Zuiderzee-visschersvloot-revue. TRANSVAAL. betalingen 44 h f 3036 42 en 10 nieuwe boekjes werden uitgereikt. Aan het telephoonkantoor werden 109 telegrammen benandeld, 59 ontvangen en 50 verzonden. Van particuliere zijde ontvingen we Door een gezelschap, bestaande uit leden van „Nut en Genoegen" te Anna Faulowna, werd j.L Zondag in het lokaal van den heer G. J. Volder aldaar een openbare uitvoering gegeven. Daar werden opgevoerd twee tooneel- stukken, getiteld. „Anna Wortbman,'' tooneeispel in 5 bedrijven, en „Opleven en dood," blijspel in 1 bedrijf. Daar inzender hiervan in de gelegenheid was, beide uitvoeringen van dit gezelschap, de eerste op Dinsdag 27 Maart jl. in de ver gadering van „Nut en Genoegen", en de tweede bovengenoemd, bij te wonen, moet bet hem van het hart, dat die van Dinsdag aanmerkelijk beter is geweest, dan die van Zondag. Het was te ver wachten, dat het feit zich juist omgekeerd zou hebben voorgedaan, want immers, hoe meer oefening, hoe gunstiger de uitslag kan zijn. Doch dit neemt niet weg, dat het gezelschap zich niet onver dienstelijk van zijn taak heeft gekweten. Integendeel, in aanmerking genomen de beperkte ruimte op het tooneel, meenen we gerust deze uitvoering van Zondag onder de goed geslaagdën te mogen rang schikken. Een vrij talrijk publiek woonde deze uitvoering bijdat deed ons dubbel genoegen, daar de entrée-gelden, na af trek der gemaakte kosten, ten bate komen van de behoeftige weduwen in de gemeente. Door de heeren L. C. Kolft', burge meester van W ieringen, en H. J. Calkoen, burgemeester van Ijldam, is aan de burgemeesters der plaatsen, waar Zuiderzoe-visschers zijn, de onder staande circulaire gezonden Zooals U misschien reeds vernomen zult hebben,bestaat het plan om dit jaar eene revue te houden op de Zuiderzee van de Zuiderzee-visschersvloot, en wel einde Juli of begin Augustus, in de buurt van het fort Pampus. Dit plan heeft in hoofdzaak ten doel, om eens een overzicht te krijgen omtrent den werkelijken toestand en sterkte dezer vloot, alsook den aard en wijze, waarop deze visschers hun dagelijksch brood moeten verdienen. Het is onze bedoeling, om bij genoeg zame deelneming Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin- Moeder namens de Zuiderzee-visscbers uit te noodigen, deze revue met Hare hooge tegenwoordigheid te willen ver eeren, doch dit kan ons inziens alleen dün geschieden, wanneer alle Zuiderzee- visschers als één in deze zaak willen medewerken, om deze revue te doen slagen. Wij veroorlovon ons daarom de vrij heid, UEd.Achtbare om uwen zeer gewaardeerden steun en medewerking in dezen te vragen, overtuigd als wij zijn, dat dit plan bij U en Uwe Zuiderzee- visschers groote instemming zal vinden. De vaartuigen, die aan deze revue wensohen deel te nemen, worden niet versierd, doch komen zooals zij dagelijks op zee varen, ten einde Hare Majesteiten een overzicht te kun nen geven omtrent den werkelijken toe- staud waarin deze vloot verkeert. Tevens verzoeken wij U beleefd om aan den eerst-ondergeteekende voor 15 April a. 8. eene lijst te willen doeu toekomen, met opgave van het aantal vaartuigen, die zich voor dit doel bij u hebben aangemeldeventuëele tijd en plaats zal U alsnog later worden opge geven. Bij de Dinsdag gehouden Paaseh- tentoonstelling te Purmerend, behaalden de heeren A. J. en J. A. Peeck den prijs van f 15 voorde inzen ding van de meeste exemplaren groot vee. Verder behaalden dezelfde heeren met hun vee een len prijs van f 25 voor de beste afgewisselde vette koe, een derden prijs van f 2.50 voor het beste vette kalf, een derden prijs van f 10 voor de beste, afgewisselde melkkoe, een tweeden prijs van f 15 voor de beste schot, een tweeden prijs van f 10 en eene eervolle ver melding voor de beste kalfdragende schot. De heer C. Spaans te Barsingerhorn be haalde de volgende prijzen met zijn vee een len prijs van f 25 voor den besten afge- wisselden os, een len prijs van f 25 en een tweeden van f 15 voor den