INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Jan Kort wei Burgerlijke Stand. Gem, §(]HAtiKK. Gem. ZUpe. gehouden volkstelling een zeker onvoor-1 zien gevolg gehad. Een ongehuwde 58- jarige vrouw, wel een arme van geest, doch steeds normaal en voor haar werk op den steenoven en in hnis geschikt, ging als zoovele anderen in de eerste week van Januari op naar de school, waar de secretaris zitting hield om de menschen met het invullen der kaarten te helpen. Bij het aantal deuren en ven sters harer woning vergat zij de voordeur op te geven. Toen dit haai op de wande ling huiswaarts inviel, voelde zij zich zeer bezwaard, en schreiend kwam ze thuis. Zij zag deze onjuistheid voor een groot vergrijp aan, en meende gestraft en en spoedig weggehaald te zuilen worden. En treurig, bijna ongelooflijk, maar waar deze waan is tot heden niet geweken, integendeel van dag tot dag erger en hardnekkiger geworden. Onophoudelijk peinst en jammert zij, dag en nacht, over de vergeten deur, en vervalt tot melancholie A n msx F*a.ulowna, 17 April. Gisterenavond gaf de zangvereeciging „Crescend o", onder leiding van den heer A. de Boer, haar tweede openbare uitvoering in dezen winter, en zij had het genoegen, dit te doen voor een flink bezette zaal. Ditmaal bracht zij alleen zangnummers ten gehoore en wel met succes. Vóór de pauze werden gezongen Harmonie, Avondkoor, Hoog op de Ber gen, Ik ken een lied (tenor-solo), Groet aan 't Woud en Des schaapherders Zon dagslied (koor met quartet). Alle werden flink gezongen, maar vooral het 3e en 4e nommer waren zeer mooi. Na de pauze kwamen aan de beurtOp 't meer, Ons Vaderland (tenor-solo,) Het Angelus klept in de verte, De macht van 't kleine, (trio), Goeden nacht, (koor met sopraan solo), Heimwee en het Transvaalsche Volkslied. Ook deze serie maakte een goeden indruk. De solo's waren ver dienstelijk. De macht van 't kleine werd lief gezongen, evenals het Angelus. Ook de andere nummers waren goed. Jammer, dat achter in de zaal niet de noodige attentie heerschtevoor anderen was dat hinderlijk. Wij hopen, dat de vereeniging, die nu reeds meermalen met genoegen zich deed hooren, en een flink aantal leden telt, zoo blijve voortgaan. Alleen door aanhoudende oefening en goeden wil kan men in de kunst verder komen dat het daaraan den leden niet moge ontbreken, aan den ijver van den directeur zal het waarlijk niet liggen, dit weten we Anna Panlowna, 14 April. In de vergadering van hoofdingelanden is heden met algemeene stemmen tot penningm. des polders herbenoemd de heer A. J. de Jongh van Den Helder. In dezelfde vergadering werd eene voordracht opgemaakt voor heemraad, ten gevolge van de periodieke afrredjug van den heer L. iletzelaar als zoodanig; zij luidt: 1. L. Metzelaar, 2. G. H. Geerligs, 3. D. Rezelman Cz. A.nnn, Panlowna. De jongeling Egbert C. Kuiper (Breezand) is na vergelijkend examen geplaatst als kweekeling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Zaterdag 14April werd door den burgern. van Wierinsren met de visschers te Oosterland eene bespreking gehouden over de vlootrevue van Zuiderzee-visschers-vaartuigen. Mede kwam in behandeling eene circulaire van den directeur der Nederl. Visschers- Vereeniging, den heer J. Zwier Visscher, waarin deze zich beklaagde over misken ning van den Bond. De heer Kolff wederlegdo de grieven, die genoemde Vereeniging meende te moeten opwerpen. ZEdachtb. toch toonde aan,dat niet de hee- ren Kolft en Calkoen naast het plan der Nederl. Visschersvereen. een