Jb. DENIJS, C. Eecen Gz. Buitenlandscli Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Heer Hugo waard. Heer Hugowaard. Wieringen. geheugen zal gaan. Straks, als deze feestzaal een gewone zaal zal zijn geworden, als do feestroes voorbij is en ik mijn gewonen werkkring op de secretarie weer zal hebben aanvaard, vanaf 't oogenblik, waarvan het zal gaan naar het einde,mijn leeftijd brengt het mee, daarop bedacht te zijn, daarvan geef ik u de verzekering, tot dat einde zal het mijn eenige wensch zijn, te mogen mede-arbeiden in 't belang van ons bemind Schagen Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de Voorzitter met den wensch, dat de jubilaris een prettigen feestdag mocht hebben, de vergadering. Zooals gemeld, ontving de jubilaris van de gemeentonareu een geel lederen portefeuille met eau bankbiljet van f 100. Van deu Raad kreeg de Secretaris een album met de portretten der heeren, in volgorde van hun zittingjaren geplaatst, nadat eerst burgemeester en wethouders waren voorafgegaan; en eenige fotogra fieën van Schagon. Voor op het titelblad prijkt de opdracht Ter herinnering aangeboden aan den heer Jb. Denijs Jz., bij gelegenheid zijner 25-jarige ambtsvervulling als secretaris der gemeeate. Tor zijde het woord Schagen, dan het wapen onzer gemeente en de jaartallen 1874 1899. Van verschillende woningen woei de driekleur als blijk van de sympathio dor bewoners met het feest van den Secretaris der gemeentegedurende den ganschen dag ontving de jubilaris van vele zijden veel medeleven en warme belang stelling met zijn feest en men gaf ondubbelzinnig te kennen, dat men Schagen gelukkig acht in t bezit van een zoo uitstekend Secretaris, zoo hu maan en behulpzaam voor een ieder, waar zijn voorliohting en assistentie wordt gevraagd, zoo gezien bij collega's en boven-hem-gestelden. We kunnen niet nalaten uit den grooten toevloed van gelukwenschen er eenige te noemeno. m. een telegram met gelukwensch van den oud—burgemeester van Schagen, den heer Beels, dito van het ambtenaarspersoneel afdeeling bevol king te Amsterdam, een schrijven van de Harmoniekapel, een felicitatie van de Schager Rederijkerskamer, een dito van de Zangvereeniging Euterpe, onder bijvoeging van een stoffelijk blijk van hoogachting in den vorm van een rookstel, gemonteerd met zilver, veel bloemen, een gelukwensch in versvorm van den heer M.Yisser alhier, omgeven door een pentee- kenirg van het raadhuis. Het versjo luidt Den Heere bij gelegenheid van het ZILVEREN FEEST zijner ambtsvervulling hoogachtend aangeboden. Wie vijf-en-twintig jaren lang, Den plicht getrouw als Gij, Zijn beste krachten heeft gewijd Aan heel de Burgerij, Dien wacht op 't heug'lijk zilv'ren feest Een „Heil U duizendvoud, Een schat van eer en dank en lof Van allen, jong en oud. Zij mijne stemme in het koor Van dank een bede mee Geev' jaren levens Gode U nog In kalme rust en vree. Loont d' arbeid ook zijn meester steeds, Uw meerder loone zij De achting Uwer Oversten, De dank der Burgerij A a n h e t postkantoor Beha gen en de daaronder ressorteerende hulpkantooren werd gedurende de maand November bij de rijks-postspaarbank ingelegd f 3377.70 terugbetaald f6909.37. