TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandsch Nieuws. zich door dit succes aangespoord gevoe len, opnieuw een operette in studie te nemen. Jammer voor het Strijk-Orchest, dat de opbrengst der entrée's zoo weinig bedroeg. Het was een benefice-avoud voor deze jonge vereeniging, welke door ern stige studie niet alleen onzen bijval, maar ook onzen stenn in hooge mate verdient. Dirkshorn. Zondag j.L was het juist 121/2 jaar geleden, dat alhier door Ds. v. d. Leg i zijn ecbtgenoote de Zondagsschool verd opgericht. Uit erkentelijkheid voor de hulp en medewerking, werd bij die gelegenheid door kerkeraads- en oud- kerkeraadsieden aan de Den 10 werd te Fvolhorn eene schietclub opgericht. 36 Jongelie den boven den 18-jarigen leeftijd traden toe. Met de leiding heeft zich belast de heer J. Helder, reserve-2de luitenant bij het reg. grenadiers en jagers. De oefe ningen zullen worden gehouden, na be komen vergunning, op het terrein van den zoogenaamden Zwartenpolder, een aangeslibden grond buiten den dijk van den polder Waard en Groet, nabij de Zuiderzeesluis. Met het oog vooral op de werkzaamheden der deelnemers, zijn de oefeningen bepaald op Zondagmiddag. Blijkens bericht van Vredesgeruchten duiken op, van alle kanten. Kruger en Steijn moeten om vrede hehben gevraagd. Er wordt bericht, consul de Roberts over te leveren, in één slag het vastgestelde plan de campagne en de verdere plannen van Joubert in de war heeft gestuurd, in die mate, dat deze zóó bedrukt is gewórden, dat hij noch Lady- smith heeft willen innemen, noch Cronjé te hulp is gekomen. V\ at er van aan is, dat door den Amerikaanschen vredes-ooderhandelingen officieel geopend is nog duister, maar volgens genoemden zgn. Van andere zijde wordt gemeld, dat er reden is om aan te nemen, dat de Vereenigde 8taten hun goede diensten aangeboden hebben aan Groot-Brittannië de Zuid-Afrikaaneche republieken. en Dit van heeft niet den een aanbod vorm aangenomen van bemiddeling, dat onderwijzers en Rarer Majesteits gezant te Brussel is, onderwijzeressen, die sedert de oprich- met ingang van 12 Maart, ten gevolge Engeland onaangenaam zou zijn en dat tiug der Zondagsschool daaraan hun van het uitbreken van mond- en klauw- de Vereenigde Staten niet zouden wagen verleenden, een boekwerk medewerking aangeboden. Heer Hugownard. Bij de verkiezing van drie HoofdinBe landen van den polder zijn den 13en herkozen de heerenJb. Buren en K. Blom, en is gekozen in de plaats van wijlen den heer P. Kooij, de heer P. Dekker Jzn. Heer Ilugowaard. De Rederijkerskamer Harmonie gaf den 9den en llden bij den heer Pijper de laatste uitvoer ngen in dit seizoen. Het tooneelspel „Anna" of „De on schuldig Veroordeelde", en het blijspel „Een prijs uit de loterij" zijn zeer correct uitgevoerd en werden door het talrijk publiek met applaus begroet. Ook de ingelanden van het Polderdistrict Hroek op Lan- gendijk hebben besloten, l/8 in de garantie voor de Toevoerlijn te nemen. Alle corporatiën hebben nu eene gunstige beschikkiug in zake de garantie genomen en hiermede is de totstandkoming van deze zoozeer gewenschte lijn verzekerd. Met het plaatsen der telephoonpalen voor de lijn van Sint Maarten naar HirLtsliorn is deze week een begin gemaakt. De vorige week hield de vereeniging „Volksbelang" te Aards- wond, een neutrale vereeniging tot verspreiding van politieke kennis, een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer H. van Ree, hoofd der school aldaar, met het ontwerp„Onze staatsinrichting." Jammer voor de zakelijke en leerzame rede, dat nog niet de helft vau de ongeveer 70 leden de vergadering bijwoonde, 't Schijnt, dat hier, evenals elders in de provincie, het politieke leven alleen dan een beetje gloort, als bij