ander had den ontworpen, daar het plan dier heeren reeds was vastgesteld vóór men bij de Vereen, met dergelijke ideeën voor den dag kwam. Verder waren zoowel leden als niet-leden van den Bond tot mede werking uitgenoodigd, zoodat de Bond ook in dat opzicht geen reden tot miskenning had. Een geacht ingezetene had met instem ming van den Burgemeester zijne bemid deling aangeboden, teneinde den directeur tot samenwerking te bewegen, doch alles 6tuitte af op den onwil van genoemden heer. Nadat de afd. Oosterland kennis der stukken had genomen, verklaarde zij zich niet gebonden aan haar woord aan den heer Zwier Visscher, terwijl zij verder besloot, den directeur te verzoeken, zich bij de plannen der heeren Kolff en Calkoen aan te sluiten, daar het haar gebleken was, dat deze heeren de oudste rechten hadden. Men schrijft uit ASSEN Op 20 Januari begaven zich uit Assen drie jongelingen naar Transvaal, om daar hun diensten aan de regeering aan te lieden. Uit thans ontvangen berichten blijkt, dat zij op de Transvaalsche grens op zeer voorkomende wijze werden ont vangen. Van de grens van het Portugeesch gebied af, reisden zij op staatskosten per lste klasse naar Pretoria, waar zij har telijk werden verwelkomd, den eed van trouw aflegden, nieuwe kleeren enz. ont vingen en van regeeringswege eenigen tijd in een hótel logeerden, waarna zij werden belast met de bewaking van een spoorwegbrug bij het station Irene. Men meldt ui tAMSTERDAM Gedurende de beide Paaschdagen heeft de gemeente-tram 154.000 passagiers vervoerd. Dinsdagnamiddag geraak-j ten tengevolge van het schrikken van1 het paard, te TSieriwe Niedorp de, heeren D. en S. van der Stok met de „ketrek ar" op hol. Niet zonder moeite en zelfs eenige kwetsuren, wisten beiden van het rijtuig te komen. Eerst aan de LaDgereis kon het paard opgevangen worden. Tot de lessen aan de Ambachtsschool te Alkmaar, als schilders leerling, is toegelaten Jan Marinus Kamp, van de Kreil, gem. Bar.ingerhorn. Door d e n Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Oosterland c. a. op Wieringen, is tot predikant beroepen de WelEerw. heer Ds. J. W. K. Hoevers, predikant te Graft. Maatsch. van Landbouw. De data voor de in dit jaar te PURMEBEND te houden algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, met daaraan verbonden Landbouwtentoonstelling en feesten, zijn thans definitief als volgt vastgesteld Dinsdag 4 September 1900keuring der kaas, aangevoerd op de markt te Purmerend. Woensdag 5 September 1900, 's middags 12 uur: opening der Laudbouw-tentoon- stelling de3 namiddags 11uur excursie per extra-tram door en naar de Beemster. Donderdag 6 September: Landbouwten toonstellingen tentoonstelling van hengsten en paarden; 's morgens 11 uur: algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in „De Doelen"; 's oamidd. 5 uurofflciëel diner. Vrijdag 7 September, 's morgens 10 uur Landbouwtentoonstelling en groote veetentoonstelling. Zaterdag 8 September harddraverij, en Zondag 9 September feestelijkheden tot sluiting der tentoonstelling. Het beBtuur der afdeeling mocht reeds velerlei medewerking ondervinden en verschillende gouden en zilveren medailles zijn reeds toegezegd, waaronder een groote zilveren medaille van H. M. de Koningin. Neerbosch. Voor het gerechtshof to ARNHEM werd Dinsdag in hooger beroep behan deld de zaak van C. [jak te Velp en F. A. Drektraan te Rotterdam, door de rechtbank te Arnhem veroordeeld ieder tot f 10.boete wegens mishandeling, gepleegd op de Weesinrichting te Neer bosch. De getuigen herhaalden, wat ze de vorige maal hadden getuigd en ook de beklaagden bleven bij hunzelfde ver klaringen. Adv.