Donderdag 10 MEI iSOO. 44ste Jaargang No. 3520. Elsje. Gemeente Schage,n. Bekendmakingen. Kennisgeving. Binnenlandsch Nieuws. SCHMIER Alpaees Nitiit- J COURANT. - k L al ■s eti Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIES in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Hureaa: Enau. £1 UitgeverP. TRAPMAN. Jledewerker J. W I \7 K L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 6 et Groote letters worden naar plaateruimte berekend. KENNISGEVING. Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schaffen, noodigen bfo deze uit 1. alle mannelijke ingezetenen, geboren '16o alle mannelijke ingezetenen,geboren in de laren 1866 tot en met 1874, die, ofschoon in an dere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze ge meente zijn komen wonen f 3. alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden beschouwd om, met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melder ter Gemeente-Secretarie, tusschen den löden en den 31sten Mei e.k.terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die inschrijving moer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Wordende hierbij, ter voldoening aan art. 8 van het Koninklijk besl. van den 21sten Maart 1828, Staatsblad no. 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterijwet, betrokkelijk de inschrijving voor de Schutterij, luidende Artikel 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, verplicht zijn, zich bjj het bestuur der Gemeente, in welke zjj wonen, voor de schutterij te doen inschrijven. Artikel 7. Zjj, die in meer dan ééne Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben geves tigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeonte, alwaar een dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar z\j voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Artikel 8. Die van. hunnen oudetdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zjjn juisten ouderdom nader te doen blijken. Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting, bij de schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd 'en aangeplakt te Schagen, den 24 April 1900. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat wegens het invallen van den Hemelvaartsdag op 24 Mei a s., de gewone Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag. Schagen, 4 Mei 1900. Burg en Weth. voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. FEUILLETON. ROMAN van HANNA ASCHENBACH. 15. Na een poosje is Kathe eindelijk in staat,iets te zeggen. „Zij heeft mij getrapt en geslagen, en toen heb ik er haar een teruggegeven", barst zij los. Hertha is doodsbleek ge worden. „Om Godswil, Kathe, je moeder „Moeder?" klinkt het hoonend van de lippen der jonge gravin. „O, dat is ont zettend Maar waarom kom je nu bij mij je weet toch voegt Hertha er verwij tend aan toe. Kathe haalt de schouders op. „De maat was vol!" Zij krimpt een oogenblik verschrikt in elkaar, want op dat oogenblik roept haar moeder toornig haar naam. „Zij mag je nu hier niet vinden", fluistert Hertha, „er zouden ongelukken op volgen." „Dat is reeds gebeurd," moppert de bakvisch, maar ze volgt haar zuster toch naar het venster, dat deze haastig openslaat en, op het balkon wijzend, zegt ze f „Vooruit, naar beneden, den tuin in." Kathe begrijpt, wat haar zuster wil. Met de hulp van Hertha komt ze heels- huids in den tuin te land. Nauwelijks heeft Hertha het venster gesloten, of er wordt heftig aan de deur gerammeld en haar stief moeder roept tartend „Wil de freule wel eens even openmaken Hertha gaat kalm op de deur toe, waarbij zij snel haar hoed afzet en haar mantel half uittrekt. „Zeker, moeder," antwoordt ze koel, en als de ontsloten deur driftig wordt openge worpen, gaat ze kalm voort: „Ik ben juist met den trein van vieren thuis gekomen en was zeer nat geworden", daarbij hangt ze haar mantel over twee stoelen. Wan trouwend