TRANSVAAL. W. Kuilman. N. de Waard, aangonomen en de wenschelijkheid er- kond, dat in de schoolcommissie een ge neesheer worde opgenomen. Met een woord van dank aan alle aanwezigen voor hunne medewerking, werd hierna de vergadering door den Voorzitter gesloten. Anna. Paulowna, 17 Dec. In de heden gehouden vergadering van den Kerkeraad met het Kiescollege der Herv. Kerk alhier zijn tot ouderling en diaken respectievelijk herkozen de heeren C. Blom en C. J. de Mazuro. Do collecte vooi onze stamgenooten in Transvaal en Oranje-Vrij- staat heeft in Anna Paulowna opgebracht de som van f 388.75. Aande onderteekenaars van het adres, dat uit Winkel is gezonden aan de Directie der Stoomtramweg-Maat schappij „West-friesland", tot wijziging dor dienstregeling op de lijnlöeli&öen- Wognnm, is medegedeeld, dat de beantwoording van genoemd adres door ongesteldheid van den heer Vas Visser vertraging zal ondergaan. De hoop op een gunstige beschikking is alzoo nog niet vervlogen. ulowna, 18 Dec. vaste arbeider zeer noodig is, daar er in de Kleine Sluis had den regel op de wegen overvloedig werk Zatflrdag is. Met algem. stemmen wordt dit gocd- dan Anna Paulowna, A. de Smit van in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een goede vangst. Hij schoot n.1. een grooten otter, welke vergezeld was van twee jongen. Daar de kleinen in de nabijheid der moeder bleven, gehikte gedachtenwisseling w het hem ook,deze beide te schieten, en zoo f 7.per week uit verheugde de gelukkige jager zich Zater- wordt besloten, sollicitanten op te roepen dag in het bozit van drie otters, w< ke |T"f IHGEZ08DEH. algei gevonden. Voorzitter vraagt, hoeveel salaris dien vasten arbeider te geven. Na eenige ordt besloten, hem uit te koerentevens Aan den heer C. Directeur der EECENGZ, O N. H. Brandwaarborg-Mij. te Oudkarrpel. Mijnheer; ondanks de sluiting van het debat, nog voor De het de het bet Inde kolfbaan van den hr. A. Slotemaker te ttarsiriger» lioi*n werd jl. Zondagavond de gewo ne tooneelvoorstelling gegeven ten be hoeve van het St. Nicolaas-fonds voor kinderen van minvermogenden, waarbij ten tooneele werd gevoerd het blijspel „Buttinger en Zoon.* Het stuk, dat juist niet zeer rijk is aan handelingen en door de opeenvol ging van verwarringen en verrassingen veel oplettendheid van de toeschouwers vereischt, biedt evenwel zulke vermake lijke tooneeltjes aan, dat er telkens aan leiding wordt gegeven om eens smake lijk te lachen, vooral als de rol van Pieter Mook goed wordt gespeeld,en dat moet hier wel het geval geweest zijn. Het had bier en daar zelfs voor de vertoo- ners heel wat in, om voldoenden tegen stand te bieden aan de aanstekelijkheid van het lachen, dat uit het publiek werd gehoord. De uitvoering van het rederijkersge zelschap werd dezen keer opgeluisterd door muziek van het fanfarecorps T. O. N. I. D. O., dat geheel belangeloos zijne hulp had toegezegd en eene aan gename afwisseling schonk tusschen de bedrijven van het tooneelstuk. Niet onverdiend dan ook was een woord van dank, dat de voorz van het tooneelgezelschap toebracht aan de leden van het fanfarecorps, voor de rol, die zij voor dezen avond vrijwillig op zich had den genomen, eene rol, die, zooals ook uit de ontvangen entréegelden bleek, niet tot de onbeteekenende behoorde. Jammer, dat, waar zoovelen hunne onverplichte diensten aanboden om aan anderen en aan elkander iets goeds, iets schoons en iets aangenaams te verschaffen, eenige jongelieden onbescheiden genoeg waren om op allerlei wijzen hinderlijk te zijn en door hun gedrag goedgezinde bezoekers te ergeren. Het rederijkersgezelschap, dat uit den aard der zaak prijs stelt op een talrijk bezoek en daarom wel heeft gemeend, dat zon- en feestdagen geschikt waren voor het houden van tooneeluitvoeringen, zal evenwel genoodzaakt zijn, voor het vervolg een anderen tijd te kiezen. 