-gen. jhr. Sandberg erkende in zijn requisitoir, dat in een inrichting als Neerbosch met een overgroote, deels verwaarloosde bevolking, de leerwie niet hooren wil moet maar voelen, niet geheel buiten toepassing kan blijven, doch hij zocht het criterium van deze zaak in het boosaardig karakter der tuchtiging en in de omstandigheden, dat het kind duidelijk genoeg voor ieder ziek bleek. Daarom zou hij zich Diet ver eenigen mot de straf, door de rechtbank opgelegd, en eischte hij, evenals bet O. M. bij de rechtbank, eene gevangenis straf van 6 weken voor elk. Als verdediger trad weder op jhr. H. W. van Asch van Wijk, die vrijspraak vroeg. Uitspraak 26 April. De 27—j arige rijkswerk- man D. Kan reed Zondagnamiddag te KOOG aan de ZAAN, vermoedelijk door een rukwind, met zoo'n kracht op zijn fiets tegen een boom, dat hij achterover op den grond viel. In bewusteloozen toestand werd hij onmiddellijk op last van den dokter per brancard naar zijne woning to Zaandam overgebracht, alwaar hij kort daarop, tengevolge van een schedelbreuk, overleed. Brand te HAARLEM. Maandagavond omstreeks kwartier voor elven brak een felle brand uit in de stelplaats van de Werf Conrad, de bekende fabriek van baggermachines, aan den Spaarndammerweg te Haarlem. Er was dien dag in de fabriek gewerkt, maar de waker, die er te 10 uur nog geweest was, had niets in de stelplaats ontdekt. Spoedig was de brandweer gealarmeerd. Aanvankelijk was men zeer bevreesd, dat de vlammen door den feilen wind ook de aangrenzende gebouwen zouden aantasten, maar dit kon gelukkig voor komen worden, zoodat het reeds zeer spoedig duidelijk was, dat het vuur zich tot dit eene gebouw zou beperken. Omstreeks half een begon het vuur te verminderen, en te haltdrie konden de meeste spuiten inrukken. De stelplaats was toen evenwel geheel uitgebrand. Alles was verzekerd, Nader vernemen wij, dat de schade ongeveer f 150.000 bedraagt. De oorzaak moet gezocht worden in hot feit, dat een werkbaas een heete plaat, die moest worden afgekoeld, onder steen kolen had gelegd, zonder er verder naar om te zien. Dit misbruik moet herhaal delijk zijn voorgekomen echter zonder medeweten der directie. Hdbld. Verbrand. In de bierbrouwerij van de heeren Bremmers te MAASNIEL had een treurig ongeval plaats. Een der brouwersgezellen had het ongeluk in een veevoederketel te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij, alhoewel spoedig daar uitgehaald, zulke hevige brandwonden bekwam, dat hij in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Bij de vele Paaschuit-: voeringen, die waarschijnlijk in dit nom mer als „heel goed geslaagd" zullen worden aangqteekend, kan ook gerust genoemd worden die van den „voorbe reidenden cursus van de dameszangver- eeniging „Melodia"," onder leiding var. den heer D. Kuilman, j. 1 Zondagavond in de zaal van den heer P Haringbuizen te Nieuwe Niedorp. De „meisjes" zooals zij gewoonlijk genoemd worden, ook wel „kleine meis jes", maar dat durven we niet- te zetten i zongen een vijftiental nummers heel goed en wat* een voornaam ding is zeer zuiver, zij het misschien zoo nu en dan wat zwakjes. Vooral de 5 koren uit „Een Lentedag" van Worp, „Afscheid van de Alpen en de „Hymne a3n den Nacht deden aangenaam aan. Daar kan wat goeds van die „meisjes" komen en „Melodia moet oppassen, wil ze de baas blpven. Het programma