HERIN ZOEKEN. A. Itolte, Klaver- en Lncerne-Zaad. Boerenmeid, vast Werkman, Timmerlieden. een Jongen een Knecht, 2e KNECHT, (linke Jongens, Tc Koop: Grutterij (en strengste (en strengste Spanbroek. Schoenwerk, WF. Stoel Zoon, Prijs f 100.—, Mi J. BUISMAN, Wordt gevraagd, een klamp HOOI TE KOOP, CONFECTIE; Biimenlcmdsch Nieuws. ADVuirruvnuN. Gevraagd bij P. PLOEGER, Wordt gevraagd, Timmerliaden, Wordt gevraagd: Wordt gevraagd, Gevraagd, BOERENWAGEN mettoebehooren. Jocli. Waiboer, te Koop ofte Huur gevraagd, Een partij voerbielen, f 6 per 1000 Kilo. Een partij Haverstroo, Kalkfabrieken. Sloomtrasmolen. Steen kooper ij. Handel in Bouwmaterialen. verboden is. èumioe Slijiviefen. Ontvangen Bedden,Dekens Matrassen. genoog dat zij een zaakje drijft. En dat er ruzie met bet personeel of tusschen de sujetten is, raakt het publiek net zooveel als een ruzie in één of aDdere handelsfirma. U zou vreemd opkijken als u in de krant las Al lang liepen er geruchten van oneenigheden in de firma Van Bastei Joris ia peper. Nu schrijft de heer Joris, omdat hij door Van Bastei gefopt'is, dat Van Bastei peper afkeurde buiten Joris oin. Dan zou u zeggen „wat hebben daar de menschen en de kranten meê te maken Daarom vind ik, dat de-kranten-mengen in zulke zaakjes-aangelegenheden mal Hoe vindt u, dat wij ons kleeden Bijzonder kunstig. Ik begrijp niet, hoe u dat alles aan uw lijf krijgt. Wij slaan een doek om en wij zijn gekleed. U doet uw hoofd in een hoed, uw hals in een boordje met een das, uw borst iü een flanel en een hemd en een overhemd en een vest en een jas, uw beenen in een onderbroek en een broek, uw voeten in kousen en echoenen en slobkousen. Het moet elkeD morgen een heel gedoe wezen, eer dat heelemaal klaar is. Hoe uw dames iogebakerd zijn, weet ik niet. Ik kan er niet uit wijs worden, maar het lijkt me den grootsten triomf der be schaving om binnen enkele uren alles, wat ze me zooal opgenoemd hebben, aan één menschenlijt te krijgen. Wat denkt u van Neerbosch? Zulk een inrichting hebben wij in Asjantie hoog noodig en ik ben dus stellig van plan, als ik in mijn land terug ben, daar een Neerbosch te stichten. Ik zal den heer Van 't Lindenhout schrij ven, of hij meê wil gaan (ik neem trou wens méér Europeanen mee). De heer Van 't Lindenhout zal ons omtrent de beste methode van straffen en voeden onwaardeerbare inlichtingen kunnen geven. Ik denk mezelf aan het hoofd te stellen, want ik zou wel graag op mijn ouden dag „gezien" en vermogend wezen. Ove rigens komt het mjj voor, dat de heer Van 't Lindenhout verwonderlijk goed een opvoedingsmanier van de Asjanties heeft afgekeken. Neemt u Europeanen mee, zei U Ja, ik ben van plan, in navolging van den man, die ons kijken laat, in Asjantieland een troepje Rotterdammers te laten kijken. Ik ben al in onderhan deling voor een vijftigtal mannen met hun vrouwen en kinderen, maar de keuze valt me moeilijk. Een Asjantie is een Asjantie, ze zijn allemaal eender, maar Rotterdammers verschillen. Ik denk mee te nemen, om in bun werk te laten zien allerlei slageen paar journalisten, een schutter, een karakter komiek, een notaris, een bereden politie agent, een deurwaarder, een koopman, eeu advocaat, een eksteroogensnijder, een kapper en meer van zulk soort da we in Asjantie niet kennen. En ik •voorspel me veel succes Mijn gesprek met de majesteit is hiermede