Zondag 27 MEI 1900. If 44ste Jaargang No. 3525. I ifureaa: (iGJiAttKIt liaan, II 4. Uitgever: P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 X k EL, Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Y Gemeente S c h age n. Bekendmakingen. TRANSVAAL. Biiinenlandsch Nieuws. SCHAG Aliciiii Nicnws-, AluritmiE- Liillnvllil. Oh Lht blad verschijnt tweemaal per week Woeasdag- iaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 8.—. Franco per post f 8.6G, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. natonalFmilitie. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het ondersoek van de in die gemeente verbiyfhoudende verlofgangers der Militie te land, voor aooverre lij vóór den laten April 1900 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, zal plaats hebben te Schagen, op Maandag, den 11 Juni 1900, des voormiddags ten 9 ure, en dat mitsdien op eveogeuoemd tijdstip aieh voor dat onderzoek, aan het raadhuis aldaar moeien bevinden de onderstaande personen Lichting. Namen en Voornamen. 1894. 1895 1896. 1897. Korps. 4e Reg. Vest art. Ie Reg. lof. Pantserf art. 4e Reg. Vest. art. 2e Reg. Veld. art. 4e Reg. Vest. art. Pantserf. art. Gren. en Jagers, id. Ie. Reg. Inf. Molenaar, Jacob de Graaf, Arie Spaans, Willem de Jongh, Anthonie Visser, Hark Dekker, Pieter de Graaf, Cornelis de Wit, Gerrit Starke, Meoso Pieter Steinmeier, Hendrik Melker, Cornelis Jacobns 4e. Reg. Vest art. Weeland, Maarten le. Reg Inf. Bakker, Pieier id. V. Krieken, Johannes Peter 3e Reg. Vest. art. Admiraal, Simon le Reg. Inf. Houtkooper, Martinus Korps torpedisten Bakker, Cornelis le Reg. Veldart. Castricum, Jacobns Johannes 4e Reg. Vest. rt. de Graaf, Pieter Smit, Cornelis Keet, Theodorus A. J. Broekhuizen, Pieter Dekker, Johannes Ploeger, Nicolaas Joseph Deutekom, Hendericns le. Reg. Inf. Slompedissel, Hayo 2e Cump. hosp. sold. Spreeuw, Jan Korps pantserf.art. Zoomede de verlofgangers, in de termen voor het onderzoek vallende, welke zich vóór den datum der inspectie alsnog van elders in de gemeente kernen vestigen. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat zij moeten verschijnen in uniform gekleed eo voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hun by hun vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjesdat zij, in uniform zijnde, onderworpen zgn aan het reglement van krijgstucht, en zich bij verzuim, nalatigheid of wangedrag blootstellen aan arreatstralfen van twee tot zes dagen, alsmede aao oproeping tot werkelijkeu dienst voor den tijd van drie tot zes maanden. Schagen, den 1& Mei 1900 Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BUKMAN De Secretaris, DENIJS. 1898. 1899. 1898. De Burgemeester van Schagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter algemeeue kennis,dat tot den werkelijken dieust worden opgeroepen onderstaande verlofgangers der lichtingen 1897 en 1898, te weten Schot Gerrit, behoorende tot het korps pant serfort-artillerie, Garnizoen Helder, tegen 26 Juni as. Hontkooper Martinus, behoorende tot het korpB torpedisten, Garnizoen Helder, tegen 24 Juli a.s. Ploeger Nicolaas Joseph en Dekker Johannes, beiden behoorende tot het 4e Reg. Vest artillerie, Garnizoen Helder, tegen 25 Juli a.s. Welke verlofgangers op genoemde data bij hnnne korpsen present zullen moeten zjjn voor des namiddags 4 ure. Schagen, 22 Mei 1900. De Burgemeester voornoemd, 8. BERMAN. De Transvaalsche regeering heeft aan Lord Roberte geseind, gelijk men weet, dat zij bereid is, een gelijk aantal krijgsgevangenen uit te wisselen, op parool. Mocht dat aanbod afgeslagen worden, dan zullen 4000 krijgsgevangenen uit Pretoria naar een ander district worden overgebracht. Londeu, 23 Mei. De correspondent van Laffan te Pretoria seint, dat hij vernomen heeft, dat de regeering der Z.