PLAATSELIJK NIEUWS. Tooneel wedstrijd Marktbericht Station Noordscharwoutle. vereen. „Het Witte Kruis". Op de veiling hoegenaamd niets meer aangevoerd. Wat nog aangevoerd werd, bepaalde zich tot 5e soort roode kool en 3e soort gele. .Niettemin is de handel tamelijk vlug en worden langzamerhand hoogere prijzen besteed. Zoo voor le, 2e en 3e soort roode kool f 5.50 tot f 7.f 4.tot f 5.en t 3.tot f 3.75; voor de gele kool f 6.tot f 7.f 5.tot 15.75 en f 3.50 tot f 4.50 en voor de witte f 6.50 tot 1 7.50, f 4 tot f 5.en f 2.50 tot 1 3.50 de 100 stuks. Uien wordt vorkocht voor t 1.75 de 50 K.G. en wortelen tegen 1 1.20 per H.L. De veilingen worden na deze week gestaakt. Vergadering van den Ge meenteraad te Ilaringrcarspel, den 12 December 1899. Tegenwoordig alle leden. De vergadering wordt door den Voor zitter geopend, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de begrooting dezer gemeente voor 1900 door H. H. Ged. Staten is goedge keurd. Voor kennisgeving aangenomen. Voorlezing geschiedt van eene missive van de Commissie voor de pensioneering van gemeentelijke politiebeambten, hou dende mededeeling, dat het nu nog niet mogelijk is tarieven van eene invaliditeits verzekering op te geven, waarom in over weging wordt gegeven, thans eene pen sioenverzekering voor den veldwachter te sluiten en na het bekend worden van de tarieven voor invaliditeitsverzekering, de pensioenverzekering in eene andere om te zetten. Pensioen verzekering op 65-jarigen leeftijd acht de vergadering slechts een halveu maatregel, waarom wordt goedge vonden, de tarieven voor invaliditeitsver zekering af te wachten en daarna eene beslissing te nemen. Door den Voorzitter wordt medege deeld, dat voor de levering van het kunstbeen aan Neeltje Kos eene rekening is ingekomen van f75.alsmede eene nota van verpleging van Klaasje Bos in het Sint Elisabeth Gesticht te Alkmaar van f 12.60. Voor kennisgeving aan genomen. Hierna komt in behandeling het hoofd punt van de agendabrandverzekering van de gemeentegebouwen. De verschillende aanbiedingen nagaan de, blijkt, dat de premie bij de maat- schappijen„de Nederlanden "en „D^ Jong Co." de voordeeligste zijn, waarom na breedvoerige discussie woidt goedge vonden, de verschillende gebouwen aan de beide maatschappijen op te geven en alsdan eene vergelijking te maken tus- schen de door beide te stellen voorwaar den. Aan den Voorzitter wordt opgedragen alsdan eene keuze te doen. De Voorzitter steltvoor, in het belang der veiligheid, voor het raadhuis voor rekening der gemeente een lantaarn te plaatsen, waartoe wordt besloten. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter, vestigt de heer Govers er de aandacht op, dat hondenkarren, die 's avonds zonder lantaarn rijden, gevaar opleveren voor voetgangers. Naar aan leiding daarvan wordt besloten, in de politieverordening de bepaling op te nemen, dat het rijden met hondenkarren des avonds zonder behoorlijke verlichting verboden is. De heer Schoorl brengt de klacht over van een eigenaar van eene grafruimte op de begraafplaats te Dirkshorn, over den slechten staat, waarin dat graf ver keert. De Voorzitter zegt, dat het onderhoud ten laste komt van den eigenaar en de contributie, die jaarlijks betaald moet worden voor eigen graven, enkel strekt tot behoud van het recht. De vergadering wordt hierna gesloten. Verslag van de vergade ring van den Raad der gemeente Wie- ringerwaard, gehouden den 12den Dec. '99, des voorm. 