N o n a PLAATSELIJK NIEUWS. Transvaal. GKVlKMiO iMüüWS. Daar de heer D. Blaauboer als Directtur-Penningm. en le Voorwer ker bjj de Gymnastiekvereeniging „de Westfriei*te tiarsingerhorn had bedankt, zijn thans voor deze functies drie personen verkozen. Als directeur treedt op de heer C. Smit, da heer D. Langedijk werd le Voor werker, terwijl de heer D. Schenk het financiëel beheer zal voeren. Uitslag der verkooping ten overstaan van den Notaris A. Sloos, op 28 Febr. te Winlxel gehouden: De Herberg met Wei- en Bouwland, groot 6.07.10 H.A., kooper de heer W. Fijnheer te Winkel voor 6129.48 gld. Een perceel Weiland in den Nederl.- palder, groot 1.33.90 H.A., kooper de heer P. Timmerman te Schagen voor 1961.52 gld. Tot Gemeente-ontvanger te Krommenie is benoemd de heer P. Lammerschaag, secretaris der gem. VV inkel. De maand Februari is bijzonder rijk geweest aan neerslag. Bedroeg deze toch in Februari 1898 en 1899 44 millimeters, thans is hij 82 millimeters geweest, volgens een te L.utjewiiiliel geplaatsten regen meter van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt bij Utrecht. Station Noord-Scharwoude. Nog steeds wordt de kool graag ge kocht, terwijl hooge prijzen worden be steed; zelfs werd voor een paar uitgezochte partijtjes roode kool, naar men ons verzekerde, boven de 20 gld. per 100 besteed. Geldend is echter de volgende notee ring Roode kool le soort f 15.a f 17. 2e soort f 12.a f 14.3e soort f 9.— a f 11.—. Gele kool le soort f 15.af 17. 2e soort f 12.a f 14.3e soort f 9.— a f 11.—. Witte kool le soort f 13.a f 14.50; 2e soort f 10.a f 12.3e soort i 7.- a f 9.—. Uien f 1.65 a f 1.75. Rapen f 2.25 a f 2.50. Wortelen f 1.20 a f 1.30. Anna Pnulowna, 2 Maart. De levering van schoolbehoeften voor de scholen in deze gemeente is na aan besteding, door B. en W. heden gegund aan den heer W. C. Meilink te Zutfen, voor de som van f 200.51 die voor het ouderwijs in de handwerken aan Mej. G. Dekker-Blom alhier, voor f85. Anna Paulowna. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan school no. 1 hebben zich aange meld 10 sollicitanten. Anna Paulowna. De rederijkerskamer „Eensgezindheid" zal binnenkort in het lokaal van den heer Volder ten tooneele voerenAnna Worthman, tooneelspel in 5 bedrijven, bewerkt door C. R. H. Spoor, en „Op leven en dood", kluchtspel in één bedrijf, door Anonymus. De openbare voorstelling zal geschieden ten voordeele van behoeftige weduwen in deze gemeente. Dior den heer De Gier, leeraar aan de Landbouwschool te Scha gen, zijn met aanvankelijk gunstig gevolg het vorige jaar te Sint Pankras proeven genomen tegen de „mop" in de uien door inspuiting met zwavelkoolstof. Op denzelfden akker zullen dit jaar, wat anders nooit gebeurd, weer uien worden geteeld. De inspuiting zal weer plaats hebben om de deugdelijkheid van het middel nader te onderzoeken. Mocht het blijken, een afdoend middel te zijn, dan zou dit voor de bouwers van zeer groote waarde zijn, daar de schade, door de mop veroorzaakt, enorm is. Het Handelsblad schrijft over INeerbosch: Met de veroordeeling der twee suppoos ten van het weezengesticht Neerbosch tot een geldboete, is de vervolging geëin digd, welke opnieuw de aandacht heeft gevestigd op de toestanden in dat ge sticht. De rechtbank te Arnhem heeft een geringe straf opgelegd, in aanmerking nemende dat slaan door de directie nimmer was verboden en als gewoon tuchtmiddel