Zondag 22 APRIL i900. 44ste Jaargang No. 3515. ONDERWIJS. Her® van Maten en Gewichten. Politiet oreraiclit der teel. Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. Kennisgeving. TRANSVAAL. Buitenlandsch Nieuws. SCHAGE ilititu j COURANT. Aflurifiitu- Laiiliifllifl. en Uit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: M HAGEA, Laan, 0^7 Uitgever: P. TRAPMAN. Medewerker: J. WINKEL. Prijs per jaar f 8.—. .Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 ci Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie blade EERSTE BLAD. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlich tingen te bekomen omtrent een ach tergebleven schaap, terwijl inlichtingen worden verzocht omtrent a verrrmste schapen. van de van nieuwe Burgemeester en Wethouders Schagen, brengen ter kennis van ingezetenen lo. dat het toelaten leerlingen op de Openbare Lagere School aldaar zal geschieden op den eersten Mei a. S., en alsdan kunnen worden toegelaten de kinderen, geboren in het jaar 1894; 2e. dat de ouders der betalende scholieren, welke deze wenschen toege laten te zien, daarvan aan het Hoofd der School, den heer RESSING, kennis moe ten geven vóór d.6H 24 dezer, ook voor leerlingen, die onderwijs wenschen te ontvangen in de Fransche, Duitsche en Engelsche talen 3o. dat de verzoeken om kosteloos onderwijs voor de nieuwe leerlingen alleen moeten worden gedaan ter ge meente-secretarie, vóór den 22 dezer. De geboorte- en vaccine-bewijzen der nieuwe leerlingen moeten bij de toelating tot de school worden medegebracht. Schagen, 10 April 1900. Burg. en Weth. voornoemd, S. BERMAN, De Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schagen. gelet op art. 266 der Gemeentewet, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bet door Heeren Gedeputeerde Staten op den llen April 1900 goedgekeurde primitieve kohier van den hoof- delyken omslag dezer gemeente en dat van de belas ting op de bonden, dienst 1900, gedurende vijf maan den ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedei gelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van het aanslag biljet, bij den Raad, op ongezegeld papier, worden ingebracht. Schagen, den 20 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van 20 December 1899 (Pro vinciaal blad do 146), brengen ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat de Heryk van maten en gewichten aldaar dit jaat zal plaats hebben in het daarvoor afgesloten achtergedeelte san het lokaal de kolf Daan, behoorende bij het Noord-Hollandsch Koffie huis, wijk B no. 56, aan oe Lagezyde aldaar, bewoond door D. v. Twulver, ingang door de steeg, en dat daartoe zitting zal worden gehouden als volgt Voor fijne gewichten op 2 Mei e. k., des namiddags van 1 tot 4 nur voor den heryk io het algemeen op 3, 4, 5 Mei e. k., telkens des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur. Voor Sint Maarten op Mei e. k., des voormiddags van 9 tot 12 nur. Belanghebbenden wordt verder medegedeeld, dat 1. ingevolge Kon. besluit van den 25 November 1899 (Stbl. no. 231) de maten en gewichten in het jaar 1900 ot 1901 moeten ouderworpen worden aan ileu heryk, en dat die heryk zal plaats hebben binnen het tydvak, dat aanvangt op 1 Januari 1900 en eindigt op 1 September 1901 2. de maten en gewichten behoorlijk schoon en droog moeten worden aangeboden 3. de verificatie der onderdeelen van ihet gram uitsluitend a;in een der ykkantoren geschiedt 4. onjuiste gewichten, zoo mogelijk, dooyien yker worden gejusteerd volgens bij Koninklijk Besluit vastgesteld tarief; 5. zy hebben toe te zien, dat de vour»i'erPeD vaR het vereiaohte ijkmerk voorzien