SCHAGËR mimti Nieuws- COURANT. Aimitim- k Liiiiiiikii Zondag 11 MAART 1900. 44ste Jaargang No. 3502. INGEZONDEN. Politik overzicht der weel i EERSTE BLAD. TRANSVAAL. Buitenlandscli Nieuws. Dit blad verschijnt weemaal por week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIKN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroege». Burenu: UCHAOtflïi, Lnuu. I) UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker«I. AA 1 X k JE L. Brijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 c» Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Dit nummer bestaai uit twee bladen. oorlog. De Engelsche bladen wijzen er op, dat het verblijf van Cronjé daar korter zal zijn dan dat van Napoleon, daar de oorlog niet zoolang zal duren als de gevangenschap van den wereldveroveraar. wordt opgevat als de stilte, die den storm voorafgaat. De berichten mede te deelen over den oorlog in Zuid-Afrika, viel ons voorheen gemakkelijker dan tegenwoordig. Vat we nu steeds hebben te berichten, t is zoo weioig aanmoedigend voor ons, wier sympathie aan den kant der Hoeren is; 't doet ons met vrees de toekomst tege moet zien,want hoe hoog we ook vereeren den moed der Transvalere en Vrijstaters, hoe vast we veitrouwen op hun oor- logsbeleid, onze vrees laat zich niet weg redeneeren, dat de overmacht de Engel- schen ten slotte zal doen zegevieren. Er zijn, hoewel dan niet beslist slechte berichten, van generaal Roberts tijdingen ontvangen, die, al zijn ze dan allicht wat helder gekleurd, toch weer wijzen op den vooruitgang der Engelschen. j Roberts seint onder dato 7 Maart „Heden viel ik den vijand aan, die een stelling bezot had vier mijlen ten noorden en elf mijlen ten zuiden van de Oranjerivier. De cavalerie-divisie slaagde erin de linkerflank om te trekken de vijand is nu (middag) in vollen terug tocht naar het noorden en oosten, dicht achtervolgd door cavalerie, rijdende artil lerie en bereden infanterie. „Middelerwijl is de infanterie bij Populierendrift de Modderrivier over getrokken. Ik denk daar hedenavond mijn hoofdkwartier op te slaan. „Ik hoop dat de verliezen gering zullen zijn, daar de vijand geheel onvoorbereid waB op een flankaanval, „Ik bedreig zijn gemeenschap met Bloemfontein." Verder „Het is heden een zeer succesvolle dag geweest. De vijand werd volkomen teruggeslagen en is thans in vollen aftocht. Zijn stelling was uitermate sterkeen rechtstreeksche aanval zou zware verliezen hebben teweeggebracht. De omtrekkende beweging moest nood zakelijk in een grooten boog geschieden. De strijd bepaalde zich hoofdzakelijk tot een cavalerie-gevecht. „De paarden zijn zeer uitgeput. Generaal French meldt, dat de rijdende ba- terijen den vijand vele verliezen toebrach ten. Onze verliezen zijn ongeveer vijftig." De Boeren moe:en bij hun terugtocht een kanon en een enorme hoeveelheid paardonvoer hebben achtergelaten. De Engelschen schijnen zonder tegen stand Burgersdorp te hebben bezet. Zeer belangrijk, en voor de Boeren gunstig,achten we den opstand in de Kaap kolonie, die nu grooter afmetingen schijnt aan te nemeu. Van dien opstand werd in ons vorig nummer reeds mededeeling gedaan in de districten Prieska en Ken- hardt; die zijn nu reeds tot Vrijstaatsch giondgebied geproclameerd. De gansche bevolking schijnt daar in opstand. De Hollanders in de naburige districten nemen a^n den opstand deel. Hun aantal wordt reeds nu geschat op een 4000-tal. Velen daarvan moeten goede schutters zijn. Men veronderstelt, dat alleen de aankomst van Engelsche troepen den opstand wel zal onderdrukkeneen groote troepen macht is evenwel noodig, want bij een nederlaag der Engelschen zou de omvang der beweging natuurlijk grooter worden Gok op andere plaatsen worden de be woners woelig. In het „Handelsblad heelt iemand, die 25 jaar iti de Kolonie heeft gewoond, er op gewezen, dat de tegeuspoed