Politiet overzicbt ier weet INGEZONDEN. Station Noord-Scharwoude. Roode kool 2e en 3e soort en Gele kool 2e en 3e soort wordt niet meer geladen. Builenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS." Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven »an 1 30 April 1900. Gem. Nieuwe Niedorp. te vangen. Iedere Friesche boer ziet dit jaar, meer dan ooit te voren, tegen den hooitijd op, want hij is er van verzekerd, dat hij in dien tijd van haast-je, rep-je, met te weinig werkvolk zal moeten ar beiden. Met het maaien zal de last al aanvangen. Ieder arbeider is als hooier te gebruiken, maar als maaier, dat zij verre. Een slecht maaier kan den boer meer schade doen dan het vierdubbele van hetgeen hij verdient Als er dit jaar Duitsche maaiers naar hier komen, dan zal het hun niet moeilijk vallen, werk te vinden. Reeds nu worden door boeren maaiers gehuurd tegen vrij wat hooger loon dan verleden jaar. Per mad wordt reeds i 3 a i 3.50 beloofd en de boer is wat blij, als hij maaiers tegen dien pr{js krijgen kan. Een flinke maaier sabelt per dag een mad gras neer. Valt de maaitijd in, als de werkzaamheden in de veende rijen nog niet zijn aigeloopen, dan zal de nood nog grooter worden. De verveners zullen hun best doen, de arbeiders vast te houden de boeren, om ze uit de veenderijen te halen naar het hooiland, een en ander natuurlijk onder aanbieding van een hooger loon. Sommige boeren het gevaar inziende van gebrek aan werkkrachten in den maaitijd hebben de nieuwste maai- machines aangekocht, die zichzelf scherpen en ook in staat zijn op oneffen land, slootkanten enz., het gras bij den grond at te maaien. Met het maaien van gras kan niet gewacht worden en fabrikanten exposeeren op sommige onzer weekmarkten reeds maai- en hooimachines, den maaitijd niet afwach tende Elk vischt op zijn tijd Uien f 2.25 a f 2.50 per 50 K.G. Rapen 1.20 a 1.30 100. Wortelen 2.a 3.per 50 K.G. Bieten 8.a 10.— per 1000. Daar hoegenaamd geen handel in bovengenoemde artikelen bestaat, zullen voorloopig geen opgaven meer worden gedaan. W ieringen. Tot Notabel van de Herv. Kerk te Bippolytushoet en Westerland is geko zen de heer N. Jz. Mulder. Ueei- Hugowaard. Dijk graaf en Heemraden hebben bij publieke aanbesteding de levering voor den polder opgedragen van: steenen voor f 17.10 per 1000 aan C. de Wild te Alkmaar; Grint voor f 2.32 per M3. aan H, de Boer te Oudorp, en Zaüd voor f 0.99 per M3. aan J. van Wonderen te Oudorp. Als een sterk sprekend voorbeeld van vermeerdering van bevol king, kan zeker dienen, dat in de gemeente Hint Pancras thans 100 school gaande kinderen meer zijn dan negen jaar geleden. Het schoolgebied strekt zich, met inbegrip van een gedeelte der ge meente Koedijk, uit over eene bevolking van 1050 zielen. Zoo ergens, dan zien te Sint Pancras de bouwers met groot verlangen uit naar regen, daar eer der de aardvlooien wel niet zullen ver dwijnen. De toegebrachte schade is groot. Zoowel de plantenbanen, als de op den akker uitgeplante kool, hebben veel te lijden. Een der bouwers is reeds 17 18000 planten van den akker kwijt. Is dit op zichzelf al een grcot verlies, Dog grooter wordt dit, wanneer men in aan merking neemt, dat hierdoor een groot deel van den oogBt van vroege kool is verlo ren, daar toch later koude grondplanten de plaats dezer vernielde planten moeten innemen. Wegens gemis van pre- miewaardige stieren op het eiland Texel, zijn de tweejarige stieren van de heeren J. L. T. Groneman te Wieringerwaard en P. Huiberts te Anna Paulowna tijde lijk aldaar gestationneerd. D e bevolking van AM STER DAM bedroeg op 1 April 1900 525.459 zielen(250.341mann. en275.118 vrouwen). Bij deNed.Zui d-A f r i k a a