10 ure. Afwezig de hr. A. Sleutel Dz. met kennisg. en de heer D. Kooij Jbz., ver moedelijk tengevolge van het slechte weer. Na opening der verg., lezing en goed keuring der notulen, deelt de Voorz* mede, dat de suppl. begrooting voor den dienst '99 door H. H. Ged. Staten goed gekeurd is teruggezonden. Aan de orde I. Henoeming van een onderwijzeres. De voordracht, door B. en W. aan geboden, luidt als volgt I. E. A. L. C. van de Klashorst te Noordwijk aan Zee2. F. C. Mets te Wormerveer3. H. C. Bergen te Ter Aa. Volgens het bericht van het hoofd der school, den heer P. Stadt, die de dames heeft bezocht, worden deze drie zeer geschikt geacht. Na irzago der stukken wordt No. 1 der voordracht met algem. st. benoemd, om met 1 Januari in functie te treden. II. Benoeming Armonvoogd. Op de voordracht staan de heeren H. Waiboer Jbz. (altr.) en J. Jimmink. Eerstgenoemde heer wordt met algem. st. gekozen. III. De voorz. deelt mede, dat het ijshuis bijna voltooid is en men gisteren een aanvang heeft gemaakt met de vulling. Do heer Koster vraagt, of het niet wenschelijk zoude zijn, de exploitatie van het ijshuis over te dragen aan de De heer Groneman is van meening, dat de gemeente de zaak zeer goed aan zich kan houden en men, met het oog op de j kosten, voorloopig genoemde vereeniging geen dienst zou doen met het aanbieden van de exploitatie. Do heer- Zijp zegt, dat naderhand daartoe nog wel overgegaan kan worden. Alsnu wordt voor do afgifte van ijs voor 1900 aangewezen de heer C. Zwaag. Een tarief wordt vastgesteld als volgt Ingezetenen betalen bij dag f 0.50, des nachts f 1.per emmer,inhoudende 15 L. Aan onvermogenden wordt gratis ijs verstrekt. Yoor onvermogenden worden gehouden zij, die niet in de termen vallen voor een aanslag in den Hootdelijken Omslag. Ten behoeve van buiten de gemeente woonachtige zieken kan in noodzakelijke gevallen, voor zoover de voorraad zulks toelaat, ijs worden afgegeven tegen beta ling van f 1.— bij dag en f 2.bij nacht, per emmer. IV. Ter uitvoering van de verordening op de heffing van den Hoofdelijken Om slag worden vastgesteld de modellen voor de aangifte der inkomens en voor het aanslagbiljet. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de Voorz. tot de rondvraag over. De heer Groneman zegt, dat ingevolge de verordening op de heffing van begra fenisrechten, de vernieuwing van het recht, om gedurende 20 achtereenvolgende jaren in een bepaald graf lijken te be graven, 3 maanden vóór het verstrijken van dien termijn moet worden aange vraagd. Spreker informeert, wanneer de eerste vernieuwing zal kunnen geschieden. De Voorz. deelt mede, dat de begraaf plaats in gebruik is genomen den 1 Jan. 1881 en alzoo in 1901 bedoelde rechten vervallen. De heer Groneman acht het nuttig, zulks tijdig bekend te maken. Verder wenscht Spr. de aandacht van Burgm. en Wetb. te vestigen op het nog steeds ongeregeld gaan van bet torenuurwerk, en ziet gaarne, dat een onderzoek wordt ingesteld, of het uurwerk, dat thans niets te wenschen moest over laten, niet in orde is, of dat soms de klokkenist te weinig zorg draagt voor het op tijd gaan der klok. Is het laatste het geval, dan geeft Spr. in overweging, voor 1900 met een ander deskundige de proef te nemen. De Voorz. belooft een onderzoek te zullen instellen en sluit onder dankzeg ging voor de opkomst de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Oude IVie- doi'p, op Dinsdag 12 December 1899. Afwezig de heeren Van der Oord en Ligthart. De Voorz., de Burgemeester, opent met het gewone welkom de vergadering en deelt mede, dat er niet veel te behandelen is, maar dat niet op meer dere werkzaamheden gewacht kan wor den omdat een paar dingen noodzakelijk afgedaan moeten worden. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Twee missives van den heer rijks ontvanger te N. Niedorp, mededeelende, dat op 1 Nov. en 2 Dec. respectievelijk f 106.966 en f 121.375 door hem aan den gemeente-ontvanger is uitbetaald, worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van den Gemeenteraad van N. Niedorp, om pogingen te doeD tot het verkrijgen van gegevens betreffende het aantal vaar tuigen, dat de siuis te Niedorper Verlaat passeert en de daarvan te heffen sluis- gelden, wordt algemeen goedgevonden den sluiswachter op te dragen, een lijst aan te leggen en bij te houden, waarop van dat passeeren nauwkeurig aanteeke- ning wordt gehouden. Door Gedeputeerde Staten zijn met enkele aanmerkingen teruggezonden de verordeningen op de heffing en invor dering vanlegeegelden, begrafenis- rechten en sluisgelden. Wijl deze wijzi gingen weinig te beduiden hebben, besluit men zonder veel discussie, aan de wenschen van Ged. Staten te voldoen. Bij de rondvraag wordt de heer Over ingelicht omtrent de wijze, waarop de kramersgelden worden geïnd, waarna de Voorz. onder dank voor opkomst en medewerking de vergadering sluit. In de Maandag j. 1. gehou den vergadering dor IJsclub te Wierin- gerwaard werden tot bestuursleden gekozen de heeren P. Stadt, C. A. Wai- boer en J. Bakker. Tevens werd het reglement herzien. Nu in Noord-IIolland er meer en meer werk van gemaakt wordt om 's winters goede communicatie-banen te krijgen, werd ook in deze vergade ring op de wenschelijkheid gewezen, onze gemeente met andere in verband te stellen.Wij stuiten hier echter met onze vaarten altijd op twee bezwaren: schip pers en stoomgemaal. Onze Voorsloot een mooie baan 't zal wel een vro me wensch blijveD. Uitwate rende Sluizen. Tot dijkgraaf van het hoogheemraad schap der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland is bij kon. besluit benoemd de jhr, mr. P. van Foreest, te Ileiloo, en tot hoogheemraad de heer C. Kroon Mz., te Noordschar- woude. Vergadering van den RAAD der gemeente Ondkarispel, op Dinsdag 12 December 1899. Tegenwoordig alle leden, benevens de Vcorz., de heer fubrhop, en e Secretaris, de heer P. Etcen Pi. Na de opening der vergadering worden de notulen van de voergaande gelezen en goedgekeurd. Het eerst wordt in behandeling genomen de verorde ning op de heffing van den hoofdelijken omslag, waarover Gedeputeerde Staten enkele aanmerkingen onder oe aandacht brachten. De ltaad heeft geen bezwaar, (le voorgestelde wijzigingen aan te brengen en inlichtin gen te geven. Op voorstel van den Voorz. wordt hierop officieel aan den heer J. Minderhout, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan do openbare school Door Burg. en Weth. met den Arr .Schoolopziener zijn met eenige sollicitanten proeflessen gehouden, naar aanleiding waarvan zij de volgende voordracht indienen ter benoeming van een nieuwen onderwijzer B. J- Kosten 1, D. Hendriks 2, K. Ktiperns 3, terwijl nog genoemd worden de heeren A A van Os, J. Houtman en J. Nadorst. Burg. en Weth geven zoo veel hun bekend is inlichtingen omtrent deze sollicitanten, waarna tot stemming wordt overgegaan. Met algemcene stemmen wordt No. 1, de heer B. J. Kosten van Goedereede, beooeind. Hierop verlaat de Voorz. de vergadering, om den leden vrijer uiting van gedachten te geven omtrent den te benoemen gemeente-secretaris, naar