besten niet afgewisselden os, twee eervolle vermel dingen voor de beste afgewisselde koeien. De heer H. Spaans verwierf in de rubriek: voor de beste Kuispink, met zijn dier den eersten prijs van f 15.de heer P. Frans van Warmenhuizen een eervolle vermelding voor den besten afgewisselden os de heer P. Zevenhuizen van Warmenhuizen een eervolle vermel ding voor den besten os niet afgewisseld, met tevens een prijs van f 15 van den Slagershond. Verder een tweeden prijs van f 10 voor de best gemeste afge wisselde koe, ook wederom den prijs van f 10 van den Ned. Slagershond, dan een eervolle vermelding voor de best gemeste niet afgewisselde Koe. Ten slotte ver melden wij nog, dat de heer A. Kooij te Heerhugowaard den eersten prijs van f 7.50 en den 2en prijs van f 2.50 behaalde voor de beste vette varkens. Het totaal der thans ingeschreven of ingekomen giften bij de Z.-A. Vereen, bedroog ep Zaterdag 81 Maart f 1.138.700.35. Vergadering van den Raad der gemeente pe, op Dinsdag 3 April 1900, 's voorro. tien uur. Aanwezig alle leden. Te half elf opent de Voorz., de heer G. C. Hulst, de verg., en worden de notulen gelezen en zonder opmerkingen goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt Voorz. mede, dat in de nummering der huizen aan 't Zand zal worden voorzien door den schilder Renooij. Voorz. heeft niets in portefeuille. Het eenige punt ter bespreking iseen ver zoek aan het polderbestuur, om hel Wees huis weder aan de gemeente iu gebruik af te staan. In 1879 is het Weeshuis afgestaan tot 1900 toe, en om reden het gauw vergadering van het Polderbestuur is, heeft Voorz. dit punt op het convo catie-biljet gezet. Als iemand er bezwaar tegen heeft, de aanvraag te doen, dan kan men er nu over spreken. Geen der heeren oppert een bezwaar en Voorz. vraagt nu, voor hoe lang men den afstand zal vragen, voor 25, voor 50, of voor 30 jaar Met algemeene stemmen wordt daarna besloten, voor 25 jaar afstand van het Weeshuis te vragen. Hierna volgt de rondvraag. De heer De Moor vraagt Voorz., of, indien er voor eene raadsvergadering zoo weinig is te behandelen, als op deze, of dan de verg. niet kan uitgesteld worden. Voorz. antwoordt, dat er in het regle ment van orde staat, den eersten Dins dag van elke maand te zullen verga deren. Dat is echter geen moeten, maar vanwege de bespreking Weeshuis kon hij deze vergadering slecht uitstellen. Hij is het echter met den heer De Moor eens, dal het weinig de moeite is. De heer De Moor maakt echter geen voorstel van zijn opmerking en hierbij blijft het. De heer Vrijburg zegt, dat Toorz. zoo even zeide, dat de heeren voor hun pleizier bij elkaar kwamen dat is echter voor hem niet aldus, wil is het voor hem steeds een pleizierige dag. 't Was daarom ook noode, dat hij zijn besluit nam, om te bedanken als lid van den raad. 't Was evenwel noodzakeljjk, en aangezien het dan heden voor hem is de laatste vergadering, die bij bijwoont, gevoelt hij zich gedrongen, den Voorz. te bedanken voor de minzame leiding der vergaderingen en voor de vriendelijke behandeling. De goede geest en harmonie, die de raadsvergaderingen steeds ken merkten, zullen spreker immer eene aangename herinnering doen behouden aan het tijdperk van zijn lidmaatschap van den raad, en hij betuigt dan ook aan zijn medeleden en aan den Secretaris mede zijn oprechten dank. De heer Nobel hoopt evenwel het ge noegen niet te missen,den heer Vrijburg nog enkele malen in hun midden te zien. De heer Vr. heeft wel ontslag gevraagd tegen 1 Mei, maar hij blijft toch lid tot zoolang zijn opvolger er is. Daarom hoopt hij den heer Vrijburg thans, niet voor de laatste maal te zien. De heer Vrijburg vindt het toch wel wat scheef, nog eens te komen als hij heeft bedankt, al heeft hij er dan ook het recht toe. Hij stelt de woorden van don heer Nobel echter op boogen prijs het doet hem goed, dat zoo iets geuit wordt. Voorz. zegt ten slotte, dat hij ten zeerste de woorden,door deu heer Vrijburg tot hem gericht, waardeert. Hoe het zij, de heer Vr. moge nog eens weer komen of niet, Bpr. zegt, dat hij zijn dank wil brengen, ook namens mede-leden en gemeeotenaren, voor de wijze, waarop de heer Vr. zijn plicht steeds vervulde. Trouw was hij immer op zijn post en behartigde hij de gemeentebelangen. 