n- sche Yereeniging is ingekomen een bedrag van f 1.159.505.75. ,De schanskoppen komen los!" Yoor een niet-Zwollenaar zal deze uitdruk king waarschijnlijk wel eenige opheldering behoeven, want niet ieder is in de gele genheid geweest,de hier bedoelde categorie van personen gade te slaan, ofschoon de leden van dat gilde zich gewoonlijk roerig genoeg gedragen om de opmerk zaamheid tot zich te trekken, en hun aantal groot genoeg is om de aandacht van ben, die een opeD oog voor de kwalen onzer maatschappij hebben, bezig te houden. Schanskoppen" is de naam, die gegeven wordt aan ontslagen verpleegden uit de rijkswerkinrichting te Yeeshuizen, die zich, op reis naar hunne vroegere woonplaats, hier eenigen tijd ophouden, of wel Zwolle als een geschikte halte op hun opnieuw begonnen zwerftocht beschouwen. Na een straftijd van 1 tot 3 jaar, bun tengevolge van landlcoperij of bedelarij opgelegd, zijn de personen in kwestie aan de maaischeppij terug gegeven met een aardig sommetje op zak, dat door gedwongen werken ver diend en door gedwongen sparen bij elkaar gebracht is. Te Assen wordt bjj een uitdrager het gevangenispak voor een stel „m«atscbappelijke kleeren" ver wisseld, en sinjeur trekt welgemoed de wereld in. De meeaten trekken op Amsterdam af en gunnen Zwolle dan 1 het voorrecht van pleisterplaats. Een groot gedeelte van de met zooveel moeite bjjeengekregen uitgaanskas, welke ge woonlijk tusschen f 20 en f 60 varieert, wordt hier dan verbrast en in jenever omgezet, en de politie, die natuurlijk met dergelijke sujetten gewoonljjk de handen vol heefc, is blijde, als nog zooveel geld op den zwaar beschonken arrestant gevonden wordt, dat er, nadat hij zgn roes in het gastvrije politie bureau heeft uitgeslapen, nog een paBsagebiljet voor hem gekocht kan worden om bem per nachtboot naar Amsterdam, het eldorado zijner wenschen, te expediëeren. Zwolle is dan weer van een lastig sujet verlost en Amsterdam, dat zooveel meer kan herbergen, zal zijn bescher mende vleugelen wel koesterend over hem uitstrekken. Men zegt, dat deze maand 600 verpleegden hun vrjjheid herkregen (Z. C.) (Niet geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoeken wjj u,ondorstaand versje in uw geacht blad te willen plaatsen: Vuf-en-twintig jaar celeden, Den twaalfden der maand Mei, Kwam Frans Raap hier als beambte B\j de Spoorweg-Maat8chapp\j. Hjj was werkzaam heel verschillend, Deed daar werken groot en klein, Maar toch voor het grootst gedeelte Mocht hjj hier besteller zijn. Als besteller heelt hjj zeker Zeer getrouw zijn plicht vervuld, Vroeg of laat, Frans kwam bestellen, En dit deed hij met geduld. Steeds voorzichtig met de goed'ren, Eerlijk en ook accuraat, Ieder, die hem kent, weet zeker, Dat Frans Raap wel zoo bestaat. Was hij soms een weinig losjes, Maakte het wel eens wat bout, Dat willen w' hem gaarn' vergeven, Achl Welk mensch is zonder fout. Nu 't een kwart eeuw is geleden Dat hij hier vindt zijn bestaan, Mag dezen dag niet ongemerkt Voor 't publiek passeeren gaan. En wij wenschen ook van harte, Dat nog menig jaar en dag Onze Frans, zooals tot heden, Hier besteller wezen mag. U dank zeggende voor de opname, Uleuige ingezetenen van Schagen. De vredes-deputatie zal geen bezoek brengen aan de Europeesche hoven. De Dresdener Neueste Nachrichton weet dienaangaande van bijzondere zijde te vermelden De conferenties met den minister van buitenlandsche zaken De Beaufort had den uitsluitend ten doel, de heeren Fischer, Wolmaraus en Wessels te overtuigen, dat hunne pogingen, om de Europeesche regeeringen tot interventie te bewegen, vruchteloos zouden zijn. Op dringend verzoek van de Bóeren-deputatie, heeft minister. De Beaufort