nog niet geheel gereviewd. Wie weet,ot er ik later nog niet eens op terug kom. Voor het toelating s- examen aan de gemeentelijke normaal lessen te Alkmaar is geslaagd de jonge heer H. W. van Loo te Oudkur- spel. Op de kiezorslijstvoor de gemeente Heer Hugowaard ziju gebracht 519 kiezers voor leden der Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 471 voor leden van den Gemeente raad. Voor den cursus 1900-1901 der Ambachtsschool te ALKMAAR hebben zich 79 nieuwe leerlingen aangemeld. denk, dan loopen me de koude rillingen langs den rug. Nu word ik tot dergelijke gruwelen gedwongen, maar uit eigen zin het doen nooit!" „Maar wat moet er dan van je worden, kind Wanneer je trouwen wilt, moet je ook kunnen huishouden." „Dan zal ik niet trouwen, want nu uw hand op het hart, gelooft n, dat iemand het met mij zou uithouden? Natuurlijk zou ik precies zoo zijn als nu, want me ter wille van een man te veranderen, dat komt mij niet in de hersens, nadat mijn liefde voor mijn moedertje het niet heeft kunnen klaar spelen. Ik ben ervan overtuigd, dat mijn geëerde heer gemaal reeds na vier weken de beenen zou opnemen, misschien nog eer der, want hij zou bepaald niet zoo'n geduldig schaap zijn als zusje Hertha. In mijn huwelijk moet alles zich naar mij inrichten. Hij, mijn man, moet mij mooie kleeren koopen, mij een kamermeisje huren,iederen dag met mij naar de comedie gaan en in den zomer naar een badplaats. Slapen wil ik zoolang het mij gueddunkt en dan ga ik op bezoek. Wel moeder, dan zou het trouweD nog zoo slecht niet zijn." Half verschrikt, half lachend kijkt mevrouw Herwig haar kind aan. „Dat is een heel mooi programma. Mag ik vragen, waar zulk eeu man te vinden is?" Elsje trekt haar wenkbrauwen in de hoogte en zucht. „Ge hebt gelijk, mamaatje, ik zal wel een oude-jongej uffrouw moeten worden." Mevrouw Herwig's oog rust op haar dochter, die zoo bekoorlijk in haar stoel zit, de verpersoonlijkte onschuld. En wat spreekt deze kleine, roode mond voor egoïstische, wereldwijze woorden Een oogenblik krimpt het hart van de moeder ineen, dan lacht ze evenwel. Hoe dwaas van haarkent ze haar Elsje dan niet beter Weet ze dan niet, dat het slechts woorden zijn, holle woorden, zonder betee- kenis, die door de kinderlippen zoo maar worden uitgeilapt „Dus je wilt alleen een Vergadering van den Raad den gemeente lieer lingo- waard, op Donderdag deu 29sten Maart 1900, voorin. 10 uur. Tegenwoordig alle leden; voorz de Burgem., de heer P. Wonder Az. De Voorz. opeut de vergadering en vangt de werkzaamheden san met het lezeu van de notulen der vorige ve'rgaderiug, die zonder aanmerking worden goedge keurd. Op voorstel dea Voorz worden achter eenvolgens voor kennisgeving aangenomen de navolgende ingekomen stukken 1. proces-verbaal van de op 23 Maart j. 1. gehouden kas verificatie bij den gemeente-ontvanger, aanwijzende een ontvangst van f 21513.40, een uitgave van f20274.085 en een batig saldo groot f 1239.315, hetwelk in kas aanwezig was bevonden. 2. het door Voorz. gelezen verslag van de plaatselijke schoolcommissie (hier Burg. en Weth) over den toestand vau het lager onderwijs over 1899, waarin geen buitengewone mededeelingcn voor kwamen. 3. missiven van H. H. Gedeputeerde Staten dezer provincie, resp. v. 12 en 23 Januari, waarbij goedgekeurd werden teruggezonden de verordeningen op de heffing en invordering vanleges ter secretarie, belasting op tooneelvertooningen en openbare vermakelijkheden, begrafe- nisrechten en schoolgelden. 