't Zatad, 17 DecemJber 1899. Donderdagavond 1. 1. hadden we 't voorrecht, alhier eene vergadering van „Nut en Genoegen" bij te wonen. Nadat de huishoudelijke werkzaamhe den afgedaan waren, trad de heer Kroo- nenburg van Schagerbrug als karakter komiek op. De indruk, dien genoemde heer als „Joris Goedbloed," „Toontje van Houtum," „Hans de Klepperman," „de Dorpskomiek" en „Een slachtoffer der Wetenschap" maakte, kan hoogst gunstig genoemd worden, en we aarzelen niet, hem voor gezelschappen als „Nut en Genoegen" ten zeerste aan te bevelen; te meer, daar de heer Kroonenburg over eene krachtige, welluidende stem be schikt, iets, wat zijne voordracht nog meer in waarde doet toenemen. Een paar meer ernstige voordrachten van den heer De Yries, waarin hij ons zoo meesterlijk een paar dorpstvpeD schilderde, boden eene aangename afwisseling. Aan 't eind der vergadering sprak de afgetreden voorzitter, de heer De Vries, zijn innigen dank uit voor de vriend schap en de welwillendheid, die de bewoners van 't Zand hem gedurende 11 jaren hadden betoond. Do heer Ruis, onder-voorzitter, dankte den heer De Vries voor den steun en medewerking, „Nut en Genoegen* ver- o hem zeker aan premies en huiden circa f 50 zullen opbrengen. De Smit was welwillend genoeg, om Zaterdagmorgen de dieren even in de school te brengen, waardoor de jeugd in de gelegenheid werd gesteld, door eigen aanschouwing kennis te maken met dit schadelijk roofdier, dat juist r.iet zoo dikwijls wordt waargenomen. oude otter mat vau den kop tot einde van den staart 105 centimeter jongen elk 70 c.M. Nog kan worden vermeld, dat gisterenavond De S. gelukte, ook mannetje te dooden, dat iets kleiner was dan het wijtje, maar ook een fraai exem plaar met een prachtige huid. Beroepen bij deNed. Herv. Gcm. te Zuid-Scliarwoude (toez., ds. J. Heep, te Wijdencs c. a. YVieringen. Vergadering van de IJsclub, gehouden op Vrijdag 15 December 1899, des avonds 7 '/2 uur, in 't lokaal van den heer Engeh Aanwezig 30 leden. De voorzitter, de heer Jb. Mostert,opent de vergadering en verzoekt den secretaris, den heer N. J. Poel, de notulen te willen lezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna doet de penning meester, de heer Berkemeier,rekening eu verantwoording. De ontvangsten bedroegen |f 58.58, uitgaven f 19.85, alzoo een batig saldo van f 38.73; hierbij komt wederom de contributie van 72 leden, bedragende f 36.—, zoodat op 1 Januari 1900 in kas moet zijn f 74.73. De hee ren D. Lont Sr. en Ds. Bax onderzoeken de rekening en rapporteeren, dat alles iD orde is, waarop ze met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Is aan de orde de verkiezing van een presidentde tegenwoordige, de heer Mostert, wenschte liever niet moer in aanmerking te komen, doch de leden gaven aan dien wensch geen gehoor. Na verschillende stemmingen gehou den te hebben,werden op den heer Mos tert 23 en op den heer Keijzer 7 stem- meu uitgebracht. Na eenige twijfeling besloot de heer Mostert, dan toch maar wederom zijne benoeming te aanvaarden. Verder werd besloten, ijs en weder dienende, een. hardrijderij te houden voor mannen boven de 18 jaar. Aan het bestuur werd overgelaten, tijd, plaats en premiën te bepalen. Voor de regeling werden de heeren W. do