zich tot de hoven van Rusland, Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk gewend, doch van alle ten antwoord ontvangen, dat interventie in de Zuid-Afrikaansche aangelegenheden onmogelijk is. Na deze besliste verklaring heett de missie besloten, naar Amerika te vertrekken. Al duidelijker wordt het, dat het lot der republieken aan gene zijde van den Oceaan zal worden beslist. De candidaat der democraten voor den presidentszetel, Byran, heeft thans openlijk verklaard, dat, zoo hij tot president mccht worden verkozen, de bevrediging van Zuid-Airika een der hoofdpunten van zijne buitenland sche politiek zal zijn. Hoe de stemming bij velen in de Yereenigde Staten is, bleek bij de bespre king van de plannen cm het Nicaragua- kanaal tegen aanvallen te beschermen. Een der leden van de Kanaal-commissie zette in eene redevoering uiteen, dat fortificaties noodig zijn, met het oog op Engeland. Teen werden deze merkwaar dige woorden in de Kamer van Afge vaardigden uitgesproken „Het vertrouwen, door eenige heeren uitgesproken, dat Engeland en de Yer eenigde Staten nooit met elkaar in oor log zullen komen, is onverdiend. De belargen van Engeland en de Vereenigde Staten staan vijandig tegenover elkaar. „"Wij zullen vertrouwen in Rusland, Duitschland en Frankrijk, maar wij zullen nooit Engeland, die oude roovernatie op zee, kunnen vertrouwen. Als wij het Kanaal niet versterken, zal Engeland wel zorgen, er de controle over te krijgen zoodra het meent, dat dit in overeenstem ming is met zijne belangen Zal de Boe- renmissie een gewillig oor bij Mc. Kinley vinden Ziedaar een vraag, met welker beantwoording zich thans velen bezig houden. De aanstaande verkiezirgen brengen zeker mee, dat het tepublikein- scbe bewind zijne aandacht aan de Zuid-Afrikaansche kwestie schenkt. Yan harte zal Mc. Kinley echter niet op interventie ten gunste der Boeren aandringen, ook al, cmdat hij zelfeenigs- zins met gebonden handen zit. De strijd op de Philippijnen duurt neg immer voort en kost Uncle Sam schatten gelds en stroomen bloede. Nu b«gint bet er op Cuba ook verdacht uit te zier. Pe regee ring der ÜDie heeft bet dele voornemen, den parel der Antillen te besturen totdat de Cubanen geschikt zullen zijn, om zelf als regeerders op te treden. Daar die terestand, volgens Amerikaansche opvat ting, nog in de verre toekomst ligt, denkt de Uuio het rjjke eiland aan eren zacht lijntje in te palmen. De Cubanen hebben evenwel eene andere meening. Rabi, een gewezen generaal der opstandelingen, heeft zich nu aan het hoofd eener oproe rige beweging gesteld, die tegen de Amerikanen is gericht. Dat kan voor Amerika een heel kwade zaak worden. De opstand tegen Spanje heett bewezen, dat de Cubanen in den guerilla-oorlog onoverwinbaar zijn. Het geheeie Ame rikaansche leger zou niet voldoende zijn om de Cubanen tot onderwerping te brengen. Bij deze beide kwesties komt nog een geschil met Turkije. Wegens schade, door Amerikaansche onderdanen in de Arme nische troebelen geleden, eischt de Unie eene schade-vergoeding van90.0Ü0 dollars. De betaling is door Turkije, gelijk altijd, op de lange baan geschoven, zoodat Mc. Kinley thaus gemeend heeft, den Sultan de duimschroeven te moeteu aanleggen. Het is niet recht duidelijk, waarom Mc. Kinley juist nu Turkije te lijf wil. Mis schien heeft de politicus eene gelegenheid aangegrepen, om zich met goed fatsoen buiten den Zuid-Afrikaanschen oorlog te kunnen houden. Wanneer men immers een ander kan overtuigen, dat men zeil de handen vol heeft, kan deze moeilijk op hulp en bijstand aandringen. Amerika dan heeft den Sultan met een bombardement van Smyrna of Beiroet gedreigd, als het niet heel spoedig den