werd beschouwd. Bij het getuigenverhoor is tevens aan het licht gekomen, hoe gebrekkig het toezicht is in het gesticht. Hieruit Bchijnt wel duidelijk te blijken dat de verbete ringen, welke zouden worden ingevoerd na het onderzoek dat eenige jaren gele den heeft plaats gehad, volstrekt niet tot haar recht zijn gekomen, en zeer be grijpelijk is het dan ook, dat verschillende diaconieën niet meer hare weezen te Neerbosch wenschen verpleegd te hebben. De ambtenaar van het Openbaar Minis terie te Arnhem heeft in zijn requisitoir duidelijk doen uitkomen, hoe treurig het nog op Neerbosch gesteld is en in het vonnis is dit bevestigd. De geringe straf, in zulk een ernstig geval opgelegd, is wel het beste bewijs, dat de rechtbank het gebeurde in de eerste plaats wijt aan gebrekkig toezicht en verkeerde toe standen. Nu dergelijke zaken voor den tweeden keer binnen zoo korten tijd zijn aan den dag gekomen, mag het bestuur der in; richting niet stilzitten alvorens afdoende verbeteringen zijn aangebracht, met den waarborg dat daaraan de hand zal worden gehouden. Te VLACHTWEDDE is een dienst bode van de gebroeders Bruining sedert 3 weken ljjdende aan nona. Tot dusver is zij slechts één keer voor enkele oogenblikken ontwaakt. Amelanders aan het ver gaderen. Dezer dagen werd eene vergadering gehouden van ingelanden van een zeker waterschap op AMELAND. Bij den post: kosten van het bestuur, stelde een ingeland voor, de jaarwedden op de helft te verminderen, waarover zich een vermakelijk debat ontspon, of liever, waardoor een helsch geschreeuw ontstond. De voorzitter, die met een steenen luciferspot op de tafel beukte, verzocht stilte, doch werd telkens overschreeuwd. Een heftig debat ontstond tusschen een lichtwachter en een bakker. Eerstgenoem de vond het voorstel onbillijk, ter wij 1 de bakker vergelijkingen maakte met de presentiegelden van raadsleden. Een an dere bakker vroeg, bleek van woede, of de secretaris-ontvanger niet tot het be stuur behoorde. Het drama eindigde eindelijk met het besluit, dat de tegenwoordige titularissen hun traktement zullen behouden, doch de nieuw gekozen of herkozen leden ver minderd salaris zullen ontvangen. Toen verder met meerderheid van stemmen werd besloten, voor rekening van het waterschap een hek om zeker stuk land te maken, ontstond weer een oorver- doovend lawaai. Een der sprekers trad op de bestuurstafel los, sloeg met de vuisten op elkander en bezwoer, dat hij zich niet aan het besluit zou onderwer pen. Anderen schreeuwden, dat de Mas sificatie herzien moest worden, weer an deren wilden het reglement wijzigen. De voorzitter was intusschen zoo verstandig de vergadering te sluiten, waardoor een einde aan het onverkwikkelijk debat kwam. Tel. Men schrijft uit APPEL- TERN dd. 2 Maart Na het vertrek der maróchaussées is de Katholieke bevolking weer onrustig geworden. Woensdag bezochten een broer en zuster van Scherff uit Batenburg in een open tilbury hun schoonzuster aan de Blauwe Sluis. Onderweg ontmoetten zij den burgemeester, die hen ried, terug te keeren. Hieraan voldeden zij niet. Aan de Blauwe Sluis gekomen, werden zij door een opgewonden menigte ont vangen, die een hagel van steenen over hen deed regenen. Het meisje kreeg eene bloedende wonde aan de wang. De politie, ter plaatse aanwezig, stond er onmachtig tegenover. Ook had men met hout den weg versperd, om het rijtuig te doen kantelen. Deze