welke be« trekking Voorz. mede solliciteert. Op de door Burg. en Weth opgemaakte aanbeveling zijn in volgorde geplaatst de hoeren P. F. P. Fuhrhop en A. C. Kroon van Ondkarspe), en A. Couwenhoven van Stompetoren, terwijl voorts in aanmerking kunnen komen de heeren D. J. C. van Doorninck van Zutfen, J. W Lucas te Egmond aan Zee, W. van Mierop te Beest (Geld G. van der Molen, Schoonhoven, A. W van der Pauwert, Borne en J. Vlug, Utrecht. Na bespreking yan de sollicitanten en van het voor- en nadeel eener benoeming van een Burgemeester tot Secretaris, wordt met algemeene st. de Burgemeester, de heer Fuhrhop, tot Secretaris benoemd. De oudste Wethouder, de heer De Boer, deelt.nadat Voorz weder heelt plaats genomen, aan dezen den uitslag der gehouden stemming medn, waarna de algemeene felicitatiën volgen Voorz. dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt, na langzamerhand op de hoogte van de zaken te zijn gekomen, nog lange jaren naar zijne beste krachten en met vollen ijver de betrekking waar te nemen. Wijl dit vermoedelijk de laatste vergadering in dit jaar zal zijn, neemt Voorz. tevens de gelegenheid waar, om den tegen 1 Jan a. s. eervol ontslagen Secretaris, den heer Eecen, hulde en dank te brengen voor de wjjze, waarop hij zooveel jaren zijn betrekking heeft vervuld,en voor de bereidwilligheid, gedurende de korte samenwerking steeds betoond Spreker hoopt, dat de heer Eecen als gemeente ontvanger nog vele jaren aan de gemeente zijn goede diensten zal bewijzen. Ook de raadsleden sluiten zich eenstemmig bij de woorden van den Voorz. aan. De Secretaris, de heer Eecen, dankt de heeren voor hunne waardeering en hoopt nog langen tijd zijn diensten te kunnen aanbieden. Vervolgens wordt behandeld de kwestie van pensioneering vau den gemeente—veldwachter, den heer A. Prijs. Voorz. heeft onderzoek gedaan naar de meest geschikte wijze van verzekering in den geest, zooals de heer Butter in de vorige verg. aangaf. Het was hem echter gebleken, dat een eenigszins beteekenend pensioen op 65-jarigen leeftijd, met uitkoering vau hetzelfde pensioen aan de weduwe, een te hooge premie zou vereischen (ongeveer f 80.per jaar), terwijl er dan nog het nadeel aan verbonden was, dat bij overlijden van man en vrouw beiden, de kinderen niets zouden krijgen. Voorz was dan ook bij zijn oordeel gebleveu, dat de verzekering van een uitkeering in eens van f 1000 op 65—jarigen leeftijd, of bij eerder over lijden aan de nagelaten betrekkingen, de beste oplossing zon zijn. Wanneer dan op dien leeftijd voor die f1000 een lijfrente werd gekocht, zouden de wekelijksche inkomsten niet onbelangrijk kunnen zijn De jaarpremie voor die verzekering bedraagt f 28,70, waarvan de heer Prijs bereid was, de helft bij te dragen. De Baad was het met den Voorz. eens, dat deze oplossing de beste zou zijn. De heer Butter informeert nog, hoe het zou gaan, als de heer Prijs naar elders mocht vertrekken. Men oordeelt, dat dan de verzekering kan worden afgekocht of wel overgedragen aaneen andere gemeente, enfin, zoover is men nog niet. Algemeen wordt besloten, deze verzekering ten behoeve van den heer Prijs aan te gaan, wanneer deze de helft in de premie bijdraagt. Hierna worden ter tafel gebracht de volgende ingekomen stukken 1. een door het bestuur der Noorder Stoomtraui- vereeniging toegezonden teekening van het baanvak in de gemeente Oudkarspel van de aan te leggen stoom tram van Alkmaar naar Schagen. De tram zal in deze gemeente bijna geheel de oostzijde van den dijk houden. 