—A. Rep. van de Engelsche regeeriüg bericht heelt gekregen, onder welke voorwaarde deze de onderwerping van de Boeren zou aannemen, maar de Transvaalsche regeering achtte die voorwaarden onaaune melijk. De votige week waren de Boeren ontmoedigd, maar nu zeggen regeering en volk, dat zij tot het einde toe zullen strijden. De regeering heeft officieel aan de consuls te Pretoria medegedeeld, dat zij besloten is, het Randdistrict kracht dadig te verdedigen. Zij wijst alle ver antwoordelijkheid voor de vernieling van den eigendom van neutralen tijdens de verdediging af De regeering ia ook van plan, om desnoods de kolenmijnen aan de Vaal te laten springen. Uit Pretoria meldt een speciaal Reuter-telegram In tegenspraak met zekere geruchten, ffie hier ten aanzien van de gezondheid van president Kruger geloopen hebben, wordt door Dr. Heymans bericht, dat de president eene goede gezondheid geniet en dat hij alle bezigheden, aan het presidentschap verbonden, als gewoonlijk verricht. In overeenstemming met een onder houd tusschen den Commandant-Gene raal Louis Botha en president Steyn, heeft de regeering van de Zuid-Afri- kaanscho Republiek de volgende procla matie uitgevaardigd Indien de vijand onverhoopt er in mocht slagea, vasten voet in den Staat te krijgen en van een of ander district bezit mocht nemen, zal het den inwoners vrij staan te beslissen, of zij hun gezinnen en boerderijen willen verlaten, maar in elk geval moeten de mannen op com mando blijven. De Times verneemt uit Louren^o MarquezDe mailboot Buudesrath is hier een heelen dag opgehouden om voorname Boeren-families aan boord te nemen. De zaak wordt geheim gehouden, maar men gelooft, dat het gezin van Reitz en de vrouw van Steya aan boord zijn. Naar het heet, heeft president Steyn in de laatste weken ook zijn bezittingen op vrienden van hem overgedragen, ten einde later in beslag nemen te voor komen. De Bundesrath brengt ook 150.000 pond goud aan staven mede voor de Nederlandsche Bank, in consig natie van de firma Wilckeu Ackermann. De „New-York Herald" verneemt uit Pretoria, dat de presidenten Kruger en Steyn en alle hoofdambtenaren besloten hebben, den oorlog voort te zetten, tenzij gunstige vredes-voorwaarden worden gesteld. Toch zijn een aantal ambtenaren der Republiek voor onvoor waardelijke overgave. Dat Pretoria zal verdedigd worden, is niet waarschijnlijk. De familie Reitz is naar Delagoabaai vertrokken, en ook andere families zullen het land verlaten. De correspondent meent, dat de oorlog binnen twee maanden zal geëin digd zijn. Kimberiey, 23 Mei. Achthonderd op standelingen gaven zich bij Vrijburg over.— Lord Roberts meldt, dat de officier, die te Boshof het bevel voert, seinde, dat 350 Vrij staters zich hebben overge geven. Men verzekert, dat president Kruger eene mededeeling van Fischer ontvangen heeft, waarin deze hem aanraadt, zich over te geven op de beste voorwaarden, die Lord Roberts zou willen toestaan. Men gelooft, dat, wanneer de Engel- schen de Yaal overtrekken, Lord Roberts een proclamatie zal uitvaardigen, waarin hij zal verklaren, dat, indien de burgers zich overgeven, hun plaatsen en hun vee en goederen zullen geëerbiedigd worden. Men houdt het er voor, dat de meesten zich op die voorwaarden zullen overgeven. Pretoria, 21 Mei. De Verbondenen hebben besloten, Johannesburg krachtig te verdedigen. Volgens berichten uit Kroonstad, hebben de Boeren sterke schansen opgeworpen bjj den Rhenosterkop, de Rhenosterspruit en de Honingspruit, 50 KM. ten noorden van Kroonstad President Steyn moet verklaard hebben, dat de Boeren tot het uiterste zouden vechten. De strijdmacht van de Boeren daar is 7000 man sterk en wordt aan gevoerd door De Wet, omdat Louis Botha ziek is. Boerenkamp bij Yolksrust (Natal), 20 Mei. Gistermiddag laat vielen de voorposten der Boeren tusschen Nqutu en Mount Prospect ten zuiden van Majoeba een Britsche aldeeling aan Acht Engelschen sneuvelden, 13 werden gewond, aan Boeren-zijde waren geen verliezen. De Burgers zijn meer dan ooit b?sloten zich te verzetten tegen een inval in Transvaal. Pretoria, 23 Mei. Offtciëele berichten