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4598. Gepasseerden Donderdag gebeurde er in de Molenstraat eeu ern stig ongeluk, dat middellijk een ge volg was van het bericht van Ladysmith's vermoedelijke inneming door de Boeren. Uit vreugde over deze overwinning stak de heer P. van Twuijver Neêrlands drie kleur uit zijn venster. Vermoedelijk door 't schrikken voor deze vlag, dat een paard, gespannen voor een bak- wagen, op hol sloeg, met 't treurig ge volg, dat twee vrouwen overreden werden de eene, Trijntje Kool van de Kreil, huis houdster bij Bakker aldaar, bekwam eene gevaarlijke beenbreuk, terwijl de andere, Neeltje Zeeman, huisvrouw van P. Kleen van Lutjewinkel, zich ernstig bezeerde aan den schouder; het schouderblad werd gekneusd. Ook de voerman, Braam van IJmuiden, bekwam bloedende wonden. De wagen werd erg beschadigd. Komt bij dit ongeval een woord van dank toe aan de heeren F. Gielen en L. Koomen, voor de bereidwilligheid, waarmee zij ieder eene der vrouwen in hunne woning opnamen, alwaar zij liefderijk verpleegd werden aan den heer J. Rotgans mag een woord van lof niet onthouden wor den, daar hij manhaftig het hollend biest bij den teugel greep en tot staan bracht, waardoor zeer zeker meer ongelukken werden voorkomen. In de heden gehouden vergadering werden tot Notabelen van de Herv. Gem. alhier benoemd de heeren W. v. Stam, C. A. Hoogscbagen, Joh. Govers cn D. Kramer. De heer Pb. de Heer is tot Kerkvoogd gekoaen. "Woensdag 13 December1 zal de heer W. Wijker van Wieringer- waard in het locaal Cérès eon lozing houden over Nora van lbsen. De zoo gunstige oordeelvellingen, van elders i over een dergelijk optreden van den heer Wijker vernomen, doet ons iets heel goeds verwaehtcu. Onze venlenrnsir-kt ge leek, wat aanvoer en gehalto betreft, vrijwel op hare voorgangsters van de j laatste jaren. In handelen prijzen onder scheidde zij zich in haar voordeel. Naar goede een- en anaerhalf-jarige veulens was veel vraag. VoorDuitsche rekening werden ze gekocht tegen 160 a 210 gld. De enkele 4- tot 6-jarige luxe paarden konden van t 250.tot f450.gelden. Werkpaarden gingen van t 60.tot f 110.vrij vlug van de hand, terwjjl voor slachtpaarden van f 40.tot f 60. werd betaald. De aanvoer van over- houders was zeer belangrijk, mot vrij vaste prijzen. Vette schapen waren weinig in aantal, bij een eenigszins trek-i kende markt. De hoogste prijs bedroeg f 29.Ook de aanvoer van vette koeien was zeer middelmatig. Er werd van 25 tot 31 cent besteed. De handel in geldekoeien en kalfkoeien beteekende niet veeltrouwens de tijd is ook voorbij. Vette varkens waren bij minder aanvecr iets beter. IHdEZOKDTN. De Onderlinge Noord- Hollandsche Brand waarborg Maatschappij te Oudkarspel Geiser de Redactie l De heer W. Kuilman te Nieuwe Niedorp verdient eene ernstige terechtwijzing over toon en inhoud van het door hem onder boven- staanden titel aan U ingezonden stuk, zooals dat in üw laatste nummer voorkomt. Daartoe strekke vooralsnog het volgende. De toon van dat stuk is beleedigend en verplicht my om zoo noodig daarop terug te komen. De inhoud spruit voort uit eene lakens waardige onbekendheid met het Reglement der Maatschappij, dat hy we! in handen heeft, doch onjuist weergeeft of niet begrypt. Voluens dat Reglement moet ieder verze kerde in evenredigheid bijdragen in den omslag voor brandschaden en betalen voor administratiekosten. De schrijver weet dat niet te onderschei den en geeft daardoor eene verkeerde voor stelling van de staten, waarnaar hij verwijst, en die over den enkelen of den dubbelen omslag loopen. Daaruit vloeit in zijn betoog voort de kwalijk begrijpelijke vrees, dat de aandeelhouders der Maatschappij, welke hy blijkbaar niet goed