2. kennisgeving van Ged. Staten, dat de gemeente aan het Eijk nog schuldig is een som van f 80 50 wegens te veel genoten rijksnitkeering inzake perso- neele belasting. 3. missive van den heer Rijksontvanger te Nieuwe Niedorp, dat aan den gemeente-ontvanger is uitgekeerd een bedrag van t 211 885. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. een opgave van Burg. en Weth., waaruit blijkt, dat voor inlegering van de Rijksveldwacht tijdens de woelingen in zake Hofman door de ge meente is aangekocht voor f 169.90 beddegoed, waarvan thans voor een waarde van f 24.50 is bestemd voor het arrestantenlokaal. Kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente zijn bereid de overige goederen over te nemen voor f 100. Burg. en Weth achten dit een zeer aannemelijk bod en bieden daarom een concept besluit aan tot verkoop dier goederen. Algemeen is men met deze aanbieding ingenomen, zoodat het concept wordt goedgekeurd, 5. een adres van den heer W. Spiers, houdende verzoek een slachterij te mogen oprichten in het voorste gedeelte van het perceel no. 58 (tegenover den geneesheer), met bij behoorende stukken en teekeningen. Uit een en ander is Burg. en Weth. gebleken.dat geen goede afvoer van bloed, afval, enz, verkregen kan worden, omdat de buren geen toestemming tot loozing over hun ert gegeven hebben en een „achter uit" heeft genoemd pand niet. Voorz. heeft daarom in overweging gegeven, een gemetseldeu put te maken, waar dat bloed enz. in loopt un die telkens met een emmer geledigd kan worden. De heer Borst ia echter ook met dezen maatregel niet geheel ingenomen, omdat zijDs inziens de zwijn- derij nit den put in bet openbare water zal worden geworpen, wat ook niet wenschelijk kan zijn. Andere heeren meenen, dat dit heel moeilijk te voorkomen is en trouwens niet zoo schadelijk als het in stroomend water is zooals bv. „het Waardje." Voorz. zegt nu, dat wel een verordening gemaakt, kan worden, waarbij bepaald wordt, dat alleen op bepaalde plaatsen (in dit geval aan stroomend water) nieuwe slachterijen kunnen worden opgericht. Dit lijkt spreker een uitstekende maatregel, die dan ook voor het vervolg geldt. Na lange bespreking wordt eindelijk goedgevonden zoodanige verordening in bet leven te roepen en daarbij te bepalen, dat slachterijen aan stroomend (met name te noemen) water gelegen moeten zijn. Voorz. deelt hierna mede, dat hij een bezoek gehad lieelt van de gemeente—vroedvrouw, die hooger jaar wedde wilde verzoeken. Bij deze gelegenheid is spreker gebleken, dat zij bijna blind is en naar aan leiding daarvan had Voorz.,in overleg met de Wethouders haar verzocht, een attest van den dokter over te leggen, waaruit zou blijken, dat zij nog in staat is de betrek king van vroedvrouw behoorlpk wanr te nemen. De geneesheer had geconstateerd, dat hare oogen in zoodanigen slechten staat waren, dat zij onmogelijk behoorlijk nis vroedvrouw eene verlossing zou kunnen doen. Nu was evenwel gebleken, dat zij 4 jaar ge leden met goed gevolg een bril gedragen had, welke stuk geraakt en niet door een ander vervangen was Op advies van den dokter zou ze nu naar Dr. Stephan te Amsterdam gaan, opdat die zou onderzoeken of zij door middel van een bril haar gezicht weer vol doende terug zou kunnen krijgen. Blijkt nu, dat ook een nieuwe bril haar niet kan helpen, dan zon Voorz. gaarne zien, dat haar pen sioen werd toegekend, omdat het toch onverantwoor delijk is, een vrosdvrsuw aan te houden, die niet in staat is, bij verlossing met de noodigo nauwkec^heid hnln te verleeiien. D« heer Hart is het u/et den voorzitter eens, dat de tegenwoordige deze wijze onverantwoordelijk is, en dat j, deskundigen haar verder ongeschikt verkla e pl. bt is van den Rian om haar te ontslaan, met tockenuiug V"Algemeen"wordt nu goedgevonden, de kosten voor het onderzoek te Amsterdam voor gemeen te nemen en mocht zij door deskuudrgen met langer geschikt geacht worden, dan kan voorz haar wel de mededeeling doen, dat de Raad bererd is haar te i.ensioneereu.