der Boeren in den oorlog uitstekend werkt op een opstand in Kaap- kolonie.Hij beweerde,dat,zoolang de Trans valere eD Vrijstaters wonnen, men zich in de Kaapkolonie niet druk had te maken. De mannen, die geen hulp eehej nen noodig te hebben, behoefden ze toch niet te steunen. Men vertrouwde op he j succes der Boeren-wapenen. Maar nu zal den Kaaplanders duidelijk zijn gebleken, dat, wil men Engeland afbreuk doen, zij krachtig zullen moeten helpen. Vooral draagt veel bij aan de beweging, nu in Engeland onomwonden is te kennen ge geven, dat de Republieken er onder moeten. De dappere Cronjé en zijn leger zullen naar St.-Helena worden gezonden. Ze zul-1 len daar blijven tot aan het einde van den De correspondent van het Engekche blad de Daily News," die te Bloem fontein gevangen gezeten heeft, meldt nu uit bterkstroom, dat hij tijdens zijn ge vangenschap een ouderhoud heeft gehad met president Steyn De president zeide hem, dat de Boeren tot den dood toe zullen vechten. De overgave van Pretoria zou voorafgegaan worden door gebeurte nissen, waarover Europa verbaasd zal staan, want de oorlog in den Vrijstaat zal niets zijn vergeleken bij dien in Transvaal. Mafeking, 19 Pebr. Typhus en malaria woeden onder de kinderen in het vrou wenkamp. Dysenterie en maagongesteld heden, ten gevolge van gebrek aan groen ten en goed voedsel in het algemeen, heerscht onder de bezetting. De hospi talen zijn overvol. Het kerkhof voor kinderen, dicht bij het vrouwenkamp gelegen, groeit bg de week aan. De vijand bestrijkt uit vooruitgeschoven posten de straten en de markt. Sedert het begin van het beleg bedraagt het aantal gedooden en gewonden 292. Ofschoon de bezetting klein is, zijn allen besloten om vol te houden. Te midden van de algeineene vreugde zijn de laatste aanzienlijke verliezen van generaal Buller onopgemerkt gebleven en toch hebben deze het totaal der verliezen in de pogingen om Ladysmith te ontzetten, gebracht tot dicht bij 6000 man, volgens Britsche officiëele opgaven. Van Boerenzijde werd het volgende bericht ontvangen De regeering neemt het bericht van de overgave van Cronjé als een feit aan, hoe pijnlijk het ook zij. De regeering is er zeker van, dat de overgave de Bur gers niet zal ontmoedigeu in de verde diging van hun onafhankelijkheid. De strijd heeft tot dusver getoond, dat de republikeinen zich hebben doen eerbie digen als een onafhankelijk volk. De nederlaag zal hen niet doen wankelen in den strijd voor hun geliefde rechten. De inval iu den Vrijstaat door een groot vijandelijk leger en andere omstan digheden hebben het noodig gemaakt, andere stellingen in te nemeD. Met name in Natal zijn de troepen teruggetrokken naar Biggarsberg. Alle commando's heb ben deze stelling veilig bereiktenkele trokken af iu de richting van Van Reenen's pas. Dientengevolge worden Ladysmith en Kimberley niet langer belegerd. Bij den terugtooht hadden enkele gevechten plaats met den vijand, die herhaaldelijk werd teruggedreven, zoodat onze laagers niet werden afgesneden. In deze gevechten werden een paar man gewond of gedood. Do vijand leed klaarblijkelijk zware verliezen. In strijd met de berichten, blijven de Burgers vertrouwen in den uitslag en zijn zij vol moed. Bij Colesberg zijn andere stellingen ingenomen, die, met het oog op de tegenwoordige omstandigheden, beter ge legen zijn voor de Burgers Generaal De Wet voert thans het bevel over alle commando's aan de Mod- der-rivier. President Kruger vertrok naar Bloem fontein om de laagers der Vrijstaters te bezoeken. Te Glencoe is een algemeene krijgs raad gehouden. Louis Botha werd be noemd tot luitenant-generaal voor Natal met Lukas Meyer, Schalk Burger, David Joubert, Daniël Erasmus en J. Forrie (Fourie P) als assistent-divisie—generaals of generaal-majoors. Dit besluit heeft levendige voldoening onder de Burgers gewekt. Bloemfontein, 6 Maart. President Kruger is hier aangekomen en werd door president Steyn aan het station ontvan gen. De president van de Z.