gezind is, te veel zullen moeten betalen. Die vrees kan uit niets an ders voortspruiten dan of uit onbekendheid met het beheer en de verantwoording in de Maatschappij, öf uit ongerechtvaardigd wan trouwen. jaarlijks toch wordt openbaar op oen in het Reglement vastgestelden dag aan do hoogste deelhebbers en correspondonten rekening en verantwoording gedaan van de omslagen en ontvangsten dor Maatschappij. Voorat onderzoeken de HH. Commissarissen die rekening. Wantrouwen, verdachtmaking tegen zoodanige aflegging van rekening is voor al de daarbij betrokkenen kwetsend en onduldbaar. Volgons den aan den gemeenteraad van Nieuwe Niedorp overgelegderi staat zou even wel de omslag voor brandschaden over 38 jarer, in klassen Al en A 2 slechts f 0.28 en f 0.55 per f 1000 bedragen. Hoe dat te rijmen met eene verzekering voor hoogstens f 0.70 per mille? De don 31 Mei 1898 tot stand gebrachte wijziging in de klasse A, tengevolge waarvan de omslag voor kerken, scholen en gestich ten ten piattenlande, evenals voor woonhuizen in de steden, met de hel't is verminderd, maakt het voor ieder begrijpelijk, dat f 0.70 por mille voldoende kan geacht worden. Over het heden afsluitende boekjaar zal voor omslag met meer dan f 0.25 en f 0 50 in de klassen A 1 en A 2 behoeven betaald te worden. Wat boven dat bedrag geheven wordt, komt voor administratiekosten, die ingekort kunnen worden, doch niet ten koste der deelhebbers, die er stellig voordeel bij hebben, wanneer in eene gemeente als Nieuwe Niedorp de minst aan brandgevaar onderhevige risico's in de Maatschappij worden opgenomen. Hoogachtend, UEd. Dw. Dr., De Directeur, Polei imrziÉt te weet. Toen Galileï, in navolging van Coper- nicus, bewees, dat de aarde om de zon draait, en hij door de inquisitie gedwongen weid zijne meeningen te her roepen,sprak hij nog deze woorden: en toch beweegt ze zich Dit eenvoudige woord van den grooten geleerde is na verloop van eeuwen een gevleugeld gezegde ge worden. „En toch beweegt ze zich 1" wordt heden op verschillende omstandig heden toegepast. Wij lazen .voor eenige dagen van lord Salisbury het gezegde, dat Engeland, trots don Zuid-Afrikaanschen krijg, met al de Europeesche mogend heden op den besten voet verkeerde. „En toch bewoog zij zich." Eenige dagen later bleek uit officiëuse berichten, dat door Frankrijk en Rusland enkele bedenkingen waren ingebracht en naar de toongevende bladen beweren, zijn thans die bedenkingen tot reuzen massa's aangegroeid, zoodat do Engelscbe luipaard reeds aanstalten maakt, om zijn klauwen te laten zien. Ten spijt van de ministe- riëele beweringen bewoog ze zich dus wel degelijk. En nu barst de lang ingehouden toorn in volle vlagen over de Fransche repu bliek los. Het kalme briesje, lang zamerhand aangewakkerd tot een stevi- gon wind, is plotseling tot een vliegenden orkaan opgestoken. Waf moet de Fransche I regeering het Engelsche jingoïsme lastig geweest zijn, nu het zijn ingchom en kalmte zoo plotseling prijs geelt. e hoofdoorzaak zal wel zijn, dat do 1 ranscb- Russische diplomatie lord Salisbury heeft gedwongen, de Zuid—Afrikaansche staten als oorlogvoerende partijen te erkennen. Deze erkenning geeft aan Engeland wel eenige kleine voordeden, o. a. het recht vau onderzoek bij verdachte sohe- pen, maar daar tegenover staat, dat Enge land thans ofticiëel zijne aanspraken op de suzereiniteit op de Zuid-Afrikaansche Republiek heeft laten varen. Voor de toekomst der Bóeren-republieken