4. schrijven van den heer Rijks betaalmeester te Alkmaar, mededeelende, dat op 23 Januari 1900 aan den heer Gemeente-ontvanger een som vanf2544 54 is uitbetaald. 5. idem van den heer Rijksontvan ger te Schermerhorn, dat aan denzelfden f 319.87 werd uitbetaald. 6. kwitantie van de Ned. Zuid- Afrikaanscho VereeD., voor het bedrag van f 318.425, aan haar overgemaakt, (zijnde de netto-opbrengst eencr collecte). Het vorig jaar is bes'oten aan den heer A. Hartog, die, op voorwaarde dat hij van de gemeente eenige tegemoet koming zou ontvangen, op zich nam, de telegrammen en goederen van het station van de Holl. Spoor te bestellen, voor een jaar een subsidie toe te kennen van f 52.—. Voorz. wenscht ook voor het loopende jaar die subsidie uit te keeren, aangezien Hartog volgens zijn verklaring den besteldienst bij opheffing dier subsidie zou moeten staken. Andere gemeenten doen zooveel om een zoodanigen bestel dienst te krijgen of te behouden, zoodat het voor de gemeente een niet tegroote opoffering mag heeten, als met dat bedrag deze gewenschto besteldienst iu stand kan worden gehouden. De andere heeren zijn het met den Voorz' eens en algemeen vindt men dan ook goed, om de subsidie van f 52. ook voor 1900 weer toe te staan. Verder stelt Voorz. voor, evenals vorige jareD, ook over 1899 een gratificatie toe te kennen aan de Rijksveldwacht, die gedurig in deze gemeente surveilleert. Over 1898 werd aan den Rijksveld wachter van Noord-Scharwoude, den heer Jongepier, f 15.en aan den Rijksveld wachter te Alkmaar f 10.uitgekeerd. Het voorstel van den Voorzom deze bedragen ook over 1899 uit te keeren, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Voorts hebben Burg. en Weth. nog een belangrijk voorstel, zegt Voorz. Zij wénschen namelijk de hut aan de Panne keet op te ruimen, hetzij te sloopen of te verbranden. Het ding is in een aller- treurigsten staat van onderhoud en zit bovendien vol weegluizen het is dus eigenlijk niet meer bewoonbaar. Naar het oordeel van B. en W. zijn de tegenwoordige bewoners niet in zoo «MU-M III I MM—M— rijken man hebben,Elsje Slechts rijk moet hij dus zijn, de rest is maar bijzaak Nu, dan behoefje je hoop nog niet op te geven, er zijn nog wel zulke oude, rijke Het meisje springt haastig op. „Om Gods wil, mama, zoo een moet ik niet hebben De mijne moet jong zijn en mooi, en een edel inensch, een officier, zooals Zij aarzelt en een gloeiend rood bedekt haar gezichtje. De moeder lacht, tevreden ge steld. Zoo had ze het zich voorgesteld. „Kind. zulke sprookjesprinsen zijn er nauwelijks meer in de werkelijkheid; dan zult ge wel een oude-jongejuffer worden, hoe treurig ik ook zulk een lot vind. Ge hebt dat dan aan jezelf te wijten." Het meisje knielt plotseling voor haar moeder neder. „Zeg zelf, moeke, ben ik er nu wel een om te trouwen? Ik meen het goed, wanneer ik zeg, niemand met zulk een huisplaag te willen opschepen. Wil u me zoo graag kwijt zijn „Je weet wel beter, kind, dat ik het bijna niet zou kunnen verdragen, mijn zonneschijn te verliezen." Zij kust het meisje op het voorhoofd en er schittert een traan in lia&r cog, als ze zachtkens voortgaat„Kijk, Elsje, ik maak me bezorgd om je toekomst." „Waarom dan, lieve, .wij