Zondag 31 December 1399. 43ste Jaargang ïïo. 3482. 1899-1909. Mslisïdiig. Bureau: ëCMAiilljiAl, JLaan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W1 K E L. Dit nummer twee bladen. bestaat uil EERSTE BLAD. Gemeente S c h a g e n. Bekendmakingen. 8ste VOLKSTELLING. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER Alititti Nieiws-, COURANT. AlïnrtsEiie- k Liiünvllil en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTLEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post i 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een achtergebleven hond en een gevonden rozenkrans. Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63.) (Koninklijk besluit vaD 2 Mei 1899, Staatsblad no. 113j. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8ste algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 December 1899 en 1 Januari 1900 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij, die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 Dec. 1899 em 1 Januari 1900 zullen worde», rond- bezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld: eene blauwe kaart (voor een man of jon gen),of eene witte kaart (voor een vrouw of meisje). Bovendien moet door of voor ieder aan de woning, waar hij t ij d e 1 ij k a an w e z i g is, ingevuld worden, eene oranje kaart (voor tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene rose kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje). Het hoofd van ieder gezin of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoor lijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller,wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel blauwe, witte, oranje en rose kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te verkrijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering nooaigen burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauw keurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Schagen, 5 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. ongebouwde of gebouwde eigendommen, teneinde uitvoering te kunnen geven aan een in het belaDg der volkshuisvesting vastgesteld bouwplan, of aan een plan vastgesteld met het oog op de uitbreiding van de bebouwde kom eener gemeente. De onteigening geschiedt ten name der gemeente of van vereenigingen of maatschappyen, in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, eu als zoodanig, onder goedkeuring harer statuten en reglementen, door de Regeering, Gedeputeerde Staten gehoord, toegelaten. Onteigening heeft plaats uit kracht van een besluit van den gemeenteraad. Wij zullen niet in de bijzonderheden treden, die, volgeas den nieuwen titel van de onteigeningswet, de onteigening die gemakkelijker is gemaakt, moet doorloopen, maar alleen mededeelen dat slechts de we r k e 1 ij k e waarde der goederen wordt vergoed.Bij de bepaling daarvan wordt niet gelet op verhuiskosten, kosten voor inrichting van een nieuw gebouw, over drachtskosten bij aankoop van een zoodanig gebouw en renteverlies. Indien het te onteigenen gebouw onbewoonbaar is verklaard, wordt vergoed de waarde van den grond en van de bouwmaterialen, ingeval het gebouw voor geen enkel doeleinde kan worden gebruikt. Ingeval het gebouw echter tot eenig ander doeleinde dan bewoning zoude kunnen worden gebruikt, wordt vergoed de waarde van den grond en van de bouwmaterialen, vermeerderd met zoodanig bedrag, als billijk kan worden geacht in verband met de meerdere voordeelen, .welke de eigenaar nit bedoeld gebruik zou kunnen trekken. Indien een aanschrijving tot het aanbrengen van verbeteringen volgens de bepalingen der Woningwet is gedaan, zonder dat daaraan gevolg is gegeven, wordt vergoed de waarde, die het gebonw zoude hebben ingeval zoodanige verbeteringen waren aangebracht, met aftrek van de kosten van verbetering. Indien het gebouw door een grooter aantal personen wordt bewoond, dan volgens plaatselijk gebruik ge oorloofd is, wordt bij het bepalen van de werkelijke waarde geen rekening gehouden met de vermeerdering van huurprijs, welke uit die overschrijding voortvloeit. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gemeenteraad in de aan de onteigening voorafgaande onbcwooub lar- verkiaring een machtig wapen heeft om een perceel tot zijn juiste waarde terug te brengen, terwijl de ontvangen huurprijs de waarde van een gebouw niej; verhoogt, indien het blijkt, dat daarin meer menschen wonen, dan de wet veroorlooft. Het komt ons voor, dat de wetgever hier geheel en al is tegemoet gekomen aan het verlangen, in het rapport van den heer Drncker c. s uitgedrukt. Van ongebouwde eigendommen wordt vergoed de som, die zij in het. tijdperk, beginnende achttien en eindigde zes maanden vóór den dag, waarop het voor stel tot het raadsbesluit betreffende de onteigening werd ingediend, bij volledigen verkoop hadden kunnen opbrengen van ten hoogste twee m tanden, of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden kan worden gesteld dat R nn w UOOgMtJ UIICuuuudiu 0 I hij, die zonder schriftelijke vergunning van B. en W j een tot woning bestemd gebouw opricht of zoodanig gebouw geheel of gedeeltelijk vernieuwt, met dezelfde straf wordt bedreigd; dat hij, die als verhuurder niet of niet behoorlijk voldoet aan een der verplichtingen, hem bij deze wet of by .plaatselijke verordening op gelegd, een boete kan oploopen van ttn hoogste vijf en twintig gulden; dat het niet of niet tijdig gevolg geven aan een aanschrijving om de bewoning te staken of te doen staken, een geldboete van ten hoogste vijf gulden voor eiken dag, dat men in verzuim is, met zich kan slependat hij, die geen gevolg geeft aan de aanschrijving omtrent overbevolking, kan gestraft worden met een geldboete van ten hoogste drie gulden voor eiken dag verzuimdat hy, die na verloop van den gestelden termijn van ontruiming, de woning niet verlaat of zoodanige woning betrekt, wordt beboet met ten hoogste drie gulden voor eiken dag verzuim dat de eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder, die zulk een woning ter bewoning afstaat, met dezelfde straf wordt bedreigd; en eindelijk, dat hij, die het aangebrachte kenteeken der onbewoonbaarheid vernielt of onleesbaar maakt, gestraft wordt met een geldboete van ten hoogste honderd gulden, dan meenen wy ons overzicht van het wetsontwerp te kunnen eindigen. Alleen deelen wij nog mede, dat de bevoegdheid, deu gemeenteraad toekomende ingevolge art. 135 der gemeentewet1), ten aanzien van hei onderwerp, waarin deze wet voorziet, gehandhaafd blijft, maar dat alle bestaande plaatselijke verordeningen, het onder.werp der volkshuisvesting regelende, binnen twee jaren na het tijdstip, waarop deze wet in werking treedt, indien zij niet met inachtneming harer bepalingen binnen dien termijn zijn herzien, komen te vervallen. (Slot volgt.) 2) Aan bem (den raad) behoort het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden vereischt en van andere, betreffende huisvesting der gemeente. Burgemeester en Wethouders van Schagen noodigen bij deze belangheb benden, die over den jare 1899 van de gemeente iets te vorderen hebben, uit, hunne rekeningen vóór of op den len Februari a. s. ter plaatselijke secretarie in te leveren, Schagen, 22 Dec. 1899. Burgem. en Weths. voornoemd, S. BERMAN, De Secretaris, DENIJS. Het rapport van de heeren Drucker, Greven en Krnseman, waarvan in ons eerste aitikel sprake is, verlangde o.m. van het Rijk, dat het door nadere regeling en uitbreiding van|het onteigeningsrecht, aan de gemeentebesturen de bevoegdheid toekende tot onteigening in het belang der volkshuisvesting en bovendien het onteigeningsproces vereenvoudigde. Waar de huisjesmelkers door het volstoppen hunner perceelen met een zoo groot mogelyk aantal gezinnen, de opbrengst van een perceel aanmerkelijk verhoogden en derhalve ook de koopwaarde, diende