is deze erkenning van groot belnng. Het geeft den mogendheden het recht, om bij den vrede eeu woordje moe te prateD. En geland heeft volkenrechtelijk de vrije beschikking over zijn vazalstaten, doch volgens staatkundige tradities kunnen andere volken bij het vredesverdrag tus- scheti twee naties een woordje meesproken. In Petersburg is de mededeeling van dezen oorlogsstand tusechen Engeland en de Republieken blijkbaar met vol doening ontvangen. De Petersburgsche Nowojé Wremja, die voeling met de regeering heeft, zegt, dat de mogend heden nu voortaan het recht zullen heb ben, naar het kamp van de Boeren, behalve afdeelingen van het Roode Kruis, militaire attaché's te zenden en dat zij het geschikte oogenblik kunnen kiezen om tus-chen Engeland en de Boeren republieken tusscheobeide te komen en scheidsrechterlijke bemiddeling voor te slaan. Zooals wij zeiden, is sedert eenige dagen de Engelscbe pers eene algemeene, hefiige campagne tegen Frank rijk begonnen. In Frankrijk beginnen zelfs ernstige bladen de mogelijkheid van een oorlog met Engeland te bespreken. Een oorlog met Rusland als bondgenoot, en niets meer te vreezen hebbende van Duitsch- land, zou een groote ramp zijn voor En geland, als men zich bepaalde tot de maritieme defensiemiddelen, zegt de Gau- loL, Dat men in Rusland volstrekt niet afkeerig van eene gemeenschappelijke actie tegen Engeland is, komt langza merhand aan het licht. Iemand, zich noemende „Diplomaticus," wiens beweringen meermalen gebleken zijn, volkomen waarheid te bevatten, (meu wil weten, dat Joe Chamberlain onder dit pseudoniem staatkundige artikels in de „Fortnighily Review" schrijft), geeft om trent Rusland's houding de volgende opzienbarende verklaringen Moerawjet, steunende op de algemeene antipathie der Europeesche volken jegens Engeland, had eenige regeeringen gepolst omtrent een gemeenschappelijk optreden ten gunste der Republieken. Met name waren Duitschland, Frankrijk en Spanjo uitgekozen, om dit plan te helpen vol voeren, Het plan viel in duigen door den tegenstand van Duitschland. H'êt ligt in de bedoeling der Russische diplomatie, om de Boerenrepublieken bij voorkomende gelegenheden te gebruiken om de Engel scbe macht te verz -akken. „Diplomaticus" zegt: Indien de Republieken onafhanke lijk blijven, heeft Engeland voor het eerst in de geschiedenis een grensland in bezit, dat blootgesteld is aan de krachtige aan vallen van een blanke mogendheid, zonder dat die aanvallen kunnen worden afgeslagen door de vloot. Zulk een blanke mogend heid zou wellicht een bondgenoot kunnen zijn voor een Europeeschen vijand van Engeland En het verlies van zulk een blanke mogendheid zou invloed kunnen hebben op de Europeesche staatkunde. Nu Rusland, althans voorloopig, ge noodzaakt is geweest, Engeland in Zuid- Afrika vrij spel te geven, heeft het met groote vaardigheid het roer over een anderen boeg gegooid. Plotseling komen uit Petersburg be richten, waarin van onderhandelingen met Perzië en Afghanistan wordt gespro ken. Afghanistan staat sedert jaren onder een streng Engelsch toezicht. De Emir geniet een aanzienlijk jaargeld van Engeland, waarvoor hij van zijn kant zekere verplichtingen jegens Engeland op zich heeft genomen. Feitelijk is Af ghanistan de barrière tusschen deEngelBche en Russische bezittingen. Degene, wiens invloed te Kaboel overwegend is, heeft op de tegenpartij een belangrijken voorsprong. Graaf Moerawjef heeft thans gemeend, dat