toeleg mislukte. Er bestaat gevaar, dat langzamerhand het Katholieke volk zich kant tegen al wat Protestant is. Tenminste, gisteravond heeft men ook bij het hoofd der Bijz. Prot. School de ruiten ingegooid, hoewel deze met den moord totaal niets te maken heeft. Het is zeer te hopen, dat de politie deze baldadigheden bijtijds weet te keeren, opdat zij niot tot geloofshaat overslaan. I n de Groninger Kerkbode leest men het volgende Ik was dezer dagen te YEENENDAAL, waar ik hoorde van „Zwarte Jannetje". Het meisje had aanvankelijk plan, ondor- wjjzeres te worden. Ze werd in het gezin aangezien als iemand, die voor wat groots bestemd was. Ze begon met het lezen der Schrift voor hare huisgenooten. In het gezin zelf was Gods Woord nooit in eere geweest en er was geen kennis der Waarheid. Jannetje begon het ge- lezene te verklaren en beeldde zich in, dat het baar beter afging, wanneer ze de haren losmaakte. Van bet losmaken der haren kwam ze tot het losmaken van haar jurk en van elk kleedingstuk, dat haar belemmerde in het vrijelijk laten doorwerken van wat zij noemde „den Geest." Ze kreeg stuiptrekkingen, ver schijningen, openbaringen, en wanneer ze dan op den vloer neerlag, geraakte ze hoe langer hoe meer in wilde vervoering. Van de huisgenooten, die haar als iets bijzonders aanzagen, schreed de propa ganda voort tot bekenden en familieleden. Uit Polsbroek, niet ver van Gouda, kwa men er, om het wonder te aanschouwen. Zij is nu op het oogenblik zoover, dat ze zich uitgeeft voor de vrouw van Christus en hare volgelingen haar daarvoor ook houden. Ze mag de aarde niet meer aanraken met hare heilige voeten. Hare volgelingen uit enkele Hollandsche plaat sen, die in goeden doen schijnen, hebben daarvoor dan ook gezorgd. Voor haar werd eene prachtige woning gebouwd, zooals in Veenendaal wellicht geen tweede is. Keurig gemeubileerd. Een brugje werd gelegd, wat den volgelingen wellicht duizend gulden kostte, om te zorgen, dat bet rijtuig tot vlak voor haar stoep kon rijden, wanneer de profetesse naar elders moest om te profeteeren. Allerlei dolle dingen worden van die samenkomsten te Yeenendaal verteld. Zoo bijv. is men samen allen staan op, springen rondom de tafel en schreeuwen bijv. het kreupel- rijm Onze Dirk, de jongste zoon, Die moet zitten pp den troon, Zonen, zonen 1 Tronen, tronen Jannetje krijgt dan stuiptrekkingen en oefent een meer dan magischen invloed uit op hare volgelingen. Wie niet, zooals ze dat noemen, „wil vallen voor het recht van 't vrouwtje," wordt buiten de familie gesloten. Zoo verliet de broer zijn wettige vrouw, cp wie hij anders niets tegen had. De toestand schijnt aldaar ook van dien aard, dat gevaar voor het leven volstrekt niet is buitengesloten, omdat men ook door lichamelijke tuchtiging den duivel tracht te weren Ongetwijfeld is dit nauwkeuriger onder zoek waard Ongewapend zou ik dit echter niet aandirven, want indien Jannetje „den Geest 'l kreeg, kon het er wel eens minder geestelijk naar toe gaan. Onder de Yeenendalers zelf heeft ze geen aanhanj, maar op verderen afstand schijnt ze lier en daar in reuke van bijzondere heiligheid te staan. Dergelijke verschijnselen zijn ongetwij feld ernstige roepstemmen voor ieder, om toch wel toe te zien. In 't bijzonder ook voor de ouders, om in hunne kin deren niet den hoogheidswaanzin te voeden, welke ook „Jannetje" blijkbaar bedorven heeft. Hoever het