op handen zijnde verkie zingen de candidaten te hooren of te bespreken zijn. Is 't dku echter niet wat laat om de noodige gegevens tot een verstandige keuze te verzamelen 't Is maar een vraag. Uit APPELTERN. Wij lezen in de Tielsche Ct. Verleden week werd er in de Herv. Kerk te Maasbommel vergadering gehou den, waaraan ook eenige personen uit Appeltern, die tot de volgelingen van Spiering behoorden, deelnamen. Een oproerige geest heerschte er buiten onder de menigte gedurende de vergade ring en toen deze dan ook was afgeloopen, werden de deelnemers door een talrijke menigte afgewacht en gevolgd onder een oorverdoovende ketelmuziek. Vooral had men het gemunt op Dibbits uit Appeltern, die door 2 veldwachters tegen de woedende menigte moest beschermd worden en op Viischer uit Altforst, die, hoewel minder, toch aan vervolging heeft blootgestaan. Toen het hoofd der bijz. school te Appel tern te zeer in 't nauw geraakte, besloot hij over de veeren naar Megen te vluchten. Toen dit plan bekend werd, volgde de menigte hem tot het MaaBbommelsche Veerhuis, waar hij zelfs bedreigd werd. Volgens geruchten moet voor een aanzienlijk bedrag aan hactatie de vervol ging zijn afgekocht, hetgeen evenwel niet belette, dat het hoofd der school geslagen is en twee wonden aan het hoofd heeft bekomen. Ook in het naburige Batenburg zijn de gemoederen wederom oproerig, zoodat versterking van Rijke—politie is aange- vrasgd en verkregen. Naar men zegt, zijn door de familie leden te Appeltern berichten van Scherf ontvangen, waaruit blijkt, dat hij reeds grootendeels van zijn dwaalbegrippen is bekomen. De vrouw van 8. is geheel normaal en beweent voortdurend berouw vol het gebeurde. Wij voegen aan het bovenstaande toe, dat de heer Roest, hoofd der bijzondere school te Appeltern, niet behoort tot de volgelingen van Spiering of van eenigen dweper. Loonregeling in Scho- terland. Te BOVENKNIJPE is een vergadering gehouden van boerenarbeiders, ter bespre king eener betere loonregeling. Men oordeelde dat nu er vele arbeiders naar Duitschland zjjn vertrokken het thans het geschiktste oogenblik was om hooger loon te vragen. Er werd besloten, om met het bestaande zeer in de quarantaine-stallen, het grens- voor zij wisten, dat het voor beide kantoor Achel voor den invoer van oorlogvoerende partijen aannemelijk zou Nederlandsch melkvee gesloten. De mishandeling te NEER BOSCH. Maandagmorgen hebben zoowel de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, als de beide veroordeelden appèl aangeteekend vaD het vonnis der rechtbank in zake de mishandeling op Neerbosch. Werd zoo hier en daar, tot nu toe, door postboden en bestellers van een hondenkar gebruik gemaakt, naar aanleiding van een ernstig ongeval met zulk voertuig dienstdoenden postbode overkomen,is thans het gebruik eener hondenkar aan deze ambtenaren verboden. Verbod van vleeschinvoer in Duitschland. De Duitsche Rijksdag heeft, in weer wil van don tegenstand der regeering, in tweede lezing de bepalingen van de vleeschkeuringswet aangenomen, volgens welke na 31 December 1903 in 't geheel geen vleesch meer zal mogen worden ingevoerd in Duitschland (spek en reuzel uitgezonderd) en nu reeds de invoer van pekelvleesch wordt verboden. Z a a k-H o g e r h u i s. De voortzetting der openbare behan deling voor den Hoogen Raad van de zaak der Gebroeders Hogerhuis in revisie is bepaald op Woensdag 21 dezer. Als dan zullen dus de debatten tusschen het Openbaar Ministerie en den gemachtigde van de verzoekers in hoofdzaak loopen over hetgeen in het nader door den Hoogen Raad bevolen onderzoek is gebleken. wezen. Maar de Vereenigde Staten zouden zeer geschikt kunnen dienen als tusschenpersoon voor het overbrengen van aanmmingen tot vrede, of