EI s j e. Donderdag 3 MEI iSOO. 44ste Jaargang No. 3518. Her® van Malen en Gewichten. WAARSCHUWING. Gemeente Sc hagen. Bekendmakingen. Binnerilandsch Nieuws. Aangifte van verhuizing. SCHARE Alliiiu Bitlis- i COURANT. Aluntiiit- k LuUiiilliL Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en fiaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden VDVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: RCHAOKi» liaan, O 4. UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WIKKE L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. AJzonderlijke nummers 5 Cents. A.DVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 6 ei Groote letters worden naar plsatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ToT I T I E. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren zwart vest. Burgemeester eo Wethouders van S c b a g e n Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van *20 December 1899 (Pro- rinciaal blad no. 146), brengen ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat de Herijk van maten >n gewichten aldaar dit jaar zal plaats hebben in het laarvoor afgesloten achtergedeelte van het lokaal de kolfbaan, behoorende bij het Noord-Hollandsch Koffie huis, wijk B no. 65, aan de Lagezijde aldaar, bewoond loor D. v. Twniver, ingang door de steeg, en dat laartoe zitting zal worden gehouden als volgt Voor fijne gewichten op 2 Mei e. k., dea namiddags van 1 tot 4 uur j u. voor den herijk in het algemeen op 3, 4, 5 Mei k., telkens des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 nnr. Voor Sint Maarten op 2 Mei e. k., des voormiddags van 9 tot 12 nnr. Belanghebbenden wordt verder medegedeeld, dat 1. ingevolge Kon. besluit van den 25 November 1899 (Stbl. no. 231) de maten en gewichten in het jaar 1900 ot 1901 moeten onderworpen worden aan Jen herjjk, en dat die herijk zal plaats hebben binnen het tijdvak, dat aanvangt op 1 Januari 1900 en eindigt ap 1 September 1901 2. de maten en gewichten behoorlijk schoon en droog moeten worden aangeboden 3. de verificatie der onderdeelen van het gram uitsluitend aan een der ijkkantoren geschiedt; 4. onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den jjker worden gejusteerd volgens bjj koninklijk Beslnit vastgesteld tarief; 5. zij hebben toe te zien, dat de voorwerpen vaa het vereisehte ijkmerk voorzien zijn en afgekeurde malen of gewichten niet voorhanden blijven op de plaatsen, aangeduid in art 11 der IJkwet; 6. het IJkkantoor te Alkmaar in 1900 zal ge opend zijn 11 en 12 Mei; 1, 2, 22 en 23 Juni, dea voormiddags van 9 tot 12 unr des namiddags van i'/j tot 4'/, uur, en ua 11 Juli eiken Donderdag en Vrijdag van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 1 uur. Schagen, 20 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS KENNISGEVING. Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Behagen, noodigen b(] deze uit 1. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1875; f 2. alle mannelijke ingezetenen,geboren in de jaren 1866 tot en met 1874, die, ofschoon in an- lere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de nschrijving van het vorig jaar in deze ge meente zijn komen wonen; 3. alle vreemdelingen, die sedert de laatste nschrijving in de termen zijn gevallen, om lis ingezetenen te worden beschouwd om, met overlegging van een extract jeboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, sich ter inschrijving voor de schutterij aan melden ter Gemeente-Secretarie, tusschen len 15den en den 31sten Mei e.k.terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die inschrijving meer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op alle werkdagen, des toormiddags van 9 tot 12 ure. Wordende hierbij, ter voldoening aan art. 8 kan het Koninklijk