werd afgewisseld door eenige orchest-nummers van een gezelschapje Heldersche musici, onder leiding van den heerC. F. W. Wernecke Waar de heer Wernecke met zijn makkers zal spelen, daar kan men zeker zijn van heerlijk muzikaal genot. Opnieuw hebben ons de stafmuzikanten door hun keurig spel weten te boeien. Dat zij nog dikwijls terug mogen komen. Vergadering van den Raad der gemeente V\ 1 TV'IC gehouden op Dinsdag 17 April j'.l., voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorz. de hr. J. Koomen Hz., Burgern. Met het welkom aan de leden opent Voorz. de vergadering en zegt, dat deze vergadering zeer zeker een gewichtige vergadering mag heeten, daar toch op dezen dag zal worden beslist wie tot Secr. der gemeente zal worden benoemd hij hoopt, dat de keuze, die de heeren straks zullen doen, zal mogen blijken te zijn een gelukkige keuze. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding der notulen deelt Voorz. mede, dat naar de levering van de aanbestede 170 kub. meter grint is ingeschreven door P. Messelaar te Alkmaar voor f 2.73 g C, de Wild „2.77 W. F. Stoel 2.78 H. de Boer Oudorp 2.80 doch dat B. en W. de levering van de grint nog niet hebben gegund, daar eerst nog zal worden geschreven, dat op gezeefde grint wordt gerekend. Voor kennisgeving aangenomen. Tevens deelt voorz. nog mede, dat goedgekeurd van beeren Ged. St. is terugontvangen het kohier van den hoofdelijken omslag en dat der belasting op de hondeD. Thans wordt den Raad ter benoeming van een gemeente-secretaris aangeboden de naar aanleiding van art. 95 der Gemeentewet door Burg. en Weth. opge maakte aanbeveling van 2 personen. Hierbij blijkt, dat daarop is geplaatst als No. 1 de heer J. Knecht, ambtenaar ter secretarie te Winkel, en als No. 2 de heer G. van der Molen, ambtenaar ter secretarie te Schoonhoven. Tot stemming overgaande, worden op den heer J Knecht 5 stemmen uitge bracht, terwijl de heeren J. Breebaart Dz. en L. F. T. Koelman elk 1 stem bekwamen; alzoo is de heer J. Knecht bij le stemming met volstrekte meerder heid tot secretaris der gemeente benoemd, waarna deze, inmiddels ter vergadering komende, door den Raad algemeen wordt gelukgeweuscht, terwijl hij door den voorz. ongeveer als volgt wordt toege sproken „Waarde Nieuwbenoemde! „De Raad heeft heden een gewichtige taak aan U toevertrouwdik hoop en vertrouw, dat gij U die ten volle waardig zult betoonen. Ik hoop, dat je de zaken steeds met ijver en nauwgezetheid op de je eigen nette wijze van werken zult afdoen. „Ik twijfel niet, of je |zult steeds de ingezetenen voorkomend behandelen en hen steeds vriendelijk ontvangen, „Wat mijzelf betreft, dan hoop en ver trouw ik, dat wij de zaken op een even vriendschappelijke wjjze mogen behande len, zooals dit met Uw geachten voor ganger het geval is geweest, terwijl gij verzekerd kunt zijn, op mijn steun en vriendschap te mogen rekenen. „Er is ook alle reden om dit van mijne geachte mede-leden van den Raad te verwachten, die met den vorigen secre taris ook altijd zeer welwillend hebben omgegaan. „Hiermede wensch ik je van harte geluk en hoop, dat je met ons allen nog vele jaren de belangeD van onze gemeente zooveel mogelijk zult behartigen." De heer Knecht dankt Voorzitter voor zijne, van zooveel vriendschap getuigende woordentevens dankt hij den Raad voor zijn benoeming tot secretaris der j gemeente, belovende, dat hij met inspan- ning zijner beste krachten en met een nauwgezette plichtsbetrachting het hem thans geschonken vertrouwen zal