BIJVOEGSEL, Schager Goiirant arlijksube PaaschteDiooBsiellingeD ?ao Vee bshoorende bij de -> van Donderdag 5 April 1900. te S c h a g e n, Van de inzendingen ter opluistering. A. Rundvee, B. Bijstieren, zuiver iiilandsch ras. C. Melk- Fok vee,zuiver inlandsch ras. Tentoonstelling van houden van Vee, vanwege de Vereeniging tot het gehouden op Woensdag 4 April 1900. o-o Op de bovenzaal van het lokaal van den heer Joh. de Beurs had hedenmorgen te 9 uur de opening plaats. De officiëele opening begon met een woord van welkom van den Voorzitter, den heer Jb. Zijp Hz. Hij zeide: Mijne Heerenl Vanaf verleden Woensdag,sinds wanneer zoo nu en dan de sneeuw vlokken door de lucht dwarrelden, heb ik wel gevreesd, dat de tentoonstelling onder minder gunstige weersgesteldheid zou moeten worden gehouden, en ik koester weinig hoop, dat het vandaag nog zal verbeteren; doch laat ons allen maar aanvan gen met het werk, dat ons wacht en het goedsmoeds verrichten. Het doet me zeer veel genoegen, dat de heeren keurmees ters aanwezig zijn en ik breng dan ook namens het bestuur onzen dank daarvoor en we mogen, afgaande op hetgeen vori ge malen door hen is gepresteerd, hoe weinig verschil er ook tusschen sommige inzendingen mocht zijn, ook nu weer het mandaat met vertrouwen in hun handen neerleggen. Moet ik iets zeggen over den toestand van den landbouw in 't vorig jaar, dan kan mijn oordeel niet anders dan gunstig luiden. De veeprijzen zijn redelijk goed geweest, ik kan zelfs mededeelen, dat de prijs van het wolvee belangrijk hooger is dan voor verleden jaar, de prijzen der varkens zijn rijzend, en ook, en dat is niet van het minste belang, bedingen de zuivelproducten aan de markt een hoogeren prijs. Niet minder moet in aanmerking worden genomen, dat in het Noorderdeel dezer provincie de belangstelling is opgewekt in groenten- en vruchtenteelt, en al heeft dat direct geen be trekking op de veeteelt of zuivelbereiding, het kan toch niet anders,dan dat,als het den eenen tak van het bedrijf goed gaat, dit ook gunstig gevolg moet hebben voor den anderen tak. Ik hoop dan, mijneheeren, dat ge in Schagen zult hebben pleizierige en genoegelijke bezigheden, en al moet het plaats hebben onder minder gunstige omstandigheden, ge moogt het het bestuur niet euvel duiden, daar het 't niet in zijn macht heeft daarin verandering te brengen. Het doet mij genoegen, in ons midden te zien het bestuur der gemeente Schagen. Aan dat bestuur zijn we zeer veel ver plicht voor het welslagen der tentoonstellingen. Daarom onzen dank aan 't bestuur niet alleen voor de subsidie, dat is niet het eenige, er is veel meer. En al is onze vereeniging niet wat men noemt een nood lijdende vereeniging,toch kan ze den steun van het gemeente bestuur zoo moeilijk missen, want het werkt in alles met ons meê en heeft niet alleen het oog gericht op het tegenwoordige, maar ook op de toekomst. Het begrijpt, dat de Paaschtentoon- stelling hier moet .blijven de noodzakelijke dag, die meer bekendheid moet geven aan het flinke marktterrein van Schagen, aan het uitstekende vee uit deze streken en dat ze moet meê helpen aan den bloei van het algemeen marktwezen dezer plaats. Zoo zou ik nog eenigen tijd kunnen doorgaan,maar ik weet dat belanghebbenden zijn opgekomen en op uw komst,mijneheeren, wachtendaarom