de Russische belangen meebrengen, in Kaboel een gezantschap te vestigen. Dit gezantschap krijgt natuurlijk in op dracht, Engelands positie in den bufferstaat te ondermijnen. Een bijna even belang rijke rol als Afghanistan, speelt Perzië in de Aziatische politiek. Door zijne ligging aan do Kaspische Zee en de Perzische Golf,aan de Russisch-Aziatische bezittingen en Afghanistan is het niet alleen de hoofdweg van Rusland naar Engelsch-Indië, maar kunnen van uit dit kustgebied de Engelsche havens in Voor- Indië bestookt worden. Gelijktijdig met de vestiging van een gezantschap in Kaboel, tracht Rusland van den Schah van Perzië de concessie voor een spoorlijn naar de Perzische Golf te vorkrijgen. Engeland weet natuurlijk zeer goed, dat beide politieke zetten tegen hem gericht zijn, doch het zal bij de kwade zaak een zoet gezicht trachten te zetten, wel wetende, dat het cu de tijd niet is, om door bedreigingen Rus- lands plannen te verhinderen. Voorwaar, indien het Chamberlain en Co. mag ge lukken,over de Republieken te zegevieren, dan is daarvoor wel een hooge prijs betaald. Bjj zooveel tegenspoed cn tegen werking is het voor Engeland eene groote voldoening, dat het Mahdisme in Soedanvry zeker thans voorgoed is vernietigd. I g van den Khalif, dat met snelle marschen naar Khartoem oprukte, ïsdoordeLgyp tische troepen onder generaal Win^ate overvallen, en volgens Enge sche bene ten totaal vernietigd. Abdullah, de Kha lif, is met al zijne Emirs en zijn geheele macht in den strijd gevallen. Osman Digma, de meest bekende var, zijne bevel hebbers, is met weinige manschappen aan het bloedbad omkomen. Voor de Boeren republieken is deze nederlaag in zooverre van beteekenis, dat er in Egypte en Soedan nu waarschijnlijk troepen voor Zuid-Afrika beschikbaar komen. Ook op de oorlogszuchtige stemming vau den Ne gus van Abossyuië zal deze voorspoed van de Engelscbe wapenen kalmeerend werken, wat voor „de goede zaak zeker te betreuren is. De heer H. Gerrits, opzichter vau den polder, staat op de voordracht voor de benoeming in gelijke betrekking voor den polder Grootslag Voor de a. s. volkstelling zijn in deze gemeente als tellers aangewezen de heeren T. Basjes, H. Tauber, G. Sieffers, 8. Brugman en P. Wonder Pz. terwijl de hr. H. Tauber met de administratie vau de volkstelling is belast. De watermachinovande Schager Kogge te Kolhorn bad tot heden 2 ketels, die beide hooguoodige herstellingen moesten ondergaan. Ten einde onderhoudskosten uit te winnen, en mede eene besparing op de steenkool te verkrijgen, besloot het Bestuur voor de twee oude één nieuwen ketel in de plaats te stellen. Woensdag jl. zijn de werkzaamheden door het Bestuur der Kogge geïnspecteerd en atgeschouwd, bij welke gelegenheid is gebleken, dat de nieuwe inrichting aan alle gestelde eischen voldoet. De opbrengst der ali- kruiken-vangst op Wieringen bedroeg in de verloopen week 450 balen, die tegen 3, 3 '/2 ea 4 gld. werden verkocht. De geheele vangst werd via Harlingen naar Londen verscheept. Het door deze gemeente te dragen aandeel in de Nationale Militie lichting 1899 is door heeren Gede puteerde Staten bepaald op vijf man. Wieringen. Door den visscher Jb. K., wonende aan den Oever, is een zwaan geschoteu. Zeer zelden komen deze vogels zóó vroeg de kust opzoeken; misschien wel een voorbode van een strengen winter. Uitslag derverkooping, ten overstaan van den Notaris Duker, gehouden aan het V erlaat, gem. Heer Hugowaard