ook met haar reeds gekomen is, kan ook daaruit blijken, dat hare volgelingen, wanneer ze stuiptrekkende op den vloer ligt uitgestrekt ha»r omringen en uit galmen Haar naam moet eeuwig eer ontvangen Men love haar vroeg en spa, enz. Ik hoorde, dat „Jannetje" zelfs het plan heeft opgevat, een nieuwe uitgave van den Bijbel te bewerken, die dan natuurlijk beter hare plannen zal kunnen dienen. Waarschuwing. Een veehouder te "^ijpe loopt groot gevaar, een gedeelte van zijn vee te zullen verliezen wegens vergiftiging, tengevolge van zijne achteloosheid. Een ketel n. 1., waarin de veehouder gewoon was, voer voor zijne koeien te kokeD, gebruikte hij tevens voor een schapen- waschmiddel. Vermoedelijk is daarna de ketel niet voldoende gereinigd en dit de oorzaak geweest van de vergiftiging van het vee. Het eerste dier is reeds, of zal spoedig worden, afgemaakt. De hr. A. Schild te Nieuwe TViedorp is in het bezit van een postzegel, waarvan hier in Holland misschien geen tweede exemplaar is, en die stellig te eeniger tijd waarde zal krjjgen. Het is een Transvaalsche post zegel, afgestempeld December van het vorig jaar in een destijds door de Boeren bezette plaats in Natal (Engelsch gebied.) Behalve postzegelcuriositeit, is het dus nog een herinnering aan den huidigen oorlog. I n de Woensdag 1.1. gehou- den Raadsvergadering te LJroeLi op l-.ti.nijo nel ij li heeft de gemeenteraad op dezelfde voorwaarden als in de a-idere Langedijker gemeenten concessie verleend voor het leggen van den electrischen tramweg Alkmaar-Oudkarspel. De Raad heeft echter ook als voorwaarde gesteld, dat de tram op Zondag niet zal rijden. De heeren J. Groot Cz. e n J.Berkhout te Nieuwe Niedoj-p, Dinsdag jl. bezig zijnde met het sloopen van het rieten dak op het huis van eerst genoemde, vonden op een goed ver scholen plaatsje 19 zilveren muntstukjes uit de zeventiende eeuw, deels versleten, deels met nog leesbare cijfers, letters en wapens. Volgens berekeningen moe ten deze geldstukjes voor ongeveer 90 si 100 jaren opgeborgen zijn. Misschien in den Franschen tijd. Heden, Zaterdag, had in het polderhuis te Winkel de ver kiezing plaats van 3 hoofdingelanden van den Polder Waard en Groet. De heeren D. Laan en A. J. T. Geert- sema werden herkozen,en gekozen werd de hr. K. Breebaart Jzin de plaats van den heer G. Beers Cz., die had zitting genomen als heemraad van den polder. De „Zutf. Ct." verneemt, dat voor een paar honderd weezen, tot nu toe in de verpleging te NEER BOSCH, plaatsing wordt gezocht in de gezinnen van de Maatschappij van Welda digheid te Frederiksoord. Bijna even zooveel waren daar reeds sinds vroe ger besteed, van wie velen zeer goed slaagden in het leven. Schagen, 3 Maart 1900. Den 9denMaart hoopt mej. de wed. Veer aan den Bonkelerweg alhier den dag te herdenken, waarop zij voor 315 jaar- aldaar als spoorweg- wachtetes werd aangesteld. Gedurende al die jaren is haar nooit een andere standplaats aangewezen, terwijl zij steeds trouw haar plicht heeft betracht. Aan het postkantoor- Schagen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f 9302 115 j terugbe taald f 11525.76. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4685. Den 25 sten dezer zal de dameszangvereeniging Euphonia* alhier een uitvoering geven. Voor het verkrijgen van de medewerking van een bekend musicus uit Den Helder worden reeds stappen gedaan. Latere berichten. Kimberley, 1 Maart. Lord Roberts en Lord Kitchener zijn in den morgen hier aangekomen. Morgen verlaten zij de stad weder. Een troep Boeren werd gisteren bij Klipdam gezien. Zij verwoestten eigen dommen en trokken toen naar Windsorton, plunderend en vernielend. Naar gemeld wordt, bezetten zij de Frank Smith-mijn en brachten zij daar ernstige schade aan de machinerieën toe. Een troep Boeren vertrok naar Barkley, welke stad thans beschoten wordt. Dr. Jameson moet zeer ernstig ziek liggen aan typhus. Men vreest, dat het slecht met hem af zal loopen. Buller vond te Ladysmith in plaats van een stad, een puinhoop, die door White met sterke schansen is omringd met groote hardnekkigheid en volharding heeft White zijn stellingen vier lange maanden bezet gehouden. Indien de troepen van White nog eenige oftensieva kracht bezeten hadden, zouden zij den tocht van Joubert naar het Drakenge bergte en naar de passen in het noorden van Natal ernstig hebben kunnen be lemmeren. Maar zelfs daartoe waren ze niet meer in staat. Londen, 2 Maart. Generaal Buller seint, dat op 27 Februari zes offieieren sneuvelden en 26 werden gewond, waar onder generaal Barton Aan de tweede elitie van de „Times" wordt uit Ladysmith van 1 Maart geseind, het totaal der ongevallen sinds de inslui ting: 24 officieren en 235 man zijn gesneuveld6 officieren en 340 man overleden aan ziekte70 officieren en 520 man werden gewond. In deze opgaaf zijn de blanke burgers in de stad niet inbegrepen. De Boeren houden in den Vrijstaat een stelling op ongeveer 4 mjjlen van het Engelsche front bezet. Hun rechterflank is aan de rivier aangeleund, hun linker flank aan een hoog kopje. Hun aantal wordt op 5000 a 6000 geschat. Het Departement van oorlog te Lon den heeft uit Ladysmith het volgende telegram van Buller ontvangen Het blijkt mij, dat de nederlaag der Boeren meer volkomen is dan ik had durven verwachten. Dit geheele district is geheel vrij van hen. Hun laatste trein vertrok van Modderspruit-station 1 Mrt.en daarna deden zij de brug springen. Zij pakten hun wagens reeds zes dagen geleden en brachten ze ten noorden van Ladysmith, zoodat we geen kans hadden ze af te snijden, doch ze lieten een groote hoeveelheid ammunitie van aller lei soort, kudden vee, kamp-benoodigd- heden en persoonlijke eigendommen ach ter. Zij hebben al hun kanonnen op twee na weggebracht. Lord Roberts laat ook weer iets van zich hooren „Ik ben hedenavond (1 Maart) juist teruggekeerd van een haastig bezoek aan Kimb< rley en was zeer getroffen door den geestdrift van de menschen te Kimberley voor onze zieken en gewonden. Alle open bare gebouwen zijn tot hospitalen inge richt. De mannen maakten het zich zoo gemakkelijk mogelijk. Ik was getroffen door de vriendschappelijke wijze, waarop de gewonde Hoeren en onze mannen te zamen spraken over hun ervaringen in den veldtocht. Het verheugde mij te zien dat onze soldaten hun rantsoenen beschuit deelden met de gevangen Boeren, voordat ze den marsch naar Modderrivier-station aanvingen. Enkele arme kerels waren uitermate hoDgerig, nadat zij in het laager half verhongerd waren. Ongeluk aan boord. Bij het vertrek van een Fransche mailboot van Dieppe naar Newhaven heeft Vrijdag een hevige ontploffing plaats gehad door het springen van een stoombnis. Men telde zes dooden en vier gewonden, allen tot de bemanning behoorendr. Papieren lncifers worden tegenwoordig te Parijs