toonen waardig te zijn. Vervolgens worden de bij de wet ge vorderde eeden in handen van den voor zitter afgelegd. - V ordt besloten den nieuwen titularis den 18den April, in tunctie te doen treden en den heer Lammerschaag met ingang van dien dag op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen, terwijl voorz. wordt opgedrigeu, om den heer Lammer schaag 's Raads welgeraeenden dank te betuigen, niet alleen voor de uitstekende wijze en accuratess'waarmede bij steeds de belangen der g- meen te heeft behar tigd, doch ook voor de vriendschappelijke en aangename verhoudiug, die steeds zoo wel in als buiten de vergaderingen heeft gebeerscht, en den heer Lammerschaag te verzekereD, dat de Raad hem dan ook nood9 ziet vertrekken. Alsnu is aan de orde de benoeming van een schatter der locali'eiten, waarin krachtens vergunning sterke drank in 't kicin wordt verkocht. Wijl slechts één sollicitant zich hier voor heeft aangemeld, en wel de heer P. Smit Gz., wordt deze dan ook met algemeene stemmen daartoe benoemd. De rondvraag niet opleverende, wordt de ver gadering vervolgens door den voorzitter gesloten, onder dankzegging aan de heeren voor hunne opkomst. Hoenoodig het was, met de verdelging der ratten in den polder Geestmer-Ambacht voort te gaan, blijkt wel hieruit, dat er op de dorpen, waar de campagne reeds is aangevangen, al honderden van dit schadelijk gedierte worden ingeleverd tegen eene premie van 10 cent. Terwijl te NOORDSCHAR- WOUDE met aanvankelijk 20 leden eene afdeeling van de vereeniging „Volks weerbaarheid" is opgericht, is aan de afd. BROEK OP LANGENDIJK een sehietvereeniging verbonden. Voor het houden van schietoefeningen hebben 'zich 43 leden aangemeld. Treurig. Te DELFT is een 8-jarige knaap door een onderwijzer op het hoofd geslagen. Toen hij thuis kwam, moest hij dadelijk naar bediets later ging de moeder eens kijken en zij vond toeu haar kind reeds dood. De justitie heeft het lijk in beslag genomen voor onderzoek. Moord te OOSTBURG. Maaudagmiddag is te Oostburg eea man doodgeschoten, die een boerenknecht geweigerd had, met zijn dochter kermis te houden. De moordenaar had dit verzoek reeds herhaalde malen gedaan en toeu nu Maandag de verslagene weer geen toestemming wilde geven, haalde de dader een revolver te voorschijn en trof hem in het hart, wat den dood tengevolge had. De dader is gearresteerd en voorloopig naar IJzendijke gebracht. Door de stoomtram BRE3- KENS-MALDEGHEM is Maandag, doordien de afaluitboomen geopend waren, een paard en wagen aangereden. De voerman kwam op de rails terecht en werd letterlijk doormidden gereden. G o s t i k t Te TONGELRE, bij Eindhoven, had een droevig onge luk plaats. De 20-jarige zoon van den landbouwer Sanders viel daar in een zoogenaamden plukselput en vóór toe snellende omstanders hem hulp konden verleenen, was de ongelukkige reeds gestikt. Scbagen, 18 April 1900. Naar ons wordt mede gedeeld, zal binnenkort in het Noord- Hollandsch Koffiehuis alhier een ope- rettengezelschap uitAmsterdam optreden. Als een bewijs, dat de loten onzer Paaschtentoon- stellinaf over bijna geheel Nederland verspreid werden, kan dienen, dat door do commissie alhier prijzen werden gezonden naar houders van loten in Noord- en Zuid-Holland, Friesland, Groningen, Utrecht en Zeeland. Gasten. De gemakkelijke middelen van vervoer maken, dat er gedurende de Feestdagen een algemeen familiebezoek in den lande plaats heeft. Onze plaats profiteert in hooge mate van dien „trek." Zoo stapten Zondag