van de vraag, op welke voorwaarden de vrede verzekerd zou kunnen worden. De Transvaalsche rageering heeft ook een beroep op Duitschland gedaan voor bemiddeling of interventie. De Duitsche regeering antwoordde, dat zij het verzoek om interventie van de band moest wijzen, daar zij van oordeel was, dat zij in geen enkel opzicht in den oorlog was betrokken. De uitslag van het beroep, door de het vorig jaar een j Transvaalsche regeering op andere groote correspondent moet er een geheime in vloed aan het werk zijn geweest, die de beide presidenten ongerust heeft gemaakt over den afloop Aan de „Frankfurter Zeitung" wordt uit Kaapstad over de nederlagen der Boeren weer anders geschreven „Het ontzet van Kimberley betee- kent voor de Boeren meer dan een een voudige neerlaag, want met Kimberley als basis is de geheele Vrijstaat aan de Engelschen prijsgegeven. Niets belet hen meer, langs deze 150 KM. lange vlakte, die door geen berg, geen kloof wordt afgewisseld, voort te rukken. Het ergste van de zaak is, dat de Engelschen door het bezetten van de Vrijstaatsche spoor lijn een wig kunnen drijven tusschen de legers van de Boeren in het Oosten en het Zuidwesten, en de laatste bovendien van hun noordelijke basis kunnen afsnij den dientengevolge zouden De Boeren legers ten Zuiden van de Oranjerivier gedwongen zijn, óf in hun eigen land terug te trekkon, als hun dit nog gelukt, óf als verstrooide hoopjes te kiezen tus schen een strijd tot den dood toe, en overgave. En dat zijn dezelfde legers, die nog twee en een halve maand gele den gemakkelijk een beweging hadden kunnen ondernemen tegen do hoofdspoorlijn en de Engelschen bij de Aar ot Victoria West hadden kunnen vernie tigen, waarmede den laatsten alle moge lijkheid benomen zou zijn, om over de grenzen van de Karroo op te ruk^pn. Toen stonden ongeveer 10.000 Engelschen tegen de dubbele overmacht van de Boeren, bij wie zich bovendien 2000 koloniale Boeren uit het district Richmond hadden willen aansluiten. Zoo wreekt zich hun dralen, hun vrees om aan te vallen, hun beginsel om den vijand steeds maar achter schanswerken af te wachten, in plaats van hem op te zoeken en vooruit te rukken, waar zeker succes te verwachten is. Om offers aan menschen- Londen, 13 Maart. Generaal French bezette in den afgeloopen nacht twee henvels, welke Bloemfontein beheerschen. Londen, 13 Maart. Lord Roberts seint nit Venters- vlei san hedenmorgen vijf uur Bij den marseh van gisteren werd geen tegenstand ondervoeden Ik bepaalde, dat French, indien ervoor het invallen van de duisternis lij 1 was, bezit zou nemen van bet spoorwegstation te Bloemfontein en zich van het rollend materieel meester zon maken. French berichtte te middernacht, dat hij na hevige tegenstand iw-e heuvels dicht bij het station bezette. Deze heuvels beheerschen de stad. Een broeder van president Steyn is gevangen fenomen De telegraafdraad naar het Noorden is oorgesneden. de spoorlijn verstoord. Ik rnk nu op met de derde cavalerie-brigade en de bereden infinterie, om French te versterken. De rest van de strijdmacht volgt zoo snel mogelijk. De verliezen hij Drielontein bedragen 320 gewonden en 70 dooien en vermisten. Ten gevolge van het gebrnikmaken van expansieve kogels, zijn de wonden ernstiger dsn gewoonlijk Londen, 13 Maart. ]n het Hooger Huis las Lord Salisbury het telegram van president Kruger over de vredes-ondei handelingen voor, alsmede zijn antwoord daarop, dat met deze conclusie eindigde De regeering heeft alleen te antwoorden, dat zij niet bereid is, de onafhankelijkheid te erkennen, noch vau Transvaal, nóch van den Oranje-Vrijstaat, waarop luide toejuichingen volgden. Y E R Y O L G mogendheden gedaan, is nog niet bekend. Volgens een gerucht, waarvan op 't