zijn en *fgekeurde malen of gewichten niet voorhanden blJveB °P plaatsen, aangeduid in art 11 der IJkwet2„ 6. het IJkkantoor te Alkmaar in 19(f® za' 8e" opend zijn 11 en 12 Mei; 1, 2, 22 en voormiddags van 9 tot 12 uur; des na l'/j tot 4'/j uur, en na 11 Juli eiken D1 Vrydag ,aB >g voormiddags 9 tot 's naihij Schagen, 20 Ai Burgemeester en Weihouders' S. BERMAN, ddags van "erdag eu dags 1 uQr. ril 1900. voornoemd, ~~0——o Alhoewel de hoofdman der i democraten met zyu profetieeu aa.gaandè ha t'Pi8terie niet Veel succes heelt oehnd j_, fcrie ondanks ZIJD 1901 succes heelt gehad "en dat «'„"tl Werken hoogstwaarschijnlijk de verk wel zal halen, heelt dr. Kuvd eenmaal den politieken profetenmantel angen van toch nog angen en zich aan een nieuwe profetie gewaagd. In De Standaard van 3 April jl. lezen we in een driester .De ongevallenwet tobt. „In de Eerste Kamer schijnt de oppositie vrij sterk te zijn, en de verwachting van den Minister, alsof deze Kamer met zekeren spoed en met lichten tred over het ontwerp heen zon glijden, wordt niet verwezenlijkt. „Men mag zich voorbereiden op een zeer uitvoerig verslag. Dit verslag zal een breede Memorie van Antwoord noodzakelijk maken. En het is zeer de vraag, of het ontwerp nog in deze zitting zal kunnen worden afgehandeld. „Dit nu betreuren we om de slachtoffers van de nijverheid, die alzoo ongeholpen blijven. „Maar de schuld hiervan komt geheel op den Minister neer, die zich er met hand en tand tegen verzet heeft, dat op zijn plan, gelijk het nu eenmaal was uitgewerkt, ook maar iets in décentraliseerenden zin werd afgedwongen." Dit laatste is aan het adres der Patrimonium-man nen, opdat deze toch vooral niet mogen denken, dat öf een uitstel der behandeling van de wet, of eene verwerping daarvan de schuld zou zijn van deGroot- nijveren, wien dr. Knyper met zijn amendement zoo zeer in het gevlei heeft weten te komen en die thans al hun kapitalistische pressie uitoefenen om de wet te doen verwerpenneen, het is de schuld van den minister, die er met hand en tand tegen heeft gewaakt, dat de werkman of zijn nagelaten betrekkingen, waar zij de voordeelen zonden genieten, hun door de wet geschonken, niet afhankelijk zouden worden van den werkgever. Met deze profetie was echter de hoofdman der christelijke democraten niet tevreden. Als Jeremiais hij gaan neerzitten op de puinhoopen van zijn politiek streven en met dezen nitroepende„De tegenpartijder heeft zijne hand aan al hare gewenschte dingen uitgebreid", jammert hij over de verdorvenheid van dit kabinet, dat pressie op de Tweede Kamer heeft uitgeoefend. Dr. Knyper begon met een driester in De Standaard van 29 Maart jl. met het Veelzeggende hoofdje: „Het miuisteriëele woord" en beschuldigde den minister van binnenlandsche zaken, die in zijn Memorie van Ant woord had verklaard, dat bij het Leerplichtoutwerp geen pressie zou worden uitgeoefend, daarin van woordbreuk Het schynt dat dr. Knyper, die soms stelselmatig zeer slecht lezen kan, uit die verklaring heeft gedis tilleerd, dat het ministerie ook van het beginsel geen kabinetsqnaestie zou maken, terwijl wij en misschien honderden anderen met ons daarin niets anders lazen dan de verklaring, dat de Tweede Kamer de wet naar hartelust zon kunnen amendeeren, daaruit zelfs het herhalingsonderwijs lichten, maar dat de zaak van leerplicht, een qnaestie zou zijn van staan of val len van dat kabinet. Bij de behandeling der amendementen is dan ook de minister zoo toeschietelijk mogelijk geweest, maar dat hij, omringd door zijn ambtgenooten, toen het om het beginsel ging, verklaarde dat verwerping der wet bij de