dit door onteigening, op een andere wijze dan thans mogelijk is, onmogelijk gemaakt te worden. Zooals wij aan het slot van ons vorig artikel mededeelden, bepaalt art. 26 van het wetsontwerp betreffende de volkshuisvesting, dat aan de onteige ningswet wordt toegevoegd een vierde Titel„Over onteigening in het belang der Volkshuisvesting." In het belang der volkshuisvesting kan onteigening plaats hebben lo. ter ontrniming van oppervlakten, waarop tengevolge van gebrekkigen toevoer van licht en lucht of gemis van andere voor bewoonbaarheid noodzakelijke vereischten, in verband met den ouderlingen samenhang der gebouwen, afdoende verbetering der woningen langs anderen weg bezwaarlijk uitvoerbaar is; 2o. ter verwijdering van een of meer woningen, waarvan afdoende verbetering in verband met hare Rffging, onderling of ten opzichte van andere woningen of perceelen, bezwaarlijk uitvoerbaar is: 3o ter verwijdering van eén of meer woningen of perceelen, die, al of niet geschikt ter bewoning of niet ter bewoning bestemd, beletten dat aangrenzende of nabijgelegen woningen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht 4o. ter verkrijging van de beschikking over -i M' De Woningwet zorgt ook voor de uitbreiding der bebouwde kommen van gemeenten, waarbij thans de gemeentebesturen vaak op zoo groote moeilijkheden stuiten, welker overwinning in den regel zulke groote kosten na zich sleept In gemeenten, die meer dan 20.000 zielen tellen, alsmede in gemeenten, wier zielental meer dan 10.000 bedraagt en sedert de voorlaatste volkstelling met meer dan een derde is toegenomen, stelt de raad, behoudens vrijstelling van Gedeputeerde Staten, een plan van uitbreiding vast, waarbij de grond wordt aangewezen, die, grenzende aan de bebouwde kom, in de naaste toekomst voor den aanleg van straten, pleinen en parken is bestemd. Dit plan wordt ten minste eenmaal in de tien jaren herzien e-n ligt ter gemeente-secretarie ten minste vier weken voor de vaststelling en daarna voortdurend voor ieder ter inzage. Daarvan zou echter misbruik kunnen worden gemaakt, door op de aangewezen terreinen te gaan bouwen, of op andere wijze hun waarde te verhoogen, en daarom is de gemeenteraad bevoegd, in het belang van regel matige uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente, te verbieden; dat gebouwen worden gesteld of herbouwd op grond, welke aan de bebouwde kom grenst en ingevolge een voorafgaand raadsbesluit in de naaste toekomst voor straat, plein of park bestemd is. Toch is het wetsontwerp tegenover de eigenaars of beheerders van perceelen niet zoo draconisch, als het er bij den eersten aanblik wel uitziet. Er wordt daarin ook rekening gehouden met de goedgezinden, wier finantiëele totstand echter niet zoodanig is,dat de ze hen in staat kan stellen om de verbeteringen aan hun perceelen aan te brengen, welke in het belang van gezondheid, veiligheid of zedelijkheid noodzakelijk zijn. Bij besluit van den Gemeenteraad kannen rentedra gende voorschotten worden verleend aan hen, die van B. en W. een aanschrijving hebben ontvangen om verbeteringen aan te brengen, onder voorwaarde van aflossing, uiterlijk in veertig jaren, in gelijke jaar termijnen of bij wijze van annuïteit. Deze voorschotten zijn boven hypotheek bevoorrecht op het gebouw, teu behoeve waarvan zij zijn verleend. En om nu vereenigingen ol maatschappijen, die de verbetering der volkshuisvesting op het oog hebben, haar taak gemakkelijk te maken, kannen ook bij besluit van den gemeenteraad aan dezen, onder nader bij algemeenen maatregel van bestuur te iegeien voor waarden, voorschotten en oijdragen worden verleend, onder voorwaarde, dat het bedrag, hetwelk voor rekening der vereeniging of der maatschappij blij ft, uiterlijk in veertig jaren, in gelijke jaarlermijaen of bij wijze van annuïteiten, wordt afgelost. Bij besluit van den Gemeenteraad kunnen gronden en gebonwen worden