Zondag 21 Januari 1200, 44sts Jaargang STo. 3433. Z E E M I L I T I E. Binnenlandsch Nieuws. Ontzettend! NlËlffS-, Alumni Dit blad veracfcijut iweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden I)VERTENTÏEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: WlBABfcif, Laaa, Sf> t. UitgeverP. TRAPMAN. Jledewerker .1. W I i\ H E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Atzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTÏEN van l tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Dit nummer be&taat uit twee bladen. EERSTE BLVD. G e m e n I e S e li aije n. Bekend wak in «en. Burgem. en Weth. van Schagen, bren gen naar aanleiding van art. 150 der Militiewet ter kennis van do lotelingen dezer gemeente, dat zij, die genegen zijn, om bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe moeten aanmelden ter secretarie alhier, vóór den Isten Eebr e. s. Schagen, 5 Januari 1900. B en VV. voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. MARKTPOLITIE. Burgemeester en Wethouders van Schagen, herinneren bij deze belangheb benden, ter voorkoming van bekeuring, aan de volgende bepalingen in de alge- meene politie-verordening voor die ge meente Art. 20. „Onverminderd de verplichting tot op volging van alle bevelen, door Burge meester en Wethouders tot handhaving „der marktpolitie gegeven, behooren de „manden en tobben, waarin boter ter „markt wordt gebracht, of de deksels, „waarmede die manden of tobben zijn „gedekt, voorzien te zijn van den naam „van den aanvoerder." Overtreding van het vorenstaande is strafbaar met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 19 Januari 1900. B. en W. voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De bouwonderneinerW. J. van Vlaanderen was aan de voormalige Rustenburgerkade, te Amsterdam bezig aan een blok van vier huizen op een (errein tusschen de Van Woustraat en de Servaats Noutstraat (het verlengde van de Hemonystraat). Men was Donderdag om vier uur nog druk aan den arbeid, toen plotseling, zonder eenig waartchuwend gekraak of andere verdachte verschijnselen, drie van de reeds tot de kap voltooide vier verdie pingen hooge huizen instortten, recht naar beneden Een aantal werklieden, metselaars, timmerlieden en opperlieden, en ook de baas zelf, raakten onder het puin ot werden door afvallende steenen en balken gekwe'st. Een paar lui, die heel boven bezig waren, konden zich nog het beste redden, omdat zij met bet huis naar beneden vielen. Toen de vreeselijke stofwolk, die op de instorting volgde, was opgetrokken, zag men eenige hevig verschrikte werk lieden van den hoop kruipen, terwijl andere, gekneusden, beklemden, om hulp riepen. Die hulp daagde weldra op in den vorm van de brandweer, wier kazerne aan de Hoedemakersstraat, vlak achter het bouwterrein, is gelegen. Langs de modderige toegangswegen was de plaats van de ramp slechts met moeite te be reiken, terwijl men al spoedig merkte, dat het niet veilig was te naderen van de zijde van de Van Woustraat, omdat een der huizen nog rechtop stond en gevaar scheen op te leveren. Aan dien kant werd dan ook spoedig de toegang door de politie afgezet. Ook aan den anderen kant drongen nieuwsgierigen op en het kostte later der politie moeite ruimte te krijgen. Het eerste, wat men helpen kon, was, e gewonden te dragen in de directiekeet, op een tien schreden afstands van het s'ei j gelegen. Daar werden eenige voorloopige verbanden gelegd, waarop men zoo spoedig mogelijk de gewonden per rijtuig en per raderbaar naar het ^ea"Ga8thui8 en het °- L- Vrouwe- gastüuis vervoerde. Uaarbuiten zocht men nog verder voorzichtig, belichtend met de fakkels den hoop puin, den kolossalen muur van het nog staande huis, den wirwar van balken en planken rondom Men had nu dertien mannen in 't