Perceel 1, 3 en 4, zijnde de Huismans- woniug met bouw- en weiland, groot 21.30.78 H.A., gelegen in de gem. Oude Niedorp, kooper de heer K.Over Hz., te Haarlem, voor 34.435 gld. Perceel 2. Het Burgerwoonhuis te Nied. Verlaat, kooper de heer D. Ott te Oude Niedorp, voor 480 gld. 2 Perceelen Weiland te Haringcarspel, groot 4.70.80 H.A., kooper de heer D. Peereboom te Nied. Verlaat, voor 7947.55 gld. 1 perceel Wei- en bouwland te Ha ringcarspel, groot 1.54 20 II. A kooper de heer C. Trompetter te Noordschar- woude, voor 1870.55 gld. Voor de aanstaande volks- telling zijn door B. en W. van Bar- singerhorn voor die gemeente aange steld de heeren D. D. P. Westenberg, voor Haringhui zen en omstreken P. Schuitemaker Jz., voor de westelijke helft van het dorp Barsingerhorn Joh. de Groot, voor de oostelijke helft van het dorpBarsingerhorn; P. Ploeger, voor den Mieldijk en Pool land K. Schoorl, voor Scbringkaagkade, Hemmerweg en de Kreil; G. Holle, voor de Nieuwe Streek en de Oude Streek te Kolhorn L. W. v. d. Meer, Tot kerkel ij kOntvanger bij de Ilcrv. Kerk te liariughuizen de plaats van don heer K. van der i Borl horlonlri: vpr- voor het Keern te Kolhorn N. Dubbel man, voor Onderhuurt te Kolhorn en Lut- je-Kolhorn, en P. v. d. Klooster, voor Hoofdweg van den Waardpolder, den terwijl de heer P. Bronder met de leiding der geheele zaak is belast. Het fanfarecorps „Con- cordia" te St. Pankras (dir. de hr. J.A. v Beelen) gaf Dinsdag en Donder dag 1.1. in het locaal van den heer Greeuw eene uitvoering, de eerste in dit seizoen. Door het uittreden van oude leden bestond hot gezelschap voor een groot deel uit leden, die hot laatste jaar pas zijn toegetreden. Toch slaagde de uit voering uitstekend. De directeur heeft eer van zijn werk en heeft getoond, dat met den noodigen ijver, van de leden zoowel als van den directeur, in betrek kelijk korten tijd flinke vorderingen kunnen worden gemaakt. Ook werden twee tooneelstukjes ge geven en wel: „Roode Sander", door J.y Maurik, en „lle Huisknecht van Dok er Chinine". Beide stukken, vooral het laatste, werden zeer goed gespeeld. In het eerste stuk liet een enkelen keer de rolvastheid wel iets te wenschen «over. 18 111 Uö -- - Oord, die als zoodanig had bedankt, ver kozen de heer J. Borst aldaar. II e t h U i 8 t e Wieringerwaard, aan de Nieuwesluis, door den Notaris Backx in veiling gebracht, is gekocht door denhr. K. Ruijter voor f500. Marktbericht BOVEN KARSPEL. Vereeniging „<1 e T u i n b o u w." Woenslag 29 November 1899 Bloemkool reuzen fijne Sluilkool 100'le witte f8 af 14.50 per 100 stuks. 1.2 50 1.a 150 n H 0 85 a ii 150 n ii u per H.L. Aardappelen blauwe, 0.75 a Uien groote 0.85 a Aanvoer 15000 bloemkool. 4500 sluilkool. Groentenmarkt „Nieuw Leven. Woensdag 29 N o v e m be r. Gele kool 4.25 3.60 a 2.50 a 1.50 a 3 2u a ii 2.10 a 2 - a 0 05 a 1 3.75. 3 2 25. 3—! per 100 0 75 per 30 K.G. Roode kool 2e soort f „3e soort 4e soort 5e soort 2e soort 3e h Rapnn Aardappelen blauwe Een partjjtje schorseneer cn Donderdag 80 November Roode kool 3e soort f 3.25 a f 3 75. 4e soort 2.50 a 3—. „5e soort 1.80 a 2 40. Gele kool 3e soort 1.80 a 2 30. Witte kool 3e soort 3 a 3.50 per 100. Vrijdag 1 December. Roode kool 3e soort f 3.a 2 25 a werd verkocht voor 10 50. 3.75. 2.75. 2,20. 4 25. 