oogenblik de al- of niet-gegrondheid niet is na te gaan, ia er tusschen de Europeosche mogendheden al een ver trouwelijke gedachtenwisseling aan den gang over de mogelijkheid van bemiddeling in deD oorlog in Zuid-Afrika, waarbij vooropstaat, dat het beste zou wezen, dat die bemiddeling werd aangeboden door het hoofd van een staat, die in Afrika in 't geheel geen belangen heeft, zooals Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland of een van de Scandinavische rijken misschien kouden dan later andere mogend heden het aanbod vriendschappelijk ondersteunen. Natuurlijk hangt de kans van welslagen van zulk een poging in de eerste plaats af van Engelands geneigdheid daartoe, en die schijnt vooreerst niet groot te wezen. Wanneer de vrodes-geruchten van zoovele kanten opduiken en met een dergelijke hardnekkigheid, kan men er moeilijk meer aan blijven twijfelen. Toch moeten we de praatjes onder reserve aannemen, want wanneer de presiden ten Kruger en Steijn niet anders hebben gedaan, dan aan do Engelsche regeering vragen: op welke voorwaarden willen jelui vrede, dan doen ze niets meer, dan reeds van verschillende zijden is gevraagd. De Transvaalsche regeering heeft sfeeds getoond, dat ze den vrede wil, dus kan ook niets haar do verhinderen, een derge lijke vraag te doen. Maar welke zullen de eischen van Engeland zijn P Als daar de afhankelijkheid der republieken wordt geëischt, dan kin de oorlog niet eindi- gen,dan moet hij worden voortgezet. En dan zal, wanneer het duidelijk blijkt uit het antwoord van Engeland, dat het om de republieken is te doen, de strijd zoo veel te verschrikkelijker worden; men strijdt dan om eigen land, eigen hof en eigen onafhankelijkheid. Dat zal dubbele kracht geven, dat zal de ijzeren noodzakelijkheid, dat men vech ten moet, dubbel doen gevoelen. Wij hopen van harte, dat het antwoord van Engeland den vrede mogelijk zal maken, want is het eindwoord, dat het slot van den oorlog alleen kan zijn de afhankelijk heid der republieken, dan is het een feit, dat de Boeren tot aan den laatsten man hun leven zullen opofferen. Van sommige zijden wordt beweerd, dat vrede nu onmogelijk is en dat het eenigo doel van de vraag om vredo van Kruger en Steijn is, het bepaald uitlok ken van een antwoord van Engeland, Nu de Boeren uit het Engelsche gebied zijn teruggetrokken, nu de Vrijstaat door Engelsche troepen gedeeltelijk is bezet, nu Bloemfontein bedreigd wordt, kan er wellicht een partij zijn in het Boeren leger, die meent, dat Engeland het zoo kwaad Diet vcor heeft met de republieken. Om hen ten volle te overtuigen van Engelands plannen en bedoelingen, om te doen zien, dat de strijd niet gevoerd wordt voor een fictief iets, doch dat het werkelijk gaat om de vrijheid en de onafhankelijkheid der Republieken, vroe gen de presidenten dan naar Engelands plannen. President Kruger moet tot alle groote mogendheden in Europa, tot de Veree nigde Staten van Noord-Amerika, zoo mede tot België en ons land en Zwitser land, het verzoek hebben gericht om be middelend op te treden. Vanwaar de ommekeer? die zoo plot seling heeft plaats gegrepen. Eerst niets dan zegepralen der Boeren en het ver slaan der Engelschen Bij de ontvangst der telegrammen ontviel ons menig maal het woord: al weer een nederlaag Westminster Gazette gelooft, dat Roberts der EngelschenEn nu Juist het om- een wanhopige poging doet, om met een levens te sparen, heeft de Boer zich alle troeven uit de hand laten nemennu moot hij dubbel bloeden voor hetgeen hij verkeerdelijk heeft willen sparen. Gelukkig, do Engelschen in Kimberley te kunnen opsluiten, dachten de Boeren er niet aan, verder naar het Zuiden te trekken en de kolonie in opstand te brengende eene week na de andere verliep de