Jong Cz P. Keijzer, P. J. Wigbout, J. Harder, Jac Kaptcin en J. Jongkind gekozen. Allen waren bereid, hunne functie aan te nemen. De rondvraag niets opleverende, werd de vergadering hierna gesloten. Vergadering van den de betrekking voor den tijd van een jaar.De rondvraag niets opleveren de, wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. Ia een tamelijk goed bezochte ver- gaderiüg. Maandagavond j. 1. in liet locaal van den beer P. Haringhuizen te Jlieutve Jiietlorp, besprak do heer L. M. Hermans van Amsterdam hel onderwerp: „Algemeen Kiesrecht, als grondslagvoor een gtede samenleving, verdedigd tegenover de bour geoisie en de anarchie." Spreker begon met uiteen te zetten, waarom hij zijn vroeger standpunt had verlaten en was gaan ageeren voor't verkrijgen en gebruik maken van poli tieke rechten. Zag hij vroeger geen heil in de parle mentaire agitatie, thans verwachtte hij niets goeds van een revolutie, die, zooals de ervaringen leerden, slechts den eenen tiran gaf voor den ander. Een brand in de Juden Houttuinen te Amsterdam, waarbij 2 kinderen om hot le7en kwamen en naar aanleiding waarvan een adres tot verbetering van den ellendigen woningtoestand aan den Raad was gericht, dat evenwel „voor kennisgeving was aangenomen," had hem op de gedachte gebracht, dat het niet goed is, alleen buiten de muren der regeeringsgebouwen te ageeren, maar dat men ook daarbinnen in de bres moet springen voor de verdrukten. Ook de soc.-dem. actie in de Hoogerhuiszaak, waardoor was verkregen de wijziging in de strafwet, die nn waarschijnlijk binnenkort de invrijheidstelling van de 3 gebroeders zon geven, had hem de over- tnigiug gegeven, dat, zoo in de Tweede Kamer als in de Gem.-Raden, veel te winnen is, dat de arbeiders in hun strijd tegen het kapiialistne kan sterk maken. Drie congressen van openbare gezondheidsleer bad Spreker bijgewoond en eindelijk was het hem gelukt, daarin de meening uitgesproken te zien, dat de aller treurigste woningtoestand dringend verbetering behoeft. tnnnm, Sta mij toe een kort woord te zeggen Ook al hndt li mij niet zoo jeugd herinnerd, dau nog zou uw de overtuiging hebben moeten geven, zijn niet altjjil voordeel is rijper lecltijd geweest regelen genomen hebben, om nw duidelijk san mijne laatste stukje mij dat joug-te- Want gewis, ware ik van Raad der gemeente Wieviofaren, aan steeds leend. Jammer voorwaar, dat er zoo weinig publiek was, want ieder keerde hoogst voldaan huiswaarts. Bij de Ned. Herv. Kerk te Bergeijk eu Riethoven is beroepen Ds. H. de Boer, te Wieringer waard. De W e 1 E e r w. heer D s. II. J, Meutor te Callanteoog heeft het beroep naar Opper- en Neder-Asselt (Gelderland) aangenomen. Transvaal en Oranje- Vrijstaat. Het bedrag der sommen, ingekomen op Maandag 18 December 1899, des na middags 2 uur. Afwezig de heeren V. Ileijblok, J. Tijsen en P. Tijsen. Voorzitter de heer L. C. Kolff, Burgemeester. Na opening door den voorzitter, worden door den secretaris, den heer Poel, de no tulen der vorige bijeenkomst gelezen en vervolgens door den Raad zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ie. Voorzitter deelt mede, dat do ge meenterekening over het dienstjaar 1898 bij besluit van heeren Gedeputeerde Sta ten dato 29 Nov. 1899 No. 63 is goed gekeurd, sluitende met een batig saldo van f 1787.67, 2e. Dat de suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1899 eveneens door heeren Ged. Staten is goedgekeurd. 3e. "Wordt gelezen een schrijven van de heeren A. Zomerdijk, W. Bruul en Jb. Mettes, behelzende de mededeeling, dat zij hunne benoeming als tellers voor de 8ste tienjarige volkstelling aannemen. 