geheel weggehaald. Op het terrein, vol modder en kalk, vol hoopen steenen, stukken hout, balken, en planken dooreengestort, liep de bouw ondernemer rond, met bebloed gezicht, geheel bestoven kleeren, en jammerend, al maar jammerend over het ongeval. Telkens als er een gewonde werd afge dragen naar de loods, was hij erbij om te vragen wie 't wa=, en wat hem scheel de. Zijn grootste angst was, of er iemand zou sterven. „Het kan mij niet schelen of ik doodga, maar o, als er maar niemand sterfc, als er maar niemand sterftriep hij voortdurend. Eu al maar, van den grooten puinhoop, werdeu nieuwe slachtoffers aangedragen. Meu stelde een toestel voor IJ licht op, dat spoedig een scherp, flikkerend licht twierp over het geheele terrein. Met toort sen klommen de brandgasten over de ruïne en zochten. Men miste nog, dat was halfzes, één persoon, een timmerman, Jan van Ger- ven. Deze was doende geweest in de benedenruimte, gelijkvloers, waar zich eeu schaafbank bevond onder een plan ken dakje. De man was hardhoorig, naar men vertelde, en zou zeker geen kraken ot wat ook gehoord hebben en dus onder het puin bedolven zijn. Om hem hulp te brengen, moest de geheele massa, die op hem gevallen «as, worden weggeruimd, hetgeen een werk vau uren zou worden. Men trachtte nu allereerst deze plek vrij te krijgen. Daartoe moesten eerst voor zichtig alle balken en stukken hout van bovenaf worden opgeruimd. Met manden begon men toen het puin weg te halen, het puin, waarvan geen twee steenen op elkaar zaten, waarvan een heele muur vlak op den grond lag als een door elkander geworpen spel dotniuosteeneo. Negen uur was men er in geslaagd, dat schaafbankzoldertje bloot te leggen en te lichten. Er werden gereedschappen gevondeneen schaaf, een beitel, een hamer. Een hoop krullen was verder alles wat men zag anders niets Tegen tien uur ia den avoud had men een spoor van den ongelukkige gevonden. Er was geen twijfel, of hij zou een doode zijn. Meu had hem reeds zien liggen een Engelsch-leereu broek, een schouder met een gestreept boezeroen. Nu zag men hem ook van rondom. Hij lag op de linkerzjjde, met de beeneu gekromd. Het hoofd was nog verborgen. Men dacht niet meer aan de han gende balken, die dreigden te vallen. Men dacht alleen aau dien man daar, dien vreemden, liggenden werkman, aan wien ge n spoor te zien was, dat hij zoo vreeselyk bedolven geweeot was Doch het hoofd kwam los men zag de pet platgedrukt er op het gezicht lag naar beneden Dr. Strater van het O. L Vrouwe gasthuis consta't erde den dood schedel breuk met een breuk aan de kaak. Het gezicht was onkenbaar, het eenige lichaamsdeel waaraan bloed was, vree- selijk veel bloed. Op de borst een paar blauwe vlekken, doch schijnbaar zonder beteekenis. De toestand der gewonden is betrekke lijk goed te noemeu, de meeste hebben lichte wonden aan hoofd en armen gekregeD, alleen een dergenen, die is opgenomen in het Onze Lieve Vrouwen- Gasthuis, is ernstiger gewondhij heeft het borstbeen gebroken en een der ruggewervels; toch is ook voor hem de hoop gunstig. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de bouwer de onvoor zichtigheid heeft gehad, bij afwisselenden dooi en vorst door te bouwen, hetgeen natuurlijk aanleiding tot ongelukken moet geven Dirkshorn Naar wij vernemen zal de heer W. Govers eer- laug zijn ontslag nemen als wethouder eu lid van den raad der gemeente Haringcarspel. D e veerdienst ENKHUIZEN- STAVOREN werd voor het goederen vervoer hervat; voor het reizigersvervoer zullen zoo uoodig, voorloopig de twee eerste diens'en, dus tot eu met de treinen 152 resp. 155, worden vervuld. Benoemd bij Koe. besluit tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te BERGEN OP ZOOM c. a., C. G. Bannier, outvan- ger derzeltde middelen te Zieiikzee c. a. De beer Groenhout, kommies te Nieuwe Niedorp, wordt als zoodanig overgeplaatst naar Amster dam. De beer G. Viste Winkel is herkozen tot Bestuurslid van den Nederlandspolder. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van hoofd der school te Moerbeek (gom. N. Niedorp) is 31. De afd. „Noord-Holland" van de Vereen. „Het Nederlandsch Paarde n-S t a m b o e k" za! eene alge- meene ledenvergadering houden, op Maan- j dag 26 Febr. a. sin het Café Krasna- polsky te AMSTERDAM. O o 1 ij k. Waartoe een occasional al niet bezield wordt, om geld machtig te worden, schrijft het Utr. Dbl blijkt ouder ande ren uit het volgendeeen verhaal ons door zoo eenen gedaan. Hedenmiddag te half vier viel een zekere J. B., wonende in de Walsteeg (te UTRECHT), op een schuit willende stappen, nabij de Weerdsluis in het water. Gelukkig slaagde de drenkeling er zelf in op den wal te komen en spoedde zichnaar huis zal meu denken, neeu, naar ons bureau om van het gebeurde melding te doen. Druipnat stond hij daar. Op onze vraag, waarom hij inaar niot liever onder de wol gekropen was, gaf hij ten antwoord: „Ja, meheer, maar dan strijken ze me 't geld voor mijn neus weg." We kregen haast meelij met den man. Hortend eu stootend kwam alles wat hij vertelde er uit. Bovendien vertoonden zijn wangen zoo'n paar verdachte kleur tjes, dat wij hem dringend den raad gaven, zoo spoedig mogelijk naar huis te gaau eu zich in bed te verwarmen. Blijkbaar had bij niet eens kleeren om zijn natte kleeding te vervangen. Slechts een hemd had bij thuis gevonden, vertelde hij, om dit aan te trekken. En wat is nu bij onderzoek gebleken? Dat van het geheele verhaal bij de be voegde autoriteiten, zoo o. m. een sluis wachter, die den mau er uit had willen halen, en daartoe in het water gespron gen zou zijn, geen jota bekend was. Misschien, wij wagen dit te gissen, heeft hij zich eeu puts water over het hoofd geworpen en is toen naar ons bureau gesneld Wel moge het hem dan zijn bekomen Gouden tientjes. Dezer dagen deden de erfgenamen van een overleden welgestolden landbouwer te STUIJEN een voor hen belangrijke ont dekking. Zij vonden onder het bed van den overledene, in een soort van gewelf, een aantal, stroopblikjes die zeer zwaar wogen en bij onderzoek gouden tiontjes bleken te bevatten. Naar schatting be- j droeg de waarde aan goud f 25.000. Het stormachtige weer van Donderdag heeft, helaas, weder offers geëisebt. De URKER vischschuit U. K. 169, schipper D. Romkes, uit de Noordzee naar Den Helder terugkeerende, weid nabij de Haaksgrouden, op de hoogte van de roode boei, door een stormvlaag over vallen, die het vaartuig deed omslaan en alle opvarenden, 3 iu getal, hun graf in de golven deed vinden. Behalve schipper Romkea, gehuwd en vader van 5 kinderen, bevonden zich op de schuit de knecht P Kramer, eveneens gehuwd en de jongen A. de Boer. De vischschuit H. D. 58, die het bericht van de ramp aanbracht, bevond zich in de nabijheid van de omgeslagen schuit De schipper zag het drama voor zijn oogen afspelen, maar was door het ruwe weer niet iu staat de ongelukkige vis- schers te hulp te komen. De visscherij te EGMOND aan ZEE. Vroeger een aardig visschersplaatsje, dreigt thans te Egmond san Zee de vis scherij geheel te verdwijnen. Niet lang geleden werd nog met 25 Èt 30 bommen de kant- of schrobnetvisscherij in de Noordzee uitgeoefend en thans verdwij nen de bootman er achtereenvolgens. Een poging, voor eenigo jaren door eenige wakkere mannen beproef 1, om daarin te voorzien, door de bommen ook des zo mers aan de haringvissclierij te doen deelnemen, heeft geen genoegzaam fiuan-1 ciëel resultaat opgeleverd. De bommen van de Egmonder Zeevisscherij, zes in getal, waarvan vier voor de haringvis- scherij en twee uitsluitend voor de kust- visscherij ingericht