nogmaals dank voor uwe tegenwoordigheid alhier, daarmee het bewijs leverende, dat ge met het bestuur wilt meewerken tot het zoo goed mogelijk doen slagen dezer tentoonstelling, opdat de goede naam, dien onze vereeniging op dit gebied heeft, blijve bevestigd. Mijneheeren, ik heb dan de eerde 7e tentoonstelling voor geopend te verklaren. Onze Burgemeester, de heer S. Berman, nam daarop het woord en zeide Mijnheer de VoorzitterDe door U geopende tentoon stelling is de vrucht van weder een jaar werkens. Het bestuur der Vereeniging, dat met zooveel ernst en toe wijding do voorbereidende maatregelen op zich nam, vindt voorzeker zijne beste belooning in de tentoonstelling zelve. Wanneer ik beweer, dat deze elks verwachtingen zal be vredigen en waardig is eene plaats in te nemen naast die ha- rer voorgangsters, meen ik niet te veel te zeggen, en stemt dit, naar het mij voorkomt, geheel overeen met den rijken inhoud van den catalogus. Ik acht dan ook op dezen dag wederom bereikt het doel, dat men zich voorsteldeop het gebied van veeteelt het voor treffelijke op den voorgrond te doen treden en te laten zien, welke onze beteekenis als zoodanig is op de wereldmarkt. Voor de zevende maal zijn wij hier thans bijeen. In de jaren, die achter ons liggen, is de Schager Paaschtentoonstel- ling in steeds wijder kring bekend geworden. Van heinde en ver neemt men deel aan den wedstrijd en talrijk is het be zoek ook van uit den vreemde. De gemeente, die ik als Burgemeester de eer heb te verte genwoordigen, en die haar voornaamste bron van bestaan vindt in de veemarkten, gevoelt, wat dit voor haar beteekent. En voor den veefokker is de Paaschtentoonstelling zoo langzamer hand geworden een onmisbare gelegenheid tot afzet. Wel is er dus reden, weêr hoogtijd te vieren en de veree niging een goed hart toe te dragen. U en allen, die hunne krachten aan de tot-stand-koming de zer tentoonstelling hebben gewijd, breng ik dan ook een woord van hartelijken dank en hulde, en niets zal mij aangenamer zijn, dan dat het bestuur der Vereeniging, inzenders tot den wedstrijd en afnemers, keurmeesters en publiek, aan het einde van dezen dag zich bewust zullen zijn van welslagen en van succes. Ja, deze tentoonstelling kon in de rij met hare voor gangsters weer een zeer uitstekende plaats hebben ingenomen. Het weer evenwel speelde leelijke parten. De regen, de harde wind, maakten het voor vee bijna ondoenlijk op het tentoonstellingsterrein te zijn, en van nogal enkelen,wier namen in den catalogus voorkwamen, waren de dieren niet op hun plaats. De aangiften waren schitterend, en als een vriendelijk zon netje het marktterrein had beschenen, Schagen had volop feest kunnen vieren, het zou weer zoo'n genotvol gezicht zijn ge weest, die rijen aan rijen schoone dieren. Maar helaas Op de bezoekers had het ongunstige weer natuurlijk even eens een geduchten invloed, maar toch waren nog velen op de Gedempte Gracht en Markt aanwezig. Alhoewel we dus niet kunnen zeggen, dat de tentoonstelling ten volle is geslaagd, mogen we toch niet nalaten, ook dit maal hulde te brengen voor de uitstekende wijze, waar op alles door de verschillende heeren Bestuurs- en Com missieleden is geregeld. Hun besten dank hadden ze kunnen vinden in het welslagen hunner bemoeiingenlaat het hun evenwel tot een