vervaardigd. Een stak papier wordt spiraalsgewijze opgerold en vervolgens ondergedompeld in eeu oplos sing vsn was of stearine. Het papier blijft bierdoor in opgerolden toestand, wordt hard en geeft een heldere vlam. Men soijdt vervolgens deze lucifers op de gewenschte lengte en dompelt ten slotte een der uit einden in een vloeistof, waarin phosphorus ia opgelost. Brand te Newark. Een hevige brand heelt het sta'ion van Newark in New-Yersey vernield. De schade beloopt een miliioen dollar. Sedert den brand zijn tes personen vermist. Men ver moedt, dat zij in de vlammen zijn omge komen. Verschillende brandweerlieden heb ban bij het blusschingswerk verwondingen bekomen. Over geschrikte visschen lazen we in „De Levende Natuur" een aardig schetsje vai de hand van den heer J. N. Loeber Jz. „Ik las eenmaal in dit tijdschrift, dat voorzichtig aan den haak gevangen visschen kannen blijven leven. Dit is mij nog nooit mogen gelukken ik heb 't zoover gebracht, dat twee mooie ruischvcorns een pa&r dsgen in 't aquarium bleven leven en ondanks versch stroomend water stierven. Een visscher, dien ik hierover sprak, oor deelde, dat de visschen niet sterven van de kaakkwetsing, maar van den schrk. Nu, dat visscheD geweldig schrikken kunnen, heb ik in dezen zomer ondervonden. Ik had in m'n aquarium een mooi klein baarsje, waarn ee ik langzamerhand op heel goeden voet kwam. Stond ik voor de rui ten, altjjd volgde het schranders dier m'n bewegingen, wachtend op een paar worm pjes, en als ik heenging, zwom hij me zoo iaDg mogelijk na. We kenden elkaar heel goed en hij was me 't liefste van al m'n dieres. „Na moest er iets hersteld worden aan 't aquarium en all s verhaisde nasr een grooten zinken bak, die in den tuin werd neergezet. Die verandering schaadde geen der visschen en do verhouding met 't baarsje bUtf hetzelfde. Toen op een mid dag, valt m'n dochtertje bij 't spelen in de kuip ze was er natan'lijk dadelijk uit eD er werd niet meer aan dat voorval ge- dacht. E n p ar uur later keek ik alg naar gewooute in de knip en miste het anders zoo gaow verschijnende baarsje. Een oogenblik lster zag ik hel woest door het water zwemmen en even daarna bleek, bewegingloos «p den bodem liggen. Hoe wel de temperatuur van het water uitste kend was, is het voo'zichtigheidshalve nog eens duchtig ververecht en langzamerhand kreeg het viscbj-i zijn kleuren. Dit schrik ken en het volgeude toeval hethtalden zich daarna bijna eiken dag bij de geiiogste beweging boven de knip. fAle laatste redmiddel heb ik toen mijn arme diertje in de zuivere badkuip geplaatst en deze den heeleu dag flink laten door stroomen met koud duinwater. Successieve lijk weiden de aanvallen van schrik minder en na een badkuur van circa veer tien dagen kon hij weder gezond in het hersteld aquarium rondzwemmen. Alleen is zijn eetlust verminderd eD tot nn toe is 't hem volkomen onverschillig, o( er iemand door da ruiten kijkt, hij bemoeit zich met niemand meer en blijft droomarig in eea hoekje stian.' Dat 't meer voorkomt, dat één persoon zooveel geestelijk overwicht op verschillende personen kan hebben en dat zooiets eeu zoogenaamde psychische epidemie kan teweegbrengen, zooals ook te Appeltere het geval is geweest, kan ook weer blijken uit hetgeen we over een leziug van Dr.van Deventer, leti genees- neer van Meerenberg, in het Handelsblid vonden, waar deze vertelt van de Pörch- liauen