aangekocht, teneinde deze aan vereenigingen eu maitschappijen over te dragen tot aanbouw of verbouw van woningen in het belang der volkshuisvesting. Een groot gevaar vorr de richtige uitvoering van deze wel door de gemeentebesturen, zon ook kunnen liggen in de minder gunstige finantiëele positie der gemeenten zeiven, In dat geval kunnen door de Regeering uit 's Rijks kas voorschoiten worden verleend. De rente en de aflossing daarvan moeten voldaan worden in ten hoogste veertig gelijke annuï teiten, maar wanneer dit sommigen gemeenten soms i door onverwachte omstandigheden bezwaarlijk zou vallen, dan kunnen daaraan, tot betaling dezer aonuï- 1 tuiten bijdragen worden verzekerd uit 's Rijks kas Tot bijstand in de uitvoering van deze laatste I bepalingen wordt een college ingesteld, dat de aan vragen om voorschotten en bjjdragen onderzoekt, toezicht houdt op het richtig gebruik daarvan en overigens de werkzaamheden verricht, waarmede het 1 bij algemeenen maatregel van bestuur wordt belast. Wanneer wij nu nog mededeelen, dat op overtreding der verordeningen, door de gemeenteraden in het belang van gez indheid, veiligheid en zedelijkheid in betrekking tot de volkshuisvesting gfluaakt, hechtenis j Nog een enkele dag en 1899 behoort tot het verledene Met zijn lief en leed,doch zijn leed vooral, is het voor vele landen in en buiten Europa een jaar van hooge beteeke- nis geweest. Enkele volken zijn op het hel lend vlak van politiek verval langzaam verder naar beneden gegleden,andere heb ben hunne staatkundige en economische grenzen aanmerkelijk uitgezet, weer der den zochten zich in ongerechtigheid te versterken, of voerden een worstelstrijd tegen heerschzucht en dwinglandij.Onder de rijken, wier macht en aanzien geweldig leden door de staatkundige zon den der voorvaderen, neemt Spanj'e eene eerste plaats in. De laatste overblijfselen van zijn koloniaal wereldrijk werden in 1899 voor het grootste deel aan Duitsch- land verkocht. Waar zijn de fijngevoe lige, trotsche Spaansche Dons van wel eer gebleven, die den roem van hun land, de glorie van het volk, de eer van hun almachtige kaste op de punt van hun de gen droegen Ze zijn veelpraterig, parle mentair geworden, die er in bewilligden hunne koloniën voor geld van de hand te doen. Alle verschijnselen vertoonen zich in het ongelukkige en toch zoo schoone koninkrijk, dat de dagen van ramspoed en achteruitgang nog vele zullen zijn; ja er zelfs toe kunnen leiden, dat het land en de regeering uit den chaos van uit putting, teleurstellingen, verdeeldheid en beroeringen in een geheel anderen vorm te voorschijn zullen treden. De Republikeinsche propaganda in Catalonië, de earlistische verschijnselen in de Baskische provinciën, de militaris tische politiek van de generaals, trots de vernederingen der laatste jaren, de heerschzucht der kerk, als gevolg van de drieste houding der bisschoppen, voorspel len waarlijk voor de toekomst niet veel goeds Weinig beter, doch niet zoo I beslist op den voorgrond tredende, is de toestand in het aangrenzende Portugal. Financiëel onmachtig, is het aan de genade van zijne schuldeischers overge laten. Duitschland en Engeland hebben zich den berooiden toestand van de schatkist ten nutte gemaakt, om zich van de Atrikaansche bezittingen van het land te verzekeren. Hoe, en tegen welken prijs, Portugal van zijne koloniën in Afrika en Azië afstand heeft gedaan, zal waarschijnlijk wel in 1900 aan het licht komen. Toch schijnt de geest der bevolking nog niet zoodanig verstompt te zijn, dat betere tijden verwacht kunnen worden. De openlijke sympathie, die door de pers en heel het volk voor de Boeren aan den dag wordt gelegd, zijn getuigen van rechtschapenheid en eerlijkheid, die het beste doen hopen. Het jaar 1899 ging voor het derde der Latijnsche rijken vrij kalm voorhij. Naar aanleiding der onlusten te Milaan in 1898 werden door de regeering vrij strenge politieke