eindstemming tot een ministeriëele crisis zon leiden, was zoo natuurlijk, dat wij ons geen andere houding zouden hebben kunnen voorstellen. De minister had niet alleen te maken met de principiëele bestrij der» der wet, maar ook met de duizenden en duizenden voorstanders van leerplicht in het land, met de vooruit- strevend-liberale en vrijzinnig- democratische fracties, die met de radicalen het aannemen der wet hadden aanbevolen, en met die breede schare van het arbeiders - volk, die sinds jaar en dag op een wet op den leer plicht had aangedrongen. De minister heeft dan ook later, ter verduidelijking der positie, verklaard, van de amendementen geen portefeuille-quaestie te zullen maken. Nu maakt dr. Knyper, eu oogenschynlyk meteenig recht, er den minister een grief van, dat, toen het amendement vaD dr. Schaepman op het laatste artikel, om de eerste alinea te lezen„deze wet treedt in werking opeen nader by de wet vast te stellen tijd stip" aan de orde kwam, de geheele regeering het amendement onaannemelijk verklaarde. Dit nu was volgens dr. Knyper weer „pressie." De sterkst denkbare pressie zelfs. „Wat bleef er," vraagt hij, „dan ten slotte over van het ministeriëele woord In een hoofdartikel van De Standaard van Woensdag 4 April met het hoofd „Ministeriëele crisis" de druiven zijn tot nu toe zuur zet dr. Knyper zijn klaaglied voort. Omtrent de bedoeling, welke hij en zjjn partij in het ameudement-Schaenmaa zagen, laat hij zich un duidelijk uit „Het gold niet", schryft.hy, „de wetsvoordracht, maar een amendement om de uitvoering der wet te verdagen tot tijd en wijle, dat ook in de Schoolwet, de Arbeidswet of de Armenwet die wijzigingen zonden zijn aangebracht, die door de Leerplichtwet noodzakelijk werden gemaakt en die haar richtige uitvoering moestee verzekeren. .Dit amendement was niet tegen den Leerplicht als zoodanig gericht, maar uitsluitend tegen de onvolledigheid der tot de invoering van Leerplicht ingediende voorstellen „Toch werd ook tegen dit amendement de Long Tom in batterij gebracht en bij het eerste schot het amendement doodelyk getroffen." Men weet, dat dr. Schaepman op aandringen van deD beer De Savomin Lohman zijn amendement heeft ingetrokken, en hij deed dit, zooals hij zeide, na de zeer stellige en naar zijn beste overtuiging eerlijke verklaring, die de Mipiater van Binnenlandsche Zaken, namens de geheele regeering had afgelegd, dat zij, voor zoover hel vap haar afhing, zon zorgen, dat het bjjzonder onderwijs door de invoering van den Leerplicht niet van ongunstiger conditie zou worden. Nu is wel zeker, dat de principiëele tegenstanders vau Leerplicht als dr Kuyper en de zijnen, er steeds naar zouden streven, opdat de Leerplichtwet niet zou worden ingevoerd, om elke wijziging van Schoolwet, Arbeidswet of Armenwet onmogelijk te maken, met het dubbele nadeel dus, dat ook die wetten niet werden verbeterd, op welker wijziging herhaalde malen was aangedrongen Dit heeft de regeeriag terecht ingezien. Die wijziging was een kapstok om er de geheele Leerplichtwet aan op te hangen. Had bovendien de heer Schaepman zijn amendement niet ingetrokken, dan bad het, waar er in de zitting vau dea 23sten Maart 97 leden tegenwoordig waren, alle kans gehad, met 50 tegen 47 stemmen te zijn aangenomen en 's ministers arbeid ware voor lange jaren onvruchtbaar geweest Dat dr Kuyper over die daad van dr. Schaepman treurt wie zal het hem kwalijk nemen Nn zegt hy dit wel niet dadelijk, .want een ministeriëele crisis is vooral in een land als het onze ten hoogste ongewenscht en over en weer beseft men, dat by de keuze van een vierjarige Kamer, de