-A. Repu bliek sprak de menigte toe, zeggende „Als het volk maar trouw blijft aan het geloof in de tijden van tegenspoed, zal God spoedig weder het getij te zijnen gunste doen keeren," Er zijn geen bewegingen uit het zuiden en westen gemeld, doch de rust Erg christelijk. Een lezer van „Op! voor Transvaal te Vlissingen heeft uit de „Songs for the Front", het bundeltje schandelijke verzen, dat van Kaapstad uit onder de Engelsche soldaten wordt verspreid, een der versjes vertaald en op rijm gebracht, 't welk luidt als volgt De Witte Vlag. Dood de Boeren overal 1 Rijg ze aan de bajonetten Spaar ze niet, in geen geval, Wil niet op hun smeekbeê letten, Want zoo'n hondsvot is geen mensch, Gooi hun vleesch dus voor de honden, Voor der gieren vuile pens, Geen pardon, geen medelij, Buiten wet en recht staan zij Oog om oogen tand om tand Wil niet een der hunnen sparen, Sla ze doodon maak van kant, Wil hun dooden niet vergaren. Dat uw wraak tienvoudig zij Laat hun lijken 't veld bedekken En alom tot leering strekken Brave Engelschen zijn wij. Voor een Boer bestaat geen eer, Schiet ze, steek ze, sla ze neer Want alzoo spreekt God de Heer; „'k Ben een Wreker van het kwade". Geef dus, Zijnen naam ter eer, Aan geen enk'len Boer genade 't Bloed der makkers schreeuwt om wraak, Daarom, spaar ze geen van allen, Laat ze als muizen nedervallen Triumpheere onze zaak En de zielen in de hel Juichen om dit gruwelspel (Niet geplaatste ingezonden stuk ken worden nimmer teruggegeven Beleefd neem ik de vrijheid U voor het navolgende een plaatsje in uw blad te verzoeken. Uit verschillende omstandigheden, wel ke zich in den laarfsten tijd aan mij voordeden, meen ik de gevolgtrekking te moeten maken, dat vele verbruikers van hulpmeststoffen in ons land, de door ons in Januari j 1. bij circulaire be kend gemaakte prijzen vergelijkende met die, welke in 1899 door hen betaald werden, in de mcening verkeeren, dat de prijzen voor Thomasphosphaatmeel door ons te hoog zijn genoteerd. In het belang der zaak, die wij voor staan, achl ik het noodzakelijk hier met nadruk te verklaren, dat men zich in deze meening ten zeersce vergist. Door de gezamenlijke Duitsche Tho- masphosphaatfabrieken werden de prijzen van het Thomasphosphaatmeel in verband met die van erts en steenkolen en ook om andere redenen verhoogd, vóórdat het Centraal-Bureau nog was gevestigd, en de door die fabrieken vastgestelde prijzen zijn zoowel voor de handelaren in ons land als voor ons Centraal-Bureau, d e- zelfde. Waar nu het Centraal-Bureau levert zonder berekening van extra winsten en met toepassing der daarvoor toegestane reductiën, daar is als van zelf de moge lijkheid buitengesloten, dat waren van d e- zelfde kwaliteit enherkomst (Duitschland) door iemand goed- kooper kunnen worden geleverd. Behalve de reeds gesloten contracten met de Thomasphosphaatfabrieken te Berlijn, de kaliwerken te Stassfurt en eenige kalkovens in België, hebben wij thans ook eene zeer voordeelige overeen komst gesloten voor de leverantie van superphosphaten en Guano. Gaarne ver klaar ik mij bereid op aanvrage van belanghebbenden de prijzen en voorwaar den, die leverantie betreffende, nader mede te deelen. U beleefd dank zeggende voor de ver leende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn UEd. Dw. Dienaar, W. Nijkamp H Gzx., Directeur van het Centraal-Bureau uit het Nederlandech Landbouw-Comité voor den aankoop van landbouwbenoodiyd- Aeden voor geheel Nederland. Enschedé, Maart 1900. Men begint in Engeland te begrijpen, dat het naast een machtige vloot een krachtig leger moet bezitten, om de groote belangen in alle deelen der wereld te kunnen verdedigen. Waarschijnlijk zal de regeering van de imperialistische