wetten bij de Kamer in gediend,die de linkerzijde tot krachtige be- toogingen aanleiding gaf.Sedert de afslui- ting van het handelsverdrag met Frank rijk is de verhouding tusschen beide rijken aanmerkelijk verbeterd. De rol, welke Italië zich bij de verdeeling van China toegedacht had, werd door de Chineezen niet geaccepteerd. Voorloopig blijft de San-moen-baai voor anderen beschikbaar. België verkeerde in 1899 bijna door loopend in eene kieswetcrisis. De cleri- calen, zeer tevreden met den bestaanden toestand, hadden een ontwerp in elkander gezet, dat hun bewind in lengte van jaren zou bestendigen. De vooruitstrevenden en in 't bijzonder de sociaal-democraten verzetten zich eerst ten sterkste in de Kamer tegen dit partij-geknoei, en gin gen ten slotte straatbetoogingen tegen het ontwerp organiseeren. Van alle kanten besprongen, wist minister Van- denpeereboom ten slotte geen andere uitkomst, dan zijn ontwerp iu te trekken. De politieke toestand was evenwel reeds zoo verward, dat de heer Van- denpeerebootn de teugels van het bewind aaD den heer De Smet de Naeijer moest overgeven. Deze diende eeD nieuw ontwerp in,geba seerd op de evenredige vertegenwoor diging, dat thans door Kamer en Senaat tot wet is verheven. Een wet op de arbeids-overeenkomst behoort mede tot de belangrijke, wetsvoordrach- ten, die in 1899 werden afgedaan. Frankrijk wist zich in 't afgeloopen jaar van de Dreyfus-poliep, die zijn krachten sloopte, los te maken, 't Is waar, velen hadden de oplossing der zaak anders gewenscht, doch voor land en volk is het een zegen, dat althans voor loopig de rust in de gemoederen is teruggekeerd. Na de geruchtmakende Fashoda-zaak wist het met Engeland tot een overeenkomst te komen, die beider belangen in het Niger-gebied nader regelt. 'Toeh zijn daarmee de vele twistpunten, die tusschen beide landen bestaan, in geenen deele tot beider genoegen veref fend. Er blijft eene donkere wolk boven de betrekkingen» dier Staten hangen, die reeds meermalen redenen tot groote ongerustheid heeft gegeven. De betrekkingen met Rusland blijven van hoogst vriendschappelijken aard. Bij verschillende gelegenheden is geble ken, dat beide landen in diplomatieke aangelegenheden samengaan. Het Chineesche pachtgebied geeft zoo nu en dan aanleiding tot moeilijkheden. Voor eenigen tijd werden weer een paar zee-officieren in de buurt van Kwang- I tsjouwan vermoord. Over 't geheel bleef de toestand in het Hemelsche Rijk vrijwel dezelfde. Een oogenblik bestond er vrees, dat Engeland en Rusland wegens spoorwegconcessies aan laatstge noemd land in Oost-Azië met elkander in botsing zouden komen, doch een overeenkomst tusschen beide rijken heeft j dit gevaar afgewend. Het belangrijkste verschijnsel in Oost- Azië is de toenadering tusschen China en Japan. Hoe en wat er tusschen beide volken van het gele ras is beklon ken, is voör de Westersche diplomatie nog een raadsel, doch niemand twijfelt er aan, of tusschen China en Japan is de oude vete in een vriendschappelijke toena- i dering overgegaan. Naar men wil, is de Eogelsche invloed sedert eenigen tijd in Japan tanende, terwijl die van Duitsch land in de Oost-Aziatische landen bij den dag toeneemt. De broeder van Keizer Wilhelm, die sedert een paar jaar in de Japanseh-Chineesche wateren, als opperbevelhebber der vloot fungeert, heeft de belangen van Duitschland in dit deel der wereld belangrijk bevorderd. Over 't geheel is de koloniale positie van Duitschland aanmerkelijk versterkt. Van Spanje kocht het de Marianen en Carolinen-eilanden, terwijl het voor eenige weken, wegens zijne stilzwijgende toe stemming inEngelsche rechtsverkrachting, de Samoa-eilanden als bloedprijs ontving. Duitschlands stamverwante Dabuur Oostonrijk-Ilongarije, bemoeide zich al heel weinig met de buiten-Europeesche politiek. In Europa bepaalde keizer Frans Jozef er zich uitsluitend toe, om de Bali an-staten zoo nu en dan op de