geregelde gang van zaken het best bevorderd wordt, indien er alleen na de generale stembus van miniateriëele crisis sprake komt", maar uit alles blijkt toch dat het intrekken vsn Bet amendemeurvoor hem een bittere teleurstelling was. Daarna verklaart hg zeer lief, .dat een tekort ministerieel leven aan het afdoen van zaken in den weg staat. Het i8 zeker met het O"daarop, dat üeze calvinistische staatsman hst n.ië van het Mgenblik, dat het is opgetreden, bestreden heeft, alles heeft gedaan om het in discrediet te brengen, ook alles orn het te doen tuimelen, en dat hij nn nog bezig is, als hoofdredacteur van De Standaard, zoo mogelijk, een verwerping van de Ongevallen-wet door de perste Kamer uit te lokken, en deze tegenover de arbeiderswereld zoo ongehoorde daad voor de Patrimo nium-mannen smakelyk te maken door de geheele schuld op de Regeering te werpen, die inaar niet naar zijn pijpen heeft willen dansen. Wat de regeering bovendien heeft gedaan, „het zich gezamenlijk voor het beleid van een enkel minis ter verantwoordelijk stellen", zoowel bij «Ie Trans- vaal-motie, als nn weer bij de Leerplichtwet, was, volgens De Standaard, de „vrije actie" van het Parlement te niet doen. „Op die wijs toegepast, kan het dreigement van ministeriëele crisis het Parlement noodzaken, om, tegen heter weten in, niet alleen materiëel, maar ook formeel, de grofste fouten van één der Ministers goed te keuren. En de ministeriëele partij ziet zich. gaat dit proces door, ten slotte genoodzaakt, door dik en dun met eiken voorge stelden maatregel mee te gaan en zelfs hev billijkste tegenvoorstel af te stemmen,of, nog eer het in stemming komt. te vermoorden." Nn is de puinhoop, waarop onze politieke Jeremia is gaan zitten, een tooneel-puinhoop, door hem voor deze gelegenheid gefabriceerd. Voetstoots geeft Rij toe, dat de voordracht van Leerplicht op zichzelf een ontwerp kon zijn, „waar mee bet kabinet wenschte te staan of te vallen". Hy schrijft„kon",want„een voordracht,die feitelijk alleen j strekt om het ongeregeld schoolgaan van schoolgaande kinderen te doen verminderen", was volgens dr. Kuy per, „niet van algemeen politieke beteekenis". Nu, dat is een qnaestie van appreciatiewij hopen ten minste, met de Leerplichtwet nog wel wat meer te kunnen uitvoeren en dat dr, Kuyper en met hem alle calvinisten en op twee na alle katholieken, tegen dat wetje stemden, toont aan, dat, waar zij er toch voorstanders van waren - zij hebben dit ten minste luid genoeg uitgebazuind om het ongeregeld schoolgaan van schoolgaande kin- denen te doen verminderen, de wet wèl in hun oogen een groote politieke beteekenis had. „Maar wat op den 23sten Maart geschiedde, wis" in de oogen van dr. Kuyper, „geheel iets anders." Nu, dat is volkomen juist. Door het intrekken van het amendement-Schaepmap, het gevuig der ministeri ëele verklaring, werd ieder lid van de Kamer gedwongen bij de eindstemming kleur te bekennen Ware het amendement gebleven en aangenomen, waartoe alle kans bestond, daar Schaepman en Kolkman er zelf jI voor zouden gestemd hebben, dan zou het kabinet öf i zijn afgetreden, öf de Kamer zou zijn ontbonden ener zou geen eindstemming zijn gehouden. In het laatste geval had de oppositie tegenover de kiezers kunnen beweren „Ziet ge, we zijn zoo perti nent niet gekant "tegen het beginsel van leerplicht, regeenngon maar wij meenden, dat eerst de Schoolwet, de Arbeids wet en de Armenwet moesten worden herzien, aleer we tot een richtige uitvoering van een leerplichtwet konden komen."En er zouden wel andere democraten dan calvinistische zijn geweest, die haar hadden toegejuicht. Thans hebben