bes), van den 21sten Maart 1828, Staatsblad no. 6, nog medegedeeld een i ge bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterijwet, betrekkelijk de Inschrijving voor de Schutterij, luidende: FE (I I L L ET ON. Artikel 6. Elk jaar. vóór den eersten Juni, zullen de ingezeienen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, verplicht zijn, zich bij het bestuur der Gemeente, in welke zij wonen, voor de schutterij te doen inschrijven. Artikel 7. Zij, die in meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben geves tigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeente, alwaar een dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Artikei 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting, bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Schagen, den 24 April 1900. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. ge- ROMAN Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aangifte ter secretarie bg verhuizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering het bepaalde bij art. 5 van de Politie verordening dezer gemeente, luidende als volgt „Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis gegeven ter secretarie dezer gemeente, te weten .- „Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, door bet hoofd van dat gezin „Voor afzonderlijk levende personen door henzelf. Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen, waar personen onder eenig bestuur samenwonen, door de bestuurders; „Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste een gulden." Schagen, 24 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Scha gen waarschuwt de arbeiders, die naar Duitschland wenschen te gaan, dat zij niet zonder nationaliteitsbewijs daarheen behooren te vertrekken, vermits hunne pogingen om werk te vinden,dientengevol ge veelal mislukken en zij later als armlas tigen over de grenzen zullen worden gezet. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Schagen, 27 April 1900. Vergadering van den R i 8 *i der meente Oudcarspel, op Maandag 30 April 1900, voorin. 9 uur. Afweiig met kennisgeving (wegens lichte ongesteld- heid) de heer Eecen. Voorz de Burgemeester, de heer Fuhrhop. Na de opening der vergadering worden de notulen van de voorgaande gelezen en zonder aanmerkingen goedgekenrd. De verordening op de brandweer was van Ged. St. teruggekomen met een nota van bemerkingen, waarin o m. bezwaar werd gemaakt tegen de in de verorde ning genoemde vrijstellingen van verplichten dienst en tegen het toepassen der boeten ingeval van brand buiten de gemeente. Op aanraden van Ged. St wordt nn goedgevonden, de onderscheidene bepalingen zóó te wijzigen 1. dat alleen lichaamsgebreken recht geven op vrijstelling van dienst bij de brandweer; 2. dat de rechter evenwel aan anderen vrijstelling kan verleenen van het betalen van boete bij verzuim, wanneer daarvoor gegronde redenen zijn; 3. dat ieder bevoegd is zijn werkzaam» heden door anderen te doen waarnemen; 4. dat men de brandweerdiensten kan afkoopen, door jaarlijks f5.in de gemeentekas te storten;de heer Hart vindt een bedrag van f5 wel wat laag, maar na eenige bespreking wordt toch dit bedrag daarvoor vastge steld; en 5. dat geen boete zal behoeven te worden betaald voor het niet verschijnen bij, of zich verwijderen van een brand buiten de gemeente. Aldus gewijzigd, zal de verordening opnieuw wor den ingezonden. Hierna worden gelezen, behandeld en aangenomen verschillende deelen van de algemeene politie verordening. Bij het hoofdstak veiligheid,wordt o. a. bepaald, dat niet dan stapvoets met een beladen voertuig van meer dan lOOOKilogr.mag worden gereden; dat alleen met honden- karren mag worden gereden, als iemand naast of vóór de honden loopt en deze