kijkt mevrouw Herwig de kamer rond. Zij is meer dan verwonderd, haar dochter Kttthe hier niet te vinden. Vooral Lord Roberts zet zijn militaire wandeling naar Pretoria met kracht voort en in den korten tijd dat hij met zijn leger is opgemarcheerd, is hij al vrij aardig voomitgekomen, maarnog nergens hebben de Boeren met kracht stand gehouden, telkens nog hebben ze de Engelschen afgewacht, met de noodige kogels begroet, en dan op het oogenblik, dat hun terugweg dreigde te worden atgesneden, hebben ze de plaat gepoetst. Be korte telegrammen geven weinig bijzonderheden en dus moeten we ons weei tevreden stellen met de be richten der Engelsche bladen, Omtrent de bezetting van Brandfort lezen we Alle bewegingen voor het nemen van deze plaats klopten als een unrwerk niets ging verkeerd, van het begin tot het eind. en onze verliezen zijn slechts minimaal. De tocht begon Donderdagmorgen om zes uur Hutton's bereden infanterie-brigade en de elfde divisie met de garde-brigade waren op de linkerflank en Tucker's divisie met Maxwell Jones' en Hamilton's bereden infanterie-brigade op den rechtervleugel. Generaal Tucker gaf het eerste bataljon der Scbotsche garde en de coldstreams bevel, om een hoeve en eenige gevaarlijk schijnende kopjes op drie mijlen afstand van Karree-stopplaats te nemen. Men verwachtte, dat de garde verwoed zou moeten vechten, voordat zij dit bevel kon uitvoeren, doch zij ontmoette geen tegen stand, hoegenaamd. Zij namen bezit van de hoeve en de kopjes en sloegen daar hun bivak op. Middelerwijl be dreigden zij des vijands flank, toen de divisie-Pole Carew oprukte Hadden de Boeren stand gehouden, dan zonden zij omsingeld zijn Maar de machtige aanblik van de zich langzaam ontwikkelende strijdmachten der Engelsche troepen was te sterk voor de Boeren Voordat de aanvallers ze konden vatten, waren zij reeds op de vlucht geslagen. Generaal Pole-Carew zond zijn bereden infauterie den vluchtenden achterna, doch de Boeren waren hun te vlug af. Om twee uur Vrijdagmiddag trok de bereden infanterie Brandfort binnen, vlak achter den vluchtenden vijand. Commandant Korals werd gevangen genomen en vertelde, dat de Boeren de Engelschen niet zoo dichtbij hadden gewaand. Hij was nog teruggegaan om de achtergelaten telegraaftoestellen te vernielen, maar was daarin niet geslaagd Tucker's divisie had niet zulk een gemakkelijke taak gehad als die van Pole-Carew. Zij kwam te staan tegenover een 4000-tal Boeren met 6 stukken veld geschut en twee Vickers-Maxims, die een goede stelling hadden ten Zuidwesten van Brandfort. Toen de Brit- sche troepen op gevechtsafstand kwamen, openden de Boeren geschutvuur op hen. De Britsche batterijen antwoordden krachtig en middelerwijl fcci Maxwell', brigade voorwaarts gezonden. Zij moest het gecon centreerde vuur der Boeren weerstaan, zoodat het geraden werd geacht, haar voor een oogenblik terug te trekken. De Britsche artillerie bewees echter haar superioriteit en de vijand trok terug met twee bescha digde kanonnen. Over den verderen tocht seint Roberts „Ik trok Zaterdag tot de Vetrivier met Pole-Carew's divisie. „Het hoofdkwartier en Wavell's brigade van de zevende divisie zijn twee mijlen naar achteren. „Maxwell's brigade van dezelfde divisie is even ver achterwaarts op onze rechterflank. „De vijand staat met een aanzienlijke macht aan de overzijde van de rivier. „Onze kanonnen vuurden drie uren lang op de hunne, zonder dat wij er in slaagden, den overtocht over de rivier te forceeren, maar kort voor donker trok de hereden infanterie onder generaal Hntton des vijands rechtervleugel om en drong zij met kracht onder een hevig granaat- en geweervuur over de rivier. „Wij bivakkeerden nu gedurende den nacht binnen drie mijlen van de Vetrivier. „Ik hoop, dat onze verliezen niet groot zijn. „Generaal Ian Hamilton was Vrijdag in gevecht en slaagde er in, de vereeniging