de hij de eindstemming uitgebrachte stemmen onherroepelijk aangetoond, wie tegen leerplicht waren, en de kiezers kunnen daarmee in 1901 rekening houden. Als nu dr. Kuyper bovendien zegt, dat er aau den kant der oppositie niet de minste toeleg bestond om een tusschentydsche ministeriëele crisis uit te lokken, n.u niet en vroeger niet, daar moet hij toch hij zijn lezers een gebrek aan memorie veronderstellen, groot genoeg, om hem recht te geven met zulke tastbare onwaarheid voor den dag te komen. Er is niet één wet van beteekenis cloor dit ministerie ingediend, er is niets gebeurd in het ministeriëel leven der laatste drié jaren, of dr. Kuyper heeft in de Kamer een wapen daaruit en daartegen trachten te smeden, dat hem kon helpen in het uitlokken vaD een ministeriëele crisis en wat hij daarbuiten omtrent dat kabinet heeft verteld, beweerd en geinsinuëerd, zou een vermakelijke bloemlezing kuDnen geven van de wijze, waarop een christelijk democraat een demo cratisch ministerie bestookt met het bekende systeem, dat, als men maar altijd kwaad spreekt, er wel altijd iets van zal blijven hangen. Men heeft echter dat spelletje doorzien en nu het faliekant uitloopt, nu op gewichtige oogenblikken geheel de vrijzinnige partij zich als één man om de regeering schaart, jammert onze- politieke Jeremia niet alleen dat „het ministeriëele woord" is gebroken, maar dat de uitslag alleen aldus is verkregen, omdat men de „constitutioneele usantiën" in den wind ons „constitutioneel staatsrecht" ongeoorloofd wijzigde en „de veer van het constitutioneele staatsleven" verlamde. Deze zonden heeft dit kabinet op zijn geweten, omdat het zich verzette tegen het opzettelijk wegmoffelen van de wet op den Leerplicht Nu kunnen wy begrijpen, dat dr. Kuyper treurig gestemd is over het feit, dat zijn profetenwoord tot na toe nog altijd niet vervuld iswij kunnen met hem medegevoelen, nu hij het resultaat zijner politieke campagne tot nihil ziet gereduceerd, maar dit geeft hem niet het recht om de lezers van zijn blad te houden voor zulke idioten, dat zij zijn klaagliederen zullen opvatten als de uiting vau een staatsman met een gevoelig hart, die meent, dat de vrijheid der beraadslaging wordt geschonden en ons constitutioneel staatsrecht verkracht. Ook den kleynen luyden kan men te veel willen Tal van reservisten in het Britsche leger denken er ernstig over om zich in den Vrijstaat te vestigen, daar de vraag naar bekwame arbeids krachten na den oorlog zeer groot zal zijn. Een officier van een der garde regimenten heeft onder de reservisten bij zijn compagnie twaalf man gevonden, die in het land willen blijven. De eenige moeilijkheid is voor hen gelegen in het overkomen van hun gezinnen. Men hoopt daarvoor een tegemoetkoming van de Britsche Regeering te zullen krijgen. De Amerikaansche consul te Pretoria deelde aan het departement van Buiten- landsche Zaken mede, dat de leden der Chicago-ambulance bij aankomst te Pre toria de wapens hebben opgevat. De ambtenaren van het departement verklaren, dat het onmogelijk was voor de Vereenigde Staten, zulk een schending van het volkenrecht te voorkomen,daar die menschen Amerika zonder wapens hebben verlaten. Het was dientengevolge onmoge lijk hen als flibustiers aan te houden. Een Schotsche boer binnen Mafeking heeft een manier aan de hand gedaan om een voedzame pap te maken uit baver- gruis, tengevolge waarvan de kwestie, hoe de naturellen gevoed moeten worden, opgelost heet. Er schijnt te Bloemfontein bij de troe pen van Lord Roberts veel ziekte te heerschen. Gewoonlijk wordt van officieren alleen geseind, dat zij aan ziekte overleden, of