Amerikaanschen wissel accepteert. De „Figaro" meent, dat dit evenwel zoo maar niet gaat. De Europeesche mogendheden hebben bij den vrede van Parijs Turkije hot ongeschonden bezit van zijn gebied verzekerd, natuurlijk behou dens de brokstukken, die er in gemeen overleg zijn afgenomen. Heeft Amerika nu een kwestie met Turkije, meent het blad, dan heeft het zich tot de Euro peesche voogden te wenden. Die zullen dat zaakje dan met elkaar behandelen. Werkelijk een mooi motief om allerlei staatkundige variaties op te componeeren. Met een beetje goeden wil kan dit onder werp lang en breed besproken worden het publiek begint zich voor de kwestie te interesseeren en vergeet wat elders gebeurt Niet alleen voor Amerika, maar vooral voor Engeland zou wat leven in de poli tieke brouwerij zeer welkom zijn. 't Is voor John Buil niet prettig, dat de Euro peesche journalisten zich in den laatsten tijd in 'tbijzonder metEngelscbe buiten- en binnenlandsche aangelegenheden bezig houden. Nu weer is de terugkomst van koningin Victoria uit Ierland en het verschil van Chamberlain met de Austra lische koloniën het onderwerp der wereld pers. De reis der koningin, met groot vertoon op touw gezet, heeft een zeer alledaagsch verloop gehad. Buiten het officiëele vreugdebetoon was de geestdrift zeer zwakjes. Aan een nauweren band tusschen Ierland en Engeland is ook nu geen denken, integendeel, de leider der Iersche partij in het parlement heett nog dezer dagen te Waterford verklaard, dat alleen eene toenadering tusschen beide deelen denkelijk is, wanneer Engeland bereid is het agrarische vraagstuk in Ierschen geest op te lossen. Doch daar zullen de land-lords zich wel tegen blijven verzetten. Het imperialistische ministerie is er niet alleen op uit, Ierland nauwer aan het rijk te verbinden, ook de koloniën tracht het innig aan het rijk te hechten. Met dat doel voor oogen, wenscht de heer Chamberlain een Hof van Appèl voor al de Staten van het Rijk op te richten, waarin al de koloniën vertegenwoordigd zuilen zijn. Tusschen de Australische koloniën en den heer Chamberlain is over dit plan een verschil gerezen, dat heinde en ver met belangstelling gevolgd wordt. De Australische koloniën eischen voor het Hooge Hof van Australië het recht, zich uit te spreken over de uitleg ging (interpretatie) der nieuw in elkaar gezette grondwet en tevens over even- tuëele, tusschen de Bondsstaten rijzende verschillen. De Chamberlainfche peis voert daar tegen aan, dat zulks eene be perking van de Koninklijke rechten zou zijn. Op hunne beurt merken de Austra liërs op, dat, wanneer de Australische Bondsstaten het recht hebben, wetten le maken, zij ook het recht moeten hebben, deze wetten toe te lichten en te verkla ren» Bit recht kunnen zij niet aan der den afstaan. De publieke meening in Australië heeft zich in een groot referendum duidelijk uitgesproken vóór de handhaving der voorrechten van het Hooge Hof van Australië. De imperialistische politiek derJingo's eischt: de vereenigirg tot één groote federatie van alle Britsche koloniën, met afschaffing van alle bijzondere prerogatieven. Het zal hoogst moeilijk zijn, in deze met elkaar strijdige beginselen overeen stemming te brengen. De imperialistische politiek van Chamberlain beeft het natuurlijk gevolg, dat andere rijken zich tegen een „groot Ergeland" gaan versterken. De Buitscbe vlootwet ie hiervan een uitvloeisel De kansen der wet 2ijn sedert een paar dagen aanmerkelijk veibeterd. Het bemiddeüngs-vcorstel van het Centium, dat deze gunstige vtranderirg heelt tot stand gebracht, Leeft het hulp-eskader, beslaande uit 6 groote en 7 kleine kruisers, geschrapt. Toegestaan werden 4 linieschepen, 2 groote en 