van twee Boerenstrijd- m achten te beletten door een goedgeslaagde onder neming van een deel der Household Cavalry, 12e Lanciers en Kitchener's ruiterij, die een afdeeling van den vpand chargeerden en zware verliezen toe brachten. „Zij vluchtten met achterlating van hun dooden en gewonden. „Macdonald's Hooglanders-brigade verdreef den vijand op de rechterflank onder bedekking van het scheepsgeschut, waarhij de Zwarte Wacht zich onder scheidde en uitstekend aangevoerd werd. „Hamilton rukte Zaterdagmorgen voort naar eeu moeilijke drift over de kleine Vetrivier. „De verliezen zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt." Zaterdag is er den geheelen namiddag tusschen Pole Carew's divisie en de Boeren langs de Vetrivier een hevig artilleriegevecht geleverd. Ondertusschen tastte Hutton in het westen een drift aan, die de Boeren krachtig bezetten met twee veldstukken, een maxim en een poinpom. De maxim enflleerde de Engelsche vuurlinie een wijl, maar ten slotte werden de Boereu van de rivierbedding verdreventoeu moesten zij door een vreeselijk vuur heen Later trok de geheele Engelsche macht de rivier over en bedreigde zoo den rechtervleugel der Boeren, die ongeveer te zelfder tijd het bericht ontvangen moeten hebben van de bezetting van Winburg door generaal Hamilton. Zondagochtend vroeg ontdekte men,dat de geheeleBoeren- macht dien nacht gevlucht was. Hutton maakte een maxim buit. Lord Roberts seint uit Smaldeeljunctie, dd. 6 Mei 's middagsWij zijn hedenochtend de Vetrivier over getrokken en zijn un te iSmaldeel gelegerd De vijand is in vollen aftocht naar de Zundrivier en Kroonstad Wi) hebben gisteren een maxim buitgemaakt en 25 man gevangen genomen Onze verliezen zijn vijftien gewonden, één gesneuveld en drie vermist. Naar de Times uit Louren^-Marquez verneemt, heeft Louis Botha den Oranje-Vrijstaat bezocht, om de Vrijstaters aan te vuren, maar is ontmoedigd terug gekeerd. Botha moet openlijk hebben gezegd, dat de Vrijstaters zoodanig waren ontzenuwd, dat de toestand van den Vrijstaat volstrekt hopeloos is. De correspondent van de Standard te Bloemfontein vertelt, dat de Engelschen in Brandfort met open armen werden ontvangen en voegt erbij, dat ten zuiden van de Vaal geen ernstig verzet verwacht wordt, en dat de bezetting van Kroonstad het eind zou zijn van den oorlog in den Vrijstaat. op de gordijnen van het ledikant vestigt ze met achterdocht haar blik, en reeds heeft ze eenige schreden in die richting gedaan,maar dan draaitHertha zich naar haar om. Koel afwijzend, treffen de grijze oogen het opgewonden gelaat der mooie stief moeder. „Hier is mijn rijk zegt deze blik en de vertoornde vrouw blijft onwillekeurig staan. „Kathe is hierkomt het sis send over haar lippen. „Neen „Toch Hertha's oogen vlammen op de lippen openen zich tot een scherp ant woord, doch slechts een diepe ademhaling doet haar borst zwellen en haar zelfbe- heersching heeft ze terug. Zwijgend gaat ze op de kleerenkast toe en bergt daarin haar hoed en handschoenen. Haar stiefmoeder staat midden in de kamer; de groenachtig flikkerende oogen volgen bespiedend de onverschillige bewegingen van haar stiefdochter. Wat deze trotsche rust haar opgewonden maaktMen kan het de warmbloedige vrouw aanzien, dat zij dat blonde meisje met haar koele zelfbeheer- sching haat, met al de kracht harer harts tochtelijke natuur. Hoe zou ze triomfeeren, als ze dat hoogmoedige schepsel op een leugen kon betrappen Reeds heft ze de hand op naar het gordijn, maar ze laat die dadelijk weer zinken Vergeefsche moeite! „Die slang is verstandig,veel te verstandig maar eenmaal zal ik haar toch vangen en dan zal ze klein voor mij zijn, zoo heel klein. O, hoe zal ik haar dan den voet op den nek zetten Hertha heeft in dien tusschentijd onbeweeg lijk aan het venster gestaan, de blik in de verte gericht; nu schrikt ze, want dreunend valt