't Is een geluk, dat de heer Vr. den raad verlaat om goede redenen, wegens zijne verbeterde positie. Dat het hem in die positie goed ga, zoowel in zaken als in huisgezin. Hierna sluiting. Te Schagerbrug gaf Zon dag j.1. de Gymnastiekvereen „Lycurgus" van Schagen eene uitvoering, waarvan de baten zouden zijn tot steun van de te Schagerbrug pas opgerichte vereeni- ging. Nu, die baten zullen niet groot zijn geweest, want de zaal was verre van goed bezet, ofschoon de verwachting, wat de opkomst van het publiek betrof, nogal hoog was gespannen. De uitvoering zelve liep best van stapel en slasgde goed. Lycurgus heeft daarmede blijk gegeven, dat zij hare jonge zustervereeniging wil helpen om haar in staat te stellen op eigen beenen te kunnen staan. En de nieuwe vereeniging loopt reeds. De heer L. J. de Vries is directeur geworden, en dank zij den geldelijken steun van eenige burgers, heeft men werktuigen kunnen aanschaffen, een flink aantal jongelui neemt aan de oefeningen deel, dus alle kans bestaat er, als er de animo in blijft, dat Schagerbrug eene bloeiende vereeniging rijker wordt. De tweede tooneelvoor- stelling van het rederijkersgezelschap „Liefdadigheid* te Barsingerhorn in dezen winter, had j,l. Dinsdagavond plaats met de opvoering van het blijspel „Een Man van de Wereld" van Gustav von Moser. Ook dezen keer heeft het fanfarecorps „T. O. N. I. D O.", onder directie van den heer C. Spaans Dz., zijne welwil- lende mede werking verieead en met de uitvoering van eenige muzieknummers eene aangename afwisseling geschonken gedurende de pauzen tusschen de bedre ven van het tooneelstuk, hetgeen èa door het rederijkersgezelschap èa door het publiek zeker op prijs gesteld wordt. Den eersten Paaschdag zal de Vereeniging „Onder Ons te VV ieringerwaard ophoeren „De geneesheer", of „dat heeft mijn commensaal gedaan", blijspel van Hubertua Jansen en „De muzikale Huis knecht", blijspel met zang in één bedrijf, door Speets. Het strijkorkest heeft zich ook voor dezen avond wt-lwillend beschikbaar gesteld. De gymnastie k-v e r e e n i- ging „Hercules" te NÏGUWe Niedorp gaf Zondagavond j.1. in het lokaal van den heer Haringhuizen eene uitvoering. „Hercules" heeft moeilijke tijden door leefd en doorleeft ze eigenlijk nog. De vele verwisselingen van goede, oude leden tegen ongeoefende aankomers zijn niet alleen op zichzelf nadeelig, maar hebben een verlammenden invloed op den werklust van hen, die dan nog wel aanblijven. Als we dit bedenken, moet men zich er nog over verbazen, dat et zoo goed gewerkt werdal is het waar, dat het gymnastiek-programma nu niet heel groot, of zwaar was. Wat gedaan werd, ging goed en vrij correct van stapel en dat is toch ongetwijfeld beter dan bui tengewone mooie en moeilijke oefeningen, die door de helft der leden fout gemaakt worden. De serie aardige staafoefeningen maakte zelfs een zeer goeden indruk. Als altijd hadden de „groepen" (thans Transvaalsche voorstellingen) een heel goed succes. De heeren C. Dekker met de voor dracht „De Vredesconferentie" en J. Peereboom met Driekske de Scheeren- slieper" en „Jongens vau Jan de Wit* hadden over het algemeen veel succes bij het publiek. Er werd dikwijls heider gelachen en het applaus bleef nooit onder stoelen of banken. De heer Olie met zijn strjjkorchestje „De kleine Kapel* zorgde voor aange name, gezellige afwisseling en aanvulling van het programma, en, om geen mensch te vergeten, de piano-accompagnateur van de voordrachten, de jongeheer D. Olie Kzn., kweet zich flink van zijn taak. Het „vrije bal" sloeg als gewoonlijk over in een vrijend bal, dat van zelf niet zoo dadelijk afgeloopen was. Dejaarlijksche kolfwed- strijd van de Noordhollandsche