blijven dan 1 steeds bij elkaar, u en ik." „En wanneer ik dan sterf? ik kan toch niet eeuwig 1 leven" „Praat zoo niet, moedertje ,gij zijt nog lang niet oud, en wanneer ik een maal van u zal moeten scheiden, welnu, dan is Hertha er nog, die zal mij bepaald nooit verlaten." Mevrouw Herwig zucht even „Ja, onze lieve, goede HerthaVondt ge niet, dat ze er zeer terneergedrukt uitzag „Zij ziet er steeds zoo ernstig en treurig uit, moeke, men zou bijna niet gelooven, dat we zusters zijn. Ik bedoel, dat ik haar deel van lichtzinnigheid zeker ook heb ge kregen; dan is het ook eigenlijk mijnüchuld niet, dat ik zooveel domheden bega.'"„Je armelijken staat, of zij kunnen zich wel van een andere wooing voorzieD wat dat betreft, bestaat er dus ook geen bezwaar tegen de opruiming. De Raad is het geheel met B. en W. eens en geeft dau ook machtiging de hut op te ruimen. Aan verbranding wordt echter met het oog op de vernietiging der weegluizen de voorkeur gegeven. De heer De Boer informeert bij de rondvra'g nog, hoe het nu staat met de onderwjjzer8-vaeature aan de school van deu Leer Tja'.sma waarop door den Voorz. wordt geantwoord, dat die nog altijd naar genoegen van het hoofd wordt waargenomen door deu heer C. Peetoom. Men wacht nog steeds op eenig schrijven van den heer Arrondissements-School- opziener. Hierna gaat de Raad in comité ter behandeling van het Kohier van den Hoofdelijken omslag, hetwelk door Burg. en Weth is opgemaakt tot een bedrag van f 5486.75. ALKMAAR, 2 8 Maart. Do Ge meenteraad besloot heden, f 20 000 rente loos voorschot te verleenen en een aandeel ad f 10 000 te nemeD, om te strekken als fioanciëelen steun in den stoomtram weg EgmoDdAlkmaarBergen. Het voorstel van Burg. en Weth.,om den gasprijs te verhoogen van 6 op 7 ct per stère, werd met algemeene steromen aangenomen. Stremming verkeer. Woensdag ondervond de tram van ALKMAAR naar HAARLEM een aanmerkeljjke vertraging door de groote hoeveelheid sneeuw, die in den nacht van Diasdag op Woensdag in den omtrek van Alkmaar gevallen is. De tram kwam twee uur te laat in Haarlem aan. Een vurig kiezer. Een 83-jarig kiezer kwam aan 't stembureau te MEUWEHORNE in de Erie«che gemeente Schoterland, om te stemmen voor twee vacatures in den gemeenteraad. Toen hij zijne stembiljetten in de bussen had gedaan, zeide bij „'t Is toch treurig, dat ik op m|jn ouden dag nog zoo'n reis (ruim een half uur) moet doen". Men deelde hem mede, dat hij zulks volgens de wet volstrekt niet verplicht waa, waarop b|j antwoordde „Odat wist ik niet, maar dan kom ik nooit weer". een flinke te Barsingerhorn. tegen I Mei, een flinke die goed kan melken, loon f 2.50, bij J. Bit AU, Belkmerweg, Zand. een goed kunnende melken, tegen 1 Mei a.8., bij GE. Rademaker Jz., Koegras, gem. Callantsoog. bent een schelm, Elsje. Hertha was vroeger anders." ,,'t Staat mij ook voor den geest, moeder, dat we als kinderen alle twee verbazend wild en vroolijk zijn geweest; ja Hertha heeft genoeg met ons gestoeid' en gespeeld." „Zeker, kind, zij was ook een opgewekt en vroolijk meisje, bijna een beetje te overmoedig. Ik bedoel, dat ze nog erger was dan jij, wel licht omdat zij altijd zoo krachtig was en jij zoo teer bleeft. Ja, en de wilde hummel, zooals grootmama haar steeds noemde, werd in weinige dagen een stil en ernstig meisje. De verandering zelf heb ik nooit opge merkt. Ik