melden omtrent de hinderlaag, aan Bethune's korps gelegd(zie vorig nummer), dat de Boeren twee Maxims buit maakten. Verder wordt officiéél medegedeeld, dat de Boeren 20 inao, waaronder drie officieren, krijgsgevangen maakten in een gevecht vóór de bezetting van Heilbron door de Engelschen. Zooals reeds met een enkel woord is gemeld, is hier en daar in Engeland het vreugdebedrijf over het ontzet van Mafeking verstoord door baldadigheden en opstootjes. Te Aberdeen heeft een hoogleeraar in het Duitsch aan de universiteit aldaar, prof. Hein, die onder scheidene malen in het openbaar zijn afkeuring had uitgesproken over den oorlog, het moeten ontgelden. EeD bende stu denten drong in zijn woning, wierp de ruiten in en beschadigde zjjn boekerij. De schuldigen zijn bekend en zullen zoowel voor de gewone rechtbank als voor den raad van tucht van de hoogeschool moeten verschijnen. Te Oxford hebben de studenten een paar winkels geplunderd, om zich de noodige ingrediënten voor vreugdevuren te verschaffen De woestelingen moesten met d9 brandspuit uiteengedreven worden. Uit nadere berichten over de troebelen op Jersey blijkt, dat er reeds langen tijd verdeeldheid heerschte tusschen de Franschen en Engelschen over den oorlog. Men zegt, dat een Franschman te Saint-Hélien de feestvreugde van de Engelschen verstoorde door een pot met een niet nader te beschrijven inhoud te ledigen op de hoofden van een troep Engelsche manifestanteu. De Engelschen sloegen toen in arren moede de ruiten van het huis en van verschilleudo Fransche winkels in. De politie moest een cordon trekken, om de Fransche wijk te beschermen. Den volgenden dag was het rustig,maar men achtte hot niet onmogelijk dat er nieuwe opstootjes zouden voorvallen. Een Duitsch kapper in Tottenham heeft twee onruststokers voor den rechter gedaagd, dio zijn winkel geplunderd en in brand hadden gestoken. Voor den rechter bleek, dat bij een vijand van de Boeren was, maar sinds langen tijd een donkerblauwe vlag had uithangen, om reclame te maken voor zeKere po made. Die vlag was langzamerhand zwart geworden, en toen na het ontzet van Mafeking overal de Union Jack werd uitgestoken, zag inen zjjn vlag voor een rouwvlag aan tusschen al dat kleurig dundoek. Daarom moest zijn winkel het toen ontgeldeD. Brand op een houtwerf. Een geweldige brand heeft Woensdag in den vroegen ochtend te OUD-DELFTS HAVEN, gemeente Rotterdam, gewoed. Aan den Westzeedijk bevindt zich de uitgestrekte houtkooperij, stoomschaverij en zagerij der firma W. 8. van de Wetering Co. Deze werf heeft een uitgestrektheid van 150 M. bij 40 M. aan de achterzijde aan de Oostkous grenst een zg. balkengat, dat bij lagen waterstand droog staat. Aan de dijkzijde bevinden zich parti- culiere woningen, zoodat de werf j nagenoeg ingesloten is. Op het terrein der houtkooperij bevinden zich een 16 houtloodsen, een zagerij en schaverij, machinekamer, ketelhuis, een stal en koetshuis. Een groote voorraad hout, waaronder Amerikaanse!) grenenhout, ligt in de loodsen, die meerendeels van los latwerk zijn opgeslagen. De schaverij en machinekamer bevinden zich nabij de waterzijde der werf en daar is het,dat om 3 uur in den nacht uit verschillende richtingen brand werd ontdekt, toen de vlammen reeds uit het dak sloegen. De bewoners aan de dijkzijde werden ijlings gewekt en eenige mannen begaven zich nog met emmers water naar het dak, doch aan blusschen viel niet te denken. In minder dan geen tijd sloegen de vlammen, aangewakkerd door een vrij sterken zuidwestenwind, van loods tot loods en reeds vóór half vier was de groote houtvoorraad in een vuurzee herschapen, waartegen niets opgewassen was. De vlammen lekten door de open loodsen, dat het een aard had en ver nielden alles wat zij op haar weg ontmoetten. Negen handbrandspuiten en twee stoomspuiten gaven onmiddellijk water, later versterkt door twee drijvende en één stoomspuit, doch toen was het pleit reeds beslechtvan de