strooming gebruik maken, om dienstplicht bij de natie in te voeren. Het is reeds nu zeker, dat zij in dat geval op de medewerking van een deel der oppositie kan rekenen- Vele liberalen hebben zich iu den laatsten tijd bij de groot- Engelsche staatkunde van Chamberlain aangesloten, waardoor feitelijk de orga nisatie dier partij geheel is verbroken. De groote partij, die onder Gladstone jaren lang het bewind in Engeland voerde, is thans door onderlinge ver deeldheid onmachtig,om eenigen invloed op Engelands buitenlandsche staatkunde uit te oefenen. Dat miliioenen-leger, waarvan men in Engeland droomt, is er evenwel thans nog niet, en daarom doet de regeering alle moeite, om de vreemde en minder betrouwbare bestanddeelen zoo innig mogelijk aan het rijk te verbinden. De zege-bulletins van Lord Roberts vloeien over van lof voor de dappere Australische en Canadeesche hulptroepen. De blufferige telegrammen van gene raal Brabants' heldendaden berusten ook al op berekening. Generaal Brabants is een Kapenaar, die het bevel over de Kaapsche vrijwilligers voert. Ook de Ieren krijgen hun deel en wel van de Koningin in eigen persoon. H. M. zal de volgende maand een bezoek brengen aan Ierland en dan haar intrek nemen in het paleis van den onder koning te Dublin. Verder is bij leger order door de Koningin bekend gemaakt, dat op St. Patricks, (de beschermheilige van Ierland,) voortaan alle minderen en meerderen van de Iersche regimenten op het hoofddeksel een klaverblad-ver siering zullen dragen als herinnering aan de dapperheid der Iersche soldaten in de jongste gevechten. Welke belooning den Schotten ten deel is gevallen, hebben wij nog nergens ge lezen. 't Is waar, dezen behooren tot de betrouwbare vrienden, waarmee men zooveel drukte niet behoeft te maken. En toch zijn het de Hooglanders geweest, die met ongeëvenaarde dapperheid bij honderdtallen hun leven voor het Rijk hebben opgeoöerd. Het heeft in het buitenland zeer de aandacht getrokken, dat Chamberlain een schrijven heeft gericht tot Australië en Canada met het verzoek te willen opgeven, hoeveel troepeu ze iu geval van nood beschikbaar hebbeu. Vreest Engeland eene ongevraagde tusschenkomst ten voordeele der Boeren Of .heeft het zelf plannen jegens eene der mogendheden op het oog? In Frankrijk bestaat eene dagelijks aan groeiende meening, dat Engeland zich voorbereidt tot een oorlog met de Republiek. De Matin zegt in een hoofdartikel De Engelschen hebben te veel geleden onder de vreugde, waarmede overal de drie maanden rampspoed, dien hun leger ondervond, begroet werden, om zich tevreden te stellen met overwinnin gen op de kleine Boerenrepublieken. Aan een grooter tegeustander, die meer hun postuur is, willen zij zich meten, om aan de wereld te bewijzen, dat John Buil uog knuisten aan zijn lijf heeft." Zoo denken tal van organen van allerlei richting, en zoo denkt ook het Fransche volk, door die organen voor gelicht. Het gevaarlijke van den toestand is, dat in Frankrijk niet de regeering, maar het volk de buitenlandsche staat kunde beheerscht. Hoe de geest der Franschen jegens Engeland is, is nog deze week te St. Malo duidelijk gebleken. De Engelsche stoomboot Victoria, die tusschen St. Malo eu Jersey vaart, kwam ter eere van het ontzet vau Ladysmith met vollen vlag- gentooi de Fransche haven binnen. De bevolking van St. Malo riep daarop „Leve de Boeren terwijl op de vesting poort, dicht bij de haven, de Transvaal- sche vlag werd geheschen. De Engel sche kapitein nam daarop zijne vlaggen weder iu. Mocht de smeu lende vouk vooralsnog niet tot uitbarsting komen,dan zal dit vooral te dan ken zijn aan de a.s. wereld-tentoonstelling zij is een verzekering op den vrede, die Frankrijk zelfs ten koste van staatkundige opofferingen voor eenige maanden moet afsluiten. Rhodes-Chamberlain en Co. wisten wel wat ze deden, toen zij