leed toen zelve zoo onuitspreke lijk veel, dat ik nauwelijks acht op het kind sloeg. Ik heb mijzelf daar reeds dik wijls verwijten over gemaakt, maar had er geen gedachte van, dat Hertha van de zaak afwist. Nu is mij dat duidelijk geworden. Hare oogen hebben meer gezien, dan voor een kinderhart goed is. En zij heeft dapper gezwegen, ze heeft alles alleen doorgewor steld en dat was te veel. Die strijd heeft haar jeugd gedood. Het ging, als met een scherpe nachtvorst in de lente"zacht klinken de laatste woorden en de lippen der moeder trillen zenuwachtig en haar oogen staarden voor zich uit. Eenige minuten is alles stil. Elsje kijkt haar moeder met groote oogen aan. Het wordt haar zoo eenigszins duidelijk, wat hare familie heeft geleden. Zij heeft er nooit veel op gelet, want ze hoort dergelijke dingen niet graag. Ern stig® gesprekken waren haar steeds onaan genaam en altijd trachtte ze die door lachen en schertsen op de vlucht te jagen. Men had sieeds rekening gehouden met haar hekel aan zooiets, en daarom werd elke ernstige zaak door Hertha en hare moeder in het boudoir behandeld. Elsje was daar steeds blij over geweestnu echter is ze oud genoeg om eens een blik te slaan in de familie geschiedenis en dat wil ze dan ook. „Moeder," vraagt ze, „vertel mij toch eens over uwe scheiding, en hoe alles zoo is ge- Gevraagd, twee bekwame bij P. van Wort, Koog a./d. Zaan. van 15 a 16 jaar, om als Koccllt in dienst te treden, goed kunnende melken, bij Jan Buisman, Ruigeweg, Oudesluis. liefst gehuwd, met kruideniersvak be kend en goed kunnende rijden, bij J. /j-nil Hl Pz., Schagen. om met 15 April in dienst te treden, loon f 4 20 per week, met vrijen kost en inwoning. Fr. brieven aan K. GROEI, Griethausener Molkerei, bei C 1 e v e, Duitschland. Op de Drukkerij van dit blad kun nen geplaatst worden die in het vak wenschen te worden opgeleid. eu een Te bevragen bij te Barsingerhorn. Schagen of Omstreken. Br. fr. lett. A. B. C. bureau dezer. op de plaats „Welgelegen" te Anna Paulowna a f 12 per 1000 kilo. Alkmaar. komen het is wel tijd, dat ik daarvan toch ook het een en ander eens kom te weten." Mevrouw Herwig schrikt op, als uit een boozen droom ontwakend, ze zucht, en strijkt met haar hand over haar voorhoofd. „Ach, kind, wat heb ik daar gepraat: dat is niets voor jou; vergeet dat, mijn Elsje,en wees weder vroolijk als anders; het zijn van die oude geschiedenissen." „Dat hindert niemendal, moeke," houdt het meisje vol, „ik heb er recht op, iets naders te weten en ik vraag het u met aandrang, vertel het me nu. Of doet het u erg leed, daarover te spreken?" „Neen, Elsje, dat is voorbij, mijn hart is nu reeds kalm geworden. Ik ben er alleen maar bang voor, jouw jeugdig gemoed met zulk een treurige geschiedenis te belasten. Het was anders wel goed, dat ge zekerheid kreegt omtrent alles wat gebeurd is." „Moeke, maak u maar niet bezorgd over mij mijn vroolijkheid zal ik niet verliezen, al moest ik ook een dozijn zakdoeken vol weenen. Morgen zijn de tranen gedroogd enElsje is uw oude wildzang weer." „Goed, mijn kind, hang dan eerst deze jas in de kamer van Koert en haal mijn haak werkje,daarbij kan ik beter praten. Maar ik moet je nu ernstig vragen, ook eens vlug de hauden te reppen." De moeder begon„Ge weet, Elsje, dat ik je vader als student heb leeren kennen en liefhebben. Hij studeerde in