4e. Is ingekomen een missive van het bestuur der vereeniging het „lloode Kruis", vermeldende, dat het door de gemeente aangeboden zeegras niet kan worden aangenomen, om reden de tweede ambulance reeds naar Zuid-Afrika is vertrokken. Daarbij betuigt het bestuur van boven vermelde vereeniging haar hartelijken dank voor de belangstelling. 5e. Worden de verordeningen op de heffing en invordering van begrafenisrechten, na eenige wijzigingen te hebben ondergaan volgens verlangen van heeren Ged. Staten, opnieuw vastgesteld. 6e. Deelt de voorzitter mede, dat de begrooting voor het dienstjaar 1900 van heeren Ged. Staten is terug ontvangen, met verzoek om verschillende posten, welke verhoogd of verlaagd zijn, te willen toelichten. Spoedig wordt hieraan door den raad voldaan. 7e. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede, dat de aanbesteding voor de straat verlichting heeft plaats gehad; laagste inschrijver voor het dorp Hippolytushoef was de heer C. Slikker voor f 142.- Hoeveel meer nut zou zoo'n congres kunnen hebfcen, als de leden die noodige verbetering in de Gem.-Rvden konden bepleiten. Kracht moest men achter zijne eiscben zetten, auders baat bet eischen niets, en dat vermocht men, als men zeil in de regeeringalichamen zitting had. Dan zou niet zonder protest gebeuren, wat in Amsterdam plaats vond, nl. dat er van gemeente wege f 90.000 voor do Kroningsfeesten werd uitgegeven, terwijl er nooit geld is, wanneer de werkloozen hulp noodig hebben. Spreker ging verder de geschiedenis na van de beweging voor algemeen kiesrecht, van af het eerste adres, dat daartoe der Tweede Kamer werd aangeboden. Als gevolg van die kiesrecht-beweging was htt kieswetontwerp Tak ontstaan, dat evenwel kad moeten plaats maken voor de wet Van Houten, waarvan de eenige deugd was, dat ze Van Houten zelf uit de Kamer had gehouden, en waarvan de gevaren en „voetangels en klemmen" werden opgesomd en aangetoond. Ondanks velen eu velerlei tegenstand in dat opzicht gaan bourgeoisie en anarchie samen ging de beweging voor algem. kiesrecht toch vooruit. „Toch draait ze", kon spreker zeggen, evenals Galliléï inder tijd van de aarde Dat de bourgeoisie met de arbeidersbeweging reke ning hield, werd op verschillende wijzen betrekking hebbende op de A'darasche raadsverkiezingen aan getoond. De bezitters zagen zeer goed in, dat het geen denkbeeldige voordeden waren, die de soc -demo craten zouden kunnen behalen. Zooals het nu gaat, moeten de arbeiders steeds armer en armer worden en eindelijk geheel ongeschikt en niet in staat, physiek en moreel, om voor hnn rechten te strijden. Maar geef ze door politieke actie een staatspensioen, uitkeering bij ongevallen, (heler dan nu), g e w a a r b o r g d recht van vergade ring, enz, enz,, en zij zullen steeds sterker worden en bekwaam voor den klassenstrijd Niet alleen buiten de lichamen moet men afbreken; ook daarbinnen, en opnieuw weer opbouwen. Maar afgezien van al die voordeelen, moet men voor algem. stemrecht ijveren, omdat het is het meest natuurlijk recht van den arbeider. De heer Schermerhorn bestreed de sociaal-democratie als nog grooter geweldstaat dan de tegenwoordige. Van de individualiteit en solidariteit alleen verwachtte spreker heil, en wauneer die eigenschappen bij de arbeiders ingeworteld waren, had men geen wetten noodig Herhaalde repliek en dupliek van spreker en debatter duurden voort, tot te ongeveer half twaalf de vergade- ning door den Voorzitter, den