aan de hAnd leidt, of wel als de berijder achter het rijtuig loopt en dit aan de hand bestuurt; dat zooveel mogelijk dooi rechts uit halen gelegenheid aan anderen moet worden gegeven om te passeeren, dat wielrijders bij achterop rijden of bij hoeken van straten een geluidsignaal moeten geven en dat voetgangers aan wielrijders, zoo eenigszins mogelijk, ruimte tot passaat geven. Deze verordeningen worden achtereenvolgens aangenomen, zooals ze door den Voorz. zijn gepresenteerd. Het verslag van den toestand der gemeente over 1899 wordt, nadat de voornaamste puntjes er van zijn opgenoemd, (o a. dat de bevolking 1585 zielen telde, tegeH 1612 in het voorgaande jaar) voor de leden ter lezing gelegd. Een suppletoire begrooting voor den dienst van 1899 met memorie van toelichting wordt post voor post gelezen en eindelijk door den Raad goedgekeurd en aangenomen op een totaal cijfer van inkomsten en uit gaven van f 495.86. De verordening op de heffing van hoofdelijken omslag is goedgekeurd terugontvangen, evenwel met mede- deeling, dat die goedkeuring slechts tot 1 Januari 1901 is verleend, omdat alsnog nader behoort te wordeD toegelicht, waarom de aftrek voor elk kind van 3 tot 14 jaar op f 60 van bet zuiver inkomen (d, i. 20 pet. van en boven de som van f 300, afge trokken voor noodzakelijk levensonderhoud) is gesteld, welk bedrag den Minister te boog voorkomt, maar waarover niet gecorrespondeerd kon worden, omdat daartoe de tijd ontbrak. De heer Butter merkt op, dat te Broek op Langendijk de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op f400 is bepaald, en dat die som ook in Oudkarspel gesteld had moeten worden. Ook de heer Pranger is van oordeel, dat een aftrek van f 300 van het zuiver inkomen te weinig is. Men zal nu een werkman, die f 6 in de week verdient, in den hoofdelijken omslag moeten aanslaan, en dat is toch eigenlijk ongerijmd. Voorz., betwgfelende of die som van f 400 te Broek wel zal worden toegestaan,en opmerkende,dat die f 300 hier reeds is goedgekeurd, vraagt, of men nu den aftrek voor elk kind op 10 pet. (van f 300 is f 30) wil bepalen. De heer Pranger zou, met het oog op den werkman, den aftrek zoo hoog mogelijk willen behouden en wenscht daarom 15 pet. of f 45 voor elk kind te bepalen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. HANNA ASCHENBACH. 13. Elsje gaat de trap op maar ze is nu toch vel een weinig verlegen met haar figuur, jpant ze ia weer geducht te laat. Ze zal laiss Wilson vragen, na les met haar te gaan fandelen, dan zal deze haar laatkomen vel vergeven. Ze stapt onaangediend de itudeerkamer van de miss binnen en blijft iet eerste oogenblik verwonderd staan. De mderwijzeres heeft het gelaat tegen de rui en gedrukt en staat met alle aandacht door iet spionnetje fets te bespieden, dat zich p straat moet bevinden. Een oogenblik ker heeft Elsje alles begrepen en op de tee- .ec loopend, staat ze een minuut later ach- er de oude juffrouw en kijkt eveneens, ver haar schouder, op straat. De eenige wandelaar in die straat is Werner von Suchwald. „Zoo, zoo," denkt Elsje, „heeft ie het u aangedaan." Bliksemsnel drukt s haar onderwijzeres met de handen de Ógen toe en vraagt met verdraaide stem ie ben ik ersclirikt draait miss Wil- m zich om. „Jij hier, Elsje?" „Al zoo mg." luidt het antwoord, „ik heb ueven- ■el niet willen storen." „Ik keek naar 1 uit, mijn kind," zeide miss Wilson ver- Ken, „o, ik heb reeds zoo lang gewacht." Isje lacht vroolijk. „O miss, jok maar |Bt, hij heeft u betooverd, die jonge krijgs- f, ik merkte het heel duidelijk." deze overmoedige woorden pakt Els je haar onderwijzeres om het middel en trekt haar, ondanks haar tegenstribbelen, door de kamer. ,,0, Elsje I" De oude juffrouw staat dui zend angsten door, dat