of biddende broeders uit Boven Oostenrijk, omdat het juist ten zoo groote overeenkomst vertoont met Appeltern. Thomas Pöscbl, een katholiek priester, was de man die in Oostenrijk de hoofdrol speelde in deze zonderlinge geschiedenis. Hij was in zeker opzicht eene iguar als Spiering, daar hij de aanstichter en boet prediker was. Doch hij was ook zelf krank zinnig, leed aan grootheidswaan en be schouwde zich als den stichter van een nieuwe Joodsch—Katholieke Kerk, van een nieuw Jeruzalem.Zijne ^openbaringen" putte hij uit de gezichte-verschijningen van eene hysttrica, die hij langzamerhand van haar gewichtige functie wist te overtuigen, nadat ze er eerst zelve aan had getwijfeld. Door zijn krachtige persoonlijkheid, zijn grooten ijver en zijn voorbeeldigen levens wandel, maakte hij indruk op het ontvanke lijk gemoed van zijn gemeenteleden en bracht hun aan h verstand, dat alle inner lijke opwellingen, hetzij van goddelijken oorsprong, hetzij nit den booze waren. Voor den booze was men nergens veilig, zelfs niet in den biechtstoelvandaar dat Përchl in zijn donderende boetpredicaties en in zijn u ystieke gtschriftenaaudrong op bidder, vasten en kaatijding, ten einde den dnivel te verdrijven. Toen hij den 23en Januari 1814 voor het eerst in het opeubaar op. trad en verkondigde, dat de tijd was aan gebroken, waarop de Joden in de ware kerk zonden treden, barstten zijn volgelingen in lnid gesnik en geween nit. Pöschl werd weldra opgesloteD, maar zijn krankzinnigheid was reeds epidemisch ge worden. De Pöachliaoen bielden bijeen komsten, eerst in 't geheim, daarna meer in 't openbaar, waarin angst en vrees voor den duiv 1 werden opgewekt. Want wie niet geloofde wanneer „de genadetijd" zou zijn verstreken, die zou voor eeuwig ver loren zijn, "Velen spraken van aanvechtin gen van den duivel, verkeering met Jezos Christus, openbaringen, veischijningen sommigen meenden door God tot iets grootsch te zijn uitverkoreD, eene zieners gave te bezitten, den duivel te kunnen uitdrijven, e. d. m. Jonge meisjes met een st f in de hand togen zingend en huppelend en rhythmisch sprekend nit om bekeerlingen te zoeken. Den 30en Maart 1817 zou de „genade tijd" verstreken zijn. De „biddende broe ders" hieldeo afscheidsmalen, „lokeD geen oog, waren ten prooi aan den hevïgsten angsf, een doode gelijk, kiegen hevige krampaanvallen, blafteD als honden, huilden als wolven, of slootten onverstaanbare klanken uit, en beschouwden deze uitingen als werken van den duivel, die hen aan God trachtte te ontluiken. Opeens kreeg een van hen de openbaring dat Pöschl te Praag zou komen om de Joden te bekeeren en het nieawe rijk te stichteD. Allen stroomden naar Praag om hnn leider bij te staaD, gewapend met bijlen en stokken. En na komt de afloop, welke zoo steik herinnert aan dien van het drama te Appeltern »In deze stemming vermoordde een op passende boer, met behnlp van zijn huis gezin, onder het uitroepen van de woorden „In naam van Jezus Christus slaat allen doodzijn zeventiajarigen ongeloovigen haarman en diens vrouw met bijlslagen. Zijn dochter verklaarde te hebben geholpen omdat de geest Gods uit haar vader sprak; de koecht, iets b-perkt van geest, omdat zijn baas zeide Jezus Christus te zijn en hij anders koolzwart en verdoemd zou wor- deD. In huis teruggekeerd, doodde de boer hierop een zijner huisgenooten, die tegen

Schager Courant | 1900 | | pagina 8