plotseling haar kamerdeur in het slot. Met twee schreden staat ze bij de deur en draait den sleutel omdan laat ze zich op een kleine sofa vallen. Het hoofd in de handen gesteund, zit ze daar lang, en het moeten droeve beelden zijn, die achter het heldere meisjesvoorhoold komen en gaan. want in haar oogen ligt een onloochenbare uitdrukking van wee en om haar mondhoeken trilt het verdacht, alsof ze het liefst in luid - ANNA PAULOWNA, 7 Mei. Een uitgebreide agenda hield ons Nuts- departement j. 1. Zaterdagavondgoruimen tijd bijeen. Van de rapporten en werkzaamheden vermelden w\juit het verslag der Spaar bank, dat deze op 31 Dec. 1899 90 inbrengers telde, evenals bet vorig jaar. Op ultimo Dec. 1898 bezat zjj f 5695 73; op 31 Dec. 1899 f 5858.92, terwijl zjj schuldig was f 4309.261/», zoodat de rekening sluit met een batig saldo van f 1549 65'/,. Do bibliotheek telde 930 boekdoelen. Aan de Kleine Sluis werden in 22 zittingen aan 67 lezers 1120 nommers uitgereikt; in don Oostpolder in 19 zittingen aan 24 lezers 301 boeken en op het Breozand in 20 zittingen aan 50 lezers 618 doelen. Totaal 141 lezers en 2039 boekon. Het Hoofdbestuur verleende ten behoeve van de bibliotheek eene som van f 50.—. Op de vraag des Voorzitters, of een der leden over dit verslag het woord verlangde, gaf de heer Oostra te kennen, dat het aan beveling verdiende, geen boeken ter lezing te geven in huizen, waar besmettelijke ziekten heerschen. Hiervan zal zooveel mogelijk nota genomen worden. De beschrijvingsbrief werd niet besproken, maar vr jj mandaat verleend aan den afgevaar digde, den heer N. Raap, of diens plaatsver vanger, den heer Postel. De verkiezing van een bestuurslid, tevens voorzitter, werd aangehouden tot een volgende vergadering, binnenkort te houden. Tot commissaris van het Ziekenfonds werd herkozen de heer A. Kos en tot bibliothecaris de heer Van den Berg Ingekomen was een verzoek van den bodeden lieerVan der Goes,om wegens meerdere werk zaamheden ook eenig meerder loon te genieten Op gunstig advies van het bestuur werd hiertoe met acclamatie door de vergadering besloten. In zake de volksvoordrachten werd door het Bestuur voorgesteld in den aanstaanden winter 2 voordrachten te houden, en gewoue Nutsavonden voor de leden,- op de volksvoordrachtavonden den leden kaartjes uit te reiken ter introductie. Na een langdurige discussie over dit onderwerp, werd echter met algemeene stemmen een voorstel van den heer Van Wjjk aangenomen, om de volks voordrachten wel als een afdeeling van 't Nut te beschouwen, maar overigens zelfstandig te laten werken en daarvoor een bestuur te benoemen. Een voorloopige commissie ter regeling werd staande de vergadering door het Bestuur aangewezen en bestaat uit de hoeren Raap, Visser, v. Wjjk, Dubbeld en Rezolman. Ten slotte werden de leesbeurten en vaste bjjdragen voor het volgend seizoen geregeld, nadat door staking der stemmen een voorstel was verworpen, om in den volgenden winter een spreker van naam op kosten van het departement op te doen treden. De omvraag leverde geen belangrijke mede- deelingen op. Reubaan t© Hergen. De renbaan te Bergen, bjj Alkmaar, heeft in den afgeloopen winter groote verandering en verbetering ondergaan. In de eerste plaats is de lengte der baan aanzienlijk uitgebreid en van 790 op 1020 meters gebracht. De jammeren ware uitgebroken. Ernstig en duister is ook Hertha's om geving. Niets vroolijks, lichts, dat anders aan een meisjes vertrek dat zonnige waas geeft; 't zijn hier zware meubelen, donkere bedgordijnen en kale wanden. De stiefmoeder heeft haar dat ameublement toegewezen, toen men de villa „het Paradijs" betrok en Hertha heeft zich zonder morren daarin ge schikt. Zij voegt zich in alles ter wille van haar vader. Toen eenigen tijd geleden een oud school vriendin, die een paar uur bij haar ver toefde op haar doorreis, haar had gevraagd „Zeg, prinsesje, waarom versiert ge uw kamer niet met die vele mooie en aardige dingen, die gij van ons, meisjes, hebt ge kregen toen had Hertha scherp geant woord „Omdat ik niet wil, dat die giften der liefde en genegenheid in deze kamer zullen wegkwijnen, deze kamer die mijn thuis niet is en het ook nooit zal worden „Ik hield die eenzaamheid niet uit," had het jonge vrouwtje gezegd, dat juist op haar huwelijksreis was. ..Dat geloof ik, mijn lieve," was Hertha's lachend antwoord ge weest. „Gij dweept op het oogenblik nog van een eenzaamheid van twee. Maar ik zal u iets anders laten zien." Daarbij trok ze een zware draperie weg, die zich bij het venster bevond. Een kreet van verrukking ontsnapte aan de lippen van de jonge vrouw. Hier was een tweede vensternis en deze was vol met planten en bloemen. Maandroosjes en geraniums, een cactus met sprookjes achtige bloemen, azalea's en andere blad planten. Hertha's oogen waren met groote teederheid op haar lievelingen gevestigd, toen ze zeide„Ziet ge, Bertha, dat is nu mijn rijkAan die bloemen wijd ik mijn vrijen tijd en zij loonen het mij rijkelijk. Hier hebben ze de morgenzon en voor te ruwe winden beschermd ze deze voorhang en in den herfst laat ik er de ramen weer voorzetten." „Dus bloemen, dat zyn nog steeds je beste vriendinnen, prinsesje God zij dank, dat ge daarin nog genoegen kunt hebben; rechte einden meten nu 335 meters. Zooals bekend is, is de baan 18 meters breed.Boven dien is aan de binnenzijde een traineerbaan aangelegd, die by volgende meetings eventueel voor steeple-chaso zal gebruikt worden. De gebouwen, als tribune, buffet en bestuurs gebouwen, zijn meer westelijk verlegd, en is het terrein voor de paarden daardoor oostelijk van deze gehouwen gekomen. In de onmiddellijke nabijheid van het paarden- terrein werd eer. flinke stal bijgebouwd, die ruimte biedt voor 20 paarden, en even zoovele genummerde, afsluitbare afdeelingen en bo vendien eene bergplaats voor zadels enz bevat Van alle zijden kan men de baan overzien en de kampende paarden volgen, wat zeker niet van alle banen hier te lande kan gezegd worden. Daarbij komt de sch'lderachtige, boschrijke omgeving, met hare vele aardiae kjjkjes, die er eene bijzondere aantrokke'ijk- heid aan verleenen. Waar 't eenigszins m<>go lijk was, heelt men het bestaande hout gespaard, zoodat er voor den bezoeker h r en daar ook, bij een warmen dag, nog schaduw te vinden is. De eerste meeting voor dit seizoen is bepaald op Zondag 27 Mei'a. s. en uit de nu reeds talrijke aangiften biykt zeker, dat ook aan de rijders de b^-an goed bevallen is. De veerkrachtige bodem be>ordert de snelheid der paarden dan ook zeer. Mej. A. M. van Leeuwen, onder wijzeres aan de openbare school te 't ZAND, is in gelijke betrekking benoemd aan een der Scholen te Utrecht. Liberale Unie. De gewone algemeene vergadering zal gehouden worden op Zaterdag 2 Juni, des voormiddags HD/j uur, in het gebouw „Eensgezind", Spui, te AM STERDAM. De agenda vermeldt o. a de volgende punten Behandeling van een voorstel van het bestuur, om art. 9 der statuten te lezen als volgt „Het bestuur benoemt een secretaris en een peuningmeester uit of buiten zijn midden en kan aan ieder hunner een jaarlijksche toelage verstrekken. Ook kan het de functiën van secretaris en penningmeester aan één persoon opdragen". Behandeling van de volgende motie „De algemeene vergadering der Liberale Unie wenscht dringend spoedige totstandkoming tier ongevallenwet". Behandeling van een voorstel van het bestuur, om overeenkomstig do denkbeelden, uiteengezet in de circulaire d.d. Januari 1900, het volgende besluit te nemen „De Liberale Unie, „Overwegende,dat, zoodra de politieke omstandigheden dit veroorloven, invoe ring van algemeen kiesrecht voor mannen eu de mogelijkheid van toekenning van kiesrecht aau vrouwen wenschelijk zijn, besluit 1 van het