3 50. f 2.25. per 100 st. 1 Deo. werden 48.500 4e soort 5e soort 1 80 a Gele kool 2e soort 8 75 a 3e soort 2.30 a Witte kool 3e soort 1.50 Bloemkool 2 a Van 29 November tot stuks geveild. Hoewel de aanvoer niet heel groot meer is, zal toch de volgende week nog eiken dag veiling worden gehouden, om daarna vermoedelijk het aantal marktda gen tot drie te beperken. Eenige dui zenden kooien werden in den loop dor week ook op monster geveild De leve ring geschiedt dan binnen enkele dagen. Inden volgenden zomer zullen in deze provincie ver schillende, van rijkswege gesubsidieer de, wetenschappelijke tuinbouwproefne- mingen plaats hebben, volgens een door den rijkstuinbouwleeraar opgemaakt plan. Te Berkhout en in den Eilands polder te Schermerhorn zullen groen- tenproeftuinen worden aangelegd, en in den Bangerd en te Westerblokker zullen bemestingsproeven voor boom gaarden worden genomen, beplant met appel-, pere- en pruimeboomen, haze laars, aal- en kruisbessen. Door wetenschappelijke tuinbouwproef- nemingen zal men te Beverwijk trachten de „kwade plekken" in bollengronden te bestrijden en te Aalsmeer cultuur- proeven nemen met aardbeien in een kas, verwarmd door een thermosiphon met aardbeien onder vlak glas mot ver schillende variëteiten en bemestings proeven voor hydrangea paniculata-gran- diflora. Te St. Pancras zullen cqltuur- nroeven genomen worden met vroege komkommers en meloenen, gedeeltelijk, voor zoover ze betrekking hebben op de komkommers, ter voortzetting van de aldaar in 1899 gedane proefnemingen, terwijl cultuurproeven met peulgewassen als groente zullen genomen worden in de Niedorper Kogge, Men meldt uit DEN HAAG Dezer dagen is alhier een gehuwde vrouw plotseling overleden, onder omstan digheden en verschijnselen, die deden denken aan vergiftiging door het gebruik van spijs. Hoewel een voorloopig schei kundig onderzoek niet bepaald tot over lijden ten gevolge van vergiftiging con cludeerde, is het stoffelijk overschot ter schouwing overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Op circa 300 M. afstand van het station ZWOLLE ontspoorde de trein,die te9.48 Donderdagmorgen uit Kam pen aldaar moest aankomen. De locomotief geraakte aan eene zijde ruim 1 M. diep in het zand en bekwam eenige averij de bagagewagen, een rijtuig le en 2e klasse waren mede ontspoord. De goe derenwagen werd licht beschadigdeen der buffers had het achterschot van een damescoupé 2e klasse geheel verbrijzeld, zoodat de banken waren ingedrukt. Gelukkig bevonden zich geen passagiers in dit compartiment. Machinist, stoker en conducteur kwamen met den schrik vrij, zoodat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. Nog eens: Ladysmith ge vallen? „Ik ben gezond" is een dood-onschul- g telegram, dat de Engelsche censuur natuurlijk doorlaat als een in de Trans vaal vertoevende zoon dat aan zijn vader hier te lande seint. De Censor kan er niet aan zien, dat dit telegram heel wat anders en gewichtigere beteekent. 1 och is dit het geval geweest met ^oor een inwoner van WORMERVEER ontvangen. Zijn zoon, die in de Transvaal zijn carrière heeft gevonden, had mot de jongst ontvangen mail geschreven, dat hij die drie woor den zou seinen, indien Ladysmith door de Boeren werd ingenomen on, waarlijk, Woensdagavond ontving de vader 'hot veelbeteekenende bericht. Electrische verlichting van spoorweg-rijtuigen. Naar wordt vernomen zullen de spoorweg- rijtuigen der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen binnenkort oleo- risc worden verlicht. Proeven hiermee *I)n m het buitenland genomen.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2