— Voorz. heeft nieuwe politieverordeningen omworpeu, maar zon die liever wenschen te behan delen in een volgende vergadering, opdat z j punt voor punt serieus kuuueu worden behandeld. Men moet niet telkens voor het feit staan hadden we dit nu maar zoo, dat nu maar anders gedaan, en OOK moet een verordening inderdaad toegepast kunnen worden, anders werkt zij op den duur nadeelig. Nauwgezette behandeling lijkt Voorz. daarom nood- 'lle'heer Hart vraagt, of de leden van to voren een concept thuis zullen ontvangen zij hebben dan gelegenheid de zaken vooraf te overdenken. Voorz verklaart zich daartoe gaarne bereid. De lantarenpalen zijn door Barg. en Weth. liter en daar verplaatst en nu zullen nog twee lantarens aangeschaft worden, waarvoor de houten palen reeds besteld zijn. De opgeven prijs van f 14tot f 17. voor straatlantarens lijkt voorz. te hoog, waarom hij het voornemen heeft, twee gewone vierkante lantaarns te koopen. De heer Hart heelt hiertegen geen bezwaar, als die buitenmodel-lautarens dan maar niet geplaatst worden in de rij der gewone. Aan dezen wenk zal gevolg gegeven worden. Bij de rondvraag stelt de heer l'rauger voor, aan den onderwijzer den heer Van Son een gra tificatie te verleenea van t 26. Wel heeft het onderwijs te Oudkarspsl vooral in den laatsten tijd veel geld gekost, maar spreker meent, dat de heer Van Son iu de moeilijke tijdeu, de buitengewone werkzaamheden tijdens de woelingen, die gratificatie ruimschoots verdiend heeft. Allen blijken het met den heer Dranger eens te zijn, zoodat de gratificatie met algemeene stemmen wordt toegekend. Op voorstel van den heer Borst wordt na lang beraad besloten, aan den ouden, blinden en dooven man (zijn naam heeft de verslaggever niet vernomen), die er nog vermaak in heeft met zand te venten, maar die eigenlijk niet in staat is alleen langs den weg te gaan, een geleide mee te geven (b. v. een kind, dat het voor een kwartje graag doet), waardoor hij in staat is, uit te wijken voor rijtuigen of personen, zonder zijn leven in gevaar te brengen. De heer Butter stelt nog voor, den Burgemeester tot Ambtenaar vau den Burgerlijken Stand te benoemen. Br is een nieuwe Ambtenaar noodig (omdat aan den heer Kroon op zijn verzoek eervol ontslag gegeven is) en veel werk wordt uitgewonnen, als de Bnrg. zelf als Ambten, van den Burg. Stand kan optreden. Niemand heelt iets tegen het benoemen van zoodanig Ambtenaar. Voorde derde maai luugeeren de heeren De Boer en Eecen als stemopnemeis. Burgemeester smaakt nu de voldoening ook met algemeene stemmen tot Arubtn. v. d. Bnrg Stand te worden benoemd. De leden feliciteeren den benoemde en deze dankt voor het vertrouwen. Hierna sluit Voorz de vergadering. Schagen, 13 Dec. 1899. t e SCllAGEN, Door de Schager Rederijkerskamer is een tooneelwedstiijd uitgeschreven, die gedurende een drietal avonden in onze gemeente eenige rederijkerskamers zal doen optreden. De eerste dier avonden is j.1. Zondag geweest, Toen hebben gespeeld de kamers „Harmonie" van Heer