troost zijn, dat ze niets ongedaan hebben gelaten om zich van het welslagen der tentoonstelling te verzekeren. De handel leed, als alles, onder het weer, maar toch hoorden we nog velen tevredenheid daarover uiten. Naar evenredigheid namen de 42 nummers voorwerpen ter opluistering een heel wat grootere plaats in dan de 241 nummers der eigenlijke tentoonstelling. De heele Gedempte Gracht was er meê gemoeid. Nu, het was weer de moeite waard ze te zien,al lokte het weer daartoe dan geheel niet uit, en al moesten vele voorwer pen veel van hun keurig aanzien verliezen,die nieuwe rijtuigen van onzen plaatsgenoot Tates, ook vooral van den beken den en zoo dikwijls bekroonden Jac. Met, van Jb. Masclé, P. Voorthuijsen en A. Kamp. Jongen, jongen, wat is er een werk aan die dingen Maar wat loont de prijs ook de moeite en wat een pleizier voor de makers en tentoonstellers, de gezichten te zien van de kijkers, die met zoo oprechte bewondering de fraaie voertuigen bekeken, en eene krieweling van kooplust in zich voelden opkomen. De hagelnieuwe twee- en vierwielers zagen er zoo keurig uit, dat de gedachte, er een toertje mee te gaan maken met een of twee paarden er voor, sierlijk opgetuigd met de schittereude zadelmakersartikelen van L. J. Roggeveen, F. Keet, C. Roggeveen, T. van Dijk of H. Peereboom, eiken liefhebber onwillekeurig in het brein moest komen. Maar ach, „al kan 's verkeeren", zei Breêróo en al kan er dan ook na regen zonneschijn komen, volgens Uilenspiegel, niet ieder is het gegeven zoo'n gedachte tot werkelijkheid te maken, en daarom op andere wijze de bloemetjes maar buiten gezet; de wed. KI. Denijs wekte met hare inzending tuinbouwzaden de gedachte aan die andere bloemetjes op eigenaardige wijze in ons op, maar helaas, haar verzameling van het zaad der prachtigste kinderen Flora's was niet te zien. Als een lot ons aan paard en rijtuig kon helpen, konden we het best terecht bij de inzending loten van A. v. Twuijver, die voor de in rook vervliegende kansen tevens het symbool daarvan in sigaren aanbood, Hoeveel landbouwwerktuigen en zuivelbereidingsartikelen er wel waren, durf ik niet gissen, evenmin hoe velerlei soorten. S. de Leeuw had er een inzending van en Hd. Smit en V. S. Ohmstede J. Cz. en Yisser's Landbouwkantoor en* Jb. Koster en G,Ranke en J b. Pool en Wed. B. Ranke en het Technisch Bureau Van Minden en Firma Blass en Groenewegen, en maar zoo zou ik nog wel ettelijke namen meer kunnen noemen van landbouwwerktuigen inzendende opluisteraans. Er waren dan eggen, hooischuivers, -harken, -schud- ders, waaier, machines,enz. enz.,men heeft aan mijne opnoeming minder dan aan het gezicht der werkelijke dingen; wie ze niet gezien heeft,kan ik onmogelijk eene volledige en duidelijke be schrijving van den rijken schat op dat gebied geven. Dan waren er nog melkbussen, koperen ketels, klienders, teemsen, enz. van L. Spierings, lantaarns, petroleumstellen en boterpotten van M. van Thijn, gareeltuigen van C. A. v. d. Waal, enz. enz. Maar ook hier was velerlei wel aangege ven, maar niet alles aanwezig. Maar vergeten mogen we toch ook niet de sterke leidsels en het degelijk touwwerk van J. Breet, en de fraaie collectie uurwerken en barometers van A. van Gastel. Van opsnijden houden we niet, maar de kaas snijden, die H. Harp had ingezonden