Engelsche versterkingen kwa men aan, en toen de Boeren dezen bij Magersfontein terugsloegen, werd hun weifelzucht nog sterker, alsof elke golf tegen de rots van hun stelling, evenals de voorafgaande, zou breken." Van het oorlogsveld is zeer weinig nieuws. Roberts rukt steeds vooruit, de Boeren gaan steeds terug. Zaterdag is er door de achterhoede der Boeren een hardnekkig gevecht geleverd, waarbij zij ten slotte weer het onderspit hebben moeten delven. Roberts seint, dat de vijand het hem lastig maakt door zijn groote kennis van het terrein en dat zijn bewegelijkheid groot is. Men voorziet, dat, als de winter komt, de moeilijkheden voor Roberts zeer groot zullen zijn. De Engelsche opperbevelhebber seint over het bewuste gevecht op jl. Zaterdag uit Driefonteinde Boeren trachtten ons den geheelen dag in onzen marsch tegon te houden en veroorzaakten ons door hun keDnis van het terrein aanmerkelijk last. Dank zij echter het bewonderenswaardige gedrag onzer troe daghuurstelsel te breken, doch aan de boeren te verzoeken voortaan 10 ets. loon per uur te betalen. Er werden commissies was te dicht bij het benoemd om de werkgevers persoonlijk zoodat dit al heel spoedig vlam met dit besluit in kennis te stellen om Op het brandgeroep der van hen te vernemen, of zij met deze nieuwe regeling, in te gaan op 21 Maart a.e., genoegen nemen. Behagen, 14 Maart 1900. DeGymnastie k-V e r e e n ,e FjycurtfUS" heeft Maandagavond besloten, op den lsten April a 8. eene uitvoering te geven te Schagerbrug, bij den heer Tuinman, ter steuniug van de pas aldaar opgerichte vereeniging. De plaatselijke school- com missie heeft het plan in overweging genomen om dit jaar geen belooningen en eereblijken uit te reikenin plaats daarvoor zullen de kinderen van beide seholen dan waarschijnlijk een rijtoertje maken. Naar wij vernemen, zal met Paschen het specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer Henry ter Hall in de Landbouw-Sociëteit Cérès alhier optreden. Het programma belooft een zeer amusanten avond. Onder meer zal het publiek kennis maken met The Bioscope. Ook de operette-revue „Het einde der Eeuw'^fêhoort tot de succes-nommers van hH gezelschap. Wij vernamen dat het Hoofdbestuur der Schippersvereeniging ,Schuttevaer" in den loop der volgende week hier eene vergadering zal houden. Deze vergadering moet in verband staan met de kanalisatie-plan nen in Weat-Friesland, en tevens met het plan om de algemeene vergadering der vereeniging dit jaar in onze gemeente te houden. Door onzen plaatsgenoot, den heer M. Visser, is een spel uitgedacht, getiteld „de Boerenkrijg" en uitgegeven bij den heer Grewer te Amsterdam. Het spel is zeer interessant en zeker wel een der beste, die in den laatsten tijd verschenen zijn. Ongetwijfeld zal het zijn weg vinden onder de liefhebbers van spelen en spellen, die bij hun vermaak ook van wat oplettendheid en denken houden. De geringe prijs, 10 ets., is voor niemand een beletsel met deze uit gave eens kennis te maken. Het ijzeren veerschip van Mej. de Wed. Wagemaker en Co. zal van een motor* worden voorzien. De dienst op Amsterdam zal dan twee maal per week plaats hebben. De heer J. Rezelman te Darmstadt, vroeger alhier, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor electro-ingenieur. De heer M. Visser, onder- wijzer aan de O. L. School alhier, her dacht den 12den Maart den dag, dat hij 13% jaar aan de School werkzaam was geweest. Bg mej. B. op de Laan al hier ontstond Dinsdagmorgen een begin gekeerde. De Londensche correspondent vliegende colonne naar Mafeking te rijden, van de Petit Bleu doet dezelfde vraag maar erkent, dat en die meent, dat er buiten de militaire een woestijn van ruim en het beddegoed gebeurtenissen een incident