8 kleine kruisers. Ook de bepaling in het ontwerp, dat de acht kustpantserscbepen later door groote liaieschepen zurien worden vervangen, is gevallen. De regeering zal zich bij deze vermindering neêrleggen, te meer, daar de uitbreiding over eenige jaren liep en er later wel gelegenheid zal zijn, de geschrapte schepen er door te halen. Het Centrum-plan dient dan ook alleen, om der belasting-betalende ge meente zand in de oogen te strooien. Met 1 Mei bedroeg op de R. K. School het aantal schoo'gaande kinderen 95. De heer A. Couwenhoven is benoemd tot Secretaris-Penningmeester van de Vereenigiug van polders en oninge- polderde landen onder Schoorl en Petten. Voor het Sanatorium voor Ouderwijzers is te Schagen en Omstreken f 75.60 bijeengebracht. Vrijdag j. 1, des avonds te 8 ure, vergaderde de afdeeling Scha gen van „Het Witte Kruis", in het locaal van den heer W. Roggeveen. De heer A. W. v. Kluijve opende de vergadering, waarna de lezing der notu- ten volgde door den heer J. H. Ressing, en vervolgens goedkeuring. De beschrijvingsbrief gaf geeD aanlei ding tot bespreking. Het voorstel van het hoofdbestuur, om een prijsvraag uit te schrijven over een coritiseh en experimen teel onderzoek naar de oorzaak en de wijze van verspreiding der Malaria in Noordhol land, en daarvoor f2000.als prijs toe te kennen, werd toegejuicht. Bij het voorstel-Zijpe, aangaande eene verandering in de subsidiën, ging de ver gadering met het afwijzend praeadvies van het Hoofdbestuur mede, zoodat de afgevaardigde van Schagen het voorstel Zijpe niet zal steunen. De verdere voorstellen van bet Hoofd bestuur werden eveneens nuttiggeoordeeld. Tot afgevaardigde en diens plaatsver vanger werden benoemd resp. de heeren S. Berman en J. H. Ressing. Na nog een paar huishoudelijke mede- deelingen, werd de vergadering gesloten. Aan het postkantoor Schagen en de daaronder ressorteereDde Hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 14977.64; terugbetaald f 17050.93. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het no.4757. Uitgezonderd in de vette waar,was de handel jl.Donderdag stug. Voor vette koeien waren nog al koopers, zoodat een groot deel van den aanvoer tegen vrij goede prijzen van de hand ging. Vleezige overhouders en vette geldeschapen waren duur. Ook de vette varkens van 60 k 70 K.G. waren prijzig, een gevolg van een willige Londensche markt. Yerder was de handel in ruudvee trekkend. De polderboeren willen graag een billijk stalgeld maken, terwijl de tusschenhandel dit zoo klein mogelijk tracht te maken. Toch werden er nog heel wat geldekoeien voor de meerpol ders aangekocht. Dit is uitsluitend prima qualiteit, die goed betaald werd. Do prijzen der zuivelproducten en eieren bleven onveranderd. De afdeeling „NIEUWE NIEDORP" van „Het Witte Kruis" vergaderde Vrijdagavond ten huize van den heer 0. Kooiman. Na opening door den Voorz., den heer J. v. d. Stok, en goedkeuring van de notulen, werd medegedeeld- 1. dat van de afdeeling „Westfriesland" nog geen antwoord was ontvangen op het schrjjven, betreffende het plaatsen voor gezamenlijke rekening van een filter in de school aan de Langereis. 2. dat volgens besluit van de vorige ver gadering, nog waren aangeschaft 1 ledikant, 6 maximaal thermometers en 1 clysoir. Ingekomen was een circulaire van het Hoofdbestuur, waarbij °P advies van de com missie van beheer over den ontsmettingsoven te Alkmaar, den afdeelingen wordt aanbevolen 1 of meer te Alkmaar verkrijgbaar gestelde kisten aan te schaffen, om daarin goederen ter ontsmetting te kunnen opzenden. Het toe nemend gebruik van den oven, dat stellig na het in exploitatie nemen der waschinrich- ting nog belangrijker uitbreiding zou onder gaan, maakt, ook met het oog op de wette lijke bepalineen voor verzending van besmette goederen, het aanschaffen van zoodanige in de circulaire omschreven kisten zeer wc-nschelijk. Bovendien kunnen de afdeelingen voor deze aanschaffing subsidie van het Hoofd! est. vragen. Het voorstel van het bestuur, om van elk der 3 genoemde soorten één kist aan te schaffen, die dan f 18.