met den middagtrein uit hetZuiden ruim honderd personen aan het station alhier uit. Men schat het aantal personen, dat door tram en spoor op dien dag werd aangevoerd, op nagenoeg twee honderd. Tweede Paaschdag is synoniem in onze gemeente met een tweetal voorstellingen, in de localen Noordhollandsch Koffiehuis en Cérès. In eerstgenoemd locaal hadden we het HollandschToonee'gezelschap uit hetPaleis van Volksvlijt te Amsterdam met „Eene Boetvaardige Magdalena", naar een roman van dien naam van Wilkie Collins. Eene breedvoerige bespreking is onnoodig, daar betzelfde stuk indertijd al reeds eens hier is gegeven met nagenoeg de zelfde bezetting. Evenals toen, viel het ook nu, blijkens het daverend applaus van het klein aantal aanwezigen,zeer in den smaak; drie maal moest er aan het slot worden gehaald. We kregen Maandag avond zeer knap spel, waarvan dat van mevrouw Potharst veruit superieur was. Cérès' zaal was flink bezet; de roep, die van den heer Ter Hall en zijn gezel schap was uitgegaan, had zeker menigeen de Hoogzij opgestuurd. Het met zorg samengestelde programma werd tot aller genoegen vlug en flink afgespeeld. De hoofdnummers The Royal Bioscope, en de Revue„Het einde der Eeuw" vielen bijzonder in den smaak van de talrijke aanwezigen. De droom van een Gierigaard, Het uitrukken der Artillerie, Het vertrek der Boeren naar Glencoe, en meer andere groepen, werden met verrassende nauw keurigheid in beweegbare beelden door 1 de Bioscope teruggegeven. Kruger'a portret gaf' tot eene geestdriftvolle ovatie aanleiding. Het Einde der Eeuw was een waar succes. In een geestig kleed werden tal van maatschappelijke mis standen en gebreken voorgesteld, wat bij herhaling een daverend applaus uit. lokte. Als de nieuwe revue, die bij het gezelschap in studie is, een even pittig en humoristisch karakter' draagt, zal de heer Ter Hall ook in 't vervolg nje|; over ledige zalen te klagen hebben. Wij wenschen hem dan gaarne terug te zien. Al. de RJ Omdat ik weet. dat U ook landbouwbe langen wilt dienen, vraag ik nog eens gast vrijheid. 'k Had niet gedacht, zóó spoedig met den heer Keestra in één schuitje te zullen varen ik neem aan, dat 't in een beknopt verslag niet mogelijk is, de bedoeling van het door u gesprokene zoo juist weer te geven. Omtrent de proef te Baarsdorpermeer ging ik te^ rade met de vage herinnering, die mij van t door u aangegeven verslag was bijge bleven jammer, dat u daar een en ander moest aanvaarden zooals 'twas, niet zooals t moest zijn. Denk niet, dat ik de weten schap over boord wil werpen, alleen wil ik haar meer dienstbaar maken aan de practyk; de wjjze, waarop, wensch ik aan te geven. Wjj zullen 'took ééns zijn, dat de toestand van het bedrijf in 't algemeen rot is en niets minder. Daar ik weet, dat er belangstellende lezers van dit blad zjjn, wil ik in ruwe trekken aangeven, hoe een kaastabriek m. i. ingericht en beheerd moet worden. Men begint met een gebouw eenvoudig doch solide in te richten,- weelde is hierbij overbodig, ook mag de zuinieheid de wijsheid niet bedriegen. Een ruime, irissche omgeving is vereischte. Ergens in den omtrek vond ik een fabriek, zóó gebouwd, dat gootwater enz. van hooger en omwonende buren juist bij dit bedrjjf te land komt. Zeker heeft men hier niet nagedacht vóór men begon. Zeer wenscheHjk zou ook ik het achten, om, wan neer eenmaal per dag wordt gekaasd, de avondmelk in de fabriek te laten overnachten. Stel aan een kaasmaker, die oogen heeftom te gebruiken, plus handen aan 