Kolf- vereeni^ing belooft dit jaar bijzonder aantrekkelijk te zullen zijn De wedstrijd zal worden gehouden bij gelegenheid der feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan der vereeniging, op 15 en 16 Mei a sin de sociëteit „de Kroon* te HAARLEM. Medailles voor den wedstrijd zijn uitge loofd door H. M. de Koningin, door den H.E.G. heer G van Tienhoven, Commis saris der Koningin in deze provincie en den E.A heer Boreel van Hogelanden, Burgemeester van Haarlem, benevens 4 medailles en enkele geldprijzen door het bestuur. De deelname zal dan ook stellig zeer groot zijn. Toen dezer dagen bij de voorstelling van Marie Antoinette in hot Gebouw te 's-GRA VEN HAVE, het laatste bedrijf bijna was afgespeeld, en bij het wegleiden der vorstin de garde commandant de hand op den schouder van Orlcans legt, roependeeindelijk verraden, zult ook gij naar de guillotine riep plotseling een stem van den derden rangZiezoo ongeluk, nou is 't ook jou tijd I Terstond werd deze kreet opgevolgd door tal van uitroepenmen schreeuwdesteek 'm dood vermoordt den schavuit 1 hij heeft vanavond al lang genoeg dat mensch gemarteld. Aan het lawaai kwam geen einde en vijf keer moest het scherm opgehaald worden. Men schrijft: Een eigenaardige vereeniging tot be vordering der landverhuizing is opgericht te BERLIKUM (gemeente Het Bildt). De leden betalen per week 5 cents con tributie en zoodra er genoeg geld bijeen is om een persoon te doen emigreeren, wordt er geloot wie de gelukkige zal zijn. De familie van den te APPELTERN vermoorden Brinkman heeft uit Medemblik van den hoofdschul dige, Scherf, een langen brief ontvangen, waarin deze zijn diep berouw uitspreekt en vergiffenis vraagt. Zaterdagavond heeft te ZAND VOORT een moordaanslag plaats gehad. Een dienstbode was ruim 6 jaren verloofd geweest. In de vorige week had zij haai vrijer geschreven, dat zij de verloving verbrak. Zaterdagavond ver voegde deze zich ten huize van de familie, waar het meisje woont. Na eenigen tijd te zamen gesproken te hebben, wilde zij naar binnen gaan. Plotseling haalde de man een revolver te voorschijn en schoot op haar, zonder echter doel te treffen. Daarna loste hij twee schoten op zich- zelven. De verwonde werd onder geleide van de politie, die terstond ter plaatse aanwezig was, per brancard naar de zie kenkamer van het Diaconiehui» overge bracht. De wonde is waarschijn lijk piet d Dodelijk. Donderdag, den 5den, wordt het nieuwe perron van het station der Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Alkmaar in dienst gesteld Alle treinen vertrekken van en komen aan véór dit tweede perron. In verband hiermede behoeft men voortaan alleen een perronkaartje te ne men, indien men het nieuwe perron betreden wil. Tot de wachtkamers en het oude perron heelt ieder voortaan vrijen toegang. Wij maken ten slotte het reizend publiek opmerkzaam, dat de treinen van Uitgeest en naar den Helder rijden op de rails, onmiddellijk gelegen vóór het nieuwe perron, de treinen daarentegen van den Helder en naar Uitgeest het tweede stel rails gebruiken. Alkm. Ct. Men schrijft uit TI KL Behalve bij den veldwachter Vau der Mooren te Appeltere, zijn ook bij zijn ambtgenoot Sonderloo ie Altfoist de ruiten ingeworpen. De ontstemming over deu eisch van een jaar gevangenisstraf voor de Appelternsche belhamels is in Maas en Waal buitengemeen groot- Een algemeene adresbeweging is reeds voor bereid, voor het geval dat zij veroordeeld worden. Geen FRIESCH vee naar P a r ij 8. De bijzondere commissie, belast met de uitvoering der vee-inzending naar Parijs, heeft besloten ook wegens den quarantaine-tijd, welken de Fransche regeering vordert van het vee, dat aan de tentoonstelling zal mededingen geen Friesch vee naar Parijs te zenden. Men schrijft uit ZEEUW3CH- VLAANDEREN O. D.: Nu de Belgische minister van landbouw blijft weigeren de grenzen te openen voor den invoer van Nederlandsche vee, en de Belgische landbouwers voor den aanstaanden weidegang