er een van de vele snuisterijen, die overal en rondom in de kamer staan, door de danslustige jonge dame zullen worden gebroken. Eindelijk voelt de wildzang medelijden met haar offer en laat de juffrouw in een leunstoel zakken, en als deze weer wat tot adem is gekomen, zit Elsje tegenover haar met een gezicht, alsof ze geen tien kon tellen en begint droog „Les 33, onregelmatige werkwoorden." Dat is echter gansch niet naar den zin van miss Wilson. „Maar, Elsje, je hebt mij in het geheel nog niet gezegd, waarom je zoo laat bent?" „Zaken juf. Er zijn in de Engelsche taal „Je bent zoo kortaf, Elsje." „En gij zeer nieuwsgierig. Er zijn in de Engelsche taal „Ik dacht,dat ik het recht had, het een en ander te vragen." „Miss, luister nu eens: nu leeren we heel ernstig Éngelsch, en vanmiddag haal ik u af voor eene groote wandeling. Dan zult ge alles te weten komen, wat ik van een aardigen,mooien luitenant weet." O,Elsje, je moet niet zoo „Vooruit, miss," roept Elsje lachend. „Dus we gaan?" -- „Na tuurlijk gaan we, en ik zelfs heel gaarne." Miss Wilson verheugt zich inderdaad zeer op die beloofde wandeling. Het zijn lichtpunten in haar eentonig leven, de dagen wanneer ze haar geliefde leerlinge op een wandeling mag vergezellen. Vol bescheiden waardigheid stapt ze dan naast Elsje voort en zelfs een moeder kon niet trotscher zjjn over het opzien,dat de schoon heid van het jonge ding baart. Elsje speelt Voorz. deelt vervolgen» mede, d»t de gemeentekas den bodem laat zien. Verschillende uitbetalingen hebben al plaats gehad en moeten nog plaats hebben, en belasting komt er nog zeer weinic in. Spr. vraagt, of men goed kan vinden, daarom een tijdelijke kaslee- ning aan te gaan van f 2000.tegen de laagst mo gelijke rente. De heer Hart vraagt, of er zóóveel benoodigd zal zijn, waarop Voorz. toestemmend antwoordt. De leening brengt evenwel geen verhoogicg van belastin gen of iets dergelijks meezij strekt alléén ter voorziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld en wordt eenvondig nit de gewone middelen afgelost De heer Pranger brengt in 't midden, dat volgens het aanslagbiljet de le termijn van den hoofdelijken omslag op den 2den Woensdag in Mei betaald moet wwrden, maar dat daaraan gewoonlijk niet voldaan wordt uit sleur. Als nu dezen keer streng de hand aan die bepaling wordt gehonden, dan krijgt de gemeente-ontvanger ongeveer f 1000 in kas en zon men dns met een kasleening van f 1000.knnnen volstaan. Op voorstel van den heer Batter wordt ten slotte machtiging aan Burg en Weth. verleend, om eene kasleening aftn te gaan tot een maximnm van f 2000 Men zal aan het idéé van den heer Pranger gevolg geven en zien, hoeveel er verder nog benoodigd is. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van een commissie van 3 raadsleden, ingesteld bij de verorde ning op den hoofdelijken omslag, ter behandeling van de reclames tegen den aanslag in die» omslag. Bij eerste stemming worden daartoe gekozen met 4 van de 6 stemmen, de heeren De Boer en Pranger, terwijl bij herstemming tusschen de heeren Hart en Bat ter, de laatste gekozeD wordt. Een aanslagbiljet en uitnoodiging tot stemming voor de Banne Warmenhnizen,wordt voor kennisgeving ter zijde gelegd. Mocht een bijzondere aanbeveling voor den een of anderen candidaat inkomen, dan kan men altijd nog zien,of het wenschelijk is, een gemach tigde voor de gemeente aan de stemming te doen deelnemen. Verder is ingekomen een adres van de afdeeling „Oudkarspel" van de „Handels-en Landbonwvereeni- ging" te Langedijk, te kennen gevende, dat bij de groote uitbreiding der groententeelt, de bestaande wijze van vervoeren der producten niet meer aan de eischen voldoetdat voor de landbouwers van de Lange- dijken veel tijd en geld