zijn, zullen nu publiek verkocht worden en waarschijnlijk daar niet aangekocht worden. Concurrentie en mindere vischrijkdora van de Noord zeekusten geven voor reeders en visschers aldaar geen voldoend middel van bestaan. In den AnnaPnnlowna- poltl«r wordeu pogingen aangewend om den Oostpolder in eene betere verbin ding met het statiou aldaar te brengen. Het plan is, langs een of meer wegen rails te leggen, waarop dan de waggons voor groentenvervoer tot bij de landerijen kunnen komen Bij meer gemak, voor komt men dan eene dubbele overlading, wat zeer in 't belang der kool is. Men meldt uit 1JMUIDEN aan de Tel: De üuitscher August Harder arriveer de Dinsdagmiddag uit Berlijn te Amster dam met het doel om met het st. Ivaiser naar zijn broeder te Johannesburg te vertrekken. Aan den conducteur van den trein der H. IJ. 8. M. vroeg hij het adres van een goed hotel. Deze verwees hem naar een klein hotel aan de Gelder- schekade. De conducteur wees hem zelf den weg naar deze inrichting. Woensdagmorgen bood de logement houder zijn diensten aan den Duitscher aan, om hem van passage-biljetten te voorzien en uam te dien einde 420 mark, die de Duitscher bij zich bad, in onvaiigst. Na zich verwijderd te hebben, kwam de logementhouder terug met de bood schap, dat de „Kaiser," wegens groote drukte op de ljjn naar Transvaal, ditmaal Amsterdam niet zou aandoen, doch in Londen de pissagiers zou opnemen. Hij bood den Duitscher nu aan, hem naar Londen te begeleiden en aan boord te assisteeren. Woensdagmiddag nam de logementhouder den Duitscher mede naar het ss. Amstristroom aau de Handelskade, vergezeld van een tweeden handlanger, nam voor drie personen passagebiije'.ten tweede klasse, twee op valsche namen, en de drie vertrokken met dit stoomschip naar Londen. Het bleek, dat de logementhouder en zijn handlanger zieh voorzien hadden van vier flesschen jenever, waarvan de twee nieuwe „vrienden" den Duitscher voort durend wilden inschenken, klaarblijkelijk met het doel, hem beschonken te maken. De Duitscher weigerde echter te drinken. Men trachtte hem nu in een tweede klas hut op te sluiten. Door de drukte, die met hem gemaakt werd, eu de geagiteerd heid der begeleiders, begreep de Duitscher dat er iets niet ia den haak was en wilde met geweld de hut verlaten. Het standje, dat ontstond, werd opge merkt door den kok en twee rijksambte naren, die zich aan boord bevonden. Zoodra deze vernamen, wat er gaande was, stelden zij onmiddellijk den gezag voerder van alles in kennis. Intusschen, toen de twee ontdekten, dat hun opzet dreigde te mislukken, trachtten zij bet zwijgen van den kok en de ambtenaren met geld te koopen, doch dezen weigerden iets aan te nemen. Eéu der twee erkende toen,den Duiischer 100 mark afhandig te hebben gemaakt en antwoordde in gemoede op de hem gestelde vraag, wat bij vau plan was in Londen met den Duitscher te beginneu, die toch te Amsterdam op de Kaiser zich moest inschepenOch, net als in Harderwijk, als je er daar een voor 't leger aanbrengt, krijg je ook handgeld. Zij hadden den Duitscher als soldaat bij 't Engelsche leger willen doen aanmousteren, om daarmede een premie van f 400 te verdienen. De kapitein van de Amstelstroom telegrafeerde naar de autoriteiten te IJmuiden, stoomde terug eu de logement houder en zijn handlanger werden aau boord gearresteerd en in voorloopige hechtenis gebracht. De politie te Amsterdam zal in 't hotel huiszoeking doen, tenpinde het vermiste geld op te spore^i Toen de logementhouder te IJuiuiden in bewaring werd gebracht, protesteerde i hij ten sterkste, zeggende, dat hij niets onwettigs had gedaan. Verslag van het behan delde in de vergadering,uitgeschreven door de Groentenvereenigiugen „Waarland enOmftreken" eu „NieuwLeven"op Donderdag den 18 Januari jlin