heer S. Vogelenzang van Winkel, met een opwekkend woord werd gesloten. lid. r, dan zou ik of veel krassei maat- oni nw wanbeheer in het lichtte stellen, o f «n dat lijkt mij op het oogenblik het meest waarschijnlijk ik zon bedacht hebben, dat een bunsing, in het nauw gebracht, begint te stinken en dat het wijs is, om het beest te laten Icopeu, zoolang men er zelf geen schade vau heelt. Maar zoo verstandig was ik nog niet In jeugd— naïveteit hoopte ik opopenbure uitlegging van verkeerd hpgrepen dingen, er niet aan deukende, dat men mij met lyddielbommen zon trachten onschadelijk te maken. Ik wil geen pogingen meer doen, die tol rechtvaardiging van uw directie kunnen leiden, want Wilke vragen ik ook stel en hoe duidelijk ik mijne wenschen inkleed, gij ontwijkt ze alle met een omzichtigheid en een slimheid, die ieder lezer met mij de overtuiging moot geven, dat U mijn vragen niet kunt beantwoorden, zonder U zelf te blameeren, zonder uw beheer als ondeugdelijk aan de bespotting van elkeen prijs te geren. Bij de vele dingen, die onze polemiek mij geleerd heelt, valt in ij o a. dit op: als een jongen „enfant lerribie" zuoals ik, U zooveel vragen kan, waarop U hot autwoord schuldig moet blijven, zooals ik uit betrouwbare bron vernam, zelfs met behulp van een bekend advocaat te Alkmaar, wat zou in deze dan wel een ervaren en der zake kundig man in staat zijn te doen ik gebof van U verplet teren. Maar ik heb meer geleerd Als ik worden, zoo oud als U, met grijze haren; merischenleeltijd leven zal, dau hoop ik, dat het niet alleen mijn haren zullen zijn, die eeibied afdwingen; dat mijn lange leven zelf dien eerbied verdiende. Doch als ik, oud en grijs, den weg langs ga en 'k moet mijn hoofd afwenden of de hoed over de oogen drukken, als ik menschen tegenkom, jeugdigen en niet-jeugdigen, dan wil 'k verpletterd zjju. Met mijne beste wenschen, verblijve ik Uw dw. Nieuwe Niedorp, 18 December. een doen ond moet als ik een Geachte Redactie! In Uw blad van Zondag 17 December '99 lus ik in het Binnenlandsch Nieuws ditToen schipper C. Zwaan Donderdag 14 Dec '99 met zijn schuit door het ijs ging om de markt te Alkmaar te bezoeken, werden door baldadige hsnden te Schagerbrug zijn lijnen stuk gesneden, om reden hij 't ijs stuk maakta. Mij dunkt, de aanzetters tot deze prachtige daad want ik twijfel niet, of 't zal wel op bevel ten uitvoer zijn gebracht hebben toch ook getoond, niet veel verstand te hebben. Ik zoa wel eens willen zieü, wat anderen zonden gedaan hebben, indien zij moesten zorgen, dat met een zoo slechten weg de kaas aan de markt kwam; of. zij dan ter wille van 't ijs zouden blijven liggen. Maar dit is mijns inziens gedaan door opgezweepte heethoofden We zullen eens zien, of de ijsmannen, indien het ijs het toelaat dat er arren op kunnen, of zij dan, wanneer hun burgemeester,dokter of raadsleden met hun arren op de baan komen, dezen ook zoo zullen behandelen. Ik denk wel van niet, en dat gaat voor plezier en 't bovenvermelde ging voor brood. Ik weet zeer goed, dat dit geheel buiten mij omgaat, inaar als vroegere plaatsgenoot deed 't mij aan dit te moeten lezen,en ik hoop, dat de snijders der lijnen hun welverdiende straf ciet zullen ontgaan. U, mijnheer de Redacteur, dankende voor de verleende plaatsruimte, Uw Abonné, Schipper te Dirkshorn. en do 66o batterij veldartillerie 9b zes twaalfponders snelvuurkanonuen van de marine, tot dicht bjj de rivier oprukten, liot bleek, daar vol te zitten met vijan den, die eensklaps een moordend vuur openden van dichtbij, waardoor alle paarden