zon kunnen worden uitgewonnen, als in de kom van Noord-Scharwoude gelegenheid was tot directe lading in de spoorwagens; dat de Holl. Spoorweg Maatschappij zeer waarschijnlijk bereid zal worden bevonden, zoodanige lijn vanaf het station Noord Scharwonde naar de kom van het dorp aan te leggen, wanneer haar een zekere rentabiliteit gegarandeerd wordt,' en met verwijzing naar wat andere gemeenten op dit punt reeds deden; verzoeken adressanten, dat de Raad beslnite, voorzooveel het deel van de gemeente Oudkarspel betreft, die rente te willen garandeeren Het adres wordt bij handteekeningen door ruim 100 ingezetenen ondersteund. De heer Batter meent, dat de Raad een dergelijk verzoek niet mag afwijzen, wat allen met hem eens zijn Men zal zijn sympathie betoonen met deze poging en beslnit voor de gemeente Oudkarspel deel te zullen nemen aan de rentewaarborging op de later met de H. S. M. overeen te komen voorwaarden. Hierna wordt gelezen een verzoek van het dames comité nit den „bond van vrouwelijke verloskundigen" om een bijdrage vooreen te stichten kapitaal, waaruit arme oude, of gebrekkige vroedvrouwen een pensioen zon kunnen worden toebedeeld. Voorz. gelooft, dat de Raad al van plan was, de vroedvrouw te eeniger tijd te pensionneeren, en dus zelf weinig baat van een bijdrage als gevraagd, zon hebben, aangezien de pensionneering uit het te stichten fonds wel niet zoo spoedig in werking zal kunnen treden en bovendien dat pensioeu wel te gering zal zijn, om een gemeentelijke pensionneering overbodig te makeD. Spr. vindt trouwens ook beter, dat men later alles zelf zal kannen regelen. Geen der leden blijkt voor het toekennen eener bijdrage te zijn, zoodat afwijzend wordt besloten. Voor kennisgeving worden nog aangenomen: 1. Een bericht van den heer Commissaris der Koningin, dat voorloopig een bedrag van f 32.22 aan de gemeente zal wordeD uitgekeerd wegens kosten der 8e volkstelling. 2. Twee missiven van den heer Rijks-ontvanger te Nieuwe Niedorp, mededeelende, dat eeue som van f 130.77 en eene van f 264.90 aan den Gemeente ontvanger is nitbetaald. 3 Eene dankbetuiging van de onderwijzeres mej. vreeselijk de baas over miss Wilson, in waarheid beveelt ze de juf inplaats van deze haar.Dat weet miss Wilson heel goed, maar ze heelt er nog minder slag van dan mevrouw Herwig, om de kleine respect in te boezemen. De zwakke pogingen daartoe heeft ze reeds lang opgegeven. Zij gevoelt zich gelukkig, Elsje les te mogen geven en ze wordt door een groote aanhankelijkheid van den kant harer leerlinge, daarvoor be loond. De goede, oude ziel vindt de zaken zooals ze zijn, volstrekt niet verwonderlijk. Elsje Herwig, dat mooie, begaafde meisje, heeft het recht, om eigen zinnig te zijnzij daarentegen, die haar gansche leven in dienstbaarheid en afhankelijkheid heeft doorgebracht, heeft het heerschen reeds lang beschouwd als iets, dat haar niet toekomt. Zij liet zich plagen en tyranniseeren, graag zelfs, dan vloog haar lieveling haar immers zoo menigmaal om den hals en kuste met haar frissche 1 lippen haar rimpelige wang. Dat woog tegen al het andere op. Ja, Elsje Herwig had er slag van, een ieder te tyranniseeren en ze zwaaide den staf met meesterschap en toch, een ieder die haar kende, hield dol veel van haar. HOOFDSTUK XV. Het was middag en concert in den groo- ten tuin. De meeste wandelaars drentelden in den omtrek van het paviljoen, waarin de beroemde kapel uit T. een uitvoering gaf. Het waren meest allen schoonheden uit de eerste standen,die er zich bevonden, maar ook wel burgerdochters, wien papa's geldbuidel toestond, overal te zijn waar men wat ziet, maar voor alles gezien wordt. Officieren van alle wapenen wandelden door de paden en wierpen hun vurigste blikken rechts en links, die