na- buurechap van denTweelingstaat te wijzen. De Oostenrijksche invloed is duidelijk merkbaar in Roemenië en Servië, terwijl in Bulgarije en Montenegro, Rusland de eerste viool speelt. Verder had de Keizerlijke regeering door loopend te kampen met een nationalen naijver en rassenhaat tusschen Czechen, Duitschers en Polen, Roemeenen en Hon garen, Slavonen, Serven en Italianen. Ook nu nog beheerscht de taal- en quo tum-kwestie den gehezlen binnenlandschen toestand. Met tartende onbeschaamdheid trad, gesteund door de oud-Slavische partij aan het Russische hof, generaal Bobri- kof in Finland op. De sedert 100 jaren gewaarborgde rechten werden met ruwe hand geschonden. Een beroep op den groothertog-tsaar mocht niet baten. Een adres, door bijna heel het Piusche volk den tsaar aangeboden, werd min achtend van de hand gewezen. Het laat zich thans aanzien, dat op den bestaan- den voet met kracht aan de russificatie van het Pinsche volk zal worden voort gegaan. Buiten de grenspalen beijverde Rus land zich, den verkregen invloed in China te versterken en uit te breiden. Met bekwamen spoed wordt de bouw van den Si- berischen spoorweg voortgezet. Een zijtak door Mantsjoerije naar Port Arthur werd mede onder handen genomen. Met begeerige blikken blijft de Russische beer het Aziatische Italië, Korea, be schouwen. Doch ook Japan heeit de blikken op dit schiereiland gericht. Uit dien wederkeerigen naijver weten som migen in de toekomst reeds een oorlog te distilleeren. Met een gevoel van verlichting werd algemeen het vredesmanifest van den tsaar ontvangen. Velen zagen reeds in de naaste toekomst het duizendjarig rijk van vrede en verbroedering aangebroken. Het kleine Nederland, dat boven velen werd uitverkoren om de gemachtigden van vorsten en volken te ontvangen, was zelfs een oogenblik verheerlijkt, dat in het laad der vrijheid ook de wieg van den vrede zou staan. Wel werd de hemel voor een wijle verdonkerd, toen het be kend werd, dat, Engeland ter wille, de Vrijstaat en Transvaal van de conferentie waren buitengesloten, doch men troostte zich in de oprechtheid der regeeringen en de eerlijkheid der machthebbers. Hoe verschrikkelijk zou het ont waken uit den schoonen droom zijn.Terwijl Engelands vertegenwoordigers met fari- zeesche oprechtheid het arbitrage-stelsel op het congres bepleitten, had de Engelsche regeering, gehypnotiseerd door Rhodes-Chamberlain, reeds tot den onder gang der Bóeren-Republieken besloten. Welke i gang de oorlog tot heden nam, is te algemeen bekend, dan dat hij een na dere uiteenzetting noodig heeft. Bismarck heeft voorspeld, dat Afrika het graf van Engeland zal worden. Hoewel wij niemands ondergang wen- schen,kunnen wij ons volkomen aansluiten bij het adres uit Boston, eens het brand punt van den Amerikaanschen opstand, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de Boeren een volledige, beslissende overwinning zullen behalen. Onzerzijds gunnen wij zulks ook den Filipinos, die als een stuk koopwaar van SpaDje naar Amerika overgingen. Dat 1900 voor de lijdende en strijdende stamgenooten zegen moge aanbrengen; dat de Afrikaansche Statenbond uit de pulverdampen van den vrijheidsstrijd hecht en sterk te voor schijn moge treden, is zeker ons aller wensch. Vergadering van den Raad der gemeente Anna lowna, gehouden op Vrijdag 29 De cember 1899, des voormiddags 10 ure. Afwezig de heer G. Volder, met ken nisgeving. Na opening door den Voorzitter, den heer Th. J. Waller, volgt lezing der notulen door den Secretaris, den heer J. Jelles. Daarna goedkeuring door den raad. Vervolgens wordt aangeboden het sup pletoir kohier van den Hoofdelijken i Omslag tot een bedrag van f 101.59 en wordt aldus vastgesteldeveneens dat van de hondenbelasting tot een bedrag van f 8 50. Eenige verordeningen zijn van Ged. Staten teruggekomen met eenige wijzi gingen; aan het verlangen van Ged. St.

Schager Courant | 1899 | | pagina 1