houtweri was om half zeven in den ochtend niets over dan bet koetshuis en de stal, benevens een paar kleinere houtloodsen het overige was niet meer dan een verkoolde massa, bedekt met het drijfwerk der machine rieën en de stoomketels. Door de hitte had ook vlam gevat de chemische wasscberij van W. F. van Beek aan den Westzeedijk no. 614 en de stoommeeliabriek van Van der Dussen Co. op no. 634, tusschen welke perceelan de houtwerf ingesloten is. Beide perceelen bekwamen aanzienlijke en kras vol, dat het nooit langer dan drie minuten was. Dan zal ik het zelf eens doen. De eieren worden opgezet schade, vooral de meelfabriek, waarvan en koken op het horloge af drie minuten, het dak had vlam gevat en waardoor Ze worden geopend en zijn steenhard, het bluschwater zich vermengde met den De man komt nu op de gedachte om er grooten voorraadcirca 120 last tarwe, i een vóór het koken te openen. Maar bloem, meel, mesting, enz., zijn door het water bedorven. Het verbrande was verzekerd voor f 80 000, alles op Rotterdamsche Beurspolis. De schade bedraagt ruim 90 pet. Il»ringcar«ï»pei,24 Mei 1900. In de gisteren gehouden Vergadering van het Bestuur van polder Waarland werd met algemeene stemmen tot Bestuurslid herkozen de heer K. Kuiper. Tevens kwam een schrijven in van den heer A. Zut, Voorzitter des Bestuurs, waarin hij uit hoofde van zijn ouderdom als zoodanig, en tevens als bestuurslid, bedankte. De heer Zut heeft bijna 30 jaren zitting in het Bestuur van polder Waarland gehad en is telkens bij zijn periodieke aftreding met algemeene stemmen herkozen, zeker wel een bewijs, dat men den degelijken en eenvoudigen man noode ziet heengaan. Oir-k^liorn. Woensdagavond vergaderden een twintigtal ouders van alhier ter school gaande kiuderen in de herborg van den heer Brommer, met het doel samensprekingen te houden voor een schoolfeest. Door het hoofd der school werd voorgesteld, pogingen aao te wenden ter verkrijging van een voldoende som gelds, om met de oudste leerlingen een reisje te maken naar Amsterdam en met de anderen naar Schoorl en omstreken. Ofschoon het eerste gedeelte van dit voorstel van sommige kanten eenige bedenkingen uitlokte vanwege de meerdere kosten, die dit zou veroorzaken en 12 Elders Harmoniekapel, konden de meesten der aanwezigen toch Het fee(jt zal aanvangen met optocht. Na afloop 1/1 uur pauze, vervolgens een ensemble-nummer, uit te voeren ten slotte zich er mede vereenigen, evenals met het tweede gedeelte van 't voorstel. Voor den rijtoer naar Schoorl werd de 13 Juni vastgesteld en voor het wie beschrijft zijn verbazing, nu blijkt dat het ei gekookt is, en nog wel hard. Maar dan zijn de kippen betooverd. Buurvrouw wordt het gewaar en spoedig was het in het dorp bekend. Een der bewoners, wat minder lichtgeloovig, wil er echter meer van weten. Hij onderzoekt, en nu bleek hem, dat de kippen als leg plaats uitgekozen hadden de warme asch van het fornuis, waarin het varkensvoeder gekookt wordt. Donderdagmiddag j. 1. ontstond te Oallf*.nttsoogr in de bakkerij van mej. wed.O. Baken eeo begin van brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Met vereende krachten is men er even wel na veel moeite in geslaagd, door het werpen van water, den brand te blus schen, zoodat alleen de bakkerij is uitge brand. Het moet tot lof van de kloeke hel pers worden gezegd, dat door bun moe dig optreden een grooter onheil is voor komen, daar anders niet alleen dit ge bouw, maar zeer zeker ook de naast belendende huizen door brand zouden zijn vernield. Wierin^gen. Het vanwege de Muziekvereeniging Harmonie" alhier te houden festival op Zondag 1 Juli 1900 gaat door. Hier aan wordt deelgenomen door 12 corpsen en wel uit de volgende plaatsen: 1. Oudcarspel, 2. Winkel, 3. Middelie, 4. Anna Paulowna, 5. Nieuwe Niedorp, 6. Abbekerk, 7. Twisk, 8. Andijk, 9. Medemblik, 10 Opperdoes, 11. Kolhorn, een door alle werkende leden van de deel- reisje naar Amsterdam - wanneer de