magere koeien noodig hebben, begint hier het veesmok kelen weer te herleven. Geen avond gaat er voorbij, of er trekken weer kleine troepjes smokkelaars, twee of drie koeien geleidende, in stilte over de grenzen. Daar veesmokkelen vooral met de grootst mogeljjke zorg gebeurt, komen de dieren gewoonlijk goed op de plaats hunner bestemming en hoort men weinig van aanslagen. Dezer dagen echter ontmoetten de gendarmes te Stekene, niet ver van de Nederlandsche grens, een troepje smokkelaars, die eenige koeien geleidden. Dadelijk kozen de smokkelaars het hazenpad, trachtende hunne dieren met zich te voeren, doch na een lange vervolgiug moesten zij een bekalfde koe en een vaars achterlaten, die natuurlijk door de gendarmes ia beslag genomen werden. Ook in de nabijheid van de Belgische gemeente St. Gilles hebben een drietal tolbeambten, na een hevig gevecht eene schoone Nederlandsche koe aangeslagen. Al deze dieren zullen Donderdag op do groote markt te St. Nicolaas voor gereed geld en zonder onkosten aan den meestbie dende verkocht worden. Al is het dan geen gebeurtenis met zeer invloedrijk gevolg, toch doet het ons genoegen, eens een oorlogsfeit te kunnen melden, waarbij de Boeren een niet on belangrijk voordeel hebben behaald. We hebben hier het oog op het gevecht heel dicht bij Bloemfontein, waarbij de Boeren een aantal kanonnen buitmaakten en aardig wat gevangenen oppikten. Laten we het Lord Roberts zelf laten vertellen Kolonel Broadwood meldde mij, dat de vijand Thaba'Nchu in twee afdeelingon naderde, van het noorden en van het oosten. Broadwood verklaarde, dat hij op de waterwerken wilde terugtrekken, zeventien mijlen dichter bij Bloemfontein. Ik antwoordde, dat de negende divisie bij het aanbreken van den dag zou op rukken om hem te steunen. Broadwood trok 's nachts naar de waterwerken en bivakkeerde daar. Den 31 en Maart, bij het aanbreken van den dag, werd hij daar van drie kanten aangevallen. Hij zond zijn batterijen en trein naar Bloem fontein en liet ze door cavalerie dekken. Op twee mijl afstands van de water werken loopt de weg door een diepe rivierbedding, waarin de Boeren zich 's nachts zóó goed hadden verborgen, dat de Engelsche eclaireurs daar voorbijge reden waren zonder ze te ontdekken. De Boeren openden het vuur, toen de wagens en kanonnen de drift overtrokken; een aantal drijvers en paarden werden op korten afstand neergeschoten, zeven kanonnen werden bemachtigd en wat overbleef, galoppeerde weg. De eclaireurs vonden later den over tocht over de bedding door den vijand onbezet, waarop de rest van Broadwoods cavalerie de rivier overstak, na met groote kloekheid de gelederen hersteld te hebben. Bij het vernemen, dat Broad wood zich zeer in nood bevond, beval ik generaal French met de twee over blijvende cavalerie-brigades de negende divisie te volgen en bij te staan, welke laatste twee uur 's namiddags op het terrein verscheen. De getalsterkte der Boeren werd door lord Roberts geschat op 8000 a 10000 man. Later seinde Roberts De vijand bield het tooneel van het gevecht van gisteren tot Zondagmorgen bezet. Hij trok terug, toen hij onze verspieders bemerkte. Wij bevonden, dat alle Britsche gewonden goed verzorgd waren. De Boeren lieten twee Holland- sche militaire attaché's in onze handen achter. Een dezer, luitenant Nix (van het Ned.-Ind. leger) was gevaarlijk gewond. Aan bovenstaand gevecht voorafgaande, én waarvan dit feitelijk was een gevolg, was het gevecht bij Karree-Siding. De Boeren hielden een verkenning van de Engelsche positie in de nabijheid van Bloemfontein. De Boeren-generaal Smuts had met een paar duizend man een reeks kopjes bezet, ten zuiden van Brand- fort, om de Engelsehen, die bij Glen kampeerden, in het oog te houden. Yan die kopjes werden voortdurend de Engel- schen beschoten het „snipeu" der scherpschutters werd, toen een viertal officieren der garde werden aangeschoten, te lastig en te gevaarlijk geoordeeld, en Tucker's divisie kreeg last, de