—f 15 en f 12.— zouden kosten, werd aangenomen. Het bleek, dat er reeds dadelijk gebruik van zou moeten worden gemaakt, om 4 bedden met toebe- hooren naar den oven te Alkmaar te zenden. Een dankzeggend schrijven van den heer Wynoldy Daniels, Secretaris der afd. Velsen, voor de gezonden gift vcor het „Roode Kruis," werd voor kennisgeving aangenomen. Tot afgevaardigden naar de a.s. Algemeene, tevensFeestvergadering, te Amsterdam, wer den benoemd de heeren J. v. d. Stok en P. Maats, en tot hunne plaatsvervangers de heeren K. van der Meulen en D. Kuilman. Op voorstel van den heer Yan Eden werd goedgevonden, vcor deze feestvergadering, behalve de gewone vergoeding aan de alge vaardigden, ook het diné uit de afdeelingskas te betalen. I e beschrijvingsbrief voor de Algem. Verg. lokte weinig discussie uit. Pen afgevaardigden werd verzocht, het voorstel van het testuur, ommevrouwSalo- n onsen, voorheen Directrice van deAmster- dr msche afdeeling ziekenverpleging, tot lid van verdienste te beroemen, te steunen. Het voorstel van het Hoofdbest., om bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Yereeniging f 20CO beschikbaar te stellen roer het beste antwoord op een prijsvraag naar ooizaak, overbrenging en bestrijding van de in Ncord-fiolland zee algemeen heer schend» endemische, ehronlsche malaria of moeras koorts, vond de instemming der vergadering. De heer D. Kuilman vond de belooning voor een zoo omvangrijk werk niet hoog genoeg en de heer J. Kuilman wenschte ook f 1000 uitgetrokken te zien voor een tweeden prijs. De heer Maats beschouwde het beantwoor den van een prijsvraag voor een groot deel als een kwestie van eer en de f 2000 was dan een aardige vergoeding voor gemaakte kosten. De heer Van Eden deelde nog mede, dat naar de meening van het Hoofdbest. slechts een paar geleerden voor de beantwoording in aanmerking zouden komen en het beant woorden der vraag voor hen wel een toekomst scheppen zou voorts zou vermoedelijk door een der afdeelingen wel voorgesteld worden om 2 maal f 500 uit te trekken voor het 2e en 3e antwoord. Goedgevonden werd dan eindelijk vóór het voorstel van het Hoofdbest. te stemmen, maar een eventueel voorstel tot verhooging der f 2000 te steunen. Ook de voorgestelde subsidie van f 100 aan de Woningcommissie uit het „Centraal Bureau voor Sociale Adviezen" kon de instemming verwerven. Ook daar echter zal een eventuëel voorstel tot verhooging van dat bedrag, ondersteund worden. Naar de meening der vergadering had de afdeeling „Zijpe" gansch ongelijk met haar voorstel tot wijziging van het reglement op de subsidiën, zoodat daar tegen gestemd zal worden. Op advies van het bestuur werd vervolgens goedgevonden, den heer Van Eden te doen aftreden als bestuurslid wegens verhuizing van buiten naar binnen de kom en nu, ofschoon er 2 vacatures in de kom, waren (één door het bedanken van den heer Sieswerda, in de vorige vergadering reeds ter sprake gebracht, en eén door het vertrek van den heer J. Coster, aan wien een woord van dank werd gewijd) slechts één nieuw bestuurslid voor de kom te benoemen, omdat die plaatsen rret 1 Januari a s. weer periodiek openvallen. De heer Van Eden werd nu gekozen als bestuurslid voor de kom, terwijl in zj1n plaats voor de buitenwijk de heer J. de Vries werd benoemd. Het