin» springt. Oorlogsdapperheid. Een „Central-News"-telegram geeft hoog op van de onbegrijpelijke dapper- heid der Britscho troepen in den aanval van Maandag en steekt ook den Boeren een pluim op den hoed, zeggende: „Even groote dapperheid werd door de Bóeren-artilleristen betoond. Door een veldkijker zag ik een Boeren batterij prachtig geposteerd op den top van een heuvel. Ouzo mannen hadden deze batterij weldra ouder vuur en wierpen granaat op granaat daarheen, de bediening weg maaiend. Maar de vijand hield hot vuur tot het laatst vol. Van achter de bedek kingen kwamen steeds nieuwe manschap pen om de gesneuvelde of gekwetste kameraden te vervangen. Een zestal Boeren stond op het hoogste punt van den heuvel en zag kalm het artillerie- duel aan, terwijl de granaten rondom hen neervielen. Volgens de Petit Bieu zijn de Engel- schen aan hot onderhandelen omtrent een uitlevering van gevangen officieren. Zij bieden aan kolonel Schiel, com mandant Pietorius, Piet Joubert, neef van den generaal, en de andere Boeren- ofiicieren, bij Elandslaagte govangon gemaakt, in te wisselen tegen kolonel Möller en de overige officieren van het 18e huzaren-regiment, die bij Rietfontein in handen der Boeren vielen. De Boeren moeten bereid zijn, om dit aanbod aan te nemen en ook gene raal Jan Koek, die zwaar gewond is, onder de uitgeleverden terug willen heb ben, om hem zelf te kunnen verplegen. Transvaal zou dan nog een 50-tal officieren der Engelschen houden. Het verhaal van generaal White over de nederlaag bij Ladysmith gedateerd 31 October: White meldt, dat hij een verkenning deed, met een groote macht, die in front door hem zelf werd geleid en goed slaagde. Doch do positie, waartegen de verkenning gericht was, werd door de Boeren verlaten gevonden. Een artillerie-gevecht, dat er op volgde, veroorzaakte den Boeren groote verliezen, zoodat zij genoodzaakt waren hunne op stelling te verraden. De Boeren deden toen een hevigen tegenaanval op den rechtervleugel der Engelschen, die terug gedreven werden. Langzaam trokken de Engelsche troepen naar hun kamp terug slechts hier ea daar werden piketten achtergelaten om den vijand waar te nemen. Het Engelsche marine-detachement nam tegen het einde van de botsing aan het gevecht deel. De kanonnen der marine-troepen brachten het vijandelijk geschut tot zwijgen. Een colonne, onder bevel van kolonel Carleton, en bestaande uit de Glouces- tera ea de Ierscbe fuseliers, werd Zon dagnacht uitgezonden om stelling te nemen, teneinde den linkervleugel te beschermen deze colonne werd niet door den vijand verontrust tot aan haar aan komst te Nicholsons Neck. Toen kwamen twee groote rotsblokken van een heuvel rollen, waardoor de muilezeis, voor de muuitiewagens gespannen, verschrikten de paniek breidde zich uit tot de muil ezels met de kanonnen der bergbatterij. De vorachrikte muilezels sloegen alle op verwoede wijze op hol, zoodat het onmo gelijk was ze verder te regeeren. Zoo giDgen het grootste deel van de ammu nitie voor de batterij en van de reserve- ammunitie voor de troepen verloren. De infanterie plaatste echter de bajo net op het geweer, en maakte zich meester van den heuvel, op twee mijlen afstand gelegen, zonder grooten tegen stand bij den vijand te ontmoeten. Zij bleef daar tot den morgen van 30 Octo ber, en besteedde dien tijd aan het op werpen van vluchtige versterkingen. De vijand, die in dien tijd belangrijke versterkingen ontvangen had, begon een krachtigen aanval. De Gloucesters leden groote verliezen en ontvingen bevel terug te trekken. Te drie uur in den namid dag was de ammunitie der troepen op, en werd hun stelling door den vijand genomen. Alle overlevenden werden gevangen genomen. De Engelsche troepenmacht, die hierbij betrokken was, bestond uit tien en een halve compagnie infanterie en een berg batterij. Het doel vau de uitzending was, dat zij zich meester zouden maken van Ni- cholas Neck, ten einde daardoor de rechterflank van don vijand om te trekken. Het mislukken hiervan is te wijten aan de paniek ouder de muilezels, en het verlies der kanonnen dat daarvan het gevolg was. De veiligheid van Lady smith is er in het minst niet door ver minderd. De verbazing, de ontroering, de neer slachtigheid in Engeland over het gebeurde bij Ladysmith was groothet publiek scheurde elkaar de bulletins uit de handen, men las eerst haastig, ten slotte spelde men het ongeluksnieuws woord voor woord om ten slotte het hoofd te laten hangen. Do storm op de krantenloopers was zoo groot als nooit te voren. Een groote menigte verzamelde zich voor het minis terie van oorlog, ongeduldig wachtend op verdere tijding, betreffende de gevan genon. Indien men de neerslachtige menigte zou hebben kunnen ziften, dan zou men bevonden hebben, dat velen hunner persoonlijk belang hadden bij de twee regimenten, nu in hantfon der Boeren. Hetzij vrienden, hetzij bloed verwanten waren onder de troepen en de onzekerheid, of zij tot de gevangenon of tut de dooden behoorden, was duido-

Schager Courant | 1899 | | pagina 2