Boereu tot den terugtocht te noodzaken. Generaal Tucker's divisie, met drie veld- batterijen, vergezeld van de cavalerie divisie en twee brigades bereden infanterie, onder generaal French, moest de Boeren dan aanvallen en uit een sterke stelling langs de Karree-kloof, 32 K.M. ten N.O. van Bloemfontein, drijven. In Brandfort waren de Boeren in menigte samenge trokken. De vorkenning begon vroeg in den ochtend van j.1. Donderdag en ontwik kelde zich tot een belangrijk gevecht, dat van 's middags tot het invallen van de duisternis duurde. Een kleine afdeeling van Kitchener's Horse viel, toen zij tegen de linkerflank van de Boeren voortrukte, in een hinderlaag, maar werkte er zich uit onder een zwaar vuur. Twee van de manschappen werden gewond en verscheidene paarden getroffen. Generaal Chermside's infanterie-brigade dreef, toen zij zich ontplooide, de Boeren van het eene kopje naar het andere tot naar den Tafelkop, waar hun twee kanonnen waren opgesteld. Generaal Wavel 's brigade deed tegelijk een krachtigen aanval aan de voorzijde in die richting, onder bedekking van de kanonnen, die de hoogten krachtdadig béschoten. De verliezen aan Engelsche zijde waren groot onder de Norfolks, South Wales Borderera en Lincolns, die de linkerflank van de Boeren omtrokken, hen van den weg naar Brandfort afdrin- gende, waarheen generaal French' cavalerie gesneld was om de achterhoede van den vijand te bedreigen. Generaal Tucker bivakkeerde in de stelling, die hij genomen had. Generaal French slaagde er echter niet in de terugtrekkende Boeren af te snijden, op enkelen na die gevangen werden genomen. De charge van de cavalerie verzwakte de stelling van den vijand op den Tafelkop en dwong de Boeren gedurende den nacht terug te trekken, toen zij er in slaagden hun kanonnen weg te krijgen. Dus, zooals uit deze van Engelsche zijde ingekomen berichten blijkt, zijn de Boeren wel teruggetrokken, maar hebben de Eugelschen eigenlijk het loodje moeten leggen. De begrafenis van Joubert wordt be schreven als de meest indrukwekkende nationale plechtigheid, die ooit in Pretoria ia gezien. Meer dah tienduizend men- schen stonden langs den weg naar het station geschaard,om den stoet te zien voor bijtrekken. De begrafenisstoet zelf was een schitterend militair schouwspel. Er waren honderden kransen,waaronder bijzonder de aandacht trokken die vau de presidenten Kruger en Steyn. Fraaie bloemen waren ook gezonden door de krijgsgevangen Britsche officieren te Pretoria en door de correspondenten van de Britsche en Amerikaansche bladen. In de kerk werd een indrukwekkende lijkdienst gevierd, waarop de stoet naar het station trok en het lijk per rouwtrein naar Rustfontein, Joubert's hoeve aan de Natalsche grens, werd vervoerd. In het station hield de 75-jarige pre sident Kruger een krachtige toespraak, hoofdzakelijk een lijkrede op den com mandant-generaal, waarin hij ook den oorlog niet vergat. Hij legde sterken nadruk op het vast besluit der Boeren om den strijd voor de vrijheid van hun Republieken voort te zetten tot het einde. Hij herinnerde aan de hulp, die God steeds had verleend in de ure der duisternis en verklaarde zeker te zijn dat het ongeluk der Republieken spoedig een einde zou nemen. Het geheele tooneel was bijzonder indrukwekkend en plechtig. In overeenstemming met Joubert's laatsten wil, zal Louis Botba tot zijn opvolger worden benoemd. Dat zelfs de vijand den grooten Piet moest eeren, kan blijken uit het feit, dat, zoodra Lord Roberts kennis kreeg van het overlijden van commandant- generaal Joubert, hij aan president Kruger seinde „Ik heb zooeven het bericht ontvan gen van generaal Joubert's dood en be tuig UHEd. en den burgers van de Zuid-Afrikaansche Republiek mijn oprechte deelneming in de droevige gebeurtenis. „Ik verzoek u bij de familie van gene raal Joubert den tolk te willen zijn van mijn zeer eerbiedige sympathie in haar droevig verlies en haar de verzekering

Schager Courant | 1900 | | pagina 2