hen met woeker Scalé, voor de haar toegeaegde rerhoogiog van jaar wedde met f 50 In den breede wordt hierna besproken een adres ran eenige ingezetenen, bewoners van het „wegje" naar da Roskambrng, verzoekende demping van de sloot voor hanne pcceelen. in de kosten waarvan zij bereid zijn bij te dragen b.v in den vorm van het leveren van den henoodigden grond Voorz. zegt.dat hij de ko-ten van dit werk door d- n heer Vis voorloopig heelt laten opnemen. Volgens dezen was de sloot pl m 300 M lang en zon het arbeidsloon voor het derapen ongeveer f 1000.kostende kubieke Meter tegen 40 cent berekend. De schoeiïng bleek echter noodzaketijk aan vernieuwing „toe" te zijn; wordt de sloot dns niet gedempt, dan zal de gemeente toch voor die vernieu wing een uitgave moeten doen van 300 maal f 1 50 is f 450 Burg. en Weth zijn daarom van oordeel, dat het wel het beste zal zijn om tot Je demping te besluiten De heerHart gelooft.dat de geraamde kosten aanmerkelijk hooger zullen worden door de nogal belangrijke dra t've ring. die noodig is voor behoorlijken waterafvoer Spr. zou dan ook wel genegen zijn. het verzoek toe te staan mits de kosten voor de gemeente eene som vau I 1000. niet te boven gaan. Voorz zou geen bepaald bedrag willen noemen.maar alleen in beginsel willen besluiten tot demping van de sloot Daarna kan dan nauwkeurige opname van het werk en begrooting van kosten plaats hebben en wanneer dit „nit de hand valt", kan de Raad altijd nog hesluiten zooals hij dat verkiest. De heer PraDger wenscht, vooral met het oog op de belangrijke verbetering en verfraaiing van den gemeenteweg daar, de uitvoering van het plan niet afgestuit te zien op die één of tweehonderd galden, die het eventueel boven deze raming zou kunnen kosten. Nadst nog een heele poos het onderwerp van alle kanten is besproken, wordt eiodelijk het voorstel van den beer Hart aangenomen, om wel de demping dier sloot voor te staan, maar voorloopig niet meer dan f 1000 van de dempingskosten voor rekeniDg der gemeente te nemen Vervolgens brengt Voorz. in bespreking de woning van den veldwachter, den heer A. Prijs Diens tegen woordig huis, zegt spr., zal binnenkort kolossale reparatie-kosten van de gemeente eischen. en aangezien de gemeente nog altijd in gebreke ia gebleven, voor een behoorlijk urrestantenlokaal te zorgen, is Voorz. op het denkbeeld gekomen, de tegenwoordige woning van den veldwachter te verkoopen en voor de ojibrengst daarvan mogelijk met een niet belangrijke aan vulling een nieuwe woning voor- hem te bouwen achter het Raadhuis, op de plaats van het tegenwoordige arrestaDteulokaal, dat daarin zal worden opgenomen. Voorz. dnidt aan, hoe een en ander volgeus opgave van deu heer Vis, gemaakt zou kunnen worden,waar van de kosten niet meer dan f 1300.zouden bedragen. Rekent men de verkoopsom van de tegen woordige veldwachterswoning op f 1000.dan kost de nieuwe aan de gemeente betrekkelijk weinig,vooral als men let op de vrij belangrijke herstellingskoaten voor de oude woning. Men heeft dan naar den eisch van den Minister een arrestantenlokaal en bovendien het genot, dat de veldwachter vlak Daast het Raadhuis en midden in de kom van het dorp woont. Alle leden zijn het met de redeneering van den Voorz. eens. Men oordeelt het echter noodig, dat de veldwachter in de nienwe woning gelegenheid zal hebben om aan het grachtwater verschillende huis houdelijke bezigheden te doen verrichten. Moge in steden die bezigheden binnenshuis kunnen gebeuren, hier is het eisch, dat elke woning een „pad naar het water" heeft. Aangezien Voorz. daaraan niet gedaeht heeft, wordt op voorstel van den heer Butter goedgevonden, dat Voorz zal onderzoeken, in hoeverre aan dien eisch van „een pad uaar het water" bij de nieuwe