bestuursvoorstel, om een patiënte, zenuw- en malaria-ljjderes, voor rekening der afdeeling (die de halve kosten van het Hoofdbest. gerestitueerd krijgt) naar het herstellingsoord .Heideheuvel" te zenden, werd algemeen aangenomen. Hoewel telkens voor 3 weken opneming wordt gevraagd, ontving het bestuur mach tiging om de patiënte er desgewenscht 3 maanden te doen verblijven. Op voorstel van den Voorz. werd nog besloten, het huishoudelijk reglement zoo te wijzigen, dat verhuizing van binnen naar buiten de kom, of omgekeerd, niet rechtens aftreding als bestuurslid tengevolge heeft. Het bestuur zou die wijziging voorbereiden. Nadat verder eenigen tijd de onreine toe stand van, om, en bij de Slyksteeg en de mogelijkheid om daar verbetering in te bren gen, was besproken en op het desbetreffend verzoek van den heer Schuchart nog was besloten tot het aanschaffen van het noodige voor aanvulling van zijn filiaal van zieken- verplegingsartikelen, las de heer Dr. Maats nog een artikel van zijn hand voor uit Hy giënische Bladen over „De invloed van het weêr op de gezondheid." De wisseling in de weersgesteldheid, zoo werd aangetoond, heeft veel invloed op de gezondheid van den mensch, maar niet zóó veel als er gewoonlijk aan toegeschreven wordt. Moet men zich dus eenigermate voor het weer in acht nemen, men mag dit niet overdrijven, zooals b v. wel gebeurt door het gesloten houden van woonvertrekken. Het zoogenaamde kou-vatten kan men er toch niet mee keeren, aangezien deskundigen steeds meer tot de overtuiging komen, dat dit een infectie-ziekte is, alleen door besmet ting ontstaande. De kiemen worden op de eenvoudigste manier onschadelijk gemaakt door veel zonlicht en frissche lucht, beide in alle opzichten zoo weldadig. Met dank aan den heer Maats voor ziln leerrijke woorden en aan de 17 aan wezige leden voor hunne medewerking,werd de vergadering gesloten. ftem. HCHAWftGII. Ingeschreven vau 2 tot en met 4 Mti 1900. GeborenGeene. Ondertrouwd Cornelis Hendericus Bram- ater, jm., arbeider, oud 22 j., wonende te Schrgen, en Camelia Bijwaard, jd., zonder beroep, oud 22 j., wonende te Oode Niedorp. Dirk Koning, jm., koopman, 46 j., en Catharina Schipper, jd., zonder beroep, oud 30 j.( beiden wenende te SchageD. Jacob de Vries, jut., handelsreiziger, 24 j. en Jannetje Govers, jd., zonder beroep, 23 j., beiden wonende te Behagen. Getrouwd en Overleden Geene, Geboren 18 April. Jacob, z. v. Jan de Jong en Helena Melten. 13 dito. Theodo- rue, z. v. Gerrit Wester en Aasje Groot huizen. 29 dito. Dirk, z. v. Dirk Hoogland en Neeltje Mol. Ondertrouwd 6 April. Jacob de Wit en Grietje van der Oord. 6 dito. Dirk Dekker en Trijntje Ursem. 12 dito. Klaas Bakker en Jat tje Vis. Gehuwd 19 April. Dirk Dekker en Trijn- tj- Uraeii). 22 dito. Jacob de Wit er. Grietje vau der Oord, 26 dito. Klaas Bakker en Jantje Yis. Overleden 6 April. Simon Wit, wedn. 'air Trijntje Wardenaar, 71 jaar. 26 dito. Teetje de Grcot, weduwe van Jan Patere, 69 jaar. 27 d'to. Marie Stempelaar, weduwe van Cornelis Wester t« Od»m, 77 jaar. Ingeschreven »an 1—30 Aprrl 1900. Geboren Nicolaas, z. v. Jacob Wit en Grietje van Yelzen. T.ijötje, d. v. Jan Hagenaar en Henderika Yotrman. Piele', z. Gerrit Wit en Trijntje Leeuw. Ondeitrouwd en GetrouwdElbert Strooker eu Fronica Appel. Jacob Prins en Geertruida de Boer. Sjceit de Boer en Eiis&beth Prins. Johannes Spruit en Masrtje Schouw. Pieter Dekker en Elisabetb Latnpe. Cornelis Wit en Trijntje Doets. OverledenSimon de Boer, 37 jr., eebtgenort van SiinoDlje Melten. Gemeente Wieringen. Ingeschreven van 1 tot 30 April 1900. Geboreu Jacob, z. v. Nan Rotgans en Dituuertje Duvts. Jan, a. r.

Schager Courant | 1900 | | pagina 2