het lokaal vaa deu heer P. Wit, aan 't sta tion Noord-Schar woude. De vergadering werd geopend en ge leid door den heer Plaatsman, voorzitter van de vereeniging „Waarland". In zijn openingswoord deed deze uitkomen het groote gewicht van de zaken, die hier zouden besproken worden, en hij uitte den wensch, dat de belangstelling omge keerd evenredig mocht zijn aan het aan tal personen, ter vergadering aanwezig. Dit aantal, toch bedroeg slechts een dertigtal, terwijl juist zij, die men zoo gaarne tegenwoordig gezien had, schit terden door hun afwezigheid. Aan de orde kwam nu bet punt, met het oog waarop deze vergadering belegd was Het scheppen van eer nieuw markt terrein aan de Ringvaart tusschen de polders Heer Hugowaard en Waarland, ot wel het verbeteren en meer toegankelijk maken van 't bestaande marktterrein aan 't station. Het eerste plan ging uit van de vereeniging „Waarland" en was vooraf in teekening gebiacht en met een begeleidend schrijven op ruime schaal verspreid. Het tweede plan was van de vereeniging „Nieuw Leven" en, eveneens iu teekening gebracht, evenals het plan „Waarland", in de vergaderzaal ter be zichtiging neergelegd. Het plan „Waarland" w< rd toegelicht door den heer Plaatsman. Deze schetste de gebrekeu van het tegenwoordige marktterrein en deed uitkomen, welke nadeelige gevolgen dit heeft voor den landbouw. „Hoe daarin verbetering te brengeu vroeg hij. En het antwoord was: „Dooreen terrein te kiezen, van alle zjden, zoowel te water als te laod, bereikbaar, en door een kleine zijlijn aau de hoofdlijn van de H. IJ. Sp. M. te verbinden." Dit terrein meende „Waar land" gevonden te hebben op de boven genoemde plaats. Hier zou, volgens spreker, in aller behoefte kunnen voor zien worden. Hierna werd door den heer Brugman het plan vau .„Nieuw Leven" toegelicht. Volgens dit plan zou de groentenmarkt aan 't statiou N. Scharwoude zelf geves tigd blijven, doch zoodanig ingericht, dat zij door schuiten vanuit de ring vaart bereikt kou worden. Daartoe zou noodig zjjnwaarschijnlijke vergrooting der schutsluis vau den Smeugelpolder, een overhaal om vanuit den Smeugelpolder in do Heer Hugowaard te komen, een brug ia deu Laanderweg,verbreeding vau eenige sloot.-m eu verwijding van de los plaats aan 't station, die dan tevens als Marktterrein zou moeten dienen, na daartoe de noodige voorzieningen te hebben ondergaan. Na toelichting van beide plannen, gaf de Voorzitter het woord aan de vergade ring, om het te bestrijden ot te verdedigen. Daarvan werd van beide zijden ruimschoots gebruik gemaakt. In de eerste plaats werd het plan van „Nieuw Leven" be streden door de hh. Krabman eu Plaats man. Beide heeren wezen er op, dat dit plan, ja, wel eenige verbetering iu den bestaanden toestand zou brengen, doch in geen geval rationeel kon geuoeind worden eu daarbij op velerlei bezwaren zou stuiten. Deze bezwaren werden door beide beeren van zoo groot belang geacht, dat zij to; de conclusie kwamen, dat het voorgestelde doe' op die wijze voor geen verwezenlijking vatbaar was. Van de zijde van „Nieuw Leven" werden de geopperde bezwaren evenwel bestreden door de h h. W onder en Brug man, die verklaarden, wel sympathie te gevoelen voor het plan „Waarland", doch betwijfelden, of de handel en een deel der landbouwers er van gediend waren. Zij achtten, dat door verwezenlijking van hunne denkbeelden althans in do naaste toekomst aller belangen voldoende bevre digd konden worden, terwijl zjj van het plan „Waarland" versnippering vreesden, daar het aanleiding zou geven, dat op twee of drie plaatsen moest gemarkt worden, omdat toch een aanzienlijk deel der groenten naar 't siarion zou gebracht wo' den. De uneuingen stonden al zoo lijnrecht tegenover elkander. De heer Van der

Schager Courant | 1900 | | pagina 1