gedood werden, eu de artilleristen waren gedwongen bij de kanonnen te blijven. Eenige der wagenbespanningen vonden beschutting voor de troepon in een donga (uitgedroogde rivierbedding), en wanhopige pogingeu werden gedaan om de veldstukkon weg te brengen, maar het vuur was te hevig en slechts twee kanonnen werden gered. Daar het scheen, dat de troepen een doelwit voor do granaten zouden zijn, en zij hun leven opofferden in de moedige poging om den doortocht te forceeren zonder steun van do artillerie, gaf ik aan de troepen bevel om terug te trekken, hetgeen zij in goede orde deden. Den geheelen dag bestookte een aan zienlijke vijandelijke macht mijn rechter flank, maar zij werd teruggehouden door de bereden manschappen onder lord Dundouald en een deel van generaal Barton's brigade. Het was een snikhoete dag, de hitte was zeer afmattend voor de troepeu, wier houding uitmuntend was. Wij hebben 10 kanonnen in den steek gelaten en er één door granaatvuut- verloren. Ik vrees dat de verliezen in Ilart's brigade zwaar zijn, ofschoon ik hoop, dat er naar verhouding niet veel ernstig gewonden zijn. De 14e en 66e batterij hebben ook ernstige verliezen geleden. Wij zijn naar ons kamp te Chieveley teruggetrokken. Een officiéél telegram meldt, dat het totaal verlies van Buller 1097 man is, nl 82 gesneuveld, 667 gewond en 348 vermist. De vernietigende indruk, dien de achtereenvolgende nederlagen in Zuid- Afrika in Engeland hebben gemaakt, vertolkt zich niet alleen door de uitingen der pers,maar ook door de maatregelen der Regeeriug. Onmiddellijk worden plannen gemaakt, om nog meer mannetjes naar Zuid- Afrika te zenden. Een zesde en zevende divisie is nog niet genoeg, reeds woidt achtste geformeerd. Zijn er geen Zondag jl. werd er te il'iVuire Mie dorp op de zaagmolenhaven een alleraardigste wedstrjjd gehouden, hardrijden op schaatsen door jongeos van beneden 10, en van 10 tot en met 12 jaar Na een verwoeden strijd, waarbij een groot aantal „gevallenen" te betreuren was, bleven overwinnaars: in de afdeeling „Juniores" de jongeheeren H. D. Wilken, le prijs, een paar schaatsen, J. Hijts, 2e prijs, een ijsstok met monteering van schaatsen en A.Blok, 3e prijs, monteering voor een paar schaatsen, i en in de afdeeling „Seniores" de jongeheeren van boven 10 jaar: D. Olie le, Jb Jonker 2e, J. Prins 3e en K Speels 4e prijs. (Dezelfde prijzen als in de jongste afdeeling; no. 4 evenals uo. 3.) DIRKSHORN. Het jaarlijksche feest met de leerlingen der Zondagsschool alhier zal plaats hebben op Zondag den 7en Januari a,s., inde Ned. Herv. Kerk Behalve andere verrassingen, welke hel Bestuur den leerlingen bereidt, zal er een vertooning vau lichtbeelden plaats hebben, welke zeker een aangename afwisseling zal bieden nan de leerlingen,zoowel als aan het groot aantal volwassenen, die het feest gewoonlijk bijwonen. Aan den LANGEDIJK zijn de prijzen der groenten, ten gevolge van het vriezende weder, de laatste week zeer gestegen, terwijl de handel, althans die in de verschillende koolsoorten, ving is. Voor le soort ronde cn gele kool wordt lot f10. per 100 stuks besteed, voor witte kool f 8 50 per 100. Uien, welke nog weinig verhandeld worden, staan nog steeds op f 1 75 per baal van 50 K. G., koolrapen op f 2 5 f 2.50 per 100. De heer J. G. van Eden, hoofd der school in de Moerbeek te NIEUWE NIEDORP, heeft aan den Raad eervol ontslag uit die betrekking gevraagd tegen 1 Februari a. s., wegens zijn optredeu op dien datum als mede-directeur van de Nederlandsche Nering-VerzekeriDgmij. to N.