Hugowaard, „Cicero" van Nieuwe Niedorp en „Door oefening vooruitgang" van Uitgeest. Te ongeveer 7 uur werden deze kamers in het locaal van den heer D. van Twuiver welkom geheeten en de eerewijn aangeboden. Bij dat welkom zeide de heer S. Bierman, de voorzitter der 8. R.Dames en Heeren, ik heet u allen van harte welkom en het ver heugt me u te zien deelnemen aan den wedstrijd, door onze vereeniging uitge schreven en die ten doel heeft de be vordering van de tooneelspeelkunst en de uiterlijke welsprekendheid. Het ver heugt u zeker zoowel als m:j, alle drie de vereenigingen, die hedenavond moe ten optreden, in ons midden te zien. U, „Harmonie" van Heer Hugowaard, is de eerste, die zal optreden. „Harmonie", hoe schoon klinkt uw naam, en cat ge dien met eere draagt, bewjjst wel hei feit, dat ik daar straks mocht vernemen, dat ge uw 25-jarig bestaan eerstdaags hoopt te herdenken. Hoe vele zusterverenigingen mogen op zulk een reeks van jaren niet terugzien, zij gaan te niet, omdat in haar leven geen harmonie bestaat. Harmonie, moogt gij nog vele jaren bestaan en door onderlinge harmonie medewerken aan de beoefening der tooneelspeelkunst. „Cicero" van Nieuwe Niedorp, omtrent uwe vereen, is mij niet veel bekend. Toen ik eenige dagen geledon het jaarboekje van het Tooneelverbond doorlas,ontmoette ik daarin reeds uw naam in den jare 1869. 30 Jaar geleden dus bestondt ge reeds en toen onder de veelbeteekenende leus „Wel te spreken, wel te lezen, moet ons doel en streven wezen," Van harte hopen we, dat het u gegeven zij, u nog vele jaren aan die schoone taak to wijden. Tot slot„Door Oefening Vooruitgang" vau Uitgeest. Uw bestaan was ons tot dusverre onbekend, maar door het aan nemen van een Dieuw lid, dat aan uwe Kamer was verbonden geweest, werd uw bestaan ons bekendik geloof dat ge, door doel te nemen aan dezen wed strijd, die een ernstig doel beoogt, be wijst, dat het u ernst is met de spreuk waaronder go leeft: Door oefening tot vooruitgang. Dames en Heeren, ik ledig een glas op hot welslagen van dezen wedstrijd' Daverend applaus. Vervolgens werd overgegaan tot het ten tooneele brengen van een drietal blij spelen De Buren van Jnstns van Haurik door Harmonie" van Heer Hugowaard' In Doodsangst van M. J. Gillissen, door Mcoro van Nieuwe Niedorp en De Luitenant en zijn Oppasser, van Van Emmerik, door „Door Oefening Vooruit gang" van Uitgeest. Do commissie vanbooordeoling beslaat uit de heeren: E. Kluijver, Jb. Denijs Jz., H. Feisser, W. Roggeveen Cz. en J. H. Ressing. Uitgeloofd wordoneen verguld zilve ren, een zilveren en een bronzen me daille voor do beste kamers verder cm tweetal meiailles voor do beste mede werkende dame 6n don besten optre denden beer. Van een bcoordeoling van het opge voerde van onzen kant is ditmaal na tuurlijk geen sprake, daar we het oordeel van de jury niot willen vooruitloopon en men zich in hoogsto ressort daaraan hooft te onderwerpen. Wel willen we verklaren, dat het Zondag een alleraardigste avond was en men zich best heeft kunnen amusoeren. Het optreden der Kamers en de vele bemoeiingen, die de Schager Kamer zich getroost, hadden een betere opkomst verdiend, en we hopen daarom, dat een volgend maal een grooter publiek aan wezig mag zijn. De voorloopige commis- sie tot beplixntiti" met boomon van de wegen in onze gemeente, had den llden eene tweede vergadering in het café „De Beurs" belegd, welke bijeen komst door een 10-tal belangstellenden werd bijgewoond. Door den waarnemenden Voorz., den heer Melchior, werd