heeft plaats niet groot is. fornuis geplaatst, gehad, dat het uiterlijk der dingen zoo vatte, plots heeft doen veranderen. De cojres- bewoonsters pondent weet niet, wat er aan is van bet praatje omtrent het verraad van Fer- reira, die, door eensklaps Kimberley aan generaal French en Cronjé aan generaal pen, waren zij niet in staat, ods te beletten onze bestemming te bereiken. Kelly-Kenny's divisie droeg het grootste deel van het gevecht. Twee bataillons verdreven de Boeren uit twee sterke stellingen. De Boeren leden zware ver liezen en lieten 102 gesneuvelden achter en 20 gevangenen. Onder onze verliezen zijn twee officieren gedood en negen gewond, waaronder twee kolonels. Over den opstand der Afrikaanders begint men zich in Londen ongeruster te maken. Een Engelsch korps is met de rebellen slaags geweest. Het gevecht bleef onbeslist. De Boeren namen zes Engelschen gevangen. De opstandelingen trokken op Trieska terug. De opstand breidt zich uit. De Daily News verneemt *it Greytown Kolonel Bethune met bereden infanterie uit Oemwotie en bereden Natalsche politie, elk met een maxim, kwam Don derdag te Pomeroy aan en tastte Vrijdag de Boeren aan, maar de groote macht van deze en hun kanonnen dwongen de Eng9lschen tot den terugtocht. Hetzellde blad verneemt, dat de val van Mafekiüg vaststaat. Baden-Powell beproefde al zijn Kaffers weg te zenden, maar de Boeren dreven ze terug. De belegeraars bereiden een eindbestorming voor. De militaire medewerker van de De tweede buitengewone vergade ring vaa D. O. G. te Harsinyerhorn in dit winterseizoen werd gehouden op Dinsdagavond j 1. in de kolfbaan van den heer Slotemaker. Als bij de vorige buitengewone vergadering, was ook thans de baan tot de einden toe bezet en waren tal van menscben geïntroduceerd, die gewoonlijk niet of zver spaarzaam van dergelijke gelegenheden tot uitgaan gebruik kunnen maken. Dezen keer verleenden drie heeren leden van bet Dep. Kolborn van ,'t Nu'." hunne diensten, met het houden van voordrachten, die met de meeste ingeno menheid werden ontvangen Volgaarne s'emde ieder Kaapsche j dan ook in met het woord van dank, hun toegebracht door den Voorzitter van D O. G. Een aardige attentie lag er in de verrassing,waar mede een drietal dames de aanwezigen vergastten, toen zij een oolijk tooneelspelletje uitvoerden. T. O. N. I. D. O., het muziekgezelschap, luisterde ook nn den avond op met eenige muzieknummer a, ver- diensteiyk uitgevoerd Waar zoo, door dorpsgenooten onder elkaar, ieder zijn beat doet om met zijne gaven genoegen te ver. schaffen aan anderen, dan kan met vereende krachten al aardig wat worden ten uitvoer gebracht en zal de zucht lot het maken van allerlei onbedui dende aanmerkingen moeten wijken voor de waar deering van elkanders goeden wil, Op Zondag 11 Maart j.1 gaf de rederijkerskamer „Cicero'' te Meuue M'iedorp hare voorjaarsuitvoering in de eenwig mooie en groene kolfbaan van den heer Haringhuizen. De gewone verslaggever was niet in de gelegenheid de uitvoering bij te wonen, maar van welwillende zijde ontving hij de volgende korte mededeelingen. De zaal was flink bezet Het gegeven stuk „In kleinen kring", looneelspel van W. G. v. Nouhuija, scheen bij het publiek nog al in den smaak te vallen. Des berichtgevers zegsman voed echter de eerste drie bedrijven wel wat lang en naar zijn oordeel zon het stuk zeer zeker in brlangrijkheid gewonnen hebben en vooral de haodelingen zouden vlugger en pakkender geweest zyn, wanneer een flink snoeimes in bekwame tuinmanshand de noodelooze uitloopers had afgesneden. De uitvoering raag heel goed geslaagd heeten „Cicero" heeft getoond, dat tekortkomingen en teleur stellingen elders, op de leden een gunstigen invloed hebben uitgeoefend. Werkelijk, „Cicero" heeft flinke krachten en ofschoon het oordeel over allen Diet even gunstig mag zijn, d« meesten der uitvoerenden hebben hunne rollen goed vertolktenkelen zelfs uitmuntend. De bediijven werden afgewisseld en opgeluisterd door de muziek van de Nienjre Niedorper „Kleine Kapel", en naar het genot te oordeelen, dat deze muziek verschafte, mag men met grond verwachten, dat deze kapel, bestaarde uit minder en meer gevorderde leerlingen, voor N. Niedorp iets goeds belooft. Het bal naafloop moet zeer geanimeerd zijn geweest, Dirkshorn. 