Hervormings- nu geef ik alle hoop nog niet op, dat je weer aan het leven teruggegeven zult worden. Ja, want menigmaal zijn we er bevreesd voor geweest, dat ge eens tot een ijspilaar zoudt bevriezen," en zij bibberde bij de gedachte daaraan. Hertha antwoordde warm „Wees onbezorgd, lieveling, mijn bloemenkinderen bewaren de lente in mijn hart. En nu laten we mijn fata-morgana weer verdwijnen." Zij trok aau het koord en het heerlijke hoekje was verdwenen. „Maar Hertha, waarom dat?" „Omdat ik die lachende bloemenpracht hier niet altoos kan verdragen en omdat ik een ieder, die in deze kamer komt, niet altijd het zien van dit Eden gun, en ten slotte, omdat er stemmingen komen in mijn leven, die ik slechts kan doen verdwijnen als ik dezen voorhang weg haal en mijn bloemen zie. Dan wordt het licht in mij en om mij, en het zien mijner lievelingen werkt steeds op me als een wonder." Hertha heeft een poosje in nadenken ver zonken gezeten, tot vijf heldere klokslagen door het huis klinken. Ze springt op en haastig brengt ze heur haar in orde en gaat dan naar beneden. Over de met een prachtigen looper bedekte trap komt ze in de vestibule. Zeldzame planten staan in de hoeken en komen verrukkelijk uit tegen het venetiaansche rood der wanden. Van de mozaïek-zoldering licht een prachtige lamp en op de deuren rechts en links prijken in gouden letters der gezelligheid gewijde spreuken. Maar over het geheel ligt een ongewoon waasde koude atmosfeer der pronkzalen in het vorstelijk slot. Hertha snelt haastig verder, zij heeft geen oog voor die stijve pracht. Aan het einde van een smallen corridor klopt ze zacht op een deur. Moede, slepende schreden van binnen, dan wordt een grendel weggescho ven. „Dag, papa zegt Hertha vriendelijk. Zij kust hem, wat hij zich onverschillig laat welgevallen. Hij is naar zijn schrijftafel teruggekeerd en zit daar, het hoofd in de hand geleund. Met een onbeschrijflijke uit drukking, rust het oog van het meisje op de gebogen gestalte. Hoe ineengezonken zit hij daar, een beeld van gebroken kracht, naar lichaam en zielhij, die eenmaal zoo bekend was om zijn mannelijk schoon, nu mager en verouderd, het bruinlokkige haar in zorgvolle nachten vergrijsd, de kleine oogen droef en duister. Een zware zucht ontwringt zich aan Hertha's hart. „Wat wil je vraagt Herwig,zonder zich om te keeren. Zijn dochter komt aar zelend nader. De handen op het klop pende hart gedrukt, brengt ze een smeek bede uit, een bede om een onderhoud. Hij heeft haar reeds tweemaal afgewezen, ein delijk moet hij haar hooren, want zij moet weten, hoe het met zijne zaken staat dat qnzekere is niet te verdragen. „Papa, schenk mij een half uurtje; het is toch beter, dat men zich eens uitspreekt." Zij legt teeder den arm om de schouders van denman, uit haar gelaat straalt het gansche evangelie der kinderliefde. Maar hij kijkt niet naar haar op. De zachte arm zijner dochter van zijn hals losmakend, zegt hij ongeduldig en zonder van houding te ver anderen „Ik moet werken, Hertha, mijn hoofd is reeds weer vol genoeg weder voor den heelen dag." Het meisje kijkt treurig naar de schrijf tafel. Er liggen veel brieven en schrifturen in bonte mengeling door elkaar op het plat van de schrijftafel, maar aangeroerd heeft haar vader ze nauwelijks en ook zijn inktpot is nog gesloten. Hertha denkt aan de scène, die ze zooeven heeft beleefd. Ze weet, dat dergelijke gebeurtenissen de zenuwen van haar vader steeds duchtig in de war brengen en hem uren lang niet tot werken in staat maken. Er is dan niets met hem te beginnen, niet met bidden en smeeken, niet met ernstige verwijten of klachten. Hij geeft zich dan geheel aan zijn verdriet over en vervalt daardoor in een geestelijke afgematheid, die hem den toestand en de toekomst steeds donkerder en donkerder doet inzien. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1900 | | pagina 1