gevaarlijk ziek zijn. Doch voor hertogen en graven of zoons daarvan maakt men een uitzondering, en uit een telegram van Lord Roberts blijkt, dat van die categorie van strijders allen officieren der Life Guards of Royal Horse Guards alleen 7 aan koorts lijden, onder wie de hertog van Roxburghe en d graat van Wicklow. Zij worden door ee<» specialiteit behandeld en zijn beterend, n Volgens den Kaapstadschen correspon- van de Standard hebben de Boeren- ecn hartstochtelijk beroep gedaan op de Afrikaanders, eindigende met de woorden Gij kunt, gij moogt den dwingeland niet toestaan dat hij door onze onderwerping uw nationaliteit uit- wischt. Met uwe hulp zullen wij over- winuen wij vertrouwen vast op uw bijstand in dezen strijd tot den dood. Transvaal heeft Portugal aangeboden, haar het bedrag te leenen van de schadeloosstelling in zake den Delagoa- baai-spoorweg. Het aanbod werd onder dankbetuiging beleefd geweigerd. De Transvaalsche regeering is voorne mens te protesteeren tegen het overbren gen der krijgsgevangenen naar St. Helena. Pretoria, 17 April. Commandant Froneman rapporteert, dat hij 400 man Engelsche troepen over de rivier heeft gejaagd in de richting van Aliwal Noord, verscheidenen gevangen nam en een aantal wagens en vee buit maakte. Voorts, dat de brug bij Bethulië is „opgeblazen". Kaapstad, 17 April. De nieuwe tijdelijke spoorwegbrug bij Bethulië zal einde dezer week worden geopend. MaBeru, 18 April. Dit deel van het land lijdt yeel van de vreeselijke regens; de rivieren stroomen alle overde grond kan het water niet meer verzwelgen. Alle diepten en slooten staan vol water. Er zijn teekenen, dat de vredesbeweging in Engeland toeneemt. De machtige arbeiderspartij heeft in een adres met 80.000 handteekeningen zich tegen den veroveringsoorlog inZuid-Atrika verklaard. Dit adres is mede onderteekend door de acht vertegenwoordigers, die deze partij in het parlement heeft. Van liberale zijde begint men ook weder tegen de Zuid- Afrikaansche politiek der regeering te zenden, waarin gedreigd zou worden met een bezetting van Afghanistan, zoo Enge land het geschil met de Republieken niet aan een scheidsrechterlijke uitspraak onderwerpt. Het zou vooral de schending der neutraliteit door Portugal geweest zijn, die den Czaar bewogen zou hebben, zijne passieve houding te laten varen. Over die schending worden nog steeds in alle pers-organen ernstige klachten aangeheven. De „Voss. Ztg." betreurt het in een hoofdartikel, dat er geen internationaal gerechtshof bestaat, dat de Portugeesche regeering ter verantwoor ding kan roepen. Zooals echter de zaken nu staan, kan alleen de Portugeesche volksvertegen woordiging of het Portugeesche volk rekenschap van de daden der regeering vragen. Het pleit voor het rechtsgevoel dier natie, dat er talrijke stemmen opgaan, die het gedrag der regeering afkeuren. Een telegram der studenten te Lissabon aan dr. Leyds, waarin tegen de vergun ning tot het doortrekken van Engelsche troepen door de provincie Beira werd geprotesteerd, is door de censuur aan gehouden. Ook heeft de Portugeesche regeering verboden, telegrammen van sympathie aan het Transvaalsche volk af te zenden Door enkele bladen is eene beweging op touw gezet,om tegen de houding der regee ring te protesteeren. Het blad „Patria" te Oporto zegt: „Alle weldenkende Por- tugeezen achten het eene krenking der nationale eer, dat de regeering door hare gedienstigheid voor Engeland, den schijn doet ontstaan, dat Portugal eene oneer lijkheid pleegt jegens de Boeren." De protestlijsten van dit blad worden met duizenden handteekeningen bedekt. De Diario de