juist in 't laatst van 1899 de handen naar de goud mijnen van den Witwaterrand uitstaken. Met Ruslaud is dat wat anders. Doch het is een vraag, of dit ter wille van de Boeren in botsing met Engeland wil komen. Wel zal het van de gelegenheid gebruik maken en zijne posities in Perzië en Afghanistan versterken, doch of het zóó ver zal gaan, dat Engeland ter wille van eigen veiligheid het in den weg moet treden,dat is van de voorzichtige Russische diplomatie haast niet te denken. Een doel met de minste opofferingen bereiken, al wordt de weg daardoor ook aanmer kelijk langer, dat is een Russiseh ideaal. Peter de Groote vermaakte aan zijne opvolgers Konstantinopel. Bijna twee eeuwen zijn na dit testament verloopen, Konstantinopel behoort nog aan den Sul tan, doch het doel wordt geen oogenblik uit het oog verloren en de uiterste wil van den grondlegger van Rusland's macht zal eenmaal worden uitgevoerd,dat is zeker. De toestand wordt eenigszins anders, wanneer de Russische belangen mee brengen, dat de Roeren-republieken blijven bestaan. En dat is mogelijk. Waaneer de Republieken door tusschen komst van Rusland hare zelfstandigheid behouden, dan zal de Czaar ten allen tijde op erkentelijkheid kunnen rekenen. Dan blijft er een bittere vijand van Engeland in Zuid-Afrika stand houden, die gaarne bereid zal zijn, om in gemeen overleg de groote Zuid-Afrikaausche Republiek te vestigen. Engeland zal steeds een groot leger en een deel zijner vloot in Zuid-Afrika moeten stationneeren, om dit te voorkomen. Dit blijvend gevaar kan op zijn tijd voor Rusland van onschatbare, waarde zijn, en daarom is het mogelijk, dat de Russische regeering aan de kwestie eene wending weet te geven, die in 't belang der Boeren is. Begrijpelijk is het ook, dat Engeland alle krachten inspant, om den oorlog zoo spoedig mogelijk tot een gewenscht einde te brengen, want zoodoende zal het allicht inmenging kunnen voorkomen. Ook ligt het voor de hand, dat Engeland bij den vrede dc zelfstandigheid van de Zuid-Afrikaansche Republiek en den Vrijstaat zal trachten te vernietigen. Volgens veler oordeel zou dan een regeeringsstelsel worden ingevoerd gelijk thaus in Canada bestaat. In 1867 werd Canada eene bondsstaat,waarvan het uit voerend bewind is opgedragen aan een gouverneur-generaal, die door de Konin gin wordt benoemd. Een geheime raad, door den gouverneur-generaal uit naam der kroon benoemd,staat hem ter zijde. Uit de leden van dezen geheimen raad wordt het ministerie, bestaande uit 13 personen, samengesteld. Dit ministerie is verantwoordelijk aan het parlement, dat uit een Senaat en een Lagerhuis bestaat. Om lid van den Senaat te kunnen zijn, moet men den leeftijd van 30 jaar hebben bereikt en minstens voor 4000 dollars aan eigen dommen bezitten. De 78 leden worden door den gouverneur-generaal in overleg met het ministerie voor het leven benoemd. Het Lagerhuis telt 215 leden, die voor 5 jaar zitting hebben. Ieder mannelijk bewoner, die 21 jaar telt, aan huur 20 dollars betaalt, 300 dollar aan eigen dommen bezit, of eene rente van 150 tot 300 dollars van onroerend goed trekt,is kiezer.De aangelegenheden van het Lager huis betreffen de bondslanderijen, de bondsschuld, den handel, posterij en, visscherijen, de heffing van indirecte belastingen, het hoogste justitioneele be heer, de crimineele wetgeving, de munt en de militie. Alle rechters, met uitzondering van de politie—rechters en de niet gesalarieerde vrederechters, worden door deu gouver neur-generaal' benoemd. Aan het hoofd der provincies staat een luitenant—gouver neur. Ook dezen worden door de Bonds- regeering benoemd. De provincies worden verdeeld in graaf schappen en deze weer in stadsgedeelten, welke ieder weer uit een of meer stede lijke of landelijke gemeenten bestaan. Het wetgevend bewind is dus voor een

Schager Courant | 1900 | | pagina 1