14 Maart. Een hevige brand woedde gisteravond in de Schagerwaard, waar de boerenhofstede van den landman P. Govers in een oogenblik tijds in lichte laaie stond. In ongelooflijk korten tijd had de brand, aangewakkerd door den Bterken wind, zich over 't geheele gebouw uitgebreid, zoodat aan redding niet te denken viel. Do kinderen, op het oudste na reeds allen te bed, zijn ongekleed uit het huis gekomen, maar overigens ia alles verbrand. Vijftien stuks vee, een paard, een koppel schapen en eenige varkens zijn in de vlammen omgekomen. Allee is verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. DirkshornZaterdagavond vergaderde alhier deafd. Harenkarspel van de Libeiale Unie. In deze vergadering, die zeer slecht bezocht was, deed de Penningmeester rekening en verantwoor ding van zyn gehouden beheer over 1899. Daaruit bleek, dat de kas sloot met een nadeelig saldo van f 6 94. 't Aantal leden was nagenoeg onveranderd gebleven. De aftredende leden van 't bestuur, de heeren L Reuvers, V.-V., C. Bijpost, P. en D. P. Plaatsman, Secrwerden als zoodanig herkozen, Eenige ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Omtrent het manifest van 't H.B. omtrent Grondwetsherziening, werd geen besluit ge nomen, uit hooide van het gering aantal aanwezigen. De politie in DEN HAAG heeft in de Van Groenesteynstraat ten huize van hare stiefmoeder het lijk van een zestienjarig meisje in beslag genomen, omdat vermoed wordt, dat het kind geen natuurlijken dood zou zijn gestorven. Uiterlijke teekenen van geweld zijn niet waar te nemen. Het lijk is ter schouwing naar Leiden overgebracht. Maandagmiddag liep de molenaar K.v.d.B., wonende aan de Rotte onder Zevenhuizen, over de spoorlijn en werd tusschen de stations Zevenhuizen Zoetermeer door den sneltrein en van brand. Hot "bed in de keuken stond afgehaald, zooals dat in huisvrou- welijke termen heet, snelde D. V. toe, die ondanks den ver- stikkenden rook, die uit het keukentje sloeg, den brand bluschte. van Gouda naar Den Haag gegrepen en overreden. Het personeel van den trein nam den verminkte met den trein mee naar Zoetermeer, waar hij in deernis- wekkenden toestand aankwam. Na aldaar verbonden te zgn, is hij per brancard naar zijn huis vervoerd. Levend verbrand. Men schrijft uit ROTTERDAM In haar woning, Schavesteeg 34, is Zondagavond de 54-jarige weduwe Esmeijer, vermoedelijk doordat zij ifl aanraking met de petroleumlamp is gekomen, levend verbrand. Gemoedsbezwaren! De milicien Wendt, bekend om zijne dienstweigering wegens Tolstoïaansche gemoedsbezwaren, en deswege ingedeeld de kans daartoe "door*>9 den hospitaaldienst te Naarden, heeft nu vrijwillige dienstneming voor 6 jaar aangevraagd Te BERGENHUIZEN-NOORBEEK (Limburg) zijn Maandag drie per sonen dood te bed gevonden, vergiftigd door kolendamp. Drie huisgenooten verkeeren door dezelfde oorzaak nog in gevaar. 300 K. M. heen De verliezen der Engelschen. olgens opgave in de Engelsche bladen bedroeg het aantal verliezen der Engelsche troepen in Zuid— Afrika, voor zoover kon worden Dagegaan, tot en met Zondag 16 677. Gedood werden 2418; gewond 8747; ■vermist 3483 man; aan xiektea overleden 1029.

Schager Courant | 1900 | | pagina 2