verslag uitgebracht omtrent de geldelijke resultaten der circulaires, waarin medewerking van de burgerij voor bet omschreven doel werd gevraagd. Het bleek, dat voor een be drag van 105 gld. was geteekend en wel aan bijdragen in eens voor 64 gld., aan vaste contributies voor 36 gld. en aan donatiën voor f 5. Uit de bogrooting van de beplanting van den Lagedijker weg bleek, dat dit bedrag verre van vol doende is. Thans kwamen twee vragen aan de orde Zal er tot oprichting van eene vereeniging worden overgegaan, en zoo ja, wat zal de vereeniging dan mot deze gelden aanvangen. Omtrent de laatste vraag werden verschillende plan nen aan de hand gedaan en breedvoerig besproken. Tot eene afdoende beantwoording kon de vergadering evenwel met dit bedrag niet komen. Toch meenden de aanwe zigen, dat er nog wegen naar het be oogde doel wijzen, en daarom werd tot de oprichting der vereeniging overgegaan. Als bestuursleden werden de heeren Melchior, Berman, Van Rossem, De Gier en Roodenburg verkozen. Dit bestuur zal zich tot den Raad van Schagen wenden met een request, waarin het verzoek wordt gedaan, dat van gemeentewege de Lagedjjker weg in één of twee jaren zal worden beplant. Ten eiude dit verzoek tot een alge- meenen wensch der gemeentenaren te verheöen, zal de handteekening van al de hoofden van gezinnen (ruim 700) worden gevraagd. Hierna liep de verg ten einde. De best.-leden verdeelden onderling de functiën als volgtde heer Melchior Voorz, de heer De Gier Secr., de heer Berman Penningm, Vergadering van de afdeeling Schagen van de Holland- sche IVIa.atsJclia.ppy van Landbouw, in het locaal Cérès, op Maandag 11 Dec. 1899, des avonds 8 uur. Na opening der vergadering door don Voorzitter, den heer C. Nobel, volgde de lezing der notulen door den Secretaris, den heer S. Berman, en goedkeuring door de vergadering. Onder de ingekomen stukken kwamen vooreen missive van den Directeur- Generaal van Landbouw, Mr. Sickesz, over de zoogenaamde garantiebrieven voor de openbare controle, waarbij een lijst met eenige vragen over de bepalingen omtreDt de openbare controle; zal door den Voorzitter worden ingevuld; Schrijven van de Paaschtentoonstellings- vereen., om, evenals vorige jaren een sub sidie. Wordt besloten een subsidie van f 15 te geTen onverschillig voor wolke rubriek; Een schrijven van den heer Joh. Govers, waarin de mededeeling, dat hij zijn be noeming tot lid van het Bestuur aanneemt; Een schrijven van de gem. Schagen, waarbij evenals vorige jaren f 50 sub sidie aan de afdeeling wordt toegezegd Een schrijven van den heer G. Muijs, waarbij hij als penningmeester bedankt. Volgde punt 2 een bespreking over assurantiemaatschappij van de de Landbouwmaatschappij. Hieromtrent werd besloten, verschillende bepalingen en voorwaarden steeds op het convocatie- biljet te doen drukken, om zoodoende te vostige aam^e'^ maatschappij Verder was aan de orde de benoeming van een correspondent voor do mij., en daar door de lage verdiensten, aan dit rtr °ïen' Wellicht &een liefhebber zon zijn te krijgen, verklaarde do heer ®rma" Zlch bereid, daar hij als seer. dor a-fdeoling daartoe toch reeds is 1_ 1 J- te nomen, 'i Het jaarboekje, "dat telken jare vrmrio* u - UP a'cn te nomen, zoodat hg bij acclamatie als correspon dent werd aangesteld. dooi do maatschappij w^dt uUgigefen maakte nu het punt van een zeer ampele breken werden in^eU^0" g°" Wicht TooÏÏm k„dhP""IJ ™e' den opgeven ^dbouwer »jn, wer- Iö S en. Algemeen was men het

Schager Courant | 1899 | | pagina 2