woning zal kunnen worden voldaau. Voorz. zal dan in een volgende raadszitting de uitkomsten van dat onderzoek en zijn voorstellen aan de orde brengen. Eindeljjk wordt nog besloten, een bij den Burgem. ingekomen nota ran den heer Huisbergen te Haarlem voor het beproeven der bliksemafleiders op de school, waartoe Burgem. geen order gegeven had, maar welk werk iu navolging van vorige jaren was gedaan zonder bepaalde opdracht, aangezien de crediteur niet wist van de verwisseling in het Burgemeesters-ambt, te betalen. De rondvraag niets opleverende, wordt hierna de vergadering gesloten. werden terugbetaald. Jonge paartjes maak ten van deze gelegenheid een ruim gebruik om elkander van alles te vertellenverder had men oud-excellenties, gepensionneerde generaals en majoors, die hier hun middag uurtje kortten, kortom, er waren alle men- schen tegenwoordig, die zich over het vraag stuk van een acht-urigen werkdag volstrekt niet druk maakten. Elsje Herwig wordt in niet geringe mate bewonderd, zooals overal, waar ze zich ook maar vertoont, en miss Wilson is met groote waardigheid de chaperone van de jonge schoonheid. De beide dames wandelen eenmaal door de hoofdlaan, dan slaat Elsje met haar gezellin een zijpad in. Voor de eerste maal blijft ze koud voor de betoo- vering, die anders de uniformen steeds op haar uitoefenen. Dat dwepen met den militairen stand heeft zich veranderd in de liefde voor dien eenen,die het ideaal harer droomen is. „Maar, Elsje, willen we niet blijven wan delen vraagt verwonderd de oude dame. „We gaan daar op die bank zitten, miss." De Engelsche schikt er zich zuchtend in, zij had nog zo® gaarne een poos mede genoten van de triomfen harer schoone leerlinge, maar wat deze wilde, dat. moest geschie den. Maar dra heldert haar gelaat weer op, want nauwelijks is Elsje gezeten, of ze begint„Hij heet Werner von Buchwald. Ik heb hem leeren kennen in de kerk, waar hij mij eenmaal aan een plaats hielp. Daar trof ik hem nog een paar maal, en ook vele keeren als ik naar les ging. Dat is alles." Elsje heeft deze bekentenis zeer kort gemaakt en haar op den meest onverschil ligen toon geuit.maar zij kan het toch niet verhinderen, dat blos en bleekheid eikaar op haar gezichtje afwisselen, en dat haar hart hoorbaar klopt. Miss Wilson is een oogenblik uit het veld geslagen, als hetgeen zij zoo vurig verlangde te weten, haar zoo kort, zoo kleurloos wordt medegedeeld. Als ze Elsje echter aanziet, weet ze dadelijk, dat hetgeen ze heeft gedacht, waarheid is. „Elsje", zegt ze zacht, en grijpt de hand van de kleine, „Elsje, beantwoord mij één vraag, wil je Deze aarzelt. „Slechts ééne", antwoordt ze eindelijk. „Hebt ge mijnheer von Buchwald lief, mijn kind „Miss Wilson De oogen van het meisje gloeien toor nig en haar gestalte richt zich trotsch op. „Kalm, meisje, ik heb je niet willen be- leedigen. Ge behoeft het nu niet meer te zeggen, ik lees het in je oogen. Het hoogste geluk van de vrouw is je deel geworden." Op Elsje's gelaat weerspiegelen zich de meest tegenstrijdige gevoelens. Ze weet niet, of ze miss Wilson moet terugwijzen, of dat ze haar haar vertrouwen zal schenken. De oude dame gaat, als om Elsje tijd te laten, voort„Zoo is het; voor mij betee- kent liefde geluk De wereld spreekt ook van ongelukkige liefdeik begrijp niet, wat men daarmede bedoelt. Of liefde beantwoord wordt, of niet, dat is maar een tweede. Liefhebben is reeds gelukkig zijn. Het is het zaligste gevoel van een menschenhart. Wie lief heeft, ziet in den guursten winter lachende weiden om zichwie bemind heeft, kan nooit geheel geestelijk verarmen, en al brengt het leven haar nog zooveel ellenden, zij heeft de schat der herinnering in haar hart." WORDT VERVOLGD»

Schager Courant | 1900 | | pagina 1