Jena, waar zijn grootouders woonden. Ik was eenige jaren ouder dan hij mijn latere echtgenoot, maar zag er veel jonger uit; misschien omdat ik klein was en mijn haar in lange krullen op den rug hing." „Dan moet u bepaald een mooi meisje zijn geweest." Mevrouw Herwig lachte wee moedig. „Men heeft mij dat dikwijls gezegd en 't meest je vader. Het was wonderlijk. Ik had reeds zóóveel aanbidders gehad, waaronder mannen van rang en stand, want ofschoon je grootouders geen geld hadden, golden wij toch als goede partijen. Ik had ze evenwel allen algewezen en was 28 jaar Ondergeteekenden maken bekend dat het eieren zoeken op hunne, ol bij hen in gebruik zijnde landerijen IS VERBODEN. W. v. GIJTENBEEK, C. R. WAIROER. J BLAAUBOER Cz. G. H. GEERL1GS. L. METZELAAR. P. KAAN. JH. BAKKER. Anna Paulowna, Maart 1900. liliT Ondergeteekenden maken bekend dat het eieren zoeken op hunne, of bij hen in gebruik zijnde landerijen Wed. Jn. YETHMAN. Jn. BOS. G BOS. Jn. HOGELAND. WAIJBOFiR en Go. R. KUIPER. P. WIT. Groetpolder, Winkel, Maart 1900. lste klas, Eng. fabrikaat- desverlaDgd gemakkelijke betaling, degel ij k e garantie. Vraag prijscourant en conditiën te Oude Xiedorp. een groote sorteering fijne dessins; elegante coupes. Ruime voorraad Scherp concurreerende prijzen. Echt Noor d-B rabantsch hetwelk voor de laagste prijzen contant wordt uitverkocht. Aanbevelend jP. Eodeivi voorheen Gebr. KENNIS, Laagzijde, Schagen. geworden en vast besloten, niet meer te trouwen, daar de man mijner droomen, zoo als het scheen maar niet voor den dag wilde komen. Toen zag ik je vader en ik wist dadelijk,dat dat mijn man zou worden, ofschoon hij het tegenovergestelde van mijn ideaal genoemd kon worden. Het was op een studentenbal, ik danste met een ellen- langen aanstaanden dokter,met wien ik niet kon praten omdat de afstand van mijn mond tot zijn oor te groot daarvoor was. „Mijn oogen troffen,al dansende, een ander oogenpaar,welks eigenaar tegen den deurpost geleund stond. Die twee oogen volgden mij onafgebroken. Bij elke wending ontmoetten onze oogen elkaar opnieuw ik was als ver doofd. De dans was ten einde en ik werd naar mijn plaats geleid tegenover de deur. „Toen ik na eenige minuten aarzelend op keek, zag ik weer die dwingende mannen- oogen. Maar nu had ik mijn kalmte terug en hield den blik bedaard en vast uit. Daar stapte de vreemdeling dwars door de zaal op mij af, boog, noemde zijn naam en ver zocht om een extra-dans. Ik stond verward op en legde mijn hand op zijn arm. A\ ij wandelden door de zaal, het eenige paar, want de muziek zweeg nog. Aller oogen waren op ons gevestigd. „Nu eerst bemerkte ik met schrik, dat mijn danser geheel niet in gezelschapstoilet was. Hij had hooge rijlaarzen aan, die er uitzagen als had hij dwars door de modder gebaggerd, een groen buis aan zooals jagers dragen, een dito hoed,dien hij onder den arm hield, en als eenig teeken van zijn recht om te mogen verschijnen, een rood- wit-gouden band over de borst. Wat hij niet mij sprak,ik weet het niet, ik hoorde het toen nauwelijks, want ik was onbeschrijflijk opgewonden. De booze blikken zijner eigen makkers, de. woedende der andere korps- studenten, schenen mjjn begeleider niet te storen,terwijl ik, ofschoon ik de oogen had neergeslagen, ze meende te voelen. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1900 | | pagina 6