-Niedorp. ANNA PAULOWNA, 19 Dec. 1899. Ook hedenavond zijn do Volksvoordrachten uitmuntend geslaagd Door het gunstige weer was de zanl van Vcerburg geheel vol. Behoudens enkele nummers, die uitvielen, waarvoor echter eenige verrassende in de plaats kwamen, was het programma in hoofdzaak geljjk aan dat der vorige week Wij kunnen dus conslateeren, dat do Volksvoordrachten zeer in den smaak zijn gevallen en bijgevolg waar schijnlijk in een volgend jaar zullen herhaald worden. De heer Zwier Visser, nmbtonaai bij de arr.-rechlbank te ALKMAAR, tracht eene groote visscherij —vereeniging in den lande te stichten met het doel de misbruiken in den vischhandel en bjj de visscherij tegen te gaan en een fonds voor oude visschers en voor visschersweduwcn en weezen te stichten- Te Texel is eene afdeeling opgericht met aanvan kelijk 60 leden en donateurs. Donderdag a. s. wordt te Amsterdam eene algemeene vergadering gehouden. Engclschon en Boerenjongens, Men schryft uit DEN HELDER: Officieel wordt gemeld, dut te' hoogte van het lichtschip Haaks een stoomschip, geladen met rozijnen, Na zóóveel nieuwsdrie nederlagen in één week, is het geen wonder, dat er van de laatste dagen maar weinig belang rijks is mede te deelen. De nederlaag van Bullor is het nieuw ste, waarvan in het vorig nummer alleen maar een korte vermelding kon worden opgenomen. Deze slag bij Colenso, of Toegela, of hoe de geschiedkundige naam ook zal zijn, is het grootste succes, dat de Boeren, behaald hebben tot nog toe. Want al hadden de Boeren bij Stormberg en later bij Magerefontein wonderen gedaan, voor den grooten Buller waren we toch wel wat bang. Hij werd goprezen als eeu uitnemend legerhoofd, een man met een koel hoofd, een scherpen blik en een ijzeren vuist. En zijn kalm voorwaarts- gaan, steeds het oog links en rechts ge vestigd, scheen die goede verwachting van hem te zullen waar maken. Eerst genoeg troepen,dau met het scheepsgeschut zich van een geweldige artillerie voorzien, toen verkenningen gehouden, wegen aan gelegd, een infanterie-brigade vooruit geschoven en eindelijk de stellingen der Boeren onder geschutvuur genomen. Als die man eindelijk toe zou slaan, dan kon men zich van een geduchten klap verzekerd houden. En nu die schitterende overwinning der Boeren, dat gansche échec dei Engel- schen, die zoozeer een overwinning, een OU lilgüDUUlüTtJU K,jy M Zuid-Afrikaanscho Vereeniging, is thans voor losse of vaste arbeiders noodig zijn. gestegen tot f 820.00LÜ41/Ï. De heer Kuut is van oordeel, dat een t""7" 1 1, rv111- in beslas genomen door den Brifsuhen krniacr voor en voor het doip Den Oever la g de zcepnlitie Hearty. Men verzekert, dat het schip, Schrijver de heer C. D. Lont voor f 09.'D. „j, wejj W89 nunr jjela^oabaai, dooi deEngelschen 8e Is aan de orde' het onderhouden ia in bealag Keuomen daar men bevreesd was, dat van ingeschreven bij de. Nederlandse!, I de, hoofdwegen; voordtter vresgt, of bier--*» schitterende overwinning, noodig hadden, Het telegram van generaal Buller zelf is zoowat het eenige bericht, dat van het gevecht bekend is geworden. Het luidt Tot mijn leedwezen heb ik een ernstige nederlaag te melden. Ik trok uit met mijn goheele strijdmacht van het kamp bij Chieveley om 4 uur in den morgen. Er zijn twee doorwaadbare plaatsen in de Toegela, en het was mijn plan, door een daarvan mij een doortocht te banen. De driften zijn ongeveer twee mijlen van elkaar. Mijn plan was,de eene of do andere te forceeren met één brigade, gesteund door de centrale brigade. Generaal Hart moest de linkerdrift