en J. Rotgans en A. Slikker, daar zouden we niet bepaald tegen zijn geweest. Vast lekker, hoor P. Volkers zond een solieden bakwagen in, G. Boontjes een rijtuig, Wed. S. Vader een rijtuigwip met een melkwagen, Wed. T. Smit 2 kettingeggen en 1 stortkar alles best en degelijk spul.En voorzeker hadden zeer de aandacht getrokken de elegante rijwielen van Koster, Hd.Smit en Bakker en vanH. Blok, onze plaatsgenooten, maar ze waren er allen niet, want als er iets last heeft van regen en wind, dan zijn het deze lichte, smettelijke voertuigjes. We zouden nog wel een kolom vol kunnen schrijven over onze teleurstellingen, maar het water druipt ons heel aardig van den hoed in den nek, ons notitie boekje begint er ook reeds onooglijk uit te zien daarom nog maar twee regeltjes er bij. Hier zjjn ze Als 't weer tentoonstelling is in Schagen, Mag 't weer alsdan wat beter slagen. Te twee uur ongeveer werd in het locaal van den heer W. Roggeveen Cz. de tentoonstelling officiëel gesloten en de prijzen uitgereikt. Daarbij werden nog eenige hartelijke woorden gewijd door den heer Jb. Zijp Hz. aan de heeren Keurmees ters en verdere heeren, die hun krachten aan de tentoonstel ling hebben gewijd. Daarna volgde het concert der Harmoniekapel, dat door een flink auditorium werd bijgewoond. Opgewekte blijken werden gegeven, dat de Harmonie voor de zooveelste maal aan het doel beantwoordde. Uit te wijden over de inzendingen vee, achten we onnoodig; het meest sprekende bewijs ervoor, hoe die hadden kunnen zijn, is de catalogus, dien wij daarom in zijn geheel hieronder laten volgen. uitsluitend met hard voeder gemest. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten OS, geboren in 1896 of vroeger. Ie prijs f 25.2e prijs f 10. Inzenders P. Wit te Winkel. P. Frans te Warmenhuizen. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst geniesten OS, geboren in 1897. e prijs f 20.2e prijs f 10.8e prijs f 5. Inzenders Spaans en Co. te Barsingerhorn. P. Sevenhuisen te Warmenhuizen. J. Breebaart Kz. en Co. te Winkel. P. Wit te Winkel. idem. idem. G. Geerligs te Anna Paulowna. idem. idem. idem. idem. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste KOE, (afgewisseld.) Ie prijs f 20.2e prijs f 10. Door den Heer J. HOFF te Hoorn is voor dit no. toegekend een bijdrage van f 5. Inzenders D. C. Rezelman te Anna Paulowna. J, Blaauboer te Spaans en Co. te Barsingerhorn. No. 1. 3 4 No. 1 10 11 12 13 14 15 16 17 No. 32 J. Kant te Wieringerwaard. 34 R. Kuiper te Winkel. 35 Jb. Swaan te Haringhuizen. 36 A. de Ridder te Noorder IJpolder. 37 J. de Boer te Zaandam. 38 J. C. Schenk te Anna Paulowna. 39 idem. idem. 40 idem. idem. 41 Armenhuis te Winkel. 42 Jb. Kuiper te Aartswoud. 43 J. Breebaart Kz. en Co. te Winkel. 44 P. Koojjman te Winkel. 45 idem. idem. 46 A. Schenk Dz. te Barsingerhorn. 47 P. J. Visscher te Wieringerwaard 48 idem. idem. 49 Wed. K. J. Kaan te 50 J. de Veer te Schagen. 51 idem. idem. 52 A. Slikker te Schagen. 53 idem. idem. 54 idem. idem. 55 J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. 57 G. Geerligs te Anna Paulowna. No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste KOE, (niet afgewisseld.) Ie prijs f 25.—. 2e prijs f 10. Inzenders 58 IJ. Best te Zijpe. 59 P. Kaan Dz. te Anna Paulowna. 60 idem. idem. 61 idem. idem. 62 Koster en Schermer te Hoogwoud. 