'tljjf, zco mogelijk niet geheel onontwikkeld. Betaal uit naar vetgehalte, tot misschien een nog betere wijze gevonden wordt. Daardoor vervalt veel knoeierij, o- m. vervalsching met water en op de gewone of kunstmatige wjjze te veel ontroomen. rDe practjjk leert, dat de thans geldende wjjze van uitbetaling geen klein voordeel geeft aan sommigen, tot schade echter van anderen. Benoem iemand, belast met 't flnanciëel beheer en toezicht op melk, gereedschappen, vee, enzbij den boerdeze ontvange zijn opleidiDg van den heer K. of diens opvolger. 'kWeet, dat men er aan sommige fabrieken zoo'n soort controleur op nahoudt,/t schijnt, dat dat baantje niet een van de dankbaarste is. De maker laat men baas in' de fabriek, en men bezoldige zóó, dat beiden kunnen leven. Altijddurend succes is niet te verzekeren, maar de uitslag zal zekerder zijn dan totnutoe. Voorts is aar, te bevelen niet te veel hooi op de vork te nemen, zoo één van beide, beter te klein dan te groot. Zoo men kon kiezen, zou ik nemen die leveranciers, van wie man kan vermoeden, dat zij meê willen werken, weer anderen, of dwing hen door zware boeten, omdat de laatsten niet alleen zichzelf benadeelen, maar ook, omdat deze een spaak in 't wiel zijn voor de werkelijk goeden. Voor de laatsten een eere-saluut. 'kWaag een voorspelling: wij zjjn in het laatst van de schoone Mei-, er zjjn tochtige koeien, hare melk wordt mede zonder eenige voorzorg soms tot 90 graden F. warm geleverd en men maakt losse kaas.'t Is herfst, velen doen inkoopen op de markt, de melk (opge perste, soms zelfs zoute) vindt haren weg naar de fabriek en de gevolgen: losse kaas. We zjjn in den winter, den zekersten tijd, omdat men mag aannemen, dat vele bac teriën dan ook hun winterslaap slapen; de kalfbeesten moeten droogstaan, geen boer houdt meer van mismeelen (ontijdig uitmel ken) omdat 't is veroordeeld, 't Is ouder- wetscb, doch velen doen 't, de melk meê naar de fabriek (dat is dan zeker nieuwerwetsch) en nogmaalslosse kaas. Laten wj) alleen nog hopen, dat wij onder die massa prullen geen knijpers vinden, 't is al erg genoeg, 't Goedkoopste en het gemak kelijkste recept is zeker een en ander den maker aan te wrijven. Moet men aannemen, dat een fabriek korter of langer tijd goed kan werken, om op eens en des te zekerder in lager wal te verzeilen, dat zij dan verdwijne en hoe eer hoe beter. Meent men echter met mij, dat zijj 't volle recht van bestaan hebben, dat men dan de koe bij de horens grijpe; er is al lang genoeg geleuterd. Voor een leek is onverklaarbaar, dat juist in deze streek met hare ontwikkelde en vooruitstrevende land bouwbevolking deze belangrijke tak van ons bestaan nog op zoo lagen trap van ontwikkeling staat. Mjjne opmerkingen zjjn grepen uit de prac- tijk-, ik geef ze voor betere. U, M. de R., mijn dank. Nog even wil ik aan belangstellende vragers meêdeelen, dat de „Opmerker" onder 't eerste stukje niemand anders is dan van Kaasdorp. Ingeschreven van 14 tot en met 17 April- Geboren Geene. OodertrouwdJacob Snijders, jm., beroep koopman, oud 21 jr., wonende te Schagen, en Neeltje Winkel, jd., zondet beroep, oud 19 jr., wonende te Barsinger- horn. Pieter Wiersma, jno., van beroep kleermaker, oud 24 j\, woneude te Rot terdam, en Hendrik» Theolora Doornbos, jd., zonder beroep, oud 26 j\, wonende te Schagen. Ingeschrevt n van 30 Maart 6 April 1900. Gebo'en Jt.cob, z. v. Kiaas Akkerman en Autje Stam. Willem, A.'*6 Mnnljewerf en Grietje Zwaan.

Schager Courant | 1900 | | pagina 2