nemende corp8en; vervolgens blaast ieder geldelijke bijdragen der ingezetenen daartoe in staat stellen de 28 Juni d.a.v. Eenigen der aanwezigen waren zoo welwillend zich te belasten met het verzamelen der vrijwillige bijdragen ter bestrijding der onvermijdelijke kosten. Uit AMSTERDAM meldt men: Dat de werkloosheid onder do diamant corps 2 muziekstukken. Na afloop verlo ting van de prijzen: le pips f 25, 2e prijs f 15, 3e prijs f 10, en één muziek-in- Btrument geschonken door den heer Kes- sels vau Tilburg. Verder ontvangt ieder corps een zilveren herinneringsmedaille, 's Avonds geef; Harmonie" een concert op de boveuzaal van den heerKoorn.Toegangs- bewerkers nog weinig verminderd is, kan kaarten zijn te bekomen bij den heer hieruit blijken, dat in do fabrieken der Yereeniging van eigenaren van diamant slijperijen op dit oogenblik van de 7200 molens nog slechts 2450 loopen. Woensdagmorgen te 8 uurwerd het 7-jarig meisje van den spoor brugwachter aan de GOUWE bij Gouda, dat met haar broertje naar school ging, midden op de brug door den sneltrein naar Vlissingen overreden. P. Luyt, doch deze zjjn na 15 Juni a. s. nietmeer verkrijgbaar. Een ontrouw bediende. Dinsdagochtend ging de bediende D. 8., werkzaam bij de firma Crone, N. Z. Voorburgwal te AMSTERDAM, van het kantoor om bij een andere firma eene som uit te betalen groot f20.000. Daar S. wat langer dan gewoonlijk wegbleef, en hij sedert 5 jaar in betrekking De voordracht voor een en a'8 fatsoenlijk gehuwd man niet ver- Hoof J ingeland van West—Friesland, voor dacht kon worden van ongeregeldheden, Geostmer- Ambacht, opga- ^acht men 440 een ongeluk en werd de maakt in algemeene vergadering van dat Ambacht te Oudkarspel, op Woensdag 23 Mei 1900 gehouden, in plaats van wijlen den heer P Frans teWarmenhuizen, bestaat uit de heeren1. S. Duif, 2. K. Blom Dz 3 J. Bijman. In diezeltde vergadering is tot Penningmeester, in plaats voorden op zijn verzoek eervol ontslagen heer Jb. Fraij te Haringcarspel, benoemd de heer L v. d. Vijzel te Sint Pancras. politie van het geval in kennis gesteld. Het bleek, dat het bewuste bedrag niet was uitbetaald. Onmiddellijk stelde de commissaris van de sectie, de heer Fundter, alle pogingen in het werk om den vermiste op te sporen en ook eenige van zijn handigste rechercheurs werden met het opsporen buiten de stad belast. Daar een zeer zwak spoor wees op Haarlem, stelden de rechercheurs zich in verbinding met de Haarlemsche politie en door het De kans op een rijke 7 angst gemeenschappeljjk werken van die is voor de Wierinarer ansjovis-vis- beambten werd van S., die werkelijk naar de Spaarnestad was uitgeweken, aange houden. Een zeer groot deel van het geld werd nog op hem bevonden. S. werd naar Amsterdam overgebracht en onmiddellijk door den heer Fundter schers vrijwel verkeken,wat dubbel jammer is, want in de eerste plaats hadden velen zich voor de vangst heel wat uitgaven getroost en verder zal men de tering naar de nering moeten zetten, waardoor ook andere bedrijven in hun omzet getroffen worden. De broeitijd voor de gehoord vischjea is reeds voor een deel voorbjj,Jïaar aanleiding van den diefstal van zoodat belangrijke scholen in de Zuiderzee f 29.000 ten nadeele van den heer Crone niet meer verwacht kunnen worden. De kunnen wij nog meedeelen, dat aU mede vangst der verloopen week bedroeg van pjichtige te ROTTERDAM is aangehou- 100 tot 6 a 7 duizend, doch deze laatste den een Duitscher A M vangst vormde wel eene grooteminderheid. Nog zija terecht gekomen 2 bankbil- De prijzen ..oeven gelijk. jetten elk van f 1000, zoodat alles bij Betooverde kippen! elkaar er nog van f 20 000 over is In eea plattelandsgemeente klaagde de f 16.000 en eenige diamanten, man telkens, dat zijn vrouw de eieren Van de rest hebben de tot nu toe 3 veel te lang liet koken. Da vrouw gearresteerdeu zich in nieuwe kostuums begreep er niets van, ze hield bij kris gestoken.

Schager Courant | 1900 | | pagina 1