63 P. Sevenhuisen te Warmenhuizen. 64 D. A. Kaan te Wieringerwaard. 65 idem. idem. 66 idem. idem. 67 idem. idem. 68 idem. idem. 69 idem. idem. 72 A. de Ridder te Noorder IJpolder. 73 J. de Boer te Zaandam. 74 K. Jz. Breebaart te Winkel. 75 idem. idem. 76 idem. idem. 77 Waiboer en Kooij te Winkel. 78 idem. idem. 79 A. Schenk Dz. te Barsingerhorn. 80 idem. idem. 81 Wed. K. J. Kaan te Wieringerwaard. 82 K. A. Kaan te Wieringerwaard. 83 idem. idem. 84 idem. idem. 85 idem. idem. 86 idem. idem. 87 J. Bos te Winkel. 88 C. Over te Oude Niedorp. 90 J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. No. 5. Voor het beste vette KALF. Ie prijs f 10.2e prijs f 5. Inzenders 91 B. T. Bels te Ilensbroek. 92 K. Visser te Heerhugowaard. 93 E. v. d. Horst te Schagen. 97 J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. No. 1. Voor den besten RUSTIER, geboren in 1897 of vroeger. Ie prijs f 30. 2e prijs f 20.—. 3e prijs f 10.—. Inzenders 99 P. Claij te Wogmeer, Obdam, N. H. R. St. 720. Apollo. 100 Wed. A. C. Bakker te Wieringerwaard. No. 2. Voor den besten RUSTIER, geboren in 1898. 2e prijs f 20.—. 3e prijs f 10.—. 103 104 105 107 108 109 110 112 113 114 115 118 119 No 18 19 20 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem, idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. Ie prijs f 30.- Inzenders C. R. Waiboer te Anna Paulowna. P. Olij te Grootschermer. Roelof, no. 4359 N. R. S. Jb. Bakker te Anna Paulowna. Joubert. P. Groot te Langereis, N. Niedorp. D. Boontjes Jz. te Burgerbrug, Zijpe. Arnold, inge schreven N. R. St. 4369. H. de Goede Az. te Beemster.De Kok, no. 738 N. H. R. S. L. Metzelaar te Anna Paulowna. J. Timmerman te Winkel. J. J. de Wit Sr. te Zijpe. J. Jimmink te Wieringerwaard. W. Bakker te Beemster. W. Jimmink Dz. te Schagerbrug. Zijpe II, Stamboek no. 4520, geb. 29 Maart 1898, bekroond 1899 meteen aanhoudingspr. Vader Zijpe I. K. Zijp te Beemster. Dirk. 3. Voor den besten PINKSTIER, geb. in 1899. Ie prijs f 30.2e prijs f 15.3e prijs f 5. N.B. De tweede prijs van de rubriek Pinkstieren wordt uitgeloofd door de Afdeeling „Schagen en Omstre ken" van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Inzenders G. W. Jimmink Jz. te Schagerbrug. W. Kooijman te Haringhuïzen. Cronjé. P. Olij te Grootschermer. C. Helder te N. Niedorp. M. Grootes te Wieringerwaard. J. Helder te Bobeldijk, Berkhout. N. Molenaar te Hoorn. Adolf, N. H. R. S. no. 770. H. Waiboer te Wieringerwaard. J. Timmerman te Winkel. Gebr. Buis te Schagen. D. Waiboer Dz. te Wieringerwaard. Jb. Zander te N. Niedorp. K. Blaauboer te Schagen. A. J. en J. A. Peeck te Schoorl. Holland. Vader Cesar, R. V. S. N. H. no. 700. Moeder Anema, N. H. R. V. S. no. 3658. Melkgift van de moeder over 1899 4930 K. G. vetgehalte 3.58. No. 1. Voor de beste MELKKOE, die gekalfd heeft na 1 Januari 1900. Ie prijs f 20.—. 2e prijs f 10.—. 3e prijs f 5.—. Inzenders 139 A. Slikker te Schagen. 142 J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. No. 2. Voor de beste MELKKOE, geboren in 1897 (Twin- ter), die gekalfd heeft na 1 Januari 1900. Ie prijs f 20.—. 2e prijs f 10.—. Inzenders 145 Algem. Armen te N. Niedorp. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 130 131 132 136 137 146 A. Slikker te Schagen.

Schager Courant | 1900 | | pagina 5