Noticias" oefent mede eene scherpe critiek uit. Art. 13 der overeen komst met Engeland, zegt dit blad, staat niet toe, hoe uitgebreid de uitlegging ook moge zijn, dat troepen in oorlogstijd over Beira worden vervoerd. Zijn er voor het begin van den oorlog uitbreidingen De correspondent van de „Morning Post" te Bloemfontein beweert, dat de Boeren voornemens zijn na den val van Pretoria de helft van hun leger terug te trekken in het district Zoutpansberg velde te trekken. Of deze stemmen echter en de andere helft in Swaziland. voldoende zullen zijn, om het jingoïsme Swaziland is, zegt hij, een natuurlijke der toongevende staatsmannen op vreed- vesting, rijk aan graan en vee, en j zamer paden te leiden, is zeer te betwijfe- gemakkelijk verdedigbaar tegen eiken len. Een krachtiger druk zal op Londen aanval, behalve uit het noorden. Er zijn reeds afgezanten van de Boeren naar het land gegaan, om zich door de Swazi's de alleen aan dezen bekende holen te laten wijzen, waar voorraden j de Republieken in de bres zou springen, en levensmiddelen kunnen worden Czaar Nicolaas zou, in overeenstemming opgestapeld. De Swazi's zijn tegen deze met Frankrijk en Duitschland, vanuit praktijken gewaarschuwd.Moskou een ultimatum naar Engeland uitgeoefend moeten worden, om de inzich ten van Rhodes-Chamberlain te wijzigen. Volgens het „Berl. Tageblatt" zou er kans bestaan, dat Rusland ten slotte voor aan gegeven, dan had Portugal zich openlijk neutraal kunnen verklaren, daar het door geheime overeenkomsten die neutraliteit niet kon handhaven." De beweging tegen de regeering is dus reeds gaandemoge zij zoodanig in kracht toenemen, dat zij het ministerie— Beiraro met zijne eigenaardige rechts opvattingen vernietige. Voor de Transvaal levert het vervoer van Britsche troepen over Beira geen oogenblikkelijk gevaar op, en ook zullen ze voor het ontzet van Mafeking waar schijnlijk te laat komen. Om Boeloewayo, dat wil zeggen de spoorlijn naar Mafeking, te bereiken, moet het Engelsche leger een der meest gevreesde landstreken van Zuid-Afrika doortrekken. Besmettelijke koortsen en millioenen giftige moeras- vliegen maken het gebied bijna doodend voor een Europeaan. In den regentijd, die thans is aangebroken, gaat een tocht door dat onherbergzame oord nog met vele andere moeilijkheden gepaard. De wegen zijn zeer primitief en wor den door de plasregens in ware modder poelen herschapen. Kleine spruitjes zwellen op tot krachtige stroomen, die moeilijk doortrokken kunnen worden. Zijn deze bezwaren voor de troepen groot, nog ernstiger zijn ze voor den legertros. Het geheele commissariaat moet op ossen wagens worden medegevoerd Door de vele hinderpalen, die die trein op zijn weg zal vinden, is het bijna onmogelijk, dat de tros de troepen bijhoudt, al mar- cheeren deze ook zeer langzaam. Bij al deze hindernissen kan men nog vrij zeker op verrassingen van de Boeren rekenen. Reeds nu wordt gemeld, dat 250 man, uit Zoutpansberg, allen jagers en her ders, die de landstreek kennen en tegen het klimaat gehard zijn, zijn opgetrokken om den troep van generaal Carrington een welkom toe te roepen. Vat men een en ander te zamen, dan kan men gerust aannemen, dat de expeditie van uit Beira eene gewaagde onderneming is, die niet veel kans van slagen beeft. De geheele zaak wordt in Amerika als eene onhandigheid van Engeland be schouwd, die de mogendheden aanleiding zou kunnen geven tusschenbeide te komen. Over de Amerikaansche beweging ten gunste van de Boeren is in de laatste dagen weinig vernomen. Trouwens, de propa ganda van den gewezen ondersecretaris vac. f

Schager Courant | 1900 | | pagina 1