aanvallen, generaal Ilildyard den rechterweg, terwijl generaal Lyttelton in het centrum den een of den ander zou steunen. Vroeg op den dag zag ik, dat generaal Hart niot in staat zou zijn, den door tocht te forceeren, en ik zond hem bevel terug to trekken. Ilij had evenwel met grooten moed aangevallen en zijn voorste bataljon leed zeer veel. Kolonel Brooke was ernstig gewond. Ik gaf toen generaal Ilildyard bevel op te rukken, hetgeen hij deed, on zijn voorste regiment bezette bet station Co lenso en de huizen bij de brug. Op dat oogenblik hoorde ik,dat de geheele macht artillerie, die ik had gezonden om den aanval te steunen, n. 1. de 14e te vallen een geregelde troepen meer, dan maar vrij willigers, militie, landweer. Buller blijft nu al geen opperbevel hebber ook meer; iu zijn plaats is be noemd de veldmaarschalk Roberts voor de Engelsche troepen in Zuid-Afrika en lord Kitchener tot chef van den gene- ralen staf. 't Blijkt wel, dat de Engelsche regee ring door haar tegenspoed het hoofd kwijt raakt, door direct van bevelhebber te veranderen na een éérste nederlaag. De indruk van den tegenspoed bij het Engelsche volk is al zeer merkbaar, de regeering wordt zoo langzaam-aan van alle zijden aangevallen en krijgt van den tegenspoed natuurlijk de schuld. Ia Ier land is meu zeer bij de hand met be toogingen tegen de regeering. Chamber- lain, die een bezoek aan Djblin heeft gebracht, is daar ook niet vriendelijk ontvangen. Men hield er een betooging ten gunste der Transvalere. In de Kaapkolonie is de indruk voorde Boeren zeer gunstig; men meldt reeds, dat de goheele strook der Kaapkolonie tusschen Queenstown en de Oranje-rivier, in opstand tegen het Engelsch gezag is. Dat kon natuurlijk niet uitblijven. Generaal Gatacre kan noch voor-, noch achterwaarts. Hij moet zijn stelling, die thans bijna in een vijandelijk land ligt, versterken, alle troepen concentreeren, die nog te redden zijn, en wachten tot hij ontzet wordt tenzij de Boeren tegen zijn kamp, Sterkstroom, aanvallend gaan optreden. De positie van Lord Methuen is eveneens hachelijk; er bevinden zich reeds Boerencommando's in zijn rug, die hem van alle verbinding zullen trachten af te snijden. De volledige lijst van de verliezen, door generaal Methuen bij Magersfontein geleden, zijn aanmerkelijk grooter dan eerst werd opgegeven. In het geheel zijn gesneuveld, gewond, of gevangen genomen 70 officieren en 893 onderoffi cieren en minderen, samen 963. Van de Black Watch zijn 42 onderofficieren en manschappen gedood, 182 gewond, 111 worden vermist. "Wat is nu in do naasto toekomst in Zuid-Afrika te wachten Niets tenzij de Boeren thans aanvallend gaan optreden tegen Methuen, Gataere of Buller. Alle drie zijn zij tot onmacht gedoemd. En van de mooie plannen, om Kimberley ot Ladysmith te gaan ontzet ten, kan thans zoo min iets komen als van den inval in den Oranje-Vrijstaat. Uit Londen wordt aan de Indépen- dence Beige geseind Het gerucht gaat, dat president Kruger stappen heeft gedaan tot staking der vijandelijkheden en het sluiten van vrede. Hij wordt daarbij gesteund door het Afrikaander ministerie der Kaapkolonie. Of 't waar is P P Londen, 19 Dec. De tweede editie van de Times bevat een telegram van Mod- derrivier, gedateerd 17 December, volgens 't welk de toestand op 't oogenblik van dien aard is, dat het leger in een im passe geraakt is. Do Boeren verzamelon een grootere krijgsmacht en breiden hun versterkin gen aan beide flanken uit, doch zij zijn niet iu staat om de Britschc stelling aan

Schager Courant | 1899 | | pagina 2